De S.D.A.P. speelbal der R.K. Staatspartij Paul Kiès spreekt te Kolhorn Tante Matjes wedervaren in Schagen Botercontrölestation Kaascontrölestation v. Geelen's Gescbenkenhuis Maandag 25 April 1938 Tweede blad In een fel betoog heeft de ex- Roomsch-Katholiek ex-officier Paul Kiës, wiens royement uit de S.Dé.A.P. zooveel stof doet opwaaien, zijn standpunt verdedigd en de leiding der S.D.A.P. beschuldigd. Volgens Kiës degenereert de partij door be derf in de bovenste lagen, die onder invloed van de R.K. Staatspartij staan. REN BESCHROOMD DEBATER ONTKETENT EEN HEET DE- BATl Voor een werkgroep van „Het Vrije Woord' sprak Zaterdagavond de heer Paul Kiës, in de geheel gevulde zaal van den heer Groet, te Kolhorn. De lieer Boon opende de verga dering, waarna de spreker direct aanvangt met de behandeling van zijn eerste onder werp: „Het conflict in de S.D.A.P. Spr. meent dat hij, die 12 jaar zijn beste krachten voor de S.D.A.P. heeft gegeven en door het partijbestuur steeds in de voorste linies is geschoven, omhoewel geheel on bezoldigd zeer veel verantwoordelijk werk te doen, verantwoording schuldig is aan de arbeidersklasse. Echter wijst spr. er natuur lijk op, dat niet de persoon Kiës de hoofd zaak is, en het conflict om zijn persoon slecht de aanleiding is geweest tot een mas sale uiting van ontevredenheid over de lei ding der S.D.A.P. Spr. legt de plechtige be lofte af, dat, als de eenheid onder de arbei dersklasse hersteld kan worden, hij niets on beproefd zal laten daaraan mede te werken, maar dan moet het ook uit zijn met het plasdankjes verdiénen van de R.K. Staatspartij en de hetze tegen de communisten Meer dan ooit moet thans Marx parool gel den: Arbeiders aller landen verecnigt u, en als tijdelijk vele arbeiders uit de S.D.A.P. zich apart groepecren, is dat een gevolg van opgedrongen strijd. Spr. en zijn makkers zijn niet uit de partij geloopcn. maar .zij zijn weggewerkt, omdat zij niet mee willen doen aan het solli- citeeren naar regeeringsdcclname en omdat zij niet, Kathoïick-freundlich genoeg zijn. Men zat met figuren als Kiës in den maag. Men vertrouwde Kiës al 12 jaar niet, zegt het rapport van den partijraad, maar spr. vraagt zich af, waarom men hem dan (van den beginne af in zooveel vertrouwelijke .commissies zitting deed nemen, waarom men "hem 12 jaar lang zijn keel zeer liet schreeu wen, waarom men hem direct militair me dewerker van de arbeiderspers maakte, waarom men hem voor gemeenteraden, Pro vinciale Staten en Tweede Kamer herhaal delijk candidocrdc. In 1933 gaf men Kies een kanslooze plaats öp de Friesche lijst, en adviseerde den Frie zen Kies eerst nog vier jaar te laten wer ken, om licm beter te leeren kennen, om hem dan in 1937 te laten verkiezen. Dat klonk redelijk en spr. nam toen 17S spreek beurten in 180 dagen waar. Hij was als 't ware geabonneerd op huldebetuigingen en dankbrieven van het partijbestuur, maar tóch zegt het rapport van thans, dat men hem eigenlijk in 1926 al niet vertrouwde! Bij de samenvoeging van Enschedé en Lon- neker werd spr. met do verkiczingsactic be last en k/i maand lang had hij de macht en bevoegdheid van het partijbestuur zelf. In bijzijn van 12000 mcnschen greep Albarda spr. beide handen en bracht hem dank. Dat was in 1934, maar in 1938 zegt ook Albarda hem nooit te hebben vertrouwd. Hoe rijmt dat? In 1936 was Kies een van de 15 leden, door het partijbestuur uitverkoren rapport uit te brengen over het militaire vraagstuk en te adviseeren welk standpunt de partij moest innemen ten opzichte van