HfM Verkeersongelukken tijdens de Paaschdagen Opmerkelijk protest tegen Roomseh»roode samenwerking Paaschconferentie V.D.J.O. Radioprogramma Krankzinnige verwondt vrouw en kind Postvlucbten op Indië O**'6 Het Paaschcongres van de S.D.A.P. Tegen ridderorden en overdreven nationalisme en monarchisme. De kwestie Kiès gesust Zooals le verwachten was, heeft het Par tijbestuur van de S.D.A P. tijdens het Paasch congres minder prettige geluiden over zijn beleid moeten hooren. Uit hetgeen sommige afgevaardigden betoogden, kon worden ge concludeerd, dat in vele afdcelingen twijfel heerscht, of het Partijbestuur, inplaats van uit, zooals Adema van Schcltcma het in „De Daad" noemt: „Taaie rooie rakkers" uit „Saaie rooie ridders" bestaat...... Zeer ernstige critiek is uitgeoefend op de nationale heroriënteering van de partij, het veelvuldig aannemen van ridderorden door vooraanstaan den (het vormen van een rood rid dercorps), het beleid van de hoofd redactie der Arbeiderspers, de mo narchistische rede van den Amster- damschen wethouder Boekman voor de Vara, bij de geboorte van Prin ses Boatrix, het standpunt tegenover de defensie en het streven naar Roomsch-Roode samenwerking. Partijbestuur contra de leiding. Reeds de eerste spreker na de opening, Zaterdag j.1., was van oordeel, dat partijlei ding en arbeiderspers te veel buigingen naar de monarchie maken. Andere sprekers betoogden in dcnzelfdcn geest Uitvoerig en op vrij onverwachte wijze is dc houding der SDAP ten aanzien van de R.K. Staatspartij in dit congres ter sprake gekomen. Verschillende afgevaardigden hadden reeds verklaard, dat in parlement en pers de katholieke politiek te veel wordt ontzien en dat het katholieke volksdeel in politiek opzicht niet betrouwbaar is, toen het lid van bet partijbestuur, de heer J. van der Kieft uit Bussum, als minderheid in het partijbe stuur het woord kreeg. Hij was tot de conclusie gekomen, dat de voor de S.D.A.P. onbevredi- gende verkiezingsuitslag voor een be langrijk deel geweten moest worden aan liet feit, dat men den arbeiders nu al jaren lang als perspectief de op niets gebaseerde illusie van ecu roomsch-roode regcering voorhoudt. De katholieken .zijn zeker niet de ge- wènschft* lx)i>dgw?ooten-. Er heerscht dicta tuur in het katholieke Portugal, in Italië, in Polen. Spanje, wordt overweldigd door het fascisme, van Franco onder toejuiching der katholieken van de geheeie wereld. Spr. wijst op de rol van Hitlcr, von Papen, Kardi naal ïnnitzer en herinnert aan een uitlating van oud-minister van Schaick in 1924, dat de katholieken het recht op godsdienstvrij heid van anderen niet erkennen. De katholieke democraten doen spr. den ken aan de lokeenden, die bij een eenden- jacht in Zweden aan een touw omhoog worden gelaten. Als zij willen wegvliegen, worden zij aan het touw weer naar be neden getrokken. Het is niet waar roept spr. uit dat er cenige neiging tot demo cratie in de R.K. Staatspartij bestaat. Mis schien zijn er enkele werkelijke democra ten onder de katholieken, maar zij bepalen niet de. marsch route der staatspartij, dat doet. baron van Wijnbergen. Spr. waarschuwde verder legen1 wat hij noemde het „meedoen aan militaire en nationalistische verdwazing". Werkloozen naar Duitschland. Het congres nam een motie aan, waarin hij den minister van Sociale Zaken er op wordt aangedrongen, dat hij zijn belofte nakomt en prin.cipieele bezwaren van ar beiders, die. deze hebben tegen uitzending naar Duitschland zullen eerbiedigen. De kwestie-Klès. Over de befaamde kwestie-Kiès is hartig gediscussieerd. Door een afgevaardigde is namens vele Friesche afdeelingen critiek op het partijbestuur uitgeoefend en de Ar beiderspartij verweten een eenzijdig stand punt in te nemen. Hij diende tenslote een motie in, welke het beleid van het partijbestuur in deze kwestie wordt afgekeurd en in het bijzonder wordt afgekeurd de wijze, waarop de partij-voor zitter den persoon van Kiès heeft bestreden. „Eenheid door democratie"* Van de vele andere sprekers oefenden en- keten critiek op de huns inziens te