Britsch-ltaliaansch verdrag geteekend Auto bij Capelle in een sloot gereden DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Frankrijk zoekt contact met Italië Vijf jonge mannen verdronken Japansch offensief ingezet VBË „Een blijde Paaschboodschap" Franco beheerscht 65 pCt. van Spanje DINSDAG 19 APRIL 1938. 81e Jaargang. No. 10549. Laan. Schaden, Tel. 20. Uitgave- <fer N.V. Uitg.-Mij-. „HoMond» Noorderkwartier" rv€*om*imt Twee andere bewusteloos doch buiten levensgevaar In den nacht van Zondag op Maan- dag heeft te Capelle aan de IJssel, vlak nabij de grens van de gemeente Rotterdam, een ernstig auto-ongeval plaats gehad, waarbij vijf personen om het leven zijn gekomen en twee andere ln bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis moesten wor den vervoerd. Zeven jonge mannen tusschen 20 en 30 jaar, hadden Zondag bij den garagehouder Van Hoorn te Gouda een auto gehuurd om idaarmede gezamenlijk een bezoek aan Rot terdam te brengen. In den nacht zijn zij iclaar vandaan vertrokken om zich naar hun respectievelijke woonplaatsen Moordrecht» Gouderak en Oudekerk aan de IJssel te be geven. Even buiten Rotterdam, in de gemeen te Capelle aan de IJssel, is de auto in een .breede sloot terecht gekomen met het boven genoemde noodlottige gevolg. Te ruim kwart over een 's nachts reed de jongen Hoogendam, die zich naar het land wilde begeven om sla te snijden, op den 's-Gravenweg te Capelle aan de IJssel, den ouden weg tusschen Rotterdam en Gouda. Even voor'de brug over het uitwaterings kanaal, dat dezen weg snijdt, pas seerde hem in groot# vaart een auto, die eenigszins slingerde. Toen de jongen even later ook over de brug was, welke een oogenblik de auto uit zijn gezicht had doen verdwijnen, bemerkte hij tot zijn ontzetting, dat het voertuig met de wielen omhoog en met het brandende achterlicht het dichtst bij de oppervlakte in de langs den weg loopende ongeveer vijf meier breede sloot lag. In den wagen hoorde hij een vreeselijk ge schreeuw en gegil. Juist tegenover de plaats, waar de auto in het water was terecht gekomen, liggen eeni ge villa's, van daar wonende tuinders. De jongen begaf zich het eerst naar het huis I van den hem bekenden exporteur van tuin bouwproducten H. van Nimwegen, van wien hij wist dat deze telefoonverbinding had. Vervolgens wekte de jongen, door groot alarm te maken en op alle bellen van de huizen te drukken, alle omwonenden. Het duurde dan ook slechts korten tijd öf er was hulp ter plaatse. De heer Van Nim wegen waarschuwde niet alleen de politie van Capelle aan de IJssel, doch ook die van Rotterdam en ook den geneeskundigen dienst aldaar. De eerste, die bij het te water geraakte voertuig kwam, was de heer Kooiman uit Rotterdam, die zich onmiddellijk te water be gaf om te trachten de portieren van den wa gen te openen. Zeer waarschijnlijk waren deze echter verwrongen, zoodat openen niet mogelijk was. Van alle kanten werden hulpmiddelen aangedragen om zoo. mogelijk nog redding te brengen. Touwen, ladders en bijlen moes ten als reddingsmateriaal dienst doen. Vrij spoedig had men twee der inzittenden be vrijd. Het waren de 29-jarige Arie Bloot en de 23-jarige Johan Steenbergen, beiden uit Moordrecht. Beide jonge mannen waren be wusteloos. Met koortsachtigen ijver werd in den kou den nacht, terwijl een fijne sneeuw het verblijf op den weg zeer onaangenaam Blaakte, het reddingswerk voortgezet. Het mocht echter niet meer baten. Na on geveer een half uur waren nog drie inzitten den uit de auto bevrijd, doch hun levensgees ten waren reeds geweken. Het duurde nog ongeveer een kwartier Voordat de beide laatste slachtoffers, die door de te hulp geschoten omwonenden niet Tiit den wagen