defensie. Als militair expert van de partij stelde spr. een uitvoerige conclu sie samen, waarin werd aange toond, dat de S.D.A.P. voor een de fensiebegroting kon stemmen, als het leger bevrijd zou worden van fascistische smetten. Afgesproken werd, dit rapport na de vacantie als basis van verdere besprekingen te beschouwen. In de vacantie maakte spr. een reis naar Spanje, en na de vacantie waren er plotseling mo tieven spr.'s rapport niet meer in behandeling te nemen. Aanleiding hiertoe was det hetze der R.K. Staats partij tegen den persoon van spr., waaraan het partijbestuur een ge willig oor leende. In Spanje was spr., reeds na enkele da gen gast der Spaansche regeering en kon ■den Spaanschen kameraden nuttige wenr ken geven op militair gebied. Na zijn te rugkeer hield hij vele lezingen over Span je, maar toen stuurde Vorrink, de partij* yoorzitter, briefjes roncl: „Kiès mag niet over Spanje spreken" en dit, aldus spr. is de sleutel van alles. De gedegeneerde partij van Pieter Jelles Troelstra, de nette partij van Vorrink en Albarda, moet de Uefde behouden van de R.K. Staatspartij. Als Ankersmit, de hoofdredacteur van de Arbeiderspers, spr., een ver hoor moet afnemen om te vernemen wat hij in Spanje heeft gedaan, zegt spr., die tot zijn 21e jaar als Katho liek heeft moeten biechten en daar na is afgevallen: Ik heb geen iboie biechtvader noodig, het gaat je geen bliksem aan! (Applaus). Natuurlijk heeft spr., die 12 jaar het só*-' «ialisme heeft gepredikt, zijn miltaire vak kennis in dienst der Spaansche regeering gesteld, op een wijze dat hij niet daardoor zijn Nederlanderschap verloor. De S.D.A.P.- leiding neemt hem dat kwalijk, moet dat wel doen, omdat de leiding der S.D.A.P. vrijt met de R.K. Staatspartij en daardoor de beste gevoelens der solidariteit ver loochent. Daarom ook verheerlijkt thans dé Arbei derspers de nagedachtenis van kardinaal Seipel, uit Oostenrijk, die ecnige jaren ge leden in Het Volk dag aan dag als moor denaar werd gekwalificeerd. Door een en ander was de verhouding tusschen Kies en 't partijbestuur onprettig geworden en toen de groslijst van de verkiezingen 1932 uit kwam, plaatste men Kiès ondanks vroegere beloften als nummer 10 op de Friesche lijst. Agitatie in Friesland. was het onvermijdelijk gevolg. Ongeacht de persoon, nam Friesland, dat steeds een eigen lijst had gehad het niet, dat het thans moest stemmen op een gecombineer de lijst met Drente en Groningen, een lijst, bijeen geflansd en overvoerd met candicla- ten, die in andere kieskringen zeker reeds gekozen zouden worden. Het conflict was geboren, Albarda en Vorrink werden uit Leeuwarden weggehoond, Fricsland's oogen werden geopend voor het bederf in de bo venste lagen der S.D.A.P. en Albarda ver weerde zich slechts door te zeggen: „Kiès is een afgod, ik tel niet meer mee". Op ongelooflijke manier, aldus spr., heeft, men mij belasterd en met modder gegooid, men heeft mij 15 fouten aangewreven, maar de commissie van onderzoek, durfde mij slechts op 2 punten aan te vallen. Dit resultaat was te mager voor eöh royement, daarom werd ik van contract breuk tegen Prof. van Embdcn beschuldigd, welke in 1931 zou hebben plaats gebad. In 1932 had spr. echter nog steeds innig met prof. van Embden in de vredesbeweging samengewerkt en in 1938 hoorde hij zelf, door de bladen, voor het ccrs't van deze „contractbreuk". Toen heeft spr. een Klacht bij de justitie ingediend tegen deze commissie, die zich tegen de bedoeling van de Friezen in als rechter had opgeworpen cn wier bevoegdheid als