Bestrijdt de werkloosheid Vier villa's in de asch gelegd Volkenbond en de niet-inmengiRg Offer eenige honderden millioenen Wachtmeester van de Kon. Marechaussee uit Oss qearresteerd Het Harinpvisscherij- conflict Japanners zijn geen bloeddorstige honden" Serieuze voorbereiding der Tsjechen op Indi Fraaie prestaties van Luit. Grete Post vluchten üm"i.) lBasra 11 Mci Jaarlijks geeft Nederland 250 mll- lioen aan werkloozensteun en ar menzorg uit. Deze toestand onhoudbaar ge acht. Werkverruiming door vergroo ting van het contingent dienst plichtigen? Het roer moet om! Bij het afdcelingsonderzock in dc Tweede Kamer van het wetsontwerp tot verhooging van het crediet voor werkverruiming, verklaarde men vrijwel algemeen tegen de voorge stelde verhooging met 30 millioen op zich zelf geen bezwaar te hebben. Van verschillende zijden werd ech ter betoogd, dat met een bedrag als het aangevraagde en met een werk wijze als tot nu toe door het Werk fonds gevolgd, op het gebied der werkverruiming niet kan worden bereikt wat bij de nog steeds hccr- schende werkloosheid noodig is. Verscheidene leden merkten op, dat van de uitvoering van openbare werken, in 1933 beloofd, tot dusverre weinig is gekomen. De werkloosheidsbestrijding, zoo als zij door de regeering is gevoerd, heeft, aldus deze leden, gefaald. Het werkloozencijfer - ongeveer 370.000 is, ook wanneer men het verge lijkt met dat van de meeste ande re landen, in hooge mate zorgwek kend. Het roer moet thans om, voor dat een nieuwe inzinking het wel licht onmogelijk maakt. In slechte tijden dient de overheid meer werken te laten uitvoeren dan in goede; hier te lande is echter het omgekeerde ge schied. Met dat systeem moet worden ge broken. De groote vraag is nu: is dc re geering daartoe bereid? Vermeerdering van de werkgelegenheid op groote schaal is volgens de hier aan het woord zijnde leden noodzakelijk en moge lijk. liet geld kan verkregen worden, de werkobjecten zijn aanwezig. Door niemand kan thans meer v\;ordcn volgehouden, dat de vcrcischtc kapitalen niet te verkrijgen zouden zijn. Integendeel, enorme bedragen liggen in ons land ongebruikt cn zijn te gen lage rente verkrijgbaar. Minder werkloozensteun en stijging belastingopbrengst. Bovendien zal het aanvatten van werken op groote schaal een aanmerkelijke ver mindering van den werkloozensteun en een niet onbelangrijke stijging van de belas tingopbrengst ten gevolge hebben. liet Plan van den Arbeid geeft een lijst van werkobjecten aan, in alle deelen des lands uit te voeren, tot een totaal bedrag van ongeveer 1.000 millioen gulden. Men mag ook niet uit het oog verliezen, dat een toestand als dc tegenwoordige nu aan werkloozen- I steun cn armenzorg een bedrag van bijna 250 millioen guldci) per jaar wordt uitgegeven, geenszins als houdbaar kan worden be schouwd. Dringend wenschelijk achtten deze leden het, dat de regeering uitvoerige mededeejin- gen doet omtrent al haar plannen op het gebied der werkverruiming en op dat der werkloosheidsbestrijding in het algemeen. Het thans aangevraagde bedrag van f 30 millioen, zoo betoogden de ze leden verder, zal weldra opnieuw geblokkeerd zijn. Met dit bedrag kan echter onmogelijk volstaan worden. Daarom kome de regeering zoo spoedig mogelijk met een nieu we aanvrage, en wel van eenige honderden millioenen. Men mag volgens andere leden, den toe stand niet ernstiger voorstellen dan hij is. Deze leden gaven enkele voorbeelden: A. In Nederland zijn vrijwel steeds ongeveer 50.000 personen te werk gesteld bij de werkverschaffingen. Dit aantal wordt tot heden waar om eigenlijk? steeds opgenomen in het werkloozencijfer. Andere lan den doen dit niet. Vergelijkingen. b. Duitschland heeft een tweejarigen dienst plicht. Hie rte lande is onlangs de duur van de eerste oefening v. de infanterie op II maanden gebracht. Duitschland schijnt, zonder