Onzinnig commentaar op Prins Bernhard's reis Herdenking Willem de Zwijger De moeilijkheden met den garna'eoafzet N.S.B.-inval in Oss Oude veete op de heide beslecht Ernstige auto- ongelukken Wilde jacht op geheime zenders Postvlucbten op Indië ?sssa, iA,hene 21 Apr- lA'dam 2t Apr- Radioprogramma Keuring van narcissen- bollen voor Amerika Z.K.H. moet roof van Nederland door Hitier voorkomen! Het Londcnsche blad, de „News Rcvicw" heeft, naar de II. P. meldt, zijn lezers den volgenden ónzin voorgezet: Welingelichte lieden zeggen, dat Ilitler achter de schermen een gran dioos plan voorbereidt om Holland en zijn rijke Oost-Indische koloniën te rooven. Dit is een der voornaam ste redenen voor de plotselinge reis van den Ncdcrlandschcn prins-ge maal Bcrnhard naar Italië en voor zijn onverwacht bezoek aan Londen, ecnigen tijd geleden. De Hollanders zijn van Hitler's bedoelingen op de hoogte en willen graag weten, hoe Londen er over denkt. Prins Bern hard's bezoek aan Italië is een wanhopige poging om gedaan te krijgen, dat Mussolini zijn invloed bij den Führer aanwendt eer het te laat is. In studententaal heet dit, aldus het blad: kolder. Dat zooicts als ernstig nieuws" de halve wereld overgaat, moet men niet dl te zwaar opvatten. De menschen, op wie het aankomt, weten wat een blad, dat zulke dwaasheden durft afdrukken, waard is. Maar intusschen wordt er stemming mee gemaakt. En er kunnen oogcnblikken ko men, waarin een openbare mecning, onder den invloed van dergelijke stemmingen, ook haar leiders, die beter behoorden te weten, in een noodlotige richting stuwt. Daarom kan het geen kwaad, van tijd tot tijd zulk een afschrikwekkend voorbeeld te signalee- ren. Opdat de Nederlandsche pers zich be wust blijvc van haar zware verantwoorde lijkheid, en de Nederlandsche lezer ten opzichte van zulk soort „welingelichte lie den" critisch blij vg. Bij zijn 405en geboortedag. Gisteren was het 405 jaar geleden, dat Prins Willem I, de „Vader des Vaderlands" geboren werd. Traditiegetrouw zijn bij zijn ruiterstandbeeld in Den Haag door eenige dcpulaties kransen neergelegd. Aan deze plechtigheid namen deel het Verbond voor Nationaal Herstel, de Oranje Garde, de Princevlag, het Alg. Ncd. Ver bond, de Kon. Ver „Oost en West", de Bond van Indische Oud-Onderofficieren „Madjoo" en de Kon. Ver. van Ridders der militaire Willemsorde beneden don rang van officier Afdeelingen van de Princevlag en van de Oranjegarde waren met vlaggen en muziek aanwezig. Er was vrij veel publiek. Des avonds heeft de afdeeling van den bond voor nationaal Herstel een herdenkings bijeenkomst gehou den in Deligentia. Hier sprak luitenant-ge neraal Jhr. W. Roëll. In een groote rede stelde hij de groote verdiensten van den Prins voor ons vaderland vast. Aan het slot van zijn rede wees spr. erop, dat H.M. do Koningin bij Haar leven nimmer een standbeeld wilde hebben. Maar ik vraag uw aller antwoord op deze vraag, aldus de heer Roëll, welke straks in September wel een feestvraag zal zijn: Is niet het schoonste standbeeld voor onze Koningin, dat voor Haar, en in Haar voor Haar heele Huis, in de harten van het. al lergrootste deel van haar zeventig millioe- non rijk door en bij Haar leven is opgericht? Is liet niet of dit levende standbeeld door Haar voorbeeld en godsvertrouwen ons toe fluistert de herleving van den ouden zin spreuk van Willem den Vader des Vader lands: Salvis Tranquillis in undis. (Rustig te midden de woedende baren?) Wat is hierop