4-1* lil» |)e Franco-troepen onder f Duitsch opperbevel? lil Engeland Nederland beschermen Japan werpt laatste troeven op talel DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER 60.000 hulpkrachten voor Franco Duizend dooden in Anatolië Het „vliegende fort" aan Engeland aangeboden Ook Nederland een luchtvaartwapen De Prinsessen weer te Soestdijk IJzeren hekken worden kanonnen d, VRIJDAG 22 APRIL 1938. st, Laan Schagen. Tel. 20. 81e Jaargagn. No. 10552. BMgarv <fe' N.V. Uitg.-Mii-. „Hollondt NoordefVwortier- nH Een opzienbarend bericht uit Engeland. Berlijn ontkent. Rechtsche opmarsch voortgezet. Uit Londen wordt medegedeeld, de de Spaansche regeering nit hoogst betrouwbare bron heeft ver nomen, dat de Duitsche generale staf op 16 dezer besloten heeft, dat Duitschland toezicht zal uitoefenen op alle operaties aan de Pyreneeën- grens. In verband hiermede zijn vijf hooge ambtenaren per vliegtuig van Berlijn naar Burgos vertrokken en het opperbevel aan het noordelijk front in Spanje is thans in handen van 2 Duitsche generaals. Verder wordt beweerd, dat 63 officieren per vliegtuig uit Munchen zijn vertrok ken, waarvan er 52 naar Sevilla zijn gegaan, om een onmiddellijk offensief tegen Almeria, van Mala ga uit, voor te bereiden. Onzin? Inmiddels wordt dit bericht in officiecle kringen te Berlijn als de grootste onzin ge kenmerkt. Franco heeft 60.600 hulpkrach ten. t'; De Londensche corr^pondent van het 1 Vsb. meent te weten, dat Franco over 60.000 Duitsche en Italiaansche soldaten nbeschikt. De Italianen vormen ortder aanvoering !\aii öe generaals Berti en Manzini een le gercorps van drie infanterie-divisies, drie t regimenten der artillerie, één tankafdeeling en de noodzakelijke eenheden voor de in- standhouding van dit leger. De Duitsche legermacht is niet afzonder- lijk georganiseerd. Er bevinden zich ver duizenden „technici" in Spanje. Dezen zijn echter bij de Spaansche legeraf- i;deelingen ingedeeld. i De Italiaansche luchtmacht bestaat uit acht escadrilles (96 machines) zware Sa- voia-bombardementsvliegtuigen; acht esca drilles (pl.m. 80 machines) snelle Savoia- jbombardementsvliegtuigen; één groep (10 machines) Breda-jagcrs; 35 escadrilles (285 bnachines) Fiat- en Romeo-jagers. Verdere versterkingen hebben bovendien onlangs 't front van Aragon bereikt. De Duitsche luchtmacht bestaat uit: het Condor-legioen (149 machines), acht esca drilles Messer-Schmidt-jagers, drie esca drilles Hencel-bombardementsvliegtuigen, drie escadrilles Dornier-jagers, één patroiul- le Heinckel- en 100 andere vliegtuigen, voor het merendeel Junckers en Heinckels. De infanterie-sterkte van 't Italiaansche legercorps is ongeveer 30.000 man. De totale sterkte der buitenlandsche troepen moet de 60.000 nabijkomen. De strijd om Tortosa. Rechtsche berichten, dat Tortosa gevallen zou zijn, hebben nog steeds geen bevestiging gevonden. Zouden de Franootroepen Tor tosa hebben ingenomen, dan zou het front aan de kust, dat de linksche legers van Barcelona en Madrid scheidt, weer belang rijk worden verbreed. Gisterenmiddag hebben acht rechtsche vliegtuigen Puigcerda, bij de Franscbe grens gebombardeerd. In Frankrijk kon men zien, dat huizen in brand vlogen en dat ook een trein werd getroffen. Talrijke gewon den, die naar Bourg Madame vluchtten, deelden mede, dat talrijke dooden waren te betreuren. Andere berichten spreken van 7 dooden twintig gewonden. I-Iet groote