Breezand, —rzi bakermat van n Vierduizend variëteiten uit één kruising pr Groentenveilingen SCHOOLVOETBAL Woensdag 20 April 1938 Tweede blad I Een bezoek bij den bloem- I - bollenexpect J.F.u.d. Berg fraai tUlpCnTaS 'Al heeft de bollenbloei in de omge ving van Breezand zijn hoogtepunt nog niet bereikt, tóch is de lucht er in het „Lisse van het Noorden" reeds vervuld van den geur der hyacin then, toch duiden al, door het prille groen van de vlakke weiden, stre pen gloeiend paars en zacht lila op een spoedige volheid van ontlui ken. Als een paar verdwaalde stukken uit een bont mozaiek, liggen vierkanten en recht hoeken in oud-rose. zalmkleur en crème op het land uitgestrooid; de avondzon het is in den laten middag dat wij in den polder komen beschijnt de zacht-witte bloem bedden cn brokken oranje. Onverschillig voor de koestering van de laatste zonnestra len prijken blokjes hardgele tulpen en een vergoeding voor deze koelheid? vlijt zich aan den horizon rozerood en innig een dot, zwoelgeurende hyacinthen tegen een ge- Jijktintig avondwolkje. Het beeld is lieflijker en boeiender bijna idan in de bollenstreken van Zuid-Noordhol- land, omdat het zoo simpel verrassend is; tel kens doen we een ontdekking op die een tonige velden: juweeltjes van contouren cn tinten. In een grauwen akker ligt de robijn yan een bed bloedroode tulpen, tusschen naakte perken vinden wij plots sneeuwigc (kristallen: de „dichters-narcis". O, kweekers spreken anders over de bloeiende bollen dan wij, die kwamen om één van Hollands voorjaarswonderen weer .eens te zien! Wij bezochten den bekenden bloembollen expert. den lieer J. F. van den Berg aan de Molenvaart te Breezand en tijdens het on derhoud, dat wij met don kweeker hadden, kwam duidelijk naar voren, dat het niet de sclioonheid-an-sich, het wonder-op-zichzelf is, waardoor onze kweekers gedreven worden haar het experiment. Neen, dat is het voorrecht van den botanicus, den man van de wetenschap, die bloemenrassen veredelt om het genot van die veredeling zelve. Een man bijv. als de vermaarde erfelijkheidson- derzoeker dr. W. E. de Mol, van wien wij eens schreven, dat hij „met den tooverstaf in de bollenkassen" toeft. Door Röntgenbe- straling verkreeg hij, zooals bekend, de merkwaardigste vormveranderingen bij tul pen, niet. alleen bij het bloem- maar zelfs bij het loofblad, dat o.m. bij de Generaal de Wet. Peach Blossom, Prins van Oostenrijk en Triumphator bont werd. Het speckt van zelf dat dergelijke mutaties in vele gevallen een commercieele waarde vertegenwoordi gen, doch pimair is hier de wetenschappe lijke waarde der proeven. Een zeer gelukkige kruising. Daarentegen komt onze variëteiten-produ cent J. v. d. Berg onomwonden er voor uit, dat hij kweekt voor den verkoop. „Het pu bliek houdt van een groote tulp", zegt de heer v. d. Berg en hij toont ons de forsche Rose Beauty, rose en wit, op den langen, stevigen stengel, de Jong Europa, donkerder rose-en-wit, beide afstammelingen van het paar Rose LuisantcDarwin (verschillende soorten Danvins), waarmede de Breezander .expert in 1914 zijn eerste proeven nam. Niet minder dan vierduizend va riëteiten werden uit dat zaad gewon nen. Als een bewijs dat hier 'n zeer gelukkige kruising heeft plaats ge had geldt het feit, dat ruw ge schat 90 pet. van het zaad ont kiemd is. Na vijf a zes jaren wordt de volle oogst binnengehaald, zijn daar de volmaakt ont wikkelde bloemen. Onze lezers kennen het proces: onder het groene sprietje leeft na een jaar liet-bolletje zoo'groot als de knop van een lucifershoutje; het tweede jaar ver toont zich onder het. opschietend