Zijpe en Hazepolder ASPIRIN Resultaten grondonderzoek in Waard- en Groetpolder Gouden Huwelijksfeest te Aarts woud Tante Matjes wedervaren in Schagen v. Geelen s Gescbenkenhuis Geheime zender in voetenbankje Donderdag 28 April 1938 Tweede blad Interessante lezing door den heer ir. E. Muntinga. Voor de Hollandsche Maatschappij van landbouw, afd. Waard en Groet hield de heer ir. Muntinga, leeraar aan de R. L. W. S. te Schagen, gistermiddag in café Droog te Kolhorn een lezing over het onderwerp: De resultaten, van het grondonderzoek in Waard- en Groetpolder. Spr. begint met te zeggen, dat m den Serfst, van 1937 ccn zeer groot aantal grondmonsters zijn gestoken in den Waard en Groetpolder. Deze monsters zijn verzon den naar het, Bedrijfslaboratorium voor Grondonderzoek te Groningen.Een derge lijk regionaal grondonderzoek is altijd zeer toe te juichen, men heeft dan een massa- onderzoek, waaruit allicht voor den land- houwer door de voorlichting waardevolle conclusies getrokken kunnen worden..Men krijgt een beeld van den geheclen polder, men heeft bovendien nog het voordeel van een vrij groofc reductie op den prijs. De gehccle monsternamc wordt, verzorgd door den assistent Ofzcn. De landbouwer is van een hoop rompslomp verlost, alles ge schiedt door één persoon, dus uniform ch in dit geval ook juist. De afdeeling Waard en Groet v. d. Hol landsche Maatschappij van Landbouw komt alle lof toe hier in den kop van Noord-Hol land het. initiatief tot een dergcliik onder zoek te hebben genomen, en het doet spr. buitengewoon veel genoegen te zeggen, dat rde conclusies uitwijzen, dat het de moeite %vaard is geweest. Niet dat er veel aan mankeert, verre van dat! De gronden van Waard en Groet behooren tot de al lerbeste in Nederland! Neen, het gaat hier om de puntjes op de i, het gaat hier om een boerenstand, die den grond goed verzorgt en nu tracht deze bodemproductie nog hooger op te voeren. Ze staat in de voorste gelederen en ze wil dat blijven doen. Ook in de naburige polders Wieringer- waard en Anna Paulowna is men tot grond onderzoek overgegaan. De algeheele leiding berust bij het Rijks- Jandbouwconsulentschap. Uitvoerig wordt door spr. behandeld, wat met. de grondmonsters is geschied. De ze blijken aan de lucht te zijn gedroogd, daarna gezeefd, waarhij grint, stoppelrcs- 1en enz. verwijderd zijn en vervolgens ge analyseerd. Iedere, landbouwer hoeft een verslag van dit monsteronderzoek gekregen. Deze annlvsecijfers -worden nu nader be schouwd. De poTdcrgrond blijkt hoofdzake lijk te bestaan uit een mengsel van vier bestanddeelen: „klei, zand, kalk en humus". Kalk en humus zijn bekende bestanddee len. Wat is „klei" en wat is „zand"? In de praktijk heeft men hier geen moei lijkheden mede, maar als men bij grondon derzoek precies de grens moet aange ven, wordt dit lastiger. Deze grens wordt nu uitsluitend bepaald door de grootte dcr.gronddeeltjcs. Is de door snede grooter dan 0.02 m.M., dan noemt men het zand, is deze kleiner dan spreekt men van klei. In de praktijk klopt dit. In de analyse-verslagen is nu aangegeven de klei en zand van den drogen grond. Deze verhouding noemt men de mechanische samenstelling. Naar de gehalten klei, zand, humus en kalk dcelen we de gronden nu in tot bepaalde grondsoorten en spreken van klei-, zand-, humus- en mcrgelgronden. Gewoonlijk neemt men hiervoor de volgen de indceling:- Klei: Zware klei, meer dan 60% klei. Klei, meer clan 50%. tot 60% klei. Lichte klei, minder dan 50%, meer dan 30% klei. Zand: Zavel, minder dan 30%, meer dan 20%. klei. Zand, minder clan 20% klei. Door middel van zeer duidelijke lantaarn plaatjes wordt, een overzicht gegeven der grondsoorten van heide polders. De Waard- polder is in het algemeen lichter dan den Groet, de lichtste grond ligt langs den Wie- ringermeerdijk, het. zuidelijk gedeelte van den Groet is zwaar. Tn de verslagen wordt verschil gemaakt tusschen grof en fijn zand. Deze splitsing is voor deze gronden van veel hef eekenis in verhand met de struc tuur. Overziet men het geheel, dan blijkt dat de verhouding tusschen grof en fijn zand behoudens een enkele uitzondering goed is. Het humusgehaltc is spr. erg mede gevallen, hoofdzakelijk varieert dit tusschen 2.5 en 4%. Beziet men andere goede gron den in Nederland dan is dit vaak lager. Enkele landbouwers bezitten grond met een hoog humusgehaltc en men zal daar tiiterst voorzichtig moeten zijn met kalk Op dezen grond kan gemakkelijk de veen koloniale haverziekte ontreden. Deze ziekte treedt niet alleen op bij haver, maar bij bijna alle gewassen. De haver is echter bet gevoeligst. Het gewas ontwikkelt zich eerst normaal, meestal tot de plant 3 a 4 bla deren beeft. Het gewas wordt dan pleksgewijze, voor al na warm weer, geel, slap, voddig met dorre vlekken op de bladeren. Bij aardap pels worden de planten geel en slap. Bij bieten treedt het verschijnsel op in den tijd van het opéén zetten. Klaver, boonen en erwten kunnen er het beste tegen. Treedt de kwaal op dan geve men 50100 kg. man- gaansulfaat en geeft dit aan bet zomer graan als het tweede of derde blad te voorschijn komt, voor wintergraan meestal begin April. Wat bet humusgehaltc voorts betreft, wordt enkelen landbouwers geadviseerd, dit door groenbemesting of een gift stalmest iets op te voeren. Voor groenbemesting kan men hopperups- klaver nemen. Vervolgens heeft spr. het over de kalk. Uitvoerig wordt dit onderwerp door spr. behandeld. Deze grond bevat kalk gebonden aan koolzuur en kalk gebonden aan klei en humus. De koolzure kalk lost op en spoelt uit, zoodat nu heel wat jaren, soms na eeuwen de koolzure kalk uit de - bouwvoor is verdwenen. Men rekent wel 1% kalk in de 25 jaar. Ook de kalk gebonden aan klei en humus spoelt uit. Men ziet nu, dat de reactie eerst alcalisch is, clan neutraal wordt en eindelijk zuur. Wordt de grond erg zuur dan treedt een bodemziekte op, de z.g.n. Hooghalensche ziekte die gekenmerkt is door een typisch, getijgerd blad. Des temeer kalk nu uit do klei, humus gaat, des te lager wordt de verzadigingsgraad. Voor den Waard en Groet zou spr. willen adviseeren een verza digingsgraad van 100%. Er zijn een aantal landbouwers die goed zullen doen hun grond te bckalkcn. Door midclcl van kaarten worden door spr. deze gronden aangegeven. Het blijken cle laagste gronden te zijn. Als men kalkt, adviseert spr. dit uit te strooien op drogen grond. Bij nat weer gaat het samenklonteren en helpt het niet vol doende. Wat de hoeveelheid betreft moet men rekening houden met gehalte aan kalk en fijnheid. Voor clczc gronden is poeder- kalk zeer geschikt, het gehalte aan fijne gebluschte kalk bedraagt 75%. Men kan dan in de herfst 10001500 kg. aanwenden en dan om de paar jaar. Ook door kunstmest kan men invloed uit