De Brabantsche Briet van ar Ulvenhout, 5 Mei 1938. Amico, In den winterjas, mee den kraag op, hebben we Zondag, den eersten dag van Mei, langs de lijnen J gestaan bij ons Con- cours-Hippique. Sode- I petat, wa 'n zuur I weer. Den Noordoos- ter snéé deur oewen dikken duffel! Den Fielp, nogal vatbaar 1 80 graden is veur i hum, in z'n bakkerij, zoo de normale tem peratuur! den Fielp had 'nen wollen das om zijnen nek gedraaid tot boven z'n ooren. I Déórover zijnen jaskraag hoog opgezet en daar boven uit traanden twee rooie oogskes en 'n drupneus. „Fielp, als ik jou aankijk, krijg ik winter teenen." zee ik. „Kekt dan de haanderen kaant huit," raaide- n-ie me aan: „dan krijgde misschient wel zo mersproeten!" „Ge zit er goed warm in." „Wa g'aan hoew heigen doet, doede haan ginnen rotten happel, Dré!" En toen trok ie z'n schouwers nog wat hooger op en schurkte z'n eigen 'ns lekker binnen z'nen jas. „Maar !t zal toch blij zijn has da peerdenspul ier gedaan is waant eh, we gaan toch z-z-z-zekers nog p-p-p-pr-propke leggen," bibberde-n-ie: „a-ha- has ik de prijzen eb huitgerekt." „Zal nie gaan, Fielp! Tenminste wa mij-n- aangaat. Onzen Dré en z'n Wieske zijn over, zie, daar gunder staan ze, bij Trui en nou wil 'k m'nen huis nie in den steek laten. D'n Blaauwe was er natuurlijk ook bij. Da's te zeggen: bij de kijkers! Nouja da's heele- gaar gin schande: 99 van de Sport bestéét nou eenmaal uit er-naar-kijken! Maar den Tiest was op z'n zomersch. Ze motten 't Hier boven trouwens toch nog al heet-aan-de-teenen leggen, eer den Tiest 't gewaar wordt. Als 't heel erg koud is trekt ie hoogstens z'n klak 'n bietje dieper over den kop en als 't 90 graden hoofd. Neeë, den Blaauwe maakt nie veul werk in den schaduw is, hangt ie ze aan z'n achter van z'n eigen en de jaargetijen loopen langs z'n jaske effen af. „Gade gij na hafloop nog 'n bietje proppen, Tiest?" bedelde den bakker. „Och, man," foeterde den Blaauwe: „ik snap nie waar g'over saauwelt! Kek naar de peer den!" „Daar is 't veuls te koud veur!" „Koud???" vroeg den Tiest. „Koud?? In Mei?" En hij beende weg in de richting van den bouw waar de peerden zoolang stonden gestald. Den Jaan was er ook! Vaneigens! Die heeft verstand van peerden, sinds... den lesten Sin terklaas! Hij was natuurlijk „streng incog nito', want thejretisch zat ie op wacht, in den Vic z'n boschhui*, mee Herman en 'n leeg hand- Vanon (waarvan ie nog uit weet!). Streng in cognito, ik bedoel daarmee: hij bleef bij mq uit de buurt! Daar was nogal veul volk! Maar dat witte, amico! Als er op Ulvenhout iets gaande is, weet ge nie waar de menschen allemaal van daan komen! En toen ik zoo 'ns rond was geweest, ging ik nog efkens naar de stalling. Hah! Daar stond mijnen ruiter! Letterlijk gespoord-en-gelèèrsd! Hij had z'n jockey- costuumke al aan, stond parmantig' in de leerzen, maar toch had ie zoolang z'nen jas maar los over z'n schouwers gegooid. „Ha opa!"" zee-t-ie heesch. Ochèrm, wat was 't jonk zenuwachtig! Geren had ie 'ns efkens om m'nen nek gaan hangen, dét zag ik wel, maare... wij waren hier nie alleen 't Was lekker werm in den stal. 't Rook er straf naar de peerden, oie allemaal in prima conditie, afgetraind tot den lesten spier vezel, te stampen ^stonden van ongeduld. De beesten schenen te voelen, dat 't 'nen bijzon deren dag was. Dré III stond teugen Bles aan. Klopte 'm nou en dan 'ns op den neus, op den nek, ver telde 'm iets...,! „Wat denkt ge 'r van, Dréke?" fluisterde- n-ik. Hij gaf gin antwoord. Kneep alleen z'n oogen 'n bietje toe en z'n lippen wierden efkens dun ner. Zóó keek ie me lang en straf aan. Ik wist 't nou! Winnen!" zat in z'n ziele- ment. dat éénen zenuwknoedel gelijk was! „Hebt g'oew nommer al?" Toen dee ie zijnen overjas open en op borst en rug hing 'n kolossale... 