Mg. Vergadering Enorme paling-toename in het IJselmeer Witte Kruis H. SCHRIEKEN, Strenge maatregelen in Roemenië Nederland en de Anschlusz Nieuwe winter over Duitschland Hitier 49 jaar i Belangrijke taak der veelgesmade chironomus Zooals wy in het vorige artikel over het bevorderen van den aalstand in het IJselmeer schreven, rezen er moeilijkheden over het openzetten der sluizen in den Afsluitdijk. Deze moeilijkheden waren van het volgend karakter. Dreigende verzllting van het IJsel meer. Weliswaar bleef men eenerzijds aan dringen tot deze openzetting, anderzijds bleek, dat van het IJselmeer gebruik gemaakt kon worden voor de watervoorziening van Noord-Holland. Dit kon echter alleen dan, als er zoet water in het IJselmeer was en hier raakt men het kardinale punt, want door het systeem, de sluizen te openen voor de aal, dreigde een niet onbelangrijke verzilting van genoemd meer. Zooals wy schreven geschiedde dit alleen, wanneer de stand van het water voor en achter de sluisdeuren een gelijk niveau bereikt had, zoodat men geneigd ls aan te nemen, dat dan het lnstroomen van zout water van weinig importantie kan zyn. Dit nu is niet het geval. Zeewater is zwaarder dan zoet water en deze overdruk neemt toe naarmate het water dieper wordt. Al is ook de oppervlaktestand gelijk, dan toch schuift het zoute water on der het zoete door naar binnen en het zoete over het zoute heen naar buiten. Nieuw systeem bedacht. Wederom werden de hoofden bij elkaar gestoken door Zuiderzeewerken, het Ryks- instituut voor Biologisch Visschery Onder zoek en het Zoölogisch Station te Den Hel der, teneinde gezamenlijk te komen tot een effectieve oplossing van dit zoo uitermate belangrijke vraagstuk. Het uitvoerend onderzoek werd opgedragen aan den bioloog J. J. ter Pelkwyk en deze was het, die geleidelijk tot de conclusie kwam, dat het mogelijk moest zyn groote akntallen jonge aal naar het IJselmeer te krijgen, door deze de sluizen te doen binnen- schutten, De aal wordt geschut. Zooals men zal begrepen lekt het zoete water, als de sluis aan den zeekant ge opend wordt naar buiten en het is juist deze, zy het geringe, hoeveelheid zoet water welke de aal aantrekt. Hebben ze zich in de sluiskolk verzameld, dan sluit men de deur aan de zeezijde, opent die aan de landzijde enhet water met de hoeveelheid aal wordt geschut. Uit den aard der zaak is de hoeveelheid zout water, die bij deze handeling in het IJsel meer komt, gering; De aantallen aaltjes, die jaarlijks het IJsel meer binnenkomen, beloopen in de honder den millioenen en in het jaar 1937 viel in vergelijking met 1936 weer een zeer be hoorlijke stijging te constateeren. Optimisme is dus gerechtvaardigd. Draagt gunstige toestand per manent karakter? Aan den anderen kant moet men zich echter afvragen of alle gunstige factoren wel zullen blyven en dan wordt in eerste instantie van de zoo belangrijke Chirono- mus-larve gedacht, die het voedsel voor de aal vormt. Het valt niet te ontkennen, dat de muggen in aantal reeds aan het afnemen zijn, ongetwijfeld als gevolg van de toename van andere soorten visch, die in steeds grooter aantal het IJselmeer gaan bevolken. En ook hier geldt de wet; vele varkens (in casu: veel zoetwater- visch) maken de