hoofdkwartier van Franco deelt mede, dat de rechtsche troepen in Catalo- nië naar het zuiden blijven oprukken en in de nabijheid van Alcala de Chivert zijn ge komen. Aan het Madrileensche front werd e.en stellino: in de wijk Usera op den vij and veroverd. In Val d'Aran hebben verscheidene af- deelingen van de regeeringstroepen met veel materieel zich overgegeven aan generaal Solchaga. Ten zuiden van de Ebro rukken de recht- schen .op tusschen Siërra Belceite en Siërra Maestraz'go, terwijl ook de troepen onder be vel van generaal Aranda verder oprukken. Regeering meldt successen. Barcelona meldt dat de regeeringstroepen in den sector Llavorsi de dorpen Alins en Malloris heroverd hebben en in den sec tor Tremp den vijand hebben verdreven van eenige heuvels in de Siërra Pesonada. De opstandelingen vallen aan in de richting van San Mateo en Salsadella. Een aanval op Tirio en Albocacer werd afgeslagen. 4 Kilometer ten noorden van Alcala de Chi vert wordt hevig gevochten. Aan het cen trale front werden verschillende verster kingen op den vijand veroverd. Alleen in ruil voor beloften zegt madame Tabouis In haar dagelijksch artikel over de bui tenlandsche politiek in „L'Ocüvre" schrijft mevr. Tabouis ook over Nederland. Schrij vende over de reis van de Fransche minis ters naar Londen, meent zij dat daar o.m. de volgende onderwerpen aan de orde zui den komen: aankoon van Amerikaansche jvliegtuigen, de kwestie van een leening, Spanje en Nederland. Speciaal over Nederland zegt mevr. Ta bouis, die zooals men weet wel eens rake opmerkingen kan maken, doch ook de plank wel eens misslaat, het volgende; „De Engelsche regeering zal met den voorzitter van de Fransche mi nisterraad en met den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken ook over Nederland spreken. Enge land wordt do laatste drie maanden dagelijks op de hoogte gehouden van stappen, door Duitschland gedaan. Deze Duitsche stappen hebben tot doel Nederland onder het voorwend sel van neutraliteit in een zuiver Duitsch defensief svteem te betrek ken. Echter droomen de Engolschen te dien opzichte over iels geheel an ders. Zij zouden Nederland in een zuiver Fransch-Engelsch defensie stelsel willen betrekken of in het stelsel van de Belgische neutraliteit Dat zou gelijk staan met het aanbie den van eenige waarborg van veilig heid aan Nederland, in ruil voor en kele beloften. Engeland zal Frankrijk voorstellen mede te werken aan pogingen Hol land te doen treden in het stelsel van het FranschEngelsch—Belgi sche systeem." De Red. van het Hsb., dat dit artikel over nam, teekent hierbij aan: Het is voldoende bekend dat de Nederlan- regeering een zelfstandigheidspolitiek die bijzondere afspraken met Duitsch land of met EngelandFrankrijk volstrekt Er is geen sprake van dat Neder land van deze lijn zou afwijken, „in ruil voor enkele beloften" of om een andere re den. Wij vermoeden dat mevr. Tabouis zich vergist mochten er echter in eenige bui tenlandsche hoofdstad inderdaad plannen van deze aard bestaan, dan schuilt de ver gissing bij hen die deze plannen koesteren. 