AKKERTJE Geen onderwijsversnippering SCHUDT UW LEVER WAKKER Raad Wieringermeer Banne Haringhuizen Vrijdag 15 April 1938 Tweede blad Stichting van een Lagere Landbouwschool in het voornemen. Begrooting aange- nomen. Een schoolartsendienst beteekent geen mindere waardeering voor Dr. Hoog kamer. Hef zwaartepunt? De overdracht van eigendommen aan 't Openbaar Lichaam Stemmen voor 'n eigen vleeschkeuringsdienst Gistermiddag' vergaderde de gemeenteraad van de Wieringermeer. Voorzitter was de heer Ir. S. Smeding, burgemeester, secreta ris de heer Blaairwboer. Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen van de vorige vergadering wor den goedgekeurd. Ingekomen stukken. Voor kennisgeving werden aangenomen afschrift. Kon. Besluit, dat de leden van het bestuurscollege reis- en verblijfkosten zul len genieten, een goedkeuring op heffing van hondenbelasting, op heffing van op centen grond- en personeele belasting, op bezoldiging ambtenaren burgerlijken stand, op het raadsbesluit tot het doen controlee ren kas en boeken van den gemeente-ont vanger, op de warenkeuringsverordening. Voor kennisgeving aangenomen wordit .voorts het besluit van Ged. Staten waarbij per 1 Jam 193S het aantal inwoners op 3521 is vastgesteld. Een verzoek van F. J. Geertsema, A. C. Kei .meren en A. Driesprong om toeken ning van steun volgens art. 13 lager on derwijswet, wordt in handen van B. en W. gesteld om prae-advies. Een verzoek van E. Wijland om onkosten ingevolge art. 13 Lager Onderwijswet, een verzoek om subsidie van de Wieringermeer fanfare een verzoek van de S.D.A.P. om stichting van een part.woningsbouwvereen wordt in handen gesteld van B. en W. om prae-advies. Kas en boeken van den gemeente-ont vanger zijn door het bureau v. verificatie goedgekeurd. Geen onderwijsversnippering. Voorzitter deelt mede, dat overleg is ge pleegd met Katholiek Schoolbestuur en Volksonderwijs om het onderwijs te rege len als de Ghr. school is gesticht. Het verheugt Voorzitter te kunnen medie- ileelen, dat waarschijnlijk geen versnippe ring zal ontstaan, en de zaak spoedig in kannen en kruiken zal zijn. Omtrent het vertrek van woonschepen en woonwagens is men in overleg met be voegde instanties. Deze zaak is niet een voudig, omdat het rijkskanalen betreft. Landbouwverlof voor leerplich tige kinderen. B. en W. stellen voor. den leerplichtigen kinderen landbouwverlof te verleenen in de tijdvakken 10 Juni tot 23 Juni en 1 Septem ber tot 14 September. Het voorstel is ge grond op advies van de contactcommissie uit de pachters, terwijl de inspecteur van het L.O. geen bezwaar heeft. Aldus' besloten. Beroepsvergunning taxibedrijven. B. en W. stellen voor een beroepsverorde- ning voor houders van huurauto's in het leven te roepen, waarbij betreffenden bin nen dertig dagen, in beroep kunnen ko men bij den Raad tegen een besluit van B. en W. inzake al of niet verleenen van vergunning voor een dergelijk bedrijf. De lieer Mr. Bakker wil toevoegen, dat ook de zaak door een schriftelijk gemachtig de kan worden toegelicht. Hiertegen is geen bezwaar, zoodat het voorstel met deze wij ziging wordt aangenomen. Wijziging drankwetverordening. Met intrekking van het aradsbesluit van 22 Februari stellen B. en W. voor verloven A niet te verleenen in het niet tot de be bouwde kom van Wieringerwerf, van Middenmeer, of Slootdorp behoorende ge deelte, met uitzondering van het deel, om sloten door den Ocverschenwcg, den Hip- polytushoeverweg, den