Henk spreekt recht föeiie jonqeni en tneiij&l! Volgens afspraak zal ik vandaag de brief jes behandelen, die de vorige week zqn blijven liggen. En dat waren er nog al wat. Deze week schijnen jullie het raadsel nogal moeilijk gevonden te hebben, tenminste, de oogst was heel wat kleiner dan anders. Of hebben jullie het ineens weer zo druk op school gekregen?? Als ik deze briefjes schrijf is het het mooist denbare lenteweer en voor het week einde belooft het heel wat. Dan kunnen we tenminste nog iets van de bloembollen- pracht genieten. Het boek (het was vandaag haast de taart, zeg...) werd gewonnen door: STIJNIE HEMKE, Oosterstraat 29, Noord Scharwoude. En nu de briefjes: Nancy Bregman, Winkel. Ik lees dat je nicht Geert naar Zwitserland gegaan is voor haar gezondheid. Nu, laten we maar hopen dat ze sterk en gezond terugkomt en dat de lucht in de bergen haar datgene teruggeeft, wat de grootste schat in het leven is: gezondheid. Jacob Kuiper, Scha gen. Dat was jam mer, dat Guda Schouten niet op het ver jaardagsfeest kon komen 'acoba en die houdt nogal van taart. Dat heeft ze me ten minste eens geschreven. Maar wat zal het leuk bij jullie geweest zijn, zeg. Ik had er best eens een half uurtje bij willen zijn. Dag! Tini Jonker, Dirkshorn. Ja, dat is nét a/n tijdje geleden dat jij me een briefje geschreven hebt Tini. Wil je wel geloven dat ik je naam haast vergeten was? Leuk dat die opa van jou 2 motorboten heeft. Dat lijkt me lang niet gek als je vacantie hebt, Tini! Gerard Jonker, Dirkshorn. Ik heb ook altijd de kaasmarkt in Alkmaar graag mo gen zien Gerard, vooral als de dragers hard lopen. En de markt waar ze alles voor niets weggeven.... nu, hou ze daar in de gaten hoor! Voor niets geven ze niets en dikwijls is goedkoop duurkoop! Nelie Lak, Langereis. Nee, die verha gelde Paas was niets gedaan, dat moet ik je toegeven, maar als ik nu bezig ben jullie briefjes te beantwoorden schijnt de zon recht door het raam op de schrijfmachine en krijg je vacantie-ideeën. Heb jij die ook wel eens Nelie Speur, Wieringen. Hoe is de turnavond, waar jullie allemaal van die mooie pakjes hadden, afgeloopen? Is het naar wens gedaan en hebben de mensen allemaal hard geklapt na ieder nummer? Vast en zeker wel, Nelie. Wat kun je toch mooi schrijven, zeg. Je hebt er zeker op school wel een 9 voor, is 't niet? Betsie de Goede, Dirkshorn. Dat was een leuke brief Betsie, wat jij allemaal van die Kindertrein vertelde. Ik heb er niet inge zeten maar vond het erg leuk dat je me er wat van vertelde. Dag Betsie! A. Boontjes, Sehagen. Ja hoor A. ook al weet ik niet of je Alie, of Annie of Arie heet. Je mag meedoen met de raadselclub, maar... volgende week een brief van min stens 2 zijdjes hoor. En geen 3 regels! Herman Liefhebber, Van Ewycksluis. Ik lees dat jij een 5 voor zingen gekregen hebt Herman en... dat is zowat hetzelfde cijfer als wat de Kindervriend vroeger kreeg. Die kon ook niet kwelen, en had al op 13 jaar „de baard" in z'n keel. Brrr... wat zong die Kindervriend lelijk! Gys Oskam, Callantsoog. Wat een klein briefje Gijs en dat nog wel met de Paas- vacantie. Je moest je wel een heel klein beetje schamen, zg. Volgende week beter hoor! te Heiloo. Hier een nieuw vrien dinnetje, dat haar naam vergeet op het briefpapier te zetten. Er staat wel een leuke bruine teddybeer op, maar ik weet niet wie die nieuwe vriendin is. Maak je je bekend volgende week Piet Backer, Sehagen. Dat was een leuke dag in Schoorl Piet met je oom en Don, de hond. Die had zeker de lente In z'n hoofd dat hij zo te keer ging en misschien waren het ook wel Paashazen die hQ rook. Trynie van Loenen, Noord Scharwoude. Ja, het boek ging nét nog je neus voorbij Tronie. Ennie Bos ging er mee schoot. En het was juist nog wel zo'n mooi boek. Maar wie weet hoe spoedig jij aan de beurt bent. Ada Pronk. Ada heeft de Paasvacantie in Den