uw antwoord? Het mijne is: Vivat Oranje. ie jaarvergadering van den Ne- derlandschen Visschersbond. De Nederlandsche visschersbond verga derde te Den Haag onder presidium van don heer J. W. Stevenson uit den Helder. Blijkens het jaarverslag omvat de bond thans 5 gewesten en 17 afdeelingen. In een overzicht van de situatie der kustvisscherij Colporteurs door Ossenaren be dreigd. Rake klappen. De gemeente Oss is Zaterdagmid dag in rep en roer gebracht, doordat te circa half drie een achttal auto's de gemeente binnenreed, met als inzittenden 'n gezelschap N.S.B.'ers onder leiding van ir. Baars uit Nij megen, dat de bedoeling had in Oss te colporteeren. Weinige oogenblikken, nadat de N.S.B.-ers uit de wagens waren ge stapt, werden zij omringd door een menigte personen, welke een drei gende houding aannam, zoodat de gemeentepolitie en de koninklijke marechaussee onder leiding van den burgemeester, den heer Ploeg makers reeds direct beschermend moest optreden. In een oogenblik waren honderden Osse naren bijeen. Zij omringden de auto's, waar in de colporteurs waren gekomen en maak ten het den N.S B.'crs onmogelijk om hun bladen, waarin artikelen voorkwamen over de bekende Osschc kwestie, te verkoopen. Aangezien de menigte bleef opdringen en een steeds dreigender houding aannam, kostte het de politie zeer veel moeite de orde te handhaven. Meermalen moest krach lig worden ingegrepen. Toch kwam het op bepaalde pun ten nog tot een ernstig handge meen tusschen Ossenaren en colpor teurs. Rake klappen werden daar bij uitgedeeld, terwijl een der N.S.B.'ers, afkomstig uit Utrecht, dermate werd toegetakeld, dat hij in het R.K. ziekenhuis te Oss moest worden opgenomen. Inmiddels werd door leden van de R.K. Staatspartij gedemonstreerd en gecolpor teerd met R.K. tijdschriften. Zij vormden een stoet, waarin borden werden meege voerd met opschriften tegen de N.S.B. Eerst toen de N.S.B.'ers omstreeks 5 uur beslo ten Oss te verlaten, hetgeen onder bescher ming van de politie gebeurde, keerde de rust in de gemeente terug. Nog eenig commentaar uit de pers. Ook Mr. Joekes niet bevredigd. Het Tweede Kamerlid, Mr. A. M. Joekes, merkt in „De Vrijzinnig Democraat" o.m. het volgende op: De Kamer heeft daarmede geenszins de zaak terzijde gelegd. Voor zoover nadere inlichtingen en gegevens aantoonen, dat aan de Ka mer geen volledige of eenzijdige voor lichting is gegeven en een nieuw licht op hét gebeurde werpen, zal de aangelegenheid door de volksverte genwoordiging nader beoordeeld moeten worden. Publicaties in verschillende bladen wij zen er op, dat daartoe inderdaad aanlei ding bestaat". De herbenoeming van den bur gemeester. In het anti-revolutionnair maandschrift voor gemeentepolitie „De Magistratuur", treffen wij een beschouwing aan in verband met de herbenoeming van den Osschen bur gemeester. Na er op te hebben gewezen, dat de wan toestanden in de fabrieken van „Organon" reeds in 1930 waren uitgelekt en de gemeen tepolitie verscheidene malen rechtstreeks van te bewijzen feiten op de hoogte is ge bracht, schrijft het blad: Wij achten het be grijpelijk, dat hier en daar twijfel bestaat over de juistheid van de herbenoeming van den burgemeester van Oss. B.K. pers achter den minister. Wat de carrière van minister Goseling aangaat, aldus het (r.k.) „Huisgezin", de tijd is voorbij, dat de liberalen de loopbaan van onze menschen konden maken en breken; boe feller de tegen hen gerichte aanvallen zijn, met des te meer