talië coquetteert met maritieme macht zijn DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Alkmaar garaizaeasplaats? Chineezen naderen Nanking Het tekort van f 42 millioen Bergingstoren op het Lutinewrak Vredesklanken uit het Donaubekken ant RIJDAG 6 MEI 1938. 81e Jaargang. No. 10564, Laan, Schagen, Tel. 20. 3p Vreedzame zeeslag in de golf van Napels io| iklitler bejubeld Gisteren heeft men Hitier van een overweldigend maritiem schouwspel te Napels laten genieten. Niet min der dan 200 oorlogsschepen namen er aan deel, terwijl 90 onderzeeërs tegelijkertijd onderdoken Hitier heeft kunnen zien hoe een der vervaar- lijkste zeeslagen uit de historie zich zou hebben toegedragen, als deze vertooning geen schijn, maar werke lijkheid was geweest! Napels in feeststemming. hafoveral in Napels wapperden vlaggen en s lnieren in de Italiaansche en Duitsche keuren. Ondanks het minder gunstige weer Hs het langs den weg enorm druk. Na zijn i'dfokwoord inspecteerde Hitier tezamen met 0in koning de eerewacht. Vervolgens begaf gezelschap zich aan boord van hot vlag- wofechip „Cavour" en verliet het escader de wen. Buitengaats vormden de schepen veijfec linies aan heide zijden van de „Cavour", >t hvijl een escadrille niarinevliegtuigen bo- b de oorlogsbodems kruiste. vlootmanoeuvres vertoonden een slag 5schen twee eskaders. Het de haven van [pels uitloopende eerste eskader werd door tweede aangevallen, dat uit de Golf Gaeta kwam. Toppunt der oefening een aanval van negentig duikbooten volle zee op het uitvarende eskader. Te- ijkertijd verdwenen de onderzeeers on- de oppervlakte, vuurden tegelijkertijd En torpedo's af en doken tegelijk weer op. middags grepen de torpedobooten in strijd in en drongen door de gevechts natie der groote eenheden heen. Kort •op volgde een aanval van verscheidene iders bommenwerpers op de pantser- ipen. Tegelijkertijd stegen de watervlieg- ;cn van alle vliegtuigmoederschepen op. 'a de oefeningen in volle zee keerden de zfflde pantserschepen Cavour en Casare tus- pen Ischia en Procida in de golf van Na sis terug, waar zij werden ontvangen door in vier colonnes opgestelde beide eska- jrs. Na nog eenige oefeningen van oorlogs- pepen en vliegtuigen zetten ten slotte alle mheden in twee colonnes koers naar Na- 1 $ls en vormden daar ccn opstelling voor ee|n vlootschouw. de vlootmanoeuvres begaf Hitier zich met zijn Italiaansche gastheeren de Revcrellopier aan land. Om half ze- keerde hij daarop met den Koning naar Koninklijk slot terug. Een koel artikel. IEI Hef katholieke dagblad „Aventura" is Jfeteren uitgekomen met ccn zeer belang artikel, waarin gewaarschuwd fordt tegen overdrijving van de beteekenis jl'^.er huidige gebeurtenissen, aldus het Hsb. set „Men moet Hitier zeker met vreugde ^Rlkom heeten in Italië, dooh men moet Ia»t ver9e'en> öat 75 millioen Duitschers ledwoagen worden de verheerlijking van lesr van bloed en bodem goed te keu en- Daartegenover past het aan 43 milli- |^en Italianen waardig en trotsch te getui- tt-nigen van hun eenheid in den godsdienst ^oiran Rome. Het is jammer dat een nauwere 'feestelijke samenwerking tusschen Rome „,M Duitschland niet mogelijk is, doch de l aïchuld daarvan ligt niet bij Rome en niet Jij den Paus. De vreedzame souverein die ^,iet rijk Gods bestuurt, zon anders zeker n zijn goedheid den Führer hebben ont vangen en hem zijn vaderlijke zege heb- ?nJen gegeven." Het pauselijk orgaan aangevallen. Het Italiaansche blad de „Regime Fas- cisat" doet