Militair verbond tusschen Engeland h Frinl#? V lecschstempels vervalscht In pakhuis overmeesterd De doodelijke aanrijding te Oegstgeest Actrice voor den rechter Ia óas Lagerhuis vielen oog geen klappen BIJ DE CONSERVENFABRIEK TE POELDIJK NEEMT MEN HET NIET ZOO NA.UWI Resp. vier en twee maanden gevangenisstraf geëischt tegen oommissaris en boekhouder. De commissaris van de conserven- fabriek te Poeldijk, de 31-jarige C. W. S., die onlangs wegens vleesch- knoeierijen door den Delftschen kantonrechter tot viermaal een week hechtenis is veroordeeld, moest gisteren wegens het verval- schen van merkstempels op var- kensvleesch voor de Haagsche recht bank terecht staan. Uit het verhoor ter terechtzitting bleek, dat verdachten tezamen met den boekhou der van A. met blauw potlood de data van vleeschstempels, door de keurmeesters ge zet, heeft veranderd. Men deed dit,; omdat het ingang van een bepaalden datum de prijzen welke de veehouderij-centrale voor het varkensvleesch betaalde, ver laagd werden. Voor vleesch, dat vóór dien datum was afgestempeld, kreeg men dus meer, om welke reden verdachte de stempels vervalschte. De fraude werd evenwel spoedig ont dekt. De conserven-fabriek moest f1000.— schadevergoeding en boete aan de Centrale betalen. De Officier van Jusititïe, Jhr. Mr. van Asch van Wijck, deelde in zijn requisitoir mede, hoe het kwam, dat deze vervolging zoo laat heeft plaats gehad. Toen de ver- valschihgen zijn ontdekt, heeft een broer van verdachte alle schuld op zich genomen. Ter terechtzitting trok hij plotseling die be- bekentenis is, doch w£i'd niettemin veroor deeld. In hooger beroep werd hij evenwel vrijgesproken, doch tevens kwam vast te staan, dat C. W. S. en de boekhouder de werkelijke daders waren. Aanvankelijk werd verzuimd een vervol ging tegen hen in te stellen, doch door de onlangs berechte vleeschknoeierijen, kwam deze zaak weer aan het licht.. Uit dit alles blijkt, dat men het bij de conservenfabriek met wet en verordening niet zoo nauw neemt. Hoewel de feiten lang geleden zijn en een gunstig reclasseerings- rapport over verdachte is uitge bracht, zag spr. geen aanleiding voor een voonvaardelijke veroor deeling. De eisch luidde vier maanden ge vangenisstraf onvoorwaardelijk. Een wraakneming Mr. van der Meer, te Rotterdam, voor verdachte de verdediging voerend, merkte op, dat juist door deze vervolging de an dere knoeierijen aan het licht zijn gekomen, niet omgekeerd. De zaak is aangebracht door een ontslagen boekhouder, die wraak wilde nemen op S. medeverdachte. S. wordt daarvan nu het slachtoffer. Gezien ook den langen tijd, dat verdachte gemeend heeft dat de vervolging zou uitblijven, be pleitte mr. van der Meer met klem een voonvaardelijke straf. De intellecfueele „werker". Vervolgens stond de boekhouder P. van A. voor hetzelfde feit terecht. Hij bleek zelfs het intellectueele werk van de ver- valschingen verricht te hebben. Toen zijn mede-verdachte een datum op 10 Maart wil de veranderen, heeft van A. dit gerectifi ceerd, omdat 10 Maart een Zondag was. De Officier van Justitie eischte tegen de zen verdachte twee maanden gevangenis straf. Mr. van der Meer drong aan op een voor waardelijke vcroordeeling. Uitspraak 28 April. Drie roovers gestraft, één vrijge sproken. Veertien dagen geleden hebben voor de Haarlemsche rechtbank twee Amsterdam mers, en twee Haarlemmers terecht gestaan, die ruim vier jaar geleden, op 24 Maart 1934, een overval met berooving