fo H |'<I II t Chineezen over de Gele Rivier DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Franco ondervindt ver woeden tegenstand Onze economische mobilisatie Aardbeving in Zuid-Italië DONDERDAG 14 APRIL 1938. 81e Jaargang. No. 10546. l.aan Schagen Tel. 20. Thans beslissend keerpunt in het voordeel van China? «Een vrede met China, door bemiddeling van Engeland, is een Nederlaag voor Japan!" Chineesche troepen hebben de Gelè Rivier in t Noord-Westen van Honan overschreden. Zij zijn een offensief begonnen tegen de Japanschc troepen in de steden Tsjijpoean, Pingloe en Mengsien. Tweemaal hebben zestig Japansche vliegtuigen gisteren tevergeefs ge tracht Hankau te bombardeeren. Zij slaagden er door de slechte weersom standigheden niet in de stad te be reiken. Volgens het Chineesche persbureau wordt Jihsien het eenige punt in Zuid-Sjantoeng, waar nog hevig ge vochten wordt, door de uit drie rich tingen optrekkende Chineesche troe pen bedreigd. In den afgeloopen nacht is een kleine Japansche af dee ling in oostelijke richting uit de stad ontsnapt, de rest blijft belegerd. In- tusschen komen steeds Japansche versterkingen uit Tientsin in Zuid- Sjantoeng aan. Maandag alleen trok ken 4000 man door Tientsin. Tusschen 3 en 25 Maart zijn in Sjansi minstens 15.000 Japanneezen gesneuveld. Onder meer vielen den Chineezen 2300 ge weren, acht stukken veldgeschut, dertig vracht wapens, en 500 paarden in handen. Negentig vrachtwagens werden vernield. Een beslissend keerpunt. Het is thans wel zeker, dat de strijd in Zuid-S jantoeng een beslissend keerpunt heeft gekregen. De strijd is overwegend in het voordeel geweest voor de Chineezen, die met hun guerilla-oorlog het gebied langs de spoorlijn Tientsin—Toehan geheel in hun be zit kregen. Een zuiver beeld geven van de zen strijd is niet gemakkelijk. Uit de Japansche legenstrijdige berichten en het doodzwijgen der Chineesche succes sen, concludeert men dat de Japansche een heden, die zich voor drie maanden in Zuid- Sjantoeng genesteld hadden, den terugtocht naar hun oorspronkelijke stelling (Tsinan) moesten aanvaarden. De opzet van den Japanschen opmarsch van Tsinan naar Soetsjau om contact te krij gen met de Nanlcingtroepen, was uit mili tair oogpunt goed georganiseerd; blijkbaar profiteerde men nog van den verwarden toe stand van het Chineesche leger en diens ge mis aan veldgeschut. In het begin maakten de Nippon troepen dan ook gestadig vorderingen. Vanuit Tsi nan voltooide men met succes den op marsch naar Tsingtno. Men opereerde langs den spoorweg TientsinPoekau en achter eenvolgens vielen Taian, Jentsjoe en Tsi- ning in hun handen. Om deze laatste stad werd hevig gevochten. Een tweede gemotoriseerde colonne uitge rust met tanks en veel geschut dekte den opmarsch in de flank langs den weg van Taian-Mengjin-Itsjau. Systematisch concentreerde zich een klei ne Japansche legermacht ten Westen van Itsjau, welke de plaatsen aanviel langs het ncvenspoor LintsjengTaiertswang. De noordelijke colonne veroverde Tsjausjen en Toengsjen en rukte op tot bij Lingtsjeng; een verwoede strijd welke meer dan 14 da gen duurde ontwikkelde zich in dezen stra- tegischen driehoek. De Japanners namen bezit van Jisjen, Tsautsjwang en Taiertsjwang en waren toen nog maar 30 K..M. van den Loengliai- spoorweg verwijderd. 10 April jl. nam de strijd een keer ten gunste van de Chineezen, Deze begonnen langs de spoorwe gen de guerilla te voeren, die zoo onverwachts en hevig was, dat som mige plaatsen 2 a 3 maal van eigenaar verwisselden. i Tegen deze gedurige flankaanval- len waren de Japanners niet opge wassen en moesten, wilden zij niet omsingeld worden, den terugtocht ondernemen, na veel materiaal in den steek te hebben moeten laten. Een feit is zeker, dat de Nippontroepen steeds colonnes moesten concentreercn op verschillende brandpunten; achtergelaten bezettingen in sommige plaatsen werden te ruggetrokken, omdat men meende dat de omgeving van Chineezen gezuiverd was. Op deze wijze verwijderde men zich hoe lan ger hoe meer van de hoofdbasis zonder dek king in den rug. De Chineezen guerilla benden vernielden het spoorwegnet en de geisoleerde Japan sche eenheden vertrokken weer na Taiertsj wang opgegeven te hebben naar het Noor den. De Japanners staan dus weer even ver als zij begonnen waren vooc drie maan