„Christen-varkens, die in Jondsche winkels konpen" Ideale autowegen Een dorp gaat verhuizen! Straatsteenen van porselein! Petroleum voor Duitschland Het vermogen der Habsburgers Ontmoeting met mevrouw Chamberlain De treinreiziger, die aanstoot gaf Britsche luchtmacht van 9000 vliegtuigen? OORLOGSBUIT. Japansche soldaten bezichtigen vol trots een pantsertrein, dien zij op de Chineezen veroverd hebben. Geraffineerde methoden bij de anti-Joodsclie actie te Weenen Ook niet-Joden gedupeerd. De „Daily Telcgraph" meldt uit Weenen, dat het nationaal-socialis- tische regiem voor groote moeilijk heden staat bij zijn streven de Jo den uit Weenen te verdrijven. Er zijn bijna evenveel Joden te Weenen als in de rest van Duitschland, in dien men rekening houdt met de 50.000 personen, die in de laatste vier jafren uit Duitschland zijn ver trokken. De laatste groep politiebeambten, die uit andere deelen van Duitschland waren ge zonden om de orde te handhaven, is Vrij dag vertrokken. Tijdens het weekeinde zijn intimidatiemethoden toegepast, welke voor al niet-Joden groot ongemak hebben ge bracht. Verscheidene groote café's waren Zondag leeg, hoewel het, er anders meestal zeer druk is. omdat van de eigenaars of pachters was gezegd, dat het Joden waren. De café's werden gepost door bruinhemden. die niet- Joden de waarschuwing gaven niet binnen te gaan. Deze waarschuwing was volgens den correspondent niet op onzekeren toon gesteld. Het principe dezer actie is, dat Joodsche winkels en café's slechts Joodsche klanten mogen hebben. De uitwerking van dezen maatregel is zeer merkbaar, daar, natuur lijk, ook de Joodsche klanten wegblijven. Voor een zeer bekend café bij de Opera stond overal het woord „Jude" geschilderd. Geen plaats in dit café werd bezet. De grootste zaak in fijne vleeschwaren te Weenen, die anders op Zaterdag tot acht uur stampvol is, was dezen keer al om vijf uur gesloten. De klanten waren ge vlucht, nadat zich voor het huis posters hadden opgesteld. Verscheiden personen, die zich naar Joodsche zaken begaven zonder dat zij wisten, dat de eigenaars Joden zijn. werden aangesproken, toen zij weer buiten kwamen. Zij werden gedwongen een uur lang te mid den van nationanl-socialisten in bruine hemden te loopen, met om hun hals een bord, waarop te lezen stond: „Dit is een Christen-varken, dat in Joodsche winkels koopt". Arrestaties aan de grens. Tientallen Joden probeerden dagelijks de grens over te komen naar Hongarije of Tsjecho-Slowakijc. Een Wcensch juwelier werd aan de grens gearresteerd, toen hij op weg was naar Bratislava (Presburg) de hoofdstad van Slowakije, op 4S k.m. van Weenen gelegen. Hij klaagde bij de beambten over zijn armoede en niets werd op hem bevonden. Vervolgens werd zijn fiets nauwkeurig onderzocht. Onder het zadel werden diamanten gevonden ter waarde van 40.000 tot 50.000 gulden. De man werd gevankelijk naar Weenen teruggebracht. Een ITongaarsche chauffeur is gear resteerd, omdat hij langs een ongebruike- h'jken weg 's nachts deg rens passeerde. In de auto zaten ongeveer twintig Joden, die hem elk een belangrijk bedrag hadden be taald om over de grens te komen. Op een bijna. 1000-jarige geschiedenis kan het dorp Edderitz in Anhalt terugzien, dat thans „verhuizen" moet, omdat de bruin kolengroeven, die zich onder het dorp be vinden, moeten worden geëxploiteerd! Over al in het rond zijn de bruinkolen reeds af gegraven. De „verhuizing" zal in tien jaar tijrls geleidelijk geschieden. Hoe kleiner het oude Edderitz wordt, des te grooter wordt het nieuwe, dat op een andere plaats wordt opgebouwd. Van dit nieuwe dorp zijn thans reeds 14 huizon onder dak gebracht, waarbij men de gelegenheid be nut, om een modeldorp met hreede straten, architectonisch mooie dorpshuizen en ver der alles, wat de moderne tijd geleerd heeft, te bouwen. Behalve het dorp moeten zich overigens ook een suikerfabriek, negen groote boerderijen on twee landgoederen op stap begeven. Bestrijding der gevolgen van gasvergiftiging Be weg geopend. In een vergadering van de