Ingezonden De Schager ^Het Proefbedrijf Achter-Geest te Sint Pancras belastingzaken Zijt den officier van Justitie voor! Dalend vleeschtjebruik en teeltregeling Donderdag 5 Mei 1938 Tweede blad ft Het is al weer geruimen tijd ge leden, dat mededeelingen over het (bedrijf van den heer Blom werden 1 (gepubliceerd. Aangezien de belang stelling voor hetgeen op „Achter- Geest" gedemonstreerd wordt geluk- j kig nog steeds gaande is, volgen I hieronder weer enige gegevens I uit de gepasseerde maanden. Het vee loopt weer in het land (de laat- e melkkoeien zijn 21 April j.1. van stal gaan), en het behoeft wel geen betoog, at, er ruim gras is. jlndien enigszins mogelijk, raad ik be- an?stellendcn aan een eventueel bezoek pet te lang uit te stellen. Het perceelsgewijze gebruik laat zich pooi controleren door het kleurverschil. Iet land dat straks voor kuilgras gemaaid .al worden, tekent zich scherp af tegenover lie percelen welke achtereenvolgens zijn ifgeweirl door melkvee, jongvee en scha pen, terwijl de nog voor de eerste keer te ©weiden percelen ook makkelijk zijn te pilden. Het tot nu toe voor deze gronden gun- jtige weer heeft de uiteaai van stikstof roorlopig sterk geremd. Het zou anders te bezwaarlijk worden de percelen in de Mei maand voldoende intensief te kunnen be reiden. Dit klinkt wel wat brutaal bij een gebezetting op 26 ha van: 39 melk- eii kalf koeien 5 pinken S kalveren 2 paarden 54 weidescliapen. 1 In de afgelopen winter zijn alle percelen ternest naar 400 kg slakkenmeel per ha. ■Kalizout is niet gebruikt. De hoeveelheid per en stalmest voorzien hier ruimschoots b een eventueele behoefte aan kalium. ;De ontwatering is, tegenover voorgaan- e jaren, weer verbeterd, de begrcppeling voldoet aan de eisen die men stellen mag en het heeft er alle schijn, van dat er in de komende maanden genoeg voeder kan worden gewonnen. Het is de' bedoeling in Mei pl.m. 70 M3. kuilgras te winnen. De li ooi winning zal op iets beperkter schaal plaats hebben, om dat er in den winter '37'38 nogal wat hooi is overgebleven, evenals pl.m. 20 m3. kuil gras van goede hoedanigheid. Eén van de silo's (50 m3) zal volgens de minerale zu ren methode gevuld worden. Een vrij groot aantal van de te hooien percelen zijn reeds voorgeweid. Toch zal het eerst te winnen hooi vrij vroeg gemaaid worden. Het spreekt haast vanzelf dat dan, indien de weersomstandigheden dit eisen, wederom gebruik zal worden gemaakt van het zeer practische hulpmiddel," de vier- pootruiter. Bij plaatsing over de greppels en met in totaal 40 ruiters per ha hebben wij tot nu toe prima hooi gewonnen, waar dit anders heslist nie.t,, niogelijk was geweest. Er is dit voorjaar nog geen stalmest uit- gcredciK-bi,ermede wordt steeds gewacht tot Juli/Atfgustus, omdat wij van mening zijn dan meer nuttig effect van dergelijke bemestingen" te mogen venvachten. Om-weidingssysteem. Dat het z.g. omweidings-systeem inderdaad een grote rationalisatie voor het veehou- dersbedrijf kan teweeg brengen, wordt wel aardig weergegeven door bijgaande grafiek. Teneinde niet te worden misverstaan, wil ik opmerken, dat de toepassing van het om wei den en het winnen van een grotere hoeveelheid goed etalvoeder, een en ander door oordeelkundig kunstmestgebruik, vrij wel onverbrekelijk gepaard moet gaan met uitbreiding van de veestapel. Wil men de grotere productiemogelijkheden uitbuiten, dan moeten cr meer consumenten zijn dan hij de vroegere werkwijze het geval was. Dat men bovendien voor ieder bedrijf re kening moet houden met locale omstandig heden, wil ik graag onderstrepen. illustratief een dergelijke grafiek anag zijn, de belangstellende lezer zal graag nog wat meer materiaal ter bestu- dccring wensen. Ik geef hierbij ook een overzichtje, in samenwerking met den heer Biom opge steld: 1935. Totale melkproductie 88.355 liter (S8.946 kg.) Gemiddeld per melkkoe 3700 kg. (24 dieren) Zelf gewonnen voeder 125.000 kg. kuilvoeder 80.000 kg. hooi Gebruikte kunstmest 78 balen kalkammonsalpeter a f 5.80 452.40 Ï04 balen slakkenmeel 197. totaal 649.40 Gebruikt krachtvoeder voor het melkvee 503.76 of per melkkoe 1S.63 (de prijs per 100 kg. koeienmeel Was toen 6.25) Aantal omwoidingen 39 Gemaaide oppervlakte 26.ha. Aantal ha. geruiterd hooi 3.10 ha. Aantal schapen 25 20 lammeren) (Hot hele jaar door.4 1937. 