heftige aanvallen op de „Osser- vatore Romano". Het fascistische blad schrijft: „Het zwijgen van de „Osservato- re" (over Hitler's bezoek) heeft wel geen beteekenis, doch het blad laat zich weer eens de gelegenheid ontgaan om gebeurte nissen van enorme internationale beteeke nis in alle kalme te beoordeelen. Als men uit politieke overwegingen vrijmetselaars en joden schaamtelooze eerbetuigingen be wijst, als men de bondgenooten der com munisten en de vrienden van hen, die de geloovige Spanjaarden hebben afgeslacht, rijkelijk met eer bedenkt, is het eenvoudig onnoozel een dergelijke houding aan te ne men tegenover den „Führer" en het volk, dat jegens de geheele Italiaansche natie een zoo eerlijke en moedige solidariteit ge toond heeft. Deze houding van het orgaan van het Vaticaan schaadt noch het fascisme noch het nationaal-socialisme, het schaadt enkel en alleen de kerk, die buiten de grenzen van Italië reeds in volledige anarchie leeft. Men kan op deze wijze de bewondering van de vrijmetselaarsloges, de synagogen van het communisme, en ook die der Roomsch-ka- tholieke politicasters wekken, maar de ern stige geestelijkheid, de goede Roomsch-ka- tholieken worden zeer ontstemd." Vaticaansche musea gesloten. De Paus heeft bevel gegeven het Vati caansche museum en de schilderijenverza meling te sluiten lijdens deh duur van Hitiers bezoek aan Italië. Wederzijdsche beschuldiging van gas- en bronvergiftiging. Volgens het Chlneesche legerbericht zijn de Chineesche troepen gena derd tot een dorp, dat op slechts elf kilometer van Nanking ligt. In Zuid Sjantoeng. heeft volgens Domei de Japansche lucht macht een Chineesche troepencon'centratie lusschen Tantsjang en Sinantsjen in Zuid- Siantoeng, ter sterkte van 10.000 man, aan gevallen en zware verliezen toegebracht. Hetzelfde persbureau bericht dat het Chi neesche leger in Sjantoeng is overgegaan tot chcmischen oorlog. Alle bronnen in het zui den van Sjantoeng zouden door de Chi neezen zijn vergiftigd. Fransch geestelijke vermoord. In den loop van de maand April is, naar thans bekend wordt een Fransch Francis- kaner monnik aan Japansche wraakzucht ten offer gevallen. Hij zou betrekkingen hebben onderhouden met Chineesche troe pen. Gas Volgens te Hankau ontvangen berichten, aldus het Chineesche telegraaf-agentschap, maken de Japansche troepen weer gebruik van traan gasbommen. In April zijn 75 Japansche vliegtuigen door de Chineezen neergehaald of vernield, aldus meldt het Chineesche telegraaf-agent schap. Vijf-en-negentig Japansche vliegers zijn in die maand gedood. Hitier Inspecteert de eerewacht. Prinses Juliana's Moederdag Een taart van de Nederlandsche bakkers. De Nederlandsche Banketbakkersvereen. zal, der traditie getrouw, ook dit jaar weder een „Moederdag-taart" aan de Koninklijke Familie aanbieden. Voor het eerst dit jaar wordt deze aan de jonge vorstelijke Moeder aan Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana op het Paleis Soestdijk aangeboden. Koninklijke baby in de armen van Prinses Alice Tijdens den doopdienst. Ko ning Leopold aanvaardt vol schap over Prinses Beatrix. Ten vervolge op ons bericht van gisteren aangaande de doopplechtig heid van Prinses Beatrix wordt ons nader gemeld, dat Z.M. de Koning der Belgen heeft goedgevonden, dat in verband met zijn tijdelijke afwe zigheid eerst thans worde bekend gemaakt, dat Zijne Majesteit van den aanvang af het hem aangebo den peetschap over de jonggeboren Prinses heeft aanvaard en