den geleden Aan alles kan men merken, dat de Chi neezen met meer militaire capaciteiten den strijd aanbinden, meer geoefende man schappen krijgen en meer veldgeschut. Ons groole kaartje geeft de militaire ope ratics weer van de laatste twee weken, het nevenkaartje geeft de provincie Sjantoeng weer met de aanvalsrichting der Chinee zen. Gaat Engeland bemiddelen? Naar verluidt zou Engeland trach ten in het Japansch-Chineesche ge schil te bemiddelen. Het ministerie van buitenlandsche zaken te Tokio, ontkent dit echter, zegt het Hsb. Im mers een vrede met China door tus- schenkomst van Engeland zou op een nederlaag voor Japan lijken. Inmiddels is het een vaststaand feit, dat men in Japan bezorgd is geworden over de oorlogsvooruitzichten in China. De Japan sche zakenwereld ondervindt tallooze moei lijkheden. Echter de Japansche vasthou dendheid is nog niet uitgeput en zeker zul len de nationalisten zich tot het uiterste verzetten tegen bemiddeling door Engeland. De politieke besprekingen, die aan het ziekbed van den thans herstellenden prins H GEBIED W.AAR ZICH DE MEESTE GEVECHTEN ONTWIKKELEN EN D£ 2CHINEESCHE AFDEELINGEN DE GUERILLA VOEREN J DOOR JAPAN BEZET JAPANSCHE TERUGTOCHT Konoje zijn gevoerd, zijn thans bijna beëin digd. Alle bladen wijzen erop, dat de mi nister-president voor do volgende keuze is gesteld: of wel aftreden, hetgeen tot ern stige verwikkelingen zou leiden, daar het moeilijk zou zijn een opvolger voor hem te vinden, of wel de regeering verstevigen dooi de vorming van een reformistische eenheids partij, onder zijn voorzitterschap, welke me thode echter weinig in overeenstemming is met zijn politiek temperament. Prijsstijging in Mandsjoerije. Het stijgen van de kosten van levenson derhoud, een gevolg van den langen duur van den Japansch-Chineeschen oorlog, heeft ontevredenheid onder do bevolking van Mandsjockwo veroorzaakt. De regecring heeft daarom besloten een wet tegen oor logswinst uit té vaardigen. Prijsopdrijving wordt zwaar gestraft: de politie beschikt over buitengewone volmachten. De prijsver ordening geldt vooral voor ijzer, staal, an der bouwmateriaal en woninghuur. Regeeringsaanvallen duren voort. Verbitterde gevechten bij de Ebro Het tegenoffensief, dat de regee- ringstroepen twee dagen geleden in gezet hebben, werd ook gister voort gezet. Overal aan de Oostelijke fron ten waren de opstandelingen ge dwongen, terrein prijs te geven. Den geheelen dag is verwoed gestreden op den linkeroever van de Segre, ter hoogte van het dorp Granja Escarpe, waarvan de regeeringstroepen zich meester wisten te maken. De recht- schen waren genoodzaakt, de Segre weder over te trekken. De regee ringstroepen belemmeren ernstig de verbinding tusschen de rechtsche legers, die ten Noorden en ten Zui den van de Ebro opereeren. Verbitterde gevechten. zijn gisteren geleverd in dén sector van Ba- laguer, in den driehoek die gevormd wordt door de wegen van Balaguer naar Lerida, en van Balaguer naar Vilagrasa. Aan het einde van den dag omsingelden de regee ringstroepen het dorp Vallfogona, aan den weg van Lerida naar Balaguer. 5 k.m. ten Zuiden van laatstgenoemde plaats. Voor het eerst sinds geruimen tijd, aldus meldt Saragossa, verschenen van regeeringszijde bombardements vliegtuigen aan het front. Zit wier pen lnchttorpedo's neer bij Morella en verdwenen weer spoedig. Berichten van rechtsche zijde. ontkennen ook niet, dat. de linksche troe pen tegenaanvallen ondernemen, en dat zij buitengewoon in actie zijn. Men zert echter, dat de aanvallen mislukten en de regeeringstroepen groote verliezen hebben geleden. Verder deelt men mede, dat. de rechtsche troepen 19 dorpen in de Pyre neeën hebben bezet. Uit Morelal wordt ge meld, dat de Galicische troepen onder be vel van Franeo's generaal Aranda hun aanvallen voortzetten en zich in vogelvlucht gemeten nog slechts op 20 K.M. afstand van de Middellandsche Zee bevinden. Barcelona roept nieuwe lich tingen op. De Spaansche staatscourant van gisteren publiceert een decreet van den minister van landsverdediging waarbij alle mannen, die in 1907, 190S en 1921 geboren zijn, onder de wapenen worden geroepen. Toelating van Oostenrijkers in Nederland Strenge voorwaarden noodzake lijk. