Woensdagsche Mijmerij Tirana in bruiloftsstemming Als bommen op de hoofdstad vallen De „Dochters van Kwangsi" rukken op Een onverbeterlijke dief Hoteldrama De brand op de „Saleier" Strijd om het bestaan wordt verzwaard Door tram gegrepen Suriname uitgeschakeld KONING ZOG MET ZIJN AANSTAANDE VROUW. Ter gelegenheid van het huwelijk van Koning Zog van Alhanië met de Hongaarsche gravin Aponyi, dat hedenochtend half elf zal wor den voltrokken, is een millioen Albaneezen naar Tirana gekomen. De vroolijk versierde straten zijn overvuld met een zingende en dansen de menigte. Aan de toegangswegen tot de stad zijn eerepoorten ge bouwd. In ieder van de tien prefecturen van het land zullen tien arme bruidsparen op kosten van de plaatselijke autoriteiten in den echt worden verbonden. Het koninklijk bruidspaar zal de wittebroods weken verblijven in een paleis op den top van een heuvel aan de Adriatische Zee. Dan is de brandweer paraat! Bluschwater, dat 120 meter diep uit den grond wordt gezogen- Tot de problemen, waarvoor het veelomvattende vraagstuk der lucht bescherming zich ziet gesteld, moge op één der eerste plaatsen worden genoemd het probleem, waarbij ge zocht moet worden naar een oplos sing voor het snelle blusschcn van branden, veroorzaakt door bommen, die de vijandelijke vliegtuigen heb- den neergelaten en welker vernieti gende en demoral iseerende uitwer king genoegzaam bekend is. Gaan dergelijke aanvallen vergezeld van luchtaanvallen, waarbij bommen worden geworpen met explosieven inhoud, dan zal de mogelijkheid kunnen bestaan, dat de brandweer werkloos moet blijven, omdat het waterleidingsnet is vernield en het haar dus ontbreekt aan het nu eenmaal noodzakelijke bluschwater met alle gevol gen, welke daaraan zijn verbonden. AI is het uiteraard niet mogelijk, dat de brandbestrijders overal onaf hankelijk kunnen zijn van het via de waterleiding aangevoerde blusch water, toch is tijdens een gisteren te Amsterdam gehouden demonstra tie gebleken, dat er in vele geval len omstandigheden zijn, welke de brandweer in staat stellen haar taak te vervullen, al is de waterleiding om de een of andere reden buiten bedrijf gesteld en ook al bevindt zich geen* kanaal, gracht of vijver in de onmiddellijke nabijheid. Tijdens bedoelde demonstratie, welke plaats had op de terreinen van de Bijen korf!, werd het water geput uit een ter plaatse diep onder den grond liggende wel. Door buizen, welke een totale lengte hebben van meer dan 100 meter, wordt dit grondwater, dat zich op een diepte bevindt van circa 120 meter, naar de oppervlakte gehaald en zooals overal elders ten nutte gemaakt in het bedrijf. Gassen beletten regelmatigen toevoer. Tn tegenwoordigheid van diverse autori teiten, waarhij hoofden van gemeentelijke takken van dienst, vertegenwoordigers van brandweerbonden en het hoofd van dc lucht beschermingsdienst daar ter stede, demon streerde de brandweer onder leiding van haar commandant, den heer Gordijn, dat dit grondwater in tijden van nood ook dienst kan doen als bluschwater. Weliswaar vorm de de aanwezigheid v;:n gassen in het naar boven gehaalde water een beletsel voor een regelmatige toevoer en behoorlijken druk, doch door het opgepompte water via een vacuuminrichting naar de motorspuit te ge leiden. kreeg men zeer mooie resultaten. De verschillende proefnemingen werden met groote belangstelling gevolgd. Verwacht, mag worden, dat. hiermede zal worden voort gegaan en dat zij ook in andere plaatsen van ons land navolging zullen vinden. Schuldig automobilist Tot geldboete veroordeeld. Op 19 September van het vorig jaar heeft op den Rijksstraatweg Den HaagHaarlem ter hoogte van Marlot een aanrijding plaats gehad tusschen een auto cn een motorrij wiel met het gevolg, dat de berijder van het motorrijwiel zoodanig gewond werd, dat zijn been moest worden geamputeerd. De bestuurder van de auto, de 41-jarige kapper F. II., heeft wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld voor de Haagsehe rechtbank terecht moeten staan. De eisch luidde tegen hem twee maanden hechtenis en intrekking van zijn rijbewijs voor den tijd van één jaar. De rechtbank veroordeelde den automobi list gisteren tot een geldboet van f 100. subs. 20 dagen hechtenis, zonder intrekking van het rijbewijs. Doodelijk ongeluk te Zaandam Motorfiets botst op vuilniswa- Gistermorgen is te Zaandam de 35-jarige rijwielhersteller P. Boekei uit Assendelft, toen hij met zijn motorrijwiel den hoek Tsaar Peterstraat-Tsarinastraat wilde om slaan, in botsing gekomen met een klein model vuilniswagen van de gemeentereini ging. Hoewel beide voertuigen slechts een matige snelheid hadden was de schok toch zoo hevig, dat de heer Boekei tegen de voor ruit van den vuilniswagen werd geslingerd. Door de glasscherven werd hij daarbij zoo danig gewond (vermoedelijk werd een slag ader doorgesneden), dat hij korten tijd later ter plaatse overleed. Het slachtoffer laat een vrouw en twee kinderen achter. 24 Maal veroordeeld- De 53-iarige koopman J. van G. die we gens diefstal van een koffer, inhoudende chocolade-artikelen, ton nadeelc van een handelsreiziger voor de Haagsehe rechtbank moest terecht staan, bleek een onverbeter: lijke dief te zijn. Reeds 24 flttal was hii veroordeeld, zoodat hij gistcreWoor de 25- ste maal van zijn leven moest terecht staan. De vele veroordeelingen hadden hem ech ter niet tot heter inzicht gebracht. Hij was werkloos, kon geen ondersteuning krijgen.. wat bleef hem over? De eisch luidde acht maanden. Uitspraak 10 Mei. UIT ONZE OOST Gasten dood op hun kamer ge vonden. Maandagmiddag heeft zich in het badho tel te Kotabatoe een vreeselijk drama afge speeld. Een dame en een heer, met een baby van twee a drie maanden, betrokken een kamer, zonder de namen in liet gastenboek in te vullen. Toen tegen zes uur de kamer nog steeds gesloten bleef, alarmeerde men, aldus de N.R.Crt, het binnenlandsch be stuur. Nadat dn deur was geforceerd, trof men de ontzielde lichamen van de gasten aan. Het bleken te zijn de h'eer M. G. C., afkomstig uit Semarang, die een incassokan toor dreef te Batavia en mevr. F., te Bata via woonachtig, met haar baby. Het is ge bleken dat allen door vergiftiging waren gestorven. Oorzaak kan niet met zekerheid worden vastgesteld. De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan inzake den brand aan boord van het stoomschip „Saleier" kort voor aan komst te Melbourne (Australië) op 29 Juli 1937. De Raad is van oordeel, dat de oorzaak van dezen brand niet met zekerheid kan worden vastgesteld, zij het dan, dat wel op een waarschijnlijke oorzaak kan worden De leering, welke uit dezen brand is te trekken, moet wel deze zijn, dat aan de uitvoering en de beveili ging van door een ladingruimte loo- pende electrische leidingen de grootst mogelijke zorg moet worden besteed. Indien de beschadiging der leiding door hevig trillen van het schip is veroorzaakt, dan kan de veiligheid alleen worden ge zocht in een zoo deugdelijk mogelijke be scherming der leidingen. Het is echter ook denkbaar, dat de onderhavige leiding be schadigd is bij de belading. Daartegen moet dus mot de uiterste zorg worden gewaakt en na afloop der belading moet extra wor den nagezien, of de leiding, bij liet laden kan hebben geleden. Door herziening omzetbelasting De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam heeft aan de Tweede Ka mer der Staten-Generaal een adres prerieht met betrekking tot het. wetsonwérp tot her ziening van de omzetbclastingwet 1933. Adressante wijst er op, dat de wet de tendenz heeft om den zelfstan digen industrieelen middenstand den strijd om het bestaan te verzwaren. Dit zij een principieel bezwaar. Onze samenleving heeft naar haar gevoelen behoefte aan een krachti- gen middenstand, en een belasting wetgeving, welke het den ambachts man en anderen kleinen nijveren moeilijker maakt