Nederlands grootste koopvaardijschip in dienst Reddinpefeningen door Sportvliegers Britsche minister van norlng bij Mussnlini Me brand te Alkmaar DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Nieuw Japansch offensief verwacht Sudeten-Duitschers congresseeren EERBERICHT Schilderijendiefstal in Engeland MAANDAG 25 APRIL 1938. 81e Jaargang. No. 10554. Laan, Scha gen, Tel. 20. Uitgave- Jet N.V. Uitg.-Mif. „Kollond» Noorderkwartier" Minister-president Colijn hijschf de vlag op de „Nieuw-Amsterdam" Zaterdagmiddag werd het vlagge- schip der Holland Amerika-lijn, het grootste, nieuwste en mooiste schip der Nederlandsche Koopvaardij vloot, de „Nieuw-Amsterdam" tij dens een eendaagschen tocht op de Noordzee door de bouwers, de Rot- terdamsche Droogdok Maatschap pij, officieel overgedragen aan de opdrachtgevers, de Holland Ameri ka lijn. Aangezien de bouw van dit schip mede in verband met de werkgele genheid, die erdoor is geschapen, reeds van nationale beteekenis is, valt het te begrijpen, dat de dag van Zaterdag wordt beschouwd als een mijlpaal voor de Nederlandsche scheepvaart. Alle leden van het Ka binet hebben dan ook, voor zoover hun werk het maar even toeliet, den overdrachts-tocht medegemaakt. Behalve de Kabinetsleden, die aan boord gingen, merkten wij om. op Mr. P. J. Oud, den commandant der Marine te Willems oord, vice-admiraal T. L. Kruijs, den chef van den Marinestaf, schout bij nacht T. Fürstner. den kolonel C. J. O. Dorren, com mandant der mariniers, gep. vice-admiraal jhr. G. L. Schorer, den inspecteur-generaal van de Scheepvaaxd, P. S. van 't Haaff, den hoofdinspecteur van de Scheepvaart, ir. A. van Driel, den inspecteur van de Scheep vaart A. Wolkammer, den oud-inspecteur van de Scheepvaart C. Fock, den voorzitter van de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot", M. N. van Zalingc. Te half tien werden de laatste trossen losgesmeten en trokken twee sleepbooten het gevaarte van den wal, dat langzaam koers zette in de richting van de zee, voor den tocht die 't begin zal zijn van, naar een ieder van harte hoopt, een ge lukkige en roemrijke vaart. Een zeer geanimeerde tocht. De tocht had een zeer geanimeerd verloop. In groepen bezichtigden de opvarenden het prachtige schip. Tijdens het noenmaal, dat aan boord gebruikt werd, hield Dr. Co- lijn een korte, geestige speech, waarin hij o m. opmerkte, dat de „Nieuw Amsterdam" een bewijs is voor de goede relaties, welke tusschen Amerika en ons land bestaan. Hierna nam de overdrachtsplechtigheid een aanvang. De plechtigheid. De eerste spreker, de heer D. C. Endert Jr., directeur van de Rotterdamsche Droog dok Mij., herinnerde in zijn welkomstwoord aan den dag van de tewaterlating der Nicuw-Amsterdam, den lOden Augustus 1937 en gaf een uiteenzetting van de werkzaam heden, welke sindsdien nog aan het schip moeten geschieden. Spr. betuigde zijn dank aan allen, die den bouw van het schip hebben mogelijk gemaakt of daaraan hebben medegewerkt, de collega's van de werf P. Smit Jr., de Kon. Mij. „De Schelde", Wilton-Feijenoord en „Werkspoor" en den staf van de Holland Amerika-lijn. Zich wendende tot de heeren de Monchy en Bouwman van de H.A.L., droeg de heer Endert de Nieuw Amsterdam over met den wensch, dat het schip aan het gestelde doel zou beantwoorden. Vele moeilijkheden overwonnen. „Vele moeilijkheden zijn bij den bouw te ovenvinnen geweest, doch dat tenslotte het schip ondanks de ze moeilijkheden op tijd gereed kwam, is toch in zeer belangrijke mate aan U, heer Endert, als leider van de samenwerkende bouwers, te danken", aldus richtte de