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Albarda in verband met de voorwaarden voor de toelating van zg. oud-Oostenrijkers in Nederland heeft minister Colijn het vol gende geantwoord. De regeering is zich bewust, dat aan de eischen, welke zij voor binonkomst in ons land gesteld heeft, niet gemakkelijk kan worden voldaan. Strenge voorwaarden waren in dit opzicht onvermijdelijk, zeker om te 'voorkomen, dat de gevolgen van een plotseling geschapen nieuwe situatie ons land in grootere moeilijkheden zouden brengen. De praktijk heeft uitgewezen, dat de be trokken vluchtelingen, ofschoon zij afkom stig zijn uit een niet aangrenzend gebied, toch in niet onbelangrijk aantal naar ons land trachten te komen. Op het asylrecht kan, met het oog op de ligging van ons land, ten opzichte van Oostenrijk, dan ook geen beroep worden ge daan. DE TOEKOMST KAN MET MEER VERTROUWEN TEGE MOET WORDEN GEZIEN DAN IN 1914. De heer Ir. A. Groothoff, regeeringscom- missaris voor de industrieele verdedigings voorbereiding bij het departement van De fensie. heeft gisteravond voor het departe ment Amersfoort van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel een voordracht gehouden over het onder werp: ..Economische oorlogsvoorbereiding". Het doel van de ceonomische en indus trieele verdedigingsvoorbereiding is, aldus spr., de voorziening in de militaire en bur gerlijke behoeften van de geheele bevol king in tijden van mobilisatie en oorlog. Die behoeften kan men verdeelen in die van de weermacht, van de burgerbevolking en in hetgeen noodig is voor de export. Voor elk van deze hoofdgroepen is te on derscheiden: a. de technische mobilisatie (fabrieken, werktuigen). b. de materieele mobilisatie (grondstof fen en materialen). c. de arbeidsmobilisatie (jjersoneel). Een overzicht in vogelvlucht van het ge heele gebied der economische en indu strieele mobilisatie omvat een negental on derwerpen, nl.; a. Aanschaffingen, waarvoor noodig zijn inkooporganen. b. Bedrijven, die voor de aanschaffingen produceeren. c. Consumenten, dat zijn de afnemers en verbruikers, voor wie de aanschaffingen ge daan worden. d. Distributie, d.i. de schakel tusschen pro ductie en consumptie, die zorgt voor verdee ling, vervoer en opslag van de door de bedrij ven geproduceerde goederen. e. Export, is in oorlogstijd onmisbaar om over de deviesen en compensatie te kunnen beschikken voor de import van eerste levens behoeften en oorlogstuig. f. Financiën, zonder welke geen militaire en economische mobilisatie mogelijk is. g. Grondstoffen, daaronder begrepen alle bedrijfsstoffen, halffabrikaten, hulpmateria len enz., waarmede de bedrijven hun pro ductie in stand houden. h. Hulpdiensten, zijn allerlei diensten, Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINTi Verwachting: Meest matige Nd.- westelijke wind betrokken tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen weing verande ring in temperatuur. Verdere vooruitzichten,: Nog w nig verandering. noodig voor de militairen, burgers en bedrij ven om hun oorlogstaak te vervullen. i. Import, ter voorziening in onmisbare militaire, burger- en bedrijfsbehoeften, waar in niet door de eigen binnenlandsche bedrij ven kan worden voorzien. Bij het departement van Defensie werkt het z.g. regeeringscommissariaat voor de voorziening in de defensiebehoeften. Aan het departement van Economische Zaken zijn werkzaam 't Rijksbureau voedselvoorziening oorlogstijd en het bureau verdedigingsvoor bereiding van de afdeeling nijverheid. Deze drie bureaux houden onderling nauw con tact, terwijl een interdepartementale commis sie onder voorzitterschap van kolonel Sluy- ter adviezen aan den ministerraad uitbrengt. Vier ministers, nl. van Algemeene Zaken, Defensie, Economische Zaken en Financiën vormen een speciale ministerieele commis sie, voor onze nationale defensieproblemen. Wat Indië betreft, worden dezelfde soort problemen daar te lande behandeld door een Staatsmohilisatieraad. Spr. eindigde zijn voordracht met te concludeeren, dat onze nationale mobilisatie organisatorisch in zoo danig stadium van voorbereiding verkeert, dat men op het gebied van de economische mobilisatie de •toekomst met meer vertrouwen mag tegemoet zien dan in 1914, Bevolking opgeschrikt. Gistermorgen omstreeks vier uur heeft een gevoelige aardbeving de bevolking van verscheidene Zuid- Italiaansche plaatsen opgeschrikt. Tot dusver is niet gebleken, dat