RADIO Geef me nog een druppie ÏEDGAR RICE Iburroughs No. 58. Zo snel hadden de dieren van Tarzan in de kano plaats genomen, dat Mugambi niet had bemerkt, dat er zich niemand in bevond. In de duisternis was de ineengedoken figuur, die op de bodem van de boot lag te slapen aan zijn aandacht ontsnapt. Maar niet. zodra waren ze te water of een wild gegrom van een van de apen trok zijn aandacht en Mugambi zag, dat een bevende, zwarte vrouw zich tussen hem en een der apen bevond. Met moeite kon hij de aap, die zich op de vrouw had willen werpen, in toom houden. Mugambi was weinig gesteld op haar tegenwoordigheid, maar wilde ook geen tijd verliezen met haar naar de kust terug te brengen. Stroom afwaarts paddelden zij vlug naar de zee tot dat de schemerige omtrek van de Kinsaid zichbaar werd. Juist toen hij zijn dieren wilde aanvuren om met vernieuwde krachten te roeien, werd de omtrek van een andere kano op niet meer dan drie meter afstand van hem vex-wijderd, zichtbaar. Toen de beide kano's bijna tegen elkaar botsten, riep een man in de naderende boot hem toe, hij meende met mensen te doen te hebben. 'Als antwoord hoorde hij het gegrom van een panter en hij keek in de vlammende ogen van Sheeta, die overeind was gekomen en met zijn voorpoten op de rand van de boot stond, klaar om op de andere boot over te springen. Op dat moment begreep Rokoff het gevaar, dat hem dreigde. Hij gaf bevel om te vuren en het was dit schot, dat de nachtelijke stilte verscheurde en dat zowel Tarzan als Jane hadden gehoord. Voordat de nijdige apen, voor een ogenblik verdwaasd door het schot, in de vijandelijke kano konden overspringen, hadden de man nen van Rokoff snel hun kano doen wenden en paddelden wat zijn konden in de richting van de Kinsaid. Brengt roode pers Nederlaodsch- Duitsche betrekkingen in gevaar? Aanval van de „Voelkischer Beo- bachter" op Nederlandsche dag bladen. De „Voelkischer Beobachter" be handelt in een ernstig artikel het feit, dat de Nederlandsche Marxisti sche pers in de eerste plaats „Het Volk" en de „Vooruit", sinds lang on gehinderd tegen Duitschland ophit sen, hatelijke hoofdartikelen en ha telijke leugenachtige berichten „Ma de in England", aan den loopenden band publiceeren. Na een opsomming van verschillende leu gens, die door genoemde bladen zouden zijn gelanceerd, aldus het D.N.B., verklaart de „Voelkischer Beobachter". dat dit alles bij elkander, genomen, meer dan voldoende is om ons het recht te geven een algemeene waarschuwing te geven. Wij vrcezen. indien de ophitsing niet wordt tegengegaan, voor een aanzienlijke verslechtering van de goede atmosfeer, waarin de Duitsch- Nederlandsche betrekkingen verkee- ren. U'i /.ie 11 het oogenblik gekomen, waarop het s^iuld is uitgeput en uien naar middelen moet uitzien om de Nederlandsche openba re mccning bet begrip bij te brengen, dat zij, noch liet rijk er mede gediend is. Wanneer dit verachtelijke gedoe ongehinderd kan worden voortgezet. Dat bij den afweer van dezen aanval ook dé economische betrekkin- ge i een rol zouden spelen, zou dan wel on vermijdelijk zijn. Nederlandsch-Belgische contin- genteerings-overeenkomst NOG NIET VERNIEUWD. De Rcgeeringspersdicnst meldt: Op 30 April is de Nederlandsch-Belgische contingenteerings-overeenkomst afgeloopen. Besprekingen, ingeleid ten einde tot een vernieuwing van bet accoord te geraken, konden niet tijdig tot een resultaat leiden. Met het oog daarop zijn beide regeerin gen overeengekomen, de bepalingen van de afgeloopen overeenkomst nog gedurende de maanden Mei en Juni van kracht te doen blijven. De besprekingen over een definitieve over eenkomst zullen binnenkort worden voort gezet. Hevige ontploffing te Rotterdam Geen persoonlijke ongelukken. Door lot dusver niet opgehelderde oorzaak zijn gistermorgen benzine dampen van een rubberstrijkmachi- ne, geplaatst in een- houten gebouw van de N.V. Nederlandsche Asbest Maatschappij, van der Linden en Veldhuis aan de Keilestraat alhier tot ontploffing