k?uid de kraal; langzamerhand ontwikkelt zich een krachtig loof uit den normaal-grooten bol. Het is geen nieuws, wij weten het, 'maar wanneer we, voor de aardigheid, op onze hand de bolletjes in liun diverse groei-sta- ia, naaast elkaar leggen, beseffen we even iels van het mysterie der vruchtbaarheid, begrijpen we ook, welk een eindeloos geduld de variëteiten-kweeker moet hebben om jaar in, jaar uit, te zaaien, te rooien, te drogen, te broeien en wéér te zaaien, te rooien, te dro gen, te broeien, totdat het. „kind een naam kan krijgen", tótdat daar is de „Bandoeng": een bijzondere tint donkerrood, sierlijk-pun- tig gevormd, met een, geleidelijk verdwijnen den, gelen rand, een Madame van den Berg, roserood, de White House, zuiver wit De voorjaarskoninginnen tirum- pheeren. De tijd van hoogbloei in de kassen is voor bij, wij kunnen helaas slechts enkele varië teiten bewonderen, doch wij herinneren ons van diverse tentoonstellingen vertegenwoor digers van het ras. zoo van de Winterflo- ra le Haarlem de nobele witte Aviatrice, de heldcrroode El-mus, de Rhum von Berlin en de Hindenburg, twee aantrekkelijke types in rood en geel. En ook de inzendingen uit deze kweekerij op de jongste expositie te Breezand, liggen ons, naast de vele prachtige groepen van de andere kweekers uit deze streek, nog versch in het geheugen. Plusminus één vijfde van Rose Luisante's nakomelingen aarden naar de moeder. Ken merkend zijn o.m. een grover breeder blad dan dat der bestaande soorten, iets uitge sproken rohust's, vandaar ook de naam „Ro- busttulpen", thans officieel gewijizgd in „Tri umphtulpen"; Oók die naam is teekenend, want ze triumpheeren, deze 'voorjaarskonin ginnen, we weten het, er wordt in binnen- en buitenland naar haar gekeken. Momen teel prijken ze ook op de Intern. Bloe mententoonstelling te Gent, waar, zooals wij Zaterdag j.1. meldden, de heele Nederland- sche inzending bekroond werd (dus van alle kweekers te zamen), met een bijzonderen prijs, den grooten beker van Gent De Rose Beauty straalt in Gent, de blanke Aviatrice, de zeer donkerroode voorname Dapfne. Wat opvalt bij dit mooie, boeiende tulpenras is de zeldzaam lange steel. De hr. v. d. Berg legt den centimeter langs den stevigen lichtgroenen sten gel van de door hem blijkbaar bijzon der geliefde Rose Beauty meer dan 80 centimeter meet hij Wij zijn, met de nieuwsgierigheid inter viewei's eigen, óók benieuwd naar de bloed- scls die de vakman als afval moet beschou wen, naar de mislukkingen, naar de gedege nereerde 10 percent van het zaaisel 1914. Wat rarijzenaars mooi vinden. Och, daarover is de kweeker eigenlijk hee- lemaal niet te spreken. Als de kroonblade- ren van de tulp niet bont, niet fel zijn, haar kruid niet breed cn stevig, haar stengel niet rijzig, wat zal ze hem dan langer ergeren? Weg er mee! En tóchje kunt er soms een geheel on verwacht succes mee hebben. Op een dag ontlook een witte Robust met vele kleine roode streepjes, een bijna „grap pig dessin", „Suriname" werd ze genoemd. De heer v. d. Berg, die verscheidene win ters in Parijs werkte, had bij de bewoners van de Lichtstad succes met deze, au fond als minderwaardig te beschouwen bloem. De rood-witten trokken de aandacht der Parijzenaars. „Comme c'est dröle!" („Wat is dat aardig!") zeiden ze en kochten, koch ten En dat moet de heer v. d. Berg toegeven: Suriname groeit en broeit best. Het wordt tijd, afscheid te nomen van onzen vriendelijken gastheer, den man, die, in alle bescheidenheid, zoo iets heel be langrijks gedaan heeft vóór den roem van onze Nederlandsche bolbloemen. Het begon, nu bijna vijf en twintig