Heerhugowaard is Schagen op z'n kop HEEMAF Arrondissements rechtbank te Alkmaar Met koud water TERLEP's Drogisterij STOFZUIGER Polder Heerhugowaard Tante Matjes wedervaren in Schagen v. Geelen's Geschenkenhuis Woensdag 13 April 1938 Tweede blad Daar is bet geheele ambtenarencorps katholiek DE ROOMSCHE RAADSFRACTIE WEIGERT EEN PROTESTANT ALS GEMEENTE-SECRETARIS TE BE NOEMEN. DE NEDERL. HERV. KERKERADEN ADRESSEEREN. Wij vernemen, dat één dezer da gen een bespreking heeft plaats ge had tusschen de beide fracties van den gemeenteraad van H.H. Waard waarbij door de Protestantsche frac tie werd gewezen op de wenschelijk heid in de bestaande vacature van gemeentesecretaris te voorzien door benoeming van een niet katho liek. Aanleiding tot deze bespreking was een •(Jres, hetwelk beide kerkeraden der Her vormde gemeente te H.H. Waard en Veen- huizen was gezonden aan de leden van den gemeenteraad en welk adres aldus luidde: Hiermede wenden de Kerkeraden van de Hervormde Gemeenten Heer-Hugowaard en Veenhuizen, vertegenwoordigende een groot gedeelte van de niet-Katholieke bevolking der burgerlijke gemeente Heer-Hugowaard. zich beleefd tot uw geacht College, om in de openvallende plaats van Secretaris der ge meente, een Protestant te benoemen. Zij motiveeren dat verzoek als volgt: De verhouding in de gemeenteraad is: 8 Katholieken en 3 niet-Katholieken. Deze cijfers geven de verhouding niet ge heel juist weer, daar bij de laatste gemeen teraadsverkiezing, de verhouding bijna 7: 'i was geweest. Laten we echter aannemen, dat in de ge meente H. Hugowaard 2/3 van het aantal stemgerechtigde kiezers katholiek, en 1/3 jiiet-katholiek is. Hoe is nü echter de verhouding van het gemeentepersoneel? Katholiek zijn: 1 Burgemeester, 2 Secretaris, 3 eerste ambtenaar 4 derde ambtenaar, 5 vierde ambte naar, 6 gemeenteontvanger, 7 ge meente geneesheer, 8 gemeenteop zichter, 9 gemeenteveldwachter, 10 administrateur electr. bedrijf, 11 de heer Voskuil, 12 zijn hulp C. Groot .13 Bewaarders huis Ouden van Da- jen, 14 vroedvrouw, 15 geldophaler •lectr. bedrijf, 16 keurings veearts. Daartegenover staat slechts 1 niet-katholiek n.1. de 2de ambtenaar ter secretarie. Zie, Edelachtbare Heeren, deze zaak kan bij lange na geen billijke en rechtvaardige zaak worden ge noemd. Wij kunnen ons voorstellen, dat een in meerderheid katholieke ge meente een naar verhouding iets te groot aantal katholieke ambtenaren aanstelt. Zooiets komt aan beide kanten voor. De tegenwoordige verhouding van 16:1, raakt echter kant noch wal. Op grond derhalve van billijk heid en redelijkheid, is het niet overdreven bij dezen een beleefd, doch dringend verzoek tot u te rich ten om in de openvallende secre tarisplaats een Protestant te benoe men. Wij spreken den hartelijken wensch uit, dat de katholieken de verhou ding in onze gemeente niet noode- loos scherp maken, door voor de Protestanten grievende en provocee- rende benoemingen te doen. Wij van onze kant beschouwen deze aangelegenheid als een eere kwestie, een eere-zaak. Met de meeste hoogachting, De Kerkeraad der Hervormde Gem. H. Hugowaard. w.g. L. J. van der Kam, Pred. P. Blauw Jz., Ouderling A. C. Dekkers, Ouderling H. A. M. Wuis, Ouderling G. Dirkmaat, Diaken C. Mantel Az., Diaken. K. Modder, Diaken Hervormde Gemeente Veenhuizen, H. Bruin, Ouderling F. Kaspers, Ouderling Stapel, Diaken P. Bruyn, Diaken. Bovenstaand adres maakte in de beide fracties een punt van bespre king uit. We kunnen uit den aard der zaak van deze vertrouwelijke bespreking geen mededeeling doen; evenwel verklappen we geen geheim, indien we hier mcdedeelen, dat de kath. fractie zich op het standpunt heeft geplaatst aan het verzoek geen gevolg te kunnen geven. Wij willen geen commentaar geven, doch er slechts op wijzen, dat al het geschrijf over de samenstelling van het Schager ambtenarencorps door deze houding toch wel in een zéér zonderling daglicht komt te staan. Wie boter op het hoofd heeft, ga vooral niet in de zon staan.. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 12 ApriL Uitspraken: Alvorens met de behandeling der straf zaken een aanvang werd gemaakt, deed <le Rechtbank de navolgende uitspraken: M. M. te Alkmaar wegens verduistering tot 2 jaar gevangenisstraf, door te brengen in een bijzondere gevangenis voor jonge lieden. (Conform den eisch). M. Sm. te Den Helder, wegens het op slaan van auto's op den berm van den weg, toebehoorende aan 's Rijkswaterstaat. Conform den eisch tot 110.— boete. Nieuwe zaken. •Texel. r HET HELEN VAN SCHAPENHUIDEN. Als eerste verd. wordt voorgeroepen G. D., wonende te Texel, van beroep opkooper, die ervan verdacht wordt, goederen te heb ben geheeld. Als eerste getuige wordt gehoord de bri gadier der Rijksveldwacht J. G. t.e Texel, die verklaart, dat de verd. alles opkoopt, Zoo heeft hij ook een aantal huiden van schapen opgekocht, die van diefstal af komstig waren Verd. ontkent zulks te hebben geweten. De pres. wijst er verd. op, dat er in de Texelsche Courant heeft gestaan, dat in December de prijs van de wol f 1.02 per K.G. bedroeg. Verd.: Maar ik heb die wol nooit gezien. r Pres.: Maar je had moeten begrijpen, dat de wol tegen een dergelijk zacht prijsje niet te krijgen was. De volgende get. is A. de B., die de hui den gestolen heeft en ze aan verd. heeft geleverd. Pres.: Had hij u gezegd, de huiden te leveren Get.: Ja zeker, Edelachtbare. Pres.: En met de betaling is het ook zeer merkwaardig gegaan, nietwaar? Get.: Ook dat, Edelachtbare, eigenlijk ïnocht niemand het zien. De Officier van Justitie, mr. v. d. Feen de Lille, requisitoir nemende, acht het ten laste gelegde wettig en overtuigend be wezen. Verd. wist zeer eoed. wat de prijs van de wol was, bovendien was het geen zuivere koffie, om stiekum te betalen, zoodat niemand het zag. De Officier eischte 6 maanden gevangenisstraf. Verd.: Zou ik geen geldboete kunnen krijgen? Pres.: Vertel dan eens Iets van je gel del iiko omstandigheden; hoeveel verdien je per week? Verd.: Twintig gulden per week. De Rechtbank zal over veertien dagen Uitspraak doen. Den Helder* COCAÏNE IN VOORRAAD GEHAD. Verdachte mej. G. M. v. d. V. is op 26 Nov. door den kantonrechter veroordeeld tot f60. kan ELCO WATERVERF worden aangemaakt. ELCO dekt over behang, -steen, hout. ELCO voor Uw gang, keuken, stallen. ELCO geeft niet af. ELCO verkrijgbaar in 35 prachtkleuren. ELCO kost slechts 25 cent per pak. ELCO is alléén verkrijgbaar in HOOGZIJDE 103 - TEL. 99. - SCHAGEN. boete subs. 40 dagen, omdat zij aldaar in haar woning een hoeveelheid cocaïne in voorraad had gehad. Verd. was van dit vonnis in hooger beroep gegaan. Verd. ontkent het haar ten laste gelegde. Pres: U heeft ook al eens sigarettenpapier gesmokkeld, nietwaar? Verd.: Nooit. Pres.: U kunt ons hier als kinderen niet alles op den mouw spelden, nietwaar? Als get. wordt gehoord Jac. M. te Den Helder, die proces-verbaal heeft opgemaakt. Get. had er lucht van gekregen, dat verd. sigarettenpapier (ongebandcrolleerd) in voorraad had. Get. is toen op onderzoek uitgegaan en heeft in een bus sigaretten- paiper en