arbiter spr. nooit had erkend. Spr. zegt dat de officier van justi tie zijn handen ineensloeg, de las ter gemakkelijk bewijsbaar achtte, het absurd vond, dat de commissie de partijleiding beschuldigde als getuige hoorde en Kiès enkel als verdachte beschouwde. Spr. meent dat deze commissie nog eert leelijke pijp zal rooken. Men heeft spr. verweten, dat hij het con flict uitdroeg en niet binnen het raam van de partij trachtte op te lossen. Dit is het oude liedje, want opposanten krijgen op het partijcongres geen been aan den grond. hetgeen op het Jongste congres gebleken is. De grootestadfederaties, die door dik en dun met het partijbestuur meegaan, overstemmen het platte land. Een Boekman, die met „Oran je boven" wordt ontvangen, en een motie van afkeuring krijgt te slik ken, wordt een uur later in de par tijleiding herkozen. De partijkliek slaat de waarschuwende moties in den wind, men is 's Maandags re publikein, Dinsdags schreeuwt men het Wilhelmus en 's Woens dags accepteert men een ridderorde! Hoofdbestuurder, burgemeester in 't Veld van Zaandam neemt het initiatief, ondanks het gesprokene op het congres, tot. massale huldiging van de Koningin in de Zaan streek. Geroep: Schande! In de partij zijn twee kasten ontstaan, de bovenste kaste is er met gewone middelen niet uit te krijgen, slechts door een actie buiten de partijleiding om. Was „Het Vrije V/oord" aanvankelijk bedoeld als cultureele organisatie, op 2en Paaschdag is zij omge zet in een politieke beweging „De Troelstra- beweging", met dezelfde beginselen als de S.D.A.P., maar een andere instelling in de practische politiek. Spr. doet verscheidene huishoudelijke mededeelingen over de or- ganistatie en den groei der beweging, en roept tenslotte allen op de zieke S.D.A.P. te opereeren en de „blinde darm". Vorrink en Co. eruit te snijden. De nieuwe beweging wil zijn naar rechts een rem in de dolle jacht naar ministersze tels, naar links een brug om de arbeiders groepen weer eendrachtig te doen strijden, opdat allen weer onder één roode vaan op- marcheeren. Een fel debat. Na de pauze geeft de heer R. de Jong uit Kolhorn zich op voor debat. Spr. zegt met beschroomdheid het woord te nemen, maar toch als sociaal democraat, die 20 jaar mee loopt, het uitdragen van deze bedroevende onverkwikkelijke geschiedenis te willen vcr- oordcelcn. Inplaats van, toen het tijd was, de zaak op organisatorische wijze te regelen, gaat Kiès uit deze, voor de arbeidersklasse totaal onbelangrijke geschiedenis, dezelfde geschiedenis als met. de O.S.P. persoonlijk voordeel slaan. De figuur Kiès is op don voorgrond geplaatst, maar debater merkt op, dat zoovele arbeiders, na hun dagtaak, eveneens belangloos minstens evenveel de den, zij het op andere wijze, in het belang der partij. Debater had minder demagogie verwacht en meer feitelijke werkelijkheid. Debater ontkent dat Kiès is uitgestooton om de Katholieken, ontkent dat de S.D.A.P. niets doet voor Spanje, ontkent dat de par tijraad zekere belangen hoeft, t.o. van de partijleiding cn meent dat Kiès zich boter op het congres harl kunnen verantwoorden. De heer Kiès: U fantaseert. Ik had geen toegang. Uit de verg.: Hij is getikt. Gooi hem eruit! Anderen: Uitspreken laten, niet intcrum- prcren! Debater is verbaasd dat Kiès naar de ju stitie is geloopen, en de commissie ont vluchtte. Is de justitie thans geen „klassè- justitie meer? „Geen regel ter verdediging", aldus de heer Kiès, in zijn repliek, kreeg dn commissie Anema in de Arbeiderspers, nadat Ankersmit in een fel artikel