120.328 liter (123.98 kg.) 3S73 kg. (32 dieren) (Hierbij nadelige invloed gehad van mond en klauwzeer en verworpen!) 110.000 kg. kuilvoeder 71.500 kg. hooi (beter van kwaliteit dan in 1935!) 72 balen kalkammonsalpeter a 6.25 450.— 104 balen slakkenmeel ,f 188.26 totaal 638.26 f 773.20 22.75 (De prijs per 100 kg. koeienmeel was toen 8.80) (liier nog extra gevoederd ten gevolge van mond- en klauwzeer) Aantal om weidingen 55 Gemaaide oppervlakte 21.50 ha. Aantal ha. geruiterd hooi 5.59 ha. Aantal schapen 50 (Alleen in het weide seizoen.) Het is overbodig deze cijfers nader toe te lichten; indien men enigszins thuis is in het graslandbedrijf zijn ze sprekend ge noeg. Ik mag niet nalaten er op te wijzen dat de veestapel, ondanks het. nadelige mond en klauwzeer, toch in prima staat is ge houden gedurende de wintermaanden, zó- dat de dieren in een zeer goede conditie de Weidetij tegemoet gaan. Dat hier „het oog Van den meester" aan te pas is gekomen, tal zonder meer duidelijk zijn. Nogmaals wil ik een bezoek aan dit be drijf aanbevelen bij iedere geïnteresseerde graslandgebruiker. Wel zal het op prijs ge steld worden, indien eventueele bezoekers van te voren schriftelijk hun komst laten weten. Dit voorkomt extra moeite voor den hr. Blom c.s. en waarborgt deskundige geleide tijdens het bezoek. De Rijkslandbouwconsulent voor Noord-Holland, Ir. G. J. LIENESCH. Noodlottige twist Vader en twee zoons te Waalre in hechtenis genomen Disdagavond kwam de vrachtondernemer B. met zijn twpe zoons bij zekeren van den Heuvel, in de Stationsstraat te, Waalre, een Banhangwatron halen dien hij daar voor ziin Vrachtauto besteld had. De mannen maak ten zooveel spoed met vertrekken, dat de leverancier vreesde, dat zij dit zonder be italing wilden doen. De dertigjarige zoon van van den Heuvel klom daarop in den 'oannangwagen en probeerde, terwijl B. de auto reeds op gang brarht. de verbinding met de vrachtauto te verbreken. De beide zoons van den vracht- ondernemer, die in de laadbak zaten, wil den dit, op hun beurt verhinderen. Eb ontstond een worsteling en tenslotte viel Van den Heuvel tus- schen beide vehikels, waarbij de wielen van den aanhangwagen hem over het hoofd gineen. Mot een bekkenfractuur is het slachtoffer naar het ziekenhuis te Waalre over gebracht. Zijn toestand is ernstig. De gemccnte-politievan Waalre heeft B, en zijn twee zoons in hechtenis genomen» N. Niedorp, 3 5-'38. MEI-BIJEENKOMST N. NIEDORP. De Redactie sta ons toe een en ander op te merken over hetgeen Uw verslagge ver vermeldt over bovengenoemde niet gehouden bijeenkomst, in Uw blad van Dinsdag j.1. Bij voorbaat onze dank. Het stuk van Uw verslaggever leek ons nogal eenigszins sensationeel gesteld. Wij hopen dat Uw verslaggever er in het ver volg rekening mee wil houden dat - wij aan sensatie geen behoefte cn niets dan afkeer hebben. Voordat wij tot aanvulling of weerleg ging van onjuistheden overgaan, stellen wij voorop, dat de wetteü omtrent verga- dorrecht, majesteits-schcnnis en belediging van het gezag, zo rekbaar zijn als elastiek. Men herinnert zich waarschijnlijk nog wel de volgende spotspreuk: Wie brengt onze centen zoek? Dat is Ruys de Berenbroek. Het was in die tijd dat men zocht naar middelen om dergelijke dingen te verbie den of te beknotten, waaraan ook verwant was het recht van vergaderen, enz. De aan vullingen die toen ontstonden onder