gehaald konden worden, door de brandweer die de auto voor een groot gedeelte moest vernielen, boven wa ter waren gebracht. De vijf slachtoffers van het ongeval zijn de ongeveer 25-jarige P. van Vliet uit Moordrecht, die den wagen bestuurd had, -de* 25-jarige Arie Palsgraaf uit Moor drecht, de 20-jarige Jan Versteeg uit Moor drecht, Arie Kasbergcn uit Gouderak en Pieter Blonk uit Ouderkerk aan de IJssel. Alle slachtoffers zijn ongehuwd. Nog voordat alle zeven inzittenden "uit het water waren gehaald waren dokter K. Zandbergen en dokter E. Boonstra uit Ca pelle aan de IJssel ter plaatse om de eerste hulp te vcrleenen. Spoedig daarop verscheen ook de geneeskundige dienst uit Rotterdam ter plaatse. De heide bewrisfelooze mannen, die het eerst uit den wagen waren gehaald, werden per auto naar het ziekenhuis aan den Cool- singel te Rotterdam overgebracht. De vijf lijken werden eerst geplaatst in de garage van dén heer Oudenaarde, in de buurt van het ongeval gelegen. Ook deze zijnl ater naar het ziekenlhuis ban den C*it>lsingel te Rotterdam vervoerd. Het is gebleken, dat gebruik van sterken drank niet vreemd moet zijn aan dit ongevaf^Bovendien zaten in den wagen, een-kleine vierpersoons Nash, niet minde? dan zeven per sonen. Voorin zaten behalve de be stuurder nog twee jonge mannen. De overige vier zaten in de kleine ruimte achterin. Hierdoor was het onmogelijk, toen de auto in 't water terecht was gekomen, het voertuig te verlaten. Het schijnt, dat onder water in den wagen een vechtpartij heeft plaats gehad. Een onderhoud met den heer Van Nimwegen. Korten tijd na het vreeselijk ongeval heb ben wij een onderhoud gehad met den heer van Nimwegen, een der eersten, die ter plaatse was. Hij vertelde ons, dat, toen hij door den jongen Hoogendam was gewaar schuwd, hij eerst zooveel mogelijk per tele foon hulp heeft ingeroepen. „Toen ik mij naar buiten begaf, waren vele omwonenden ook reeds op den weg. Hoewel het erg koud was, waren de mees ten slechts gedeeltelijk gekleed. Men had gauw wat aangetrokken, over het nachtge waad, om zoo mogelijk nog hulp te verlee- nen. Het was een vreeselijke consternatie in den nacht. Spoedig nadat ik per telefoon de autori teiten had gewaarschuwd, was zoowel uit Capelle als uit Rotterdam hulp ter plaatse. We wonen hier eigenlijk als een klein groep je bij elkaar ver van de bebouwde kom, als een buurtfamilie." De heer van Nimwegen zeide ons verder zelf niet te hebben gehoord, dat de auto was te water gereden, hoewel dit schuin tegen over zijn woning is gebeurd. Van Rotterdam komende, maakt de weg, die vlak is en op dezelfde hoogte ligt als het omliggende land, over de brug een flau we bocht naar links. De bestuurder van den verongelukten wagen schijnt deze bocht niet te hebben bemerkt en is rechtuit in de rechts van den weg loopende sloot gereden. De ernstg beschadigde wagen is gisteroch tend door een kraanwagen op het droge ge bracht. Dicnzelfden morgen vroeg is ook het par ket uit Rotterdam op de plaats van het on geval gekomen om een onderzoek in te stel len. Uit het onderzoek is nog gebleken, dat twee horloges van slachtoffers zijn blijven stilstaan te 1.15 en 1.17 uur. Omtrent het tragische auto-ongeluk te Capelle aan den IJssel kan nader worden gemeld, dat de beide drenkelingen, welke in het Ziekenhuis aan den Coolsingel zijn opgenomen, gisteren in den loop van den dag bij kennis zijn gekomen. Zij verkeeren buiten levensgevaar en hun toestand is naar omstandigheden goed. Hun is een kort verhoor afgenomen, waar uit bleek, dat in de auto aanvankelijk vijf personen hadden gezeten. Zij hadden den wedstrijd Feijcnoord—P.S.V. bijgewoond en waren daarna de stad in gegaan. Op de terugreis