heeft toe gezegd bij den doop tegenwoordig te zullen zijn. Intuschen weet, aldus de Tel., het Engel- sche blad, de „Daily Telegraph and Morning Post" te berichten, dat een Engelsche prin ses, n.1. de prinses Alice van Groot-Brit- tannië, een achternicht van Prinses Julia na, die gehuwd is met den graaf van Athlo- ne, de baby van onze Kroonprinses tijdens de plechtigheid in de armen zal dragen. Over de drie Nederlandsche zenders zal, naar het Hsb. meldt, op 12 Mei a.s. de doop plechtigheid uit de Groote of St. Jacobskerk te 's-Gravenhage worden uitgezonden, als mede (van A.V.R.O. en K.R.O.) een aantal reportages van ooggetuigen op straat UIT ONZE OOST Uit belastingyerhooglng vloeit slechts 7 >3 millioen toe Naar het „Nieuws" van bevoegde zijde verneemt, zal van een salarisverlaging in Ned.-Indië om het deficit, vernacht voor 1939 en geraamd op 42 millioen gulden, ge deeltelijk te overbruggen, over welke ver laging in Indië allerlei geruchten gingen, geen sprake zijn. Het blad meent te weten, dat de regeering het voor een deel zoekt door opvoering der landsinkomsten namelijk door de verlaging van en kele belastingen, die in 1938 is toe gepast, voor het komende belasting jaar ongedaan te maken. Tot zoover het blad. Voor 1938 was, aldus het Hsbl., dit be drag: verlaging van de opcenten op de in komstenbelasting en van het tarief der loonbelasting geraamd op 714 millioen. Gaat de regeering tot ongedaan maken van de verlagingen over, blijft er nog een tekort van 34/4 mil lioen te overbruggen. Waar dat vandaan zal moeten komen is nog niet te voorspellen. Wel heeft de re geering te kenneng egeven, dat zij met een klein tekort wel genoegen zou kunnen ne men voor 1939, maar 34/4 millioen is geen klein tekort! Wij moeten verdere berichten afwachten. De persen van «Zwart Front" verzegeld WEGENS BELEEDIGEND ARTIKEL. Woensdagmiddag, even voor het ter perse gaan van het jubileum nummer (4-jarig bestaan) van „Zwart Front", het weekblad van de gelijknamige beweging, waarvan Arnold Meijer, de leider is, werd door den Rechter-Commissaris en den Officier van Justitie uit Breda, vergezeld van een aantal maré- chaussee's, een inval gedaan ln de drukkerij te Oisterwijk. Aanleiding hiertoe was een bij den Offioier ingediende klacht over een persoonlijke beleediging, verscho nen in genoemd weekblad. De persen werd envèrzegeld en de onder deden der machines in beslag genomen, zoodat het blad niet gedrukt kon worden.- Ook werd een bezoek gebracht aan het Hoofdkwartier van Zwart Front, waar ech ter niets in beslag werd genomen. Op het Hoofdkwartier was de vaarnemend leider aanwezig, daar de leider van Zwart Front, Arnold Meijer, op het oogenblik een gevangenisstraf van drie maanden onder gaat in de gevangenis te Breda, wegens be leediging van ex-minister van Schaik, van welke straf hij op 17 Mei a.s. ontslagen zal worden. Van de zijde van Zwart Front deelt men mede, dat het blad toch zal blijven ver schijnen* HET IJZEREN OBSTAKEL WORDT ONDER WATER AFGEBRAND. Morgen daalt een duiker naar den bodem van de zee af. Naar wij vernemen zal reeds mor gen op Terschelling een begin wor den gemaakt met de voorbereidselen voor den nieuwen bergingspoging welke met den tinbaggermolen Kari- mata zal worden ondernomen, teneinde de schatten van de Lutine naar de oppervlakte van de zee te brengen. De Karimata, die thans op de werf van J. K. Smit te Kinder dijk wordt afgebouwd zal einde Mei naar Terschelling worden versleept. Zooals men weet