I Nieuwe zender voor den Ned. Omroep RADIO DE BEESTEN Bloedig familiedrama te Nieuwenhagen VAN DOOR tig, de loop van de revolver was geen centi meter van Jane's hand verwijderd. Met een snelle, lichte beweging trok ze het wapen uit de holster. Op hetzelfde ogenblik zag Rokoff zyn fout in. Maar het was te laat. Jane hield het wapen stevig in de hand, de loop was op zijn hart gericht, haar vinger aan de trekker. Zelfs in haar netelige toestand schoot zy niet! EDGAR RICE BURROUGHS No. 43. Tenslotte bereikten zy de plek, waar Ro koff zijn tenten had opgeslagen. Daar vonden zij alles in de grootste wanorde. Terwijl hij aanwezig was, waren verschillende van zijn mensen gedeserteerd, terwijl zij het voedsel en de ammunitie hadden meegenomen. Ter wijl Rokoff hierover opnieuw in woede ont stak wendde hij zich tot Jane, die bewaakt werd door twee blanke matrozen. Ze probeer de zichzelf vrij te worstelen, maar de mannen lachten om haar pogingen. Rokoff greep haar ruw bij de arm en trok haar mee naar zijn tent. Half bewusteloos duwde hij haar voor uit. Zijn bediende had de Russise lamp aan gestoken en op een enkele woord van zijn meester verdween hij. Jane was in het mid den op de grond neergevallen. Doch spoedig kwam haar bewustzijn weer terug en zag ze in, dat ze zich in een vreselijke toestand bevond. Rokoff richtte haar op en dwong haar hem te volgen. Aan zijn riem hing een zware revolver. Jane had het wapen gezien. Ze deed alsof ze hem gehoorzaamde, maar door haar half gesloten oogleden wachtte zij haar kans af. En deze kwam, toen Rokoff haar wilde dragen. Een geluid bij de tent ingang deed hem een ogenblik zijn hoofd omdraaien. Dat ogenblik werd hem noodlot VROUW NEERGESCHOTEN. KIND GEWOND. DE VADER PLEEGT ZELFMOORD. Gistermorgen is do Limburgsohe gemeente Nieuwenhagen opgeschrikt door een bloedig familiedrama, waar bij twee personen om het leven zijn gekomen» terwijl een negenjarige knaap ernstig gewond werd. Een zekere Janssen, die reeds vijf Jaar gescheiden van zijn gezin leefde, heeft zich gistermorgen tusschen 5 en 6 uur, naai de woning van zijn vrouw begeven en heeft met een revolver zijn vrouw, die te bed lag, neergeschoten. Nadat J. ook op de twee thuiszijnde kinderen had gescholen, van wie hij slechts één raakte, nam hij de vlucht, doch richtte later even buiten het gebied der gemeente Nieuwenhagen, het wapen tegen zichzelf. Een goede bekende van de po litie. Janssen stond in het geheele grensgebied rondom Schaesberg bekend als een smok kelaar, die herhaaldelijk met politie, ma rechaussee en andere grensbeambten in aanraking kwam en tal van veroordeelin gen wegens smokkelarij achter den rug had. Nauwelijks had hij een straf uitgeze ten. of hij hield zich opnieuw met den smokkelhandel bezig en meestal duurde het niet lang, of hij werd opnieuw gepakt. Iïij was ook nu sinds enkele dagen uit de gevangenis ontslagen. Vijf jaar geleden verliet hij zijn vrouw en kinderen, met wie hij in onmin leefde. Telkens keerde hij echter bij zijn vrouw terug en bij verschillende gelegenheden had hij bedreigingen geuit tegen haar en tegen de kinderen, drie knapen, waarvan de oudste nauwelijks den leeftijd der lagere school was ontgroeid. Gisteren heeft de man aan zijn noodlottig voornemen uitvoering gegeven. De oudste knaap had de woning reeds verlaten, toen zijn vader het huis binnendrong en een doodelijk schot op de vrouw loste. Een schot op het jongste kind, een jongetje van ruim vijf jaar, miste doch het tweede kind, een twaalfjarige knaap, kreeg een schampschot aan den hals en vluchtte in gezelschap van zijn jongere broertje naar zijn grootvader van moeders zijde, zekeren R. Dezen vertelde hij de verschrikkelijke gebeurtenis. Nadat dokter Schneiders den jongen had verbonden, is hij naar het zie kenhuis te Heerlen overgebracht De man vluchtte op de fiets weg en schoot zichzelf later neer