Wèl de waarheid, maar niet de geheele waarheid Nederlander onder de hakbijl DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER EEN ROEP OM RECHT Hoogverraad in Barcelona Wat wil Rusland in het Verre Oosten? WOENSDAG 27 APRIL 1938. 81e Jaargang. No. 10556. Laan, Schagen, Tel. 20. üifgavff Jet N.V. Uitq.-MiT. ..*o"onds Noqrderkworlier TWEEDE KAMER ONVOL DOENDE INGELICHT HER INNERING AAN DEN ZWIJG PLICHT DER MARECHAUS SEE HEEFT EEN BIJSMAAK. OOK EEN INTERPELLATIE VAN DEN HEER ROST VAN TONNINGEN. Blijkens het door den heer Wen- delaar bij de Tweede Kamer inge diende voorstel tot het houden van een enquête, omtrent de opdracht van den minister van Justitie tot onthouding van opsporingsbevoegd heid door de brigade Oss der Ko ninklijke marechaussee, wordt voor gesteld een onderzoek in te stellen naar: 1. de juiste toedracht van de feiten, welke den minister van Jus titie geleid hebben tot zijn telegrafi sche opdracht aan den Procureur- Generaal bij het gerechtshof te 's Hertogenbosch om aan den be trokken divisiecommandant der Kon. Marechaussee namens hem mede te deelen, dat de brigade Oss zich tot nader order, behoudens uit- drukkelijken last van den procu reur-generaal, te onthouden heeft van ieder opsporingsonderzoek; 2. de vraag, of de minister be voegd was deze opdracht te geven, en, zoo ja, of er voldoende aanlei ding voor den minister was om met zooveel spoed een zoo ongebruike- lijken en ingrijpenden maatregel te nemen. De getuigen. In het voorstel is tevens vervat, dat als getuigen of deskundigen onder meer zullen moeten wordoen gehoord: Mr. E. L. M. H. baron Speyart van Woer den, procureur-generaal bij het gerechtshof te 's Hertogenbosch. J. van Selm, kolonel, inspecteur van het wapen der Kon. Marechaussee. de bij de bovenbedoelde feiten betrokken substituut-officier van Justitie bij de arron dissementsrechtbank te 's-Hertogenbosch, de rechter-commissaris voor strafzaken bij die rechtbank, de tegenwoordige betrokken districtscom mandant der Kon. Marechaussee, benevens diens ambtsvoorganger, de wachtmeester der Kon. Marechaussee de Gier. Aan de Memorie van Toelichting tot het voorstel wordt het volgende ontleend: Van de abnormale snelheid in deze zaak, welke de voorsteller aanvankelijk mede be vorderd heeft, is echter achteraf als bezwaar gebleken, dat voor de leden der kamer de tijd ontbroken heeft om gelijk na een schriftelijke voorbereiding van het debat het geval is de argumenten van den minis ter op haar volle waarde te toetsen. De zaak zou ongetwijfeld uit geweest zijn, wanneer de door den minister gegeven in lichtingen ook voor hen, die beter dan de le den der Kamer op de hoogte van de feiten waren, afdoende geweest waren. Maar het is gebleken, dat de zaak niet uit Is. Dat is in het openhaar gebleken door de reacties van een groot deel der pers op de behandeling der interpellatie. Ook in dit sta dium der zaak kan de voorsteller zijn in stemming niet geven aan alle ontevreden heidsbetuigingen in dc pers over 's ministers inlichtingen. Integendeel, ook thans wil hij uit drukkelijk verklaren, dat er daarbij uitlatingen zijn, waarmede hij zich geenszins kan vereenigen. Maar daar tegenover wijst hij er op dat in ver schillende sérieuze bladen zeer gere serveerde artikelen hebben gestaan, waaruit men den indruk krijgt, dat der Kamer en, naar men mag aan nemen, ook den minister zeer be langrijke inlichtingen onthouden zijn. Volgens die bladen heeft de Kamer wel de waarheid vernomen, zij het een soms misschien eenigszins ge kleurde waarheid, maar heeft zij toch niet de geheele waarheid .vernomen. De voorsteller acht het nuttig, mede te deelen, dat hij en naar hem bekend is verschillende andere leden der Kamer ook buiten de pers om van zeer uiteenloopende zijden berichten hebben gekregen, volgens welke de Kamer inderdaad niet voldoende van de