jaar geleden, op twee perkjes bloeiende tulpen; daar brach ten zorgvuldige handen het stuifmeel van de ééne tulp op de andere over. Het kost bare zaad kwam, ontkiemde, trium- pheerde. Als de kleurengloed van de bloeiende bol lenvelden dit jaar dieper is dan vroeger, vroolijker en rijker, als hóóger de trotsche tulpenhoofdjes zich heffen op de ranke stengels, dan is dat mede te danken aan wat onze energieke Noordhóllandsche ex pert, door een combinatie van gelukkig inzicht en geduldigen arbeid, wist te be reiken. Geen opgewekt leven aan de vei lingen wel iets beter deze week echter van weinig be- teekenis de meeste kool is op uien zijn er bijna niet meer waar haalt de tuinder de noodige financiën voor het nieu we werk vandaan lapmidde len door steunregeling en schuldherleidinq export, het albeheerschende geen hooge prijs voor aardappels gerin ge aanvoer roode kool betere prijzen gele kool kwam er nog vrij veel in den loop der week betere prijzen idem voor Dcensche witte kool weinig taaie gele goede prijs Sa- voye-kool, geringe aanvoer, la ge prijzen zeer weinig uien tets lagere prijs aanvoer van peen hooge prijzen weinig L bieten bloemkool goede prijs witlof, iets beter rabarberaanvoer. Als men aan Langendijk de tweede helft van April is ingegaan, is het met bet opge wekte leven aan de veilingen gedaan, „op gewekt" dan opgevat in de beteeken is van druk en bedrijvig. Opgewekt in den zin van een levendigen, vluggen handel is het gedu rende den heelcn winter bijna nimmer ge weest. Telkens weer hoopte men, dat er verbetering zou komen, doch icderen dag weer keerden de tuinders teleurgesteld aan de veiling naar huis. Er kwam maar geen schot in. Eii op het oogenblik is het wel iets beter geworden, doch die verbetering zet geen zoden aan den dijk van den tuin bouwer. Het grootste deel der tuinders heeft geen kool meer en velen hebben in 't geheel geen uieh gehad, zoodat ze van den hoogen prijs van dit artikel niet heb ben geprofiteerd En toch moet het land weer bewerkt, beploegd of gespit en bezaaid wor den. Waar haalt de tuinder bet geld voor de noodige kunstmest vandaan. Er zijn er heel wat, die ze mondjesmaat gebruiken, en op hoop van zegen volstaan met oen mod- derbemesting, die, dank zij de baggerrege- ling, met een beetje wordt betaald. De re geering lapt intusschen den zieken tuin bouw wat op met steun aan kleine tuinders en de minister van Economische Zaken houdt, een hooggestemd pleidooi voor schuldherleiding, alzoo trachtend de bedel partij aan de crediteuren -der tuinders te stimuleeren, terwijl è.n regeering èn pro vinciaal bestuur doof blijven voor den roep om nu eindelijk eens tot annuleering der vorderingen in den vorm van rijks en pro vinciaal-gemeentelijke voorschotten over te gaan. DeGroenten- en Fruitcentrale doet een duit in 't zakje door controle op de bui- tenlandsche factuurprijzen uit te oefenen, doch het groote vraagstuk, dat van den export wordt niet, opgelost, omdat, het uni verseel solidairiteitsgevoel tuschen de na tiën ontbreekt. In de nu afgeloopen week zijn de gerin- Laatste middag en prijsuitrei king. Het feit dat Oudesïuïs niet was opgeko men en daardoor de wedstrijd Oudesluis Barsingerhorn niet kon doorgaan, bracht Barsingerhorn zonder moeite twee winst punten, maar was toch niet erg prettig. Schagen 1, dat met twee invallers speel de, wist het tegen Wieringerwaard slechts tot gelijk spel 2—2 te brengen. Jammer voor Schagen, dat enkele opgelegde kansen werden gemist, want over het algemeen was het iets sterker dan de bezoekers. De laatste wedstrijd Dirkshorn—Callantsoog, bracht den duindorpers