Japan- sche medische sociëteit heeft de Duitsche luitenant-kolonel Otto Muntsch een rede gehouden, waarin hij heeft gezegd, dat na twintig jaar ernstige studie de weg is ontdekt tot genezing van de gevolgen van gas vergiftiging. Men heeft ontdekt, dat. de gevolgen voor mensch en dier hetzelfde zijn en thans is het mogelijk proeven te nemen. De groote belangstelling voor dit pro bleem in Duitschland begon na den oorlog, toen zich daar 70.000 patiënten bevonden, lijdende aan de gevolgen van gasvergifti ging. Spreker zette vervolgens uiteen, dat het gevaarlijk is lijders aan de gevolgen van gasvergiftiging te gebruiken voor vlieger, aangezien door het gas alle organen worden aangetast. De overste i3 er in geslaagd te ontdekken, dat door phosgcen vergiftiging de rooclc bloedlichaampjes dubbel zoo groot worden. 7aar men zonder gevaar 150 190 km. per uur rijdt. België vooruitstrevend. Op het. vierde Belgische Wegencongre^, dat zoojuist te Gent gesloten werd, kwam o.m. ter sprake de scheiding der beide ver- keersrichtingen op den autoweg, waardoor in België wordt gerekend op een breedte van 7 meter voor elk der beide richtingen, geschieden door een strook grond van en kele meters breedte. Bij de beraadslagingen verkreeg het woord de lieer S. ten Bokkel Huinink van Haarlem, die groote waardeering uitsprak voor het krachtig aangevangen werk voor dc autoroutes in België, voor de in aanleg zijnde 108 k.m. baan van Brussel naar Oost ende, voor een gedeelte tusschen Gent en Brugge en der speciale autobaan van Brus sel naar Luik. Spr. bracht hulde aan de Belgische regee ring en de betrokken ingenieurs, doch meen de ten opzichte der geringe breedte van het rijvlak, te moeten wijzen op het door Nevas sedert 1923 in Nederland ingenomen stand punt, dat in drukke centra voor den auto weg a niveau, voor elk der beide richtingen, een breedte van 12 meter voor het verharde rijvlak gewenscht is. Te meer is dit. noodig, waar men zich voor België over een 7 meter rijvlak snelheden van 150 tot 190 k.m. per uur voorstelt en deze z.i. niet toelaatbaar zijn bij deze gerin ge wegbreedte. Nevas propageert se dert jaren een breedte van 12 me ter verhard rijvlak voor elk der beide richtingen, onderverdeeld in 3 stroken, elk van 4 meter breedte. De auto's kunnen elkander bij inhalen dan zonder eenig gevaar passecren, ook. bij groote snelheden. Voorkoming van verblinding. In plaats van een hreede tusschensf rook prefereert spreker mede wegens minder kosten en meerdere veiligheid den in. 1923 reeds door Nevas voorgeslelden tus- schenwand van beton, of nog beter van me taaldraad vlechtwerk met rubbervulling, beide ter hoogte van ongeveer 1.25 M., waarin naar het. rijvlak gerichte, zijde lings vooruitstralende verlichting is aange bracht, waardoor verblinding door tegen liggers absoluut wordt voorkomen. Naast soliede constructie der autobanen dient in de eerste plaats op de veiligheid te worden gelet. Nationaal socialisten verrast Ingrijpen van de Deensche po litie. Het Deensche blad de „National Tidendc" verneemt, dat de politie Zondag 240 Deensche nat ionaal-so cialisten heeft, verrast, dip te Nordre Birk bij Kopenhagen militaire oefe ningen hielden. Negen leiders werden gearresteerd. Tot de gearresteerden behoort ingenieur Back Pctersen, de secretaris van den Deonschcn Fuchreiv die in voorloopige vrijheid is ge steld, nadat hij wegens het lossen van re volverschoten in het, Folketing was gear- .