Oostenrijk, rond 700.000 man onder de wapenen te hebben. Het daarmee voor ons land overeenkomende aantal zou onge veer 85.000 zijn. Binnenkort zal het contin gent ten onzent gebracht worden op 32.000. Duitschland versterkt zijn bewapening op reusachtige schaal. Engeland is bezig in het snelst mogelijke tempo zijn defensie te versterken. Het zal daarvoor in vier jaren rond 2 milliard nond sterling uitgeven. Het voor ons land daarmee overeenkomstige cijfer is ongeveer f 750 millioen por jaar Met het thans ingediende wetsntwerp en met de alecmecne strekking van de daarbij behoorende memorie van toelichting konden deze leden hun instemming betuigen. Zij verklaarden zich dan ook tegen een willekeurige verbooging van het aange vraagde bedrag. Eenige leden, die .eveneens van oordcel waren, dat werkverruiming op grooter schaaf dan tot dusverre het geval was nood- zakelij'k is, stelden de vraag, of niet een maatregel op het gebied der defensie tot ver mindering van de werkloosheid kan leiden. Zij- dachtenbaarbij aan een tijdelijke vcr- grooting van het contingent boven bet maximum, dat onlangs in de diénstplicht- wet is bepaald. Hierdoor zou ook een vermindering in het bedrag van den werk loozensteun kunnen worden verkregen. Voorts dachten zij aan de mogelijkheid om over te gaan tot invoering van een of an deren vorm van arbcidsdienstplicht. Tegen het denkbeeld om de werkloosheid te bestrijden door verdere vergrooting van liet contingent der dienstplichtigen werd van meer dan een zijde bezwaar gemaakt, alsook tegen den arbeidsdienst plicht. Felle brand te Soestduinen Onvoorzichtige schilder veroor zaakt vuurzee. Gisteren omstreeks kwart voor vier werd de brandweer van Soest ge waarschuwd voor een uitslaandcn brand in dc villa van den lieer Wclckert, gelegen aan de van Lyn- denlaan, nabij het station Soestdui nen. De brand was ontstaan doordat een schilder bij het afbranden van schilderwerk niet voldoende reke ning hield met de droogte van het houtwerk en de nabijheid van het rieten dak. Toen de brandweer ter plaatse verscheen, viel aan blusschcn niet. meer te denken. Men bepaalde zich tot het nathouden van een schuurtje, waar zich volgens zeggen goederen bevonden ter waarde van f 20.000 De brand sloeg over op een daarachter ge legen villa, grenzend aan de Boaufortlaan. Al spoedig bleek, dat do brandweer van Soest niet over voldoende materiaal beschik te om het vuur te bedwingen. De brand weren van Soestcrhcrg en Amersfoort werden ter assistentie geroepen en de Utrechtscho brandweer gewaarschuwd om bij het eerste sein te hulp te komen. Omstreeks half vijf arriveerde dc brand weer van Soesterberg en oven later die van Amersfoort. Ondertusschen stonden reeds vier villa's in brand, terwijl twee andere ernstig werden bedreigd. Aan het blusschcn van de brandende villa's viel niet te den ken, zoodat. men zich bepaalde tot het nat houden van de naastgelegen, nog niet door het vuur aangetaste landhuizen. 's Avonds le half negen stonden van de vier villa's nog slechts dc muren overeind In twee dezer huizen woedde het vuur omstreeks dien tijd nog zoodanig, dat dc vrijwillige brandweer van Soest met onver minderde kracht moest blijven ontreden. Aan de van Lvdenlaan liepen twee huizen lichte brandschade op. De inboedels van de vier woningen zijn naar nader is gebleken, nagenoeg geheel verloren gegaan. Tegen half zes konden de brandweren van Soesterberg en Amersfoort inrukken. Met het nablusschingswork door de brandweer yan Soest waren vele uren gemoeid. Verdacht van zedenmisdrijf Door de militaire justitie te 's-Her- togenbosch is gearresteerd en naar het Huis van Bewaring aldaar over gebracht de wachtmeester van de Koninklijke Marechaussee van de Weert, thans in Terneuzen, vroeger in Oss. Wachtmeester van de Weert heeft Indertijd een groot aandeel gehad bij het onderzoek en tot