beslistheid zal het in de R.K Staatspartij georganiseerde katho lieke volk, dat door alle schoonschijnende voorwendsels heen de ware bedoelingen best onderscheidt, zich achter den man plaatsen, in wiens integriteit, kunde en voorzichtig handelen het een ongeschokt vertrouwen be hield. En het land zal hem als exponent van dat vertrouwen hebben te aanvaarden. De „Avondpost" (chr. lib.) commcntareert deze uitlating als volgt: Goseling heeft gelijk, uit! Hetzelfde dog ma wordt in Duitschland en Italië ook ge leerd ten opzichte van Hitier en Mussolini. En hoe sterker de oppositie, hoe meer Gose ling gelijk heeft. En het land zal hem heb ben te aanvaarden wees de voorzitter erop dat er in den Hel der nog moeilijkheden zijn ten aanzien van de garnalcndrogerij. Wel is het garnalen- bedrijf winstgevend voor de ondernemers, maar voor de consumptiegarnalenvisschers zeer slecht. Bepleit werd verlaging van las ten van de kleine treilvisschers en het in stellen van een beroepsinstantie voor vis- schcrs, die zich door de visscherijccntrale benadeeld achten. Geklaagd werd, dat de visschers gebon den zijn, aan de minimum-maaswijdte van 7 centimeter en ook achtte men het niet juist, dat garnalen visschers in hun netten kleine zeevïsch vangen ten nadeele van de treilvisschers. Medegedeeld werd, dat het gemeentebe stuur van Den Helder de oprichting van garnalen-drogerijen niet in de hand zal werken, omdat de consumptie garnalen- Vangst daardoor zou worden geschaad. Naar aanleiding van een opmerking van den secretaris, den heer Van Eek (Stellen dam) omtrent de moeilijkheden, welke de afzet van levende garnalen ondervindt, sprak de voorzitter zijn afkeuring uit over het feit, dat de grossiers, die te Amsterdam zijn geconcentreerd, systematisch weigeren, bijv. uit Den Helder levende garnalen in ontvangst te nemen om aldus hoogere winst te kunnen maken uit beperkte voor raden. In de namiddagvcrgadcring werden eeni ge huishoudelijke aangelegenheden afge daan In het hoofdbestuur is in plaats van den heer Van der Ley, burgemeester van Ter- munten, benoemd de heer Hartevelt, bur gemeester van Ulrum. Een nat bezoek Gisterochtend om zeven uur heeft de twin tigjarige A. Schaap, wonende te Zeerijp (prov. Groningen), die pas in het bezit was van een rijbewijs, oen auto gehuurd, waar mede hij ging toeren. De jongeman wilde o.a. een bezoek bren gen aan een familie te Zuid-wolde. Op een gegeven oogenblik bemerkte hij, dat hij te ver was doorgereden. Hij draaide en bij deze wending is de auto op onverklaarbare wijze in 't Botcrdiep geraakt. De bestuurder is op het laatste oogenblik uit het portier gespron gen, waarna hij op den wal kroop. De auto is zwaar beschadigd en later gelicht. Grootgrondbezitter door land bouwer levensgevaarlijk gewond Zaterdagochtend omstreeks kwart voor twaalf heeft zich op de heide onder Kootwijk een drama afge speeld, waarvan de bekende groot grondbezitter, Mr. Blaupot ten Cate te Kootwijk, het slachtoffer is ge worden. Niet ver van het punt, waar de wegen naar Assel en Kootwijk elkaar kruisen, ont moette Zaterdagochtend de reeds bejaarde Mr. Blaupot ten Cate den landbouwer H. Brink, eveneens uit Kootwijk. Een oude vee- te over het al of niet openbaar zijn van een weg was aanleiding tot een woordenwisse ling tusschen beiden, toen zij elkaar op een zijweggetje in de heide ontmoetten. Eenige ruiters wilden dit zijweggetje in slaan, doch een paar zoons van Brink, be letten hen dit. Tijdens deze