Zal Amerika wapenuiÉvoer naar Spanje toestaan? Enge'and treedt krachtiger op tegenover Duitschland Alle officieele inlichtingen ge weigerd. Bommen op Fransch schip. De Pauselijke erken ning der Francoregeering. Gelijk bekend heeft de Amcrikaansche se nator Nye gisteren een resolutie ingediend om te komen tot opheffing van liet wapen embargo voor Spanje. Tijdens een perscon ferentie heeft Staatssecretaris Huil gewei gerd mede te doelen of het Staatsdoparte- ment gunstig staat ton aanzien van deze resolutie van senator Nve. Ilull brengt thans met spoed feitenmateriaal bijeen over het Spaansche probleem en zal later commen taar leveren op de resolutie, voor zoo ver dit in overeenstemming kan zijn met het openbaar belang en van nut voor het con gres. In een hoofdartikel schrijft de Washing ton Post, dat Groot Brittanje met het Britsch Italiaansche pact de nietinmenging heeft opgegeven door er in toe te stemmen, dat de Italiaansche troepen, alvorens uit Spanje te vertrekken, de regeeringstroepen zouden verslaan. Daarom moet de toepassing der Amcrikaansche neutraliteit jegens Spanje herzien worden. .Staatssecretaris Huil zal een schrijven richten aan de senaatscommissie van bui- tenlandsche zaken, waarin de houding der regeering uiteengezet zal worden ten opzich te van het embargo op wapenen voor Span je. Do commissie zal onmiddellijk na ont vangst van dit schrijven bijeenkomen. Uit onze Omgeving ZIJP F. OUDESLUIS. INZAMELING RECLASSEERING. Door de dames A. de Boer en E. Pronk zullen a.s. Zaterdag of Zondag langs de huizen vlaggetjes ten verkoop worden aan geboden voor den Nationalen Rcclassee- ringsdag. Waar de rcclasseering menigeen in stilte heeft geholpen om weer op het goede pad te komen en meestal met suc ces, kunnen wij deze inzameling van gan- scher harte aanbevelen. U doet er een ze genrijk weilv mede en behoedt menigeen voor de celstraf, die eigenlijk voor een monsch niet. meer noodig moest zijn, Im mers: Deze woorden heb ik gekorven Met mijn mes op, de deur van den rechter: In de cel worden goeden bedorven En de boozen worden er slechter. HEEP HVGOWAATW E.H.B.O. G: wen hield de vereen. E.H.B.O. afd. Ileerhugowaard haar vergadering in het oude raadhuis. De voorz., Dr. Zwarteveen opende; de no tulen werden goedgekeurd. Tot leden van een kascontrolccommissic werden benoemd Mej. G. Stekelbos en de heer .T. de Kreijgcr. Volgde een bespreking over de winterpro- pagandacampagne. Het bestuur stelde voor een filmavond te houden en een spreker te laten komen, die een causerie zal houden over het, redden van drenkelingen, wat werd goedgevonden. Een bestuursvoorstel om de contributie van f 1 per jaar te handhaven werd zonder verdere discussie aangenomen. Het bedrag van 50 cent voor bet volgen van den cursus werd algemeen beschouwd als aro den lagen kant te zijn. Bes'oten werd om dit op f 1 te stellen, terwijl de afd. dan voor verbandgaat zal zorgen. De voorz. wilde trachten om in samen werking met de zwemvereeniging H.Z.V. tot o''richting te komen van een reddings brigade. De lieer Biersteker 'zcide dat Il.Z.V. ont bonden was, doch dat er nog wel gezwom men wordt en er misschien wel ecnige der boste zwemmers(sters) voor gevoelden om een dergelijke, brigade op te richten. Algemeen werd goedgevonden hiertoe po gingen in het werk te stellen. Na rondvraag volgde sluiting. HOOGWOUD Tof bestuursleden van „Floralia" zijn ge kozen do hoeren G. J. Jonker, G. Rooker, D. F. Noc en J. Spects. De hoeren K. Braak, D. F. Noë en T. Oep- kes zijn gekozen tot commissarissen der Nutssnaarbank, terwijl de beer Ocpkes te vens is benoemd tot secretaris-boekhouder in plaats van den heer v. d. Wiel. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Johanna Wilhelmina, dochter van Jan Blauw en van Martha Ma ria Groot. Adrianus Gerardus, zoon van Jacob Oud en van Grietje Kraakman. Mar- garetha Maria, dochter van Simon Matthias Smit en van Margarotha Maria VIaar. Eli- sabcth, dochter van Dirk Wiltcnburg en van Neelt je Havik. T.Tbeltje, dochter van Jan Ad erna en van Bankje Wagonaar. Jan, zoon van Floris Kuiper en van Marljtje Biersteker. Antonius Adrianus, zoon van Floris Groot en van Divcra Bos. Ondertrouwd: Klamcr Haak, oud 27 ji\, chauffeur, won. te Hoogwoud en Maart je Marijt.ie Pijper, oud 20 jaar, zonder beroep won. te Hoogwoud; Cornelis Klaver, oud 25 .jaar veehouder, won, te Sijbekarspel en Trijntje Antje Glas, oud 22 jaar, zonder beroem won. te Hoogwoud: Cornelis Korf. oud 27 ia-ar, chauffeur, won. te Winkel en Grietje Si 1 ver,' oud 25 jaar, zonder beroep, won. Ie Hoogwoud; Petrus de Moei, oud 31 jaar, veehouder, won. te Heerhugowaard en Maria Fmma Vlanr, oud 21 jaar. zonde beroep, won. te Hoogwoud'; Jan Mol, oud 27 jaar, landbouwer, won. te Hoogwoud en Icfjc Grootes, oud 22 jpar, zonder beroep, Bom op Fransch schip en op Valencia. Uit Valencia wordt gemeld, dat gistermidj dag het Fransche schip „Djenn" in de ha ven getroffen is door een bom van een vliegtuig der opstandelingen. Er brak brand uit, doch het vuur kon spoedig gedoofd wor den. Eenige opvarenden bekwamen lichte verwondingen. Verder deelt de regeering mede, dat de regeeringstroepen in den sector der Pyre neeën Pla de Negua, Puig Casibros en Be- san veroverd hebben. Ten Noorden van Cue- vas de Vinroma werden vijandelijke aan vallen afgeslagen, waarbij de aanvallers zware verliezen leden. In de Siërra Pobo zijn de republikeinen na hevigen strijd iets geweken, doch zij brengen den vijand aan zienlijke verliezen toe. Het ministerie van luchtvaart meldt, dat de vliegtuigen der opstandelingen gisteren Castcllon de la Plana tweemaal gebombar deerd hebben. Zij wierpen 300 bommen, waardoor een honderdtal huizen vernield werden. Ook Valencia is tweemaal gebom bardeerd, waarbij slachtoffers vielen en schade werd aangericht. Daarentegen deelt het groote hoofdkwar tier van Franco mede, dat vijandelijke aanvallen in de provincie Castcllon beslist werden afgeslagen. De Pauselijke gezant bij Franco. Ten aanzien van de berichten uit Burgos, dat de bevordering van den diplomatieken vertegenwoordiger van het Vaticaan tc Burgos tot nuntius wordt beschouwd als een „de ju re" erkennen van de regeering j van Franco door het Vatikaan, merkt men in religieuse kringen op, dat de nuntiatuur van Burgos in werkelijkheid reeds enkele maanden bestaat. Mgr. lldebrando Antoni- utti, die benoemd was tot „zaakgelastigde" had wel niet den titel van' nuntius, doch wel de ran, aangezien hij aartsbisschop en apostolisch gedelegeerde voor Albanië was, alvorens hij met een bijzon dere opdracht naar Bilbao werd gezonden, vanwaar hij naar Burgos vertrok. Aldus het officieele Pauselijk orgaan Osscrvatore Romano. won. te Hoogwoud. Pieter Koning, oud 27 jaar, landbouwer, won. te Sijbekarspel, en Geertruida Pater, oud 21 jaar, zonder be roep, won. te Hoogwoud. Abraham