Frankrijk en Engeland gaan samen Marechaussee DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Dc verdeeling van Palestina Parijs zoekt contact met Rome Ongerustheid in Duitschland Portugal wil Franco erkennen Reddingspoging met den dood bekocht Chinastrijd op een dood puot tegen den Minister Rie van Veen en Ragnhild Hveger tikken gelijk aan VRIJDAG 29 APRIL 1938. 81e Jaargang. No. 10558. Laan, Schagen, Tel. 20. Zooals wfj reeds veronderstelden, hebben de Fransch—Engelsche be sprekingen tot doel een vredesblok te vormen. Maar een vredesblok dat tot de tanden gewapend is. Zeer ver reikende samenwerking op militair terrein is verzekerd. Een kort com muniqué na afloop verstrekt zegt, dat volledige overeenstemming ver kregen werd omtrent alle bespro ken punten. Begrijpelijker wijze volgt men in Duitschland met ge spannen belangstelling het verloop. Volgens het communiqué is eveneens over- I eenstemming bereikt voor wat betreft de coördinatie der levensmiddelen en grond- stoffenvoorziening, die van essentieel belang zijn in oorlogstijd. Volgens een bepaald bericht zou overeenstemming tot stand geko men zijn o.m. ten opzichte van het gebruik door de Britsche luchtstrijd krachten van de vooruitgeschoven bases op Fransch gebied. Bepaalde geheimhouding. neemt men in acht ten aanzien van detail punten en ook de behandelde onderwerpen worden niet nader bekend gegeven. Nader verluidt, dat Daladier en Bonnet tijdens de besprekingen van heden den Britschen ministers hebben kunnen mede- deelen, dat de Fransch—Italiaansche be sprekingen thans in een zoodanig stadium waren gekomen, dat gehoopt kan worden, dat een Fransche ambassadeur te Rome tegen 15 Mei zal worden aangesteld. Er bestaat bij de Fransche regeering de over tuiging, dat het noodzakelijk is, ook van haar zijde tot overeenstemming met Mus- solini tè komen. Tsjecho-Slowakije zal een voornaam deel der besprekingen voor zich opeischen. Het is mogelijk dat de besprekingen de volgende drie aspecten zullen behandelen: 1. Het Tsjecho-Slowaaksche nrobleem als deel van bet algemeene Midden-Europee- sche probleem na den anschluss; 2. De Tsjecho-Slowaaksche kwestie als een binnenlandsch minderhedenprobleem en 3. de mogelijkheid van militairen, diplo- matieken en economischen bijstand aan Tsjecho-Slowakije daarnaast zou dan aan dacht worden gewijd aan economischen bijstand aan andere Midden-Europeesche mogenheden. Reuter meldt uit Londen, dat het Tsjecho- Slowaaksche vraagstuk het eerste werd he- sproken. DALADIER. Telegrammen, welke de Fransche minis ters op het laatste oogenblik uit Parijs hebben ontvangen, gaven te kennen, dat deze kwestie mogelijk nog grooter beteeke- nis moet worden toegekend dan eerst werd verwacht. Zenuwachtigheid in Duitschland. De Duitsche openbare meening volgt de Britsch-Fransche besprekingen met een ze kere zenuwachtigheid. De liladen wijzen er in opschriften en commentaren op, dat de Tsjechoslowaaksche kwestie op den voor grond der besprekingen staat. Men verbergt nauwelijks de ongerustheid, die in Duitsch land gewekt wordt door de mogelijkheid, dat de Fransche en Engelsche regeeringen op dit punt een gemeenschappelijke gedrags lijn zouden aanvaarden. Tegen welk gevaar wil men zich beschermen, vraagt de Frank furter Zeitung. Waarom dit alles? De Nachtausgabe geeft uitdrukking aan de hoop, dat de te Londen bijeen zijnde mi nisters zich er van zullen onthouden „ver ouderde internationale bepalingen te verde digen, maar plannen zullen ontwerpen, die dienstig zullen zijn aan de organisatie des vredes zonder een oorlogsgevaar in te hou den". De Londensche