woordenwisseling kwam de zoon van B. met een greep aangeloopen, welke zijn vader hem uit de handen nam om er vervol gens Mr. Blaupot ten Cate mee aan te vallen. Voordat deze er op be dacht was, werd hij door B. aange vallen en lcclijk toegetakeld. De greep brak bij een hevigen slag op liet hoofd van den landheer zelfs in tweeën. De landbouwer ging na zijn daad naar huis en liet don zwaar gewonden advocaat in deze stille, verlaten omgeving aan zijn lot over. Door een voorbijganger? die ongeveer een uur later passeerde, werd de Rijks veld wacht te Nieuw-MiHingen gewaarschuwd. Per zei kenauto is Mr. Blaupot ten Cate in levens gevaarlijken toestand met zware verwon dingen aan bet hoofd naar het R.K. Zieken huis te Apeldoorn overgebracht. In den na middag is dc landbouwer B. gearresteerd en in het politiebureau te Apeldoorn inge sloten. Drie gewonden te Bemmel. Gistermiddag is te Haaldcren, gcm. Bem mel, het ruim driejarig zoontje van don gemeenteveldwachter Huisman, toen hij voor de ouderlijke woning plotseling den weg overstak, door een personenauto, wel ke bestuurd werd door den landbouwer van Oppenray uit Bemmel, aangereden en met een ernstige hersenschudding opgenomen. De moeder van het kind stond voor de huisdeur toen het ongeluk gebeurde. De autobestuurder had nog getracht door krach tig remmen de aanrijding te voorkomen. Hierdoor vloog de wagen evenwel tegen 'n boom en werd ernstig beschadigd. Dc heer van O. bleef ongedeerd, doch de twee in zittende dames, beiden uit België afkom stig, resp. 35 en 36 jaar oud, kregen zware inwendige kneuzingen. Zij werden in hoogst emstigen toestand naar het St. Liduinazie- kenhuis te Bemmel vervoerd, nadat dokter Poell de eerste hulp had verleend. Zondag avond was het bewustzijn der slachtoffers nog niet teruggekeerd. Ook de toestand van den kleinen jongen, die ook in het genoem de ziekenhuis werd opgenomen, was zeer zorgwekkend. Nader vernemen wij, dat het bewustzijn der beide vrouwen in den loop van den avond is weergekeerd. Hun toestand werd toen redelijk wel geacht. I-Ict jongetje is niet, zooals aanvankelijk gemeld, in het ziekenhuis opgenomen, doch het wordt thuis verpleegd. Vrouw te Oirschot van stoep afgesleurd en gedood. Zaterdag te omstreeks half 1 is de 50-jari- ge mejuffrouw W. Mathijsse, die bezig.was de stoep voor haar woning aan dc Rijke sluisstraat te dweilen, door een auto ge grepen en vrijwel op slag gedood. Op genoemd tijdstip reed een taxi, be stuur door zekeren P. S. uit Eindhoven, ko mende uit Oirschot, in snelle vaart in de richting Eindhoven. In de taxi bevond zich een passagier, die, wanneer de autobus zou zijn ingehaald daarin zou overstappen Toen de taxi ter hoogte van de stoelen-fabriek van de firma Tuerlinx en Meyers was ge komen, is de chauffeur vermoedelijk bet stuur kwijt geraakt. De wagen botste met de rechter bumiper tegen het huis van me juffrouw Mathijsse en sleurde daarbij de vrouw, die voor het huis aan het werk was, vijf meter mede. Zij werd zeer ernstig gewond en was vrijwel op slag dood. De auto kwam tien meter verder, tegen een boom, tot staan. De auto is in beslag genomen. Enerveercnde sport in de Twenl- sche aether. Geen Zondagmorgen gaat voorbij of nog steeds laten een of meer geheime zenders hun stem door de Twcntsche en Geldersche aether hóoren. Het is een enerveercnde sport, die zoowel de uitzenders als dc luisteraars den gchcclen morgen in span ning houdt. Politie en P.T.T.