gekomen. Hoewel de ontploffing vrij hevig was, kwamen persoonlijke ongelukken niet. voor. Wel ontstond er brand, welke, toen de po gingen van het personeel om het vuur met schuimblusapparaten meester te worden faalden, in zeer korten tijd door manschap pen van slangenwagen 36 rood en twee stralen op de waterleiding en de gummi slang werd gebluscht. Het blusschingswerk stond onder leiding van onderbrandmeester Reekers. Mede aanwezig waren de motor- reservewagen No. 1 en de slangenwagcn 57, die geen dienst behoefden te doen. De rubberstrijkmacliine is tengevolge van de ontploffing vernield. Aan liet dak cft de zijwanden van bet houten gebouwtje is vrij veel schade toegebracht. Een goede greep Viool ter waarde van f 15.000. uit muziekhandel gestolen. Tijdens afwezigheid van den bewoner, een handelaar in muziekinstrumenten, is inge broken in een perceel in de Gov. Flinckstraat te Amsterdam. Blijkbaar zijn de inbrekers in de woning gestoord, want toen de eigenaar thuis kwam, trof hij een groote wanorde aan. Eenige instrumenten lagen nog half uitge pakt op den grond. Of men hier met een kenner te doen heeft, is nog niet aan het licht gebracht. Doch ze ker is, dat de man een goede keuze heeft gedaan: een kostbare viool, een Cortesi, ter waarde van ongeveer vijftienduizend gulden en een Gcislerklarinct worden uit de ver zameling vermist. Zwijntjesjagers voerden schrikbewind Maar de Officier van Justitie is ook niet mis! De 27-jarige machine-bankwerker P. M. K. heeft in het tijdvak van April—Octobcr 1937 een groot aantal rijwielen 1c Leiden gestolen. Ook heeft hij zich een belasting- merk, dat bij op straat, gevonden heeft, en waarop zeelfs naam en adres van den eige naar gegrift stond, toegeëigend. Voor deze feiten, welke hij volledig be kende, moest hij gisteren voor de Haagschc rechtbank verschijnen. Het bleek, dat hij een matig loon verdiende, doch een gedeel te daarvan met kaarten vergokte. Hoewel overigens het reclassce- ringsrapport over verdachte niet ongunstig luidde, vond de Officier van Justitie het stelen van rijwielen zulk een ernstig vergrijp, dat hij een strenge onvoorwaardelijke straf op haar plaats achtte. De cisclx luidde tien maanden gevangenisstraf. Een berouwvol zondaar. De 25-jarige timmerman W. F. B. heeft twee van de door K. gestolen rijwielen ten verkoop aangeboden en ook zelf eenige van deze tweewielige voertuigen, toebehoorende aan Leidsche studenten, weggenomen. B. nam op de terechtzitting de houding van een zeer berouwvol zondaar aan en zat met gebogen hoofd in bet verdachte-bankje. De Officier van Justitie echter vertrouwde die houding niet. Ze was geheel in strijd aldus het O.M., met de brutale wijze, waar op verdachte en zijn kornuiten in Leiden te' werk zijn gegaan. Zij oefenden in die plaats een waar schrikbewind uit. Spr. eischte tegen dezen verdachte eveneens tien maanden gevan genisstraf. Ten slotte moest in dit verband nog we gens diefstal en heling van rijwielen te recht staan de 28 jarige Leidsche kapper Tli. A. M„ die een gestolen rijwiel beeft verkocht en er zelf ook 6ón beeft ont vreemd. Tegen hem werd zes maanden gevange nisstraf gerequireerd. Uitspraak in deze zaken 19 Mei. Een keldermeester, die goed met de drankflesschen overweg kon! Uit den voorraadkelder van een hotel te Den Haag werden in den laatsten tijd geest rijke dranken en andere goederen vermist. De directie besloot tot een bijzondere con trole, waarvan het resultaat ter kennis van de politie werd gebracht, die als gevolg hier van den 42-jarigen keldermeester A. J. van P. en den 60-jaiigeri rijwielbewaarder E. W. arresteerde. Ten huize van Van P. werden een groote flacon, inhoudende vijf liter champagne, verder diverse flacons li keur, vier flasschan Bols, 12blikken ananas en een partijtje boter, een en ander kennelijk uit het hotel afkom stig, aangetroffen en in beslag geno men. Het politie-onderzoek bracht aan het licht, dat van P. deze dranken en andere consump tiewaren naar buiten had gebracht