spoeling dun. Meestal is het in de natuur zoo, aldus be sloot dr. Verwey zijn interessant onderhoud, dat bij nieuwe toestanden eerst een te hoog maximum geconstateerd wordt, hetwelk zich echter na enkele jaren tot een normaal niveau ontwikkelt. Hoe het echter ook zy, de vooruitzichten van den palingstand in het IJselmeer zijn thans alleszins rooskleurig te noemen. Uit onze Omgeving BERGEN Rangeerder onder locomotief. Beide beenen en een arm afge knepen. Gistermiddag is onze plaatsgenoot, de rangeerder H. Burgering bij het rangeeren op het terrein 'van de N.S. te Alkmaar onder een locomotief ge raakt. Beide beenen en een arm wer den hem als het ware door het ge vaarte, dat over het lichaam reed, af geknepen. Het slachtoffer is naar het St. Elisabeth-ziekenhnis ver voerd; zijn toestand is levensgevaar lijk. De heer Burgering is gehuwd en heeft een groot gezin. ZIJPE SCHAGERBRUG. FANCY-FAIR HARDDRAVERIJVEREEN. „VOORWAARTS". Op Zaterdag en de beide Paaschdagen werd in de zaal van den heer Kuiper de fancy-fair ten behoeve van bovengenoemde vereeniging gehouden. Zaterdagmiddags werd deze fancy-fair ge opend door den voorzitter van Voorwaarts, den heer J. de Moor, die daarbij mededeelde, dat de harde noodzaak tot het houden van deze vermakelijkheid drong, daar de finan ciën van de vereeniging aanvulling drin gend noodig hadden. Spreker zou het bui tengewoon jammer vinden èn voor de aan trekkelijkheid van de kermis èn voor de neringdoenden te Schagerbrug, indien de harddraverij op kermis-Dinsdag niet meer zou kunnen worden gehouden. Dank bracht spreker aan de commissie, van voorberei ding der fancy-fair, bestaande uit de heeren Rentenaar, Van Loenen en Schagen, die alles keurig voor elkander hebben gezet, en aan anderen .die hulp verleenden. Spr. open de de fancy-fair onder het motto „Op hoop van zegen" en sprak daarbij den wensch uit, dat veel geld in de kas van de vereeni ging zou vloeien, opdat weer een kranige harddraverij zal kunnen worden georgani seerd. Ilierna namen de verschillende vermake lijkheden een aanvang. In een afgeschoten ruimte kon worden gedanst, men kon zich desnoods ziek hobbelen in de hobbelende geit op het tooneel, er bestond gelegenheid tot speerwerpen, biljarten op de vlotbrug, sjoelen, kegelen, enz. enz. liet geheel zag er uiterst gezellig uit doch het is jam mer dat er niet meer publiek is ge weest. Van een bestuurslid vernamen wij, dat de uitkomsten onbevredigend zijn, zoo dat het nog de vraag is, of de harddraverij dit jaar zal kunnen doorgaan. Laten wij er echter het beste van hopen. De uitslag van de attracties was als volgt: Kegelspel: Zaterdag: 1. mej. A. Iloogscha- gen; 2. mevr. Vrijburg; 3. G. Visser. Zon dag: 1. Annie Bakker; 2. en 3. J. Starre- veld (Schagen): Maandag: 1 W. L. Cor- relje; 2. K. Winkel; 3. mevr. Meijer- Stammes. Speerwerpen. Zaterdag: 1. H. de Graaf; 2. G. Visser; 3. K. Wankel; Zondag: 1. H. J. van Vocn; 2. H. van Veen; 3. H. J. van Veen; Maandag: 1. W. L. Correljé; 2. J. W. Meijboom (Schagen); 3. Dr. W. v. Slooten. Sjoelhak. Zaterdag; 1. B. Jonker; 2. C. Thomas; 3. mej. M. Vos; Zondag: 1. Denijs (Slochteren); 2. mej. N. Bakker; 3. mevr. Rentenaar: Maandag: 1 cn 2 mevr. Van Loenen—Klaus; 3, mej. L. van Veen. Het