een hoeveelheid cocaïne aange troffen. De Officier van Justitie vraagt aan get. hoe verd. feitelijk bekend staat. Get.: Niet bepaald gunstig. Pres. tot verd: Is het op zedelijk gebied niet in orde? Verd. blijft het antwoord hierop schuldig. Dan wordt als get. voorgeroepen J. A. A. K. apotheker te Den Helder, die van een agent van politie een wit papiertje heeft gekregen, waarin zich een hoeveelheid co caïne bevond. Get. heeft een en ander on derzocht. Verd. zegt wiet te weten, waar die co caïne wordt gebruikt. De Officier van Justitie requisitoir ne mend, acht het ten laste gelegde bewezen en eischt. evenals de kantonrechter f 60. boete, suhs. 40 dagen hechtenis. De Rechtbank zal heden over 14 dagen uitspraak doen. MIDDAGZITTING. Uitgeest VERVALSCHING INKOMSTENFORMU LIEREN. Om twee uur wordt de zitting heropend en wordt als eerste verd. voorgeroepen J. A. wonende te Uitgeest die zijn inkomsten formulieren heeft vervalscht. Verd. zegt, dat hij heeft opgegeven wat hij gevangen heeft. Get. J. C. K. contröleur bij de steunrege ling te Uitgeest, vertelt, dat verd, te weinig heeft opgegeven in het jaar 1937. Pres.: Maar deze kaart is heelemaal niet ge teekend. Mr, Ledeboer wijst er verd. op, dat hij Spijz^kinjd^ticlie en U gebruikt een Heemaf telefoonl Reis per electrische (rein, en U ondervindt boe betrouwbaar Heemaf moto ren. zijn. Bezoek de Staatsmijn Hendrik en U ziet den grootsten mijnventilator ter wereld, met een onverslijt- baren Heemaf S.K.A. motor, die werkt als een ontzag lijke stoizuigerl Dezelfde motor in het klein zit in een Heemaf stoizuigerl Daarmee moet U een demonstratie laten gevenl Verkrijgbaar bij: HEUSEVELDT N.V., Langestraat 24, 76, Achterstraat, Houttil, Alkmaar. Telefoon 4170 precies heeft op te geven, wat zijn gezins inkomsten zijn. Verd.: Ik heb dingen afgetrokken, welke ik noodig had. Mr. Ubbens: Maar U wist, dat het niet mocht. Verd.: Ik deed het als zedelijke verhef fing voor mij en voor mij kinderen. De volgende get. N. M. Br. te Uitgeest, zegt, dat verd. bij hem in dienst is geweest. Deze vertelt wat verd. verdiend heeft. Dc officier van justitie requisitoir nem'önd, acht het ten laste gelegde wettig en over tuigend bewezen, de gezinsinkomsten zijn inderdaad meer geweest dan is opgegeven. Mr. v. d. Feen de Lille meent, dat deze vervalsching niet had mogen geschieden, ook al had verd. idealen. Verd. zegt, dat hij te goeder trouw was, omdat hij gold noodig had om materialen te koopen voor zijn zoon. Deze verd. wist, dat zulks niet mocht doen. De officier requireert een gevangenisstraf van één maand. Verd.: Ik vind het verschrikkelijk. De Rechtbank bepaalt de uitspraak in de ze zaak op heden over veertien dagen. Uit onze omgeving WARMENHUIZEN LEZING VAN Dr. LEEFMANS OVER DE BESTRIJDING VAN DE DRAAI HAR TIGHEID BIJ KOOL. Uitgaande van de Centrale Veilingsver- eeniging Warmenhuizen en Omstreken, hield Dr. Leefmans onder, zeer groote be langstelling. Maandagavond,, in de zaal van den heer Slikker een lczirig over de bestrij ding van de draaihartifchefd bij kool. Deze vergadering was om 7 uur uitge schreven, maar kon eerst om half negen een aanvang nemen, doordat de spr. was verlaat. Natuurlijk maakte hij zijn excuses; de schoonmaak kreeg de schuld, de kalen der was n.1. zoek geraakt. Spr. begon niet te zeggen dat volgens hem het bestrijdingsmiddel tegen de draai- hartighcid reeds dertig jaren geleden is toegepast door prof. Quanjer, Taylor en Olombcl. Het is prof. Quanjer geweest die de ver wekker van de draaihartigheid heeft