Frieschenweg en den Schelpenbolweg. Het maximum-aantal verloven A worde vastgesteld als volgt: bebouwde kom Wieringerwerf twee, idem Middenmeer twee, idem Slootdorp twee Aldus besloten. Reinigingsrechten. Tot 1 Januari 1938 werd het ophalen van huisvuil in de dorpskernen verzorgd door de Wieringermeerdirectie, waarvoor por persoon f 0.05 per week wed betaald. Ook droeg de Wieringermeerdirectie zorg voor aansluiting op het openbare riool en brongasinstallaties, waarvoor een jaarlijk- schcv ergoeding van f3.en f 10.werd berekend, en bij aansluiting f25.Waar thans de onderhoudsplicht op de gemeente rust komen haar ook de haten toe. Mits dien stellen B. en W. voor deze in den vorm van belastingheffing in de gemeen- tekas fe doen vloeien. In de tarieven wordt geen wijziging gebracht. De heer Mr. Bakker heeft principieele bezwaren. De gemeentelijke ophaaldienst beoogt he geregeld afleveren van vuilnis Primair ziet spr. bet hygiënisch belang Men is op liet platteland gauw geneigd als men betalen moet., het vuilnis maar ie begraven, al komt men dan in strijd met. de politieverordening. Het is' geen verplichting, dus zullen de menschen een regeling niet ontwijken? Kan men het be drag van f 400.niet missen? Beter is het als de gemeente het gratis doet. De heer Mr. Kamp is het hiermede wel eens. Is het de bedoeling dat het een ver plichting wordt? De heer Leijten meent dat de bewoners wel medewerken en acht een verplichting overbodig. De heer de Bruijn wijst er op. dat els de gemeente zich uitbreidt, de kosten ook. weer hooger worden als de gemeente alles zelf betaalt. Voorzitten; Ze zijn er eenmaal zoo in opgevoed! Op voorstel van den heer de Bruijn zal men den toestand voorloopig zoo laten, om de werking aan de practijk te toetsen. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. Vermakelij khedenibelasting. Het in de vergadering van 22 Februari jj. (op voorstel van mr. Kamp, die het Texelsche stelsel nader zou toelichten. verslagg.) aangehouden voorstel tot hef fing van vermakelijkheidsbelasting, komit thans weer aan de orde. B. en W. achten het Texelsche stelsel van oppervlakte belasting alleen doelmatig voor vermake lijkheden, welke zonder entréebetaling toe gankelijk zijn. In andere gevallen meent het college, dat het niet aangaat steeds een zelfde bedrag te heffen, omdat de onder nemer, die een „kasstuk" heeft gehad, dan in een bevoorechte positie komt tegenover zij.n, collega, die een slechtbezochte hij- eenkomst had'. Bij het Texelsche tarief zou bijv. Hotel Smit voor een dansavond van 82 uur moeten betalen f 12.96, bij het systeem belasting op de enfrée's van biiv. f 0.35 per persoon, hij resp. 100 150 en 200 bezoekers f 5.83, f 8.75 en f 11.67. Grootor bezoek behoort tot de zeldzaamheden. Over de laatste jaren varieerden de bedragen; van f2.40 tot f 18.82 per vermakelijkheid. Op grond van het onderozek stellen B. en W. voor de in de vergadering van 22 Febr. aangeboden verordening te hand haven, welke verordening geacht wordt per 1 Januari 1938 te zijn ingegaan. De heer Mr. Kamp vindt de zaak inge wikkelder geworden, miaar wil er zich bij neer leggen. Voorzitter: We hebben er wel wat. voor over voor de vermakelijkheidsbelasting, om billijk te zijn- Het voorstel wordt nu zonder verdere discussie aangenomen. Vervoerkosten scholieren. De ingezetenen vari Heeren, Bakker, Dij ken, Branderdhorst, Grommers, Aukema, Pakes, de Rooy, Schols; Huvbers en van dei- Veen verzoeken tegemoetkoming in de kos ten van vervoer van hun kinderen ingevol ge artikel 13 der L.O.