De Betuwe dit jaar Rechtsche aanval verraste de regeeringstroepen DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Hardnekkige tegenstand der linkschen Twee bruidsmeisjes verbrand Auto rijdt op wielrijders in zonder bruidstooi Henlein tartte de Tsjechische regeering DINSDAG 26 APRIL 1938. 81e Jaargang. No. 10555. Laan, Schagen, Tel. 20. UifgOYO der N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" SPANJE Valencia opnieuw gebombardeerd I nr'flPMARSCH LANGS DE ZEEKUST NAAR' CASTEWLOM Barcelona is gisteren weer door de Fran covliegtuigen gebombarderd. In Valencia werden dertig personen gedood, waaron der een matroos van het Britsche schip „Celtistar". Drie opvarenden van dit schip werden gekwetst. Van de fronten Het ministerie van defensie deelt mede, dat de regeeringstroepen hun stellingen in de sectoren Torra de Seinus en Tremp heb ben verbeterd. Hevige vijandelijke aanval len op Aliaga zijn afgeslagen. In de zone van Salcadella werden aanvallen op Mo- gotes afgeslagen. Bij Alcala de Chivert is verbitterd gevochten: de regeeringstroepen hebben verscheidene belangrijke hoogten ten westen van het dorp bezet. Volgens berichten uit Barcelona zijn de troepen van Franco er in den sector Monfalban niet in ge slaagd het front van de regeerings troepen te doorbreken. In het cen trum van 't frint bij Aliaga werden de regeeringstroepen achteruit ge drongen, doch op de vleugels ble ven de stellingen vrijwel gelijk. Het schijnt, dat de aanval van de rcchtschcn de regeeringstroepen heeft verrast. Niettegenstaande den opmarsch van de troepen van Franco in de Pyren'eeën, welke hun bij de Pont du Roi bracht, houdt de 43ste divisie van de regeeringstroepen nog stand ten Noordwesten van Boltana De man schappen hebben zich bier in de bergen ge nesteld, zij zijn goed voorzien van munitie en materieel. Niettegenstaande hun isola tie zijn de mannen erin geslaagd in contact te treden met de regecring te Barcelona. De rcchtschen hebben een aanval gedaan op de Col de Sahun tusschcn Boltana en Viella, doch zij werden in wanorde terugge slagen. Ook ten Zuiden van de Ebro hebben de regeeringstroepen aanvallen ondernomen in den sector van Salsadella. Zij hebben eeni- ge hoogten ten westen van Alnogacer ver overd. Langs de kust heeft de opmarsch der op standelingen naar Alcala de Chivert hun veroorloofd de eerste huizen der stad te be reiken. De regeeringstroepen nestelden zich evenwel in dit terrein. Zij slaagden er zelfs in tegenaanvallen te ondernemen, aldus be richten van regeeringszijde. Het rechtsche leger van Varella, dat in den sector Montalban naar het zuiden op rukt, is gisterochtend 20 kilometer gevor derd over een breedte van 20.000 meter. De troepen staan 10 km. voorbij Aliaga en blij ven oprukken. Vele krijgsgevangenen en veel materiaal vielen den rechtschen in handen. Een rechts complot? De „Intransigeant" publiceert een bericht van zijn correspondent te Perpignan, waar in deze melding maakt van geruchten over een rechts complot in Cataloïiië. Te Figue- ras zouden verscheidene hooge ambtenaren zijn gearresteerd. De militaire gouverneur van Gerona is van zijn post ontheven, naar Barcelona gevoerd en in de gevangenis op gesloten. Drama in fotografisch te Coventry. atelier Te Coventryf Engeland! is Zaterdagmid dag een ernstig ongeluk gebeurd op het ate lier van een fotograaf, die juist een bruids paar vereeuwigd had. Er zou daarop een groep gemaakt worden, waartoe de anderen uit de wachtkamer werden geroepen. Onderweg naar het atelier kwam, aldus do