vast gesteld Vervolgens is dit vraagstuk be studeerd door Ir. Spithorst. Aan den koolgalmug, die haar eieren in het hart van de plant legt, uit welke eieren de larfjes ontstaan, is het misgewas te danken. Wanneer nu eenmaal een plant is gaan „draaien", heeft de bestrijding geen zin meer, omdat de larf in een eenmaal ge- vormden draaier goed beschut zit en met de bestrijdingsmiddelen, waarvoor ze gevoelig is, niet bereikt kan worden. Van groot belang is het, te weten wan neer men de bestrijding moet toepassen. Er zijn 3 generaties n.1. Juni-, Juli- en Augustus-generatie, waarvan de Juli-vlucht wel dé gevaarlijkste is. Door middel van vangbakken wordt, ge constateerd, wanneer de vliegen uit de co cons, welke zich 3 a 4 c.m. in den grond bevinden, aan de oppervlakte verschijnen. Op deze manier zijn de muggenvluchten nauwkeurig nagegaan en tevens werd ge constateerd hoeveel muggen per are voor komen. Aan de hand van enkele grafieken toonde spreker aan, in welke tijden van het jaar de vluchten het hevigst waren en hoeveel muggen in de vangbakken werden gevangen. Bij bloemkool zal meer gespoten moeten worden clan bij sluitkool, omdat de eer ste onder twee vluchten en dc laatste onder één vlucht valt. De tijd wanneer nu gespoten moet wor den, zal per radio worden bekend gemaakt. Als bestrijdingsmiddal zou spreker wil len aanraden hij sluitkool 1 per jnille ni cotine en 1 pet. zeep. Voor bloemkool, pyridine 2 pet. en VA pel. zeep. Na bereke ning komt dit op 25 a 30 et.. per 1000 plan ten per keer spuiten. Als stuifmiddel kan ook Dennispoedor worden gebruikt. Dit is ook heel goed, maar zeer. riskant bij regen weer. Het bestrijdingsplan 1938. Wederom zullen vangbakken worden ge plaatst in De Streek, Langendijk en ook vermoedelijk in Warmenhuizen. Op grond van die vanghakwaarnemingen zal per radio advies worden gegeven, om te beginnen met sproeien, wanneer liet aantal muggen tot 60 per are is gestegen. De spuitperiode tegen de eerste vlucht wordt op ongeveer 10 dagen geschat. Er zal dan gespoten moeten worden met een tuschen poos van niet langer dan 4 dagen. De eieren of jonge larven worden dan al tijd bereikt. Wanneer liet aantal muggen beneden liet voorloopig criterium daalt dan wordt per radio weer bericht, dat men kan ophouden met spuiten. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd nog gebruik gemaakt, waarna slui ting volgde. Gistermiddag vergaderden in het Polder huis te Oudorp, Dijkgraaf, Heemraden en Hoofdingelanden van den polder Heerhugo waard. In zijn openingswoord heette de voorzitter, de heer Tromp, in het bijzonder den Polder meester, den heer Wijte welkom en wenschte hem geluk met zijn herstel. De notulen werden voorgelezen en onder dankzegging aan den secretaris, goedge keurd. De Voorzitter deelde vervolgens mede, dat het Dagelijksoh Bestuur zich over de kwestie van het onderhoud van de Broekerbrug, in verbinding had gesteld met de colleges van B. en W. der gemeenten Heerhugowaard en Broek op Langendijk. Van Ged. Staten is eindelijk de goedkeu ring verkregen op de verordening op de keuren. Hierna werd overgegaan tot vaststelling der rekening over 1937. Namens de commis sie adviseerde de heer Gootjes de rekening goed te keuren. Voor de Polderrekening bedroegen de uit gaven f96339.79 en de inkomsten f90718,78. Op de begrooting voor 1937 waren deze be dragen begroot op f 103679.06. De rekening sloot met een nadeelig saldo van f5621,01. Voor de wegen-rekening bedroegen de uit gaven f41564,04 en de inkomsten f 32422.42. Op de begrooting