aan den kant van den weg, die leidt van Nieuwenhagen naar de gemeente Ubach over Worms. Marechaussée en politie waren spoedig ter plaatse om een onderzoek in te stellen, terwijl later ook ambtenaren van het par ket te Nieuwenhagen aankwamen. Het gebeurde heeft in de mijnstreek groote consternatie teweeg gebracht ZELFSTRALENDE ANTENNEMAST TE JAARSVELD. Het is een mijlpaal in de ontwikkeling van den Nederlandschen omroep, dat er reeds lang bestaande plannen van de No- zema, om een nieuwen modernen krachti- gen zender te bouwen, thans door haar op dracht aan Philips een definitieven vorm hebben gekregen. Nederland zal thans een 125 kw. station krijgen, dat. wat zijn vooruitstrevenden op bouw betreft, door geen zender in Europa wordt geëvenaard. Deze nieuwe zender, die, eenmaal in gereedheid, vermoedelijk de 301.5 meter installatie te Hilversum zal vervangen zal te Jaarsveld, waar zich thans reeds de proefzender, werkend op een golflengte van 415 meter bevindt, worden opgericht Of de nieuwe zender op een golflengte van 301.5 meter, dan wel op een andere zal gaan werken, is nog niet met zekerheid be kend. De samenstelling van den nieu wen zender. Het draaggolfvermogen van den zender bedraagt 125 kw. In de eindtrap komen 4 groote watergekoelde 100 kw. zendbuizen, terwijl 2 reservebuizen van hetzelfde type als onmiddellijk inschakelbare reserve even eens in de eindtrap worden opgesteld. Allerlei maatregelen worden genomen om vervorming, zoowel in den modulator (die daartoe o.a. van tegenkoppeling is voorzien) als in de hoogfrequent versterkertrappen tegen te gaan. Beveiliging. De zender ls o.m. van een vergrendelings- systecm voorzien, waardoor het inschakelen van de verschillende spanningsbronnen al leen in de juiste volgorde kan geschieden. Verder is er door middel van deurcontac ten voor gezorgd, dat bij het openen van een der paneeldeuren de spanning onmid dellijk uitgeschakeld wordt, zoodat nimmer onder gevaarlijke spanning staande deelen kunnen worden aangeraakt- De bediening en controle van den zender geschieden vanaf een bedieningstafel, die zich centraal in de zenderhal bevindt. Het geheele hoogfrequent-gedeelte van den zender is in een paneel ruimte onderge bracht, die in verschillende vakken is ver deeld. Ook de eindtrap bevindt zich in een gesloten paneelruimte. De verschillende paneelen zijn van gaafe deuren voorzien, om ook het interieur van den zender steeds te kunnen controleeren. De machines en de pompen voor de water koeling van de groote zendbuizen zijn in een kelder opgesteld en worden vanaf een speciaal schakelbord in de zenderhal be diend. Zelfstralende antennemast De nieuwe zender krijgt een zelfstralen- den antennemast, van het type zooals ook bij den huidigen middengolfzender (301.5 m) te Hilversum wordt gebruikt. Het meest typische van een zelf- stralenden antennemast is wel, dat het stalen geraamte van de mast zelf als antenne fungeert. Daarom is het noodzakelijk den geheelen mast van het fundament electrisch te iso- leeren. Het kegelvormig onderstuk van den mast eindigt in en rust op een isolator, welke het geheele ge wicht van den mast, de door tui- draden over eind wordt gehouden, draagt. Het voordeel van den zelfstralenden anten nemast, waarvan die te Hilversum de eerste in Europa was, is een zoo gunstig mogelijk stralingsdiagram, waardoor het bij midden golven vaak zoo hinderlijke fadingsver- schijnsel belangrijk wordt gereduceerd. D.C.-3 krijgt grooter motoren Indië-vlucht uitgestrekt tot Timor. Het K.L.M.-vliegtuig „Nandoe", dat 16 April uit Amsterdam naar Indië vertrekt, zal worden uitgerust met cyclone-motorcn, welke een grooter vermogen geven, dan die welke thans voor de D.C.-3 worden gebruikt. Gezagvoerder van dit vliegtuig is de heer Parmentier. De heer Aler, chef van den K.L.M.