-ambtcnaren door kruisen met hun peilapparatcn de ze landstreken in wilde jacht naar de wetsovertreders en naderen soms angstvallig den geheimen zender. Doch men heeft eveneens haar te genmaatregelen genomen. Dan wordt plotseling de uitzending gestaakt, om deze geruimen tijd later, als dc kust weer veilig wordt geacht, op nieuw te hervatten. De zender van gistermorgen kondigde zich aan als dc amateurzender „Twente", cor respondentieadres te Empe (gem. Voorst.) De uitzending bestond weer uit een popu lair gramofoonplaten-programma, waar tus- schendoor de omroepen zich tot enkele be kenden wendden, met de vraag, „of zij Don derdagavond lekker bier gedronken had den." Ook werden medcdcclingen over de ontvangst gevraagd aan een anderen ge heimen zender, welke zich echter niet liet hooren. Na geruimen tijd onderbreking liet de zender zich het laatst om half een hooren. Vertrek ren Aankomst te ÓSs) |SinKap- 21 Apr|Band. 24 Apr, (heenreis) |,odhp- 24 Apr' K™ 24 Apr" (tcrug'rcis) |Jpdhp' 24 Apr' lBasra 24 ApF' ^heenreis) |Athcn0 24 Apr" lLydda 24 Apr< (terugreis) |Sin*ap' 24 ApljRan* 24 Apr" 3W l^dam 26 Apr. DINSDAG 26 APRIL 1938. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. KRO-Uitzending. 8,00—9.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest en gramofoonmuziek. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Modecursus. 4,00 KRO-Kamer-orkest. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 De KRO-Melodisten en solist. 5.456.00 Felicitatiebezoek. 6.05 Vervolg concert. 6.40 Esperantocurus. 7.00. Berichten. 7.15 Causerie: „De taak der sportbeweging'% 7.35 Sporthalfuurtje. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Stedelijk Orkest van Maastricht, de Maastrichtsche Oratoriumvereeniging en solisten (Van 9.009.15 Gramofoonmuz.), 10.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Causerie „De organisatie der R.K. gei 'meenteraadsleden in Nederland". 10.50 Paul Godwin's orkest. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum H, 301,5 m. AVRO-uitzending. 11.0011.30 v.m. en 6.30—7.00 RVU. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Omroeporkest. 11.00 Paedagogische causerie. 11.30 Het Omroeporkest en solist. 12.30 Gramofoonmuziek. I.30 AVRO-Dansorkest. 2.00 AVRO-Strijkorkest. 2.45 Knipcursus. 3.45 Lyra-Trio. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Voor de kinderen. 5,30 Het Aeolian-orkest en solist. 6.30 Causerie over Zuid-Afrika. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Zang en piano. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Gramofoonmuziek. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.15 Gramofoonmuziek. II.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 Dei Jumping Jacks. De Rcgccringspersdicnst deelt mede: Naar wij vernemen, heeft dezer da gen een commissie van Amerikaan- sche ambtenaren, daartoe door de re- gcering van de Vercenigdc Staten op verzoek der Nederlandsche aangewe zen, een bezoek gebracht aan ons land, ten einde met een Nederland sche commissie van ambtenaren be sprekingen te voeren omtrent de sa nitaire voorschriften met betrekking tot den invoer van narcissenbollcn in Amerika. De Amerikaansclic commissie stond onder' leiding van Dr. Lee A. Strong, chef van het „Bureau of entomology and plant-quaran-* tine". Van de Nederlandsche commissie, waarvan de heer ir. R. P. Bonthuis, hoofd van den buitenlandschen Landbouwvoor- lichtingsdicnst, voorzitter was, maakten o.a* Prof. Dr. E. van Slogtercn, directeur van het