N.R.Crt., de tullen sluier van de 23-jarige Eunice Naylor in aanraking met een electrisch ka cheltje en in een oogwenk stond het meisje in vlammen. De bruigom en zijn getuige deden wat zij konden om de vlammen te dooven, maar in hun zenuwachtigheid trachtten de bruid en de andere bruidsmeisjes, die even ge vaarlijk gekleed waren, te helpen, met het onvermijdelijk gevolg, dat ook haar kleeren vlam vatten. De beide mannen en de fotograaf trokken de brandende kleeren van de lichamen der meisjes en aan hun kordaat optreden is nog te danken dat er niet meer slachtoffers geval len zijn ,maar toen de ziekenauto's de gewonden naar het ziekenhuis gebracht hadden bleek, dat Eunice Naylor en de zes-jarige Josephine Russell reeds aan hun brandwonden waren overleden. Ook fotograaf en zijn vrouw ge wond. De toestand van de pas gehuwde bruid, haar 16-jarig zusje Leonie en een meisje van acht, dat de sleep van de bruid gedra gen had. is zeer ernstig, maar niet direct levensgevaarlijk. Het atelier is volkomen uitgebrand en de fotograaf en zijn vrouw hebben ook ernstige brandwonden opgeloo- pen. Van de negen menschen, die de groep zouden hebben gevormd, zijn alleen een pa ge en een der bruidsmeisjes ongedeerd ge bleven. De bruigom en zijn vriend konden na be handeling in het ziekenhuis in hun wonin gen terugkéeren. Hij weigerde hakenkruis te kussen Joodsche uitgever in New York ernstig mishandeld. De „Daily Telegraph" meldt uit New York, dat een troep nationaalsocialistcn te New York een aanval heeft gedaan op den heer Charles Weiss, een Joodschen uitgever van een anti-nationaal-socialistisch tijd schrift. Deze aangelegenheid trekt in de Ver. Staten sterk de aandacht. De lieer Weiss, die kreupel is, was niet in staat zich te verdedigen. Hij werd bewusteloos geslagen, toen hij weigerde een hakenkruis te kussen, dat. vier aanvallers onder zijn neus hielden. Hij werd bewusteloos op den grond van zijn kantoor gevon den met een schedelbreuk. Op zijn armen waren met een scherp mes nat ionaal-socialistische emblemen in- gekerfd. Bestuursleden van den anti-nationaal-so- cialistischen bond hebben verklaard, dat in dien de regeering niet optreedt tegen „Ame rikaan och nationaal-socialistische sterke- arm.-benden" zij vergunning zullen vragen voor het dragen van revolvers om zich zoo noodig te kunnen .verdedigen. Zeer ernstig verkeersongeval. Gistermiddag omstreeks twee uur is aan de Verlengde Schrans te Huizum een ern stig ongeluk gebeurd, waarbij drie personen werden gewond, w.o. Ds. Dcthmers uit Sneek. Drie jongens van 9 en 10 jaar oud, kwamen op de fiets uit de richting Leeuwarden, ter wijl een auto uit de richting Heerenveen kwam. De jongens staken den weg over om een zijweg in te slaan, doch halverwege wei felden zij en wilden terugkccren. De autobe stuurder, de heer A. Wijtzes, directeur van de Chr. Kweekschool te Sneek, reed met een snelheid van pl.m. 50 kilometer. Hij trachtte door uitwijken en krachtig rem men een aanrijding te voorkomen, doch dit mocht niet gelukken. Hij reed op de jongens in, waarna de wagen tegen een boom reed. Twee van de jongens: Damstra en Kramer uit Huizum werden gewond, de derde: D. Visser, eveneens uit Huizum, kwam met den schrik vrij. De bestuurder van den wagen kreeg geen letsel, doch een der inzittenden, Ds. Deth- mers, gereformeerd predikant te Sneek, werd ernstig gewond. Nadat den gewonden geneeskundige hulp was verleend, zijn zij per ziekenauto naar Leeuwarden overgebracht. Ds Dethmers en Kramer zijn in het diaconessenhuis opge