Helder doorgebracht. Hoe was het daar? Ik denk wel even koud als hier, is het niet? En heb je daar de „Java" het grote oorlogsschip nog gezipn? Nelie Blom, Callantsoog. Was het prettig in de Kaasstad. Nelie? Ik denk dar je je er best geamuseerd hebt met je vriendin. Is het niet zo? Tronie Kuyt, Sehagen. Ja hoor, ik zal een versje in je album schrijven. Dan kun je het volgende week Vrijdag weer komen halen aan het Bureau. Wat je schreef van het moeilijke raadsel is niet waar. Het was dit maal zelfs heel makkelijk. Hendricus Peetoom, Keinsmerbrug. O... o o... wat een klein briefje. Dat ben ik anders van Hendricus niet gewend hoor. Was er geen tijd Aagje Jansma, Petten. Dat vind ik een aardig idee van je Aagje om mij van die Corrie een foto te sturen. Maar ...je moet het doen ook, want ik reken er vast op. Krijg ik hem volgende week Willie Kamp, Sehagen. Afgesproken nieuwe vriendin. Jij doet voortaan ook mee maar... het briefje moet dan wat groter worden hoor! Tot volgende maal! Manie en Tea Breebaart, St. IMaarten. Jij bofte met een week langer vacantie te krijgen dan de anderen zeg, maar toch ook eigenlijk weer niet ook. Want de bof valt niets mee, dat weet ik uit ervaring! Pietje de Vet, Sehagen. De tekening vond ik reusachtig aardig en de Soemba heeft een ereplaatsje gekregen op m'n ka mer. Bij alle andere tekeningen. Is je zusje al wat beter Pietje?? Hennie van Gebergen, St. IMaarten. Zo krijg jq geen konijnen, omdat moeder zegt, ik heb aan jullie konijnen genoeg. Tjé.é.é.4... wat zal ik daarvan zeggen Hennie. Zo iets zei mijn moeder ook wel eens als ik om een hond of een paar witte muizen vroeg. Annie Rademaker, Petten. Hoe gaat het met 't potlam? Leeft het nog? Wat zijn dat toch een leuke beesten hè? Daar kun je zo echt fijn mee spelen als ze wat sterker zijn. Jack v» d. Capelle, Sehagen. Ik houd ook van dieren Jack, en ik heb ook 2 jaar een schildpad in de tuin gehad. Die hadden we Dixie genoemd, maar een hardloper was het niet. Als je floot kwam hij aandraven met een vaart van 2 centimeter per uur. Brrr wat een luie beesten... Klaas Borst, Sehagen. Is het fijn op Texel geweest Klaas Maar hoe kan ik dat ook eigenlijk vragen. Natuurlijk was het er fijn en heb je heerlqk gewandeld in het duin en aan het strand. Heb je de vogels ook gezien? Gerrit Bakker, Langereis. Ja, van die nestkastjes kun je heel wat plezier in de tuin beleven, tenminste als de grote vogels het niet misbruiken. Bij ons hangen er ook 'n paar te bengelen tussen de takken.' Jeltje Peetoom, Noord Scharwoude. Zijn de 3 marsen al gemaakt en heb je het insigne verdiend Jeltje, of is het nog niet zo ver? Hoe lang zijn die marsen? Stijnie Hemke, Noord-Scharwoude. Dat is een heel' avontuur wat jij meegemaakt hebt Stqnie. Tegen een motorfiets aan, en bijna de arm gebroken. Is de pijn nu al wat minder? Zeker wel, hè? Riek le Fèvre, Sehagen. Uitstekend Riek. Ik heb je ingelijfd in de vriendenkring en hoop dat ik nog heel wat briefjes aan jou zal mogen schrijven. En jij aan mij natuurlqk. Van die gebroken pink merk ik niet veel meer, zeg. Want het schrift ziet er keurig uit. Dag Riek! Popke Ottens Alweer een nieuwe vriend, die vergeet z'n adres op het papier te zetten. Die hoor ik dus volgende week, hè? Jacob Huybers, Wierlngermeer. Die eerste brief van jou is een grote, Jacob, dat belooft wat. En er stond een massa nieuws in ook. Tot volgende week. Wit Mosk, Schagerbrug. Zijn opa en opoe te gast geweest? En hadden ze wat voor Wim meegebracht? Wat hebben jullie toch een geweldige vacantie gehad, zeg. Ben je dan alles weer niet vergeten als je terugkomt op de schoolbankn? Anni en Agatha v. d. Vliet, Oudesluls. Ja, het zal nog wel een beetje koud geweest zijn bq St. Maartenszee, denk ik. En de bramen waren zeker ook nog niet rijp hè...? Maar dat komt wel. Nog een paar maanden wachten en het is al weer