25.000 dollar voor den levenden Pefer Levine De heer Murray Levine, te New York, wiens 12-jarig zoontje Peter bijna twee maan den geleden spoorloos is verdwenen, heeft een belooning van 25.000 dollar uitgeloofd, voor inlichtingen welke leiden tot het terug vinden van den knaap, en een belooning van 5000 dollar voor inlichtingen welke leiden tot het vinden van zijn lijk, indien hij reeds dood mocht zijn. De meeste slachtoffers zijn vrou wen en kinderen. Een speciale verslaggever van het dag blad Tan, die een bezoek brengt aan het district Kirsehir meldt, dat bij de aardbe ving in midderirAnatolië (Turkije) veel meer slachtoffers te betreuren zijn dan eerst werd vermoed. Het totaal aantal slachtoffers zou meer dan duizend bedragen, terwijl Woensdag melding werd gemaakt van slechts tweehonderd. Vijf en twintig dorpen werden ge heel verwoest, Owm. Turkalpinar, waar alle huizen werden wegge vaagd. In die plaats zijn duizend personen dakloos geraakt. Er zijn speciale maatregelen genomen voor de dakloozen. De hulpactie wordt voortgezet. 756 Huizen geheel vernield. In de in Kirsehir en Yozgat gelegen dor pen, waar de aardschokken het hevigst wa ren, zijn 244 personen om het leven geko men en 18 ernstig gewond. 756 Huizen werden geheel vernield. De bergingswerkzaamheden duren voort. Het aantal dooden zou aanzienlijk lager zijn geweest, indien zich tijdens de aardbe ving niet zooveel menschen in hun wonin gen zouden hebben bevonden. De meeste slachtoffers zijn, zooals wij reeds meldden, vrouwen en kinderen. Crediet van 30.000 pond ter hulp verleening. De minister van binnenlandsche zaken heeft bij het parlement een crediet gevraagd van 30.000 pond ter hulpverleening aan de slachtoffers van de aardbeving in Anatolie. Substratosfeervliegtuigen heen en terug AmerikaEuropa zon der landing. Naar gisteren vernomen werd, zul len dertig verschillende types vlieg tuigen, waaronder de bommenwerper hekend als het „vliegende fort" als zijnde beschikbaar voor export aan de Britsche luchtvaartmissie wor den aangeboden. In alle gevallen be schikken, naar de meening der Ver- eenigde Staten, leger en vloot over machines, die nog beter dan deze ty pes zijn, zoodat deze voor uitvoer beschikbaar kunnen worden gesteld. Geweldige afstanden kannen worden overbrugd. Behalve liet „vliegende fort" kan Enge land eenpersoons gevechtsvliegtuigen met een snelheid van 480 km. per uur koopen, doch nieuwere types zal het niet kunnen verkrijgen. Drie types vliegbooten voor kust- bombardementen zullen eveneens beschik baar zijn. Het Amerikaansche leger bezit thans een vergroot type van het „vliegende fort" en bouwt substratosfeer-bommenwer pers, die zonder tusschenlanding heen en terug naar Europa kunnen vliegen. Deze worden voortbewogen door zes motoren en door middel van een katapultinstallatie in de lucht geschoten. 37.000 arbeiders meer. - Een der de der productie voor uitvoer. De Amerikaansche Kamer van Koophan del voor de vliegtuigindustrie deelt mede, Alvorens naar Indië te vertrekken, werd Hr. Ms. kruiser „Java" Donderdag in het dok te Amsterdam opgenomen, om de laatste revisie te ondergaan. Nieuw geweldig offensief verwacht Chineezen zullen alles op het spel zetten Lingji te heroveren. Japan wil China thans met één grooten slag onderwerpen. BEIDE LEGERMACHTEN IN KOORTSACHTIG TEMPO VER STERKT. De stad Lingji, door de Chineezen om stra tegische redenen prijs gegeven, schijnt het centrum te zullen worden van een nieuw groot Japansch offensief. Tegen de pogingen die China in het werk zal stellen de stad te heroveren, wil Japan een krachtige poging ondernemen de Chineezen met één grooten slag te onderwerpen. Intusschen wordt op strategische punten in de nabijheid van Lingji een sterke Chinee- sche troepenmacht Reuter meldt 