feiten op de hoogte zou zijn geweest om zich een rechtvaardig oordeel over het gebeurde te Oss te kunnen vormen. De arrestatie van den bankier. Wat de arrestatie van den bankier betreft, welke volgens den minister vrijwel ongemo tiveerd door de marechaussee geschied is, merkt mr. Wendelaar op, dat in werkelijk heid de schuld niet ligt of althans niet al leen ligt bij de marechaussee. Immers, de bevoegdheid tot gevangenhou ding van de marechaussee reikt niet verder dan gedurende twee dagen, de zeven overige dagen, dat deze man gevangen gehouden is, komen dus voor de verantwoordelijkheid gedeeltelijk van den officier van Justitie en voor het overige deel van den rechter-com missaris. Als men dat bedenkt, wordt het moeilijk aan te nemen, dat. er voor de arres tatie van dezen man zoo weinig reden was als de minister het voorstelde. Ook vraagt de heer Wendelaar of het bil lijk blijft, de arrestatie van de twee jonge menschen in verband met dc kwestie der jeugdwerkloozenzorg alleen aan de mare- chaussée te wijten. Dc minister heeft het goed gevon den hangende deze zaak de mare chaussee nog eens hun zwijgplicht in te scherpen. In dit geval heeft de zaak een on- aangenamen bijsmaak, men heeft hier en daar den indruk gekregen, dat 'deze herinnering op dit oogen- blik minder noodig was ter bescher ming van rechtmatige belangen van het publiek dan om de marechaus- sée te beletten zich te verdedigen. Het vertrouwen van ons volk in den rechtsstaat is geschokt en dat moet zoo spoedig mogelijk hersteld. Er is hier een roep om recht, waaraan gehoor gegeven dient te worden. Maar daar komt nog meer bij. Het ge val Oss wordt door velen te recht of ten onrechte de heer Wendelaar houdt zich daarbuiten beschouwd als een toetsteen daarbuiten beschouwd als een toetssteen Als overtuigd voorstander daarvan acht hij het noodzakelijk, dat de kamer doet wat in haar vermogen is om de goede werking daarvan te bevorderen. De doofpot moge het attribuut zijn voor andere systemen., het onze blijve gekenmerkt door de behande ling van zelfs de moeilijkste zaken in het volle licht der openbaarheid. Oss in de Tweede Kamer Woordenwisseling na de Tweede Kamer-verg adering. Toen de Tweede Kamer gisteren even bij een was voor de regeling van werkzaam heden, deed de voorzitter mededeeling van het ingekomen verzoek van den heer Wen delaar, 'dat in de afdeelingen zal worden behandeld. De heer Rost van Tonningen, N. S.B. kwam met een interpellatie* verzoek, waarover in de volgende vergadering beslist wordt. 't Is de vraag, of de Kamer toestemming verleent. Men zou zoo zeggen: doet ze dat, dan voelt ze ook voor een enquête, wijl zij dan erkent, dat er na de interpellatie-Drop nieuwe gezichtspunten zijn voorgekomen, die een nieuwe behandeling wettigen. Van het gesprokene op gisterenmiddag moet nog vermeld worden, dat de heer Albarda (S. D.) informeerde naar het tijdstip, waarop de interpellatie-Van Gelderen over de werk loosheidsbestrijding aan den orde zal komen Voorzitter Van Schaik zei, dat hij deze zaak bij het ontwerp tot verhooging van het crcdiet voor werkverruiming ter spra ke wilde brengen, doch de ander drong er op aan, dat de interpellatie in elk geval spoedig gehouden zal kunnen worden. Juist was de laatste tyiamerklop gevallen of een plotseling aanzwellend stemmenru- mocr steeg op. Eigenlijk behoort deze epi sode niet meer in een „Kamer-overzicht" thuis, doch wel kan even worden vermeld, dat dc heeren Wendelaar en Rost van Ton ningen het even heftig met elkaar aan den stok kregen. De hoer Rost vamTormingcu riep uit: „Ik ben geen draaier." Mr. Wendelaar te gen wien deze woorden klaarblijkelijk ge richt waren, vroeg of de heer Rost van Tonningen hem daarmee bedoelde. Wat de man, „die geen draaier is," daarop ant woordde, vermeldt de geschiedenis niet, doch het rumoer bleef nog eenigen tijd