correspondent van het Ber liner Tageblatt is verbaasd, dat in Engeland plotseling de opvatting uitgesproken wordt, dat „Engeland meer goederen moet afne- nen van de kleine Balkanstaten en Centraal Europa om te strijden tegen den invloed van andere staten." De Parijsche Correspondent van de Deut sche Allgemeine Zeitung schrijft met erge- nis over „de herleefde entente Cordiale" Slecht weer aan de fronten. Minister-president Salazar. Salazar heeft in de nationale vergadering medegedeeld, dat Portugal binnenkort Fran co erkennen zaL Salazar vroeg zich af, of men na het ma ken van een vergelijking tusschen de po sitie der beide in Spanje strijdende partijen nog kan beweren, dat aan de eene zijde een wettige regeering en aan de andere zijde r opstandige generaals stonden. „Na lang over dit vraagstuk te hebben nagedacht," zoo ging Salazar voort, „komt het mij voor dat wij ons schuldig zouden maken aan laf heid, door den geschapen toestand niet on der de oogen te zien en er niet de onvermij- deUjke gevolgtrekking, erkenning van de regeering Franco, als regeering van Span je, uit te maken. Daar het einde van den oorlog nog ver af ligt, onderhandelen wij niet over deze erkenning en trachten wij veel minder nog een stelling nemen te ver haasten. Slecht weer aan de fronten. De oorlogsgod Mars moet het tegen de Uregcngoden Pluvius c.s. afleggen aan de Spaansche fronten. Zoowel van regeerings- als van opstandelingenzijde wordt ge- i meld, dat de hevige regen de krijgsopera ties belemmeren. Salamanca meldt, dat alleen in den sector van de Alfambra de 1 voorste liniën wat werden gerectificeerd. De strijdkrachten in den sector Ejulve ver honden zich met die in den sector Aliaga. Gisteren is het leger onder bevel van generaal Varela opgerukt tusschen Teruel en Castcllon. De regeeringstroepen hebben yerder ccn tegenaanval gedaan ten oosten van Albocager op de flank van het leger van generaal Aranda. De operaties werden aanmerkelijk be lemmerd door het slechte weer, de vlieg tuigen konden niet opstijgen en de artil lerie was vrijwel machteloos. Aan de kust van de Middellandsche Zee deden de regeeringstroepen heftige tegen aanvallen op de stellingen, welke door de troepen uit Galicië in Atalyas de Alcala waren bezet, doch zij werden met zware verliezen afgeslagen. In Catalonië werden slechts schermutselingen gevoerd. Redder verdrinkt kind wil redden. terwijl hij Gistermiddag kort na vier uur heeft zich te Krimpen a.d. Lek een noodlottig ongeluk voorgedaan, dat een kind van vier jaar en een 68-jarigen bewoner van Krimpen a.d. Lek het leven heeft gekost Het vierjarig zoontje van de familie de Groot, dat aan den kant van de Bakkerskil aan het spelen was, viel plotseling voorover in het water. De 68-jarige heer W. van Wij nen te Krimpen a.d. Lek, die het ongeluk zag gebeuren en zelf niet kon zwemmen, begaf zich gekleed te water, teneinde het kind te redden, doch beiden verdwenen in de diepte. Omwonenden kwamen onmiddel lijk toesnellen. Vier van hen sprongen ijlings in het breede water om de beide drenkelingen op te halen, hetgeen hen wel dra gelukte. Gedurende langen tijd hebben doktoren gepoogd de levensgeesten welke bij beide drenkelingen waren geweken, op te wekken. Dit mocht hen echter niet meer gelukken. Ernstige incidenten. Egypti sche protesten. De Egyptische minister-president Mahmoed Pasja heeft gisteren een delegatie ontvan gen, die eischte, dat Egypte zal opkomen voor de belangen der Islamietische stam broeders. Alle studenten en geestelijken van de uni versiteit Al Azhar hebbpn gisteren onder groote deelneming van de bevolking een groote