er slachtoffers te betreuren zijn of scha de is aangericht. De beving is door alle seismologische instituten waar genomen. Men veronderstelt, dat het epicentrum zich in zee bevindt. Deze beving werd gisternacht om twee uur 49 min. 6 sec., tijd van Greenwich, aan het Meteorologisch Instituut te De Bilt op- geteekend. Afstand ongeveer 1500 k.m. oor sprong in of nabij Zuid-Italië. Volgens de berekeningen van de drie seis mologische instituten van Wuertemberg moet de haard van de aardbeving zich bevinden in de nabijheid van Messina op Sicilië. Het observatorium te Ukkel (België) deed de volgende mededeeling: Gisternacht om 2 uur 48 min. 54 sec. is hier een hevige aardbeving geregistreerd, welker haard zich zou bevinden op ongeveer 1500 km. afstand In Zuid-Zuidoostelijke rich ting, in de omgeving van de Tyrrheensche zee. Moderne Japansche walvischvangst Vier drijvende traankokerijen met 70.000 ton traan. Nu het walvischseizoen in de Zuidelijke IJszee geëindigd is, keeren de vier Japan sche traankokerijen met hun 30 vangboo- ten naar Japan terug. De Tonan Maru no. 1 heeft de rijke vangst, na de verwerking tot traan, aan andere schepen overgedaan ten einde deze traan terstond naar Europa te doen vervoeren. De Tonan Maru no. 2 zal, zonder Japan aan te doen, naar Europa va ren om daar de lading walvischtraan te los sen. Dit schip heeft 1792 walvisschen ge- vangen en tot 20.000 ton traan verwerkt. De Nisjin Maru no. 1 heeft 1300 walvisschen ge vangen en vaart van Frcmantle over Lon den naar de Vereenigdc Staten om vandaar met een lading petroleum naar Japan terug tc keeren. Het resultaat van de vangst wordt als zeer gunstig beschouwd. In totaal is 70.000 ton traan verkregen tegen slechts 25.000 ton in het vorige seizoen. Niettemin vreest men, dat de ondernemingen een ver lies te boeken krijgen, ingevolge de ongun stige prijsontwikkeling van walvischtraan. Wol uit walvischhuiden. Men overweegt in Japan de mogelijkheid om in de toekomst de traan in het. land zelf te raffineeren, en de walvischhuid te ver werken tot stoffen ter vervanging van wol. Volgens de ramingen zou men uit de vangst van dit jaar ongeveer 10.000 ton stoffen uit walvischhuiden of meer dan 10 pet. van den gemiddelden wolinvoer kunnen vervaardi gen. Amsterdam boos op de K.L.M. Men had het hoofdkantoor graag behouden, In den gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteravond de heer Cruca een inter pellatie gehouden over het feit, dat de K. L.M. te Den Haag grond heeft gekocht voor het bouwen van een hoofdkantoor, in verhand waarmede hij B. en W. de vraag stelde, wat zij gedaan hadden om te be reiken, dat het hoofdkantoor in Amsterdam gevestigd zou worden. De wethouder van de bedrijven de heer Kropman, zeide in zijn antwoord o.a., dat Amsterdam alles voor Schiphol heeft ge daan wat mogelijk was. Schiphol en Am sterdam zijn één. Zoodra men hoorde, dat de K.L.M. haar kantoor in Den Haag wil- te bouwen, is geconfereerd, maar het bleek dat de K.L.M. zelfs niet aan Amsterdam had gedacht. Dit is voor Amsterdam een groote te leurstelling en spr. vindt het van de K.L.M. geen mooie daad. Overigens heeft het geen nut nog pogin gen te doen, het is een kwestie van be stuursbeleid. waaraan zelfs de minister niets kan veranderen. Aanslag op Deenscben minister Door nationaal-socialist 2 schoten gelost Op den Deenschen minister van Justitie Steinecke is een mislukte aanslag ge pleegd door een jongeman, die van de pu blieke tribune van de Deensche Tweede Kamer twee schoten op hem loste, welke geen doel troffen. De dader en een aantal andere Jonge lieden, die zich op de publieke tribune be vonden, zijn gearresteerd. Zij zouden Deen sche nationaal-socialisten zijn. Ten tijde van het incident behandelde de Kamer de nieuwe imrnigratïewet, waar de Deensche nationaal-socialisten tegen zijn. Een ton schade door grondverzakking Naar de Tel. verneemt, heeft de grond verschuiving bij 't Schouw onder de gemeen te Landsmeer een schade van ongeveer 100.000 gulden aangericht. De grond werkt onder den ouden weg nog eenigermate. Dit bleek, toen gisteren een montagewagen van de tram, die over de nieuwe aangelegde rails liep, derailleerde. Er deden zich geen ongelukken voor en spoedig had men den wagen weer op het goede spoor.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1