nauwe samenwerking met Eenheid door Democra tie, de beweging, die vooral een trekpleister is geweest voor de Vrijzinnig-Democraten en waaraan voor een groot deel Mr. Oud zijn verkiezingssucces heeft te danken, hoewel hij als minister naar hun oordcel in het vo rige kabinet de «democratie meer schade dan voordeel heeft gedaan. Het Partijbestuur antwoordt. Reeds Zaterdagavond kon het Partijbe stuur beginnen de critiek te weerleggen. Het verweer van den heer Boekman, wien te groote monarchistische geaardheid was ver weten, en die trachtte aan te toonen, dat een goed sociaal-democraat ook een goed mo narchist kan zijn, had weinig effect. Ir. Ar- harda betoogde in zijn antwoord omtrent de Roomsch-roode samenwerking, dat er geen perspectief van.de S.D.A.P. overblijft als dc socialistische en Roomsche arbeiders niet kunnen samenwerken. Ten aanzien van de defensie, zelde de heer Albarda, dat, naar de heer v. d. Kieft had betoogd: Engeland zal ons nimmer hel pen en hef is dwaasheid een leger er op na tc houden tegen Hitier met zijn zestig millioen man, men moet denken aan wat Baldwin heeft gezegd. „Engelands grens ligt aan den Rijn." Hierin zit een reëele bescher ming voor Nederland. Hoe zou het Nederlandsche volk over de S.D.A.P. oordeelen als zijn in dit bange uur de grenzen voor Hitier en zijn kor nuiten zou open stellen. In de kwestie Kies werden fouten toege geven, maar men.trachtte aan te toonen, dat een en ander naar beste weten was ge daan en men beter ecri streep door deze geschiedenis kan halen. De heer Vorrink, partijvoorzitter, was bereid, dat de actie van E.D.D. een trekpleister is geweest voor de vrijzinnig democraten, mits men toegeeft, dat dit geen manoeuvre was. Maar als het fascisme het groote gevaar is, dat onze zedelijke cn eco nomische grondslagen bedreigt, dan moet Ons Insulinde in gevaar? Lord Strabolgi ziet gevaren voor Nederlandsch Indië. De Sunday Pictorial maakt zijn lezers opmerkzaam op een artikel, dat door Lord Strabolgi in de „Los Angelos Examincr" is geschreven en dat in de Vereenigde Staten opzien zou hebben gebaard. Lord Strabolgi wijst hierin op gevaren, welke het Konink rijk der Nederlanden zouden bedreigen. De schrijver beweert, dat de suc cessen van Hitier in het verleden zijn gegrondvest op zijn onverwacht handelen cn ook het optreden tegen Nederland zou onverwacht komen. Lord Strabolgi verklaart verder, dat een geheim verdrag bestaat tusschen .Duitsch land cn Japan 0111 Nederlandsch Oost In dië te vcrdeelen. Onder zand gestikt Vader doet vreeselijke ontdek king. In dc buurtschap Zcldam, gemeente Ambt- Delden, waren gistermiddag eenige kinderen bij een zandkuil aan het spelen. Op een ge geven oogenblik, toen twee kinderen van den landbouwer H. Kuypers te Zeldam een jongen van 7 en een meisje van 6 jaar zich in den kuil bevonden, stortte een ge deelte van den kuil in. Beide kinderen wer den onder het zand bedolven. Op een ge geven oogenblik miste de moeder de kinde ren. _Zij waarschuwde haar man, die onmid dellijk in het zapd ging graven cn spoedig op delijkjes der beide kleinen stuitte. men ook niet schromen daaruit de conse- kweritie te trekken, en niet in de eerste plaats zoeken naar kleine politieke tegen stellingen, maar op hetzelfde platform gaan staan met degeenen, die eveneens het ge vaar van de fascistische dreiging inzien en er stelling tegen nemen. E. D. D. is een be weging, die tientallen onverschillige men- scljen tot activiteit heeft gebracht. Motie-Kiès ingetrokken. De heer Roggeveen trok, na repliek, de motie van afkeuring van de afdceling Hce- renveen over het beleid van het partijbe stuur in de zaak-Kiès in cn verklaarde, dat het antwoord veel had goedgemaakt van wat het optreden van den partijvoorzitter in Friesland had bedorven. Een voorstel Oostwoud om meer kamer- candidaten te stellen, die met platte landstoestanden op de hoogte zijn werd door het partijbestuur overgenomen. Een motie, waarin het congres zijn oor deel uitsprak over een te veel openbaar maken van het standpunt van sommige vooraanstaanden voor