laboratorium voor bloembollenpnderzoek ta Lisse en ir. N. van Poeteren, hoofd van den Plantenzicktcnkundigcn Dienst te Wage-* ningen, deel uit. In aansluiting aan de besprekingen wer den dezer dagen bezoeken gebracht aan het laboratorium voor bloembollcnonderzock tc Lisse en aan de Rijks-Tuinbouwschool al daar, alsmede aan tal van bloembollenkwee- kerijen in Zuid- en Noordholland. FEUILLETON. DOOR ETHEL M, DELL 43. Het gezicht van Peters klaarde op. „Heel goed, mijnheer, heel goed!" zei hy nadrukke lijk. „Hij is een schurk van een helden, wlen ik geen broeksknoop zou toevertrouwen. Als hij er niet was. zouden wij allang vergeten zijn, dat er een plaats als Indië bestond, met alle narigheid die wij er hebben doorgemaakt." „Dat weet ik nog niet," zei Pax. Peters wierp hem een medelijdenden blik toe. „Neen, mijnheer, voor U is het iets anders. Bij U hangt Indië om zoo te zeggen, nog als een molensteen om Uw hals. Maar U zult niet zinken nooit mijnheer. U moet maar vooruit blijven kijken, mijnheer, dat is alles!" „En de zonneplekjes zoeken, hè Peters?" zei Pax met bitteren scherts. „Ja. dat moet ik doen, Peters. Maar toch ben ik erg be nieuwd, wat ik beginnen zal, als wij ons ge vestigd hebben." „O, dat, mijnheer!" zei Peters met een energieke handbeweging alsof hij daar alle hinderpalen uit den weg wilde ruimen. „Daar heb ik ook dikwijls aan gedacht. En als ik mij de opmerking mag veroorloven, mijnheer, vind ik het meest voor de hand liggend, dat U met paarden begint." .Paarden?" herhaalde Pax, eenigszins ver baasd over deze onverwachte wending. „Ja, paarden, mijnheer," zei Peters met een zelfvoldanen grijns. „Ik ben er mee op gevoed, en weet er alles van. En U, mijnheer, ik heb nooit iemand beter zien rijden dan U. Als U eens een rijschool begon, mijnheer ik doe al het ruwe werk en als U maar eenmaal een paar goede paarden heeft, komt de rest van zelf. U zou gauw genoeg leerlin gen krijgen. Wie weet?" grinnikte hij, ein digen wij met een ren-stal." Pax grinnikte terug; het was onmogelijk ar-1 cis te doen. Jij onverbeterlijke optimist!" ze! hij plagend. Maar Peters stond op zijn stuk. „Iemand hoeft geen optimist te zijn, om in te zien, waar iemand als U geschikt voor is. U zult van alles een succes maken letterlijk van alles. Maar paarden zouden Uw sterke kaart zijn, om het zoo maar' te noemen, en het zou jammer zijn zoo'n kaart niet uit te spelen, als men die in handen heeft." „Wel. ik heb ze nog niet." wierp Pax tegen. „Maar ik zal het in gedachten houden. Peters, want eerlijk is eerlijk ik vind, dat je werkelijk een zeker doorzicht hebt. In elk geval zal ik niets overhaast doen." „En niet zonder mij eerst te raadplegen, mijnheer," drong Peters ernstig aan. „Het is niet, dat ik mijzelf wil opdringen, mijnheer, maar het zou U misschien heel wat moeilijk heden besparen." Pax knikte. „Ja. Tk geloof, dat je misschien gelijk hebt. Je hebt in elk geval genoeg gezond verstand." „Ja, mijnheer. En twee weten meer dan een," orakelde Peters. „Dank je, Peters," zei Pax. „Tk zal het onthouden. Je bent een brave kerel, Peters, ook al betaal je je reis niet altijd." „Ik zou nooit betalen, als ik de kans kreeg, mijnheer," zei Peters eerlijk. „Zoo dom ben i' niet. Daarom denk ik, dat U my wel zult kunnen gebruiken. Ziet U, ik heb ondervin ding op dat gebied." „Dat hoor ik," zei Pax. „En dat is een goed ding tot zekere grenzen. Maar die moet je vooral niet uit het oog verliezen, hoor je? „O, dat komt in