en dat de rijwielbewaarder zich als medeplichtige luid belast met bet transport naar de wo ning van den keldermeester. Na roof wijnfuif Acht Groningsche jongens lei den een dievenleven. De recherche te Groningen is een groote dievenbende op het spoor ge komen, waarbij acht jongens van vijftien tot zeventien jaar betrokken zijn. Zij roofden in de avonduren al les wat van hun gading was. In verschillende winkels pleegden zij al lerlei groote en kleine diefstallen, die soms niet eens bemerkt werden. De recherche, die met het onderzoek be last was, kreeg een lijst van niet minder dan vijftig diefstallen. Het zwaarste feit werd echter gepleegd door een vcelbelovcn- den knaap, die geld stal uit het kasregister van een winkel, waar hij zich toegang ver schafte door een klein raampje. Hij stal vervolgens uit een anderen win kel drie flesschen wijn, die met de andere jongens werden leeggedronken. Deze inbre ker is door de politie vastgehouden. Het is de 16-jarige loopjongen W. M. uit Gronin gen; de boosdoener is ter beschikking van den kinderrechter gesteld. De overige zeven jongens o.w. er zijn, die heel wat op hun kerfstok hebben, zijn voor- loopig aan de ouders teruggegeven. Maurits Dekker beleedigde Hitier f 100 Boete opgelegd, De rechtbank beeft gisteren von nis gewezen in de strafzaak tegen den publicist Maurits Dekker, die terecht heeft gestaan wegens belec- diging van het hoofd van een be- vrienden staat en hem deswege con form den eisch veroordeeld tot een geldboete van f 100 subs. 20 dagen hechtenis. Dekker heeft eenige maanden geleden een brochure geschreven, en laten uitgeven, ge titeld „Hitier, een poging tot verklaring," in dit geschrift kwam naar het oordeel van de justitie uitdrukkingen voor die belee- gend waren voor het hoofd van den Duit- schen staat. De brochure werd in beslag genomen en tegen den schrijver werd een vervolging ingesteld. 9 Mei Oslo-conferentie in Noorwegen Maandag 9 Mei a.s. zullen te Oslo de gedelegeerden der conventie van Oslo bij eenkomen om de beraadslaging der op de laatste te Kopenhagen gehouden conferen tie opengebleven kwesties betreffende een oeconomische samenwerking voort te zet ten. Naar verluidt zullen o.m. ook wederzijd- schc tarievcnverlagingcn aan de orde ko men. PROGRAMMA ZATERDAG 7 3IEI 1938, Hilversum I, 1875 en 415,5 m. KRO-uitzending. 4.005.00 HIRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. I.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest. (1.00—1.20 Gramofoon muziek. 2.00 Voor de .rijpere jeugd. 2.30 KRO-Orkest. 3.00 Kinderuurtje. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.05 Causerie over het oefisme. 4.25 Gramofoonmuziek. 4.30 HIRO-Post. 4.35 Gramofoonmuziek. 4.40 Causerie over de Vrouwen-Vredesgang. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.45 KRO-N acht egaal tj es. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Missiepraatje. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 Koninklijke Militaire Kapel, KRO-Orkest, de KRO-Melodisten, de KRO-Boys en solist. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Filmpraatje. 10.5512.00 Gramofoonmuziek. Hilversum n, 301,5 m. VARA-Uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30 —8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor Arbeiders in de Continubedrijven. 12.001.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Filmpraatje. 2.15 Gramofoonmuziek. 2.45 Esmeralda-Septet. 3.15 Schaakles. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.30 Causerie: „Omdat vrouwen geloven". 4.50 Gramofoonmuziek. 5.40 Letterkundig overzicht, £:90 Orgelspel. ET'zO Friesche uitzending. 7.05 Filmland. 7.40 Bgbelvertellingen. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP. 8.15 VARA-Orkest en solisten. 9.00 Toespraak. 9.15 En nu... Oké. 10.30 Berichten ANP. Mededeelingen. 10.35 Radiotooneel. II.00 Souvenir-Orkest en solisten. 11.30 Community-Singing (gr.opn.). 