het op treden van deze commissie ten gunste van de candidatuur-Kiès veroordeeld had. Op eigen houtje heeft het partijbestuur de on derzoekcommissie v. cl. Bergh van karak ter veranderd, en van rapportcerendc tot rechterlijke instantie omgevormd. Men dwong de groep Kiès in het openbaar op te treden, maar spr.'s bedoeling is nimmer geweest zichzelf op den voorgrond te schui ven, maar alleen aan te tooncn, dat het ab surd is te zeggen, dat, men iemand 12 jaar niet vertrouwt, terwijl dezelfde „men" hem in die 12 jaar naar voren schuift. Dat is ge-huichel! Vergadering: Ja, dat is gehuichcl. Men heeft Albarda gevraagd, waarom de ze Kiès nooit een heeft gewaarschuwd. Al barda heeft gezegd: ik ben de voogd van Kiès niet, en we zijn geen vrienden, maar dit noemt spreker Een Kain's antwoord. want dezelfde Albarda schreef Kies een brief, waarin hij dezen dankte van zijn vriendendienst een militaire interpellatie samen te stellen. Men heeft spr. en wie maar eenigszins met spr. in contact was met ongelooflijke middelen weggewerkt. Spr. geniet thans gastvrijheid bij een 73-jarig ex-sociaal-dc- mocraat, te Oldeboorn een man die 42 jaar een trouw lid was... De heer de Jong: Maar in geen 15 jaar een vergadering bezocht. De heer Kies: U liegt en lastert bewust. Ik zelf ben enkele jaren geleden nog met Loots op een vergadering samen geweest. Vergadering: Laat hem zijn b-k houden! Spreker wijst erop dat deze halfverlamde Loots wel goed was om aandeelcn van de Arbeiderspers te nemen en ook een mooie dankbetuiging kreeg omdat hij de rente niet wilde hebben, maar Vorrink royeerde hem op zijn bed! Geroep: Schande! Spreker bedrijft geen demagogie, zegt hij, maar noemt feiten. Volgens spr. is ook een bewezen feit, dat de par tijvoorzitter Vorrink een ex-secreta resse van Kies in een lunchroom lokte, die men lang met gebakjes en beloften trachtte te overreden parti culiere omstandigheden van Kies aan het licht te brengen. Dit is dezelfde Vorrink, die, als cle com missie Anema zich tot den Partijraad wendt schrijft: „Ik ben de voorzitter van de Partijraad", m.a.w. men heeft bij cle tegenpartij te kla gen over de tegenpartij. Beter kan men bij clcn duivel te biecht gaan, meent spr. Niet ontkent spr. dat de S.D.A.P. eenige financi- cele steun aan Spanje geeft, maar de mo reel e steun ontbreekt, en de hulp is eenzij dig. Spr. komt tot de conclusie, dat de heer de Jong, die zich als schroomvallig heeft aangediend een onbeschroomd oordeel heeft gegeven over dingen waar hij niets van weet, spr. had daarom beter tegen een lan- taanrpaal kunnen praten. Ook spr. noemt de Ncd. Justitie, wanneer liet over sociale zaken gaat een klasscjustitic, een logisch verschijnsel, omdat zij geboren is uit de kapitalistische samenleving, dus uit de heerschende klasse. In een geval als dit kan zij onbevooroordeeld zijn, en bovendien is een klasscjustitie altijd nog beter dan de commissie van den Berg, die spr. onwonclen een veemgericht noemt. De internationale toestand. Van de stelling uitgaande, dat alle krijgs verrichtingen in alle deelcn der wereld on der te brengen zijn in één grooten strijd, die van het opkomende socialisme en het ster vend kapitalisme behandelt spr. de gebeur tenissen in Spanje. Aan de hand van groote kaarten geeft hij een interessante beschou wing over het verloop van den strijd. Het ontbrak Franco aan aanhang en de regee ring aan samenhang. Naarmate de saamho righeid van de rcgecringstroepen grooter werd had Franco meer behoefte aan bui- tenlandschc hulp. Volgens spr. hebben