klaarheid bren gen van verschillende misdrijven van de bekende Ossche bende en be hoorde ook tot degenen, die door H. M. de Koningin voor zijn verdien sten werden gedecoreerd. Heeds eerder waren er aanwijzin gen tegen van de Weert bij de mili taire justitie ingekomen, doch deze konden niet tot strafvervolging lei den. Wel werd van de Weert toen over geplaatst naar Terneuzen. Thans zijn echter nieuwe gegevens in handen der Justitie gekomen en deze hebben tot zijn arrestatie en in sluiting geleid. De aangehoudene wordt verdacht van een zedenmis drijf. Do N.R.Ct. herinnert er aan, dat do ge arresteerde wachtmeester, toen hij met verlof bij zijn ouders te Zwollcrkcrspel ver toefde, werd aangehouden wegens onzede lijke handelingen, welke hij daar ter plaat se zou hebben geploegd, maar dat de aan wijzingen tegen hem toen blijkbaar geen vervolging wettigden, want hij werd spoe dig vrijgelaten en kort daarop volgde zijn overplaatsing naar Terneuzen. V. d. W. was toen al niet moer te Oss, zooals het bovenstaande bericht zou doen vermoeden: hij was kort na de grootp schoonmaak al daar overgeplaatst naar Geffen, omdat er toen te Oss een overcompleet aan mare chaussee was ontstaan en dus niet betrok- Zorg over de Landsdrukkerij Men geve opdrachten aan de particuliere drukkerijenl In het Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer over deze wetsontwer pen geven eenige leden uiting aan hun bezorgdheid over den steeds toenemen-den omvang van het be drijf der Landsdrukkerij. Zij meencn, dat het economisch juister zou zijn voor velerlei werk opdracht te geven aan particuliere drukkerijen. De zucht om alle druk werk zelf te vervaardigen moet toch leiden tot aanschaffing en uit breiding van kostbare installaties. Om deze eenigszins rendabel te ma ken, wordt dan door de Landsdruk kerij ook arbeid voor particulieren verricht, oVer welke concurrentie echter van de zijde van het vrije bedrijf wordt geklaagd. Den werkgevers verzocht conces sies te doen. Na een bespreking gisterochtend op het de partement van Economische Zaken, betref fende het conflict in de haringvisscherij, heeft de rijksbemiddelaar, prof. Mr. A. C. Jo- sephus Jitta, den werkgevers in overweging gegeven ten aanzien van twee punten conces sies te doen en hun verzocht hem vandaag hierop hun antwoord te doen toekomen. De verhooging van militaire uitgaven Pro en contra uit de Tweede Kamer. Volgens het Voorloopig Verslag van dc Tweede Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging en verhooging van de Dcfensiebc- grooting voor 1937, verklaarden enkele leden hun stem aan de voorgestelde verhooging van do militaire uitgaven met bijna 3 mil lioen gulden niet te kunnen geven. Zij meen den, dat-hiervoor te meer reden aanwezig is, omdat voor het troffen van noodzakelijke sociale voorzieningen klaarblijkelijk de noo- dige middelen ontbreken. Vele andere leden achtten dc internationale omstandigheden van dien aard, dat aan de weermacht dc noodige gelden minder dan ooit mogen ontbreken. Japansch offensief om den Leng haf spoorweg voortgezet. Het moordende werk der Chineesche vliegende colonnes. Domei meldt uit Tokio, dat de Japansche ambassadeur te Moskou bij Litwinof krach tig geprotesteerd heeft tegen zekere woor den, uitgesproken door den volkscommissa ris van marine, op 1 Mei te Wladiwostok. De volkscommissaris, Smirnof, zou de Ja pansche imperialisten „bloeddorstige hon den" genoemd hebben. Het groote Japansche offensief dat. door drie Japansche colonnes wordt uitgevoerd, met bet doel den Loenhaispoor- weg af te snijden, wordt te Hankau alge meen beschouwd als de ernstigste bedrei ging, waaraan Ilsoetsjau tot dusver heeft blootgestaan. De drie colonnes bewegen zich naar het zuiden en naar het westen. I)c hoofdcolonne rukt van Tsining uit in zuide lijke richting op. De gevechten om Mentsjeng duren met