Pieter Bart, oud 24 jaar, tuinder, won. te Winkel en Aafje May, oud 23 jaar, zonder beroep, won. te Hoogwoud; Johannes Schipper, oud 27 jaar, arbeider, won. te Spanbroek en Maria Mulder, oud 22 jaar, zonder beroep, won. te Hoogwoud. Getrouwd: Klamer Haak en Maart je Ma- rijtje Pijper; Cornelis Klaver en Trijntje Antje Glas; Cornelis Kort en Grietje Sil- ver; Petrus de Moei en Maria Emma Vlaar Jan Mol cn lef je Grootes. Pieter Koning en Geertruida Pater. Overleden: Jan Groot, echtgenoot van Aafje Stroct, 74 jaar. Ingekomen personen: Frans Bakker en ge zin, landarbeider, van Wieringcrmeer in Aarlswoud F 30, Barfha D. Visser,zonder beroep, van Lienden in Langereis A 33. Ja cob lias, boerenknecht, van Oudendijk in Langereis A 43. JelIe van der Wal, boeren knecht, van Scboorl in Aartswoud F 13. Ja- cobus .T. Sehrama, boerenknecht, van Zijpe in Pade B 32. Elisabeth M. Broers, dienst bode, van Amsterdam in Zuideinde D 5. Ma ria Appelman, dienstbode, van Wognum in Boekei weg I 21. Dieuwertje A. de Boer, echt- genootc van J. C. van Leeuwen cn kinderen, van Bandjermasin in Noordeinde D 53. Pie ter Singer, tuinbouwer, van Andijk in Lan gereis A S. Roelof Gi'oenink, landarbeider, van Harenkarspel in Langereis A 27. Klasina Bcnit, echtgenoote van P. Singer, zonder be roep, van Zwang in Langereis A 8. Jacob Raven, boeren knecht, van Midwoud in Aarts woud E 21. Pieter Kaspers, slagersknecht, van St. Maarten in Kerkelnan C 42. Geertje Kramer, wed. van Cornelis Stapel, huishoud ster, van Hoogkarspel in Aartswoud E 12. Dirk Vcrwey, tuinder, van Leidschcndam in Gouwe T-I 10. Frederik Bosga, landarbeider, van Wieringermeêi' in Aartswoud G 34a. Cornelis Klerk, veehouder, van Wijdenes in Groene Paadje G 1 Godefridtis Kuypers, zonder beroep, van Medemblik in Weere K 28. Adrianus J. Verkuyl, tuinder, van Apel doorn in Pade B 10. Maartje Winkelaar, echtgenoote van C. Klerk, zonder beroep, van Middclic in Groene Paadie G 1. Jan van Soelen, landarbeider, en gezin, van Abhe- lcerlc in Anrtswoud G 22. Marijtie Nes, echt- gen. van Evert Nieuwhoer. zonder beroep, van Midwoud in Gouwe TT 27. Vertrokken personen: Marijtje Groot, echt- gcn. van S. Bakker, van Koordeinde I) 80 naar Oude Niedorp; Herman Bakker, boe renknecht. van Gouwe TI 24 naar Schagen: .Tohanna C. Dekker, dienstbode, van Zuid einde D 5 liaar Vlaardingcn.. Jacob Raven, boerenknecht, van Aartswoud E 21 naar Midwoud; Maartje Dekker, dienstbode, van Zuideinde D 5 naar Medemblik; Johanna M. Appelman, dienstbode, van Boekeiweg I 21 naar Wognum; Pier Elsinga, landar beider. en gezin, van Langereis A 27 naar Harenkarspel; Johannes P. F. Kuypers. zon der bcoep, van Weere K 28 naar Medem blik: Simon Domper, chauffeur, van Ker kelnan C 2 naar Hoorn; Triintie Hoeves, zonder beroep, van Aartswond E 12 naar Winkel: Anna Maria van der Gracht, asp. Kloosterzuster, van Pade B 13 naar Maas tricht: Wed. P. Hartog goh. Koorn. zonder beroep, naar Hoorn van Aartswoud F 42; Maria Smal. wed"we van Dirk Aartman. van Zuideinde D 12 naar Berkhout; Petrus Rot. boerenknecht, van Langereis A 2 naar Heerhugowaard; Elisabeth Hartog, van Aartswoud G 0 naar Harenkarspel: Petrus Glas, en vrouw, van Aarlswoud E 62 naar Bergen N.I-IPieter dn Boer, notaris, cn gezin, van Kerkelaan C 23 naar Schagen: Elisabeth Maria Broers, dienstbode, van Zuideinde D 5 naar Aalsmeer: Simon De ken, boerenknecht, van Koordeinde D 63 naar Ursem; Johannes