«steerd. De negen nalionaal-socialisten zijn op vrije voeten gesteld. Zij zullen worden vervolgd wegens verstoring van de open bare orde en het, dragen van een verboden uniform. Wat niet al van het „Hartpor- zellan" gemaakt kan worden] Productie van de nieuwe indus trie wordt opgevoerd, waar door de prijs vermoedelijk kan dalen. Men schrijft ons uit Berlijn: Waar men in den tegenwoordigen tijd zijn opvattingen op zooveel gebied moet herzien, daar zal men ook die omtrent de breekbaarheid van het porselein moeten opgeven. In den tijd, waarin tengevolge van de economische crisis de afzet van de Duitsche porseleinfabrieken steeds kleiner werd, is men er n.1. in geslaagd, een nieuw soort porselein te construeeren, z.g. „Hart- porzellan". Omtrent de proeven, met dit „Hartporzellan" genomen, kunnen wij o.a. het volgende meedeelen: Men heeft getracht in twee wa terleidingsbuizen, de eene uit lood, de andere uit porselein, spijkers te slaan, waarbij bij den looden 'buis de spijker er glad doorging, terwijl die bij den porseleinen buis om boog, zonder de buis ook maar te beschadigen. Op een steenen vloer wierp men een kleinen porseleinen hal, die. niet alleen niet brak, maar in de hand terugsprong. De buizen uit porselein hdbben boven die uit metaal voor, dat zij tegenover de inwer king van zuren volkomen ongevoelig zijn en dat zich aan de gladde porseleinen wand niets afzet, zoodat vloeistoffen daarin ook "-een bijsmaak krijgen tengevolge van die afzettingen of korsten. Het ecnige na deel is nog, dat het porselein duurder is; een K.G. porseleinen buis kost thans on geveer 12 R.M. Desondanks echter is de navraag zoo groot, dat men nauwelijks aan al de bestellingen kan voldoen. In Selb in dc Beierschc „Ostmark", waar het centrum der nieuwe industrie is, worden nieuwe ovens gebouwd, zoodat weldra op een zeer verhoogde productie kan worden gerekend, in welk geval ook de productie prijs vermoedelijk zal dalen. De bruikbaarheid van het nieuwe ma teriaal in de practijk bewezen o.a.: de nieuwe porseleinen buisleiding van de Wiesibadencr „Kochbrunnen" ter lengte van 600 M.; de verschillende kabelhuizen voor zeer hooge spanning: twee bronwater- leidingen, ieder van 2 K.M. lengte in het Baycrische Wald, bij zeer moeilijke bodem verhoudingen; de „Druckleïtung" bij de Hamburger „Hochbahn"; enz., enz. Behalve porseleinen hulzen worden ook verwarmingsplaten, isolatoren; bronfilters, waterleidingen en zelfs straatsteenen uit het nieuwe porse lein gemaakt. De straatsteenen werden verleden jaar in Bayreuth gelegd en zijn tot dusverre tegen het sterkste verkeer bestand geble ken. Hoe leerden wij ook in onze jeugd! Voor zichtigheid is de moeder der porseleinkast! Binnenkort moeten onderhandelin gen beginnen met, Roemenië over de levering van Roemeensche petro leum. Na de Anschluss van Oosten rijk is Duitschland in het bijzonder geïnteresseerd bij de voortzetting der Roemeensche petroleumleverin- gen op grond van de Oostenrijksch- Roemeensche overeenkomst. Tot nu toe heeft Roemenië weinig belang gehad bij de levering van petroleum aau Duitschland, daar het mogelijk was de aardolie elders tegen deviezen te verkoopen, Aldus werd petroleum aan Oostenrijk gele verd, waarhij de helft van het bedrag in deviezen werd uitgekeerd. Duitschland nam minder dan 8 procent van den Roerueenschen petroleumuitvoer op. Hef. rijk zou den invoer van Roe meensche petroleum willen vergroo- ten zonder deviezen te betalen. De kwestie der betaling speelt dus de belangrijkste rol bij de a.s. be sprekingen. Berlijn hoopt, dat het overwegend belang van den Roerueenschen handel met. Groot, Duitschland de onderhandelingen zal ver gemakkelijken. Men doet uitkomen, dat het Rijk na de aansluiting 27.2 procent van den Rocmeen- schcn uitvoer opneemt en 40 procent van den Roemecnschen invoer levert. Wat gebeurt er met de in be slag genomen kasteelèn en lan derijen? Reeds voor het uitvaardigen van het he vel tot in hechtenis nemen van Otto van Ilabsburg heeft dc Oostenrijksche regeering besloten het vermogen der Habsburgers in beslag te nomen. Dit. vermogen was reeds in 1919 door den staat in beslag genomen, doch in 1935 is door de regeering Schusch- nigg een wet aangenomen het vermogen te rug te geven. Deze wet is in December 1937 in werking getreden. Na de inlijving van Oostenrijk lfe deze wet wederom ingetrok ken. In het bezit van de Habsburgers bevinden zich vooral kasteelen, huizen en landerij en. In Weenen waren dit huizen in de Au- gustiner- en Ungarnstrasse en in de Gar- nisonsgasse. Bovendien is liet paleis aan de Albrechtsrampo, dat tot het Fideikom- miss van aartshertog Friedrich