13 „Opa?" „Dréke?" „Vermoeden ze al iets, vader en... Wieske?" „Niks!" Weer keken we malkaar 'ns aan en 'nen boek vol woorden vlogen heen en weer, terwijl we... zwegen. Dan nam ie Bles bij don kop, fluisterde iets in d'ooren van den goeden beest en Dré z'nen zenuwachtigen asem scheen erg heet te zijn, want Bles z'n oor snukte op en neer. Dan neeg Bles z'n groote hoofd opzij, naar m'n baaske en de dikke spierenbussels in den peer- bennek trilden, als Dré ze streelde. Man en peerd waren één, nog veur Dré III in 't zadel zat! Van de training was ik zeker, dus efkens sloeg er 'nen golf van groot geluk deur m'n bloed! Efkens maar! Want ochèrme, ik kénde die rennen. Daar hoefde zoo weinig te gebeuren, 'nen ongelukkigen start, 'nen schrik van 't peerd, 'n kuiltje of boebeltje in de baan, hinder van 'nen anderen ruiter en 't spel was verloren! De muziek op 't veld klonk van verweg in den stal. 't Geroezemoes van 't publiek, 'nen roep, 'nen lach, waarachter allemaal 'n bietje spanning, kost ge gewaar worden, hier in de betrek'-elijke stilte van den stal, die 't razend- kloppend hart was van de spanning, die over t wije veld hong. Toen kwam den Blaauwe binnen. Mee z'n goeie raadgevings. „Dréke, denk er om," zee-t- ie seerjeus: „ge pakt den kortsten weg, horre!" „Komt 'm nou niet afleien, Tiest," zee ik. „Als ie om zo'nen gekken zet van jou toevallig denkt, midden in race. dan is 't verloren spul!" „Maar da's de bedoeling nie," schrok den braven Blaauwe! „Ik kom 'm alleen maar 'n bietje op z'n gemak stellen! Want denk er om, Dré in, ik ben eigens al jaren Keizer op den boog, ik weet wa wedstrijden zijn: gin zenuwen manneke!" „Maar schieten is gin peerdrijen, Tiest,1 zee ik. „Maar 'nen wedstrijd is 'nen wedstrijd," zee «en Blaauwe: „of 't nou gaat om 't langste over 'n sigaar te doen, dan wel om 't eerste aan den anderen kant van de wereld te zijn mee 'n vliegmachien 't is allemaal kwestie van kalmte." .„Veur jou, ja! Maar alle menschen zijn ver schillend, Tiest. Hier, onzen Dré, mot rijen op de zenuwen van 't peerd en van z'n eigen! Ik ken dat kunstje." Den Tiest prakizeerde efkens, keek Dré UI 'ns scherp aan, gaf 'm toen 'n hand en zee: „geluk, Dré UI." Steuvig en lang kneep ie 'm in den knuist en dan sprak ie: „kek 'ns, Dré, als 't startschot gevallen is, dan dan bestaat er veur jou niks anders meer dan de eind streep! Da's den kortsten weg," dien 'k be doelde. Ge spaart oew eigen nie, oew peerd nie, oew concurrenten nie, ge bijt oew tanden in oew lippen en ge hou-d-één dink in oewen kop! Winnen! Winnen!! Dat motte onder den cours 'n paar keer hardop teugen oew eigen zeggen: winnen! Dé's den kortsten weg, jonk! Win nen!" En telkens als den Blaauwe zee: „win nen", dan keek ie den Dré fel aan en kneep nog 'ns in zijnen knuist. „Dus...?" vroeg ie. „Winnen," zee den kleine verbeten! „Zoo is 't goed, Dré!" Toen verdween ie, dieën goeien kearel, dié 't hart altij op de goeie plek heeft zitten. „Dréke, ik ga nou naar de familie, zoo gaauw als ge aan den start komt, dan zeg ik pas teu gen oew Vader en Moeder: „let goed op nom mer 13." Ge ziet dus nie onzen kant uit, ge ziet alleen maar naar de eindstreep, ee! En als ge nommer één aankomt..." toen pakte- n-ik z'n kopke tusschen m'n handen: „dan... dan is Bles jouw eigen peerd! Maar ge mot 'm in 't bedrijf houwen tot we samen 'n goei werk- beest gekocht hebben." 