hebben gepleegd op den 38-jarigen koopman in twecdehandsch goederen J. V. Terwijl een der Haarlemmers met een auto in de nabijheid klaar stond, trachtten de drie anderen den heer V. in het pakhuis in de Nobelstraat te overmeesteren met de bedoeling, hem van zijn portefeuille te berooven. Deze opzet mislukte, omdat toevallig een knecht van den heer V. het pak huis binnenkwam, waarna de over vallers de vlucht namen. Een hunner kwam echter nog even terug om zijn hoed te halen, die hij bij de wor steling was kwijt geraakt. Hij zeide toen te gen den knecht, die nog in het pakhuis aan wezig was, dat hij den heer V. bij het ge vecht terzijde had gestaan. Voor de rechtbank legden alle vier een bekentenis af. Het O. M. eischte tegen de beide Haarlemmers, den 34-jarigen metaal bewerker J. V. W. en den 38-jarigen timmer man J. K. P. anderhalf jaar gevangenisstraf. Tegen de Amsterdammers, den 38-jarigen koopman F. H. M. D. en den 39-jarigen tim merman J. G. ten C., werd respectievelijk één en anderhalf jaar geëischt. De rechtbank sprafc P. vrij en veroordeel de de drie anderen elk tot één jaar gevange nisstraf. VERKEERSFOUT MET NOODLOTTIG GEVOLG Officier van Justitie vraagt te gen den chauffeur, die als een kalm rijder bekend staat, drie weken hechtenlsstraf. Voor de Haagsclfe Rechtbank' moest gis teren terecht staan de 28-jarige chauffeur C. van den H. te Oegstgeest, wegens het ver oorzaken van dood door schuld. 24 Februari j.1. was hij met zijn wagen te Oegstgeest den Rijngeest er weg uit de richting Sassen- heim af komen rijden. Bij een kruising wil de hij de Geversstraat in de richting Leiden inslaan, maar daarbij heeft bij niet be merkt, dat rechts van hem een wielrijder kwam, die de Nassaulaan in de richting Wassenaar wilde oprijden. De vrachtwagenbestuurder verleen de geen voorrang en een botsing was het gevolg. De wielrijder werd zóó ernstig gewond, dat bij den dag daarna is overleden. „Hoe kwam bet, dat u den wielrijder ïn het geheel niet zag?" vroeg de president aan verdachte. Verdachter „Waarschijnlijk door een spijl van de cabine, waar de wielrijder net ach ter schuil ging." Overigens bleek verdachte als een kalm rijder bekend te staan, die in de 5 jaar, dat hij rijdt, nooit een aanrijding heeft, gehad. De Officier van Justitie, Jhr. Mr. van Asch van Wijck was van meening, dat de aanrijding in een moment van onoplettend heid van verdachte is gebeurd. Het is een verkeersfout geweest, die in dit geval wel zeer ernstige gevolgen heeft gehad. Spreker eischte een hechtenisstraf van drie weken. Uitspraak 28 April. Naar het Gooi om in te breken Familie voor den rechter. ï>e rechtbank te Amsterdam heeft giste ren uitspraak gedaan in de strafzaak te gen vier Amsterdammers, drie broers en een neef, die naar het Gooi waren, ge gaan om in te breken. Zij werden op hee- terdaad betrapt, toen zij een villa in de buitenwijk van Kaarden verlieten, waar zij hadden ingebroken. Drie van de daders zijn bekende recidivisten, de vierde had zich als „leerling" bij de'drie gebroeders ingesloten. Twee van de gebroeders G. werden tot twee jaar veroordeeld, de beide andere verdachten hoorden zich tot één jaar ver- oordeelen. Op heeterdaad Een bewoner van de Van Hogen dorpstraat te Den Haag, zag Woensdagavond een mo torrijwiel bij zijn huis voor de deur staan. Daar hij het geval niet vertrouwde, waar schuwde hij de politie, welke een oogje in het zeil hield. Inmiddels had een bewoner van de Emmastraat bij de politie aangifte gedaan van diefstal van zijn D.K.W.