voor 1937 waren beide ge raamd op f41479,77. De wegen-rekening sloot met een nadee lig saldo van f 0141.62. Door liet D. B. is besloten om in 't vervolg de rekeningen te laten nazien door den heer Wol dendorp, accountant te Alkmaar. Gezien de geringe beschikbare tijd, was diens eerste rapport over de rekening 1937 beknopt. De re kening was in orde bevonden. De rekening werd hierna hoofdstuksgewij- ze behandeld en zonder belangrijke opmer kingen goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van de Pro vincie betreffende een zestal leeningen die de Polder nog heeft loopen. Geadviseerd wordt verlaging van rente te vragen of de de leeningen te converteeren. Aan het D. B. wordt volmacht gegeven po gingen hiertoe in 't werk te stellen. Ondertusschcn kwam de oud-heemraad, de heer Blom ter vergadering, hiertoe uitgenoo- digcl door het D. B. Namens de vergadering wenschte dc dijkgraaf den heer Blom geluk met de hooge onderscheiding hem door H. M. de Koningin verleend. Kasgeldleenlng. De kasgeldleening voor 1938 was vast gesteld op f 50.000 a 1 pet.. Biervan zijn d>e nadeelige saldi van 1936 en 1937 betaald, zoodat er nog slechts f 23.000 van over bleef. Voorgesteld wordt nu om de leening te verhoogen met f 10.000. Het zal moeilijk zijn om hiervoor de toestemming van Ged. Staten te verkrijgen. Na eenige discussie werd het voorstel aangenomen. Inning sluis gelden* Van de sluisvereeniging „Ons Doel is een verzoek binnengekomen met verzoek, of de Polder de inning van de bijdragen in de lasten voor de sluis over wil nemen. Dit verzoek is in het D. B. behandeld en dit komt nu met het voorstel om vanaf 1 (Vervolgverhaal met kleurwedstrijd voor de kinderen, zie Schager Courant van Zaterdag 9 April). En nu is Tantes eerste plicht Dat liet, huisje goed wordt ingericht. Natuurlijk gaat ze hiervoor naar een der best gesorteerde zaken Want ze wil niet graag aan het zoeken raken. LAGEZIJDE B 40, Tel. 26, SCHAGEN, en onze filialen: C. PRINS, Breezand, A, NIPSHAGEN, Middenmeer, W. HALBERTS- MA, Winkel. Het beste adres voor cadeautjes. Mei het onderhoud van de sluis voor reke ning van den Polder te doen komen. De groote moeilijkheid is nu, dat er twee sluizen zijn. Er moet een grens getrokken worden tusschen de landerijen van de menschen, die aan de sluis van „Ons Doel" moeten bijdragen en zij die betalen voor sluis van Kostelijk. De Hoornsche lijn als grens te nemen, gaat. niet, den Molenweg evenmin. De ge bruikers der beide sluizen wonen vaak naasf elkaar. De heer Oudeman stelt voor, beide sluizen over te nemen, maar dit eaat ook niet. Er zijn nog andere bezwaren. Moe ten de bezitters van grasland die dus Tiooit gebruik maken van de sluis, ook bijdra gen? De heer Sinnige zet uiteen hoe de sluis vereeniging is ontstaan. Een groep belanghebbenden heeft de sluis laten bouwen. Later is er een N.V. opgericht Er is nu 60% afgelost. De bedoeling is dat de geheele Polder de rest af zal los sen. Spr. wijst er verder op dat het voor stel van het D. B. niet in overeenstemming is met het verzoek van „Ons Doel" Hij stelt voor. dat de Polder de. inning van de bijdragen op zich zal nemen en dat bijdragen zullen wor den geheven van de bewoners van het poldertje waarvoor de sluis ten dienste staat. De genen die zich verplicht hebben hij te dragen voor het onderhoud van de andere sluis kunnen dan worden vrijgesteld. Dit is de meest billijke oplossing en er behoeft dan ook geen grens getrokken te worden. Het voorstel van het D.B. wordt met 12 te gen 4 stemmen (1 blanco) verworpen. Het