directeur van de H.A.L. de heer de Monchy zich tot den heer Endert. Spr. dankte de tallooze technici, die me degewerkt hebben aan den bouw en aan vaardde vervolgens het nieuwe schip. De aanwezigen wijdden een dronk op het welzijn" van de scheepsbouwers en mede werkers. Nadat de president-commissaris der H.A.L., de heer W. van der Vorm, nog het woord bad gevoerd, haalde de minister-president, dr. H. Colijn, de vlag van de Rotterdamsche Droogdok Mij. neer en zagen allen met ontbloot hoofd toe, hoe lang zaam de reederij-vlag van de Hol- land-Amerika-Lijn omhoog ging. Het was een plechtig oogenblik. De_ aanwezigen verdrongen zich om di- rcctié' en commissarissen geluk te wenschen, in welke gelukwenschen ook de gezagvoer der, kapitein J. J. Bijl, commodore der maat schappij, deelde. Het grootste ooit in Nederland gebouwde koopvaardijschip was officieel in dienst ge steld. Felle strijd in Zuid-Sjantoeng. De Japansche opmarsch reeds tot staan gebracht In Japansche kringen verwacht men, na de inspectiereis van den minister van oor lof, Soegijama, aan het Noord-Chinccsche front nieuwe, beslissende maatregelen geno men zullen worden. Bij geruchte verluidt, dat er plannen bestaan voor een nieuwen aanval op Nankau, via Tsjengtsjau, en dat 'n opmarsch naar den karavaanweg Sowjet- RuslandChina in liet voornemen zou lig gen. Naar verdere bekend wordt, worden op het oogenblik krachtige afdeelingen Japan sche cavallerie en gemotoriseerde eenheden saamgetrokken. Omtrent de Japansche troepenbewegingen wordt echter de grootste geheimhouding in acht genomen. Luchtaanvallen op Kanton. Achttien Japansche vliegtuigen hebben een aanval op Kanton gedaan. Vier bommen vielen op een school, zonder dat slachtoffers gemaakt werden. Bij verscheidene luchtovervallen op twee eilandjes buiten Tsjoengsjan zijn de laatste dagen verscheidene honderden burgers ge dood. De laatste dagen is fel gestreden in Zuid- Sjantoeng, aldus meldt het Chineësche tele- graafagentschap, dat hieraan toevoegt: waarnemers gelooven, dat deze gevechten de inleiding vormen voor een tweeden grooten slag in Zuid-Sjantoeng. Volgens betrouwbare inlichtingen zouden de Japansche versterkingen, die naar Sjan- toeng .zijn gezonden, niet grooter zijn dan 50.000 man. De Chineezen hebben Tsjoetsjen, ten Zuid- Westen van Lini, heroverd. Japansche opmarsch tot staan gebracht? De Chineezen beweren, dat zij den op marsch der Japanneezen tot staan hebben gebracht in een grooten veldslag ten Noor den van Hsoetsjau, en dat zij succesvolle tegenaanvallen hebben ondernomen, waarbij zij eenig terrein dat de laatste dagen ver loren was gegaan, heroverd hebben. De Chi neezen richten zich thans, naar telefonisch uit Litsocngjen wordt medegedeeld, in noor delijke richting naar Yihsien. Het patrouillevaartuig „Sjakoejo Maroe" heeft per radio medegedeeld, dat ter hoogte van Kamoba, 13 km. ten Zuidwesten van Ranola, 2 Russische vliegtuigen het vaar tuig hebben gebombardeerd. Dit bericht is door het radiostation te Seisjin opgevan gen. Het vaartuig doet dienst bij het proef station voor de Japansche visscherij te Kankjo Hokoedo op Korea. Geslaagde dag op de Wadden-ei landen. Een noodlanding. Een oorlam, dat verloren ging. De oefen vlucht van de vrijwillige organisa tie sportvliegers (V.O.S.) heeft aan alle doel einden, waarvoor zij was georganiseerd, be antwoord. Eenerzijds hebben de vliegers getoond tot welke mogelijkheden de sportvliegerij in staat is, anderzijds is de tocht een prachtige propaganda voor de vliegsport in de noorde lijke gedeelten van ons land geweest, want uit de belangstelling, welke