een 30 overwin ning. Het was een aardigen wedstrijd, waar in Dirkshorn als club niet slechter was, maar waarin de omstandigheid, dat Cal lantsoog over 'n enkele uitblinker beschikte dc balans in zijn voordeel deed omslaan. Het keepertje van Dirkshorn, zoo klein als hij is, heeft in hoofdzaak verhinderd, dat het verlies nog grooter werd. (Niet grootsch worden, hoor jó, maar eere wien eere toe komt!). Scheidsrechter Wit toonde zich in deze laatste match een waar pcadagoog, door - toen de jongens het vergaten af te fluiten en nadrukkelijk het sportieve „Hiep hé voortc laten uitbrengen. We hebben over het algemeen kunnen consta- teeren, dat. deze wedstrijdenreeks zich ge kenmerkt heeft door een sportleven geest onder de jongens. Tot onze spijt hebben wij opgemerkt, dat de ouderen niet steeds het goede voorbeeld gaven, door bijv. in bijzijn van de spelertjes te protesteeren tegen huns inziens onjuiste beslissingen van de scheids rechters in 't veld De zichtbare animositeit tusschen sommige ouderen doet, ons in ziens, de opvoedkundige waarde van wed strijden als deze, dalen. Tegen de bedoeling in is men de leiding onaangenaam en werkt tenslotte 't voetbalbanditisme in de hand. Prijsuitreiking. Niemand minder dan de heer Delvaux, voorzitter van den N.H.V.B., was naar Schagen gekomen om de prijzen uit te rei ken. Hij deed dit op een gezellige manier, had voor ieder een toepasselijk woord en wees er op, dat door de voetbalsport men uithoudingsvermogen krijgt en snel leert beslissen, waardevolle zaken voor het late re leven. Voetbal moet echter nooit de hoofdzaak worden, aldus de heer Delvaux, wel bevordert de voetbalsport het hebben van een gezonden geest in een gezond li chaam, maar de gezonde geest moet steeds hoofdzaak blijven. Dank bracht spr. aan liet bestuur van Sparta, den terreinmeester, Molenaar, de scheidsrechters, de commis sie, en de pers, Speciaal richtte spr. zich nog tot den secretaris, den heer K. Beun der, wien als dank voor het vele werk, het N.H.V.B.-speldje onder daverend applaus overhandigd werd. De uitslagen. 16 April: Oudesluïs-Barsingerïïorn, 2 w.p. B'horn Schagen 1Wieringerwaard 22 DirkshornCallantsoog 0—3 Einduitslagen: Winnaarsgroepf Callantsoog, wisselbeker Schagen 1, lauwertak V erl i ezersgroep Lutjewinkel, lauwertak Burgerbrug, 2e prijs Schagerbrug, 2e prijs Beste doelgemiddeldc: Lutfewinkeï (wier overwinning niet vlekkeloos is, door deel name ongerechtigden speler). Voetbalschoen op den loop. Wie Heeft bij vergissing een voetbalschoen van Henk Modder uit Schagerbrug meege nomen, vraagt de alg. leider, de heer K. Beunder, Heerenstraat, Schagen. Men kan zich hierover bij hem vervoegen. Overzicht en competitiestand. 23 Maart. Groep 2. Schagen ITSchagerbrug 00 Groep 2. LutjewinkelSt. Maarten 40 Groep 1. CallantsoogOudesluis 21 Groep 1. Barsingerhorn—Schagen. I 0—1 26 Maart. Groep 2. Schagerbrug—Lutjewinkel 0—3 Groep 2. Burgerbrug—Schagen II 1—0 Groep 1. DirkshomWieringerwaard 02 Groep 1. Callantsoog—Barsingerhorn 30 30 Maart. Groep 2. St. MaartenBurgerbrug 0—5 Groep 2. Schagen II—Lutjewinkel 0—2 Groep 1. OudesluisSchagen I 14 Groep 1. Wieringerwaard—Callantsoog 0—8 2 April. Groep 2. SchagerbrugSt Maarten! 