P. Tool, koonman, van Groene Paadje G 1 naar Spanbroek; Gesina F. Heuvel, huishoudster, en dochter van Langereis A 33 naar Anna Paulowna Tacob Boni*, veehouder, van Langereis A 5 naar W:: 1^-s. ANNA PAULOWNA Weer een Floraliatentoonstelling Evenals vorige jaren heeft de vereeniging Sportlust" besloten midden September een I'-foralia- en middenstandstentoonstelling te organiseeren. Voor de Floraliatentoonstel ling kunnen zoowel voor kinderen als vol wassenen planten en bloemen ingezonden -worden en deze inzendingen kunnen be staan uit planten naar eigen keuze of uit de opgekweekte planten die voor een gering bedrag beschikbaar worden gesteld door den heer W. Cornelissen. De lieer Posthumus van Wielingen zal ge vraagd worden zich met de bcoordccling der tentoongestelde planten 'te belasten. R.K. COOP. BOERENLEENBANK. Voorzitter en Kassier jubileeren. Bij den heer Allcemade werd de algemee- ne vergadering der R.K. Boerenleenbank ge houden. ,De heer Nuy, huldigt don heer Smits met zijn 25-jarig voorzitterschap. De felicitatie wordt gevolgd door de aanbie ding van een rookfauteuil. Ook de lieer W. Komen, die 25 jaar kassier is, krijgt naast een fcliciatic, een cadeau in ontvangst te nemen, n.1. een bureaustoel. Het jaarverslag gewaagt, van een iets gun stiger toestand, hoofdzakelijk te danken aan het feit, dat het met de bollen iets boter ging. In de;i landbouw is het nog minder gunstig en bij de veeteelt, mede door het mond- en klauwzeer slecht. Rekening en balans laten we aan liet. slot volgen. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren .Toh. Nuy cn A. v. d. Berg Gz., wor den herkozen, zoo ook de heeren J. W. Stolte en J. Komen Jz., leden van den Raad van Toezicht Een spaarbank opgericht. Dan komen drie bestuursvoorstellen in be handeling, die alle drie worden aangenomen. Ten eerste een wijziging der Statuten, ten einde mogelijk te maken om onder garan tie der Boerenleenbank een Stichting Spaar bank der Coop. Boerenleenbank op tc richten. Ten tweede verkrijgt het Bestuur machti ging om de op de Spaar- cn depositireke- ningen ingelcgden gelden geheel of gedeel telijk over te boeken naar de nieuwe Stich ting Spaarbank der Coöp. Boerenleenbank. Het derde voorstel omvat een artikelwij ziging cn aanvulling van het Huishoudelijk Reglement. Pastoor Van der Eem feliciteert hierna namens de kerkelijke overheid de beide ju bileerenden en zegt toe,- dat de bank op de medewerking der geestelijkheid kan reke- j nen. Rekening. De rekening sluit in ont vangsten cn uitgaven op f 228951.06. De ontvangsten omvatten o.a.: ingelegde spaar gelden f 88058.78; terugbetaald op voorschot ten f 26199.35; loopende rekening f 93240.76; rente voorschotten f 12315.08; rente loopen de rekening f 1229.74. Van de uitgaven no- teeren we: terugbetaalde spaargelden f 87986.75; nieuwe voorschotten f 9878.19; loopende rekening f 111056.75; rente spaar gelden f 2082.81; rente loon. rekening f 4681.36; overboeking winst 1936 f 3282.98; buitengewone uitgaven f 802.S3. Rn lans en Winst. De balans sluit op f 312505.80. De winst in 1937 bedroeg f 3246.41. Als bezittingen zijn in de balans o.a., op genomen: uitstaande voorschoften f 253032.01 tegoed loopende rekening f 3377G.27; tegoed rente voorschoften f 15317.90; tegoed rente loop, rek. f 1542.31; En als schulden komen er in voor: spaargelden f 60891.84,. schuld in loopende rekening f 187S00.S2; onzekere