hot publiek voor het bezoek van de vliegtuigen aan den dag legde, bleek wel, in welke streken men veel en in welke men weinig vliegtuigverkeer heeft. Kern van de vlucht was medewerken aan de reddingswerkzaamheden van een afge dreven vlet op de waddeneilanden, doch de tocht van Ypenburg naar het verre noorden werd benut door het maken van oefeningen individueel en in cscadrilleverband. Om ne gen uur startten elf vliegtuigen van het vliegveld Ypenburg bij 's-Gravenhage. Zes daarvan vormden bij Boskoop twee escadril les van drie, terwijl de overige als controle en reserve-machines de vlucht meemaakten. Een noodlanding. Een der deelnemende vliegtuigen heeft na bij Groningen een noodlanding moeten ma ken. Het vliegtuig de P.H;F.K.D., met als in zittenden de heeren van 't Groenewoudt en Nauta, die in escadrille met twee andere toe stellen vloog, was plotseling gedwongen af te zwenken en een noodlanding te maken, op een weiland nabij de electrische centrale aan het Winschoterdiep te Groningen. Het toestel kwam in een sloot terecht en werd licht beschadigd. De heer Nauta kreeg een lichte verwonding boven het oog, terwijl de heer van 't Groenewoudt ongedeerd bleef. Oefeningen op de Wadden. Vijf vliegers vertrokken daarna naar de Wadden-eilanden voor de reddingsoefenin gen op de Wadden. Men had daar ergens een open vlet laten wegdrijven en de taak van de vliegers was nu deze vlet op te spo ren en de reddingboot „Insulinde", die te Oost-Mahorn gereed lag, aanwijzingen te ge ven, waar het bootje lag. Deze oefening slaagde geheel. Na de geheele kust van Duitschland af langs gevlogen te hebben, ontdekte men het stuurlooze scheepje en de seinen, aan de „Insulindegegeven, waren zoo duidelijk, dat de reddingboot dadelijk de goede koers inzelie Wat echter niet lukte, was het neerlaten van een flesch „hartversterking" aan een pa rachute, bestemd voor de bemanning van de „Insulinde". Do parachute opende zich onvoldoende en de flesch verdween in de golven, zoodat de bemanning een kostelijk oorlam vlak voor zich zag verloren gaan! De vliegtuigen landden op Texel en ver trokken later weer naar Ypenburg, waar zij vijf uur arriveerden. Nader vernemen wijn og,d at het bescha digde sportvliegtuig des namiddags gedeel telijk is gedemonteerd en per kraanwagen naar het vliegveld Eelde is overgebracht. Vandaag zal worden beslist, wat er verder mee zal gebeuren. Engelschen en Italianen door oprechte vriendschap verbonden Hore Belisha, de Britsche minis ter van Oorlog, is Zaterdagmiddag door Mussolini ontvangen. Ten huize van den Britschen am- basadcur te Rome is gisteravond een intiem diner aangeboden ter eere van Hoare Belisha, Na het di ner werd een receptie gehouden, waarop verscheidene leden van re geering en het diplomatieke corps verschenen. Na afloop van zijn onderhoud met Mus solini. en Ciana heeft de Britsche minister van Oorlog, aldus de Msb., tegenover de pers verklaard: „Wij zijn voornemens de Britsch- Italiaansche overeenkomst ten uit voer te leggen niet alleen naar de letter, doch ook naar den geest". HORE BELISHA. Het was voor mij, zoo zeide Belisha ver der, een zeer bijzondere voldoening naar Italië te komen op het oogenblik dat de his torische vriendschap, welke de Engelschen en de Italianen met elkaar verbindt, zoo pas hernieuwd is en daar zoo warme en sympa thieke gevoelens jegens Groot-Brittanniê aan te treffen. Ik wil, dat mijn landgenoo- ten weten, hoe oprecht deze gevoelens zijn. Ik kan den Italianen de verzekering geven dat zij door de Engelschen worden gedeeld. Soldaten in den verhevensten zin van het woord. Als