betooging gehouden tegen het Brit sche plan tot verdeeling van Palestina. Ook te Alexandrie en Tanta hebben studenten en Asfia risten tegen het verdeelingsplan be toogd. Ook protesten uit Syrië. De Syrische kamer heeft met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin ge protesteerd wordt tegen de deeling van Pa lestina. Incidenten in Palestina zelf. Eenige incidenten zijn voorgevallen op den eersten dag, dat de deelingscommissie in Palestina vertoeft. Op verschillende in stellingen werden schoten gelost, een hangar wérd in brand gestoken, een tele foonlijn vernield, een spoorlijn versperd op twee plaatsen. Er vielen daarbij geen slacht offers. Te Jeruzalem zijn dertien verdachte Arabieren gearresteerd. Wapens en munitie gevonden. Een belangrijke hoeveelheid munitie werd ontdekt in het dorp Silath Ed Ahar (dis trict Dzjenin). De politie heeft 3000 patro nen in beslag genomen, die zich in kisten bevonden, welke onlangs zijn ingevoerd. Willem van Oranje te Delft herdacht Vereenigingen komen bijeen. Ook te Delft eerder reeds te Den Haag is een door verschillende vereenigingen georganiseerde bijeenkomst gehouden ter herdenking van den 405m geboortedag van Prins Willem V. Verschillende sprekers voerden het woord, o.a. professor Potgieter, die in de Afrikaansche taal het verband aan toonde, tusschen Oranje en Zuid-Afrika. VERGEEFSCHE AANVALLEN DER JAPANNERS. Toenemende druk op de Chi- neesche linies. Daar de Japanneezen thans bun aanvallen gestaakt hebben is de strijd ten noorden van Taiertsjwang op het doode punt gekomen. Ten noordoosten van genoemde stad richten de Japanneezen voortdu rend aanvallen op de Chineesche li nies, doch zij maken geen noemens waardige vorderingen. In de stellingen, die de beide partijen aan het front van den spoorweg TientsinPoe- kau bezet houden, is volgens het gisteroch tend gepubliceerde communiqué geen wijzi ging gekomen. De Japanneezen hebben tot driemaal toe een aanval ondernomen op de Chineesche stellingen ten noorden van Taiertsjwang. doch telkens werden zij te ruggeworpen. Aan Japansche zijde vielen daarbij negenhonderd dooden en gewonden, zeggen de Chineezen. Toenemende Japansche drnk. Uit Sjanghai wordt in een officieel com muniqué gemeld, dat Hosien, 56 K.M. ten zuiden van Nanking, aan den linkeroever van de Jangtse, in Japansche handen is ge vallen. Verder wordt gemeld, dat de Chineesche troepen zijn verslagen bij Wangtsjeng, op vijf kilometer van Hantsjau. Het ministerie van oorlog heeft medege deeld, dat vier Japansche afdeelingen, die uit het zuiden naar Oetsjau, een spoorweg kruispunt van den Loenghaispoorweg en de lijn Tientsin-Poukau, de Chineezen hebben teruggedreven over een front van 240 K.M. breedte. Een afdeeling heeft zich meester gemaakt van de kuststad Jentsjang, gelegen op 140 K.M. ten zuiden van Haitsjau, het eindpunt van den Loenghaispoorweg. Japansche verliezen. In de eerste helft van April zijn volgens een door het Chineesche persbureau gepu bliceerde opgave van Chineesche militaire kringen meer dan 30.000 Japanneezen op het slagveld gesneuveld, terwijl meer dan 7.000 Japanneezen krijgsgevangen werden ge maakt. Ongeveer 17.000 sneuvelden in Zuid- Sjantoeng. De zaak Oss nog nief uit! oss GESLOTEN VOOR ORDE- VERSTORENDE ELEMENTEN. HOOFDREDACTEUR VAN HET NATIONALE DAGBLAD GE DAGVAARD. „N.S.B. SPECU LEERT OP ANTIPAPISME". Naar de „N. R. Crt." verneemt, heb ben de zes onderofficieren, die tot de brigade der Koninklijke Mare chaussee te Oss hebben behoord en die eerst van hun opsporingsbe voegdheid ontheven en vervolgens overgeplaatst zijn, bij het ambtena rengerecht een