11.4512.00 Gramofoonmuziek. FEUILLETON. DOOR ETHEL M. DELL 53. Zij sprak met diepe treurigheid en hij had den moed niet haar tegen te spreken. Alleen zei hij. toen zij het met klimop be groeide huis naderden: „Je weet toch, dat ik alles zou willen doen om je te helpen, niet waar?" Zij wendde zich impulsief naar hem toe. „Ik had ook zoo graag, dat je haar wilde helpen," zei ze. Hij voelde zich als verstijven; in een oogen blik was zij hem voorbij en het huis binnen gegaan, hem achterlatend in de schemering, die de naderende onweersbui vergezelde. Hij voelde, dat dit oogenblik van terugdeinzen haar had gekwetst, maar hij kon het niet on gedaan maken. Het geval van Yvonne was als een gesloten boek tusschen hen, dat geen van beiden kon openen, en terwijl de donker in de verte over de zee kwam aanrollen, trachtte hij tevergeefs te bedenken, wat het eind zou zijn. HOOFDSTUK Hl. storm brak los in het holst van den een hevigheid, die de geheele aarde doen wankelen. Pax, die in zijn zol- erkamertje lag, met zooals altijd zijn raam en deur wijd open, werd wakker en keek naar de verblindende bliksemstralen, die om heen in een onophoudelijk flitsen de omgeving ver- lichtten en luisterde tusschen de knetterende donderslagen naar andere geluiden van bene den. Het duurde niet lang of hij hoorde ze: eerst een jammerenden kreet en toen stemmen, ge volgd dooor het openen en sluiten van deuren. Het felle striemen van den regen op het dak belette hem meer te hooi-en, maar dat wacht te hij ook niet af. Hij trok een kamerjapon aan en liep de nieuwe trap af naar de eerste verdieping. Op de gang, die donker was, uitgezonderd het licht van de bliksemstralen, die onophou delijk door het raam flitsten, bleef hij staan. Het geraas van den stonn was als het gerom mel van duizenden trommels. Maar de wilde regenstortvloed overstemde het bijna, en bracht hem een schel herinneringsbeeld van Indië voor den geest van dat land van verbanning, waar al zijn illusies en zijn eer zucht begx-aven lagen. Het doorstak hem met physieke smart, en in een oogwenk was hij terug in dat land zij ner droomen. Alles, wat hij verloren had, alles wat hij met al zijn kracht had trachten te vergeten, verrees als bij tooverslag voor zijn geest, scheen hem te hoonen, hem te overwel digen. Hij stond daar onbeweeglijk, met zijn hand op de trapleuning en staarde in de door flitste duisternis. Indië zijn kameraden het Regiment paradeveld het trompetgeschal de com mando's de marcheerende troepen! Zoo pijnlijk was de herinnering, dat hij naar adem hijgde, als door een onverdraaglijke pijn in den borst. Hij had dat alles met zijn ijzeren wils kracht zoo ver uit zijn gedachten gebannen, dat hij bijna vergeten was hoe onduldbaar het gemis er van was. Hij had zijn leven gevuld met werk, had opzettelijk zijn zielepijn laten verdooven door allerlei kleine levenszorgen, maar nu voelde hij plotseling een onduldbare pijn, als iemand die uit een narcose ontwaakt. De woedende storm de stroomende regen had hem alles weer voor den geest ge- bx-acht. Indië zijn verloren vrienden zijn besmeui'de eer! Plotseling zag hij bij het spookachtige licht van een bliksemstraal een in het wit gehulde gestalte, het hoofd niet een tulband gedekt, langs hem heen glijden. De gedaante was in een oogenblik verdwenen, maar het was lang genoeg om Pax weer tot zich zelf te brengen. Ghulam! Waarom sloop hij door het huis op dat uur van den nacht? Had Claire hem ge roepen? Of was hij daar met een geheim zinnige bedoeling? De storm was iets in kracht verminderd, maar de bliksemstralen weken niet van de lucht. Pax wilde zich naar de andere trap be geven, maar plotseling hoorde hij weer van achter een der deuren het kreunend geluid, dat hij op zijn kamer reeds gehoord had. Het kwam uit de kamer van Yvonne, waar uit hij ook een lichtstreep langs den drempel zag schijnen. Hij bleef gespannen staan luis teren. Toen hoorde hij de kalmeerende, oneindige teerdere stem van Claire. „Maar er is niets, lieveling, werkelijk niets. Je bent geschrok ken van den bliksem." Door een