zover. Lieuwkje Molenaar, St. Maartensvlotbrug Ja hoor, ook jij mag lid worden van de club. Stel voor dat ik je weigerde. En we spreken af: iedere week een brief van min stens 3 zijdjes. Ja...?? Gurie Zander, Gurie vertelt met, dat, als ze overgaat, ze een fiets krijgt. Nu, ik ben razend nieuwsgierig te horen of dat doorgegaan is. Heb je hem Gurie? Truus Rampen, Schagerbrug. Ik wist niet dat jij zo'n raadsel-uitdenkster was Truus, maar nu weet ik het wel. De oplos sing heb ik nog steeds niet gevonden. Ik geef het op. Heerlijk dat je weer heelemaal beter bent op de verkoudheid na. Vooral nu de goede tijd weer aankomt. Annie Wit, LutjewinkeL Alweer een vriendin die vertelt dat er jongens en meis jes zijn, di^ denken dat ik Jasjer ben. Nu, die Jasper staat er in bij jullie zeg, maar hij is ook een groot kindervriend. En wie weet... misschien ben ik Jasper ook weL Zoek het maar eens uit. Hilda Bestevaar, Sehagen. Het laatste briefje is ook zowat het kleinste en dat nog wel van Hilda, die zulke grote brieven kan schrijven. Is het er met de Paasvacantie bq ingeschoten Zo, Jongens en Meisjes. Tot volgende week. Dan kunnen jullie weer een kansje op de taart wagen. Wie zal hem winnen... KitidewUmd Oplossing raadsel vorige week I. Galm, Halm, Palm, Zalm. II. De Echo. III. Een mug kan wel vliegen, maar een vlieg kan niet muggen. Goede oplossingen ontvangen vant Miek L., Sehagen; Jan S., Schagerbrug; Diet de B., St. Maartensvlotbrug; Ada P., Sehagen; Trijnie enJPiet D., Sehagen; Rika K., Sehagen; Ada B., Alkmaar; Ennie B.t Noord Scharwoude; Stijnie H., Noord Scharwoude; Corrie K., Sehagen; Bep en Trien T., Sehagen; Bram, Aafje, Cor en Annie W., Lutjewinkel; Jacoba J. K., Sehagen. vogel. rivier in Nederland. verpakking. klein dorp klein soort vogel. speelgoed. afval van koren. Nieuwe Raadsels Mijn geheel bestaat uit 13 letter en is een fabriek van voedings-middelen. I. 2, 3, 4, 5, 10 6, 12, 13 1, 8, 13 4, 6, 5, 13 13, 10, 11, 12, l 9. 8. 6 13, 8, 7 n. Maak van de volgende letters een vogel verblijfplaats: a, a, e, i, i, k, k, n, o, o, n, r. De rode sprinkhaan In Springfield, in de Amerikaansche staat Colorado werd een sprikhaan gevan gen en met rode verf gekleurd, om hem later weer te kunnen herkennen. Dezelfde sprinkhaan werd inderdaad gevonden, maar nu in Kansas bij de plaats Dadge City, die 1000 mijlen van Springfield ver wijderd ligt Hoe het diertje zo'n reusach tige afstand heeft kunnen afleggen, is een raadsel. Ze hadden afgesproken om na schooltijd nog een fijn partijtje te voetballen, op het grote onbebouwde stuk land, dat even bui ten het dorp lag. Sommigen moesten eerst nog even naar huis, schoenen halen, maar om kwart over vier zouden ze present zijn En nu stonden de jongens te wachten op Gert en Cor. Waar die toch bleven? Ze hadden er al lang kunnen zijn. Nog even wachten, 't was prettiger om direct met z'n allen te beginnen. Eindelijk, ja hoor, daar kwamen ze aan. Maar ze liepen nog niet eens vlug. Heel langzaam kwamen ze aan lopen. Nu stonden ze nog stil ook en je kon uit de verte zien, dat ze een druk ge sprek hadden. Toen ze dichter bq kwamen hoorden de jongens al dat ze aan het rede neren waren en het niet eens konden wor den. Hun stemmen klonken steeds bozer en driftiger. Cor hield zijn hand tot een vuist gebald. „Het is van mij!" „Nietes, ik zag bet 't eerst!" „Je krijgt het toch niet." In een oogwenk stonden de andere jon gens om Gert en Cor heen en hoorden, wat er aan de hand was. Toen ze samen hier naar toe liepen, hadden ze op de markt een kwartje zien liggen. Gert zei, dat hij het eerst had gezien, maar Cor had zich da delijk gebukt om het op te rapen en die had het nu in zijn hand. Van wie was dat kwartje nu? Wie het verloren had was toch niet meer na te gaan, want er was juist die morgen markt geweest. „Van mij!" riep Gert weer. „Van mij na tuurlijk", zei Cor. Bijna