behoort, in beslag genomen. De waarde van de in be sla? cenompn goederen kan nog niet worden vastgesteld, aangezien eerst .moet worden nagegaan in hoeverre dit bezit on belast was. Men weet nog niet. welke hesteinnning zal worden gegeven aan de in beslag ge nomen sloten en landerijen. NederlandDuitschland cn En geland vullen elkaar zoo heer lijk aanr De prettigste herinnering van mijn bezoek aan Engeland houd ik aan het bal van de British Industrial club, zoo schrijft ons een jonge Nederlander, die, na dc voltooiing van zijn opvoeding in Duitschland. eens wat meer van de wereld wilde zien. Dat. bal zal ik mijn leven niet vergeten; het is één van de grootste in Londen. Ik werd er geïntroduceerd door twee be kende Engelsche mode- en „sociëty'-journa- listen. Mevr. K. M. Richardson, niet wie ik aan een tafel zat, en mcj. M. T. Tlogg van den „Evening Standard". De „society"- jour nalistiek is in Londen een pers-afdeeling, die in Amsterdam en Berlijn niet. bestaat. Ik werd aan een zeer groot aantal dames en hoeren cn vooral jongedames voorgesteld Het Engelsch woordenboek snookte eerst even door mijn hersenen. Maar toen ik merkte, dat ik mij toch goed kon uitdruk ken, en dat men het mij niet kwalijk nam, wanneer ik af en toe tegen de, Engelsche spraakkunst of éfikette zondigde, begon ik er aardigheid in te krijgen. Maar plotseling begon mijn hart sterker te kloppen. Voor ik het wist, stond ik tegenover Mevrouw Cham berlain, de echtgenoote van den eersten minister. Ik dacht reeds: Nu een paar belecfdsheidswoorden, en de karwei is achter den rug. Maar Mevr. Chamberlain zeide het zeer aardig te vinden, eens met een in Duitschland opgevoeden Hollander te praten. En terwijl de oogen van alle omstanders op mij waren gericht, raakten wij in een prettig gesprek. Mevr. Chamberlain stelde mij talrijke vragen en ik bleef het. ant woord niet schuldig. Weldra begon ik ook vragen te stellen. Het duurde misschien tien minuten. In mijn verbeelding hen ik een geheelen dag met Mevr. Chamberlain in gesprek geweest. Nederlanders cn Engelsclien lij ken te veel op elkaar. Zij vertelde mij, dat zij Nederland innig lief had. Zij hield vooral van de Nederland- sche bloemen. In de geschiedenis waren Nederland en Engeland dikwijls eikaars tegenstanders geweest.. Zij wist, dat Enge land in Nederland van ouds her niet zeer populair was, en in Engeland was Neder land van ouds her ook niet zeer bemind Nederlanders en F.ngelschen leken te veel op elkaar, meende Mevr. Chamberlain. Zij hadden te vaak hetzelfde doel nagestreefd. Thans waren er verschijnselen, die er op wezen, dat zij elkaar loeren waardeeren en leeren liefhebben. Mevr. Chamberlain vond het blijkbaar aardig, mijn oordeel niet alleen over Duitsch land, maar ook over haar eigen vaderland te vernemen. Zij wees er ten slotte op, dat Nederland en Duitschland en Engeland vele gemeenschappelijke belangen hebben, en dat het jammer is, dat deze drie landen niet meer samenwerken. Wij vullen elkaar, zei- de zij, zoo heerlijk aan! Een goed vertrouwen tusschen deze drie landen zou wellicht de sleutel voor den vrede in Europa kunnen zijn! Maar toen zei Mevr. Chamberlain haastig, dat zij... nu over politiek begon te spreken en dat zij dit terrein principieel aan de mannen overliet. Géén godslastering, oordeelt de Hooge Raad. De prorureur-generaal hij den Hoogen Raad heeft gisteren geconcludeerd in de zaak tegen II. K., een tweede-hands-boek- handelaar, die zich, zooals men zich herin neren zal, in een treincompartiment zou hebben schuldig gemaakt aan godslaste ring, strafbaar ingevolge art. 147 W. v. S. De procureur-generaal zeidc, zich volko men te kunnen vereenigen met de opvat ting van den raadsman van den gerequi- reerde, dat deze een onontwikkeld man is, die nog vastzit aan opvattingen van athe ïsme en materialisme uit het verleden, maar met. zijn onverstandige uitlatingen daarom nog niet in strijd is gekomen met de strafbepaling van art. 147 W. v. S. Spr. was van oordeel, dat II. K., wanneer hij liet vermogen bezit om