heeft de firma G. Doek- sen Co te Terschelling bij de vorige ber gingspogingen gebruik gemaakt van een in genieus samengestelde bergingstoren, die precies geplaatst is op de plek waar het wrak van de Lutine ligt. Deze grootendeels uit IJzeren binten samengestelde bergings toren is natuurlijk een groote sta-in-den-weg bij de uitvoering van bet baggerwerk en men heeft daarom besloten de circa 40 m. lange toren op te ruimen, een moeilijk kar wei, wanneer men in aanmerking neemt, dat de geheele toren onder den zeespiegel gelegen is. Men beschikt evenwel sinds eeni ge jaren over instrumenten waar mede onder water ijzer kan worden doorgebrand. Vroeger bestond al leen in Duitschland de mogelijkheid om ijzeren voorwerpen onder water door te branden en het is dan ook herhaaldelijk gebeurd dat men, wan neer hier te lande dergelijke werk zaamheden moesten worden verricht speciaal Duitschers heeft moeten laten komen. Op het oogenblik zijn er eenige firma's in den lande die KLEINE ENTENTE IS EENS GEZIND. NAAR SAMENWER KING MET HONGARIJE. In een vergadering van den per manenten raad der Kleine Entente (Roemenië, Yougo-Slavië en Tsche- cho-SIowakije) gehouden te Sinaja in Roemenië, zijn opmerkelijke woorden vjjn vrede en vriendschap gehoord. De drie staten hebben den eensgezinden wensch de onderhan delingen met Oostenrijk voort te zet ten, en de vriendschap met alle naburen te versterken. De permanente raad van de Kleine En tente heeft in het bijzonder aandacht ge wijd aan het recente Britsch-Italiaansche acoord, dat hij beschouwt als een element van hoog belang, dat bestemd is den vrede duurzaam te behouden. Voorts heeft de permanente raad met groote aandacht het probleem der. betrek kingen van de Kleine Entente met Hon garije bestudeerd. Eensgezind blijft de raad bij zijn wensch de loopende onderhandelin gen voort te zetten, welke ton doel hebben bij te dragen tot de vestiging van een re giem van overeenstemming en vertrouwen in het Donaubekken. De Kleine Entente be vestigt voorts opnieuw den trouw harer gevoelens jegens den Volkenbond. In een perscommuniqué is tenslotte nog gezegd, dat de Kleine Entente een instel ling is, welker kx-acht en levensvatbaarheid zich nooit verloochend hebben. Met groo- ten nadruk is hieraan toegevoegd, dat de landen der Kleine. Entente vastbesloten zijn die kracht uitsluitend in dienst te stellen van den vrede en de internationale samen- werking. De Kleine Entente is. verre van alleen een defensief instrument in-rust te zijn, in wer kelijkheid een levend instrument en een vredesoffensief. De stad onderhandelt met Defensie Naar hat Roti. NbL meldt, zal Alk- maar, in verband met de legerorga- nisatie, welke thans wordt voorbe reid, een garnizoen krijgen. Het tweede regiment Luchtdoel artillerie zou aldaar worden gesta tioneerd. Wij hebben ons, aldus de A. C.„ in verhand met een en ander tot burgemeester Van Kin schot gewend, die ons heeft medegedeeld, dat Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINTt Verwachting: Meest matige Noor delijke tot Noordwestelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig ogf een regen, koelex*. Verdere vooruitzichten: Wind uit Noordelijke richtingen, koel weer met kans op nachtvorst. hun Duitsche collega's de kunst hebben afgekeken en die dergelijke brandinstallatie's in Duitschland hebben gekocht. Een Rotterdamsche firma heeft thans op dracht gekregen den toren onder water in vier stukken te branden. Zooals men weet is de toren