Min. v. Schaik's leiding, de vragen en interpel laties daarover en de antwoorden daarop, herinneren we ons nog wel iets van. De konklusie er van zouden we zo kunnen geven: De wetten (betrekking hebbende op ver- gadcrrecht enz.) waren erg elastisch, en na de aanvullingen werd bet nog erger. En de' elasticiteit er van ging en gaat op en neer met de politieke situatie van het ogen blik. In elk geval hebben alle onderdanen, direkt in dienst van de huidige heersers, niets anders te doen dan dit stelsel met alle middelen te handhaven, onverschillig of het recht of krom is. Op die dingen moet vandaag de dag het eerst gelet worden als we het hebben over recht en wetten. De overheid is op het ogenblik weer erg gevoelig. De Mei-bijeenkomsten van de re- volutionnairen hebben de censuur weer erg gevoeld. Ileel wat plaatsen met een open baar karakter van de bijeenkomst, waar de helft, van bet programma geschrapt werd. Stukken waar noch een partij, noch een buitenlandse of binnenlandse overheid in genoemd of aangevallen werd. werdén ge schrapt. Ilitler behoeft hier heus niet te komen, want ook zonder hem wandelen we (voor de meesfen.nog onhoorbaar) op slof fen het fascistischen paradijs binnen. En wij hier in N. Niedorp, ook Burge meester Pluister's gevoeligheid kennende, voden wij 't raadzaam onze bijeenkomst in besloten kring te doen houden, om niet de kans te belopen met één half programma te moeten komen. Wanneer hier zelfs de Plattelandsvrouwenbond-,afd. last heeft van Burgemeester Pluister's dictatoriale neigin gen op geestelijk terrein, dan kan men wel raden, hoe het staat' mét actieve revolution- na'vp groeperingen. Wij belegden dus een avond en nodigden leden cn sympatiserenden uit door middel van een kaart, op vertoon van welke kaart men vrije toegang had. Men was -echter verplicht een programma te kopen, die men niet alleen in de zaal, maar ook vooruit kon kopen. En of zo'n besloten bijeenkomst een al of niet feestelijk karakter draagt, doet er natuurlijk niets toe,... maar... en vele maren... denk aan de elastische wet ten. In de stukken die opgevoerd zouden wor den is geen sprake van majesteits-schennis. Wij hebben geen®behoefte aan majesteits schennis of persoonsbclcdiging. Wij bestrij den toestanden en stelsels cn geen perso nen. Het is trouwens zo dat, al zouden wij het willen, het Koninklijk huis en personen niet belachelijker gemaakt kan worden, dan het in de laatste tijd door de Konings- gezinden zelf gedaan is. .Tuist waar door ons het minst aandacht aan was geschonken, n.m.1. over de straf baarheid van in te zenden stukken ,is door Uw verslaggever het meeste aandacht aan besteed. Wij hadden niet eens verwacht dat hij daarover zou schrijven. Wij hadden toch Uw verslaggever heel duidelijk gezegd, dat het voor ons een argument van zeer ondergeschikt belang was en dat het heelemaal geen invloed ge had had over het opzenden van de stukken aan de Burgemeester. Het is zelfs zo, dat cr pas nadat het stuk verzonden was aan de Burgemeester over de weigering van onze kant om de op te voeren stukken op te zenden, pas daarna er over gesproken is. Nu is *cr, zoals Uw verslaergever al ver meldde, een Vei-eeniging tot Behartiging van Culturele Belangen, opgericht. Het is een normale vereniging, met een gewoon op de oprichtings-vcrg. gekozen bestuur, en met de bedoeling deze vereniging zo mo gelijk in stand te houden. Natuurlijk, ook met het oog op de spre ker (Sneevliet) die nu een paar minuten langer zal spreken, zal het programma enigszins gewijzigd moeten worden. Het bestuur van genoemde vereen, heeft, on dergetekende gemachtigd dit al vast mede te delen. Nogmaals dank voor plaatsing. Namens de Dag. Besturen van N.A.S. R.S.A.P. en I.S.F. II. TER HAAR. (Wij begrijpen zeer goed, dat de heer ter Haar onze mededeeling, waarom de stuk ken niet ter inzending werden