5—1 Groep 2. Lutjewinkel—Burgerbrug 2—0 Groep 1. OudesluisWieringerwaard 20 Groep 1. BarsingerhornDirkshorn 11 6 April. Groep 1. BarsingerhornW.waard 02 Groep 1. Schagen I—Dirkshorn 31 9 April. Groep 2. Schagerbrug--Burgerbrug 10 Groep 2. Schagen IISt. Maarten 40 Groep 1. OudesluisDirkshorn 10 Groep 1. Callantsoog—Schagen I 0—0 16 April. Groep 1. Oudesluis—Barsingerhorn 0—2 Groep 1. Schagen I—Wieringerwaard 2—2 Groep 1. DirkshornCallantsoog 03 Groep 1 zijn de winnaars, groep 2 de ver liezers van de voorronde van 19 Maart. gere aanvoer en het koude weer factoren geweest voor een iets betere markt. Bij de aardappelen was dit echter niet merkbaar. Die werden alleen voor het binnenland gekocht, en daarmee is de vraag nog niet groot. Misschien dat dit straks beter wordt, als Malta—aardappelen door de hooge heffing niet in de plaats van oude aardappels zullen worden gekocht. Nu brachten Robijnen f 2.40 op en Sou venir werd met f 2.10 betaald. Eigenhei mers liepen van f 2.10f 3.40, al naar ge lang van kwaliteit. Bevelanders worden voor f 2.30 verkocht. Naast den verkoop aan de veiling werden er ook nog verschil lende. partijen uit de hand verkocht. Volgens de gehouden inventarisatie en de over de Broeker veiling verkochte roode kool zou er van dit product eigenlijk niets meer aanwezig kunnen zijn. Niettemin werden er aan deze veiling nog 10 spoorwagons van 10.000 kg. aangevoerd en aan die tc Noordscharwoudc nog wat meer. Aanvanke lijk werd voor de sorteering 34 pond, eerste kwaliteit f 6.30f 7.10 gemaakt voor de zwaardere f 5.50f 6.40, terwijl voor de eerstgenoemde sorteering tweede kwaliteit f 6—f 6.50 en voor de andere f 5—f 5.50 werd betaald. Afwijkend goed bracht f 2.50 f 5 op. In den loop van de week liepen deze prijzen op. Donderdag lagen de prij zen van eerste en tweede soort tusschen f 6.40 en f 7.80 en Zaterdag tusschen f 7.20 en f 8.80 Deze prijzen zijn redelijk doch blij ven nog vrij ver beneden die, welke vaak omstreeks dezen tijd werden gemaakt. Gele kool werd er nog heel wat aangevoerd. Zaterdag zelfs nog on geveer 15 spoorwagons. Ook voor deze koolsoort kwam wat meer be langstelling met als gevolg betere prij zen. In het begin der week werd voor de sor teering van 2—4 pond, eerste kwaliteit, f 3.30—f 3.90 betaald, tweede kwaliteit f 2.70 f 3.30. De zwaardere van de eerste soort ■werd toen verhandeld voor f 3.50f 3.70. van de tweede soort voor f 2.50f 2.80 Ter kenschetsing van de verbetering, welke la ter intrad zij vermeld, dat de prijzen aan de veiling van den Noordermarktbond, Dinsdag f 2.20—f 3.80 hel iepen cn Zaterdag f 3.90—f 5.10 Een aanmerkelijke verhooging dus, in procenten uitgedrukt, doch veel te laag voor den tijd van het jaar. Ook kwam er nog veel Deensche witte kool, meer nog zelfs dan gele n.1. 55 spoorwagons, waarvan 22 alleen op den laatsten dag der week. Met het oog op de Paaschdagen is een belangrijk deel van den nog aanwezigen voorraad opgeruimd, terwijl de goede stemming op de markt daartoe ook wel aanleiding gaf. Reeds in het begin der week werd aan de veiling van den Noordermarktbond f2.80 f 4.30 besteed voor eerste en tweede kwa liteit van de beide sorteeringen. Dat was dus al beter dan de daaraan voorafgaande week. In den loop van de nu „gepasseerde week hield deze stijging aan en op het laatst werd te Noordscharwoude f 4.10 f 5.90 en te'Broek op Langendijk f 4.10— f 5.50 betaald. Gering was de aanvoer van taaie gele. De prijzen vielen niet tegen: er werd van f 5 tot f 5.30 voor besteed. Met de Savoye-kool loopt het op een eind. De prijsnoteeringen lagen tusschen f 2.80 en f 3.80, afhankelijk van grootte en kwali teit. Uien kwamen er niet meer aan de Broe ker veiling en zeer weinig te Noordschar woude. Voor grove uien werd f 12.60 be taald, voor gewone f 10.10—f 11.80 en voor drielingen f 10.70. De meeste peen werd aan de veiling van den Noordermarktbond gepresenteerd. De prijzen waren deze week hoog. Voor grove breekpeen werd zelfs f 3.60—f 4.20 besteed. Een enkel partijtje kleine