't Manneke stond stijf! Tranen sprongen in z'n oogen. Toen toen vloog ie om m'nen nek, net als vroeger als ik 'm onverwachts op kost school bezocht, schroefde m'nen kop tusschen z'n steuvige armen en heesch fluisterde-n-ie: Opa, opa, goeien lieven opa van me!" Ik voel de z'n leerzen in m'n middel knellen. En ik docht: „nou, Bles zal dalijk weten, dat ie be- rejen wordt! ,Nou mot ik gaan, Dré m, denk er om, winnen! Sjuust zooals den Blaauwe zee! Win nen! Den race en... 't peerd!" Winnen," zee-t-ie terug: „winnen" en ik zag 'm bleek worden. Ziezoo, docht ik. Die boontjes staan in de week. En nou naar Trui en de kinders. „Zeg, Vader," zee Wieske zenuwachtig 't leek wel of vandaag alle menschen over d'r zenuwen waren „weet u ook waar Dréke is. Ik heb 'm van heel den middag nog nie gezienEn heur blaauwe moederoogskes verdoften, efkens van 'n bietje teleurstelling. Sjuust heb ik 'm nog gesproken, Wieske, in den stal. Ge zult 'm dadelijk wel zien ver schijnen, horre!" Toen stootte Trui me 'ns stiekum aan. Sodemaerei, wat genoot, die ouwe-van-me stillekens in 't vooruitzicht van de groote dingen, die te gebeuren stonden! Onderwijl liepen de andere nommers af. Den spring- en racecours was 't leste geplaatst, vanweuge dat dieën cours 't hoofdnommer op 't programma was! Enidelijk was 't zoo wijd. De muziek blaasde 'nen pittigen marsch: „intocht der gladiatoren"! En statig, langzaam, kwamen 20 renners te peerd aan den start. Den asem brokte in m'n keel. M'n Truike pakte me onder den arm. En ik voelde, hoe ze me knelde in den bocht van heuren arm. „Welk nommer hee-t-ie?" fluis terde ze heesch. „Dertien." „Ik zie 'm Ik zie 'm. God, Dré, wat zit ie daar kranig en fier tusschen al da peerde- volk." „Waar hebben jullie 't toch zoo druk over?" vroeg Wieske. „Dré, Wies," zee ik, m'n stem was 'n bietfje van streek, amico: „kinder, nou zal ik oe zeggen, waarom ik jullie uitgenoodigd heb. Let op nommer dertien van deuzen troep rui tersToen gaf ik Wieske m'nen kijkert. Of ze al iets begreep...? Ik weet 't nie. Ze draaide, funnikte aan 't ding, stampvoette om dat ze 't nie baas kon. Toen, ja! Ze tuurde en dan riep mijnen zoon ineens: „Vader, da 'i da-d-isi-i-i- is onzen jongen!" „Sjuust," zee ik! Wit als 'nen doek wierd Wieske. Toen nam ik ze tusschen Trui en mij in. Ze kost niks zeggen. Eindelijk: „isdat... mijn... jongsk... vader?" De ruiters stonden op 'n rij. Dré zat in den midden, gunstige plek! Wij zwegen. Alles zweeg. Dit was 't hoofdnommer. Hiervoor was bekans iedereen gekomen! De race mee hin dernissen! 't Schot! Twintig peerden sturmden vooruit! Pracht start! „Führer en Duce" staat op het speciale poststempel, waarvan alle Italiaansche poststukken tijdens Hitler's bezoek aan t land van den Duce worden voorzien* ijk 'nen aankomenden rukwind, zoo ruisch- te 't lichte hoevengeweld over 't veld. Wieske pakte m'nen arm. Drukte heur kopje teugen m'nen jas. Ze dorst nie te kijken. Maar zachtjes maakte ik m'n eigen van heur los. Fluisterde: „kijken, kijken." „Oow... 