aan houden. Het blééf, gelukkig, bij wat harde woordenEdoch, de Osschestaart begint bedenkelijk te kwispelen. De linksche regeering slaat raak, 26 doodvonnissen. Franco zal de broeders van het rechtsche Spanje niet vergetenl Slecht weer belemmert de krijgsverrich tingen. De geruchten omtrent complotten en verraad in het linksche Spanje zijn bewaarheid geworden, door het feit van 26 gisteren uitgesproken doodvonnissen wegens hoogverraad of spionnage. Naar uit Perpignan wordt medegedeeld, zijn de commandanten van de politie te Figueras en La Junquera, ten Noorden van Barcelona, naar verluidt, van hun post ge vlucht, nadat agenten van de bijzondere po litie te Barcelona waren aangekomen. Verscheidene hooge functionarissen, o.a. de gouverneur van de gevangenis van Fi gueras, zouden zijn gearresteerd, onder be schuldiging onrust te hebben verwekt en aanhangers van Franco en „gematigden" te hebben geholpen over de Fransche grens te vluchten. Franco is optimistisch! Als Spanje en Duitschland sa mengaan. In een onderhoud met den vertegenwoor diger van dc „B. Z. am Mittig" in Spanje heeft Generaal Franco verklaard, dat na de doorbraak aan het Noordelijk front een nederlaag van de regeerïngstroepen niet meer tegen te houden is. Ten aanzien van dc betrekkingen van het rechtsche Spanje met de bevriende mogend heden, zcide Franco, dat deze betrekkingen zeer levendig zullen zijn. Hij zal dan niet vergeten, die in moeilijke oogenblikken de broeders zijn geweest van het rechtsche Spanje en de wereld getoond hebben, dat hij de beschaving heeft verdedigd. Verder wees Franco erop, dat steeds in de geschiedenis, wanneer Duitschland en Spanje samen zijn gegaan, groote dingen tot stand zijn gebracht. Een teeken voor de toe nadering tusschen beide mogendheden is de politieke overeenkomst van de regeerings- systeemen en de strijd tegen het commu nisme. Op zuiver geestelijk terrein zal de wetenschappelijke vooruitgang van Duitsch land leiden tot nauwe betrekkingen met de Spaansche wetenschappelijke wereld, aldus Franco. Luchtaanvallen. Gisterochtend om vijf uur poogde de lucht macht van Franco een aanval te doen op Barcelona. De luchtdoelartillerie opende onmiddellijk het vuur op dc aanvallende vliegtuigen. Men heeft geen inslaande bom men gehoord en na twintig minuten was de rust weergekeerd. Uit Castellon wordt gemeld, dat de stad gisteren door twintig vliegtuigen is ge bombardeerd. Er vielen vijf dooden en ver scheidene gewonden. Vijftig huizen werden vernield. Eveneens werden gebombardeerd de dorpen Almanzora en Villareal. Hier vietlen zes dooden en eendge gewonden. Mooren gaan Franoo helpeni Groote aanval op Madrid aan staande? Groote contingenten Mooren zijn tijdens het weekend uit Ceuta in Algeciras aan gekomen. Zij worden onmiddellijk geoefend om naar het Madrileensche front te worden gezonden. Het Italiaansche hospitaalschip Gradisca is op weg naar Napels, met 3G0 Italiaan sche ecwonden aan boord, afkomstig van de rechtsche fronten in het Noorden. Frontnïeuws. Met behulp van een eskader der rechtsche vloot hebben de troepen van generaal Aran- da zich meester gemaakt van Ia Torreta en Punta Pelada aan de Middellandsche Zee kust. De rechtsche opmarsch ten Noordoos ten van Teruel is thans vertraagd door het selchtc weer, waardoor de vliegtuigen niet konden opstijgen, aldus een bericht uit Burgos. Barcelona meldt, dat de regeerine-troe- pen in den sector Lavorsi de hoogten van Valadredo heroverd hebben en twee stel lingen ten Noordwesten en ten Zuiden van Valadredo bezet hebben. In den sector Tromp zijn vijandelijke aanvallen op de stellingen te Tossal Doba ten Noordon van San Roman de Abella en de stellingen van Pesonada afgeslagen. In de buurt van Aliaga wordt de vijand in bedwang ge houden. Duitschland niet naar de wereldtentoonstelling Wegens financiëele redenen. De