2 tot 300.000 man samengetrokken. Het Chi- neesche front strekt zich over een lengte van vier k.m. in een halven cirkel rondom de stad uit. Ook de Japansche troepen worden enorm versterkt. Waarom China Lingji ontruimde. Ten einde de aandacht der Chineesche troepen af te leiden en den Japanschen strijdkrachten te Yihsien de gelegenheid te geven door te breken, heeft de Japansche legerleiding een aanval op Lini ondernomen Het Chineesche opperbevel dat niet wilde, dat de sterkte der Chineesche strijdkrachten werd verdeeld, heeft daarom de ontruiming van Lini bevolen. De woordvoerder wees er op, dat het centrum van den strijd reeds naar elders is verplaatst en dat Lini niet langer van strategische beteekenis is. Sterke Chineesche afdeelingen houden evenwel nog strategische punten rond Lini bezet, en zij verdubbelen hun aanvallen op de Japansche achterhoede. In Noord Honan en Zuid Sjansi hebben de Chineezen vijf steden heroverd, namelijk Tsijoean, Mengsien, Pingloe, Woehsiang en Dit nummer bevat 8 pagina's DB BILT SEINTi Verwachting: Meest zwakke wind uit Noordelijke t. Wes telijke richtingen, gedeelte lijk bewolkt, droog weer, overdag weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Nog wei nig verandering. Antsjeh, waardoor de druk der Japannee- zen op den Loenghai spoorweg vermindert en de verbinding tussohen de Chineesche strijdkrachten aan beide zijden van de gele rivier hersteld is. In allerijl worden bij Linji twee tot drie honderdduizend man Chineezen geconcen treerd. Zij vormen een front van een lengte van vier kilometer in een halven cirkel bui ten de moren der stad. De toestand in Turkestan. Volgens een uit Seoel (Korea) uit Japan sche bron ontvangen bericht, zou in Sinki- ang (Chineesch Turkestan) een opstand zijn uitgebroken tegen den Sovjet Russi- schen invloed. Te Seoel werd bericht ontvangen, dat Mo hammedanen in opstand zouden zijn geko men en zich zouden hebben meester ge maakt van Aksoe (West Sinkiang), nadat een verwoed gevecht was geleverd. Het schijnt, dat de Sovjet-autoriteiten vree zen. dat de „Roode Weg" van Rusland naar China, welke over Sinkiang loopt, door do nieuwe opmarsch zou worden afgesneden. Dc opstandelingen wachten een gunstig oogenblik af om Aksoe opnieuw te bezetten. Zij maken van Noord-Sinkiang als basis voor hun operaties gebruik. De Sovjet-strijdkrachten, aldus Domei, zouden in Sin Kiang 7000 man sterk zijn. Voorts zijn er gemotoriseerde afdeelingen en 20.000 man van den Sowjets gunstig ge zinde stammen. dat de Amerikaansche vliegtuigenfabrie- ken op het oogenblik maatregelen nemen om een aanzienlijke uitbreiding der pro ductie in 1939 te verzekeren. Vergrooting der fabrieken of verhooging van het beleg de kapitaal zal niet noodig zijn, men zal zich beperken tot uitbreiding van het aan tal arbeiders van 37.000 tot 74.000, die in drie ploegen, elk acht uur per dag zullen werken. In het eerste half jaar van 1938 zal de waarde der productie reeds anderhalf milliard bedragen: de waarde der productie voor het eerste half jaar van 1939 zal nog 345 millioen dollar grooter zijn. Een derde deel van die vermeerderde productiewaar de is voor den uitvoer bestemd. De uitvoer zal in 1938 naar schatting een waarde van 50 millioen hebben. Van de uitgevoerde toe stellen zijn 85 procent militaire machines. De geheele luchtverdediging bij den luchtvaartdienst gedeta cheerd. Onder een commando wordt, aldus het Hsbl., ernstig