-vliegdienst, zal als tweede piloot de ze vlucht meemaken. Bovendien vliegt op dezen tocht mede een deskundige van de Wright-fabrieken. De Indië-vlucht zal worden uitgestrekt tot de vliegterreinen te Soerabaja, op Bali, te Waingapoe, Rambang en Koepang. Deze vliegvelden zijn tot dusver nog niet door dit soort vliegtuigen aangedaan. Het doel van deze verlengde vlucht is inzicht te krijgen in de bruikbaarheid van verschil lende soorten vliegterreinen voor deze nieuwe combinatie van vliegtuigen en mo toren. Duitsch scheepscommandant eert Michiel de Ruyter de Duitsche kruiser „Emdfen" in de Amsterdamsche haven aangekomen. Na de officieele ontvangst door verschil lende marine-autoriteiten, heeft de com mandant van den oorlogsbodem de kapitein ter zee Bürckner, een bezoek gebracht aan den Duitschen consul en vervolgens een krans gelegd op het graf van Michiel Adriaanszoon de Ruijter in de Nieuwe Kerk. Gisteravond waren de Duitsche onderoffi cieren in de Marinekazerne de gasten van de Nederlandsche onderofficieren der Kon. Marine. De roof-overval op den Haagschen dokter Medeplichtige veroordeeld. Als medeplichtig aan den roofoverval op den Haagschen arts, dokter, de Ridder, die, zooals men zich herinneren zal, in zijn wo ning aan het Oranjeplein werd overrom peld, stond gisteren de 18-jarige T. C. J. V. in hooger beroep voor het Haagsche ge rechtshof terecht. Het hof bevestigde het vonnisi van de rechtbank (één jaar gevangenisstraf) met de bepaling, dat vier maanden voorwaar delijk zullen worden opgelegd. Storm aan de Italiaansche kust Scheepsreis van ex-koning Al- fonso vertraagd. De scheepvaart in de haven van Napels is gedurende twee dagen door een zwaren storm hevig belemmerd. De „Conté di Sa- vaia", welke Maandag voor een tocht door de Middellandschc Zee zou vertrekken, moest het vertrek uitstellen. Onder de pas sagiers bevond zich ex-koning Alfonso van Spanje. De „Conté Bianco Mano", welke van een reis terugkeerde, moest geruimen tijd bui ten gaats blijven liggen. Zoowel in Napels als in andere deelen van Italië heerscht nog wintersch weer. Men vreest het ergste voor den fruitoogst. In andere jaren is het hier reeds volop voorjaarsweer. PROGRAMMA VRIJDAG 15 APRIL 1938. Hilversum I. 1875 en 415.5 m. KRO-Uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.00 Causerie „Goede Vrijdag, dag van het Kruis". 12.00 Berichten. 12.15 De KRO-Melodisten en Gramofoonmuz. 2.00 Gramofoonmuziek. 3.00 Reportage. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.15 KRO-orkest. 6.05 Declamatie. 6.20 Vervolg concert. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „De Goede Vrydag-Processie op Flores". 7.35 Vervolg concert. 8.00 Berichten ANP, KRO-Mededeelingen. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Radiotooneel met muziek. 10.30 Berichten ANP. 10.4012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum H. 301,5 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Orgelspel. 12.00 Omroeporkest en solisten. I.00 Gramofoonmuziek, 2.00 Het Lyra-Tria. 2.45 Declamatie. 3.15 Aeolian-orkest. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel. 6.05 De Ramblers. 6.30 Politiek Radiojournaal. 6.50 Hammond-Orgelspel. 7.00 Causerie „Honderd Jaar Burgerlijk Wet boek". 7.20 Berichten ANP. 7.30 Avondmaalsdienst. 9.00 VARA-Solisten-orkest. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Religieus-socialistische uitzending. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. II.00 De Stem des Volks, afd. Amsterdam en het Utrechtsch Stedelijk Orkest. 