-motor- rijwiel. Wat Iftt.er op den avond kwamen twee jongemannen in de Van Hogendorp- straat, die met het motorrijwiel wilden weg rijden. Zij werden door de recherche aange houden en na onderzoek bleek, dat één van het tweetal, de 21-jarige letterzetter H. J. B., als de dader van den motorrijwieldiefstal in de Emmastraat moest worden beschouwd. Ge noemde B. is in politiebewaring gesteld. De andere jongeman werd op vrije voeten ge laten. DE MACHTIGSTE BOMMENWERPER TER WERELD. Zoojuist volbracht dit reusachtige Amerikaansche gevechtsvliegtuig, dat in Danton (Ohio) werd gebouwd, glansrijk zijn eerste proefvlucht. Roemloos einde Eenige weken geleden is een loopjongen van 'n kruidenier te Amsterdam, die voor zijn patroon geld had geïnd, daarmee niet te ruggekomen. Hij is met vijf en zeventig gulden op reis gegaan om zijn avontuurloos bestaan wat op te vroolijken. Gisteren is aan het vlotte leventje van den jongeman een einde gekomen. Toen de po litie hem gisterenmorgen te Roosendaal aan hield, had hij geen cent meer op zak. Hij is op transport gesteld n. Amsterdam en daar ingesloten op het bureau Stadhouderskade. UIT ONZE OOSx AMOKMAKER. Drie zwaargewonden. Wederom wordt van een ernstig amokge- val op Java melding gemaakt. Nabij Toem- pang (residentie Pasoeroean) heeft, aldus de N.R.Ct., een inlander Woensdagavond amok gemaakt. Twee mannen en één vrouw zijn hierbij zwaar gewond. De amokmaker is door de toeschietende bevolking over meesterd. WINDHOOS. Visschersprauwen weggespoeld. Door een geweldige windhoos zijn te Priaman (Sumatra's westkust) 20 visschersprauwen weggespoeld. Twee huizen zijn vernield en tien bescha digd. De controleur zorgde, aldus de N.R.Ct., voor hulpverleening. Persoonlijke ongeluk ken hebben niet plaats gehad. HALVE TON SCHADE DOOR BRAND. Op de onderneming Tambora op Bima (Java), is, naar de N.R.Ct. meldt, brand uitgebroken. De koffie- fabriek, de zagerij, een Ijzerwerk- plaats, een werkplaats voor gereed schappen, een loods met koffie ge vuld, een gevulde rijstloods en twee woningen zijn in asch gelegd. De schade wordt geraamd op f 50.000. Cissy van Bennekom sloeg tram- passagier. Ging het om de eer of het taschje? De Amsterdamsche actrice Cissy van Bennekom moest gisteren in 't verdachtenbankje plaats nemen. Mishandeling was haar ten laste ge legd. De politierechter had haar f 5 boete opgelegd, omdat zij op een No vemberdag op den hoek van de Mar- nixstraat en de Rozengracht een man een stevige klap in het gezicht had gegeven. Hij viel mij lastig en ik verweerde me, hield de actrice voor den politierechter vol, die dit beroep op noodweer echter verwierp. Hoewel de boete laag -was, ging de actrice in hooger beroep, zoodat het Hof, gepresi deerd door Mr. Joh. M. Jolles, gistermiddag deze zaak behandelde. „Ik vind, dat ik uit noodweer handelde en bovendien heeft de politierechter zijn vonnis gemotiv^rd met het argument, dat een vrouw niets zal overkomen, wanneer zij zich fatsoenlijk gedraagt", antwoordde verd. op de vraag, waarom zij in hooger beroep was gpkomen. President Mr. Jolles: „De politierechter heeft het beroep op noodweer verworpen, omdat, u niet eens wist. of u handelde om uw eer of uw taschje te beschermen." Verdachte: „Moet ik dat in het openbaar zeggen?" President: „Dus u dacht, dat hij het op uw eer gemunt had." De man komt voor. De man, die aangifte heeft gedaan, dat hij door