den huidige staats vorm. werd aangenomen. Met twee stemmen tegen werd ten slotte het bestuursbeleid goedge keurd. Verkiezing Partijbestuur. Bij enkele candidaatstelling werden in functie herkozen de partijvoorzitter, K. Vorrink, de secretaris, C. Woudenberg en de secretaresse mej. Mr. E. Ribbius Pélc- tier. Als overige leden van het dagelijksch bestuur werden herkozen de heer E. Boek man cn S. R. de Miranda, terwijl in de plaats van ds. -W. Banning, die zich niet meer voor het dag. bestuur beschikbaar stelde, werd gekozen het parlijbestuurslid mr. J. in 't Veld, burgemeester van Zaan dam. Alle. zittende leden van het partijbestuur werderi eveneens herkozen in dien zin, dat ds. Banning thans dc plaats inneemt van de in het dagelijksch bestuur gekozen mr. In 't Veld. Inleidingen. Tot slot van het congres zijn inleidingen gehouden door Ir. Albarda, over den in ternationalen cn nat ionalen toestand en door Dr. J. Kuyt en Ir. H, Vos over de ver houding tusschen stad en platteland. Ook deelnemers uit Schagen e.o. De Vrijzinnig-Democratische Jongeren Or ganisatie heeft tijdens de Paaschdagen te Soesterbcrg een belangrijke conferentie ge houden.-Van vrijwel alle afdeelingen, waar onder die "uit Schagen, waren vertegenwoor digers aanwezig. Verschillende sprekers hebben belangrijke inleidingen gehouden. Het Tweede Kamerlid Mr. A. M. Joekes, sprak over „Principicele afbakening van de Vrijzinnig-Democraten t.o.v. sociaal-democratie en. liberalisme". Dr. A. J. van Lcusen hield een bezielende rede over „Dc taak van een politieke Jonge renorganisatie als de V.D.J.O. cn haar prin cipieel© basis". Ilct overige deel der confe rentie was gewijd aan de propaganda en het werk in do konten de periode; als dc Land dag 1938 tc Amersfoort in het openlucht theater „Birkhoven" en de viering van het 3e lustrum der vcreeniging en voorts de or ganisatie van water- en landkampen. Door dc verschillende hoofdbestuursleden werden deze onderwerpen Jichandcld. Er heersclvte tijdens de conferentie in het Bondshuis van den Nederlandschcn Protestantenbond een echte V.D.J.O.-geest De vertegenwoordigers van Schagen zijn vol enthousiasme terug gekeerd. Jongeren, die met de V.D.J.O. na der kennis willen maken, hebben daartoe een schitterende gelegenheid op de soirée, die de afdeeling Schagen Zaterdagavond organi seert. Commnaistea congresseeren „Indië los van Holland, nu", heeft afgedaan. In zijn openingsrede van het congres der Communistische Partij Nederland heeft de voorzitter, dc heer Beuzèmaker, op scherpe wijze stelling genomen tegen het fascisme. In een breed opgezet betoog, schetste hij den internationalen toestand en kwam tot de conclusie, dat de C.P.N. in deze maat regel die Nederland wil nemen in het be lang der verdediging kan steunen, mits de positie der volksmassa's versterkt wordt. Slechts een democratische regcering, steu nend op de volksmassa's, kan een werke lijke verdediging tegen het fascisme bren gen. De heer Paul de Groot, secretaris der C. P.N. trachtte het Nederlandsche karakter van de partij aan te toonen en betoogde dat eenheid in vakbeweging het begin van WOENSDAG 20 APRIL 19SS. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. NCRV-uitzending. 6.307.00 Onderwijs fonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewyde muziek (Gr.pl.). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Zang en piano. In de pauze Gramofoon muziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. I.00 De Gooilanders en gramofoonmuziek. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Pianovoordracht. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.45 Felicitaties. 5.00 Voor de kinderen. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.00 Land- en tuinbouwhalfuur. 6.30 Taalles en causerie over het binnenaan- varingsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Christelijk Fries halfuurtje. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Bericht. 8.15 Manifestatie-Avond door Christen- Kunstenaars. 9.30 All round Sextet. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Damles. 