vorderingen f GÖ416.73. NIEUWE NIEDOBP Bij den heer P. Toepoel, alhier, is een postduif aan komen vliegen, gemerkt 3.37 A 23990. Burg. stand over April 1938. Geboren: Liesbet, dochter van Jacob de Vries en Wijntje Frielink. Ondertrouwd: Pieter Schcltus, oud 25 j. wonende tc Noordscharwoude, en Grietje Kaaij, oud 23 jaren, wonende te Nieuwe Niedorp. Gerrit Koomen, oud 22 jaren, wo nende tc Harenkarspel, en Aafje Lange- di.jlc, oud 21 jaren, wonende te Nieuwe Nie dorp. Jan de Boer, oud 43 jaren, en Alida Rood, oud 33 jaren, heiden wonende te Nieuwe Niedorp. Getrouwd: Pieter Schcltus, oud 25 jaren, wonende tc Noordscharwoude, cn Grietje Kaaij, oud 23 jaren, wonende te Nieuwe Niedorp. Overleden: Albertje de Jongh, oud 79 ja ren, echtgenoote van Cornelis Joffer. Pie ter Warnaar, oud 63 jaren, echtgenoot van Maartje Schut. EIERVEILING SCHAGEN, 5 Mei. Aangevoerd: 80.000 kipeieren: 56—58 Kg. 2.85—3, 58—60 Kg. 2.95-3.10, 00-62 Kg. 3.05—3.20, 62—65 Kg. 3.10—3.50 per 100 st. HELDERSCHE EIERVEILING,5 Mei. Aangevoerd: 26340 kipeieren: 5254 Kg. 2.50—2.90, 5557 Kg. 2.70—3.—, 58—60 Kg. 2.90—3.30, Gl—63 Kg. 3—3.50, 64—70 Kg. 3.30—3.70, 345 eendeieren 2.20—2.70 per 100 stuks. WARMENHUIZEN, 5 Mei. Aanvoer: 700 Kg. gele kool f 11.9012.50, 11.800 Kg. Dcensche witte kool 7.509. HOORN, 5 Mei. 1 stapel kleine Fahriekskaas f 19.2 stapels kleine Boerenkaas f 20.50, totaal 3 stapels, wegende 2838 Kg. Handel goed. BROEK OP LANGENDIJK, 6 Mei. 1000 bos rabarber f 4.80—5.30; 350 kg. bloemkool f 19.5020.80; dito 2e soort f 17.80 75 kg. tomaten A f 55.B f 45. NOORDSCHARWOUDE, 6 Mei. Geen aanvoer. DE HEFFING OP BOTER. Het bedrag van de heffing cn de steun- uitkcering op boter is, behoudens tusschen- fijdsche wijziging, voor de week van 5 tot 12 Mei vastgesteld op 45 cent per K.G. (onver anderd). BOTERNOTEERING. De commissienoteermg voor Nederlandsche boter is vastgesteld op 90 cent per Kg. Mexicaansche petroleum naar Duitschland Bestemd voor Duitschland. Volgens verklaringen, afgelegd op de maandclijkschc bijeenkomst van financiers van den uitvoer, welke gehouden is onder de auspiciën van het bureau voor buiten- landsche crödietverleening der nationale credict associatie, is petroleum, die door de Mexicaansche regering werd verkregen door de in beslagneming van aan buiten landers tocbehoorcnde bronnen, via New- York naar Duitschland en andere Europee- sche landen verscheept. Naar verklaard wordt, hebben deze ver schepingen in de afgelóopen veertien dagen ongeveer 250.0C0 doll. bedragen. Deze onthullingen zijn afkomstig van bankiers wien verzocht was middelen be schikbaar te stellen voor de betaling der olie. Gemeld wordt, dat de laatste verschepin gen, bestemd voor Duitschland^ via Neder landsche cn Icrsche havens zijn gegaan. Dc brandende Fransche mailboot Tal van ontploffingen door cyiinders samengeperste lucht. •De brand aan boord van de Lafayette woedt nog voort. Van half een tot vier uur gisternacht werden tal van ontploffin gen waargenomen, die vergezeld gingen van een grooten lichtgloed. Het waren cyiinders samengeperste, lucht, die voor dieselmotoren worden gebruikt. Dc schade is nog niet bij benadering op te geven. Men weet zelfs niet of het schip nog hersteld zal kunnen worden. Minister Goebbels heeft een dochter Op dc „Cavour" werd het radiobericht ont vangen, dat dc vrouw van minister Goeb bels het leven heeft geschonken aan een dochter. Nog meer water in