Plaatselijk Nieuws. Ingezonden Alkmaarsche Kaasmarkt Firma G. de Waard Overhemden, Dassen FIRMA DE WAARD Niedorperpolder De hoogste markt was f 22.een hal ve gulden beter dan de vorige week. Ook de gang lag ongeveer evenjveel boven die van Vrijdag jJ. De doorsnee- prijs voor goede kaas was te stellen op 120.— 121.Over het algemeen be gint de consnmptiekaas wat steviger te worden, zoodat de kwaliteiten meer in elkaar overliepen. De betere vïaag is vooral toe te schrij ven aan de speculatie voor opzet. Veel oude voorraden zitten er niet, de re sultaten van opslag waren steeds be vredigend en de tegenwoordige kaas is goed genoeg om over enkele maanden behoorlijk half hard goed te leveren. Daarnaast Is Friesland beter. Door de hoogere boterprijs is de laatste weken minder vette kaas gemaakt, als gevolg waarvan gedurende de afgeloopen week de noteeringen konden worden verhoogd. Uit den aard der zaak profi teert de Noord-Hollandsche markt daar van. Alles bijeen genomen lijken de pers pectieven bemoedigend. Uit onze Omgeving BERGEN KUNST VOOR ALLEN. Sluitingsconcert in de groote zaal van de Rustende Jager." Voor een uitstekend bezette zaal heeft t,Kunst voor Allen" onder artistieke leiding ,van Albert Sluyter en Michel Gobets een sluitingsconcert gegeven, hetwelk uitste kend geslaagd mag heeten. Er waren nog wel eenige bemerkingen, doch men moet er rekening mee houden, dat het hier een di- lettantcnuitvoering betreft. De avond opende met het Concerto Grosso Dp 6 No. 1 van G. F. Handel. Niet slechts, dat het strijkorkest onder de rustige leiding van den dirigent, den heer 'Alb. Sluyter een prachtig samenspel demon streerde ook wat zuiverheid van toon betreft kunnen wij volkomen tevreden zijn. Ook de solisten, de heeren Fr. Tillema, Adr. van Diepen en L. Berman hebben er niet weinig toe bijgedracen, dat dit eerste num mer al dadelijk pakte. Het duet van C. C. M. Clari, gezongen •door mevr. Langeveld-Holleman, sopraan en Jtosy Halm, alt, kon ons niet pakken. Mevr. FredcrikscHoekstra begeleidde op Eobere, knappe wijze aan den vleugel. Het laatste nummer voor de paiize was Bach's concert in F mineur voor piano en strijkorkest. De beer Herm. Zaal die de pianopartij Speelde, heeft niet die diepte kunnen vinden welke we zoo gaarne hadden gewenscht. Het tweede gedeelte van het programma ïs vrijwel een herhaling geweest van het geen voor de pauze werd ten gehoore ge bracht, met dien verstande dan dat het slot nummer: Bach's Concert in G majeur voor toncerteerende viool, twee fluiten en het strijkorkest een mooi geheel vormde. Mej Mia van Regteren-Altena en mej. Vening- Mcinesz hoorden wij reeds eerder en pasten zich prachtig bij het geheel aan. Er werd zuiver en met veel gevoel gespeeld, ook door den violist den heer Tillema. WÏER1NGERMEER DE ZWEMINRICHTING IN DE WIERIN- GERMEER. Nu het zwem seizoen weer voor de deur staat, vragen vele liefhebbers, vooral ouders zich af, of het lang verwachte en besproken zwembad in onzen polder dit seizoen zal kunnen worden in gebruik genomen. Wij weten niet hoever of men bij de bevoegde instantie reeds is met de plannen (reeds zijn er eenige geweest), maar vele ouders in de Wieringermeer zien met angst den zomer te gemoet met de wetenschap, dat de kinderen dan weer gebruik gaan maken van de ge- .vaarlijke kanalen. Moet het kalf eerst verdronken zijn, voor taen de put dempt? Men hoopt, in den polder van niet en ziet met belangstelling het tot stand komen van deze ongetwijfeld belang rijke inrichting tegemoet. BOUW CHR. SCHOLEN GEGUND. Naar wij vernemen is de bouw van de Chr. Scholen gegund aan de laagste in schrijf ster de firma Hartog en Wakker te Edam voor f 364S8.