Ernstige incidenten in T sj echo-Slo wakij e De fascistenpet tegenover de opgeheven vuist Nationale betoogingen DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Italiaansch vliegtuig botst tegen een berg Beperkte amnestie in Duitschland Guerillabenden blazen spoorbrug op Militair eerbetoon bij Prinses Beatrix' doop De 1 Mei-viering in hoofd en hofstad Ondanks het roode achterlicht Tsjang Kai Sjek predikt de guerilla-ocr'og nMnl MAANDAG 2 MEI 1938. 81e Jaargang. No. 10560. Laan, Schagcn, Tel. 20. Uitgave- <fer N.V. Uitg.-Mif. „Hollonds NoorderVwartier- Duitschers door politie neergeslagen Henlein eischt volledige rechtsgelijkheid De viering van den eersten Mei heeft Praag de gelegenheid gegeven te betoogen in nationalen zin. Bij na 50.000 personen, die allen de na tionale driekleur droegen, trokken gedurende twee uur door de straten der stad. Alle partijen hadden bij deze gelegenheid afgezien van hun insignes en vlaggen. Alleen de com munisten hadden zich afzijdig gehou den van deze betooging der nationale eenheid. Op het plein voor het Raad huis kwamen ongeveer 40.000 men- schen bijeen. Er werden vaderland- sche liederen gezongen en de burge meester hield een toespraak, welke hij eindigde met de woorden: Men moet werken voor den vrede, maar men kan ook voor den vrede strijden. Telegram van Benesj aan Hitier. President Benesj heeft aan Hitier een tele gram gezonden, waarin hij dezen ter gelegen heid van het nationale feest zijn beste wen- schen aanbiedt. i Te Troppau waar het houden van betoo- jgingen met het oog op de groote spanning onder de bevolking1, verboden was, hebben Zich ernstige incidenten voorgedaan. Het D.N.B. dat uit den aard der zaak niet Onbevooroordeeld is, seint: „De Tsjechische politie te Troppau heeft. In samenwerking met communistische ele menten, groepen Sudeten-Duitschers, die de grootste discipline bewaarden, neergeknup- peld. Daarbij werd de advocaat, dr. Ham- peVZaUig door zes agenten half doodgesla gen, zoodat hij in levensgevaarlijken toe stand naar een ziekenhuis gebracht moest i worden. Een 56-jarige vrouw, die de politie gematigdheid verzocht, werd eveneens neer geslagen. In een andere straat werden jonge Sudeten-Duitschers door 500 Tsjechen, die in gesloten afdeeling marcheerden, in het nauw gebracht. Ordebewaarders der Sude- tenduitsche partij verhinderden ernstige Alle negentien inzittenden gedood HET VLIEGTUIG IN BRAND GERAAKT. Het vliegtuig van de lijn Tirana- Rome, dat te half twaalf te Rome was opgestegen, is bij Maranole, niet ver van Formia, dat halverwege tus- schen Rome en Napels ligt, tegen een berg gevlogen en in brand ge raakt. De negentien inzittenden, veertien pas sagiers en de bemanning, zijn allen om het leven gekomen. Tot de passagiers behoorden de gezant van Albanië te Rome, vier Duit schers, een Engelschman, een Amerikaan, .een Griek en een burger uit Dantzig. De verkoolde lijken werden aanvankelijk overgebracht naar het huis der Fascis te Maranola en later naar het kerkhof. Het on geluk zou een gevolg zijn van den mist. Het wrak van het vliegtuig werd door herders ge vonden. Niet voor de slachtoffers der Gestapo. De Duitsche rijksregeering heeft met het oog op den Anschluss gisteren een beperkt amnestiedecreet afgekondigd. Amnestie l wordt verleend aan alle personen, die ge- 6traft zijn voor delicten, die geen zwaardere straf dan een maand gevangenis meebren- Ren. Voor Oostenrijk strekt de amnestie zich uiteraard ook uit tot alle veroordeelingen van het vroegere regiem tegen clandestien bij de N.S.D.A.P. aangesloten nationaal so- cialisten. I De amnestie geldt ook voor politieke de- j linquenten, veroordeeld tot niet langer dan een