oefenen. Uitvoerig staat spr. hierbij stil. In 't algemeen blijkt dat chili, thomasslakken- meel den kalktoestand verhoogen, kalksal- peter en kalkammonsalpeter van weinig invloed zijn en dat ammonsalpeter iets ont- kalkend werkt. Beslist zuur zijn zwavelzure ammoniak en superfosfaat. Resumeerende, zegt spr., blijkt: 1. Dat deze gronden van nature goed van mechanische samenstelling zijn. Op oen enkele uitzondering na is cle verhouding grof tot fijn zand goed. 2. Het humusgehalte is op een en kele uitzondering na goed, waar de ze te laag is moet ze worden ver hoogd door groenbemesting en stal mest. 3. Enkele gronden zijn waarschijn lijk veenkoloniaal ziek. Men anoct hier rekening mede houden. (Ge wassen bemesting, Mangaansulfaal) 4. Het zuidelijk midden-gedeelte van den Waard en het midden ge deelte van den Groet wenscht een bekalking. Men geve hier basische bemesting en in den herfst een klei ne gift pocderkalk en hcrhale dit om de paar jaar. 5. De laagste punten van den pol der blijken kalkbehoeftig te zijn. Men kan hier rekening mede hou den, ook voor dc gronden die niet onderzocht zijn. Hiermede was spr. aan het einde gekomen van zijn boeiende lezing, welke met groote aandacht door de talrijke aanwezigen werd gevolgd. De woorden van dank, welke cle heer Muntinga. in ontvangst mocht, nemen, waren zeer zeker in alle opzichten ver diend! Bij griep, verkoudheid, rheumatiek. Rekening en begrooting goedge keurd. Geven Ged. Staten „jo- denfooltjes"? De landman moet de mooie wegen in de Zijpe beta- talen en de gebruiker profiteort van een anders geld! Dijkgraaf, Heemraden en Hoofdingelan den van het waterschap Zijpe en Hazepol der vergaderden gistermiddag in „Het Wa pen van Zijpe". Voorzitter was de heer C. Tiel, dijkgraaf, secretaris de heer Bleek. Als cle Voorzitter de vergadering heeft geopend, worden de notulen der vorige ver gadering onveranderd vastgesteld. Mededeelingen. Voorzitter deelt mede, dat de werken vol gens het slootplan zijn afgeloopen. Het grint is aanbesteed en gegund aan de fa. Helfrich te Zaandam en wel 2000 M3. fijn grint a 3.03, 1100 M3. onderhoudsgrint a 3.27 en 1100 M3. grof a 3.19. Ingekomen stukken. 19 Afdeelingen hebben verzocht het sala ris van de molenmeesters van f 4.op f 8. te brengen, een verzoek waarmede het dag. bestuur hef in meerendeel eens is. De heer Dignum juicht het voorstel toe. Hoog is cle vergoeding nóg niet. De heer Bakker is van oordeel, dat al leen de voorzitter van de molenmeesters een verhooging verdient. Voorzitter is het hier wel mee eens. De molemmeester-voorzitter doet het meeste, werk, maar men kan den ccn moeilijk meer geven dan den ander. De heer Bakker brengt cle grootte van de afdeelingen ter snrake. Een groote afdce- ling krijgt evenveel als een kleine. De hoer Dignum zegt dat 90 van het, werk voor den -voorzitter is. Hij krijgt ook alle standjes. Spreker spreekt uit ervaring. Er moeten tijd, moeite en zorgen aan besteed worden. Er zou een wenk gegeven kunnen worden, dat de drie molenmeesters onderling: cle totaalvergoeding verdeelen. Bij stemming wordt het bestuursvoorstel met bijna algemeene stemmen aangeno men. De heeren Dignum en E.rilcs stomimcn tegen. De heer Dignum meent dat aan cle wijzi gingen weinig is te doen. Voorzitter is het hiermede eens. Rapport commissie rekening en begrooting. De commissie tot nazien der rekening noemt het batig saldo van f 10803. De heer Bruin: Wat een geld, wat een geld! De commissie tot nazien der rekening en begroot ing, bestaande uit de boeren Dig num, Kraakman cn Jimmink adviseert tot goedkeuring van rekening en hegroot«ng Het beeft bij de eomimisie verwondering ge wekt, dat terwijl de rekening 1937 voor weg- cn slootgelden een batig saldo van f10803.