de actrice is mishandeld, komt dan voor bet getuigenhekje. Bij het uitstappen van de tram op den hoek van de Marnix- straat en de Rozengracht werd hij door de verdachte gehinderd. President: „En riep u toen „brutaaltje", liep u haar achterna?" Getuige: „Ik liep haar niet expres achter na, maar we gingen dezelfden kant uit en toen zei ik omdat ik boos was „bru taaltje!" Direct daarop kreeg ik een klap op m'n wang. Toen was ik dubbel ontzet." President: „Vond u daarin reden om naar de politie te gaan?" Getuige: „Ja, we mogen onze eigen rech ter niet zijn. Als het een man geweest was, zou ik misschien een klap terug hebben ge geven." President: „En toen dat niet ging, liep u naar de politie?" „Zoo is 't", antwoordde getuige. De verdediger moet comedie spelen. De actrice en de mishandelde worden dan beiden op het podium geroepen om op een situatietekening, die door den verdediger Mr. Sternliem is gefourneerd, aan te wijzen waar het conflict in alle hevigheid is los gebarsten. Beide voorstellingen kloppen niet precies, „maar dat komt meer voor", merkt de pre sident op. Cissy doet dan voor, hoe de getuige tegen haar aan was geloopen. De verdediger speelt de rol van den man. die lastig viel." Tot groote hilariteit van het Hof speelt de actrice dit kleine rolletje en haar hou ding laat aan duidelijkheid niets te wen- schen over. President vraagt getuige daarna: „Kan het ook zijn, dat u uw gezicht wat dicht hij het hare bracht?" Getuige (verontwaardigd): „Geen sprake van. Trouwens voegt hij er zedig bij ik ben getrouwd." President tot Cissy: „U moet' niet te gauw slaan, het zal in de tram, die dikwijls nogal schommelt, ook wel eens gebeuren, dat er iemand tegen u opbotst." Eén gulden boete geëischt. De procureur-generaal. Mr. Dr. D. Rei- lingh, verwierp in zijn recmisifoir het beroep op noodweer, hij wilde echter rekening hou den met de omstandigheden en eischte een '■np.fe van één gulden. De verd.. Mr. Dr. A. Stornheim, was van meening. dat de actrice terecht een beroep op noodweer had gedaan. De man, die de klap in het gezicht kreeg, liep de vrouw, die van de tram stapte, na, en drong tegen haar op. PI. concludeerde tot ontslag van rechts vervolging. Arrest 23 April. Een Defensieleening gevraagd Door Verbond voor Nationaal Herstel. Het hoofdbestuur van het Verbond voor Nationaal Herstel heeft zich tot den voorzit ter van den Ministerraad gewend met een adres, waarin wordt verklaard, dat adres sant met groote vreugde heeft kennis geno men van den spontanen stroom van giften voor Defensie, waardoor ons volk blijk geeft zich ten aanzien van dit punt zoo goed moge lijk als eensgezind achter de Regeering te scharen en dat genoemd hoofdbestuur thans het vruchtbaar oögenblik gekomen acht, over te gaan tot een zeer krachtige versterking van onze weermacht in Nederland en in de Nederlandschè overzeesche gebieden. Adressant verzoekt thans van verdere helastin.gverhooging af te zien en een defensieleening in zoo danige coupures uit te schrijven, dat iedereen in ons volk daaraan kan deelnemen. VUUR SLOEG OVER. Twee woningen te Schijndel afgebrand. Woensdagavond is door nog niet bekende oorzaak brand uitgebroken in de woning van den heer J. Sanders te Schijindel. De bewoners werden door buren gewaar schuwd en konden zich in veiligheid bren gen. Het vuur sloeg over op het stroodak van de aangrenzende woning van G. Bo- zelie. Binnen korten tijd waren beide wo ningen tot den grond toe afgebrand. De