half jaar gevangenisstraf, indien de ver- I oordeeling nog niet ten uitvoer gelegd is. Zi] gelid voorwaardelijk voor veroordeelden I s<raffon tusschen zes maanden en een I }aar' \Hdien het vonnis nog niet geëxecu- I Jeerd is. Samenzwering tegen de veiligheid yan den staat en verraad vallen buiten de botsingen, terwijl de Tsjechen door leden van een militairen post tot verdere uitda gingen werden opgezet. Een ordebewaarder werd door de Tsje chen geslagen. De Sudetenduitsche afgevaar digde Kuenzl heeft aan den minister van binnenlandsche zaken een telegram gericht, waarin hij protesteert tegen het onwettige optreden der Tsjechische politie en de afzet ting van dien politiecommandant te Troppau eischt". Uit Tsjechischen koker vernemen wij dat de incidenten niet van zoo hevigen aard wa ren als het Duitsche Nieuwsbureau wil doen gelooven. Het kwam, zegt Praag, tot twis ten tusschen Tsjechen en Duitschers, zoodat de politie moest ingrijpen. Daarbij werden drie menschen gewond, twee Duitschers en een Tsjech. Een der Duitschers, de advocaat Hampl-Zattig, kreeg een hersenschudding. Op last van den minister van binnenland sche zaken is de directeur der staatspoli tie naar Opava vertrokken om een onder zoek naar dit betreurenswaardige incident in te stellen. Indien daaruit blijkt, dat een der organen een fout gemaakt lieeft, zal de verantwoordelijke zonder aanzien des per- soons gestraft worden. Henlein houdt een rede. Ter gelegenheid van het 1 Meifeest heeft de leider der Sudeten-Duitschers Henlein voor 40.000 toehoorders een rede uitge sproken, waarin hij nogmaals betoogde, dat slechts volledige rechtsgelijkheid in den staat aan Tsjecho-Slowakije den vrede kan brengen. Wij zullen ons nooit accoord ver klaren met de positie van een min derheid In den staat en nooit den Tsjechen voorrechten in den vorm van heerschappijaanspraken, welke hen boven ons stellen, toekennen. Wij willen geen voorrechten tegen over een ander volk in Tsjecho-Slo wakije, maar wij willen ook geen mindere rechten hebben. amnestie, die ook niet geldt voor hen, die va.n een schandelijke geestesgesteldheid blijk geven. De wet spreekt niet over dege nen, die in een concentratiekamp zijn opge sloten en schijnt niet bedoeld te zijn voor hen, die daar door de Gestapo werden ge ïnterneerd zonder door de rechtbank veroor deeld te zijn. Teleurstelling. De door Hitier uitgevaardigde beperkte amnestie heeft in Duitschland een zekere te leurstelling gewekt. Over het algemeen had men, na het grootsche resultaat der volks stemming van 10 April, op een mild gebaar van den Fuehrer gerekend, en wel op een amnestie, waarvan, zooal niet alle vroegere politieke tegenstanders van het nat. socia lisme, toch minstens talrijke protestanten en katholieken geprofiteerd zouden hebben, die sedert maanden gevangen zitten, omdat zij datgene gepredikt hebben, wat zij als de christelijke waarheid beschouwen. Zoo zit ds. Niemoeller nog steeds gevangen in het concentratiekamp van Sachsenhausen. Eeni- ge clementie zouden, zoo zegt men, de vijan den der nazi's stellig gewaardeerd hebben. De afgekondigde amnestie evenwel blijft beperkt tot de „kameraden" der partij, die zich voor 10 April hebben schuldig gemaakt aan overtredingen, welke uitsluitend tot de partijrechtbanken behooren. Deze amnestie schijnt uitsluitend ten doel te hebben om sommige dissidente elementen in de partij te verzoenen. Men vraagt zich af, waarom er geen algemeene amnestie is afgekondigd, waarop op Hitiers verjaardag, 20 April j.1. gerekend was. Naar verluidt, zou de Gestapo zich hiertegen gekeerd hebben. Middenstand pleit voor Rijksvleeschkeuring De contact-centrale der drie middenstands