nomen, Damstra is naar het Bonifacius- hospitaal vervoerd, waar hem de H. Sacra menten zijn toegediend. De auto werd beschadigd. De „Dageraad" beleedigd Aanklacht tegen nationaal-socia- listischen predikant. Op een vergadering in het gebouw van den Protestantenhond te Workurn, spi'ak Ds. E. Reeser van Winterswijk oycr de nationaal- socialistische beweging. Spr. beweerde o.a. het volgende: „In Amsterdam werd onder toestemming van burgemeester Dc Vlugt op een tentoon stelling van de Vrijdcnkcrsvereeniging „De Dageraad" gelegenheid gegeven voor een dubbeltje op een Christusbeeld te schieten". Naar aanleiding hiervan, heeft de voor zitter van „De Dageraad" de heer J. Hoving, een aanklacht ingediend bij den officier van justitie wegens laster en beleediging van een groep van de Nederlandsche bevolking. „Ijzer meer waard dan woorden" Alzoo sprak Mussolini. Bij de plechtigheid te Pomezia heeft Mus solini het woord gericht tot de aanwezige autoriteiten en boeren en gezegd: Voor alle Italiaansche plattelanders, d.w.z. enkele tientallen millioenen, en ik ben er trotsch op tot hen te behooren, van de Al pen tot Libye, is het vandaag een feestdag. Feiten zijn steeds welsprekender dan rede voeringen. Bedenkt dat ijzer dat van de zwaarden en dat van de ploegen meer waard is en meer waard zal zijn dan woor den. YEHUDI MENUHIN ENGAGEERT NEDER- LANDSCHEN PIANIST ALS VASTEN BEGELEIDER. Naar wij van dr. de Koos, den manager van Yehudi Menuhin, vernemen, heeft de beroemde violist, nadat hij met verschillende hiervoor in aanmerking komende pianisten gemusiceerd heeft, zijn keuze iaten vallen op onzen landgenoot Henk Endt, dien hij als vasten begeleider geëngageerd heeft. Vernielende nachtvorsten FRUITTEELT GESCHAAD. In het hart van ons land, daar, waar onze groote rivieren elkaar het dichtst naderen, ligt een smalle strook grond, die reeds eeuwen lang de reputatie geniet tot de vrucht baarste gebieden van deze lage landen te behooren. Rèeds de Bata vieren hebben dit ingezien, en zij ga ven dit ge/bied den naam van Bat ouwe (goede grond). Die naaan is in den loop der jaren eenigszins veranderd en geworden tot Betuwe, maar de vruchtbaarheid bleef, en jaarlijks keert hier in het voorjaar een bloesempracht terug, die haar weerga nauwelijks vindt. „De Betuwe is in bruidstooi", zoo moem- de men het, wanneer deze bloesempracht zich in volle schoonheid vertoonde, en ieder jaar weer trekt die bruidstooi duizenden belangstellenden. Helaas, dit jaar hebben eenige nachtvorsten dien bruidstooi grondig vernield, zoodat er van een „bloeiende Be tuwe" thans geen sprake is. Belijdenis van het nationaal-so- cialisme zwaartepunt van zijn rede. De Engelsche pers ziet den toestand somber in „Wij willen den vrede in Europa, want wij hebben hem noodig," aldus verklaarde Konrad Henlein in een onderhoud met den hoofdredacteur van den Angriff te Karlsbad. „Ik weet, ook het Tsjechische volk wil •den vrede met ons. Doch zoolang een ongehoorde pershetze geduld wordt, zoolang zich krachten kun nen roeren, die ten nadeele van Europa de volken van dezen staat en wij zijn tegen onzen wil bij dezen staat gekomen in een uit zonderingspositie plaatsen, zoolang zal dc wereld hier geen werkelijke kalmeering kunnen venvachten. Zijn redevoerinq. waarvan de tekst eerst over 14 dagen gepu bliceerd wordt, en waarvan men dus al leen de uittreksels kent, heeft heel wat stof doen opwaaien. De Duitsche opvatting is, zegt de N.R.Crt. dat men te doen heeft met eischcn, die zich zoozeer tot het. mini mum beperken, dat