— SLOOTDORP OP HET DRIETAL Op het drietal te Hardegari.jp (Fr.) komt to.m. voor Ds. B. Nijholt, Ned. Hervormd predikant, alhier. Z1JPE LIJST PAARDEN-EIGENAARS De ingevolge het Inkwartieringsbesluit opgemaakte lijst van in deze gemeente ge vestigde eigenaars of houders van paarden vermeldt de namen van 240 eigenaars met in totaal 422 paarden. t ZAND. ONDERWIJS Voor 7 nieuwe leerlingen is toelating ge vraagd tot de O.L. school alhier met den aanvang vair het nieuwe schooljaar, zijnde 1 Mei a.s. BURGERVLOTBRUG CURSUS E.H.B.O. Woensdagavond j.1. had bij den heer P. de Nijs de eerste openbare les plaats van den cursus Eerste Hulp bij Ongelukken. Er was groote belangstelling voor dezen leerzamen avond. Een woord van dank aan allen, die hier medewerkten, is zeker op zijn plaats. PETTEN ONDERWIJS Het aantal nieuwe leerlingen, waarvoor met 1 Mei a.s. zijnde den dag waarop liet nieuwe schooljaar aanvangt toelating is verzocht tot de O.L, school alhier, bedraagt W1ERINGEN DEN OEVER. SOMBERE TOEKOMST VOOR DE WIERINGER VISSCHERS. Weinig hoopgevende resultaten. Reeds eerder meldden wij van deze ilaats dat de haringvisscherij, en kele uitzonderingen daargelaten, in het geheel niet loonend was. Doch steeds hoopten wij dat hierin nog ver andering zou komen. Nu het seizoen alweer begint op te schieten, blijkt het ijdele hoop geweest te zijn, want zoo teleurstellend als de resultaten dit jaar tot op heden geweest zijn, is nog nimmer het geval geweest. Eens waren de haringvangsten overvloedig. Toen stonden er veel minder kamers en kommen dan thans en waren deze nog lang niet zoo geperfectionneerd. Het spreek woord: „Al doende leert men", was'ook hier van toepassing. Had de haring zich dus thans in dezelfde hoeveelheid als toen het geval was laten zien, dan waren de vangsten thans veel en veel grooter geweest Het te gendeel is jammer genoeg waar. De laatste twee jaren worden de vangsten minder en minder. Was 1936 nog betrekkelijk goed, 1937 was al aanmerkelijk minder. In dat jaar behoefde de beruchte pufschuit al geen dienst te ^.oen. Het begon toen al direct met de kuil visscherij. Wel werd er toen door de ze visschers nog betrekkelijk aardig be- somd doordat door de mindere vangsten de prijs op peil bleef, doch het was al niet meer je „dat". En in 1938? Wat kon er voorheen b.v. op den tweeden Paasclidag een gezellige drukte aan de havens heerschen als bijna elk vaartuig afgeladen met zilveren vischjes binnenkwam. Dit jaar niets van dit alles. Een enkel vaartig met enkele kisten. Kwam men vroeger met 300 400 kisten binnen, en dan had men soms de rest nog maar in de kamers laten zitten, daar men er toch mee verlegen was, dit jaar is de grootste vangst die een vaartuig binnenbracht, ongeveer 150 kisten geweest. Als het met de baringvisschcrij in de toe komst zoo blijft doorgaan, ziet het er zeer duister uit. Voor tienduizenden guldens is er door de visschers uitgegeven; wat moet men met het kostbare vischwant beginnen als er geen haring meer is? Waardeloos is het, en men kan het dan wel verbranden. Er wordt wel eens beweerd dat de wetenschap voorspeld heeft dat in 1940 de haringvisscherij niet meer loonend zal zijn. We hopen van har te dat deze geleerden het mis heb ben doch het begint er intusschen al aardig op te lijken! Het eenige wat er dan nog overblijft is dè palingvisscherij op het LTsselmeer. Over het algemeen zijn de resultaten hiervan tot nog toe niet bevredigend geweest. Doch deze vis scherij is hoofdzakelijk loonend van