Hit- Ier en Mussolini toen een koehandel gedre ven. Hitier hielp Franco, om Mussolini's heerschappij in de Middcllanclscho Zee te helpen vestigen cn Mussolini maakte den weg vrij om Oostenrijk te laten anexceren. Vervolgens schetst spr. de gebeurtenissen der laatste jaren in Oostenrijk en komt tot cle conclusie, dat de R. K. leiders en hun „piassen" Dolfuss cn Schussnig de komst van Hitier doelbewust hebben voorbereid. Na nog enkele opmerkingen over dc toe stand in Tsjecho-Slowakije en de verhou ding van Nederland tot Sovjet Rusland, wordt te middernacht deze zeer druk be zochte vergadering gesloten. BERGEN (Vervolgverhaal met kleurwedstrijd voer de kinderen, zie Schager Courant van Zaterdag 16 April). Demonstratie Roode Kruis-hon- den. Voor de afdeeling Bergen van het Nederl. Roode Kruis werd gistermorgen door leden van cle afd. Kwadijk-Edam der Ned. Ver- ccniging voor Roode Kruis-honden op het terrein „Dc Verbrande Pan" een demonstra- tic gehouden met Roode Kruis-honden. De voorzitter van cle afd. Bergen van het N.R.K., Mr. A. AI. Ledcboer, heette de aan wezigen welkom en wees op de wensche- lijkheid van het oprichten van een afd. Ber gen, daar het opsporen van gewonden in het veld door Roode Kruis-honden zich zoo prachtig aansluit bij het Roode Kruiswerk. De heer Daatselaar, de bekende dresseur, dc leider der oefeningen van dezen mor gen, dankte het bestuur voor zijn medewer king. Het is hier niet de vraag naar een dure rashond, doch elke hond, die de daar voor noodige karaktereigenschappen bezit, kan worden opgeleid. Wat met liefde, ge duld en kennis, clezc geheimen van de af richting, kan worden bereikt, werd vervol gens duidelijk cn overtuigend gedemon streerd. De gehoorzaamheidsprocvcn werden zon der fouten afgelegd. Elke zachte aanwijzing, als zit, vooruit, af, terug, werd stipt opge volgd. Ook het zoogenaamde volgen, links of rechts, was feilloos. De resultaten van het opzockon van kleine voorwerpen, als een cent, een lucifer, enz., los daarheen ge worpen in het zand en tusschen cle helmbe planting, zonder luchtnemen, wekten de verbazing van de genoodigden. Tenslotte '1 mooiste: het opsporen van gewonden op het terrein. Dc hond wordt het veld ingestuurd, vindt een gewonde, neemt daarvan een tasch of muts of ander voorwerp, brengt Algemeene ledenvergadering van het Bo tercontrölestation „Noordholland" op Vrijdag 22 April 1938, 's middags om 1.30 uur, in Café Central te Alkmaar. De Voorzitter, de heer G. Nobel, opent met een woord van welkom. Hij wijst erop dat de boterprijs in 1937 iets gunstiger is geweest dan in 1936. Hij deelt mede, dat Dr. L. T. C. Schey met ingang van 1 Mei den dienst gaat verlaten en dus ook als adviseerend lid van ons station heengaat. Hij dunkt Dr. Schey voor de vele aan lret station bewezen diensten en. deelt mede, dat het Bestuur be sloten heeft hem te benoemen als lid van verdienste, waarmede de al gemeene ledenvergadering accoord gaat. Dr. Schey dankt voor deze benoeming en tevens den heer Nobel voor zijn leiding als Voorzitter en den heer de Waal voor de prettige samenwerking in al die jaren. De Voorzitter brengt dan naar voren de werkzaamheden van het Z.K.B. Hierdoor zal het. product beslist vooruitgaan. Hierna worden de notulen voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Mededeelingen. Ledental. Op 1 Januari 1937 bedroeg het ledental 74, n.1. 58 zuivelfabrieken, 7 melkinrichtingen, 8 handelaren en 1 zelf- karnende boer. In den loop van 1937 zijn uitgetreden 3 leden, n.1. 