-Wet. Volgens de 16c aanvulling op dit artikel kunnen ouders, wier finantieele toestand daar aanleiding toe geeft, onkostenvergoe ding krijgen, als ze hun kinderen op prin cipieele gronden een school willen laten be zoeken, die verder dan 4 k.m. van de wo ning ligt. B. en W. stellen voor, voor deze wettelijke verplichting bepaalde normen te stellen, waarbij als grondslag dient de z.g. „gemeng de hoofdsom", welke ingevolge art. 63 der L.O. wet 1920 ook de grondslag voor de schoolgeldheffing vormt. (De gemengde hoofdsom is een bedrag, samengesteld uit heth edrag der hoofdsommen van gemeente fonds en vermogensbelasting. Door bepaalde berekening, wordt bij het vaststellen van de gemengde hoofdsom een zuiver stand punt ingenomen ten aanzien de draagkracht van belanghebbenden i nverband met ge zinsgrootte, inkomen enz. verslagg.) De normen loopen van een algeheele ver goeding bij een gemengde hoofdsom van f2 tot geen vergoeding bij een gemengde hoofd som van f 20.De bovengenoemde verzoe ken, worden met inachtneming van de voorgestelde uitkeeringsbepalingcn inge willigd: uitgezonderd het verzoek van den heer Dijken, voor welks inwilliging op fi nantieele grond geen termen aanwezig zijn De heer Mr. Kamp maakt een compliment over de geschikte verordening, maar ver zoekt speciaal te letten op de inwonende kinderen hij het benalen van het inkomen. Weth. Peters voelt hier wel wat voor. maar realisatie is moeilijk. Elk geval zou apart bekeken moeten worden. De veror dening wordt aldus vastgesteld. Geneeskundig schooltoezicht. B. en W. stellen voor in beginsel te beslui ten tot deelname aan de gemeenschappelij ke regeling tusschen de gemeenten Helder, Texel, Anna Paulowna, Wieringen, en Cal- lantsoog betreffende het instellen van een schoolartsendienst. De kosten bedragen als de R.K. scholen te Zijpe ook deelnemen, als Schagen niet aansluit f 174.18, als Schagen wel aansluit f 162.61. De kosten bedragen, als de R. K. scholen in de Zijpe niet deelne men f 180.27 als Schagen niet aansluit, en f 167.87 als Schagen wèl aansluit. Is het aantal gemeenten, dat toetreedt voldoende zal een assistentgeneesheer (bevoegde kracht) worden aangesteld, met nader aan te wijzen standplaats. Thans wordt het ge neeskundig toezicht uitgeoefend door Dr. Hoogkamer, die daartoe tegen f 200.per jaar door de gemeente Medemblik was aan gesteld. Hoewel er alle lof is voor diens op treden, heeft de inspecteur van volksgezond heid geadviseerd dezcntocstand te beëindi gen, omdat de combinatie schoolarts-huis arts in beginsel nniuist is. De heer Mr. Bakker: Hulde, meneer de Voorzifter, anders niet! De heer Van Oers is er op tegen. Dr. Hoogkamer kent de gezinnen en de kinde ren, die hij haasit allen ter wereld heeft gebracht. Voorzitter geeft toe dat het onhartelijk lijkt, maar de inspecteur vindt het in prin cipe niet juist. Het is geen critick op Dr. Hoogkamer. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult morgéns „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal In Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen. U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER"S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bU apothekers en drogisten, f. 0.75. Dé heer v. Oers: 't Kan bést zijn, maar met den inspecteur ben ik 't niet eens! De heer de Graaf vraagt, of ér statistische gegevens worden bijgehouden. Thans ge schiedt dit wel, dus deze gegevens moeten ter beschikking worden gesteld van den dienst. De heer Mr. Kamp licht toe. dat de admi nistratie van den dienst gelijksoortig is als thans. Voorzitter merkt op, dat men het voorstel moet bezien los van Dr. Hoogkamer. De heer Leijten steunt de zienswijze van den heer Van Oers. die opmerkt, dat het dan beter was geweest eerder een regeling te maken. De heer Peters zegt, dat vroeger Medem blik een eigen schoolartsendienst had, zoo dat geen behoefte aan districtsvorming be stond. Principieel tegen is Medemblik niet. Wellicht zal zij zich aansluiten. Toen Dr. Hoogkamer zich vestigde, was er een toe lage en daarvoor was Dr. Hoogkamer ver plicht dit werk te doen. Het is een alge meen beginsel dat de huisarts geen school arts mag zijn. Alle lof heeft spreker voor het werk van Dr. Hoogkamer. Met de stemmen van de heeren v. Oers en Leijten tegen wordt het voorstel aange nomen. Ontwerp-begrooting 1938. In de ontwerpbegrooting zijn eenige wijzi gingen aangebracht, waardoor het geraamd nadeelig slot van f 298.00 op f 30.000 komt. Doordat de minister van waterstaat van oordeel is, dat voor boerderijen, zonder ver gunning voor 1938 in de Wieringermeer gebouwd, thans geen vergunning gevraagd behoeft te worden, mist de gemeente een geraamd leges van bouwvergunningen van f 2500.Om het evenwicht te herstellen, stellen B. en W. voor den derden veldwach ter voorloopig niet aan te,stellen, ook, om dat een rijksveldwachter-brigadier in Mid denmeer gestationneerd is. Verlaging van enkele andere kleinere posten doet dan het nadeelig saldo slechts f 200.hooger worden dan eerst het geval was. Voorzitter merkt op. dat men de begroo ting met een korreltje zout moet nemen. Het is goed bedoeld, maar we kennen de kosten der gemeenthuishouding nog niet. Algemeene beschouwingen. De heer Mr. Kamp brengt hulde aan B. en W. voor het grootschê werk en de keuri ge uitvoering. Spr. weet uit de praktijk hoe moeilijk hpt is. De heer Mr. Bakker sluit zich bij de woor den van den heer Kamp aan. Men moet echter niet het zoo beschouwen dat de raad zich in principe uitspreekt voor alles wat besloten wordt uit deze begroofing. Het is slechts een grondslag voor later om cijfers te krijgen. Spreker vraagt ech ter hoever de overdracht vain egiendom- men aan het openbaar lichaam is gevor derd. Volkomen terecht zijn er posten voor uitgetrokken, maar als iets niet definitief is, is het toch lastig wat te betalen. Zullen de gemeentelijke belangen niet in strijd ko men met andere belangen? Verschillende posten vindt spr. sober toegelicht; vooral ten opzichte van de leden, die hier wonen en de administratieve moeilijkheden niet begrij pen. Anderszins begrijpen andere leden, die ver wonen, sommige plaatselijke toestanden genoemd in de begrooting, niet goed. Spr. begrijpt van deze begrooting de moeilijk heid, maar zou voor later nog liever meer gespecificeerd zien. In de pers, zegt spr., heeft men twijfel gekoesterd aan het snelle tempo van ontwikkeling en het op timisme van B. en W. Zou er niet een bevolkingsprognose mogelijk zijn, om de ontwikkelingstoestand juist te schetsen? Voorzitter zegt dat aan de overdracht van eigendommen gewerkt wordt, het is nog niet in kannen en kruiken. Aan het raadhuis is steeds gelegenheid ingelicht te worden. Als alles normaal loopt, ,za! men uitvoeriger over begrootingsposten praten. Artikelsgewijze behandeling uit gaven. Wethouder Peters wijst op de grondbe