nieuwen donderslag hoorde hij het antwoord niet. Maar hij bleef bewegingloos bij de deur wachten. Eenige seconden verliepen en toen kwam er weer een felle bliksemstraal, die onmiddellijk gevolgd werd door een hartverecheurenden kreet. „Neen neen! Houd mij niet vast! Zie je die lantaarn dan niet? de lantaarn die hij omhoog houdt hij staat achter de Een gil volgde en Pax stond met twee pas sen bij de deur. Maar voor hij de kruk kon omdraaien was een andere hand hem voor. En uit de duisternis klonk een stem: „Wil de Kapitein-Sahib zijn dienaar veroorloven bin nen te gaan?" En Pax. die onwillekeurig zijn hand had te ruggetrokken, zag, dat Chulam als een slang naar voren gleed, de deur minimaal weinig opende en de kamer binnentrad, waarna hij die geluidloos sloot. Pax hoorde den sleutel in het slot omdraaien en besefte tot zijn verba zing, dat de Indiër hem buitengesloten had. Hij werd niet gauw driftig, maar dit was te veel, en in zijn woede vergat hij alles en klopte zoo hard hij kon op de gesloten deur. „Claire!" riep hij. „Claire! Doe open! Ik moet je spreken." Een doodelijke stilte volgde op deze woor den die eindigde in een gillenden kreet. „Neen neen! Laat hem niet binnen! Hij haat mij! Claire Claire, zend hem weg!" Weer knalde een donderslag. Pax wachtte met een grimmig geduld. Toen het geluid was weggestorven, klopte hij weer kalmer nu, maar aanhoudend. Hij was verrast toen de deur plotseling ge opend werd en Claire voor hem stond. Zij stond een oogenblik onbeweeglijk, trad toen naa.r voren in de donkere gang, de deur ach ter zich dicht trekkend. „Pax, wat is er? Wat wil je?" vroeg ze op gedempten toon. In de donkerte kon hij nauwelijks haar ge zicht zien, maar hij wex-d zich bewust, dat uit iedere lijn van haar gestalte een gespannen tegenstand sprak. Zonder omhaal van woorden antwoordde hij. „Ik wil ten eerste weten, wat er hier ge beurt, en ten tweede wensch ik niet door Chulam buitengesloten te worden. Wat ge beurt hier? Zeg het mij." Zij haalde diep adem voor zij begon te spre ken. „Maar je kunt niets doen om te helpen," zei ze. „Yvonne is van streek geraakt door het onweer, maar zij wordt al kalmer. Ga gauw terug naar bed en laat haar aan mij overl" „Daar denk ik niet aan," zei Pax. Zij maakte een beweging van protest. „Maar je kunt niets doen om te helpen," herhaalde zg. „Ze zal dadelijk wel beter zijn. Chulam heeft juist een kop koffie voor haar gehaald, die houdt hij steeds voor haar gereed." „Ik blijf hier tot zij beter is," verklaarde Pax koppig. „En je laat de deur open." Een bliksemstraal doorflitste de duisternis en toonde hem een oogenblik haar gezicht, waarop doodelijke vermoeidheid en wanhoop te lezen stonden. In diep medelijden legde hij zijn hand op haar arm. „Ik zal je niet hinderen, maar zoo kan ik je hier niet laten, dat moet je begrijpen," zei hij zachter. Zij raakte zijn hand niet aan, die zij mis schien niet eens gezien had. Maar plotseling bracht zij haar beide handen voor het gezicht en hg hoorde een gesmoorden snik. Toen wendde zij zich om, opende de deur en ver dween in de kamer. Hij wachtte lang, maar geen geluid drong meer tot hem door. Hij kon slechts aannemen, dat Yvonne weer in haar gewonen toestand van verdooving wa3 teruggezonken. Eerst veel later hoorde hij de schuifelende voetstappen van Chulam, die door een nauwe deuropening naar buiten gleed. Hij deed de deur zacht achter zich dicht, bleef voor Pax staan en bracht hem een salaëm. „De mem-sahib slaapt," fluisterde hij. „Goed," zei Pax kort. Hij verfoeide den Indiër, maar het was nu het oogenblik niet om uiting te geven aan zgn gevoelens en de man was de bediende van Yvonne, niet de zijne. Chulam bleef even staan. „De miss-sahib zal haar niet verlaten," zei hij. „Zij zullen sa men slapen." Er klonk een verborgen spot in die woor den en Pax' zelfbeheersching verdween als bij tooverslag; hij had dien nacht te veel moeten verdragen. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1938 | | pagina 6