Septem ber tot uiterlijk November en er zijn nog meer maanden aan een jaar dat men zal moeten verdienen. Het eenige wat dan nog overblijft zijn garnalen en spiering" "Doch" voor een groot gedeelte van de visschers kan deze visscherij moeilijk loonend ge maakt worden, daar zij hier veel te groote schepen voor hebben en dus te dure exploi tatiekosten. En nu we toch in mineur moeten schrijven, zullen we de mossel visscherij nog even onder de loupe nemen. Ook deze vis scherij heeft een leelijke knoei gekregen. Had men vroeger bij wijze van spreken de mosselen op de Waddenzee voor het op scheppen, thans moeten de enkele visschers die deze tak van bedrijf nog beoefenen, heel naar het Groninger en Friesche wad, willen zij nog wat vangen. Het gevolg is veel- lan- geren vaartijd, dus veel hoogere exploitatie kosten. Dit zou misschien nog niet zoo erg zijn als de prijs maar navenant was. Doch dit is jammer genoeg niet zoo. De prijzen worden gedrukt door de niet bepaald schit terende uitkomsten van de eendenhouders- bedrijven. Worden de mosselen te duur, dan gaat men met het goedkoopere „nest" voe ren". Al met al ziet de toekomst voor het visschend gedeelte van de Wieringer bevol king er niet bepaald roosklenriq uit. Doch Wieringer visschers versaagt niet en blijft naraat, men zegt wel eens: „Er gaat geen deur dicht of er komt weer een venster open". Verl.: een bankbiljet van tien gulden. Inl. bij den gem.-bode. LANGENDUE NOORDSCHARWOUDE. DE FILM VAN „HERCULES-HYGIÉA." Een mooi stuk werk! Korten tijd na de zoo uitstekend geslaag de vijfde non-stop-uitvoering van „Hercu les en Hygiéa" stond een zeer eenvoudig be richtje in de krant, waarin werd medege deeld, dat „Hercules en Hygiéa" zouden gaan filmen. Het doel was, de non-stop-re- vue „Met volle vaart" op de film vast te leggen. In de Donderdagavond ten huize van Dr. Wilmink te Zuidscharwoude gehouden bij eenkomst, waar de film voor de vertegen woordigers van de pers werd gedraaid, wer den de aan de vervaardiging van de film verbonden herinneringen nog eens opge haald. De heer K. Borst Jz., de bekende direc teur van H. en H., vertelde hoe bij hem de gedachte was opgekomen om een film te maken van de non-stop revue, maar de groote vraag was: wie zou die film opne men. Dr. Wilmink en de heer J. Deutekom verklaarden zich op zijn verzoek bereid, mede te werken. Het ontbrak deze heeren niet aan ijver en geduld. Uren achtereen werden besteed om een klein onderdeel van de film goed te doen uitkomen; tien, twintigmaal werd de zelfde scène overgespeeld voor en aleer men tot „draaien" overging. Vele moeilijkheden moesten worden overwonnen. Hoe lang er precies aan deze film ge werkt is, is moeilijk te berekenen, maar toch staat wel vast, dat drie maanden ach tereen gemiddeld drie avonden per week gewerkt ïs. Tn dien tijd heeft men een film vervaar digd van ruim 600 meter,d ie ongeveer an derhalf uur duurt. I-Iet moge zeer veel arbeid zijn geweest voor allen die aan de totstandkoming van deze film hebben meegewerkt, nu wij hot resultaat van dien arbeid hebben gezien, kunnen wij verklaren, dat hier iets is be reikt, waar de vervaardigers trotsch op kunnen zijn. Van het begin tot het einde wordt de toeschouwer geboeid door het geen zich op het witte doek afspeelt. Over den inhoud van de film zullen wij niet uit wijden. Alleen vermelden wij, dat behalve de gymnastiek, balletten enz. ook aan de humor een plaatsje is gegeven. De muzi kale illlustratie past zich uitstekend bij de film aan. De teksten, waarbij aardige vond sten zijn, heeft de heer J. Deutekom ver vaardigd, terwijl