dan hun vakge- nooten uit het grootbedrijf, komt daarom naar haar oordeel voor wij ziging in dit opzicht in aanmer king. Daarom verzoekt-zij bij den minister van Financiën aan te dringen op ruime toepas- Het eind van alle dingen. Nooit zal ik de ontsteltenis vergeten, welke ons als kinderen beving, toen een tante uit Constantinopel (ze was getrouwd met een oom van ons, die zijn leven in de olie was, en weest u nu niet zoo kinder achtig daarom te lachen) bij eèn bezoek aan Nederland een banketbakkerij met ons binnenging en probeerde, op den prijs van een taart af te dingen. Wat kost die charlotte russe? Twee gulden, mevrouw. Ik geef u één-vijftig. Als u kinderen hebt, weet u hóe kinderen zich kunnen schamen. En anders herinnert u het zich uit uw eigen jeugd. Nog voel ik de stille bewondering, die we hadden voor de zelfbeheersching, waarmee glimlachend het waardige antwoord werd gegeven: Nee mevrouw, dat gaat niet, we heb ben vaste prijzen. Jarenlang durfden we ons niet in den winkel te vertoonen... Later leerden we de betrekkelijkheid van alle dingen begrijpen. Er zijn landen waar men niet kan afdingen, waar men wel kan ifdingen. Dit alles is buitengewoon gecom- moet afdingen. En zelfs zijn er landen waar men op sommige plaatsen wel kan afdingen, op andere niet, en op enkele moet afdingen. Dit alles is biutengewoon gecom pliceerd en het wachten is nog steeds op een gids, waarin men nauwkeurig vermeld vindt waar het kan, niet kan, of moet. De zaak is zelfs nog ingewikkelder dan men denkt. Ge koopt op straat bloemen. Wat kosten die rozen? Tien cent per stuk. Da's veel te duur. Ik geef u twee kwartjes voor de tien. Onmogelijk mevrouw. U kunt ze voor negentig cent krijgen, geen cent minder. Zestig dan. Mevrouw, ik zweer u, ik heb er zelf 8 cent voor betaald. Vijf en zestig. Nou, neemt u ze mee voor acht dub beltjes. dan verdien ik er geen cent an. Zeventig cent. Ik heb er niet voor over. Nou vooruit, drie kwartjes. (Hij be gint in te pakken). Nee, beslist niet. Allé, weg dr' mee. Alstublieft, dertig cent. Dank u vriendelijk mevrouw. Maar als men den volgenden dag bij een bloemenman op een ónderen straathoek hetzelfde probeert, stoot men het hoofd. Men moet in ons land alle hoeken kennen! Durft u in een hotel op den kamerprijs afdingen? Ik zie uw gezicht al! Welnu, ik ben eens, een paar jaar geleden mee genomen door een toevalligen trein- genoot terechtgekomen in het beste hotel van Rome, waar schilderachtige lakeien met uniformen en kuitbroeken aan, onze koffers naar binnen sporden. Onze reisgenoot zou voor de kamers zorgen. We lieten hem begaan. H(j smoesde wat in een hoekje met den chef de céception en be zorgde ons een kamer van 150 lire voor... 65 's Lands w\js 's lands eer, daarom zal iedereen die Turkije kent (zooals men pleegt te zeggen wanneer men ergens nooit geweest is) begrijpen, wat Kemal Ataturk voor revolutie heeft ontketend door in Turkije het dingen te verbieden. Dit is werkelijk... het einde van alle din gen! Alweer een oude, zij het niet vol komen eerbiedwaardige, instelling van het bejaarde Europa, die valt onder de guillo tine van den tijd. Het dingen in Turkije was een ritueele ceremonie, die slechts ver geleken kan worden met het theezetten in China. Men vulde er den dag mee, het was een nationale sport, het was een tournooi in handigheid,e sluwheid, bluf, brutaliteit en comediespel, die steeds eindigde met het groote moment waarop de kooper (zooals de Times het zoo onnavolgbaar zegt) zuchtend en steunend, muntstuk voor muntstuk te voorschijn haalde om den prijs te betalen, waartegen beide partijen over een gekomen waren, zichzelf te kort te doen. Stel u eens voor. dat u kon afdingen b(j de spoorwegen. „Een 3e klas naar Amster dam. Maar ik moet een gulden kortig hebben; anders neem ik de bus. Ik ga d'r trouwens heusch niet voor m'n plezier heen. 