bonden heeft zich met een adres tot den mi nister van Sociale Zaken gewend, waarin zij aandringt op een Rijksvleeschkeuring, met een uniforme uitvoering of althans een keuring met uniforme tarieven, die zooveel mogelijk den kostprijs benaderen. Een en ander in verband met het ontwerp van wet tot herziening der Vlecschkeuringswet 1919, welke thans in voorbereiding is. MOOIE AANWINST VOOR HET NEDERL. LEGERMUSEUM. Op het Nederlandsch Legermuseum wer den ontvangen en tentoongesteld twee van de luchtvaartafdeeling te Soesterberg afkom stige vliegtuigen, type D7 en Cl, beide door Fokker gebouwd. De D7 was het groote Duitsche oorlogs succes, omdat het behalve zijn groote stijg- snelheid, het eerste jachtvliegtuig, was, dat was bewapend met een mitrailleur die dooi de schreef scheet'. IN HET VERRE OOSTEN. De laatste twee dagen spelen zich op 50 km. van Peking gevechten af tusschen sterke Chineesche gueril labenden en Japansche troepen. De ongeregelde Chineesche troepen heb ben de spoorbrug te Lioeliho, 40 k. m. van Peking opgeblazen en de spoorwegverbindingen zijn thans verbroken. Hospitaal van den Volkenbond beschadigd. Gedurende den .Tapanschen luchtaanval op Hanjang van Vrijdag 1.1. is het hospitaal van den Volkenbond ernstig beschadigd. Twee Chineezen werden gedood en drie ge wond. Japanneezen melden overwinning. De .Tapanneezen melden, dat twee Chinee sche divisies, die 25 kilometer van Hang- tsjau waren doorgedrongen, vrijwel geheel vernietigd zijn. De Chineezen trokken over een grooten afstand terug en lieten meer dan 2300 dooden op het slagveld. De strijd om Tan Tsjeng. Het Chineesche Persbureau te Hankau geeft toe, dat Tan Tsjeng weer in Japan sche handen is. Chineesche versterkingen zijn evenwel onderweg en binnenkort zal een nieuw tegenoffensief ondernomen wor den. Aan het front van noordelijk Honan, aldus dit bureau, maken de Chinéezen vor deringen en hebben zij Tsinyang heroverd. Ook de Chineesche luchtmacht mag op nieu we successen bogen. Te Woehoe zijn n.1. drie Japansche vliegtuigen onverwachts door een Chineèsch eskader vernield. Een ander Chi- neesch eskader heeft, bommen laten vallen op een Japansch vliegveld te Pengpoe. Bij het groote luchtgevecht, dat gisteren boven Hankau heeft gewoed, zijn, naar thans vaststaat, 21 Japansche vliegtuigen neergeschoten. Engelsche stap te Berlijn Over de Tsjecho-Slowaaksche kwestie. Een aantal Engelsche Zondagsbladen meent te weten, dat een Engelsche stap te Berlijn en een Fransche te Praag kunnen worden verwacht in verband met het vraag stuk der Sudeten-Duitschers. BIO-VACANTIEOORD. f 27.000 Voor Bio-vacantieoord. De Paaschcollecte, die in bijna alle Neder- landsche bioscopen is gehouden, ten bate van het „Bio-vacantieoord", de stichting van het Nederlandsche film- en bioscoopbedrijf, heeft evenals het vorige jaar een bedrag van circa f 27.000.opgebracht. Aan het militair eerbetoon langs den te volgen weg bij de doopplech tigheid van H. K. H. Prinses Beatrix op 12 Mei, zal worden deelgenomen door een detachement van het korps rijdende artillerie, de 2e bataljons van de regimenten grenadiers, jagers, de 2e bataljons van het 3e, het 5e, het 10e, het 16e, het 21c en het 22e regiment infanterie, het 2e bataljon van het regiment wielrijders, een detachement van de luchtvaartafdee ling, een detachement van het 3e halfregiment huzaren, de koninklijke reserve en een bataljon van de ko ninklijke Marine. Voorts zullen bij het paleis-Noordeinde een eerewacht van grenadiers en jagers, en de Koninklijke Militaire Kapel worden op gesteld. Bij de kerk zal de eerewacht worden ge vormd door secties van de Koninklijke Ma rine, terwijl hierbij tevens de marinekapel