't zuchte ze: „als er toch maar niks gebeurt." Ocherm, ze trilde als 'n jong blaaike in den wind. „Wies, let op!" zee ik onverwachts en hard. Dat hielp. Ze begost den cours te volgen. Dré lag in de tweede groep. Derdens. Hij stond in de beugels. Lag mee z'n hoofd op Bles. Ik begreep...! Hij sprék mee z'n peerd! En... Bles verstond 'm. Eén, twee, drie... mee enkele passen vloog ie uit die tweede groep. Dré lag alleen tusschen hoofd- en tweede groep. Ik barstte van de zenuwen. „Vooruit!!!" riep ik: „Dréke! naar veuren!" Trui begost mee te roepen. Toen kwamen ze veur den eersten hindernis, 'n Hoog hek werk. Dat kóst-ie! Dat eigenste hek hadden wij in ons eigen wei ook staan en daar zwééfde- h-ie altij overhenen! De eerste groep raakte bij den hindernis uit malkaar. Nommer één bleef efkens dralen. Nommer twee nam den sprong direct. Sodemearel, dat wierd den Dré z'nen zwaarsten concurrent, dét voelde-n-ik op denzelfden oogenblik. Hah! Dré nam den sprong. Wieske gilde zachtjes. Ik klopte op d'ren schouwer. „Da's koek-eten veur 'm, Wies," st^lde-n.ik haar ge rust. En ris dieën hindernis genomen was, dan lag den troep verspreid, mee Dré III als nom mer vier. Nou moesten ze over 'n muurke. Wéér bleef een van de peerden staan. Bles pikte 't namaakmuurke of 't lucht was. Den Dré was nommer twee! Zenuwachtiger wierd 't geschreeuw en ge blèr. Veul hadden Dré in, wijd en jongsten renner, in de gaten en over de wei deinde 't: „Dré III, Dré III, Dré III," allegaar op de maat van Bles en zijn draf. „Heurt ge 't, Wieske?" En trotsch keken heur blaauwe, ongeruste oogskes omhoog, 'n zenuwtrekske spuide langs haren mond onder 't blanke vel en 'k kost nie nalaten deus blonde schopndochterke, .dat mij m'nen Dré III gegeven heeft, 'ns efkens in de kin te knijpen. „Heurt ge 't? Da's veur jouwen jongen, Wies!" „Dré drie, Dré drié, Dré drie!" tot er weer 'n hindernis kwam. 'Nen breejen sloot. Alles zweeg. In spaning. Nommer één zeilde er over! Twee kwam nie goed op de beenen te recht, verloor z'n tweede plaats. Aan... Dré IH. Vijf waren al uit de cours. Gevallen, kansloos of gestaakt. Aan den kop gingen Dré III mee zijnen felsten concurrent, dan effen niks, dan drie, die gelijk laggen, dan 'n stuk of vijf schuins achter malkaar, die allemaal om de derde plaats vochten. 't Was 'nen prachtrace! Toen begost nommer één mee de rijzweep te werken. Daar kwam 'n heel stuk zonder hin dernissen. Dré III keek om! Sodepin, daar schrok ik van...! Maar wat deed ie? Hij smeet z'n zwipke weg, ging weer staan in de beugels en lag z'nen kop tusschen Bles z'n ooren. Hij was gatsammen weer aan 't prevelen mee zijnen beest! Gin spoorke van zenuwen meer. Ik wist wat ie teugen Bles zee... „Win nen!" „Winnen, Bleske!" En ondertusschen van die zachte klaskes mee z'n tong. „Win nen'* „Winnen". 't Wierd 'nen nek-aan-nek race tusschen hem en den felsten teugenstander, die bekans van start af nommer éen aan kop lag. „Ooooookreunde Wieske. „Wat is er meid?" „Dat ie toch dien een niet kan inhalen!" kreet ze zachtjes, bijtende op heur kneu- seke. Onzen Dré, m'nen zeun, had nog gin woord gezeed. Alleen veegde-n-ie, hier in die kou, 't zweet van z'n veurhoofd. En ik hoor. de 'm mompelen: „God, wat 'n jongen!" Trui bleerde, schreeuwde: „Dré UI, Dré IU!" Zij maakte telkens 't roepspulleke aan den gang, zonder dat ze 't wist. Toen den lesten hindernis. Struikgewas mee 'nen sloot erachter! Nommer éen vloog er over. Dré vloog er over! Nou den eindspurt. Allemachtig, amico, hou begost mtj ook 't zweet uit te breken! Nog 'n telleke en 't was beslecht. En nog hingen die twee aan malkaar vast, mee den andere 'n neus vóór Dré ni. „Bles!" riep ik.'„Bleske, Bleske!" Men nam den roep over. Bles moest het hooren Hoorde-n-ie 't? Ik zag 'm d' ooren splitsen. Zég 'm luiste ren. Maar... ocherme... dat kostte 'm tijd! 'n Duuzendste seconde, maar 't kóstte tijd. Den tijd van 'n halve lengte! 