't Is voor een begrafenis. Twee kwartjes dan of als ik drie kaartjes neem, mag ik dan voor twee betalen?" Of bij den schouwburg: „Ik geef u een gulden voor een stallesplaats. Daarvoor kan ik in de bioscoop terecht. De recensies zijn trouwens slecht, 't Moet een snertstuk zijn. *t Is maar om den avond door te komen. Een beetje coulance tegenover het publiek zou geen kwaad kunnen bij den toestand waarin het tooneel verkeert! Nou, ik doe d'r een kwartje bij, maar dan wil ik gratis vestiaire hebben..." Denk het u eens in... en u begrijpt wat zoo'n revolutie, al is het in omgekeerden zin, voor Turkije beteekent. Kemal Ataturk lapt het 'em. Dat het hem wel moge bekomen. Ataturk, h ta santé! sing van het nieuwe hoofdstuk 3a op fabri kanten die er in hoofdzaak hun beroep van maken goederen (e verkoopen aan hen. die de goederen anders dan voor wederverkoop aanschaffen. Echtpaar in Amsterdam zwaar gewond. Op den Overtoom ter hoogte van de Rein- vis Feithstraat te Amsterdam is gistermid dag een ernstig verkeersongeval gebeurd. Op dat punt wilden een man en zijn echtgenoote, die naast elkaar fietsten,' den weg oversteken. Zij verkeerden in de meening, dat zij nog vóór de naderende tram van lijn 1, die wel bij de halte voor den vluchtheuvel daar ter plaatse zou stoppen, zouden kunnen langs rijden. De tram reed echter door en de vrouw kreeg een fiksche klap van den motorwa gen .zoodat zij tegen den grond sloeg. In haar val botste zij tegen haar man op, die eveneens viel. De vrouw liep een hersenschudding op en is in ernstigen toestand in het O.L.V. Gast huis opgenomen. De GD heeft den man, die een sleutel been heeft gebroken, naar huis vervoerd. Amazonen-bataljons de schrik van Japan MEVROUW TSJIANG-KAI-SJEK GEEFT HET VOORBEELD. Uit Hankau komt het bericht, dat nieuw samengestelde en gedrilde divisies vrouwen naar het front zijn opgerukt. Volgens een uitspraak van maarschalk Tsjiang-Kai-Sjek zouden zij de waarde van drie goed geschoolde en volledig uitge ruste divisies bezitten. De oorlog heeft het Chineesche volk ver anderd. Hij heeft ook onder het zwakke geslacht van het nationale China een ver andering tengevolge gehad. Dc vlam van het patriotisme heeft ook dc Chineesche vrouwen in geestdrift gezet. De zachte Chi neesche meisjes met fijne ledematen zijn in den laatsten tijd strijdlustige amazonen ge worden. Over hun heldendaden vertellen de Chineezen de meest ongelooflijke geschie denissen. Een marsch van 500 kilometer! Er zijn meldingen van waarlijk wonder baarlijke marsch prestaties van Chineesche vrouwcn-bataillons cn van groote hcldhaf tigheid in den strijd, 't Bataljon onder den naam „De Dochters van Kwangsi" rukte na een opleiding van eenigc maanden ge heel voor den strijd uitgerust na een marsch van 500 k.m. Kwansi's hoofd stad binnen. Onder het gezang van de merk waardige, eentonige Chineesche lie deren, het geweer op dcnVchouder, den ransel op den rug, overwonnen de „Dochters van Kwangsi" de vele moeilijkheden van den marsch. De „Schrik der Japanners". Een andere troep wordt geleid door de Chineesche vrouw Lien Sjang-yin, die on der den naam „Schrik der Japanners" be- Chineesche militaire verpleegsters met helm en gasmasker gewapend roemd is. Haar troep omvat 10.000 vrou wen en 90.000 mannen en voert in Noord- China met groote verbetenhéid den gue- rilla-oorlog. Het verslag van een gevecht tusschen 500 Chineesche vrouwen en een compagnie Japansche soldaten, waarvan slechts 20 vrouwen terugkwamen, nadat naar beweerd wordt alle Japanners op het veld waren gebleven, geldt in Hankau als het heldenlied van Chineesche dapper heid. Tot stimuleering van den strijdlust der Chineesche vrouwen droeg vooral ook het wedcroptredon van dc amazone Jao Tin-fin bij. die in 1931 bij Moekden vele dappere daden verrichtte en sindsdien on der den naam van dc „Heilige Johanna" in China bekend cn bewonderd is. De „Witte Engel van den Strijd". De verandering in de houding van talrijke Chineesche vrouwen wordt