Venetië Waterleiding gesprongen. Tengevolge van een breuk van een water leiding werd een deel van Venetië onder water gezet. Tal van winkels zijn over stroomd. De stad zelve bleef cenige uren lang zonder drinkwater. Orkaan eischt meer dan twintig dooden Tien huizen ingestort. Dc stad Antiochie is door een orkaan ge paard aan een waterhoos geteisterd. De' Orontes is buiten de oevers getreden en door de overstrooming zijn tien huizen ingestort. Dc bewoners werden onder de puinen he graven en meer* dan twintig personen zijn om het leven gekomen. De Tsjecho-Slowaaksche kwestie. De „Daily Express" meldt, dat het Britsche kabinet Woensdag besloten heeft niet den te rugkeer van Hitier te Berlijn af te wachten om bij dc rijksregeering den stap te onderne men met betrekking tot Tsjecho-Slowakije, waarover bij cle FranschBritsche bespre kingen reeds was gesproken. Gocring zou dan den Britschen ambassa deur ontvangen. Neyille Henderson zou den maarschalk herinneren aan de verzekering, die deze persoonlijk twee maanden geleden aan de Britsche regeering heeft gegeven, dat de onafhankelijkheid van Tsjecho-Slowakije zou worden geëerbiedigd. Het blad voegt hier aan toe, 'dat indien Goering hem zou zeggen, dat dc betrekkin gen tusschen Duitschland en Tsjecho-Slowa kije slechts déze beide landen aangaan, de ambassadeur opdracht zou hebben tegenover Goering te verklaren, dat de Britsche i'cgee- ring deze zienswijze niet kan aanvaarden cn dat integendeel in geval een daad van geweld door Duitschland met betrekking tot Tsjecho-Slowakije zou worden gepleegd, Groot-Brittannië, evenmin als Frankrijk, wer keloos zou blijven. Het verkeer in het Suez-kanaal Nederland op de vierde plaats In het jaarverslag van de Suez-kanaal maatschappij over het verkeer in het afge- loopen jaar worden de volgende cijfers ge publiceerd. Er passeerden 268 oorlogs- en troepentransportschepen, daarvan waren 161 van Italiaansche en 78 van Engelsche natio naliteit. In totaal passeerden 6635 schepen met een gezamenlijken inhoud van 50.747.183 ton het kanaal. Daarvan waren 3073 sche pen van Engelsche 1175 van Italiaansche. 534 van Duitsche en 432 van Nederlandsche nationaliteit. BERECHTING EN GROS. 15 beklaagden voor de balie. Nagenoeg den geheelcn dag heeft de Gro- ningsche rechtbank zich gisteren bezig ge houden met dc zaak tegen vijftien verdach ten in de groote koper, kunstmest- en graan- diefstallen verleden jaar te Delfzijl en om geving gepleegd. Bijna alle verdachten be kenden. Dc officier eischte tegen elf ver dachten een jaar gevangenisstraf, voor drie vroeg hij vrijspraak en tegen een garnalen- visscher, die de buit had vervoerd, werd f 1000 boete, suhs. twee maanden hechte nis geeisch't. Nieuwe Rijkszuivelconsulent voor Noordholland De directeur-generaal van den Landbou j brengt ter kennis van belanghebbenden, met ingang van 1 Mei 1938 de Rijkszuivt i consulent, ir. H. J. Huisman als ambtsgebif is aangewezen dc provincie Noord-Hollan met de gemeente Hoorn als zijn standplaat Giften voor Defensie j Tot en met de laatste verantwoording va giften voor Defensie is ontvangen f 115.3853 O.m. zonden meisjes en jongens van do 3 kl. a I-I.B.S. tc Den Helder f 5.95 in. Door dc Ver. voor Nat. Veiligheid wet sinds dc vorige opgaxe f 2088.50 ontvangei Totaal tier bijdragen sinds het begin dt inzameling nu f 109.011.08. Landbouwer omgekomei Met paard en wagen in sloo De 68-jarige