lasting. Als die geheel voor elkaar is, zal de toestand wel heel anders zijn. Grondbelas ting en eigendommen zijn thans nog het beste als cijfer x te beschouwen. Op het departement is de begroo ting bijzonder meegevallen en is men zeker niet pessimistisch. De heer de Bruijn zegt dat geen rekening is gehouden met de rente van de bedragen, ten koste van de buitenwegen. Ook dit zal ccn factor zijn, die van beteekenis wordt en de gemeente zwaarder belasten zal. Uitgaven. De heer Mr. Kamp vindt de post schrijf loon f 1000 te hoog. Weth. Peters wijst er op, dat de begroo ting elders gemaakt is. Er zijn voorloopig nog meer dergelijke dingen, die buiten ge beuren. Voorzitter: Het is ruim gebaseerd, maar wordt krenterig uitgegeven! De heer Bakker meent dat er een raads besluit moet zijn om het gebouw te huren. Verder vraagt de heer Bakker wat gekocht is als eerste aanschaffing boeken, dat op f 500 geraamd was. Wethouder Peters zegt dat dit bedrag wel lager zal worden. Er is gekocht wat drin gend noodig was. Naar aanleiding van een opmerking van Mr. H. Bakker zegt weth. Peters, dat de leggers en plans van het kadaster met een vriendelijk woord van rijk en Wieringer meerdirectie kunnen worden overgenomen. De heer Mr. Bakker vraagt of ingeval van mobilisatie de bevolkings-egisters vol doende zijn. Voorz. U moet met de mobilisatie nog ■even wachten! (Gelach). Zalf zal de Wieringermeer de schoolbouw financieren. De heer Mr. Kamp wil trachten een; lager rentecijfer te krijgen, dan op korteren ter mijn te leenen, van den kapitaaldienst. Dit zou een besparing van een paar honderd gulden geven. De Raad machtigt B. en W. om den bouw van de Christelijke scholen zelf te finan cieren. (Dit bedrag staat op den kapi taaldienst voor f 70.000 uitgetrokken^ -- Versl.) en zoolang mogelijke rente te krij- gen. Naar aanleiding van een opmeiking van Mr. Kamp over een bedrag van f 100 voor officicele ontvangst, dat steeds door de Wei- ringermeerdirectie betaald wordt, zegt voor- ziter, dat de gemeente moet kunnen optre den als dit nood'ig is. Wethouder Peters: De Voorzitter is goed, de directeur is niet gek. (Gelach). Weth. Peters merkt op, dat er een nieuwe regeling voor de brandweer komt, en dat de post f 410 voor brandbluschmdddelcn onderhoud is en dus op den gewonen dienst, thuis hoort., dit naar aanleiding van een vraag van Mr. Bakker. Een arrestan- tenlokaal zal komen. Mr. Kamp vraagt, of de overdracht aan het P.E.N. finantieele gevolgen voor de gemeente zal hebben. Weth. Peters wijst er op dat de Wierin germeerdirectie reeds een contract sloot.; en men is bereid dit over te nemen. Anders kreeg men een gekke toestand. De heer Mr. Ramp acht het niet Juist dat re voor tuberculose niets geraamd is, maar neemt genoegen met een verklaring van Weth. Peters. Vlecschkeuring. De heer Venhuizen zou een eigen vleesch keuringsdienst wenschen. De gemeente is er groot genoeg voor. Weth. Peters zegt, dat er aandacht aan wordt geschonken. De heer de Bruijn acht 't practisch onmo gelijk gezien de centralisatie. Voorzitter acht verdere discussie nutte loos. De wensch van den heer Venhuizen is ook de zijne. Het verheugt Voorzitter een flinke subsidie voor malaria-bestrijding te hebben kunnen los krijgen. De heer Kamp vindt het ongewenscht een begraafplaats in erfpacht te hebben. Weth. Peters zegt dat het geval gelijk is aan andere objecten. Het rijk geeft geen eigendom. De heer Kamp vindt het vreemd, want. ook middenstanders