Duitsche ambassadeur. Hans Dieck- hoff, heeft doen weten, dat Duitschland om financiëele redenen niet zal deelnemen aan de internationale tentoonstelling te New York in 1939, Officieel wordt medegedeeld, dat de Nederlander Wilhelm Cammans gisteren te Berlijn wegens hoogver raad is terecht gesteld. Het verzoek om gratie door de Nederlandsche staat heeft dus niet mogen baten. Groote verslagenheid te Venlo Het bericht van deze terechtstelling heeft groote verslagenheid gewekt onder de vele vrienden en bekenden van den heer Cam mans te Venlo en omgeving, zegt het Hdbld. Zooals bekend, wérd deze Venlonaar ruim een jaar geleden, toen hij in Duitschland was, gearresteerd, met zijn zwager Schmits uit Lobberich, als verdacht van landverraad. Enkele andere personen uit Venlo, die men nog naar Duitschland ontboden bad, om de een of andere gefingeerde reden, hebben daar indertijd geen gevolg aan gegeven. Cam mans, die naar familie in Lobberich was ge roepen, werd aldaar geheel onverwacht ge arresteerd. Lang verkeerde de familie in Venlo in onzekerheid over zijn toestand en verblijfplaats. Na ruim een half jaar in voor arrest te hebben gezeten, werden de twee verdachten naar Berlijn overgebracht, waar zij terecht stonden voor het. Volksgerechts hof op 4 en 5 November j'.l. Cammans werd door de rechtbank ter dood veroordeeld met verlies van bet. burgerlijk eererecht, terwijl de man uit Lobberich tot levenslange tucht huisstraf werd veroordeeld. Toen dit bericht uit Duitsche kranten in Venlo bekend werd, heb ben officieele instanties uit ons land zich op verzoek van de familie Cam mans in verbinding gesteld met de Duitsche autoriteiten, ten einde het vonnis gewijzigd te krijgen. Het ge val deed zich n.1. voor dat de heer Cammans, die geboren werd te Ber gen in Noord-Limburg, in ons land als Nederlander stond ingeschreven en gebruik heeft kunnen maken van alle rechten als Nederlandsch onder daan, terwijl de Duitsche autoritei ten hem als Duitscher beschouwden. De heer Cammans heeft n.L in den oorlog gediend in het Duitsche leger. Daar bijzondere omstandigheden hierbij in het spel waren, meende men van Nederlandsche zijde, dat als nog wijziging van het vonnis verkre gen zou kunnen worden. Hierover werd echter niets naders meer vernomen. En thans, na maanden van onze kerheid, wordt de familie en heel Venlo ver rast door dit ontstellende bericht. Een rilling van afgrijzen, zegt „Het Volk", zal deze barbary weder om door het Nederlandsche volk doen gaan. Dit nummer bevat 8 pagina's DB BILT SEINT. Verwachting: Meest matige N.- Oostelijke t. Oostelijke wind, heldere nacht, overdag ge deeltelijk bewolkt, droog weer, kans op nachtvorst, weinig verandering in tem peratuur overdag. Verdere vooruitzichten: Helder droog weer. Welke vergrijpen Cammans kan hebben ge pleegd, is niet duidelijk komen vast te staan Men heeft zijn proces voor het zoogenaam de „volksgerecht" te Berlijn achter gesloten deuren doen plaats vinden. Dat zegt ons genoeg, Want het is maar al te zeer be kend hoe menig rechter in het hedendaag- sche Duitschland zich schaamt voor het verval, waarin zijn nobel ambt is geraakt. Ook wanneer men de schuldvraag echter geheel in het midden laat, dan blijft deze executie nog een hoon voor ons Neder landsch bewustzijn. Immers, het mag buiten kijf worden geacht, dat Cammans een Nederlandsch onderdaan was, hetgeen in het onderhavige geval zoo geweldig veel be- teekende, om dat hier het beslissend mo ment lag ten aanzien van de te bezigen strafmaat: doodvonnis of vrijheidsberoo- ving. Het volksgerecht is blijkbaar over de kwestie van het onderdaanschap met de ruwe klomp heengeloopen. Het geheele geval toont weer eens aan het Nederlandsche volk wat onder natio- naal-socialistisch bewind van het recht wordt. In dit opzicht heeft Cammans niet tevergeefs zijn hoofd op het blok