bracht f 0.80 op; overigens werd deze verkocht voor f 1.20— f 1.60, soms nog hooger. Bieten kwamen er weinig. Er werd f 2 tot f 3.30 voor betaald. Aan de Broeker veiling werden nog par tijtjes bloemkool gepresenteerd. Eerste soort bracht f 17.50 op, tweede f 13. Witlof was niet duur, ofschoon ze op het laatst der week iets in prijs op liep; er werd toen f 5.50f 7.10 voor betaald, terwijl aanvankelijk slechts f 4.50—f 6.20 kon wor den bedongen. Rabarber werd voor f5 verkocht. Uit onze Omgeving LANGENDIJK Uitvoer van tuinbouwproducten. Vergeleken met het eerste kwar taal van 1937 geven de uitvoercij- fers van het nu afgeloopen kwartaal 193S een aanmerkelijk gunstiger beeld, en wel over bijna alle be langrijke uitvoerproductcm Dat de tofaal-hoeveelheid uitgevoerde pro ducten lager is, nuoet worden geweten aan den aanmerkelijk lageren uienuitvoer, wat geen verontrustend verschijnsel moet wor den geacht, ajs men in aanmerking neemt, dat op het eind van het vorige jaar, van- Competitiestanden. Groep I. Callantsoog 5 4 1 0 9 16-1 Schagen I 5 3 2 0 8 10—4 Wieringerwaard 5 0 1 2 5 6—12 Oudesluis 5 0 0 3 4 5-6 Barsingerhorn 5 1 1 3 3 1—7 Dirkshorn 5 0 1 4 1 2—10 Groep II. Lutjewinkel 4 3 0 1 6 9-0 Burgerbrug 4 3 0 1 6 6-1 Schagerbrug 4 2 1 1 5 6—4 Schagen II 4 1 1 2 3 4—3 St. Maarten 4 0 0 4 0 1IS wege de zeer hooge prijzen, het grootste deel reeds was geruimd. Dit in aanmerking nemende, is ook een stijging naar de hoe veelheid te constatecren. Het totale gewicht van onzen export be droeg in het eerste kwartaal van 1938 on geveer 67.01G.000 Kg. ter waarde van f 6.452.000 tegen 82.289.000 Kg. v. f 3.178.000 in hetzelfde kwartaal van 1937. Dit betee- k-ent, dat de uitvoer I&V2 pet. daalde voor wat de hoeveelheid, doch 103 pet. steeg voor wat de waarde betreft. Aan witte- cn Savoyekool werd over de eerste 3 maanden van 1938 nog 13.000.000 Kg. voor f497.000 tegen 6.000.000 Kg. voor f 134.000 in 1937 uitgevoerd: de waarde steeg dus met 271 en de hoeveelheid met 117 pet, Het was vooral Duitschland, dat meer afnam: in 1938 n.1. 7.000.000 Kg. voor f 286.000, in 1937 in totaal 2.722.000 Kg. voor f 61.000. Het voormalige Oostenrijk betrok in de eerste 3 mnd. van 1938 nog 1.660.000 Kg. tegen 162.000 Kg. in 1937. Roode kool werd in 't eerste kwartaal van 1938 tot een hoeveelheid van 7 millioen Kg. voor f 454,000 tegen 6 millioen voor f 184.000 in 1937 uitgevoerd. Naar Duitsch land ging 3.877.000 Kg. voor f 269.000, in 1937 slechts 2.581.000 Kg. voor f 89.000. Oos tenrijk importeerde meer, België, Engeland cn Zwitserland minder. De uitvoer van uien beliep in het eerste kwartaal 193S slechts 23 millioen Kg. voor evenwel f 2.601.000 tegen in het zelfde kwartaal van 1937 niet minder dan 50 mil- ■lioen Kg. voor f 1.231.000. Peen gaf ook een gunstig uitvoercijfer te zien: 4.000.000 Kg. voor f 176.000. tegen 1.600.000 Kg. voor f 48.000 in 1937. Het grootste kwantum ging naar Engeland, n.1. 2.812.000 Kg. voor f 116.000. In totaal werd in het. eerste kwartaal van 1938 naar Duitschland uitgevoerd 19.343.000 Kg- v. f 1.848.000 tegen 11.564.000 Kg. voor f 742.000 in hetzelfde tijdvak van 1937. Dit moet wel worden toegeschreven) aan de hoogere betalingscontingemten, wel ke dit jaar beschikbaar waren. Moge dit zoo blijven, liever nog verbeteren*. Naar Engeland werd in 1938 slechts 27.158.000 Kg. voor f 3.172.000 uitgevoerd, in 1937 echter 50.005.000 voor f 1.773.000. De prijzen waren dus veel beter. De vermin dering in hoeveelheid moet toegeschreven) worden aan de 27.000.000 Kg. uien, die nu minder naar Engeland werden geëxpor teerd! Aan zuurkool werd in het