is beloofd op den duur eigen dom te krijgen. De heer Bakker vindt het onjuist dat de gemeente betaald en heft voor riolen, die nog niet de hare zijn. Er is geen gemeente werk, geen gemeentediensten. Weth. Peters merkt op dat. de heer Bak ker gelijk heeft, maar 't is een gemoedelijke overeenkomst tusschen directie en gemeente. De heer Bakker vindt het. een principieele kwestie. Als de Wieringermeer niet hoeft te slikken, slikt zij niet. Men is het er over eens, dat deze zaak wel zoo gauw mogelijk in orde moet komen. Weth. Peters merkt nog op dat er tiental len gemeenten zijn, die rechten heffen van zaken, die ze niet in beheer hebben. Lagere landbouwschool In de Meer? De heer Kamp vraagt of er plannen zijn voor landbouwhuishoud- en landbouwonder wijs. Voorzitter: Er zijn geen plannen voor landbouwhuishoudonderwijs, wel voor landbouwonderwijs. Dit wordt al gegeven. Er zijn zelfs plan nen voor een lagere landbouwschool. De heer Venhuizen verklaart zich tegen uitgaven voor regeeringsjubiluem van onze Koningin. De begrooting is al krap. Laat men op eigen kosten feest vieren. Voorzitter zegt dat zuinigheid betracht moet worden, maar er moet iets gedaan wor den. Medegedeeld wordt dat de sportvelden ge reed zijn. De heer Mr. Kamp wil vertrouwensmen- schen hebben voor de armenzorg. Weth. Peters zegt, dat de behoefte daartoe niet is gebleken, maar indien noodig, zullen B. en W. zich gaarne door een commissie laten voorlichten. De heer Van Oers vraagt wanneer wordt aangevangen van distributie van goedkoope margarine en vleesch en wie er voor in aan merking komen. Voorzitter licht toe dat dit geldt voor arm lastigen, stcuntrekkenden, arbeiders in werk verschaffing en stille armen. Er wordt aan gewerkt, eigenlijk formeel kan niets worden verkregen, mdat de gemeente niet krijgt uit het werkloosheidssubsidie- fonds. Er is echter een practische regeling naar het oordeel van B. en W. Ook arbeiders van de Cultuurmij. met lage loonen zouden als stille armen beschouwd kunnen worden. Ontvangsten gewone dienst. Naar aanleiding van een vraag van Mr. Kamp, zegt weth. Peters, dat de Raad een regeling hoort vast te stellen voor het gym nastieklokaal, maar in de praktijk doen B. en W. het meestal. De zaak is lastig, maar B. en W. willen volgenden keer wel met een voorste] komen. Voorzitter: Is het epn ernstige zaak? Mr. Kamp: Het laat mij koud. Mr. Bakker wil toch een regeling. Voorzitter: Dan kunnen wij niet meer voor Sinterklaas spelen, meneer Peters! B. en W. zeggen toe volgenden keer een desbetreffend voorstel op de agenda te plaatsen. Uitgaven Kapitaaldienst. De heer Mr. Kamp vraagt of een garage wel noodzakelijk is, als B. en W. maar één keer per week komen. Voorzitter merkt op, dat B. en W. meer komen. Dacht de heer Kamp dat B. en W. zoo sterkt de gemeentebelangen behartigen? Dc heer Bakker denkt dat het aan het klimaat ligt. Het Provinciaal Bestuur is niet hyperschriel maar in Haarlem acht men het niet noodig. Er staat vaak een file van autos van Gedeputeerden. Neem dadelijk "n en die migraine trekt weg! Binnen 'n kwartier voelt ge U als her boren. Ge hebt Uw dag gered I Wer ken verrassend snel. Onschadelijk I Per koker van 12 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. Voorzitter: Dat zijn wagens... De heer Bakker, Doodgewone wagens. Weth. Peters wijst op de behoefte ook tegenover de gasten die hier komen. Het bouwbureau zou 't misschien willen verhu ren, maar dit is ongewenscht. Haast