klacht aanhangig gemaakt tegen de besluiten en han delingen, welke tot de bovenge noemde ontheffing en hun overplaat sing hebben geleid. De klaagschriften van de zes onderoffi cieren zijn gisteren bij het ambtenarenge recht ingezonden. Van elk der klagers is er bovendien een verweerschrift bijgevoegd. De klagers vragen vernietiging van de be sluiten, waartegen zij beroepen inbrengen, ten eerste wegens onbevoegdheid van den minister van justitie, en ten tweede omdat, al ware de minister bevoegd geweest, de klagers geen zoodanige handelingen hebben verricht, dat de door den minister getroffen maatregelen gemotiveerd zouden zijn. Mr. R. H. James, advocaat en procureur te Apeldoorn, zal als raadsman van de kla gers optreden. Maatregelen tegen ordeversto ring. De burgemeester van Oss, de heer W. G. J. Ploegmakers, heeft het volgende bevel uit gevaardigd: De burgemeester van Oss, overwegende, dat op Zaterdag 23 April 1938, door perso nen van buiten deze gemeente op indirecte en directe wijze alhier aanleiding is gege ven tot verstoring van de openbare orde, ge let op artikel 219 der gemeentewet, vaardigt het volgende bevel uit: Op Zaterdag 30 April 1938, wordt wegens vrees voor stoornis der openbare orde het verblijf binnen de gemeente Oss ontzegd aan alle niet-inwoners dezer gemeente, ten aanzien van wie door de politie ern stige vrees gekoesterd wordt, dat zij Dit nummer bevat 8 pagina's tot stoornis der openbare orde, recht streeks dan wel zijdeling, aanleiding zullen geven. Personen, hier bedoeld zullen na voorlei ding voor den burgemeester, door de poli tie over de gemeentegrens worden geleid. De officier van justitie te 's Gravenhage heeft den hoofdredacteur van „Het Natio nale Dagblad", den heer Rost van Tonnin gen, gedagvaard tegen Donderdag 12 Mei ter zake van beleediging van minister Goseling in een artikel in het blad van 13 April, welk artikel was gewijd aan de affaire-Oss. Uit de Pers: „Vergrijp tegen de parlementaire zeden". „Het Volk" schrijft: Met de interpellatie-aanvrage van den heer Rost van Tonningen kan de Kamer naar het ons wil voorkomen, korte metten maken. Wij kunnen in deze aanvrage, bot volgende op de indiening van het enquête- voorstel, niet anders zien dan een vergrijp te gen de goede parlementaire zeden. Het mid del der inteipellatie is in de onderwerpe- lijke zaak duidelijk ondoeltreffend gebleken. Men kan het, door een herhaling, niet werk zamer maken dan het van nature is. Merkwaardigerwijs schijnt men in den ka tholieken hoek meer te gevoelen voor een tweede interpellatie dan voor een enquête. Wij willen tegen dit zeilen op het kompas van de N.S.B. ernstig waarschuwen. De priester jacht, die sommigen aan de Oss- kwestie hebben verbonden, stuit ook ons te gen de borst. Wij weten ons van ieder anti papisme vrij. Maar juist daaraan ontleenen wij het recht om de katholieken, uit een oog punt van algemeen belang, met nadruk te waarschuwen tegen het volgen van een ge dragslijn, die zich uiteindelijk tegen hen zelf moet keeren. Want er sluimert in ons volk en de katholieken weten dat zelf ook wel! nog altijd een sterk stuk anti papisme. Het is daarop, dat de N.S.B. in deze heele zaak speculeert. Men onderschatte de kracht dezer gevoe lens niet; zij kunnen plotseling hoog en gevaarlijk oplaaien. Wanneer „De Tijd" de enquête-aanvrage dan ook beschouwt als een „politieke ma noeuvre", wanneer „De Maasbode" spreekt van een „hopeloos opgeblazen" affaire, ja zelfs een onderzoek verlangt naar de bron nen, waaruit de pers haar voorlichting put te, dan spelen deze bladen met vuur. „De Maasbode" schrijft in een protest