— aangeeft, in de begrooting '38 een verhooging van de. lasten van f 1.per H.A. wordt voorgesteld. Het bleek de com missie echter, dat deze verhooging noodig is, omdat in 1939 veriïuSedelijk een groot bedrag aan subsidie gevraagd zal worden van Troote werken van verbetering. Ook cle verplichte aflossingen brengen zware las ten. -,?Hr De commissie betreurt het dat zulke groote bedragen voor de we gen worden uitgetrokken. Deze zijn uiteindelijk in het algemeen belang, maar de lasten ervoor drukken vrij wel alleen op den landman. De commissie betreurt het dat hoogere instanties dit nog niet schijnen in te zien, maar hoopt dat een.billijke regeling aan dezen toestand een eind zal maken. Den penningmeester wordt dank gebracht, even zoo cle commissie, bij monde van den voor zitter. De heer Dignum, hoopt dat bet door de commissie gesprokene ter kennis zal wor den gebracht aan Ged. Staten. Dc landman wordt door al deze dingen van algemeen belang veel te zwaar belast. Zij onderhou den cle S0 K.M. weg in de Zijpe en dc ge bruikers bijna niet. Voorzitter merkt op, dat, voor de wegen uit bet aanvullende wegenplan steun ont vangen is, bijvoorbeeld in 1937 f 9000.—. De heer Dignum zegt dat voorzitter hem niet goed begrepen heeft. Er wordt wel een soort jodenfooitje gegeven, maar slechts één keer. Voorzitter zegt, dat ook dit jaar weer een bedrag wordt ontvangen. De heer Dignum: Hef is te wenschen. Spr. is van oordeel dat toch de landman 90 pet. van cle oude wegen betaalt,. Voorzitter beoogt den weg langs de Groot- sloot, waarvoor f 600 per G.M. moet worden betaald, maar waarvan als de. weg op het, plan blijft, terugbetaald wordt. De heer Dignum: Dus eerst betalen en dan maar afwachten tot we terug krijgen. I.aat. maar zitten. Voorzitter noemt, dit niet billijk. Andore leden zijn het met den heer Dig num eens. De heer Bruin zegt dat hot tenslotte eigen schuld is. Er is geen polder, die cle wegen zoo goed aanpakt als de Zijpe. Tn 5 jaar is S0 K.M. weg verbeterd, met tegenwerking van bovenaf, want in 8 jaar moet worden afgelost. Men moet dus eerst bloeden, cn zal later de vluchten plukken. De heer Dignum beeft, alle waardceririg voor lipt bestuur, maar het. is stuitend als hoogerhand alles verordencert met onze wegen. Wij mogen alleen betalen. Voorzitter sluit de discussies. Rekening 1937. Bij een geraamde ontvangst van f 83673, geeft. Hoofdstuk I (Alg. Bestuur) een werke lijke ontvangst van f 83105.82, een geraamde en werkelijke uitgave van resp. f 83073 cn f 80780.97. Het batig saldo van dit hoofdstuk bedraagt f 2318.85. Bij een geraamde ont vangst van f 114268, geeft Hoofdstuk II (sloot, en weggelden) een werkelijke ont vangst van f 114544.69, een geraamde en werkelijke uitgave van resp. f 114208 en f 103741.03. Het, batig saldo van dit hoofd stuk bedraagt f 10803,06. Hoofdstuk III, dat der evenwichtige posten staat in ontvang sten en uitgaven geboekt voor f 34607.64. Geraamd was voor dit hoofdstuk f 30152. De balans van dc verzamelde hoofdstukken sluit in debet en credit