gezonden, in het bijzonder zijn uitlating, dat deze stuk ken naar eigen inzicht wellicht iets straf baars bevatten bij nader inzien liever niet gepubliceerd wilde zien. De heer Ter Haar had ons hieromtrent echter géén geheim houding opgelegd, en was deze uitlating juist een der hoofdpunten voor onze con clusie. Als wij in den kop van ons artikel reeds vermelden „Geen relletje" en laten uitkomen dat in deze juridische principiee- le kwestie een zeker persoonlijk respect aanwezig is, verklaren wij het verwijt van sensatie ongegrond. De verdere zuiver- propagandistische inhoud van 's Heeren Ter Haar's commentaar geeft ons geen aan leiding er nader op in tegaan. Red.) Vegetariërs uit protest Dè hooge vleeschprijzen in Pa lestina. De 160.000 inwoners van de Joodsche stad Tel Aviv in Palestina zijn op vegetarisch dieet gegaan uit protest tegen de poging van veehandelaars de prijzen van het slachtvee op te voeren. Gesteund door den gemeenteraad, welke geen wettelijke mid delen heeft tegen de handelaars, staakten de ritueele slachters hun werk en hebben de slagers hun winkels gesloten. De huis vrouwen wedijveren in het zoeken naar vleeschlooze menu's, zij maken zich gereed voor een langdurigcn strijd! Vier kinderen verbrand Redding van de brandweer kwam te laat In het Oosten van Berlijn heeft op den zolder van een huis een zware brand ge woed, waardoor vier kinderen om het le ven zijn gekomen. Toen de brandweer er in slaagde de kinderen te redden, hadden zij reeds zulke zware brandwonden en rook vergiftiging opgeloopen, dat zij kort nadat zij in het ziekenhuis waren aangekomen, overleden. VERGROOTING VAN HET AANTAL BELASTINGACCOUNTANTS. In verband met de mededeeling van den heer Officier van Justitie tijdens het proces van Dinsdag j.1. in de bekende be lastingaffaire, dat, naar aanleiding van de zaak-Schoorl reeds f20.000.verzwegen belastinggeld is ontvangen, kunnen wij nog mededcelen, dat gisteren een dwangschrift is voldaan van ruim f 6000.terwijl ook in dit geval tot vervolging zal worden: overgegaan, zoodat ook deze nalatige binnen kort op het beklaagdenbankje zal moeten plaatsnemen. Wij kunnen dan ook niet nalaten allen die inkomsten of vermogen verzwegen, nog eens uitdrukkelijk de woorden voor te houden, welke de Officier van Justitie eer gisteren sprak. Hij wendde zich daarbij in de richting van de publieke tribune en zeide, dat zijn oproeping, welke hij door middel van de pers cenige maanden geleden tot het pu bliek heeft gericht, slechts -in enkele ge vallen geleid heeft tot een eigener beweging doen van verbeterde aangifte. Nu het publiek gezien heeft, tot welke gevolgen belastingontduiking kan leiden, wekte hij op, er nu toch vooral voor te zorgen, zich eigener beweging tot de be treffende autoriteiten te wenden omdat hij iedere bij hem aangebrachte zaak onher roepelijk zal vervolgen. Dat het den belasting-autoriteiten en de justitie met deze bedreiging ernst is, moge blijken uit het feit, dat de beide Rijksaccountants, de heeren Steenken en Van der Maat, gisteren assistentie hebben gekregen van de adj.-accountants, de heeren G. Verduin en II. Walgemoed. Het onderzoek der paperassen In de zaak-Schoorl wordt dan ook met vernieuw de kracht voortgezet. Men voorkome daarom in elk geval strafvervolging, door de met het onderzoek belaste ambtenaren vóór te zijn en zelf aangifte van verzwegen inkomsten en/of vermogen te doen. Nog vernemen wij, dat de heer A. Sch. a.s. Dinsdag in verband met deze zaak zal terecht staan. TEELTREGELINGEN VOOR RUN DEREN EN VARKENS NIET OP ELKAAR AFGESTEMD. DE NEDERLANDER EET SINDS 1926 7 VARKENSVLEESCH MIN DER EN 27.5 RUNDVLEESCH! Naar aanleiding van de verstrekte gege vens omtrent de slachtingen en het vleeschverbruik in het Paaschnummer van „De Vee- en Vleeschbandel" heeft het „Gel- dersch Landbouwblad" een staatje gepu bliceerd