het camera-werk zoo goed als geheel door dr. Wilmink is verzorgd. De regie was in handen van den beer K. Boot. In het bijzonder willen wij nog even de film van de kleuters noemen, welke, ge heel in kleuren opgenomen, een sprookje gelijk is. Wij feliciteeren „Hercules en. Hygiëa" en de heeren Wilmink, Deutekom en Boot met de goedgeslaagde opneming van deze film, welke een kostbaar bezit en ongetwijfeld een groot succes zal zijn! BARSTNGERHORN FILMVERTOONINGEN. Aan de N.V. Nederlandsche Opekta Maat schappij is vergunning verleend tot het houden van een vertooning met smalfilms voor den Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen. STEUN AAN KLEINE BOEREN. Voor de steunverleening aan kleine boeren hebben zich in deze gemeente 8 gegadigden aangemeld. De regeling zal alhier op 1 Mei a.s. in werking treden. Donderdagavond hield de afdeeling Bar- singerhorn van den Bond van Plattelands vrouwen een bijeenkomst, waar Mevr. Ja cobs uit Heemstede sprak over „Kinderop voeding". Nadat de Presidente, Mevr. Loggers, de aanwezige dames welkom had geheeten, verkreeg de spreekster het woord, die op sympathieke wijze het onderwepr behan delde en na de pauze het gesproken woord met lichtbeelden verduidelijkte. Het was jammer, dat van de gelegenheid tot het stellen van vragen geen gebruik kon wor den geimaakt, omdat Mevr. Jacobs aan tijd gebonden was. Niettemin was het gebodene leerzaam en waren de aanwezigen dank baar voor deze prettige causerie. Na eenige mededeelingen van huishou- delij-ken aard werd de bijeenkomst gesloten. BILJARTEN. In café „De Posthoorn," alhier ontmoet ten elkaar gisteravond groepen biljarters van Schagen en 't Zand. In totaal werden er 11 partijen gespeeld, waarvan er door on ze plaatsgenooten 7 gewonnen werden. Hoe wel er over het algemeen niet zoo goed ge speeld werd,waren er toch. ook partijen, waarin keurig spel werd gedemonstreerd. De wedstrijden hadden een geanimeerd verloop. SCHAGER KUNSTKRING. De opvoering van het blijspel „Jcan" was een prachtig slot aan de serie tooneelvoorstel- lingen, welke de Schager Kunstkring dit seizoen heeft gebracht. „Jean" schetst ons in komische, maar be schaafde vorm een conflict ontstaan door de emancipatie van de derde stand. De ideale butler Jean, trouw dienaar van Hon- garije's conservatieve minister-president, wordt, dank zij een onverwacht verkiezings succes, tot socialistisch kamerlid verkozen. En dan ontstaan conflicten en verwikkelin gen, ontwaken ongeweten hartstochten, komt de kamerdienaar, het nummer, het niets, plotseling als een mensch en niet langer als een ding te staan midden in het aristocratische ministersgezin. Zijn kerel-zijn brengt zelfs de charmante, gravin Katinka aan "zijn voeten, of liever gezegd aan zijn hart, en de gevolgen van de sprong van huisknecht tot aanstaand minis ter brengen verwikkelingen, waarmede 'de stampvolle zaal gespannen medeleefde. Zelfs mocht de tooneelgroep „Het Mas ker" applausjes bij open doek incasseeren. Wel een bewijs dat liet stuk pakte en... dat de spelers hun rollen beheerschten. Ko Arnoldi was subielm als de philoso- phische, onhandige, maar strikt rechtvaar: dige aristo, mevr. Royaards gaf als echtge noot© mooi rustig spel en Ank van der Moer wist voor hun dochter, gravin Ka tinka, de juiste figuur te treffen. Ja, wie van de spelers was nu eigenlijk niet goed? Allen gaven zich geheel en daardoor werd „Jean" tot een succesnum mer, dat den leden van de Schager Kunst kring een genotvolle avond bezorgde. Speciale vermelding verdienen nog de mooie costuums en de smaakvolle decors. Tot