tot een bedrag van f 232258 15. In dit bedrag zijn eenige af- en oversch rij v ingen verwerk t De rekening wordt met algemeene stem men goedgekeurd. Hét echtpaar D. Nieuwpoort en M. Nieuw poortJonker te Aartswoud viert morgen, 29 April, zijn vijftigjarig huwelijksfeest,.. Dc beide oudjes, die al heel wat tegen slag in de halve eeuw van hun samen zijn hebben moeten overwinnen, staan be kend om hun opgeruimd karakter cn le vensmoed. Nog het vorig jaar had de bruid het ongeluk het heupbeen te breken, doch zij is het ziekbed prachtig te hoven geko men en nu nog even monter als voorheen. In dc eerste jaren van zijn huwelijk was de heer Nieuwpoort vrachtrijder op Hoorn. Later dreven cle echtelieden ccn boerderij tje; thans leven zij stil. Als aardige bijzonderheid mag worden, vermeld, dat de jubilarissen óók reeds ge durende 50 jaren de Schagcr Courant lezen-! Wij feliciteercn bruid cn bruidegom van harte eri wenschen. hun een gelukkigen le vensavond toe. Begrooting 1938. De begrooting 1938 sluit in ontvangsten en uitgaven voor wat, hoofdstuk I Alg. Be stuur betreft, tot een bedrag van f 23116, wat hoofdstuk II, sloot en weggelden betreft tot een bedrag van f 78241, terwijl hoofdstuk III, dat in evenwichtige posten geraamd is op f 26541, alzoo totaal f 127S9S. Artikelsgewijze behandeling. De heer Swan vraagt of bet Dag. Bestuur het. noodig vindt dat er f 400 voor een ad ministratieve luilp wordt uitgetrokken. De secretaris heeft een hoofdbetrekking in zijn werk aan den polder, is een hulp nu ook nog noodig. Vooratter zegt, dat het. Dag. Bestuur het noodig acht. De hulp helpt 's winters ook den opzichter bij de controle op het sloot- werk. De heer Swan legt zich bij de zienswijze van bet Dag. Bestuur neer. De artikelsgewijze behandeling geeft geen aanleiding tot verdere opmerkingen, zoodat de begrooting onveranderd met algemeene stemmen wordt goedgekeurd. Geldleening. Het Dag. Bestuur stelt voor, dat het, wa terschap, aan zich zal leenen uit het „dij ken fonds" een bedrag van f 9200 tegen een rente van 3.5 pet., jaarlijks met tenminste f 1150 af te lossen, te beginnen in 1030. Het bedrag is noodig voor wegverbetering. De heer Komen zou er een leening van 12 iaar van willen maken. Voorzitter zegt dat dit niet gaat. De heer Komen: Dan houdt alles op. De heer Bruin vindt het, diep treurig dat men zoo stipt aan den termijn van 8 jaar vasthoudt. De vergadering gaat niet met het voorstel accoord. Voorzitter meent dat men eenmaal aan gegane verplichtingen moet nakomen. De vergadering verklaart zirh dan, zij het onder protest, accoord met liet voorstel. Vrachtauto. Het Dag. Bestuur stelt voor, voor aan koop van een vrachtauto, dat het, water schap aan zich leent uit. het. dijkenfonds de gelden van de in 1938 voor het diikenfonds te ontvangen, aflossingen ten bedrage van f 2695 tegen een rente van 3.5 pet., af te lossen als volgt: in 1939 f 695. in cle daarop volgende jaren ten minste f 500 per jaar. Goedgekeurd. De heer Dignum denkt, dat de auto het wel korter zal uithouden dan de wegen. (Gelach). Kasgeldleening Boerenleenbank, Het Dag. Bestuur stelt voor een rekening courant overeenkomst aan te gaan, met. rle boerenleenbank te Schagerbrug, waarbij een kasgeldleening wordt gesloten van ten hoogste f 20.000. Goedgekeurd. Rondvraag. De heer Hoogland vraagt of de vracht auto verzekerd is. Voorzitter: Die is