gewicht van de fruitmand bedroeg 15 pond en y2 ons, hetwelk werd geraden door mevr. de Graaf—Brouwer en mevr. BleekSabatowski. Om den prijs van het biljarten op de vlot/brug (een rijwiel) zal nog door serie winnaars moeten worden gekamipt. WIERINGERMEER Een ernstige aanrijding. Maandagavond om acht uur liep de heer Leyten met zijn vrouw langs den Slootweg, geheel rechts van den weg, te wandelen. Van Slootdorp kwam de heer De Vries met zijn auto; hij zag de wandelaars niet en reed den heer Leyten van achteren aan. De slag was zoo hevig, dat de voorruit van den auto sprong. De heer L. werd op den weg gewor pen en bleef bewusteloos liggen met een hoofdwonde en een hersenschudding. Dr. Hoogkamer, die onmiddellijk aanwezig was, vervoerde hetrslachtoffer naar diens wo ning. De bestuurder van den auto verklaarde niets te hebben gezien, daar hij verblind werd door een tegenligger. Door den brigadier der Rijksveldwacht wordt een onderzoek ingesteld en is proces verbaal opgemaakt. HOOGWOUD VCL 2—Hem 2 2—4. Het was een onfortuinlijken wedstrijd voor VCL, hoewel er heel aardige spelmo menten waren. In de eerste helft wist VCL het net maar niet te vinden. Ook zelfs wan neer zij den bal voor het inschieten had, dan was het schot te onzuiver. Na de rust pas als enkele spelers van plaats hebben verwisseld komen zij er iets beter in. In de ze oogenblikken zijn dan ook de doelpunten geboren. NIEUWE NIEDORP Vandalisme. Na afloop van het Paaschbal in de Prins- Maurits hebben ecnige jongelui de ergerlijke baldadigheid uitgehaald om eenige jonge heesters uit het pas aangelegde plantsoen tje bij de sluisbrug los te trekken en deze gedeeltelijk in het water en overigens hier en daar neer te werpen. De politic vervolgt deze zaak cn heeft reeds een spoor. Gelukkig kunnen wij mel den dat de verdenking niet uitgaat naar jongens uit de eigen gemeente, iets wat wij trouwens ook niet hadden vernacht; de ver fraaiing toch van het dorp wordt hier vol doende door oud en jong gewaardeerd. Het is wel jammer dat weer geconstateerd moet worden, dat het gemeenschapsbezit nog maar nimmer geheel veilig is en steeds door destructieve krachten wordt bedreigd. Diesels naar hun nieuwe bestemming Naar het Hsb. verneemt, zullen alle Die- seltreinen, die nu nog op het middennet dienst doen, met ingang van 1 Mei a.s. naar hun nieuwe bestemming vertrekken. Zij worden, zooals men weet, gedirigeerd naar de richtingen Groningen, Twente 'en Maastricht. Het materiaal wordt dan op 't geolectrificecrde middennet door electxüsche treinen vervangen. Op het oogenblik loopt reeds de helft der elcctrische treinen in het centrum van het land. Na 1 Mei komt al het materieel op de baan, zoodat de be stuurders, zoowel van de nieuwe elcctrische treinen als van de Diesel treinen, dan nog twee weken gelegenheid hebben hun nieu we baanvakken volkomen te leeren ken nen, alvorens de nieuwe dienstregeling be gint. afd. Wieringerwaard op VRIJDAG 22 APRIL 1938, 's avonds half 8, ten huize van den heer R. BREED. AGENDA: Behandeling van de pun ten, voorkomende in art. 13 y.h. Huish. Reglement. De Secretaris, D. SLEUTEL Dz. TE KOOP: Een stel DORSCHDEUREN m. KOZIJN en een llink VIER KANT, 7 bij 8 M., en 7 M. hoog. SCHAGEN. TEL. 1. Gevraagd: NET MEISJE om te bedienen, voor Donder dags en gelegenheden. Café „Het Oude Slot", Schagen. Een auto ERWTENSTROO te koop. Best voerstroo legen gewonen prijs. Jn. STAMMES, Kneeswcg, Anna Paulowna. Aangehouden STIER te koop gevraagd, door D. WIT Sz. te Hensbroek. Direct gevraagd: MOEDERLOOS VEULEN, J. C. HUIBERTS, Burghorn, Schagen. Te koop: 7 beste 2 M. Stella Zaaimachin, 10 p. cn boeren wagen, en een z.g.a.n. melk- of groentewagen op Collings-assen lv. DEKENS, Schagerweg, Mid- denmeer. (Niet op Zondag). Tc koop: 150 N.H. BLAUWE HENNEN, VA maand, ook bij gcdcellen, bij P. v. d. VLIET, Oude Nic- dorp. BLONDIAU VAN ESPOIR K 1570, komt op verzoek aan huis dekken per auto, kosten gezamenlijk. U helt No. 23 Heerhugowaard. Gcbr. KUIPER Gevraagd te huur: A H.A. TEELTVERGUNNING voor herfstkool. A. ROT, Wie« ringorwaard. Aangeboden: A H.A. KOOLLAND en Tarwestroo, in huis. J. BLAAU* BOER, Groetpolder, Winkel. Te koop: Een z.g.a.n. Gecomb. WALMAKER SCHUDDER, Prijs billijk. Jn. ZWAAN, West. fr. dijk 42, Schoorldam. Gevraagd te Schagerbrug beg. Juni, een net z DAGMEISJE, leeft. 161? jaar. Brieven on der letter A39 Bur. van dit blad. J. Ringers tc Alkmaar Op 61-jarigen leeftijd is te Alkmaar over leden de heer Jan Ringers, aannemer al daar, die zoowel in zijn vakorganisaties als in het openbare politieke leven een voorna me plaats heeft ingenomen. Hij was jarenlang voorzitter van den Pa troonsbond voor de bouwbedrijven in Neder land en nam het initiatief tot een fusie met den Nederlandschen Aannemersbond. Lid van de Kamer van Koophandel, maaik- te hij zich als voorzitter van de verkcers- commissie dier instelling zeer verdienstelijk Vele jaren was hij voorzitter van de Zon dagsschool en van drie christelijke scholen, nl. twee lagere scholen en de ULO-scliool te Alkmaar. Verder had hij zitting in het bestuur van vele vereenigingen en zakenbedrijven. Ook was de heer Ringers lid van Prov. Staten. Twee maanden geleden bedankte hij als voorzitter van de Christelijk Histo rische Kiesvereeniging. Uit het feit, dat hij van 1919 tot 1934 lid van den gemeenteraad was en van 1923—1930 wethouder van Publ. Werken, blijkt wel, welk een verdienstelijk man er met den heer Ringers is heenge gaan. Van bet stemlokaal naar de gevangenis Oostenrijkers gearresteerd. De Daily Telegraph and Morning Post meldt uit Praag, dat twee Oostenrijksche onderda nen, die te Aussig (Bohemen) wonen, de heer en mevrouw Lindauer, toen zij bij Dresden de grens overkwamen om er hun stem uit te brengen, door S.A. lieden wer den gearresteerd. Mevrouw Lindauer ïs in vrijheid gesteld en te Aussig teruggekeerd. Haar man bevindt zich nog steeds in de gevangenis. Mevrouw Lindauer zegt, dat de nat ionaal-socialisten haar man er van be schuldigen, dat hij personen, die zich schul dig zouden hebben gemaakt aan illegale nationaal-socialistische propaganda bij de Tsjecho Slowaaksche autoriteiten zou heb ben aangebracht. Het Duitsche consulaat te Aussig beves tigt, dat Lindauer zich in arrest bevindt. Licht in duistere zaken. De autoriteiten hebben gelast, dat het dag blad der nationale boerenpartij de Romania Nova, dat te Cluj uitkomt en te beschouwen is als het orgaan van Manioe, niet meer mag verschijnen. Dit is het