ziens, Maskerspelers, wij zien u graag nog eens terug. VUILNISAUTO IN BRAND. Gistermorgen omstreeks tien uur bemerk ten de gemeentewerklieden, die met de vuil nisauto het huisvuil ophaalden, dat de in houd van den wagon in brand stond. De oorzaak was vermoedelijk dat een ingezete ne gloeiende asch tusschen het vuilnis had gegooid. In allerijl werd naar de belt bij het woonwagenkamp gereden voor een rit naar het Wad was het al te laat, en stortte men den wagen. Een waarschuwing aan de ingezetenen op te letten en geen, nog heete asch in de vuilnisbak te werpen is ze ker op zijn plaatsl SLUITING POSTKANTOREN OP HEDEN. Do Directeur van het P.T.T.-kantoor te Schagcn brengt ter kennis van belanghebben den, dat heden, 30 April, de kantoren der Posterijen na 12 uur 's middags voor de behandeling van alle postzaken zullen zijn gesloten. Girostortingen worden ook vóór 12 uur niet aangenomen. Overal waar een tweede buitenbostcl- ling zou hebben plaats gehad, zal deze in verband met den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana niet plaats hebben. IJMUIDEN SCHAGEN. GROOT ASSORTIMENT IN SOKKEN - SPORTKOUSEN - BRETELS - BOORDEN - HOEDEN EN PETTEN EN VELE ARTIKELEN MEER. U KOOPT TENSLOTTE TOCH BIJ WINKEL DE KLEUTERSCHOOL Het bestuur van do alhier bestaande kleu terschool vergaderde één dezer dagen ten huize van de voorzitster Mevr. Keetman Schoorl. De school is thans dank zij de welwillende medewerking van het gemeentebestuur on dergebracht in de voormalige teekenschool. Een speelgelegenheid kon daarbij bovendien worden ingericht met een „zandhok", een schommel en wat banken, doch hoe graag" bet bestuur tot eenige uitbreiding zou over gaan, de financiën lieten dit nog niet toe. Toch is er door eendrachtige samenwer king van bestuur, ouders en leidsters in bet afgeloopen jaar heel wat bereikt en het be stuur hoopt dan ook, dat indien mogelijk, nog meerdere ouders hunne kleuters (van af 3 jaar) naar de school zullen zenden en dat door donatie's en de opbrengst van een te houden verloting nog eenmaal de gele genheid zal ontstaan, tot eenige uitbreiding over te gaan. De leiding zal vanaf Maandag in handen zijn van Mej. Bosman uit N. Niedorp, die Mej. Band opvolgt en van Mej. Fijnhcer te Winkel. Naast een hartelijk woord van dank dus een vriendelijk, doch dringend verzoek om steun voor deze uit eigen initiatief ontsthne, zeer zeker nuttige instelling! W1ER1NGERWAARD Wieringerwaard 1Texel 1. Voor de roodbroeken staat morgen een zeer zwaren wedstrijd op het programma. Zij ontvangen n.1. Texel, dat volgend jaar weer in de vierde klas zal uitkomen. Texel heeft dus niets meer te verliezen en daarin schuilt voor WAV. juist het groote gevaar. Texel zal onbevangen kunnen spelen, de zenuwen zullen op het eiland blijven. En WAV. moet winnen om met Q.S.C. gelijk te komen! Het, lijdt dan ook geen twijfel, of de voet balliefhebbers zullen morgenmiddag getui ge zijn van een spannenden wedstrijd. ANNA PAULOWNA Op Zaterdag 30 April, zal o.nze plaatsge noot., de heer F. Wilms, beurtschipper op Alkmaar, den dag herdenken, waarop voor vijf en twintig jaar geleden de beurtdiénst op Alkmaar werd begonnen. Wij wcnschcn hem van deze plaats van harte geluk en hopen dat hij zijn bedrijf nog vele jaren zal kunnen uitvoeren. NIEUWE NIEDORP OMSLAG MET f 1.