10.20 Vervolg concert. 10.45 Gymnastiekles. II.00 Vervolg concert. 11.30 Gramofoonmuziek. Ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. Hilversum II, 301,5 m. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.80 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Causerie „Onze keuken". 10.00 Morgenwijding. 10.20 Uitzending voor Arbeiders in de Conti nubedrijven. 11.30 Causerie „De Steunregeling voor de tuinbouw". 12.00 Gramofoonmuziek. 12.45—1.45 VARA-orkest. 2.00 Kniples. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Esmeralda-Septet. 6.05 Gramofoonmuziek. 6.30 De Ramblers. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.10 Koorzang. 7.30 Cyclus „Ons werk en ons geloof". 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP. VARA-Varia. 8.15 Orgelspel. 8.30 Radiotooneel. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Utrechts Stedelijk Orkest, m.m.v. soliste. 11.00 Declamatie. 11.15—12.00 VARA-orkest. vcreeniging van alle democratische volks groepen was. Daarvoor is samenwerking tusschen communisten en sociaal-democra- ten noodig. Discussies. Vele sprekers schonken hun aandacht aan de plattelandstoestanden en samenwerking met den middenstand. Het kamerlid L. de Visser deelde mede, dat het standpunt der partij tegenover „Indonesië" veranderd was. De leuze: „Indië, los van Holland nü", beteekent in de kaart spelen van het fascsme. Tenslotte werden nog verschillende inlei dingen over dit onderwerp gehouden en be sloot een referaat over den strijd tegen het Trotzkisme het congres. Vrouw sprong uit angst door winkelruit. Gistermiddag om vier uur werd een ge deelte van de Regentesselaan te 's-Graven- hage. die gewoonlijk op den Zaterdagmid dag nogal druk door wandelaars is bezocht opgeschrikt door het luid gerinkel van een groote winkelruit, die in duizend scherven op straat viel. Tot aller groote ontsteltenis bleek het dat een vrouw uit een etalage dwars door de ruit op straat was gespron gen. Hevig uit tal van ernstige snij wonden Vertrek van Aankomst te fheenreis) |Ran* 18 Apr" lSinBap' 18 Apr Omreis) |Basra 18 Apr' lAlhcne 18 Apli |Basra 18 Apr' |Jodhp' 18 Apr' |Ran* 18 Apr" I-P. 18 Apr. bloedend, werd de ongelukkige door voor bijgangers opgenomen. Aan dit ongeluk bleek een heel drama te zijn voorafgegaan. De schoenwinkelier A. J. P. M. D., die sinds Vrijdag uit een insti tuut voor zenuwzieken te Utrecht ontslagen was, had eerst in een vlaag van waanzin zijn zestienjarige stiefdochter met een ha mer bewerkt. Het meisje liep ernstige ver wondingen aan hoofd cn andere lichaams- dcclen op. Toen de moeder op het tumult aan kwam loopen, viel dc man ook zijn vrouw aan. Deze nam in haar angst de vlucht door den winkel en klom in de étalage. Toen de man haar ook daar nog bedreigde zag de ongelukkige vrouw geen anderen uitweg dan door de étalageruit op straat te springen. Moeder en dochter zijn door den G. G. D. naar het ziekenhuis aait den Zuidwal ver voerd. De man is naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Ook de Paaschdagen met hun gewoonlijk druk verkeer, hebben weer de noodige slachtoffers gevraagd. Behalve het tragische ongeval bij Capelle, elders in ons blad ge meld, reed Zondagmorgen vroeg een motor rijder uit Rotterdam, die op weg was naar Limburg, tegen den afsluitboom van den spoorwegovergang in den weg Moerdijk Breda tc Zevenbèrgsche-hoek: Blijkbaar ver keerde hij in de veronderstelling, dat de boomen werden geopend, terwijl ze in wer kelijkheid werden neergehaald. Een poging om een botsing te vermijden, lukte den mo torrijder niet, met het gevolg, dat de motor tegen een ballustrade botste. De motorrijder werd tegen den gond ge smakt. en met een schedelbusisfractuur opge nomen. Men vreest voor zijn leven, terwijl de duopassagier geen noemenswaardig letsel kreeg. Autobus in den berm gereden. Gistermiddag kwam een autobus uit Am sterdam tusschen Soest en Amersfoort in hotsing met een mclkauto. De mclkauto werd geheel vernield, terwijl de autobus die plaats biedt aan 30 personen, cn geheel met passagiers