derde blad der uiter ste rechterzijde, dat in de laatste paar dagen is verboden. Opzienbarende mededeelïngen. De Roemeensche pers zal vandaag een do cument publiceeren, dat de openbare mee ning ernstig in beroering zal brengen. Het betreft een door Codreanoe aan Stelescoe, een lid van de ijzeren garde, gezonden brief, die geschreven is voor den moord op Duca. Codreanoe gaf in dit schrijven te verstaan, dat hij op de hoogte was van de plannen der moordenaars. Hij zet er voorts in uiteen, dat de organi satie van de ijzeren garde terroristische mid delen moet gebruiken en krachtig haar ant- semietische campagne moet voortzetten. Zooals men weet, aldus Havas, werd Ste lescoe later door zijn vroegere vrienden dood geschoten, Hij werd beschuldigd van ,ver- raadj Aansluiting van ons land ligt niet in de lijn der Duitsche poli tiek, aldus jhr. mr. de Geer. Jhr. mr. D. J. de Geer, voorzitter van de Chr. Historische Unie, opende heden de al- gemccne vergadering der Unie te Amsterdam met een rede, waarin hij allereerst wees op de verschuiving ten ongunste van de cliriste- lijk-historischcn, welke, bij de jongste verkie zingen voor de Tweede Kamer heeft plaats gehad. Bij de beschouwing van dit punt mag men, aldus spr.,,niet de oogen sluiten voor de leeniles, die in de partij bestaan en bij genoemde ver kiezingen scherp naar voren zijn ge treden. Na, een bespreking van den binnenland- schen toestand behandelde spr. de recente gebeurtenissen in het buitenland. Het. noodlottige van de annexatie van Oos tenrijk door Duitschland zit, aldus spr., niet in de aansluiting op zichzelf, maar in de wijze waarop deze tot stand kwam. Voor onze regeering is de An schlusz aanleiding geweest tot een vervroegde invoering van den 11-maandelijkschen oefeningstijd. Het motief is hierbij, zegt Jhr. mr. de Geer, het weder toegenomen ge vaar van een nieuwen wereldoorlog en niet de vrees voor aansluiting van Nederland bij Duitschland; zóó iets ligt op het oogenblik huiten de realiteit en ook builen de lijn van de Duitsche politiek. Spr. concludeerde, dat. het thans de roe ping is van alle staatslieden, om door on derling overleg tot een oplossing te komen. Dit is, zegt spr., ook voor onze regeering nóg noodiger dan Defensie. Hagel- en sneeuwbuien op de Paaschdagen Nachtvorst Groote schade aan de gewassen toegebracht. Na het heerlijke lenteweer van Goeden Vrijdag, dat de Berlijners er toe had ge bracht per trein, autobus, stoomboot cn in de ruim 20.000 aüto's de omstreken van Potsdamm en de traditioneele bloesem pracht in en rond het dorpje Werder te bezoeken, en zich daar aan den koppigen vruchtenwijn te goed te doen, koesterde de bevolking der rijkshoofdstad met. die der uitverkoren centra van belangstelling de hoop, dat de beide Paaschdagen het re cord van Vrijdag nog zouden overtreffen, aldus het Hsbl. De teleurstelling is echter geweldig ge weest, en slechts de stedelijke restaurants, bioscopen en schouwburgen, hadden reden tot onverwachte vreugde. Een ijskoude wind uit de Poolstreken bracht heel Duitschland een nieuwien win ter, en ook Berlijn zag tot algemeene ver rassing hagel- en sneeuwbuien, waarbij in de nachten van Zaterdag op Zondag en van Zondag op Maandag het kwikzilver tot drie