ontmoetten zij op den Oostzee dijk den 33-jarigen Kasbergcn, aannemer te Gouderak en den 27-jarigen Blonk, zand- en grindhandelaar te Ouderkerk aan den IJs sel, die zij uitnoodigden mee naar huis te rijden. Toen het ongeluk gebeurde had de auto een vaart van ongeveer tachtig kilo meter, dit is de maximum snelheid, die 't voertuig kon behalen. De auto was in het water nog tien meter voorbij de brug doorgeschoten. Het was ter plaatse niet diep, namelijk 1.20 meter, zoodat de wagen nog een stuk boven de oppervlakte uitstak. Hij was echter gekanteld, zoodat de inzit tenden allen onder water kwamen te lig gen. Zij konden zich echter niet bevrijden uit den kleinen wagen, waarin men als een kluwen opeen zat. Nog meer Chineezen over de Gele Rivier. Kanton en Hankau gebombar- bardeerd. Uit Hankau wordt gemeld, dat een groot offensief is ingezet om het onlangs verlo ren gebied te heroveren. De Japanneezen zijn in den aanval in de buurt van Ling Yi, waarin hevig wordt ge vochten. Nog meer Chineezen in Zuid- Sjansi. In Zuid-Sjansi zijn nog meer Chineesche troepen de Gele Rivier overgestoken. Zij hebben Japansche stellingen aange vallen, die zijn opgericht langs den Noor delijken oever der rivier. Een Japansche divisie is verleden week van Noord Sjansi naar Zuid Sjantoeng te ruggetrokken. De Chineezen hebben gebruik gemaakt van deze verzwakking van het Japansche garnizoen. Zij oefenen thans druk uit in de richting van Tatoeng, een stad van groote strategische beteekenis in het Noordelijkste deel van Sjansi. Hankau en Kanton gebombar deerd. Sedert middernacht is Hankau vijf keer door Japansche vliegtuigen gebombardeerd 51 Japansche vliegtuigen hebben volgens berichten van Chineesche zijde de burger bevolking van Kanton gebombardeerd. De Japansche toestellen vlogen op geringe hoogte. Er werd uit machinegeweren gescho ten naar de gebouwen. In de drukke stra ten zijn achttien bommen tot ontploffing gekomen. Er zijn 3 nietstrijders gedood en 122 ernstig gewond, terwijl verschillende .ge bouwen, o.m. schoolgebouwen aanzienlijke schade hebben opgeloopen. Konoje blijft. Een nieuwe partij? De Japansche minister-president Konoje heeft besloten niet zijn ontslag te nemen. Admiraal Soeëtsoegoe-is bezig te trachten een nieuwe nationale eenheidspartij te stichten, tot steun aan Konoje.' Politieke kringen verwachten geen direct resultaat. ERKENNING DER VEROVERING VAN ABESSINIË DE FACTO? PUNTEN VAN BESPREKING. Men meent te weten, dat Ciano, he den den Franschen zaakgelastigde, Jules Blondel, zal ontvangen. In politieke en diplomatieke krin gen wordt dit bezoek in verband ge bracht met den stap, welke de Fran- sche regeering te Rome heeft gedaan met het oog op de opening van onder handelingen over de benoeming van een ambassadeur te Rome. Deze be noeming zou in den loop van de maand Mei geschieden. De geloofs brieven van den nieuwen ambassa deur zullen gericht zijn aan den Ko ning van Italië en Keizer van Ethi opië, hetgeen neerkomt op een er kenning de facto. Volgens een bij zonderen correspondent te Rome van de „Daily Mail", zullen de vol gende kwesties tusschen Frankrijk en Ita lië ter sprake worden gebracht: 1. Tanger: de nieuwe bevestiging van het recht van Italië op gelijikheid met Frankrijk en Groot-Brittannië in de internationale zone. 2. Tunis: de bevestiging der overeenkomst van 1896, waarbij den Italiaanschen burgers bescherming ordt verleend. 3. Betrekkingen van goede nabuurschap tusschen Libye en Tunis. 4. Regeling der grens tusschen Fransch Somali-land en Abessinië. 5. Herziening der overeenkomst van 1936 waarbij Italië 2500 aandeelen van de 34.000 verkreeg in de spoorlijn van Djibouti naar Addis Abeba. 