'k Had de haren wel uit m'nen kop kunnen trekken! Mijn schuld „Dré drie, Dré drie, Dré drie!" wierd er weer gebruld. Hè Nóg won den Dré op nommer een. Nóg. Nóg! Nóg!! En toen... amico... toen zweepte den eer ste z'n peerd in de flanken, spoorde 't en be gost, op leven en dood aan de leste vijftig meter! Wat zou Dré nou doen? vrog ik m'n eigen radeloos af. Vijftig meters. En oew peerd nie sparen! Maar toen schoten Dré de leste woorden van den Blaauwe te binnen, vertelde-n-ie me later! „Winnen! Niks sparen! Eén ding! De eind streep!" En wat Bles nog nóóit gebeurd was, ge. beurde 'm nou, hij wierd... fel gespoord! Dan wipte Dré omhoog, gaf de teugels totaal vrij, blies Bles woordekens in, won, won, won op nommer éen mee centimeters, centime ters. Goeie genade, 't hart zat in m'n keel..., de spanning was zóó groot, dat ge den wind in 't jong geblaart kost hooren, nog enkele enkele meters... Wét gebeurde er? Wat voerde Dré daar uit 't Was of ie op gin peerd meer zat, zoo loch gooide-n-ie z'n eigen van 't zadel. Efkens, 'n tiende seconde was Bles zonder ruiter. En in dét oogenblik sprong Bles 'nen me ter vóór den concurrent. Aan de eindstreep! Amico, ik heb nog nooit zo'n spanning mee gemaakt! 'n Uur later bonsde m'n hart nog! Wat 'n ingeving, om bij de drie leste passen zoo uit 't zaal te veeren, dat 't peerd efkens zonder gewicht is en dus! dus altij 'n hon derd vijftig pond vóór is, op den teugenstander! Wat was 't goed gewist, dat den Blaauwe, ouwen wedstrijd winner, den Dré efkens was komen trainen in de allerleste minuut! Ik ben m'n peerd kwijt! Zekers! Maar veur gin duuzend guldens had ik 't wil len houwen! Die twee, Dré en Bles, die hóóren bij mal kaar! Wieske heeft staan simmen van plazier! M'nen zeun keek naar z'n jongske of ie 'm nog nooit goed gezien had. En Ulvenhout? Ulvenhout nam Dré III op de schouwers en huldigde den besten ruiter, dien 't ooit bezeten heeft! Den spiets van den Fielp was er eenen mee ermen-en-beenen. En gefuifd amico. plazier g'adü Van den Fielp z'n propke is niks meer gekomen, dat verstade! Maar nou schei 'k er af. Veul groeten van Trui, van m'nen piqueur en als altij gin horke minder van oewen t.a.v. DRfi. VERSCH VAN DE KIP! Een Engelsche kippenhouder braoht een eierautomaat in zijn hoenderhof aan, welke aan een zeer drukke verkeersweg ligt. Een origineel idée. Radiomuziek in cafe's Er moeten auteursrechten be taald worden. De Hooge Raad heeft gisteren uit spraak gedaan in de door Buma ge voerde procedure tusschen den com ponist Franz Léhar te Weenen en een caféhouder te Rotterdam over de vraag, of laatstgenoemde verplicht is auteursrechten te betalen voor mu ziek welke hij door middel van de radio in zijn café laat hooren. De kantonrechter te Rotterdam ontzeg de bij vonnis van 14 Februari 1936 den com ponist, die auteursrecht eischte voor het op deze wijze reproduceeren van zijn muziek werk „De Tsarewitsj" zijn vordering en in hooger beroep heeft de Rotterdhmsche recht bank op 14 April 1937 in gelijken zin be slist. De advocaat-generaal, mr. Wijnveldt heeft 3 Maart j.1. in zijn conclusie echter als zijn meening te kennen gegeven, dat de caféhou der wel degelijk de uitvoering van het werk openbaar maakt en dus de daarvoor ver schuldigde auteursrechten moet betalen. De advocaat-generaal concludeerde dan ook tot vernietiging van het bestreden von nis en tot terugwijzing der zaak naar de Rotterdamsche rechtbank. Dienovereenkomstig heeft de Hooge Raad gisteren arrest gewezen. Een Fries zocht zijn geluk in Amerika Na 27 jaar in het vaderland terug, Onder de zeer vele