— VERHOOGD. Vergadering van stemgerechtigde ingelan den van den Niedorperpolder onder Nieuwe- en Oude Niedorp ten lokale van den beer de Weerd te Terdick Voorzitter J. Stammes, secretaris S. G. Wit. Benevens het voltallig Bestuur zijn zes ingelanden aanwezig. Het slootwerk in werkverschaffing Na opening door den voorzitter, worden de notulen gelezen en goedgekeurd. Voor zitter doet enkele mededeelingen terzake het slootwerk, dat wordt uitgevoerd in werkverschaffing. Het werk is heel goed ge vorderd en met een paar weken is het vrij zeker afgeloopen. Vrij zeker zal het bedrag wat hier voor was begroot niet geheel wor den verloond; zooals bekend komt hiervan 90% voor 't Rijk. Maar de bijzondere kosten welke alleen voor rekening van den Polder komen zullen het bcgrootingscijfer tamelijk overschrijden. Alle molenslooten zullen aan stonds in uitstekende condities zijn. Rekening 1937. Hierna brengt de heer Bobeldijk (namens de rekeningscommissie) verslag uit omtrent het nazien der rekening over het dienstjaar 1937. Alles is in de beste orde bevonden. De ontvangsten hebben bedragen f 10089.71 en de uitgaven f 9.536.24 alzoo een voordee- lig saldo van f 553.47. Begrooting 1938 Vervolgens wordt aan de orde gesteld de begrooting voor 1938, die voorloopig door het bestuur was opgemaakt. Alle becijferingen worden nagegaan en dan blijkt dat alle bedragen serieus zijn opgesteld, waarin weinig verandering valt te brengen. De begrooting wordt vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 15.423.29, ter wijl alsdan de omslag is bepaald op f 8.— per H.A. Noodgedwongen, zegt Voorzitter, moest dc omslag met f 1.per II.A. worden ver hoogd. Toegelicht wordt dat de omslag over de laatste drie jaar h t 6 en een jaar a f 7, eigenlijk te laag is geraamd en hier door de reserve geheel is opgeteerd, wat zich thans wel eenigszins wreekt. Het is allen duidelijk dat een verhooging niet kon uitblijven. Daarbij hoeft een belangrijke reparatie aan de machine ook een tamelijk bedrag gekost, maar de machine is nu weer perfect in orde en het werk van de firma van Maarl^veld te Alkmaar wordt ten zeer ste geprezen. Kasgeldleeningen. Besloten wordt een knsgeldleening voor 1938 aan te gaan van f 5000, tegen een rente van ten hoogste 2 pet» Met het oog op de wat laat te houden ver gadering, wordt nu reeds besloten aan het Pestuur machtiging te vcrleenen ter zijner tijd een kasgeldleening aan te gaan voor 1939 tot een bedrag van f 2000, voor de bil- lijkst mogelijke rente. Naar aanleiding van een ingekomen schrij ven van Gcd. Staten waarin wordt aange drongen op renteverlaging van de nog loo- pende leeningen, en daar met de tegenwoor dige geldschieters geen voldoende overeen stemming kon worden bereikt, wordt beslo ten over te gaan tot algeheele aflossing en een nieuwe leening aan te gaaij. groot f3800.af te lossen in tien jaar, tégen een rente van ten hoogste 3% Ruiling slootgedeelten. Besloten wordt over te gaan tot ruiling van enkele slootgedeelten voor verbetering Terdickerweg in de gemeente Nieuwe Nie dorp, met het Hoogheemraadschap Noord hollands Noorderkwartier. Rekeningscommissie. De Commissie voor het nazien der reke ning 1938 zal beslaan uit de heeren G. Bo beldijk, Jb. Kooij Cz. en A. van Zooncn. Als plaatsvervanger wordt aangewezen do héér P. Zwagerman. Voorzitter brengt de beer van Essen als aftr. rekg.comm.lïd, dank voor zijn bemoei ingen, alsmede de heer Van Zoonen, die zoo bereidwillig is geweest deze keer dc functie waar te nemen van den heer Koov, die ken nisgeving van verhindering bad ingezonden. Aan het Bestuur wordt wederom machti ging verleend tot het uitvoeren van werken voor den Polder als in eigen beheer. Nog wordt besproken het slootershout, dat nog in uitstekende conditie verkeerd, op zoo voorcleelig mogelijke wijze van de hand te doen. Het beste wordt geacht alles aan een Polder, die