gelegd. Verlaten echtgenoot schiet er op los Politieman in België gedood. Eenigen tijd geleden bad de vrouw van een metselaar de echtelijke woning te Avel- ghem (België) verlaten om bij een broer te gaan wonen. Toen Maandag de vrouw met haar broer op straat kwam loste de verlaten echtgenoot een geweerschot op de vrouw, zonder haar te treffen. Haar broer wilde in grijpen, doch werd in den rechterarm ge troffen. De metselaar trok zich vervolgens in zijn woning terug. Korten tijd later ver voegden zich twee gendarmen bij de wo ning om den metselaar te arresteeren, doch deze vuurde op hen en trof den 48-jarigen wachtmeester Desloo, vader van vier kin deren, die op slag werd gedood. Dc moorde naar nam de vlucht en verborg zich achter een huisje. De gendarmerie uit Kortrijk werd te hulp geroepen en toen de moorde naar deze politiemacht op zich af zag ko men, gaf hij zich over. Mij werd overge bracht naar de gevangenis van Kortrijk. INCIDENT AAN DE GRENZEN VAN MANDSJOEKWO. CHINEEZEN VAL LEN AAN. JAPAN ZAL NIElTWll TROEPEN MOETEN ZENDEN. Japan roept zijn marine- commandanten terug Het. Japansche persbureau Domei meldt uit Kyojo (Korea), dat Zaterdag j.1. ver scheiden groepen Sovjet-militairen de grens tusschen Sovjet-Rusland en Mandsjoekwo zijn overgekomen en zich ten Zuidoosten van Pichri, tën Oosten van Iloeon Tsjoen (prov. Tasoen-Tao) hebben neergezet. Zij werden evenwel spoedig door Mandsjoekwo sche grensbewakers verjaagd. Gisteren hebben volgens Domei Sovjet militairen opnieuw een aanval gedaan op de grenspost ten Zuiden van Piehri. Zij werden evenwel teruggedreven na een ge vecht, dat een uur duurde. Verscheidene Sovjet-Russische militairen zouden gedood of gewond zijn. Zware verliezen der Japanners. De Japansche troepen hebben volgens het Chineesche persbureau aan het Oostelijk front zware verliezen geleden en op het slagveld aan de grens tusschen Anhwei en Tsjekiang zijn de lijken van minstens 1500 Japansche soldaten gevonden. Hierbij zijn niet inbegrepen de Japanneezen, die in Noord-Tsjekiang zijn gesneuveld. Chineezen vallen de verzwakte garnizoenen aan. Volgens Chineesche beriohten van het front in Zuid-Sjantoeng hebben de Chineesche troepen een aanval op Tantsjen ingezet, in de straten der stad zou gevochten worden. Naar van Chineesche militaire zij de verklaard wordt, wordt in de pro vincies Sjansi en Hopei, waar de Japansche garnizoenen tamelijk verdund zijn, doordat troepen naar het front in Sjantoeng zijn gezon den, een verscherpte guerilla-actie gevoerd. Chineesche troepen zouden reeds tot twintig kilometer ten westen van Peking zijn doorgedrongen. Hierdoor wordt Japan voor de noodzakelijk heid geplaatst, nieuwe troepen naar China te zenden. Vier Japansche colonnes Hekken op naar Soelsjau. Twee rukken op uit het noorden, een in de richting van Taiertsjwang en een uit Linyi naar Pihsien. Tweeduizend man Japansche troepen van een of twee colon nes rukker uit het zuiden op. Zij hebben de rivier Hwai gepasseerd, welke op 21 km. ten zuiden van Spetsjau stroomt. Vermoording en ontvoeringen. Het Japansche agentschap Domei meldt, dat de Amerikaanscho zendeling Joseph Sontag te Sienhsien aan den spoorweg Pe- king-Hankau door ongeregelde Chineesche troepen is vermoord. Een Chineesche zende ling, die zich in zijn gezelschap bevond, wist te ontkomen. Commandant Japansche teruggeroepen. vloot Officieel wordt bevestigd, dat vice-admi raai I-Iasegawa, de commandant van de Ja pansche vloot in de Chineesche wateren, van zijn post is ontheven en ter beschik king gesteld is. Tegelijkertijd werden de marine-attache, vice-admiraal Honda, de commandant van de landingstroepen der marine, vice-admi raal Ohkoelii en de chef van den staf van de Japansche vloot in de Chineesche wate ren, vice-admiraal Soegijama, van hun post ontheven*

Schager Courant | 1938 | | pagina 1