lot zelfinkeer te komen, zich zal schamen op dergelijke wijze als hij deed, in het openhaar zijn wijsheid ten toon gespreid te. hebben, doch dit brengt niet mede, dat zijn uitlatingen smalende godslastering waren. De in art. 147 bedoelde uiting moet zich, om den per soon strafbaar te maken „tegen God rich ten", niet betrekking hebben op men- schen, Gerequireerde richtte zich met zijn uitlatingen tegen dc tpenschpn: hij oor deelt hen, die gelooven in de wonderen, belachelijk. Strafbaar is slechts de uiting welke als schimp cn hoon bedoeld is en daarvan blijkt uit liet vonnis en het arrest niets. Hoe diep afkeurenswaardig het praten van dezen man ook zij, spreker achtte hem vol gens het betreffende wetsartikel niet straf baar en concludeerde tot verwerping van het beroep. Arrest 23 Meu Gandhi's dagen geteld De Mahatma voorspelt zijn dood. In een te Bombav gepubliceerd artikel voorspelt Gandlü zijn eigen dood. „Mijn da gen zijn geteld", schrijft hij, „ik zal niet lang meer leven, misschien een jaar of iets langer". Hij voegt, eraau toe, dat hij vóór zijn dood de bevrijding wil bewerkstelligen van de politieke gevangenen in Bengalen. Bouw van nieuwe toestellen op basis van massaproductie. De „Daily Herald" meldt, dat bin nenkort de bouw zal worden aange kondigd van een uitgebreide nieu we luchtvloot, waarmede de totale sterkte der R.A.F. (Engelsche Ko ninklijke luchtstrijdkrachten) ge bracht zal worden op 9000 vliegtui gen. De regeering zal bekend maken, dat Hef uitbreidingsplan der R.A.F. geheel zal wor den herzien. De bouw der toestellen zal wor den uitgevoerd op een basis van masse-pro- ductic. De regeering heeft zich tot alle groote vliegtuigfabrieken gewend voor bijzónder heden, Er zijn plannen bestudeerd voor de uitbreiding van eenige fabrieken. Wijnoogst in Luxemburg grootendeels verloren Kersen- en pruimenboomen niet bestand tegen het koude weer. In geheel Luxemburg heeft het koude weer en de nachtvorst groote schade ver oorzaakt. Do bloesems der meeste vrucht- boomen, vooral van dc kersen- en pruimen boomen, hebben dc hevige koude, welke tot 6 a S graden beneden nul ging, niet kun nen weerstaan. Dc wijnboeren in het Moezelge bied verklaren, dat drievierde deel van een normalen oogst onherstel baar verloren is. Op de in de afgeloopcn week gehoudeir wijnmarkt te Grcvenmacher hebben de voor de producten gevraagde prijzen sterk don invloed ondergaan van dc beloften voor den wijnoogst van 1938. Ontaarde muziek In het kader der Duitsche „Rijksmuziek-* dagen 193S" van 2229 Mei in Dusseldorp zal ook een tentoonstelling van Ontaarde Muziek worden geopend, die door „Staats rat" Zicglcr cn „Generalmusikdirektor" Sixt uit Weirnar georganiseerd is. Autobus onder trein Zes dooden en acht gewonden. Gisterochtend vroeg is ccn autobus op een spoonvego\ ergang op de lijn ParijsSau- mur tegen ecu trein opgereden. Er zijn zes dooden en acht gewonden. JEUGDIGE DUITSCHE TOT DWANG ARBEID VEROORDEELD. eD politierechter te Aldcrshot (Engeland) heeft een jonge Duitsche, Alga Pcrauer, veroordeeld tot zeven dagen dwangarbeid, waarna zij zal worden uitgewezen, omdat zij heeft verzuimd haar aankomst in liet district bij de politic te melden. Men brengt dit strenge vonnis in verhand met de protesten in het Lagerhuis cn de pers tegen het toenemend aantal Duitsche dienst boden in officiersgezinnen, vooral in Al- dershot. Veldmaarschalk Von Blomberg op de huwelijksreis In Indië gearriveerd. Aan boord van het. ms. „Huygens" van de maatschappij Nederland, kwam gisteren veldmaarschalk von Blomberg, oud-minister van oorlog van Duitschland, op doorreis naar Java te Belawan aan. Ilij was, aldus de N. R. Ct., vergezeld van zijn jeugdige echt genoote. Veldmaarschalk von Blomberg is in Genua aan boord gegaan. Hij vertelde aan een verslaggever van een der Deli-bla- den, dat hij thans op de huwelijksreis is, en voornemens is, na een kort bezoek aan Java, wederom aan boord van de „Huygens" naar Europa terug te koeren. Het echtpaar von Blomberg.

Schager Courant | 1938 | | pagina 8