11.3512.00 Gramofoonmuziek. FEUILLETON. ETHEL M, DELL 35. Hy antwoordde haar met een eenvoud alsof het de gewoonste zaak van de wereld gold: „Het brengt een zeker risico mee voor ons beiden, maar ik hoop, dat dit niet te groot zal zijn. En het zou de stiuatie op alle manieren sterker maken. Ik stel voor, dat je je edelmoedigheid nog verder uitstrekt en met my trouwt." „O, toch!" zei Claire. Zij had geweten, dat dit komen zou, en toch was zy er niet op voorbereid. Zij keek hem bijna smeekend aan. „Is er geen anderen weg? Weet je dat zeker?" Hij keek haar aan met een vasten blik. „Ik zie geen anderen veiligen weg," zei hij. „De zaak op zijn beloop laten is naar mijn mee ning het gevaarlijkst-; van alles. De men- schen zullen natuurlijk zeggen, dat onze ver loving slechts een voorwendsel was wat ook inderdaad de waarheid is. Wat mij per soonlijk betreft," ging hij voort met zijn bitteren glimlach, „mogen ze zeggen wat ze willen. Maar ongelukkig is de zaak niet zoo eenvoudig. Jij en ook Yvónne zijn er bij betrokken, en ik geloof niet, dat je nu terug kunt trekken." „Wij zullen Indië verlaten," zei Claire haastig. „Dat zal ik ook doen," zei Pax. „Maar als wij in Engeland aankomen, zullen de repor ters ons opwachten. Dat begryp je toch?" „O, neen!" zei Claire. „Dat is nu eenmaal hun manier van doen," zei Pax. „In Amerika gaan ze nog verder en komen aan boord voor je de kans hebt aan land te gaan." „Houd op!" zei ze met half schertsende ontsteltenis. „Ik kan er niet aan denken." „Daar zou ik van groot nut kunnen zijn," legde hij uit. „De krachtige zwijgende echt genoot die alle onbescheiden ondervragers op een afstand houdt. Ik geloof, dat ik die rol uitstekend zou kunnen spelen als je my de kans geeft." „Houd op, Pax!" zei ze opnieuw. Hij glimlachte nu werkelyk. „Het is wat de critici een typische „Ethel M. Dell situatie" zouden noemen. Tusschen twee haakjes als i voor één vrouw sympathie gevoel, dan is het voor haar. Haar leven lang moet zy het brandmerk dragen, dat haar jeugdige pogingen van zooveel jaren terug, op haar gedrukt hebben." „Ik houd niet van haar," zei Claire. „Zy schildert een wereld, die hopeloos uit den tyd is." Zyn lach werd breeder. „Maar de tyd gaat terug! En ten slotte verandert de mensche- ly" e natuur niet. Alleen gewoonten verande ren zooals wenkbrauwen en dergelyke dingen." „Het is in elk geval aardig van je, om haar de hand boven het hoofd te houden," zei Claire. „Ik voel altyd voor de verdrukten," zei hy, „jij niet?" „Dat weet ik niet," zei ze. Dat hangt van omstandigheden en individueën af. Maar ik houd er niet van om ergens toe gedreven te worden." „Bijvoorbeeld tot een huweiyk?" opperde hij. „Met een Ethel M. Dell held," voegde zy er by, voor het eerst glimlachend. „Voor die rol ben ik noch leelijk, noch knap genoeg," protesteerde hy. „Alleen maar kleurloos en gewoon maar gereed om mij zelf nuttig te maken. Je zou beter kunnen doen en van den anderen kant ook slechter. Bovendien zou het een knap stukje van diplomatie zyn. Ook bestaat de mogelyk- heid, dat je nooit den beteren man zult ont moeten, en dat je o zoo gemakkelijk op den verkeerden verliefd kan worden. Denk er eens over! Trouw met my. als je kunt!" Hij stak haar zyn hand toe. „Misschien is het beter, dat ik je met dit probleem alleen laat." Zy gaf hem haajr hand, die lydeiyi. in de zijne rustte. „Er is één ding dat ik je moet zeggen, Pax," zei ze, „dat, wat ik zal besluiten te doen, ik op de eerste plaats, vóór iets anders, aan mijn arme Yvonne zal denken." Pax' glimlach bracht haar in verwarring. „Ja, dat spreekt van zelf," zei hy. „En als ik je op eenige wijze kan helpen, zal ik het doen." „Me^- je dat?" vroeg Claire, terwyl zy h'-m recht in de oogen keek. Hy gaf haar haar blik terug. „Ja Claire, dat meen ik." Zyn blik hield de hare eenige seconden vast, toen sloeg zy de oogen neer. fcij slaakte een zucht en trok haar hand uit de zijne. „Wel? Wat wil je, dat ik doen zal je een bood schap sturen?" „Een briefje, als je wilt," zei Pax, „met Ja of Neen." Zy wende zich langzaam van hem af. „Goed Tot vanavond." „Dank je," zei Pax kalm. „Tot ziens." En ook hij verliet het vertrek. Toen hij bui ten kwam, haalde hy diep adem, maar hy hield zijn schreden niet in. Hy zag er uit als iemand, die aan het