6. Samenwerking in het achterland van Libye. 7. De positie der Italiaansche emigranten in Frankrijk. 8. Het anti-fascistische optreden en de propaganda der Italiaansche en politieke uitgewekenen in Frankrijk. 9. Uitwisseling van militaire inlichtingen betreffende de versterkingen der beide lan den aan de Middellandsclie Zee. 10. Ontwikkeling der handelsbetrekkingen tusschen de continentale- en de koloniale gebieden in Afrika. 11 De kwestie der vlootsterkte. De „Daily Mail" voegt hieraan toe, dat een overeenkomst gebaseerd zal worden op een protocol, dat het vitale belang erkent van Frankrijk en Italië op een vrijen doortocht door de Middellandsclie Zee. Haringcontract Nederland—Rusland De reedersvereeniging voor de Nederland- sclle Haringvisscherij heeft aan Rusland van den nog resteerenden voorraad 1937 4 tot 5 duizend tonnen haring verkocht. Hiermede is in 1938 het eerste haring contract met Rusland tot stand gekomen voor den aanvang van het nieuwe seizoen. v; ï::i,- „Engeland be grijpt dat het met de meesters van Abessinië en de overwinnaars in Spanje op ande >- ren voet moet le ven." (Ital. Pers) Geweldige con sequenties voor de zaak van den vre de. (Eng. Pers) MUSSOLINL CHAMBERLAIN, Zaterdagavond half zeven is in het Palazzo Chigi de overeen komst tusschen Italië en Engeland onderteekend door graaf Ciano, den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken en Lord Perth, den Britschen ambassadeur te Rome. Nu de Engelsch-Italiaansche overeen komst is geparafeerd, blijkt zij in groote trekken overeen te komen met hetgeen wij daarover reeds publiceerden, namelijk: a. samenwerking in de Middellandsche Zee. b. Samenwerking in en om Abessinië. c. Vrije gebruik van het Suezkanaal. d. Verhoudingsgewijze terugtrekken van buitenlandsche vrijwilligers in Spanje. Nota nemende van de verzekerin gen, betreffende de Italiaansche po litiek ten opzichte van Spanje, maakt de Britsche regeering gebruik van de gelegenheid om te herhalen, dat zij een regeling der Spaansche kwestie beschouwt als eerste ver- eischte voor het van kracht worden van de Britsch-Italiaansche over eenkomst. Télegrammen. Onmiddellijk na onderteekening van de overeenkomst hebben Chamberlain en Mus- solini telegrammen gewisseld, Beiden heb ben hun vreugde over de nieuwe samenwer king hierin uitgedrukt. PERSSTEMMEN. Engeland. Zoowel de Sunday Times als de Observer leggen den nadruk op het groote succes, dat< het Britsch-Italiaansche accoord vormt en wijzen op de geweldige consequenties daar van voor de zaak van den vrede en den goe den wil in Europa. De Sunday Times wenscht Chamberlain geluk met zijn persoonlijk succes. De Obser ver hoopt, dat de vier mogendheden, van wie de vrede afhangt, een gelijke triomf als van Engeland en Italië zullen nastreven en wederom zullen trachten een viermogend- hedenpact tot stand te brengen. Italië: De „Gazetta del Popoio": Hetgeen zoojuist tusschen Engeland en Italië definitief is vastgesteld is een niet meer traditioneele, maar volkomen nieuwe vriendschap, waar bij Engeland de positie erkent, welke Italië thans inneemt Duitschland. Met de totstandkoming van het accoord, aldus schrijft de Deutsche Allgemeine Zei- tung, heeft Mussolini voor de imperiale po litiek een groot succes behaald. De as Ber lijn—Rome vormde den politieken achter grond. De Berliner Lokalanzeiger" schrijft: Het verdrag tusschen Italië en Engeland is een blijde Paaschboodschap voor geheel Europa. Elke verstoring door derden is uitgesloten. F r a n k r ij k: Het Britsch-Italiaansche accoord is naar de meening van het Petit Journal niet maar een nieuw Gentlemen's Agreement, doch een waar vredesverdrag. De Jour-Echo de Paris schrijft: De weg is Frankrijk