de afwijzing van dezel- ven slechts kan worden beschouwd als een bewijs, dat men de verzoening welke de be scheidenheid dezer eischen mogelijk wil maken, niet ernstig wenscht. Op een voor de kennis van de Duitsche opvntting belangwekkend hoofdartikel legt de Deutsche Allgemeine Zeitung bijzonder don nadruk op het karakter van een toets steen voor dc oprechtheid van den vredeswil der anderen, clat aan de eischen van Hen lein door hun gematigd karakter eigen zou zijn, om er dan dadelijk aan te herinneren dat het lot van de Duitsche volksgroepen buiten de grenzen van hét land Duitschland niet onverschillig laat en dat de Duitsche wereldbeschouwing niet hij de Duitsche grenzen ophoudt maar zooals Henlein ge zegd heeft eenvoudig de Duitsche wereld beschouwing is. In het algemeen oordeelt men in Tsjecho- Slowakije zoo, dat Henleins rede een belij denis tot het natonaal-socialisme is. Het is de vraag of de Tsjechische regeering con sequent het thans nog geldende verbod op de partij van Henlein zal toepassen. Toch zeker niet wanneer bij ver schillende gelegenheden gebleken is, dat er heden zelfs geen rechtbank te vinden is, die in een zaak tegen de Henlein-partij een vonnis durft uit te spreken, waaruit dezelfde consequenties zouden moeten worden getrokken als destijds aiit (het Volkssport-proces. De regeering kan dat niet. Zij moet zich verschuilen achter de spitsvondigheid, dat de Henlein-partij thans blijkt een afdeo- ling Tsjechoslowaken van de nati onaal-socialistische internationale te zijn, zooals de communistische partij in Tsjcchoslowakije een Tsjechoslo- waaksche afdeeling afdeeling van de derde internationale is. Henlein kent deze onmacht en juist daar om wordt zijn belijdenis veelal als een uit tarting gevoeld, waarmee hij het staatsge zag een knauw wil geven. Bloesems schrompelen ineen. In plaats van de prachtige schakeeringen van rose en wit, overheersoht nu een vaal- grauwe tint. Het is, alsof het geheele bruidskleed overdekt is met schroeivlek ken. Overal hebben de vernielende nacht vorsten met ontstellende duidelijkheid hun sporen achtergelaten. De bloempjes schrom pelen ineen, de stampers en meeldraden zijn zwart geworden en duizenden, tien duizenden jonge bloesems van appelen en peren, pruimen en kersen zijn een ontijdi- gen dood gestorven. Het gebeurt vaker, dat de nacht vorsten de fruitoogsten bedreigen, haast ieder jaar zelfs. Maar dit jaar hebben er diverse ongunstige omstandigheden samengewerkt, zoodat men in de Betuwe de ko mende weken met groote onge rustheid tegemoet ziet. Dan toch zal beslist worden, of de boom gaarden de aanvallen hebben doorstaan, of dat de sombere vermoedens, dat de fruit teelt dit jaar over de geheele linie gedeel telijk mislukken zal, bewaarheid wordt. Reeds in den winter deden de voor den fruitteelt ongunstige omstandigheden zich gelden. De vorst, die thans zooveel vernield heeft, bleef toen uit, waardoor het onge dierte welig tierde, en de fruitboomen in hun groei belemmerden. Daarna volgde een zeer droog voorjaar, met een abnormaal warme maand Maart, waardoor de boom gaarden zeer vroeg tot bloei kwamen, bij na een maand vroeger dan gewoonlijk. Nauwelijks waren de teere bloempjes ont loken, of er volgde een verradelijke koude- inval, welke culmineerde in een week van 1 .vernielende nachtvorsten, Dit nummer bevat 8 pagina's DB BILT SEINT, Verwachting: Matige tot zwakke Noordoostelijke tot Noorde lijke wind, gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen regen, koude nacht, overdag wei nig verandering in tempe ratuur. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. Een Enqelsch oordeel. Volgens de Manchester Guardian houdt de verklaring op geen enkele wijze rekening met de reeds door de regeering van Praag aan de Sudetenduitschers gedane conces sies. „Sinds de aansluiting van Oostenrijk kan geen enkele regeering meer edelmoe digheid, geduld en sympathie jegens de Su detenduitschers kunnen getuigen dan de Tsjecho Slowaaksche regeering. In antwoord daarop vraagt Henlein nog meer. Zijn „mi- nimumeischen" zou geen enkele Tsjechische regeering kunnen inwilligen. In zijn rede voering maakte Henlein geen enkele toe speling op den geest van verzoening, waar van de regeering van Praag heeft blijk ge geven. Indien deze houding werkelijk de gevoe lens der Sudetenduitschers weergeeft en de goedkeuring van Berlijn ontvangt, is de toe komst zeer zeker somber. Voor de openbare meening der wereld zal Duitschland geen enkele verontschuldiging hebben in te grijpen indien, naar waar schijnlijk lijkt, de regeering van Praag deze eischen van de hand wijst." Achteruitgang van gewest Friesland der S.D.A.P 9.25 van de leden verloren sinds het conflict Kiès. Het bekende conflict in de S.D.A.P., heeft aldus de Tel., in Friesland sterker om zich heen gegrepen dan door velen werd ge dacht. Volgens het jaarverslag van het Gewest Friesland, liep van 1 October tot 31 December 1937 het aantal afdeelingen met vier terug, terwijl het aantal leden in het zelfde tijdvak achteruit ging van 7681 tot 7134; een verlies dus van 9.25 De Gewestelijke Jaarvergadering zal wor den gehouden te Leeuwarden op Zondag 8 Mei a.s. DORNIER MET VERSTELBARE SCHROEVEN. Op Schiphol is Zondag aangekomen een tweemotorige Dornier 17 met verstelbare V. D. M. schroeven. De Duitschers hebben dit toestel „Der fliegende Bleistift" gedoopt. Deze bommen werper kan, aldus het Hsbl., een snelheid van 420 km. per uur ontwikkelen. Als doodgevroren... Het is moeilijk, reeds thans de schade te bepalen. Vaak lijkt het, of een geheele boom gaard is doodgevroren, terwijl dan achteraf blijkt, dat er nog een vrij behoorlijk percen tage van de bloesem vrucht zet. Vast staat evenwel, dat er voor vele duizenden guldens is vernie tigd. Van deskundige zijde verna men wij, dat de vroege pruimen na genoeg geheel zijn verongelukt. Voorts hebben vooral de goudreinet- ten zeer ernstig te lijden gehad. De weerberichten geven nog steeds weinig uitzicht op ingrijpende verbetering. Gedu rende de geheele bloeiperiode, dus juist in den tijd, dat er behoefte is aan veel zon, is het koud en somber weer geweest. Het was koud, waardoor de bijen de korven haast niet verlieten, hetgeen een zeer nadeeligen invloed heeft gehad op de bestuiving en de vruchtzetting. Ook de imkers hebben een slechten tijd medegemaakt, aangezien tal rijke bijen, die ondanks de koude uitvlogen, nimmer terugkeerden. Er heerscht een gedrukte stemming in de Betuwe. Waar blijven dit jaar de duizenden bezoekers? Waar is de vreugdevolle aan blik van den prachtïgen bruidstooi, de be looning voor den harden arbeid? De Betu we blijft dit jaar zonder bruidstooi. De avond daalt over de boomgaarden. De boeren begeven zich naar hun woningen om zich te warmen, want het is nog koud op het land, maar de fruitboomen kunnen zich niet verwarmen. Met angst in het hart luistert de teler naar de weerberichten: In den nacht van Maandag op Dinsdag kans op nachtvorst!De Betuwe blijft dit jaar zonder bruidstooi.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1