heeft het niet ,het wordt zomer men zal nog wel een zien. hoe 't loopt met het raadhuis. De heer Venhuizen vindt een bedrag van f 3500 voor een gebouwtje op de begraaf plaats te hoog. Voorzittef: We zitten in een kapitale dienst, meneer Venhuizen. Het gaat om af lossing. Voorzitter licht toe, dat het ge bouwtje noodig is voor nabestaanden, een soort aula. Overigens komt er t.z.t. een voor stel van. Wijzigingen, Deze geven geen aanleiding tot bijzondere opmerkingen. Ontvangsten Kapitaaldienst. Ook de wijzigingen geven geen aanleiding tot opmerkingen, waarna de begrooting met algemeene stemmen wordt aangenomen. Hierna sluiting. Vergadering van Stemgerechtigde Inge landen van de Banne Haringhuizen, op Woensdag 13 April 1938, voorm. 10 uur, ten huize van den heer A. Mooij te Ha ringhuizen. Voorzitter de heer W. Kooijman Jr. Se cretaris de heer H. C. Kooij. Aanwezig 6 ingelanden. Na opening volgt vaststelling der notu len. Ingekomen stukken. Het ontwerpbe sluit tot wijziging van het Algemeen Water- schapsreglemient. Bezwaren bestaan te gen dit ontwerp niet. De hr. G. Bras doet 'n aanbieding voor de le vering van basaltsplit. Besloten wordt op de aanbieding in te gaan. Van Ged. Staten, de mededeelïn" betref fende rente van een geldlecning. Verzocht wordt pogingen in het werk te stellen tot renteverlaging te komen. Voorzitter licht toe, dat geen 5 pet., zoo als door Ged. Staten wordt geschreven, doch 4 pet. wordt betaald. Het restant van de leening is f G10.Spreker meent, dat het van weinig belang is. Een en ander zal aan Ged. Staten wo-rden meegedeeld. Rekening 1937. De heeren C. Kooij, G. Bood en J. van Wachendorf van Rijn be lasten zich met de controle. Alles wordt in goede orde bevonden. De rekening wordt vastgesteld in ontvangst op f 2638.09, in uit gaaf op f 2045.32, alzoo met een saldo van f 592.77. Begrooting 1938. De begroeting wordt vervolgens post voor post gelezen. Aanleiding tot een nadere bespreking geeft de begrooting niet, zoodat deze wordt vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 2651.50 met een post voor onvoorzien van f 192.1S en een omslag van f 6.per H A. Voorzitter deelt mee. dat het in de be doeling ligt een gedeelte weg van een nieuwe slijtlaag te voorzien. Dc rondvraag levert niets op, waarna sluiting volgt. WIERINGEN „De Goede Aarde" in Cinema de Haan. Cinema de Haan presenteert gedurende de Paaschdagen de prachtige film „De Goede Aarde". Deze film, die in China speelt, be helst het levensdrama, dat tenslotte een le vensblijspel wordt, van een Chineesehen boer. Wij zien hoe de landman uit het Verre Oosten ten onder gaat, huis en have moet verliezen, natuurrampen vernietigen zijn in komstenbron. Doch met dezelfde natuur, die hem zoo teistert, voelt hij zich toch ten innigste verbonden, de „goede aarde" troost hem en redt hem tenslotte door haar vrucht baarheid en schoonheid van den ondergang. Schitterende natuur-opnamen verhoogen de waarde van deze grootschê film, waarover de pers unaniem is in haar lof. Woorden als „grandioos, indrukwekkend, overweldi gend", komen wij regelmatig in de critie- ken van dag- en filmbladen tegen. Paul Muni en Luise Rainer vervullen de hoofdrollen, namen die geen commentaar behoeven Vanaf Zaterdag a.s. draait „De Goede Aarde" hier. Joe Brown treedt bovendien in een komi sche rolprent „Op de Planken" gedurende de beide matinée's tijdens de Paaschdagen, op.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5