verzekerd. De heer Swan merkt op dat het brugge tje hij het. tehuis van ouden van dagen in slechten staat verkeert. Voorzitter zegt verbetering toe. Dc heer Dignum heeft iets voor comité. Hierna sluiting. UIT ONZE OOST Het drama in het badhotel Wanhoopsdaad. De teraardebestelling van de drie slacht offers van het drama, dat zich, zooals wij sist eren meldden, in het badhotel Kota Ba toe hij Buitenzorg heeft afgespeeld, had gisteren plaats. Het onderzoek- dat door het parket is in gesteld, bevestigde, aldus cle N.R.Ct., dat veegif de doodsoorzaak is geweest. Het slachtoffer C. is 23 April j.1. door den politierechter te Semarang wegens een reeks oplichtincren in verband met zijn in- eassokantonr ..Resultas" tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld met bevel tot inhechtenisneming. Hij verkeerde in zeer zorgelijke .fianciecle omstandigheden. (Vervolgverhaal met kleurwedstrijd voor de kinderen, zie Schager Courant van Zaterdag 18 April). Eerst gaat zij echter eens kijken Hoe Van Geelcn's prijzen lijken. Dc nichten hadden 't haar echter ook reeds verteld, Zoo voorcleelig als men daar is, je staat er van versteld. LAGEZIJDE B 40, Tel. 26, SCHAGEN, en onze filialen: C. PRINS. Breezand, A. NIPSHAGEN. Middenmeer, W. HALBERTS- MA, Winkel. Zoekt U een leuk cadeautje? Komt eens bij ons kijken en U slaagt vast naar uw zin! Voor het kantongerecht te Enschede is gister behandeld cle zaak van den bekenden geheimenzender „De Nach tegaal", welke zich geruimen tijd eiken Zondagmorgen in het Ooste lijk deel des lands liet hooren. Op 6 Februari j.1. werd de zender in een boerderij onder dp gemeente Diepenheim in beslag genomen. De zender bevond zich in het voetenbankje van een ouden boer. Als verdacht, van het houden van deze uitzendingen hadden zich voor het Ensche- desche kantongerecht te verantwoorden de radiohandelaar H. J. .T. P., de Duitsche Schoenmaker A. W. en diens stiefzoon F. M. De radiohandelaar bekende. De ambtenaar van het O.M., mr. Lulofs, eischte voor de zaak te Diepenheim (de-uit zending op 6 Febr.) zes maandèn hechtenis cn vernietiging van de inbeslag genomen apparaten. De katonrechter, mr. van der Poel Hidding, veroordeelde P. tot drie maanden hechtenis en vernietiging van dc inbeslag genomen apparaten. P. stond daarna terecht voor de uitzen ding op 20 Februari. Voor dit feit eischte de ambtenaar van het O.M. twee maanden hechtenis. Verdachte verklaarde, alles op aandrin gen van W. te hebben gedaan. Deze beeft zelfs nog een programma met beleécligen- den inhoud voor den commissaris van poli tie samengesteld, dat echter niet' werd uitgezonden. Voor het tweede feit veroordeelde cle kantonrechter P. tot 3 maanden hechtenis en vernietiging van de in beslag genomen apparaten. De kantonrechter veroordeelde den 23-ja- rigen F. M„ een stiefzoon van W.. die hulp had verleend, tot tweemaal een maand hechtenis. Verdachte A. W. was niet ver schenen. Tegen hem werd verstek verleend. De Ambtenaar van het O. M. noemde het op treden van verdachte A. W. schurkachtig cn eischte voor het eerste feit zes maanden hechtenis. Dc kantonrechter, die het betreurde, dat tegen W. niet strenger kan worden opge treden, veroordeelde licm voor de eerste zaak tot vier maanden hechtenis, voor dc tweede zaak werd W. daarop eveneens tot vier maanden hechtenis veroordeeld.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5