2 zuivelfabrieken en 1 handelaar en toegetreden 4 nieuwe leden, n.1. 3 zuivelfabrieken cn 1 hande laar, zoodat het ledental op 1 Jan. 1938 bedroeg 75, n.1. 59 zuivelfabrieken, 7 melk inrichtingen, S bandelaren cn 1 zelfkarnende j boer. Na" 1 Jan. 193S zijn nog toegetreden I 2 zuivelfabrieken, zoodat het ledental op dit oogenblik bedraagt 77, n.1. 61 zuivelfa brieken, 7 melkinrichtingen, 8 handelaren en 1 zelfkarnende boer. Van de Centrale Commissie werd be richt ontvangen inzake de samenstelling van den Centralen Raad van Beroep voor de Botercontrölestations. Exploitatierekening 1937 en balans per 31 December 1937 worden zonder verdere bespreking goedgekeurd, terwijl de begroo ting voor 1938 eveneens zonder discussie wordt aangenomen. Ook de vaststelling van de bijdragen der leden per 100 K.G. boter over 1938 levert geen moeilijkheden op. Nadat do Voorzitter bij de rondvraag eeni ge vragen heeft beantwoord, sluit hij deze vergadering. Algemeene ledenvergadering van liet Kaascontrölestation „Noordholland" op Vrij dag 22 April 193S, 's middags om 2 uur in Café Central te Alkmaar. De Voorzitter, de heer G. Nobel, opent de vergadering en wil een extra woord wij den aan Dr. Schey, wiens laatste vergade ring dit is als adviseerend lid van ons sta tion. Dr. Schey beëindigt 1 Mei zijn werk zaamheden als Rijkszuivelconsulent. Voordat het K. C. N. II. bestond heeft Dr. Schcv reeds de voorberei dende werkzaamheden verricht. Spr. stelt de vergadering voor hem te benoemen als 'lid van verdienste, wat door de vergadering wordt aan genomen. Dr. Schcv stelt deze benoeming zeer op prijs en dankt hiervoor. Hij heeft zich steeds geheel voor het werk gegeven cn met het Bestuur steeds prettig samengewerkt. Hij meent het archief van de oude vereeni- ging te moeten overdragen aan het tegen woordige stations. De Voorzitter brengt Dr. Schey hiervoor een woord van dank, en deelt verder nog mede, dat ten aanzien van de magere kaas sooi-ten 20+ en 30+ van regeeringswege maatregelen zullen worden getroffen. Of dit een verbod van bereiding of van uitvoer zal zijn is nog niet bekend. Spreker juicht ech ter deze maatregelen toe, welke een verster king van onze 40+ kaas zullen bctcckenen, Hierna volgt lezing en goedkeuring der no tulen. De Voorzitter deelt mede dat men ten aan zien van het verbod van dc pasteurisatie van dc kaasrnelk -og niets is gevorderd. Wat het ledental betreft, op 31 December 1936 bedroeg dit 424, n.1. 72 kaas- cn boter- fabrieken, 10 kaasfabrieken cn 342 zelfkazen- de boeren. In den loop van 1937 zijn uitge treden 3S leden, n.1. 5 kaas- en boterfabrie- ken en 3 kaasfabrieken, wegens opheffing, benevens 30 zelfkazende boeren, terwijl toe traden 3 nieuwe leden, allen zelfkazers, zoo dat. het ledental cp 31 December 1937 bedroeg 389, n.1. 67 kaas- en boterfabrieken, 7 kaasfa brieken en 315 zelfkazende boeren. Na 31 De cember 1937 zijn nog uitgetreden 12 leden, n.1. 1 kaas- en boterfabriek en 1 kaasfabriek wegens opheffing, 1 kaas- en boterfabriek wegens schrapping, en 9 zelfkazende boeren, zoodat het ledental op dit oogenblik bedraagt 377, n.1. 