eerste kwar taal van dit jaar 738.000 Kg. voor f52.000 tegen in 1937 slechts -404.000 Kg. voor f 21.000 uitgevoerd. ANNA PAULOWNA Aan gelegenheid tot uitgaan ontbrak het den Polder met Paschen weer niet. Vier uitvoeringen en een bal stonden op het programma voor den tweeden Paaschdag. Het bleek te veel van het. goede te zijn en de uitvoering der R.K. tooneelvereemging te Breezand kon dan ook wegens gebrek aan belangstellende bezoekers niet door gaan. „Ormenio". In Veerburg, 'dat vrijwel geheel bezet was, voerde Ormenio ,,'n Wespennest" op. Het. stuk is naar we meenen reeds in den omtrek opgevoerd, zoodat we den inhoud bekend genoeg veronderstellen. Zooals dat meestal het geval is in een tooneelstuk, waarin veel verwikkelingen voorkomen, is ook van dit blijspel het laatste bedrijf, waarin alles weer in het rechte spoor ge leid moet worden, het minst geslaagde. Maar het. eerste en vooral het tweede zijn uitstekend en werden uitmuntend ge speeld. Mevr. LiefhebberSpcets oogstte hier het grootste persoonlijk succes (kreeg tweemaal een open doekje. Maar we wil len daar toch terstond het prachtige tegen spel van den heer Hamelink naast plaatsen, dat niet weinig tot het inslaan van do extra met applaus beloonde tooneelties bij droeg. Ormenio had voor dit blijspel meer personen noodig dan waarover de ver eend ging in den regel beschikt. Vier „mees ters" en één „juffrouw" maakten hun de buut en mevr. Van der HorstStammes en mej. A. Groneman mochten we tot ons ge noegen ook weer mede zien spelen. Het .jonge" bloed had, naar het ons voorkwam, ook een inspireerenden invloed op de „ou de", beproefde krachten en met hun gierl sluitend samenspel gaf Ormenio van dit leuke blijspel een vertolking, waarmee zij den goeden naam der vereeniging hoog hield en 'f publiek een vroolijken, gezelli- gen avond bereidde. Bij Slikker. Na den wedstrijd B.K.C.Snaarnevogel?, waarin de Polderschen met 6—3 de baas ble ven over de Haarlemsche ..muggen", was in de zaal van den heer Slikker een bal avond. The Hodlars, de bekende accorde onisten, trokken een zaal vol en. aangevuld met pianist, violist en slagwerker, wisten rij voor een gezellige stemming onder de danslustigen te zorgen. De Tango. De mondorgelclub „De Tango" gaf een uitvoering bij den heer W. Kosscn. Hier kon de leider, de heer J. Geluk, maar wei nig belangstellenden welkom heeten. Een achttal populaire nummers, waarin de hr. J. Glim de refreinzanger verzorgde, vonden een dankbaar gehoor. Emil Moretti, goo chelaar, telepaath enz., verzorgde het 2e deel van het programma. Emil Moretti. het is bekend, behoort, tot de besten, waarmee we op dit gebied kennis maakten. We be hoeven over zijn gevarieerd programma niet uit te weiden. Men stond als steeds, ver wonderd over zijn buitengewone handig heid en sterke staaltjes van goochelkunst. Jaap Moerland zorgde voor de balmuziek. Robbedoes. in de. „Vlas en Korenbeurs", tenslotte voerde dc R.K. Gemengde Tooneelver. Nut en Ver maak van 't Veld, het bekende „Robbedoes" op. Pastoor Van der Eem sprak het openings woord, waarin hij er op wees, dat. hier een uitwisseling van programma's plaats heeft, Wtnt ne vol8°nde week brengen dc Polder- sche R.K. vereenigingen de revue „Wij fil men" in 't Veld. Het vroolijke, luchtige blijspel, toch ook wel met een ernstigen inslag, werd goed vlot gespeeld, de titelrol door mej. A. Bak ker Jd. heel goed vertolkt. Aan het slot van den avond dankte pastoor Van der Eem dc gasten namens de aanwezigen, die de zaal geheel vulden, voor het goede spel en den genoegelijken avond.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5