staatssecretaris van oorlog was het voor mij bijzonder interessant, de soldaten te zien van het beroemde regiment van Sa- voie, die door hun physicke kwaliteiten, door hun houding, door hun geest en hun discipline een voorbeeld gaven van wat sol daten in den verhevensten zin van het woord kunnen zijn. Het was voor mij een buitengewone eer, hen te groeten, toen zij voor mij defileerden. De gelegenheid, welke ik zoo juist gehad hab, om den Duce te ontmoeten, zal steeds HENLEIN. Felle critiek op de Tsjecho-Slo- waaksche regeering. Redelijke eischen, meent de Duitsche pers. Conrad Henlein, leider der Sudeten Duit- schers in Tsjecho-Slowakije. heeft op het congres te Karlovv Vary (Karlsbad) de vol gende eischen gesteld: Volledige gelijkheid van rechten van de Duitsche volksgroep met de Tsje chen; Erkennen van de rechtspersoonlijk heid van de Sudetenduitsche groep tot het handhaven van deze gelijk heid van rechten in de Staat; Afbakening en erkenning van het gebied der Sudetenduitschers; Zelfbestuur van de Duitschers in het Duitsche gebied in het openbare le ven voor zoover dit de belangen van de Duitsche volksgroep betreft; Opstellen van juridische clausules, welke de rechten verdedigen van hen, die buiten hun nationaal ge bied leven; Afschaffen van de onrechtvaardig heden, welke de Sudetenduitschers sedert 1918 te lijden hebben gehad en schadevergoeding voor het on recht, dat hierdoor is geleden; Erkenning en toepassing van het beginsel „In het Duitsche gebied, Duitsche ambtenaren". Volledige vrijheid om de Duitsche nationaliteit en de Duitsche wereld beschouwing te belijden. Met gesloten deuren. Het congres werd gehouden met gesloten deuren, daar politieke vergaderingen en be toogingen verboden zijn. Felle critiek is uitgeoefend op de behandeling der Duitsche minder heid, een critiek die zich tenslotte uitsprak in bovenstaande resolutie. In een groote rede heeft Henlein o.a. gezegd, dat de Sudetenduitschers na tvCintig jaar van onderdrukking niet kunnen deel nomen aan de feesten van het twintigjarig bestaan van Tsjecho-Slowakije. In deze twin tig jaar hebben de Tsjechen niets gedaan om de zielen van de Duitschers te winnen, meer dan ooit voelen zij zich thans nog slaven. Spreker vraagt de Tsjechische staatslieden of zij zich nog het memoran dum herinneren, waarin werd gezegd, dat de algemeene toestand in Tsjecho-Slowakije maakte dat de Tsjechen doodsvijanden wa ren van de Duitschers. Indien men vriend schappelijke betrekkingen wenscht, dan moet eerst een einde worden gemaakt aan dit sprookje, de openbare meening moet worden gewijzigd dat Tsjecho-Slowakije het bolwerk van het slavendom zou zijn tegen de Duitsche drang naar het Oosten en de buitenlandsche politiek van Tsjecho-Slowa kije moet worden gewijzigd. Persstemmen. In Duitsche politieke kringen wordt het programma, aldus „Der Montag", onvoor waardelijk goedgekeurd. Men acht het lo gisch en redelijk. De Tsjechoslowaaksche staat bestaat 20 j'aar. Drie-en-een-half millioen Sudetenduit. schers die bij dien staat werden ineelijfd zonder geraadpleegd te worden, hebben hun consequenties getrokken uit die twintig jaar gedurende welke zij op den achtergrond werden geschoven. Deze nationale groep wil geen haat en geen oorlog, zij wil den vrede. Het. congres te Karlsbad is een ont roerend requisitoir, dat van historische be teekenis is. De gepleegde onrechtvaardigheden moeten zonder verwijl hersteld worden. Henlein heeft vandaag te Karlsbad zijn bijdrage tot den Europeeschen vrede geleverd," Dit nummer bevat 8 pagina's i DB BILT SEINTj Verwachting: Zwakke tot mati ge, Noordelijke tot Noord westelijke wind, rwaar be wolkt tot betrokken met la ter kans op ecnigen lichten regen kouder. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. voor mij een van de kostbaarste herinnerin gen blijven. Ik was evenals iedereen op de hoogte van hetgeen hij voor zijn land heeft weten tot stand te brengen, doch men kan hem slechts ten volle begrijpen, wanneer men in contact geweest is met hem en zijn land." Hore Belisha bij Daladier. Op zijn terugreis naar Londen heeft Hore Belisha Parijs bezocht en aldaar met Dala dier gedineerd. Heden vertrekt de minister naar Londen. Zeer kostbare Rembrandt ge stolen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben ongenoode gasten een brutaal be zoek gebracht aan het bij Canterbury gele gen Chilham Castle, het verblijf van sir Edmund Davis. Zij hebben vijf schilderijen van oude meesters medegenomen. De doeken werden uit de lijsten gesne den, en, naar men geconstateerd heeft, moet dat door deskundige schildcrijendieven zijn gebeurd. Van het huisraad werd niets ge schonden. Gistermorgen vroeg werd de dief stal ontdekt. De vermiste schilderijen zijn „Man met hond" van Van Dijck, een doek-van Rem brandt en drie stukken van Gainsborough „Lady Clarges". „Graaf Suffolk" en „Pitt". Rembrandt van 50.000 pond. Het gestolen doek van Rembrandt is „Sas- kia voor den spiegel", dat een waarde ver tegenwoordigt van 50.000 pond. De geheele buit moet ongeveer 100.000 Pond waard zijn. Dancing Wapen van Heems kerkverwoest. Groot aan tal postduiven verbrand. Vannacht heeft een felle uitslaande brand de groote danszaal en de daarnaast gelegen garage van 't café „Het Wapen van Heemskerk" aan de Breedstraat, eigendom van den heer T. van Gij zen, geheel in asch gelegd. Tegen twaalf uur werden de bewoners van het café, die in de beneden zaal vertoefden, door voorbijgangers gewaarschuwd, dat de danszaal in brand stond. Terstond waar schuwde men de brandweer, terwijl het per soneel zich naar boven spoedde om te trach ten den brand met emmers water te blus- schen, hetgeen mogelijk leek, omdat het bo ven den ingang van de zaak slechts matig brandde. Toen evenwel een gedeelte van het plafond instortte, vatte plotseling de geheele zoldering vlam en moest het personeel zich ijlings uit de voeten maken, zonder gelegen heid te hebben hun bovenkleeren te kunnen redden. Op dat oogenblik arriveerde de brandweer, die met groote spoed moest op treden, daar het perceel geheel ingebouwd is en de helende perceelen, waaronder een tweede dancing onmiddellijk bedreigd wer den. De brandweer tastte het vuur van drie kanten aan, maar hoewel zij met groot ma teriaal op volle kracht werkte, kon zij niet verhinderen, dat alle tot den grond toe af brandde. Het gelukte slechts een auto uit de garage te redden. De geheele inventaris ging in de vlammen op, waaronder een com pleet stel tooncel-requisities, muziek instrumenten van de hand, al het materiaal van de tafeltennisclub en verder de prijzenkasten van den B. V. L. en de burgerwacht, welke bei de hier hun clublokaal hadden. Een postzegelverzameling kan nog bijna ongeschonden naar buiten worden gebracht. Boven de danszaal, op een zolder, zaten een paar honderd post duiven, welke Maandag voor een concours verzonden zouden worden. Slechts een 50-tal van deze dieren is gered kunnen worden. Vermoedelijk is de oorzaak kortsluiting in een z.g. electrische zon. De schade welke op meer dan tien mille geraamd wordt is door verzekering gedekt. De helende percee len bekwamen veel waterschade.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1