schade wordt door verzekering ge dekt. Ontruiming van publieke tribu ne een zeldzaamheid. In het Engelsche Lagerhuis is dezer da gen iets sensationeels gebeurd. Een lid heeft een ander lid een klap in het gezicht gege ven. Een kaakslag. Voor een klassiek par lementair land was dat iets geweldigs, en de speaker heeft terecht de opmerking ge maakt, dat zulk een feit in het algemeen tegen de democratie wordt uitgebuit. Hij verklaarde dan ook, hij, een herhaling zeer strenge maatregelen te zullen nemen, en deelde mede, dat toen ongeveer 300 jaar ge leden een afgevaardigde zich aan een soort gelijke onbehoorlijkheid had schuldig ge maakt, hij den heelen verderen duur der vergadering had moeten knielen voor den stoel van den voorzitter, en toen was de straf nog niet uit, neen, toen werd hij naar den Tower getransporteerd, om er ettelijke maanden pension te genieten. Dit incident geeft ons, aldus de H. P., aanleiding, er op te wijzen, dat in ons parlement de eerste klap nog vallen moet. Gelukkig! Wel heb ben een zeer enkele maal eenige afgevaar digden dreigend tegenover elkander ge staan, wel heeft Schaper eens in een felle rede uitgeroepen dat hij in de inktkokers en de wetboeken door de zaal zou slingeren, maar het is gelukkig nooit tot dergelijke dingen gekomen. En toch heeft er de vo rige week tijdens de behandeling van de Os- sche affaire. in de Tweede Kamer iets plaats gehad, dat in langer dan een kwarteeuw niet was gebeurd: ontruiming van de pu blieke tribune. Nadat., aldus het blad, do heer Rost van Tonningen demagogie van de rdatste soort had staan bedrijven, begonnen twee van zijn opgewonden trawanten op de tribune heftig fp. annlaudisseeren en „Hou 7'pp". *e. r°6pen. De voorzitter greep onmid dellijk in en liet zonder de gebruikelijke waarschuwing de tribune ontruimen. Met het gevolg, dat de vele andere bezoekers ra zend waren op de beide N.S.R.'ers, die hun dit. koopje hadden bezorgd. Maar zoo iets is voor ons parlementarisme al een heel geruchtmakend feit, en we mogen ons ge lukkig prijzen, dat wii voor „klappen" ge spaard zijn gebleven. Dat het zoo hlijve! *UWEELEN VAN DEN TSAAR GESTOLEN. Kostbare sieraden, die deel hebben uitge maakt van den juweelcnschat der Russische Tsarenfamilie, zijn door inbrekers in een landhuis nabij Londen buit. gemaakt.. De ei genaresse, Lady Zia Wernher, een dochter van den vroegere» grootvorst Michael, was tijdens den inbraak met haar echtgenoot op reis. De politie heeft, een uitgebreid onder zoek ingesteld, dat echter nog geen resultaat heeft opgeleverd. VOLGENS BRITSCHE BLADEN AL LES REEDS IN KANNEN EN KRUI KEN. Da Daily Express en de Daily Mail" verwachten een technische uitbrei ding van het BritschFransche bondgenootschap ter gelegenheid van de rechtstreeksche besprekingen, die volgens deze bladen binnenkort tus schen de ministers der beide landen zullen worden gevoerd. De diplomatieke redacteur van de „Daily Express" weet in dit verband te melden, dat men thans bezig is met het opstellen van een gedetail leerd plan voor technische samenwer king, dat in wezen gelijk staat met een militair verbond tusschen de drie defensiediensten van Frankrijk en Engeland. Verscheidene Fransche ministers, waaron der waarschijnlijk Daladier, Bonneten Chau temps, komen over een paar weken naar Londen om hierover met Chamberlain Hall fax en de Britsche defensieministers te spre ken. In geval van gevaar zou de Fran sche marine de verantwoordelijkheid