begrijpelijk, wanneer men denkt aan het. lichtend voorbeeld, dat de vrouw van maarschalk Tsjiang Kai-sjek aan het land geeft. Zij staat op een acfievc plaats bij alle politieke en militaire beslissingen, die haar ge maal, den dictator van China, neemt. Het is wellicht meer aan haar werk dan aan dat van een „Heilige Johanna" of een „Schrik der Japanners" toe te schrijven, wanneer duizenden jonge meisjes dienst nemen in de vrouwen-bataljons of als \er- plcegstcr naar het front vertrekken. Groot opzien baarde ook het besluit van een van de schoonste meisjes uit de hoo- gere Chineesche kringen, mejuffrouw K. W. Cliow, om haar diensten als verpleegster aan te bieden. Miss Cliow onderscheidde zich als spoedig door een groot organisatie talent en een enorm uithoudingsvermogen. Zij kreeg den naam van de „Witte Engel van den Strijd". Onder haar bezielende leiding vechten de Chineesche verpleegsters thans tegen het gebrek aan hospitalen en medicamenten. Zij deelcn met de gewonde soldaten den spaarzamen oorlogskost en de vrees voor bombardementen. Vaeiêal Nederland-Nederlandsch Indië op den Olympischen dag De achtste finale Ned. Indië- Tfotlf/arffe tvord.1 te Ttetnvs speeïd. Naar wij vernemen ligt hint in de bedoeling op Zondag 26 Juli a.s. in het kader van den Olympischen dag te Amsterdam een voetbalwedstrijd te spelen tusschen het. Nederlandsch elftal en Nederlandsch-Indic. De spelers van het Nederlandsch-Indisch elftal vertrekken heden met de boot naar Europa voor deelneming aan het tournooi om het wereldkampioenschap. Het is thans definitief, dat de achtste finale tusschen Nederlandsch-Indië en Hongarije te Reims wordt gespeeld. De heer Lotsy heeft als bestuurslid van de F.I.F.A. en als lid van het organisatiecomité der wereldkampioen schappen voorgesteld deze ontmoeting te Rotterdam te spelen. Doch Frankrijk wenschte dezen wedstrijd niet aan Neder land af te staan, terwijl ook Reims van meening was, dat deze ontmoeting in die stad in ieder geval moest plaats vinden. In verband met het feit, dat geen der acht ste finales bui-ten Frankrijk wordt ge speeld, moest de heer Lotsy zich bij dit be sluit natuurlijk neerleggen. Mocht Nederlandsch-Indië op 5 Juni te Reims van dc Hongaren verliezen, hetgeen als het meest waarschijnlijk wordt be schouwd, dan worden er door het Indisch elftal geen wedstrijden meer gespeeld, voor dat men op 26 Juni tegen Nederland in het Olympisch Stadion te Amsterdam uitkomt. De financiccle voorwaarden, welke dc heer Lotsy aan Nederlandsch-Indië heeft doen. •weten, zijn zoo gunstig, dat het bovenver melde aanbod ongetwijfeld door Indië zal worden aanvaard. De wereldkampioenschappen Het spelen der voorwedstrijden, te Havanna is te kostbaar. Naar wij dezer dagen reeds konden mel den, moest Suriname in de Centraal Ameri- kaansche groep voorwedstrijden voor het wereldkampioenschap spelen tegen Cuba en Costa Rica, welke wedstrijden dan te Ha vanna zouden worden gespeeld. San Salvador en Columbia hadden in middels hun inschrijvingen teruggetrokken. Suriname heeft thans doen weten, dat men onmogelijk naar Cuba kan reizen in verband met de zeer hoogc kosten. Een bedrag van ongeveer f 10.000 zou hiermede gemoeid zijn. De Surinaamsche voetbalbond heeft zich telegrafisch tot den heer Lotsy gewend met het verzoek een voorwedstrijd te mogen spelen tegen Nederlandsch-Indië te Rotterdam. Dit verzoek heeft de heer Lotsy om begrijpelijke redenen moeten af wijzen. Suriname was in de Centraal Ame rika anschc groep ondergebracht., terwijl Ne- dclandsch-Indie in een geheel andere poule speelt. Dc loting voor het eindtournooi is inmiddels reeds geschied, zoodat, geen ver anderingen meer kunnen worden aange bracht. Men moet vasthouden aan het een maal aangenomen speelplan. Een en ander is aan Suriname medege deeld. zoodat men wel mag aannemen, dat Suriname uitgeschakeld is van de wereld kampioenschappen. ii

Schager Courant | 1938 | | pagina 8