nadat men de bergingspogingen had opgegeven omgevallen. Hij ligt op het oogenblik in zijn geheele lengte op het wrak van de Lutine. Sleep onder water. Morgen nu zal een duiker uit Rotterdam in de diepte afdalen en den toi'en in stuk ken van tien meter branden, een werk dat eenige weken in beslag zal nemen. Wan neer de duiker een deel van tien meter heeft afgebrand zal hij er onder wa.ter een stalen sleepdraad aan bevestigen, die boven water aan den bolder van een sleepboot zal wor den vastgemaakt. De sleepboot zal het stuk over den bodem van de zee naar diep water sleepen, waar de vier deelen van den toren op een afstand van 500 meter van de Lutine, van de sleepboot zullen worden losgemaakt en in de diepte zullen verdwijnen. Wanneer alle vier de doelen zijn opge ruimd zal de Karimata haar werkzaamhe den kunnen beginnen. Alkmaar op dit oogenblik met het departe ment in onderhandeling is. Meer kon of mocht de burgemeester ons, aldus het blad, op dit oogenblik niet vertel len. Wel kregen wij uit het gesprek den in druk, dat die onderhandelingen nog niet van langen duur zijn. In allen gevalle zal de mededeeling van de mogelijkheid van een garnizoen voor B. en W. wel een blijde vei-iassing geweest zijn en wij vertrouwen, dat het gemeentebe stuur alles in het werk zal stellen om te trachten het regiment in Alkmaar te krijgen. Waar het zal worden gelegerd, of het in een reeds bestaand gebouw kan worden on dergebracht, clan wel of nxen hiervoor een kazerne zal bouwen, is op dit oogenblik niet te zeggen. Het is o.i. begrijpelijk, dat de Luchtdoel- artillerie gemakkelijk de omgeving van het in Bergen te stichten vliegveld moet kunnen bestrijken. Wij meenen te weten, dat ongeveer andei-- half jaar geleden in de omgeving van den Bcrgcrweg opmetingen zijn gedaan en grond boringen zijn verricht om de vastheid van den bodem te onderzoeken in verband met een mogelijke plaatsing van geschut. 10 millioen K.G. blikvleesch ingevoerd Dat vleesch hadden ónze koeien kunnen leveren en ónze arbei ders inblikken! De heer Ruijter heeft, aldus de Msb., aan de Ministers van Economische Zaken en van Sociale Zaken de volgende schriftelijke vra gen gesteld: Is het juist: a. dat dezer dagen een proeforder is gegeven voor de levering van 100.000 •K.G. z.g. bussenvleesch dat be schikbaar woi'dt gesteld voor werk- loozen gemaakt uit bevror-en bui- tenlandsch vleesch, aan de firma van Zwanenberg te Oss; b. dat deze proefoi'der verband houdt met een bestaand voornemen om 10.000.000 K.G. buitenlandsch be vroren vleesch te importceren en dit voor bussenvleesch te bestemmen?. Zoo ja, dan betreurt de heer Ruijter dezen import, ten eerste, omdat er in ons land vol doende vleesch is voor de voorziening van ons eigen volk, waardoor de invoer van een hoeveelheid vleesch, gelijk staande met het vleesch van pl.m. 00.000 Nederlandsche koeien, mede met het oog op de reeds gedu rende eenigen tijd dalende vleeschpi-jjzen, totaal overbodig is. Voorts, zou door inblikking en distributie van vleesch hier te lande pl.m. 1200 arbeiders geregeld werk vinden. Voor het slagersbedrijf beteekent, genoemde import, een oinzetvermindering van 10 mil lioen K.G. De adressant vraagt den minister tenslotte o.m. te willen bevorderen, dat het werklooze gezin versch inlandsch vleesch, spek of vet bij den slager kan koopen, onze eigen vleeschmarkt te vei'ruimen en de teeltbeper king van kalveren te verminderen.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1