passagiers, die gisteren met de uit New York komende Statendam te Rotterdam arriveerden, bevond zich, aldus de N.R.Ct, een goede veertiger, een Fries van geboorte, die 27 jaar geleden als jonge landarbeider, vrijwel zonder een cent op zak den haringvijver is overgestoken, om zijn geluk in de Nieuwe Wereld te zoeken. Hij kwam kijken, hoe zijn vader en zijn broers het hier wel maken. Ik wilde wat meer van de wereld zien, zoo vertelde de heer F. Hoekstra en al heeft het eerst natuurlijk wel veel moeite gekost, tenslotte heeft vader mij toch mijn zin gege ven. Hij leende voor mij f200.en daarmee kon ik de wereld in gaan. Voor dat geld heb ik in de eerste plaats passage naar Canada genomen en in 1911 kwam ik daar vrijwel platzak aan. Het kostte me niet veel moeite daar als landarbeider een plaatsje te krijgen, maar dat was mijn bedoeling niet. Ik wilde wat anders en zoodra ik de kans schoon zag, ben ik naar Detroit verhuisd, waar ik leer jongen werd in een garage. Dit werk leek me beter en het schijnt, dat ik er wel geschikt voor was, ik kwam ten minste al spoedig vooruit. Tenslotte werd ik bedrijfsleider hij een groote garage-onderneming en in 1933 'werd ik benoemd tot directeur van de gemeent. garage van Detroit. Dat is de grootste gemeentelijke ga rage van de Vereenigde Staten. Er is plaats in voor 1555 automobielen; er stallen o.a. de gemeentelijke sproeiwagens, vuilnis-auto's, monta ge-wagens, enz. Per jaar wordt onge veer voor een millioen verloond. In dien tusschen tijd ben ik met een Amerikaansche getrouwd en mijn vrouw beweegt zich druk op het ge bied van sociaal werk. Voor het eerst in al die jaren hebben wij nu een wat langere vacantie genomen, want ik wilde zoo graag mijn oude vaderland te rugzien. Het eerst ga ik naar Amsterdam, om mijn broer op te zoeken en dan naar Stiens, waarheen in dien tusscheiitijd mijn vader is verhuisd. Over een paar weken ga ik weer naar Amerika terug. Ongelukkige hnwelijksreis Arbeider bedriegt zijn bruid en een meubelfirma. Gisterochtend heeft de rechtbank te Zut- fen uitspraak gedaan in de zaak tegen H. J. H., arbeider te Gorsel, die terecht had gestaan wegens oplichting van de woonin richting Vergeer te Zutfen, voor een bedrag van 4300 gulden. De verdachte had met deze goederen een huis te Warnsveld ingericht, dat hij met zijn aanstaande vrouw zou gaan bewonen. Op de huwelijksreis was hij er van door gegaan, zijn bruid aan haar lot overla tende. De eisch was zes maanden gevangenis straf, door te brengen in een bijzondere strafgevangenis. De rechtbank sprak den verdachte, die zich uitgegeven had voor reclasseerings- ambtenaar, vrij. De „Statendam" stopt midden op den Oceaan De hofmeester moest geopereerd. Naar wij vernemen, heeft het stoomschip „Statendam" van de HollandAmerika-Lijn, dat Donderdag in de Rotterdamsche haven van de laatste reis naar New-York is te ruggekeerd, dezer dagen ergens midden op den Atlantischcn Oceaan gedurende onge veer een uur stil gelegen, omdat bij één der hofmeesters een acute blindedarm ontsteking werd geconstateerd en onmid dellijk operatief ingrijpen noodzakelijk bleek. Gedurende de operatie, welke werd ver richt door den scheepsdokter, de heer T. Cassidy, geassisteerd door twee passagiers, n.1. de doktoren J. W Crawford uit San Francisco en J. P. Greenhill uit Chicago, werden de machines stopgezet. Na aankomst van de „Statendam" in de Rotterdamsche haven is de hofmeester over gebracht naar een ziekenhuis. Zijn toe stand is vooruitgaande.

Schager Courant | 1938 | | pagina 15