nog denkt slootwerk uit te voeren, over te doen. Ook de motorpomp is nog in zeer goeden staat. Een dusdanige overdracht wordt voor beide partijen het voordceligst ge acht. Na nog enkele besprekingen van onder geschikt belang volgt sluiting. Anna Paulowna, 29 April 1938. LANDARBEIDERSWET 1918. Geachte Redactie, Gaarne zag ik dat U mij eenige plaats ruimte ter beschikking zoudt willen stel len om mij door middel van deze daartoe bij uitstek geschikte tusscherokomst te wen den tot landarbeiders in den kop van Noord Holland. Zooals men weet is bij de Land- arbeiderswet 1918 aan landarbeiders, die aan zekere voorwaarden voldoen, liet recht toegekend uit de schatkist óf een plaatsje in eigendom óf ecnig los land in pacht te verkriio-en door middel van een daartoe in het leven geroepen stichting of vereeni- ging, óf, bij ontbreken daarvan, van de gemeente. Ondergeteekende beeft het voornemen een onderzoek in te stellen naar dc bevin dingen van betrokkenen en uitvoerders van deze wet bij de praktische toepassing ge durende de afgeloopen 20 jaar in don kop van Noordholland. Dit onderzoek heeft al lereerst wetenschappelijke oogmerken, maar zoo vaak de theorie de leidsvrouwe van de praktijk is geweest, kan zij het ook hier zijn. Ondergeteekende doet daarom langs de zen weg een beroep op allen die ervaring hebben opgedaan met deze wet om hem de bouwstoffen te verschaffen voor een, deze geheele Noordkop omvattende, bere deneerd overzicht van de praktische func- tionneering van deze wei; een wet waarmee een sociaal-economisch probleem van hooge orde werd aangesne den. Zijnerzijds is ondergeteekende bereid over dc wet alle inlichtingen te verschaffen die hem ten dienste staan. Met dank voor plaatsing, H. JONKER Hz., Candidaat i. d. Rechten, Anna Paulowna. LEEUWARDEN, 29 April. Veemarkt. 182 Enterstieren f 80 -280, 120 Twen terstieren f 180—350 per stuk, 555 vette koeien f 140—270 per stuk, 44—66 ct. per Kg., 2020 melk- en kalfkoeien f 130 310, 305 pinken f 65160, 30 vette kalveren f 2065, 1111 nuchtere kalveren f 37, 505 vette schapen f 1230, 110 weidoschapen f 1120, 732 lammeren f 711, alles per stuk, 340 vette varkens f 38—135 per stuk, 16—52 ct. per Kg„ 36 magere varkens f22 —15 ct. per Kg.. 136 kleine biggen f 1020 per stuk, 40 bokken en geiten, 86 paarden. Totaal aanvoer 6308 stuks. Zuivel. Sleutelkaas geen not., Nagel- kaas 76, Goudakaas en Edammer kaas geen not., aanvoer 2369 Kg. Mijnboter geen notecring, veilingboter 1.32—1.31 per Kg., aanvoer 0/3, 3/6 en 0/12 vaten. Cornrn. 89. Eierhandel. Kipeieren: aangevoerd 19.000 Kg., prijs 2%4 ct. per stuk, handelsprijs 52V£—60 ct. per Kg. Eendeieren: aangevoerd 450 Kg., prijs ZV23 ct. per stuk, handels- prijs 3540 ct. per Kg. Pluimvee. 10 slachthanen 00—90 ct., 25 slaebtkippen f 0.70—1.10, 50 jon«*o linnen f 1 —1.30, 100 piepkuikens f 0.250.10, per stuk. Vereen, van Zuivelmantschanonen. Edammer kaas 20 plus 9—10. 40 Plus 16—17, Gondsche kans 20 plus 9-10. 10 plus 16— 17, Broodkaas 1617. Stemming goed. ALKMAAR, 29 April. Kaasmarkt. Aangevoerd 37 slapcls, zijnde 91.000 Kc.: Fahriekskaas kleine f22, Roerenkaas kleine f21 per 50 Kg. Handel vlug. ALKMAAR, 29 April. Aardappelen 7.50, aardbeien 1723, an dijvie 15—17, nspearges 23—44. bloemkool T 1220. idem TT 811, gele kool 17, kropsla 15.10. komkommers 11—16, prei 1.f0—6, peterselie 1—2, postelein 1.05—1.12. rabarber 5—8, raapstelen 0.50—1.60, radijs 0,80—2.10, roode konl 9.20—10.80, selderie 0.70—2, spi nazie 0.12—0.56, tomalen 38—14, wortelen. 16—17, witlof 6.50—9, idem II 4.50-6.

Schager Courant | 1938 | | pagina 11