en meer graden onder nul daalde, een ijslaagje de volle regentonnen bedekte cn de door 't al te warme weer van Maart te vroeg uitgekomen bloesems jammer lijk ten gronde gingen. Hoe groot de onmiddellijke schade voor de ondernemingen buiten de stad is, voor de bezitters der boomgaarden en voor de kweekers, die er hun eigen liefhebberij- tuintje op na te houden, en dat zijn er in Berlijn zeker meer dan een millioen valt op het oogenblik nog niet te berekenen'. Het bleef Zondag in Berlijn bij zeven graden Celsius en Maandag werd zelfs vijf graden niet meer gehaald. In de avonduren van heide dagen was het vriespunt alweer bereikt. Dat zulke tempe raturen voor, deze overigens niet bepaald in een gematigde zóne gelegen wereldstad hoogst ongewoon zijn, blijkt voldoende uit de bepaling in alle huurcontracten. dat behoudens zeer bijzondere omstandigheden de huisbazen op 15 April de centrale ver warming mogen laten uitgaan. Do barre koude strekte zich overigons over gehr-ol Duitschland en het grootste deel van Mid den Europa uit. In Oost-Pruisen kwam het zelfs tot, zware onweersbuien met. stroomenden regen en daarop dichten sneeuwval. In de omgeving van Sfcttin stak een storm op, welke vele boomen ontwortelde en tot windsterkte tien aangroeide en bovendien gevaar voor over stroomingen heeft gebracht. De vruchlboomcn in deze streek hebben bijzonder zwaar geleden. Ook het Rijnland meldt hagel cn sneeuw, wat echter blijkbaar tallnoze Nederlandsche cn Engelsche auto toeristen niet heeft verhinderd, hun voorge nomen uitstapje langs de Rijnoevers ten uitvoer te brengen. In de Harz lag het ijs op de bergwegen, waardoor vele trajecten wegens slipgevaar moesten worden afgeslo ten. Talloozc auto's moesten op den weg worden achtergelaten, daar zij geen sneeuw kettingen hadden meegebracht. Om zes uur 's avonds vroor liet Maandagavond jn de Harz reeds zes graden. In het Reuzenge bergte is zooveel sneeuw gevallen, dat allo skihutten vol waren. In geheel Duitschland wordt, heden, het feit gevierd, dat I-Iitier 49 jaar wordt. GRONINGEN, 19 April. Graanbcurs. Roode tarwe f57, tarwe (\yit) f5—7.50, inlandsclie rogge f 6—7.20, wintergerst 6.23—7.10, zomergerst 6.507.40, haver (wit) 55.90, middenprijs 5.70, zw. haver 5.756.10, groene erwten 710, kar- wijzaad 1(520.50, kanariezaad 78.90, bui- tcnlandsche gerst 7.90—8.10, ronde mais S.70S.90, platte mais 7.70—8, bigot gerst 6.50-7. Aanvoer gering, stemming gedrukt. WARMENHUIZEN, 19 April. Gele kool 4.401.80, Dcensche witte kool 5.10. Bieten f 2.40. Aanvoer: 2200 Kg. gele kool, 1200 Kg. Decnsche witte kdol, 30 Kg. bieten. MEDEMBLIK. 19 April. Gele kool 3.70—3.90, witlof I 10.50—11, idem TI 6.40—7, per 100 Kg. BROEK OP LANGEND1JK, 20 April. 515 kg. Witlof 9—10.20; 2e soort 6.10; 150 kg. rabarber 5.30; 1100 kg. roode kool 8.70 9.50 6350 kg. gele kool 4.50—5.60 8300 kg. d. wil te kool 4,405,60 NOORDSCHARWOUDE. 20 April. 1400 kg. peen 4.204.50 90 kg. witlof 8. S500 kg. roode kool 8.609.30 26400 kg. gele kool 3.70650; 34800 kg d. witte kool 5.40 —6.20 Tijdens het bezoek van het Nederlandsch Marine eskader aan Priok, maakte de landings divisie een marsch door de stad. De manschapgen trekken door Batavia-Centrum

Schager Courant | 1938 | | pagina 8