waren ze elkaar te lijf gegaan, maar Henk riep: „Kom jon gens, we zouden voetballen. En als Henk iets zei, dan gebeurde het meestal. Hij maakte niet veel drukte, hij was altijd rus tig, maar juist om die kalme manier van hem had hij altijd de leiding. Ze gingen voetballen, maar nauwelijks was het tijd pm naar huis te gaan of Cor en Gert waren al weer aan de gang En nu kwam Henk er aan te pas. Hij vroeg precies, wat er was gebeurd en toen zei hij beslist: „Nou, we kunnen natuurlijk niet uitmaken, van wie dat kwartje is, want jullie beweren allebei dat je er evenveel recht op hebt en wij hebben niet gezien, hoe het is gebeurd. Dus jullie krijgen het geen van tweeën, maar we doen het in het busje van het crisisco mité, dan kunnen jullie er nooit ruzie over maken." Verbluft keken Cor en Gert elkaar aan en toen naar Henk. Ze hadden al plannen gemaakt om van alles te kopen voor het kwartje. Maar zoals Henk het nu zei. ja, dat was eigenlijk wel waar. En de andere jongens, die in spanning hadden geluisterd wat Henk hiervan zou zeggen, gaven hem ook gelijk. Ja, dat was het beste Op school hadden ze pas nog horen vertellen, hoe veel mensen arm zijn geworden en geld en kleren nodig hebben. Daaraan moesten ze nu maar denken, bij de woorden van Henk. Ook Cor en Gert dachten eraan. „Goed, dat doen we" zei Cor „AU righf' zei Gert, die graag een woord gebruikte, dat hij van zijn ouderen broer hoorde De rechtspraak van Henk was goedge keurd. Poppetjes om op te plakken Hier heb je weer van die aardige grap pige poppetjes, die je kunt plakken van een paar rechthoekjes en rondjes. Je knipt de figuurtjes uit gekleurd papier, zoals je ze hier ziet, een paar rechthoekjes, vier kantjes, driehoekjes en wat ronde figuur tjes, een trapvormig figuurtje en dan plak je ze op papier. Als je donkere figuurtjes hebt, staan ze het aardigst op wit papier, heb je licht gekleurde figuurtjes geknipt, dan moet je ze op donker papier plakxen, daar komen ze leuk uit. Hier zie je een hengelaar, een lachend jongmens, dat vro lijk aan komt lopen en een luie meneer, die z'n krant ligt te lezen in een makke lijke stoel. Of wij die stoel ook zo ma*ke- lyk vinden, weet ik nog niet! Maar hem bevalt het nogal, geloof ik. Ga maar eens aan de gang, de gezichten en de haren kun je er zelf bij tekenen en ook het w ater, waar de hengelaar juist een dikke vis uit ophaalt. EDGAR RICEj BURROUGHS! 54. Tarzan kroop eens rond in het onderaardse gewelf. Hij zag, dat hij gevangen was in een ruimte onder de grond, groot genoeg om een dozijn van deze vreselijke dieren te kunnen bevatten. Hij begreep, dat hij in het verborgen nest onder de zandbank van de rivier was en ongetwijfeld was de enige kans op ontsnapping door de opening onder water. Kon hij de op pervlakte van het water bereiken? Er waren verschillende bochten en kronkelingen in de doorgang. Of wat meer te vrezen was, zou hij een der andere vreselijke bewoners op zijn tocht tegenkomen? Maar er was geen andere keus en terwijl hjj zijn longen vol zoog, dook Tarzan van de Apen in het donkere water van het hol. Het been, dat de krokodil beet had gehad, was lelijk opengescheurd, maar 't been was niet gebroken, ook de spieren waren niet doorgebeten, doch het gebruik van hei been deed hem veel pijn. Spoedig kon hij zwemmen en ging de doorgang uit. Deze liep naar boven en kwam tenslotte op de bodem van de rivier uit. Toen de aapman de opper vlakte van de rivier bereikte, zag hy de kop pen van twee grote krokodillen op korte af stand van zich verwijderd. Ze kwamen snel naar hem toe en met bovenmenschelqke in spanning greep Tarzan een van de overhan gende takken van een boom vlak aan de kant van de rivier. Hij was geen moment te vroeg, want nauwelijks had hij zichzelf in veiligheid gebracht of hij zag de twee geopende muilen vlak onder zich.

Schager Courant | 1938 | | pagina 15