landbouwer van Noorloos ui Uppelschendijlt, gemeente Almkerk, gt raakte, gisteren onder de gemeente De Wet ken en Sleeuwijk met paard en wagen ii een sloot. Tengevolge van dc bekomen in wendige kneuzingen is hij enkele oogcnbliÜ ken later overleden. Steeds meer luchtvervoer Verrassende resultaten Amsterj dam-Batavia-lijn van de K.L.Mi Over het eerste kwartaal van dit jaai produceerde de K.L.M. op haar Amsterdam' Batavia-lijn 1.833.600 ton/km. tegcnovci 811.200 ton/km. over hetzelfde tijdperk ir het vorige jaar. Dit beteekent een stijging van niet minder dan 126 De verkoop van dit bedrag beliep 1.074.262 ton/km., hetgeen 65,3 meer is dan in het eerste kwartaal van 1937, dat 649.979 ton/km. opleverde. Het totale vervoer van briefpost vertoonde met 405.754 ton/km. een stijging van 81,5 In de pakketpost was een stijging van 37.5 waai' te nemen. In deze eerste drie maanden van dit jaar werden 1.229 passagiers vervoerd, tc genover het vorig jaar in dezelfde periode 849. Ook het vervoer van goederen kon zicli dank zij een grootere laadruimte beter ont wikkelen en bedroeg 120.083 ton/km., met een stijging van 104.9 Uit een en ander blijkt dat over het al gemeen een bezettingsgraad van 58,6 werd bereikt, tegenover het vorig jaar ecu van 80,1 Dit cijfer bedroeg in liet vier de kwartaal van 1937 56,7 De zevenling dood gehoren Volgens latere uit Bayano ontvangen richten zijn alle zeven kinderen van vrouw? Casanova dood gehoren. Sudetenduitsch relletje Een hakenkruisvlaggetje de oor- zaak. Te Zatec is het tot botsingen tusschen de politie cn leden der Sudetcnduilsche par tij gekomen. Volgens de officieele lezing had de politie bij twee Duitsche zakenlie den vaantjes en armbanden met haken kruizen ontdekt en in beslag genomen. Tijdens het verhoor dezer menschen ver zamelde zich voor het politiebureau een menigte, die, ook na de vrijlating der ar restanten, een steeds vijandelijker houding aannam. Do politie moest dc menigte ver spreiden en, hoewelniet van de wapenen gebruik gemaakt werd, liep iemand licht verwondingen op. Er wordt een onderzoo ingesteld. liet officieele Sudetcnduilsche orgaan, de „Zeit" verklaart, dat. een jongeman, die een hakcnkruisvlaggetjè droeg, oorzaak! was van een oploop van 800 tot 1000 mcn-I schcn voor het politiebureau. De Sudeten-r duitsche senator Bock maande de men-l schcn aan zich te verspreiden, doch op datl oogcnblik, toen de menigte daaraan wil dol gehoorzamen, verscheen de politic, die metl den gummiknuppel chargeerde. Twee per sonen werden ernstig gewond. Dr. Eckener op zoek naar helium? Di'. Eckener is gisteren vertrokken naar Amerika, waar hij na door president Roose velt ontvangen tc zijn, besprekingen zal voe ren over verkeersproblemen. „Hermann Goering Werke" Oolc in voormalig Oostenrijk. Opgericht met een kapitaal van 5 milliocn rijksmark. Eergisteren zijn te Linz opgericht de „Roiclis werke Hermann Goering" voor crtsdelving en ijzergieterij, met een kapitaal van 5 mil liocn rijksmark. De ijzergieterij zal worden gebouwd ten oosten van Linz, in den hoek welke gevormd wordt door dc Donau en de Traun. Geen Volksfront in Engeland Labourparty verwerpt het voor stel. De nationale executieve der Labourparty heeft in een vergadering in het Engelsche Lagerhuis de tot dusverre ingenomen hou ding der partij opnieuw bevestigd cn een voorstel tot vorming van een volksfront verworpen,

Schager Courant | 1938 | | pagina 5