gewezen. Laten wij snel hande len. De Humanité kan in het Britsch-Italiaan sche accoord geen vredescontract zien. Het vormt volgens het communistische blad een soort premie yoor den aanvaller. Dit nummer bevat 8 pagina's DB BILT SEINT» Verwachting: Meest matige wind uit Noordelijke rich tingen, half tot zwaar be wolkt of betrokken, weinig of geen neerslag, koude nacht en ochtend, later zachter. Verdere vooruitzichten: Geleide lijk wat zachter. Verbitterd strijden de regeerings- troepen. - De Paus zegent Fran- Na de overwinningen der rechtschen in Aragon en Catalonië bedraagt de oppervlak te Spaansch gebied, dat thans in handen van Franco is 325.000 vierk. km., tegen nauwe lijks 180-000 vierk. km. onder controle der regeering. Daar de geheele oppervlakte van Spanje 504.500 vierkante kilometer, be draagt, beheerscht Franco thans ongeveer 65 prooent van het Spaansche grondgebied. De oorlog met Paschen. In het algemeen kan worden gezegd, dat de linkschen zich bij Lerida en Berenguer, niettegenstaande de heftige aanvallen heb ben gehandhaafd. Bij Tortosa zijn zij bijna geheel door de Francotroepen ingesloten. Ten Zuiden van de Ebro houdt de druk van den'vijand in de richting van Cherta en Amposta aan. Bij Amposta worden verwoede gevechten gele verd. De rechtsche luchtmacht schijnt een groot succes bij een aanval op een vijandelijk es kader te Carthagena behaald te hebben. Een vijandelijk oorlogsschip zou tot zinken zijn gebracht en vijf schepen beschadigd. Ook Carthegena zelf is gebombardeerd, volgens linksche berichten zonder veel resultaat. De troepen van Franco hebben Zondag een vruchtelooze poging gedaan zich te ves tigen aan den linkeroever van de rivier Sè- gre, ter hoogte van de electrische centrale van Camarassa. Te Marignac bij Luohon zijn uit het Aran- dal zeer vele vluchtelingen aangekomen. Men voorziet in de komende dagen nog vele uitgewekenen. Paus zegent Franco. Generaal Franco heeft ter gelegenheid van de heiligverklaring van den Franciscaner missionaris Salvator de Horta een telegram gezonden aand en Paus, waarin hij verze kert, ,dat Spanje en hij toegewijd zijn aan den Heiligen Stoel". De Paus heeft zijn atwoord besloten met het geven van den apostolischen zegen. Italiaansche pers tevreden. De Italiaansche pers toont een levendige veldoening over den opmarsch van de troe pen van Franco naar de Middellandsche Zee. „En tóch zullen wij winnen..." Negrin, de linksche minister-president, heeft in een radio-rede o.a. gezegd: „Wij zullen den oorlog winnen doo r de energie in iedere fabriek, in iedere kazerne, door verhooging van het rendement in de steden en op de velden. Door Spanje te verdedigen, verdedigen wij de beschaving der wereld. Zeventien slachtoffers hij spoorwegongeluk Aanslag op trein Algiers—Oran. De „Matin" bericht uit Algiers, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag de sneltrein Algiers—Oran, welke te 22 uur uit Algiers was vertrokken, nabij Orleansville door on bekende oorzaak is ontspoord. Verscheidene wagons werden vernield. Vijf personen wer den gedood en twaalf gewond, waarvan drie ernstig. Onder de dooden bevindt zich de direc teur van het gouvernement Algiers, Rozier, met zijn echtgenoote en kinderen. Het onderzoek naar dit spoorwegongeluk hoeft geleid tot de arrestatie van een on evenwichtig persoon, een zekeren Cavert. Deze had in het pension waar hij logeerde een schroevendraaier verzocht, welke hij zorgvuldig in een krant wikkelde. De schroevendraaier werd op hem, geheel met olie besmeurd, gevonden en uit zijn ver klaringen valt op te maken, dat hij hier mede de bouten van den wissel heeft losge maakt.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1