overwogen, om eerlang over te gaan tot de instelling van een afzonder lijk luchtwapen, zooals in vele andere lan den reeds bestaat. Tot dusver kent onze legerindeeling vier wapens: cavalerie, infanterie, artillerie en genie, benevens nog het wapen der Kon. Marechaussee. Daarnaast bestaan eenige diensten (geneeskundige, luchtvaart' en to pografische diensten) en dienstvakken (in tendance, administratie). De vlieger-officieren werden uit andere wapens bij den luchtvaartdienst gedeta cheerd maar hieven behooren tot hun eigen lijke wapen (infanterie, cavalerie artillerie enz.). Een eigen luchtvaartwapen in den zin der andere, oudere wapens bestond er derhalve tot dusver niet. In dit verband kan er nog op worden gewezen dat het de bedoeling is dat de ge heele luchtverdediging te land, waaronder dus zouden vallen het eigenlijke luchtwa pen, de luchtdoel-artillerie, de luisterdienst, enz. onder een commando zal komen. GEEN AMERÏKAANSCH HELIUM NAAR DUITSCHLAND. Uitvoer verboden. Minister van binnenlandsche zaken Ickes, president der commissie, welke de kwestie der helium behandelt, heeft geweigerd een uitvoervergunning voor helium naar Duif? Mand te verstrekken. Tevoren had hij de departementen van oorlog en marine gevraagd hem mededee- lingen te willen doen over de hoeveelheden helium, welke door Duitschland worden ge bruikt, alsmede antwoord te willen geven op de vraag of helium nog een andere be stemming kan hebben dan voor de vulling van luchtschepen. Prins Bcrnhard heden uit Parijs? Prinses Juliana en Prins Beatrix zijn gisteren in den loop van den middag per auto uit Den Haag vertrokken en naar het paleis Soestdijk teruggekeerd. Prins Bernhard heeft gisteren Parijs nog niet verlaten, omdat er nog verschillende reparaties aan zijn nieuwe auto moeten wor den verricht. Gisteren kwam aldus de Tel., een speciaal vliegtuig te Le Bourget met onderdeelen voor den wagen, dien Prins Bernhard te Rome gekocht had. Twee ploe gen mecaniciens zijn dag en nacht in de weer, om de auto zoo spoedig mogelijk ge reed te doen zijn. Men verwacht echter, dat zulks niet voor hedenochtend het geval zal zijn. Prins Bernhard, die in de rue Barbet de Jouy logeert bij graaf en gravin Kotze- bue, heeft gisteravond met eenige vrien den een bioscooptheater aan de Champs Elysées bezocht. Duitsche om ijzer. Defensie schreeuwt In een circulaire van het Duitsche mi nisterie van binnenlandsche zaken wordt o.m. gezegd, dat „de bouw van nieuwe fa brieken, die vooral noodig is geworden bin nen het kader van het vierjarenplan, en de bewapening van het Rijk groote hoeveelhe den ijzer noodig maken. Door den deviezen- toestand echter en de scliaarschte op de wereldmarkt zijn de importen van ijzer en schroot beperkt. Teneinde tijdig alle eco nomische en politieke taken ten uitvoer te kunnen leggen, zal men alle mogelijkheden tot herwinning van ijzerafval geheel moe ten uitbuiten". Bijgevolg heeft maarschalk Goe- ring alle gemeenten doen uitnoodi- gen op zijn laatst 1 Augustus alle ijzeren hekken, welker behoud niet onontbeerlijk geacht zal zijn, af te breken. Voor tuinen bij huizen wordt aanbevolen de hekken te vervangen door lage steenen muur tjes. De afgebroken hekken zullen aan ijzer kooplieden verkocht worden, die zich schrif telijk moeten verbinden het ijzer onmiddel lijk te leveren aan voor de bewapening werkende fabrieken.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1