aangaande bet vleeschverbruik pér hoofd der bevolking, met vermelding van de gemiddelde prijsnoteeringen van Hinde ren en varkens per Kg. geslacht gewicht. Uit dit staatje blijkt, dat het vleeschverbruik per hoofd der be volking in 1926 19.3 Kg. rundvleesch, 20.5 Kg. varkensvleesch en 3.7 Kg. ander vleesch bedroeg; in 1930 wa ren deze cijfers resp. IS, 22.1 en 3.1; in 1934 15.7, 24.9 en 1.8, terwijl 1937 de volgende cijfers toont: 14.5 Kg. rundvleesch, 19.8 Kg. varkensvleesch en 1.9 Kg. ander vleesch. Deze cijfers zijn aanleiding ge weest, dat van verschillende zijden het vraagstuk van het dalend .vleeschv.erhruik ia besproken* Uit deze beprekingen blijkt, aldus het orgaan van den Alg. Ned. Zuivelbond, dat men feitelijk met het geval een beetje ver legen zit. Er worden wel verklaringen voor deze daling gegeven, maar een weg om het vleeschverbruik uit deze baisse op te bef fen, weet men niet aan te wijzen, zonder aan de teeltregeling te komen en daar ge voelen sommige schrijvers niet voor. Onzerzijds willen wij .aldus het blad, n.a. v. bovenstaande cijfers op het volgende wijzen. In de jaren 1926 t.m. 1929 was het verbruik aan rundvleesch gemiddeld 20 Kg. per hoofd der bevolking, terwijl dit cijfer voor het varkensvleesch 21.3 Kg. beliep. Thans, in 1937, bedraagt het rundvleesch- verbruik 14.5 Kg. en het varkensvleesch- verbruik 19.8 Kg. Drukt men de daling in procen ten uit, dan komt men voor 't rund vleesch op een daling van 27.5 en voor het varkensvleesch op een daling van pl.m. 7 Daar de rundveehouderij kort gezegd een meer algemeen boerenbelang verte genwoordigd dan de varkenshoude rij, wijst dit verschijnsel er op, dat die teeltregelingen slechts zeer ruwe apparaten zijn om daarmede, be halve de vleeschprijzen ook het verbruik in de gewenschte banen te leiden. In ieder geval is het, wat dit laatste betreft, niet gelukt de afzonderlijke teelt regelingen voor de runderen en de varkens behoorlijk op elkaar af te stemmen en komt het niet-melkgevende varken er nog het beste af. Of moeten we hierin ook de hand zien, die de melkstroom, in nauwere beddingen wilde leiden?. MTeeltregeling degenereert". In verband met het heerechende mond en klauwzeer heeft de Minister kort gele den het aantal kalverschetsen verruimd. Levert het toekennen van teeltvergunnin- ncn bij gebrek aan uitsluitend objectieve maatstaven reeds verschillende bezwaren, om niet te spreken van onbillijkheden, op, het in aanmerking nemen van de gevolgen van bet mond- en klauwzeer brengt een nieuwe factor in het geding, waarvan een der landbouwbladen verklaart dat een billijke toepassing een heksentoer zal zijn. Zoo zien wij dat de teeltregeling langza merhand degenereert en het is dan ook niet te verwonderen, dat in een enkel blad de vraag wordt gesteld of zij niet beter kan worden afgeschaft. Maar wanneer de teeltregelingen worden afgeschaft, hoe komt het dan met de vleeschprijzen, zal men vragen. Deze zul len misschien door het grootere aanbod vroeg of laat dalen, doch, zouden wij hieraan direct willen toevoegen, is dan niet evenals bij de boter een regeling mogelijk, waarbij bet binnenlandsch prijzenniveau op peil wordt gehouden en het overschot aan vleesch met een „restitutie van de hef fing" („V en V.-handel" spreekt van export met toeslag, "hetgeen wij met het oog op het buitenland liever niet doen) wordt geëxpor teerd? Op deze wijze wordt het tevens over bodig dat hier te lande Deensch vleesch in transito ingeblikt, wordt voor wederuit voer. Misschien mag dit huiten de hespa ring van de uitgaven, verbonden aan de teeltregeline nog wat geld aan het Land bouwcrisisfonds kosten. Ten slotte hebben wij deze teeltregeling niet om Denemarken van zijn overschotten af te helpen en ziin veestapel op peil te houden. Al te goed is buurman's gek.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5