65 kaas- en boterfabrieken, 6 kaas fabrieken en 306 zelfkazende boeren. Verkiezing bestuurslid. De heer Veld- stra wordt met algemeene stemmen als be stuurslid herkozen. Exploitatierekening 1937 en balans per 31 December 1937, worden zonder verdere be spreking goedgekeurd; de bcgrooting 1938 wordt aangenomen. Hierna volgt vaststelling van dc bijdragen der leden per 100 K.G. kaas over 1938. De rondvraag levert niets op; sluiting volgt. Zonder zich dus te bezinnen Stapt Tante Matje hij Van Geelen binnen. Dc winkel is gezellig en overzichtelijk ingericht En bij het zien van al dat mooi's, straalt Tante Matjc's gezicht LAGEZIJDE B 40, Tel. 2S, SCHAGEN, en onze filialen: C. PRINS. Breezand, A. NIPSIIAGEN. Middenmeer, W. IIALBERTS- MA, Winkel. Zoekt U een leuk cadeautje? Komt eens bij ons kijken en U slaagt vast naar uw zin! die bij zijn baas en gaat dan in snel tempo aan cle lijn ine! zijn' meester terug naar den gewonde. Dit echt practische werk in oorlogstijd bewees wel overtuigend het groote nut van Roode Kruis-honden. Deze zeer geslaagde demonstratie zal er stellig toe leiden, dat het doel, oprichting eener af deeling van cle Nederl. Veieeniging voor Roode Kruis-honden, zal worden bereikt. KOEDIJK Tuinders ontstemd. De tuinders in onze gemeente zijn ont stemd over den bruggenbouw van den aan te leggen proefpolder, daar deze ern stig cle vaart belommert. Hierover zal een klacht worden gezonden aan de besturen van Provincie cn Banne. Vaste lasten-commissie. De connmïssie voor het vaste lasten-vraag- stuk.in onze gemeente, bestaande uit. de heeren W. Visser, W. Butter, C. Spaan, A. Molenaar cn A. Jongisma, heeft als haar voorzitter benoemd cle heer W. Visser cn als secretaris dc heer W. Butter. ZIJPE 'T ZAND. Gevaarlijk spel. Gisteren is het zoontje van v. d. Weij, machinist aan de melkfabriek „Nieuw Le ven", alhier, toen het op daar staande melkbussen aan het spelen was, afgevallen en onder de melkauto van v. d. Linden te rechtgekomen. Het jongetje werd ernstig in het gezicht gewond. Dc beentjes kwa men onder dc wielen terecht en werden ver brijzeld. Het. ventje is met dezelfde melk auto direct naar het St. Lidwinagesticht in Den Helder vervoerd. LANGENDIJK NOORDSCHARWOUDE „HERCULES en IIYGIEA." In de gehouden bestuursvergadering van dc gymnastiekvereniging „Hercules en Hygica" werd besloten deel te nemen aan cle kampioenswedstrijden van het K.N.G.V., wel ke te Koog aan de Zaan gehouden zullen worden. De heeren zullen uitkomen in het nummer klassikaal brug, de dames met knotszwaaien en dc jongens en meisjes met vrije oefeningen. Enkele jongens en meis jes zullen ook aan de personeele wedstrijden deelnemen. Voorts werd besloten clubkampioenschap pen van de vereeniging zelf in te voeren voor adspiranten boven de 10 jaar, n.1. een 5 kamp in den len en 2cn graad. Schaken. Zwart: Wit; le klas: J. Klinkert—H. Hart 0—1 Dr. J. de WitJ. Kroon 10 2e klas: P. dc RuiterJ. Bouwens 01 L. E. HulshofJ. Deutekom 10 •ie klas: J. SmitJ. Kamper 10 G. GoudsblomP. Deutekom 1—0 J. IleidsmaW. v. Loencn 10 J,. IJffJ. Ootjers afgebr. Als bijzonderheid kan vermeld worden dat cle partij tusschen Dr. de Wit en J. Kroon 112 zêtlen heeft geduurd, wat een groote zeldzaamheid is. Algemeene Kiesvereen. v. h. Hoog heemraadschap Noordh. Noorder kwartier. In de gehouden ledenvergadering van deze Kiesvereeniging werden als bestuursleden gekozen de lieeren K. Breebaart Dz., lleiloo, voorzitter; J. du Burck, Zuidscharwoude, secretaris-penningmeester; P. J. Peereboom te Broek in Waterland, .1. Kamp te Berkhout, Air. Dr. Belonje te Alkmaar, S. Kossen, te Broek op Langendijk cn J. Kroonenburg te Zaandam. De penningmeester deed rekening en ver antwoording, waaruit bleek, dat er een klein batig saldo was. Ecnige besprekingen werden reeds gehou den over de in 1940 te houden verkiezingen. Men hoopt, dat dc uitslag dan zoo zal zijn, dat dc evenredige vertegenwoordiging dan beter tot zijn recht komt.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5