wordt opgesteld. Ten slotte zal de muziek van het 6e regi ment infanterie bij het standbeeld op het Buitenhof worden geplaatst. „Het voorspel van een nieuwen tijd". De S.D.A.P. en de Amsterda-mschc Bo- stuurdersbond hadden een groot Meifeest in het Ajax-stadion georganiseerd, waarvoor ondanks het gure weer, veel belangstelling bestond. De Mcircde werd uitgesproken dooi den heer S. de la Bella Jr., tweede voorzit ter van het N.V.V., en lid van de Eerste Ka mer, waarna door verschillende groepen van A.J.C., Instituut voor Arbeidersontwikke ling en Arbeiderssportbond een groot symbo lisch Meispel werd opgevoerd, geschreven door Halbo C. Kool. Het spel stelde voor een tafreel uit de late middeleeuwen, toen het Meifeest nog zinrijk was en de kerk het symbool van de gemeenschap vormde, vervolgens een tafreel uit de dagen van de opkomst van de ar beidersbeweging, een zinlooze, Mei- kermis, gesymboliseerd door het spotbeeld van een circus en ten slot te het Meifeest als symbool van de ontwapende arbeidersklasse, over gaande in de apotheose „Het voor spel van een nieuwen tijd". Na afloop van het feest vormden de aan wezigen een stoet, die uit het Ajaxstadion door Amsterdam Oost trok. Communisten betoogen. De communisten hielden een groote Mei- meeting in de Apollohal, waar de heer K. Helsche machine te Warschau ontploft 1 MEI-DAG IN CENTRA. DE WERELD VIJFTIEN GEWONDEN IN POLEN. Arbeiders en fascisten dor ge- heele wereld hebben dien 1 Mei-dag wederom met betoogingen, optochten en toespraken gevierd. Uit Londen vernemen wij, dat in Westminster een troep socialisten en fascisten elkander ontmoetten. De laatstien gingen langs den kant van den weg staan en brachten den fascistengroet, waarop de Labour- mannen antwoordden met opgehe ven vuist Krachtige ordebewaking voorkwam hier botsingen. Voor de Parijsche arbeiders spraken o.m. Raynaud, secretaris van de Unie van Vak- vereenigingen en Jouhaux, secretaris van de C.G.T., die o.m. opmerkte dat Tsjecho- Slowakije voor een mogelijke gewelddaad moet worden beschermd. Overigens was het in de Parijsche stra ten niet erg druk. Hitler spreekt. In den Lustgarten te Berlijn vierde imen den feestdag rond een Mei boom uit Oostenrijk. Dr. Goebbels en Hitler voerden achtereenvolgens 't woord. De Füh- rer merkte o.m. op, dat de Duit sche economische politiek geleide lijk erkend wordt. „Nooit weer oorlog, maar ook: nooit weer burgeroorlog!" zij ons parool, riep Hilter uit. Spr. zeide tenslotte, dat hij over enkele .jaren met de woblemen, die de uitbreiding van Duitschland met 6V£ millioen zielen met zich meebrengt, hoopt, klaar te zijn. In Weenen. Te Weenen is de 1-Meidag voor het eerst als een eeredag van den arbeid gevierd. De geheele stad was versierd. Te Stockholm werd de nationale vlag naast het roode vaandel in de stoeten mee gevoerd. Vijftigduizend communisten hielden te New York een geestdriftige betooging; de regen was echter spelbreker en deed de optochten verloopen. Chineesche arbeiders steunen defensie. De Chineesche arbeiders hebben een tele gram van hulde aan Tsjang Kai Sjek ge zonden en spraken daarin den verdedigers des lands moed in. Moskon. De Komintern richtte een oproep tot de „proletariërs en arbeiders" der geheele we reld, waarin gepleit wordt, voor de oprich ting van een internationaal arbeiders-een heidsfront tot hulpverleening aan het. Spaan- sche volk. „Wapenen voor Spanje!" aldus de oproep. Botsingen in Polen. Bij de 1-Mei-viering hebben zich te Warschan (Polen) verscheidene incidenten voorgedaan. Op het Mu- ranofplein ontplofte een helsche ma chine op een plaats, waar een jood- sche stoet zou passeeren. Daar de weg van den optocht op het laat ste oogenblik gewijzigd was, werd geen der betoogers gewond, doch 2 voorbijgangers liepen verwondingen op. Ook in andere plaatsen in Polen hadden botsingen plaats, waarbij totaal één doode en -13 gewonden vielen-. Dit nummer bevat 8 pagina's DB BILT SEINT. Verwachting: Matige tot krach tige, later afnemende Noord- ostelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, aanvankelijk zelfde temperatuur, later wellicht iets zachter. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. Beuzemaker het woord voerde, terwijl ver schillende andere socialistische groepen eveneens vergaderingen in andere deelen van de stad hadden belegd. In Den Haag. Gisterochtend gaven de „Stem des Volks" en de arbeidersmuziekvereeniging „Crescen do" een uitvoering in den tuin van het volksgebouw aan de Prinsegracht en in de zaal van het gebouw Houtrust werd terzelf der tijd een kinderfeest gegeven. Tegen drie uur in den' namiddag stelden zich tallooze bij de moderne arbeidersbewe ging aangesloten vereenigingen, sportclubs, en vakgroepen met hun vaandels en banie ren, zoomede eenige muziekkorpsen, langs de Prinsegracht op, vanwaar in optocht door de stad werd getrokken. Er bestond veel be langstelling voor deze demonstratieve wan deling. Na ruim een uur werd de stoet weder op de Prinsegracht ontbonden. Des avonds was er in de Houtrusthal een groote samenkomst, waarin muziek en zang het gesproken woord afwisselden. Dr. W. Banning hield de feestrede Na de pauze werd een spel „Van slavernij en vrijheid" tekst van K. Voskuil en S. Carmiggelt opge voerd. waaraan ongeveer 200 personen deel namen. Botsing met doodelijken afloop. Op den. Rijksweg onder de gemeente Nieuwstadt is Zaterdagavond omstreeks 9 uur de 39-jarige motorrijder F. Schaap uit Sittard met zijn motorfiets tegen een aan den rechterkant van den weg stilstaanden melkwagen der Coöp. Melkfabriek St. Rosa gereden. Ofschoon de roode achterlichten van het voertuig brandden, heeft de motorrijder den wagen te laat opge merkt en reed hij met flinke vaart tegen het linkerachterwiel op. De motorrijder sloeg tegen den grond, evenals de op de duo zitten de mej. C. uit Sittard. Geneeskundige en geestelijke hulp waren spoedig ter plaatse. S. bleek zwaar gewond en overleed kort na het ongeluk in het R.K. ziekenhuis te Sittard. De man, die mijnwerker van beroep was, laat een vrouw en een kind achter. Mej. C. kwam met eenige lichte verwon dingen en den schrik vrij. Keert naar uw haardsteden terug en bestookt de Japanners. De Chineesche generalissimus, Tsjang Kai Sjek, heeft een beroep gericht tot het land, waarin hij, naar het Chineesche telegraaf- agentschap meldt, het volk oproept zijn aan deel bij te dragen tot de verdediging van China tegen den Japanschen aanval. Tsjang Kai Sjek wijst er op, dat het de plicht is van ieder lid van de Kwomintang de binnenval lenden Japanenrs achter hun front te besto ken en den aanvaller af te matten, teneinde de slotoverwinning van China te verzeke ren. Japan heeft zich, aldus Tsjang Kai Sjek, de algeheele verovering van China ten doel ge steld, en de onderwerping van het Chinee sche volk. Voortgaande zet Tsjang Kai Sjek uiteen, dat de Japanneezen alleen de groote steden met goede verbindingen kunnen bezetten en niet de kleine dist.rictssteden. „Laten zij, die gevlucht zijn uit de door de Japanneezen be zette streken terugkeeren naar hun steden en dorpen en zich onderling organisccren, zoodat zij den vijand kunnen bestrijden, waar daartoe ook maar de gelegenheid ont staat." Het is thans tijd het land zoowel als u zelve te redden. Laten wij ons aaneenslui ten om te vechten voor ons land."

Schager Courant | 1938 | | pagina 1