op zich nemen voor de verdediging van bepaalde sectoren, terwijl de Britsche vloot de overige voor haar rekening zou nemen, en daartoe zoo noodig van de Fransche havens ge bruik zou kunnen maken. Wat de luchtverdediging betreft, zijn, alle® volgens genoemd blad, de besprekingen reeds begonnen en zullen de ministère der heide landen nog slechts enkele bijzonderheden hebben te regelen. Aan Britsche vliegtuigen zal worden toe gestaan, van Fransche vliegvelden gebruik te maken. De strijdkrachten der beide landen zouden als één geheel beschouwd worden, zoowel bij verdedigend als bij aanvallend optreden, alles volgens een algemeen coördinatieplan. De kwestie van het opperbevel zal nog besproken worden. De" „Daily Mail" publiceert, zij het ïnet minder bijzonderheden, soortgelijke mede- deelingen. Het blad gelooft, dat de bijeen komst, zal worden gehouden nadat de Brit sche begrooting op 26 dezer in stemming zal zijn gebracht. Parijs of Londen? Alle bladen zijn echter van oordeel, dat de bijeenkomst vóór de vergadering van den. Volkenbondsraad en vóór het bezoek van Hitler aan Rome zal worden gehouden. Als plaats van bijeenkomst, wordt Londen waar schijnlijk geacht, hoewel de Parijsche cor respondent van de „Times" de mogelijkheid niet uitsluit, dat, de Britsche ministers zich naar Parijs zullen begeven. Het neusje van de zalm Niet meer voor Japan, maar voor de Ver. Staten. Het langdurige geschil tusschen de Ver. Slaten en Japan over de Japansche zalm- visscherij in de wateren van Alaska is thans eindelijk geregeld. Het geschil is cenigen tijd zoo fel geweest, dat het er op leek alsof tusschen de vis- schersvloten van beide landen een „niet- verklaardc oorlog" heerschte. Het visscherij- bureau der Ver. Staten verweet Japan, dat Japansche schoeners, die de zalm vangen en ter plaatse inblikken, binnen de terri toriale wateren van Alaska voeren. Japan heeft thans de volgende beloften aan Amerika gedaan: 1. Het zal zijn zalmvisscherijonderzoek, dat in 1936 begon en drie jaar zou duren, opschorten; 2. het zal geen vergunningen uitreiken aan schepen voor vischvangst in de wateren van Alaska en overtreders van deze regeling bestraffen. De Ver. Staten hebben deze beloften als voorloopig voldoende aanvaard. 250 pond sterling voor iederen doode Schadevergoeding aan Pale- stijnsche families. Nabestaanden van personen, die sedert 12 Oct. 1936, in Palestina buiten eigen schuld gewelddadig gedood zijn, zullen van de re geering een vergoeding krijgen ten bedrage van 250 pond voor iederen doode. Ook zul len vergoedingen verstrekt worden aan per sonen, die in gelijke omstandigheden ge wond zijn, tot een maximum van 200 pond voor geheel invalide geworden personen. Geen vergoedingen zullen worden verstrekt aan personen, die gedood of gewond zijn tij dens gevechten tegen de Britsche troepen of politie, Er is een commissie benoemd, die de aanvragen zal behandelen. Redacteuren van militair orgaan gearresteerd Het is niet pluis in het Roode Leger. Volgens een te Helsingfore uit Moskou ont vangen telegram zijn de hoofdredacteur en twee redacteuren van het orgaan van het Roode Leger in het district Kief, in hechte nis genomen. Zij worden ervan beschuldigd, het schadelijke optreden van volksvijanden niet voldoende in het licht te hebben ge plaatst. en mededeelingen van geheimen aard in hun blad te hebben opgenomen. Alle drie zijn onder escorte naar Moskou ver voerd.

Schager Courant | 1938 | | pagina 8