voorste] van den heer Sinige wordt daar na met 17 tegen 1 stem aangenomen. Vernieuwing Hensbroekerbrug. Vervolgens doet de voorzitter nadere me- dedeelingen over de vernieuwing van de Hensbroekerbrug. De Provinciale Water staat heeft voorgesteld een nieuwe en 60 c.m. hoogere brug aan te leggen met ver beterde opritten. De Polder zou hieraan bij moeten dragen f 18.500. Als de Polder zelf een brug zal bouwen, kostte het evenveel. Nu de brug hooger wordt, kost zij het dubbele. Voor den Polder blijven dc kosten dan gelijk. De vergadering kon zich hiermede dan ook volkomen vereenigen. 25 Jaar penningmeester. De dijkgraaf deelde verder mede, dat op 13 Mei a.s. de heer Kamp 25 jaar penning meester van den polder zal zijn. Na afloop van de vergadering op dien dag, zal er ge legenheid zijn den heer Kamp te feliciteercn. Rondvraag. De rondvraag leverde nog eenige opmer kingen op over het onderhoud van verschil lende slooten en den toestand der wegen. Zoo wees de heer Kooij op den gevaarlijken toestand van de brug aan den Notweg. Na eenige bespreking volgde sluiting. HEER HUGOWAARD Benoeming. De heer J. C. Oudeman, die eenigen tijd dienst heeft gedaan als onbezoldigd gemeen teveldwachter alhier, is thans benoemd als agent van politie te Breda. Onder slooper's hand. Het naast het armenhuis staande ge bouwtje, indertijd ingericht als telefoonge- bcuwtje, daarna door het Witte Kruis inge richt als badhuis, wordt thans gesloopt. WINKEL Begrafenis P. Bart. Gistermiddag had onder groote belang stelling de ter aardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer P. Bart. Een groot aantal kransen van familie leden. vereenigingen en kennissen dekte de baar. Aan de groeve werd allereerst ge sproken door Notaris Van Leersum, die de ontslapene herdacht als secretaris vani de plaatselijke bcgrafenisverecniging en com missielid van Volksonderwijs. De heer Span sprak namens het onder wijzend personeel van Winkel en Lutje- winkel en bracht in herinnering dat, het den afgeloopen zomer was. dat de overle dene 25 jaren tot groot genoegen met het onderwijzend personeel heeft samenge werkt bij het» organiseeren van de school reisjes. Door den burgemeester werden de ver schillende functies naar voren gebracht,, waarin hij in 't belang onzer gemeenschap werkzaam is geweest, o.a. secretaris van de woningbouwvereeniging, steun kleine boe ren, enz. Spr. bracht hem dank voor het» geen hij in die functies voor de gemeenr schap heeft gedaan. Een zoon van den overledene dankte de aanwezigen voor hun belangstelling. Dienstplicht. Door den Minister van Defensie is aan H. H. Zwart uitstel van eerste oefening ver leend tot 1 September 1939. BERGEN GEVONDEN EN VEflLOREN VOOR WERPEN Gevonden: Een paar zwarte rubber zelf- binders; zwart hondje met penning 513 Alkmaar; bruine wandelstok; bruin zadel- dekje; zakmes; rood kaasdragershoedje; bruine ceintuur; zwarte lage kinderschoen; blauwe jongensjas (marine); zilveren doosje met horloge; bruine portemonnaie; zwarte hond (Groenendaler); dop van een benzinetank; zwarte damesportemonnaie met geld en tram-abonnement. Verloren: Een blauw-grijze glacé dames- handschoen; gekleurde heerendas; groene dameshoed met veer; blauwe ceintuur; klei ne bruine portemonnaie met geld: belas tingplaatje; paar lange grijzen dameshand schoenen; zilveren schakelarmband. Z7JPE OPBRENGST COLLECTE. De collecte ten bate van de stichting „Te huis voor alleenstaande blinden" (Wolfhe- zen) heeft in deze gemeente f 63.40 opge bracht,

Schager Courant | 1938 | | pagina 5