tegen beweringen van „De Vrijheid": De burgemeester van Oss heeft voor de zuivering van die plaats ten minste evenveel verdiensten als de marechaussees. Zijn poli tiecorps verrichtte èn de eerste èn de meeste arrestaties en met zijn nolitiecorps werd de burgemeester onderscheiden. Waarom verzwijgen de linksche bladen i dit zoo hardnekkig?. U/EERBERICHT DB BILT SEINT. Verwachting: Matige, in het N. wellicht tijdelijk toenemen de Noordelijke tot Noord- Oostelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, koude nacht, overdag iets kouder. Verdere vooruitzichten: verandering. Wteinig Catastrophe bedreigt Rijssen Massa-ontslag door slapte in de jute-industrie. De slapte in de jute-industrie, welke de laatste maanden steeds is toegenomen dreigt thans voor de gemeente Rijssen, met een inwonersaantal van ruim 10.000 zielen, die bijna geheel op de jute-industrie zijn aange wezen, catastrophaal te worden. De laatste weken zijn steeds meer arbeiders ontslagen, waarbij zeer kort geleden in één week vijftig man. Door gebrek aan orders zal thans aan een groot aantal arbeiders ontslag worden aan gezegd, waarvan in de fabrieken reeds me- dedeeling is gedaan. Hoewel het aantal thans niet vermeld is, mag met vrij groote zekerheid worden aangenomen, dat dit ligt tusschen de 250 en 350. Een stok om den Schuschnigg- hond te slaan! Vroegere Oostenrijksche regee ring van grondwetinbreuk be schuldigd. In de meening. dat het terrein wordt ge reedgemaakt voor een proces tegen dr. Schuschnigg, den vroegeren bondskanse lier, en zijn medeministers, is men versterkt door de publicatie van een officicele mede- deeling, waarin gezegd wordt, dat de vroe gere Oostenrijksche regeering zich schuldig heeft gemaakt aan inbreuk op de grondwet, De onderdrukking van sommige politieke partijen on een parlementairen democrati- schen staat, zoo vervolgt de mededeeling, staat gelijk met schending van de grondwet. faemmen, Titanenstrijd 200 M. borstcrawl: Internationale zwemwedstrijden te Kopenhagen. Gisteren zijn te Kopenhagen internationa le zwemwedstrijden gehouden, waaraan ook een aantal dames van de Rotterdamsche Da mes Zwemclub deelnemen. Het belangrijkste nummer van den avond was de 200 meter borstcrawl, waarop de wereldrecordhoudster, Rie van Veen, en Ragnhild Hveger tegen elkaar uitkwamen. Zooals men zich zal herinneren vestigde de R.D.Z.-zwemster haar wereldrecord 2 min. 24.6 sec., op 26 Febr. j.1. te Rotterdam, toen Bagnhild Hveger haar tegenstandster was en verloor. De ontmoeting van gisteravond kon dus als een revanche voor de Deensche zwemster beschouwd worden. Het werd een zeldzaam span nende race, waarin beide zwem sters tevergeefs trachtten voor te komen. Beiden tikten in den fraai- en tijd van 2 mdn. 26.3 sec. aan. Op de 100 meter borstcrawl behaalde Jo Groene weg de overwinning. Op de twee de plaats eindigde haar clubgenoote Cobi van Zuuren, die 0.2 sec. voor de Deensche mej. Mathiassen aankwam. Op de 100 meter schoolslag zegevierde Val borg Christensen, terwijl Jeanne Groe nendijk nog achter Inge Soerensen derde werd. Op de 4 x 50 meter borstcrawl estafette gaven de Rotterdamsche en Deensche ploe gen elkaar niet veel toe. Slechts met 0.1 seconde verschil tikten de Rotterdamsche meisje ten slotte als eersten aan. &cAa&en Aljechïn en Petrov winnen Het tournooi te Margte. Gisteren is de voorlaatste achtste ronde van het internationaal schaaktournooi te Margate gespeeld. De stand van de kopgroep in het hoofd- tournooi luidt: 1 Aljechin 614 punt. 2. Petrov bVs punt. 3. en 4. Spielmann en Böök, ieder 5 punten,

Schager Courant | 1938 | | pagina 1