was gevuld, tusschen twee hoo rnen den berm van den weg afreed en met den kop in de bermsloot terecht kwam. De chauffeur van de mclkauto liep ver wondingen aan het gelaat en een lichte her senschudding op. Ook de chauffeur van de bus kreeg slechts lichte blessures, terwijl van de passagiers een tiental min of meer werd gewond. Zij hebben den bus via den achteruitgang verlaten, terwijl vermoedelijk ook eenige passagiers door dc gebroken rui ten zijn gekropen. De gewonde personen zijn in een naburi ge garage verbonden. Het ongeluk is veroor zaakt doordat een van rechts komende auto geen voorrang verleende. Kind overreden. Zondagavond is het vijfjarig zoontje van den garagehouder Eegdeman, dat achter een geparkeerd staande auto vandaan kwam en plotseling den weg wilde over steken, door een passeerendc auto aangere den cn zeer ernstig gewond. Kort na het ongeluk is liet kind overleden*, Door gladheid geslipt. Gistermorgen is op den verkeersweg Zwol leAmersfoort een personenauto uit De- demsvaart door de gladheid van den weg geslipt en tegen een boomg creden. De be stuurder werd zwaar gewond cn is in zorg- wekkenden toestand naar het Ziekenhuis Salem te Ermelo vervoerd. Hij is van de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien. Behalve de bestuurder zaten ook nog diens vrouw en moeder in den wagen die met den schrik vrij kwamen. FEUILLETON. DOOR ETHEL M, DELL 38. En zoo gebeurde het, dat zy meer met ver lichting dan met eenig ander gevoel, zich kleedde voor dat vreemde huwelijk me. een man, wiens persoonlijkheid voor haar een on bekende schaduw in haar leven beteekende. Het feit. dat hy zich ooit tot haar aangetrok ken had gevoeld, had haar In het eerst groo- telijks verrast, maar toen hadden de gebeur tenissen elkaar met zulk een snelheid opge volgd, dat zfj weinig tijd had gehad om haar eigen gevoelens in de kwestie te bestudeeren. Zelfs nu op den morgen van haar trouwdag, was haar geest in een te groote verwarring om den toestand te kunnen overzien. De om standigheden hadden haar gedwongen. Als een pluimbal was zij door de grillen van het nood lot heen en weer geworpen. Zij had den sprong naar veiligheid genomen waarbij zij den afgrond slechts op een haarbreed gemist had veiligheid voor Yvonne tot eiken prijs en nu voelde zij zich als een zwerfster, alleen vertrouwend op haar instinct, om haarzelf en de geliefde vriendin naar een plaats van vrede en rust te brengen. Pax was slechts een middel om dat doel te bereiken, in een andere hoedanigheid kon zy aan hem niet denken. Zij geloofde dat hij een goed mensch was, tot een zeker opzicht even zeer een slachtoffer van het noodlot als zjj. Zij geloofde, dat door zijn huwelijk met haar, zijn eer bevrijd zou worden van de schaduw van achterdocht, en zij voelde vaag in haar onderbewustzijn, dat ze het aan hem verplicht was om zichzelf daarvoor te offeren. Zy had in zeker opzicht Yvonne onder zijn hoede ach tergelaten, maar of dat feit hem tot dit dilemma gebracht had, was onmogelijk te zeggen. Alleen het gevoel bleef, dat, omdat het noodlot hem gegrepen had, om Guy's ge- welddadigen dood door zijn hand, zij aan hem verplicht was, hem zooveel mogelijk te reha- biliteeren. Het was ook in het belang van Yvonne en in zeker opzicht zelfs van Guy zelf. Het geheeie geval was een zuiver onge luk geweest, en niemand wilde het gelooven. Niemand toch zou aannemen, dat zij in staat, was om met den moordenaar van haar broe der in het huwelijk te treden. Door deze daad van haar bevrijdde zij hem en ook Yvonne van alle schuldvermoedens. Zij voelde, dat het de eenige oplossing was, en dat Guy zelf het zoo gewenscht zou hebben. Guy had van Pax gehouden herinnerde zij zich op zijn onverschillige, luchte manier. Hij had haar een paar keer met hem geplaagd, herin nerde zij zich met een vreemde rilling, en jiu was hij er niet meer om haar naar het altaar te geleiden. Dat zou kolonel Risborough doen; hij had bijna voor alles gezorgd. Yvonne verkeerde nog steeds in dien staat van halve verdoo- ving, waaruit majoor Nicholls het