orde, mijnheer," zei Peters. Er zijn dingen, die een ex-oppasser van een ex-officier niet kan doen." „Ik zal U niet te schande maken, mijnheer dat nooit. Daar behoeft U niet bang voor te zijn." „Ik zou je er gauw uitschoppen, als je dat deed," zei Pax. „Mijn eigen naam is niet vlek keloos, dat moet je niet vergeten." Peters mompelde iets onparlementairs, maar het volgende oogenblik grinnikte hij weer. „Ik zal U in elk geval geen last bezorgen, zooals die zwarte heiden, en ik word liever door U geschopt dan door wie ook op de heele we reld. Ik zou zelfs nog terug komen om nog een portie." „Ach loop heen!" zei Pax, ondanks zichzelf meegrinnikend. „Je bent onverbeterlijk!" Maar Peters was reeds verdwenen, jon gensachtig verheugd over zijn overwinning,- want hy wist even goed als Pax, dat het meer zou vereischen clan een schop om hem te ont zetten uit zijn functie van dienaar, raadsman en vriend. HOOFDSTUK V. Het Wychmere-Hotel. Het was op een heerlijken avond in de laat ste dagen van Mei, dat Pax Wychmere zag en Claire's „droomhuis." Zij passeerden 't op weg naar 't hotel, gezeten in de rammelende hotel-omnibus. Yvonne leun de met gesloten oogen tegen Claire aan, en schonk niet de minste aandacht aan haar om geving. Chulam zat in een hoek en Pax zat alleen bij de deür. Zij hadden Peters bij El- frida achtergelaten en het was verwonderlijk, hoe leeg de wereld zonder hem scheen te zijn. Hun landing was gemakkelijk en vlot ver- loopen en dank zy Pax' zorgvuldig genomen maatregelen was alle publiciteit vermeden; en nu bevonden zij zich in een soort sprookjes land, bijna te mooi om waar te zijn, alsof zij reizigers waren, die van een toovertapijt wa ren afgestapt. De hagen waren bedekt met een witten bruidsluier van Meidoorn, die met zachte geuren de terugkeerenden verwelkom de. Hier en daar zagen zij nog een paar late. primula's, en, toen zij langs het smalle bruine hek van Silverhayes reden, trilde de zang van den nachtegaal door de geurige stilte. Claire's oogen begonnen te schitteren; zij keek naar Pax en hij knikte en beiden bogen zich naar het raam om den eersten blik te kunnen slaan op het witte huis, dat daar nes telde tusschen het lentegroen en het sneeu- wige wit en het zachte rose der bloesems. Wat hij zag, gaf hem een indruk van een oneindig vredig toevluchtsoord, bewaakt cn beschermd door boomen en bloeiende struiken. Het scheen te staan in een boomgaard vol bloesem en het gras onder de vruchtboomcn was bezaaid met het goud en wit en blauw van narcissen en irissen. Toen zij voorbij waren, trachtte hy Claire in de oogen te zien maar zij hield het hoofd gebogen, en teleurgesteld wendde hij zijn blik van haar af. Het lied van den nachtegaal was weggestorven, maar de geur en de ontroering van seringen en lente omringden hen. tot ein delijk na den laatsten bocht van den steil klim menden weg, de zuivere zilte zeelucht tot hen kwam en van beneden het zachte geruisch der golven hen verwelkomde. Pax haalde langzaam en diep adem en herkreeg iets van zijn oude zelf, als iemand die uit een verdoo- ving ontwaakt. Door zijn brein flitste de her innering aan het Club-huis te Bhanapore, en de zachte, weemoedige stem van Claire, die hem van deze plek vertelde, die zij gedacht had nooit meer terug te zien. En hij vroeg zich af. of zij blij was terug te zijn? Of wa ren de herinneringen nog te bitter om haar eenige blydschap te gunnen? (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1938 | | pagina 2