eind van zijn weerstands vermogen gekomen is. en toch hield hy zich zoo stram als een soldaat op parade. HOOFDSTUK XI. Een trouw vriend. Pa.. ~at alleen thuis. Het was laat, en hy had zijn half gevormd plan om op de club te gaan dineeren, laten varen .Ten slotte zou na alles wat er gebeurd was, niemand hem wer kelijk verwachten, en zijn bericht van verhin dering zou al was het te laat geen ver wondering wekken. Hij had Peters dadelijk na zyn thuiskomst er mee weggezonden, want na zijn onderhoud met Claire was het hem on- mogelyk, om dadelijk aan de drukke officiers taf 1 plaats te nemen. Waarom dat onderhoud hem zoo had aangegrepen wist hij zelf niet, maar hy had een ongehoord zwaren dag achter den rug en hij verlangde om alleen te zy'n met zyn gedachten. En alleen zat hy in de vallende schemering, met als eenig gezelschap Elfrida, die Peters' aanbod voor een wandeling met minachting had afgeslagen en die nu aan zyn voeten zat met haar dunnen staart recht uit op den vloer bewegingloos, behalve nu en dan en trilling in het uiterste staartpuntje, haar rose kin op zijn knie, ie' oogen, gesloten in extatische droomen' onder zyn streelende hand. Hij was blij met Elfrida's gezelschap. Haar taktvol zwygen en onbeweeglijkheid voldeden in een behoefte, waarvan hij zich nauwelijks bewust was. Zij ontnam aan de eenzaamheid den druk der verlatenheid, en op het oogenblik wenschte hij niet anders. Het was moeilijk te beseffen, dat, waar hij daar zat in het bereik van den klank der trom petten van het kantonnement, zijn loopbaan in het Leger geëindigd was. Zijn beroep was zoo oneindig veel voor hem geweest, bijna alles, tot aan de laatste zes maanden. Hij had familie in Engeland een broer, eenige jaren ouder dan hy. by de marine: een veel jongere zuster, getrouwd met een predikant in de Midlands. Zijn ouders waren in zyn jeugd gestorven. Er waren verscheidene ooms en tantes, die hy uit het oog verloren had en die zeker niet ver langden de familiebanden opnieuw aan te knoopen met iemand, die berucht was, omdat hij maar juist aan veroordeeling ontsnapt was. Zooals hij aan Claire gezegd had, was de be staande twijfel in zijn voordeel uitgelegd; maar de twijfel bleef en zou niet door afstand beïnvloed worden. Waar hij ook ging, de scha duw die op hem rustte, zou hem vergezellen; de leugen, die hij uitgesproken had, zou hem achtervolgen en benadeelen. Maar dat mocht Claii niet weten, zelfs niet vermoeden. Op haar eigen prachtige, nbevreesde wijze had zij voor de geheele wereld haar vertrouwen in hem beleden. Weliswaar had zij dit terwille van Yvonne gedaan, en niet voor hem, .naar het fundamenteele feit bleef bestaan. Vast geloof de zij, dat hij de waarheid had gesproken. „En dat is het hopelooze van het g val," zei Pax treurig, terwyl hij Elfiida's nekharen den verkeerden kant opstreek. „Het is een spre kend voorbeeld van den man, die zijn huis op zand bouwde." Het was nutteloos om langer over dit onder werp na te denken, en toch bleven zijn ge dachten er steeds mee vervuld. De leugen was onvermijdelijk en noodzakelijk geweest, maar het wa een minderwaardig wapen, dat zich tegen hemzelf kon keeren. Er waren oogen- blikken geweest, waarop een innerlijke stem met klem had aangehouden dat hij verkeerd had gedaan, dat de simpele waarheid iedereen gered zou hebben, en dat zelfs Yvonne nauwe lijks eemge blaam kon treffen, maar die stem had hij tot zwijgen gebracht. Terecht, of ten onrechte had hij de geheele verantwoordelijk heid op zijn schouders genomen. Yvonne had een te onlogischen geest om zichzelf be hoorlijk te verdedigen. Claire zou haar eigen last zonder morren gedragen hebben maar Claire zou iemand niet tarten en niet opzette- lyk verwaarloozen. zooals Yvone gedaan had en waardoor een tiran tot een dol geworden beestmensch gemaakt was. Wordt vervolgd.) e-

Schager Courant | 1938 | | pagina 6