niet raad zaam achtte haar op te wekken, en mevrouw Risborough had beloofd om bij haar te komen gedurende Claire's korte afwezigheid tijdens de plechtigheid in de garnizoenskerk. Chulam zou ook in huis blijven. Zy begon op Chulam te vertrouwen, want hij scheen een magne- tischen, kalmeerenden invloed op Yvonne te hebben. Ingevolge haar smeekend verlangen, vergezelde hij hen naar Engeland, en zy wist, dat hij op reis onschatbare diensten zou be wijzen. Zij zouden twee uur na het huwelijk ver trekken. Alles was ten slotte gereed geko men. De inspanning van de laatste week was niet tevergeefsch geweest en ook hier bleek Chulam onbetaalbaar, en haar vroeger wan trouwen ten opzichte van den Indiër begon langzamerhand te verminderen. Want hij had zich steeds beijverd, haar elk uur van den dag en van den nacht te helpen en het was haar onmogelijk in haar uitputting van lichaam en geest, die hulp niet dankbaar aan te nemen. Bovendien was het feit, dat Yvonne hem noodig had, genoeg voor haar. In die dagen had Yvonne zoo aandoenlijk weinig wenschen Met gemengde gevoelens van apathie en verlichting bereidde zij zich voor tot dat laat ste, vreemde gebeuren, dat het besluit zou zijn van haar verblijf te Bhanapora De hitte begon verstikkend te worden en vaag verwonderde zy er zich over, hoe groot haar uithoudingsvermogen zou zijn. Zij troostte zich met de gedachte, dat zij haar moeilijkheden nu niet meer alleen behoefde te dragen. Pax had beloofd haar te helpen, en zij wist zeker, dat hy zijn belofte zou houden. Zij trok een witte japon aan, ten einde de gelegenheid eer aan te doen. Zy kon niet in het zwart trouwen. Guy zelf zou om dit idee gelachen hebben, en het leek niet billy'k tegen over Pax om eenig rouwvertoon te maken. Zij wond zelfs een witten sluier om haar zonnehoed. Toen zij in den spiegel keek, vond zij zelf het effect van haar wit costuum met haar doodsbleek gezicht afschuwelijk, maar zij kon er niets aan veranderen. Het speet haar voor Pax, maar hij moest er zich in schikken. Hy zou nu wel aan haar doodelrjk vermoeid, bleek gezicht gewend zijn. Eenige minuten nadat zij gereed was, hoor de zij de auto van kolonel Risborough voor het huis. Zij knielde neer naast haar bed, maar kon haar gedachten niet tot een gebed concentreeren. „God, help mij! Ik ben zoo moe!" was alles wat zij kon uitbrengen. En toen begaf ze zich langzaam naar de waranda. De hitte viel op haar met zulk een feilen gloed, dat zij bijna wankelde; maar zij had zich hersteld toen mevrouw Risborough haar tegemoet kwam met een bezorgde uit drukking op haar vriendelijk gezicht. „Je ziet er doodmoe uit, kind," zei ze. ter wijl ze haar in haar armen sloot, „Hoe is het met Yvonne?" „Hetzelfde," antwoordde Claire. „Ik zal dankbaar zyn als wij met haar op reis kun nen gaan." „Het is een geluk, dat Pax voor jullie bei den zorgen kan," zei de kolonelsvrouw. En Claire glimlachte als antwoord, een stille, vreemde glimlach. Toen ging ze de trappen af naar kolonel Risborough en begroette hem met een zelfbe- heersching, die hem in verwarring bracht. „Heelemaal klaar?" vroeg hij. „Dan moes ten wij maar gaan, ik denk, dat Pax er al zyn zal." Zy nam naast hem plaats. „Ja, wy mogen geen tyd verliezen," zei ze. „Er is te veel te doen." Zij reden weg. Als hij naar haar bleek, kalm gezicht keek, voelde hij zijn verbazing stijgen. Hij wist niet of zijn houding geluk- wensch of deelneming moest uitdrukken, en daarom bleef hij zwijgen. Toen zij de garnizoenskerk bereikten, sa lueerde de schildwacht, maar er scheen nie mand anders te zijn. Het paradeveld was een woestyn van verschroeiende hitte. Nadat kolonel Risbourough de bruid uit de auto geholpen had, trok hij met een vaderlijk gebaar haar hand door zijn arm en geleidde haar naar de welkome schaduw van het voor portaal. Een zwakke zucht van verlichting ontsnapte Claire, toen zrj de trillende hitte golven achter zich lieten. Zij wankelde even, alsof de koele schemer haar verblindde en sloot de oogen. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1938 | | pagina 2