onverminderde hevigheid voort. Naar uit Chineesche berichten blijkt, zouden de Chi neesche troepen langzamerhand de over hand krijgen. Voorts zouden de Chineesche ken bij de jongste gcruchthcbbonde ge beurtenissen tc Oss. In Terneuzen vermoedt men, dat v. d. W. is gearresteerd op grond van onbetamelijke gedragingen je gens een vrouw uit Iloek, een week of vier geledon. Zekerheid dienaan gaande kon men ons. aldus het blad, niet verschaffen, want de bri gadecommandant aldaar wilde geen inlichtingen goven en dc districts commandantte Vlisingcn was niet te bereiken. In verband met bovenstaande arrestatie merkt de Tel., onder het hoofd de „cam pagne tegen de marechaussee", op, dat be doelde marccchaussee reeds verscheidene ja ren geleden uit Oss is overgeplaatst. Blijk baar is aldus het blad. dit bericht in zijn opgeblazen vorm afkomstig van officieuze zijde. De tendens ligt er dik- op. Het korps marechaussee moet blijkbaar in opspraak worden gebracht. Wij verwachten, zoo schrijft de Tel., dat dc justitieele autoritei ten, ten einde do schijn van partijdigheid te vermijden, voortaan consequent zullen handelen en dat men uitvoerige rommuni- qué's aan de pers zal verstrekken over vci- volgingcn van alle ambtenaren, die op dc een of andere wijze met den strafrechter in aanraking komen. troepen door gebruik te maken van bom menwerpers de Japanneezen vijf kilometer naar het zuidoosten teruggedrongen heb ben, waarbij hun eenige wapenen en muni tie in handen gevallen is. Het aantal ge sneuvelde Japansche soldaten wordt als 500 vermeld. De uit Tsining in het westen van Sjan- toeng naar het zuiden oprukkende twee Ja pansche afdeelingen, hebben met eenige ver liezen in gevechten, die drie dagen duur den, een terrein met een diepte van 5 km. veroverd. In bet zuiden van Sjantoeng heb ben omvangrijke gevechten ten zuiden van Tantsjeng plaats gevonden. Hier zijn gis teren Japansche versterkingen van Tsing- tau aangekomen. Japansche vliegers hebben viermaal het spoorwegknooppunt Soetsjau gebombardeerd. Daarbij zouden zij 4000 hui zen vernield en 300 Chineezcn gedood heb ben. In Sjansl en Sjantoeng zijn vol trens Chineesche berichten nog drie Japansche divisies over. Anderhalve divi sie is langs den spoorweg PeipingHankau gelaten. Dn Chineezcn hebben 60.000 man ter versterking eezonden. Een hooggeplaatst Chineesche officier gaf als zijn meening te kennen, dat hij niet gelooft, dat de strijd rond Soetsjau zich zal ontwikkelen tot een stellingoorlog, aangezien de Chineezcn niet langer in het defensief blijven, maar het initiatief nemen. Daar komt bij, dat tijdens de vijandelijkheden bij Sjanghai de Japan neezen beschikten over den steun van ruim 200 stukken marinegeschut, dat hun in Zuidsjantocng ontbreekt. Het work der vliegende colonnes. De Japanneezen hebben in de laatste helft van April aan de Chineesche fronten 26.300 dooden en het dubbele van dit aantal gewonden verloren, aldus, volgens het Chi neesche telegraafagentschap, officieele sta tistieken, Een belangrijk deel dezer aan de Japanneezen toegebrachte verliezen wordt toegeschreven aan het optreden van de z.g. vliegende colonnes. Iloei&al De wereldkampioenschappen Een Praagsche combinatie slaat Wolverhampton Wanderers met 4-0. Bican en Me. Guire de uitblin kers. De Tsjechen bereiden zich ernstig voor op de komende wereldkampioenschappen voetbal, op den wedstrijd tegen Nederl.wel ke in dc achtste fin. te Le Hayre wordt ge speeld op Eersten Pinksterdag. Gisteren werd voor 25000 toeschouwers te Praag een wedstrijd gespeeld tusschen een sterke Tsjechische ploeg, bestaande uit spelers van de bekende Praagsche profclubs Sparta en Slavia, en de Wolverhampton Wanderers, die Zaterdag j.1. achter Arsenal als tweede in de eerste afdeeling van de Engelsche league eindigden. Het werd een prachtige wedstrijd tusschen twee fraai spelende elf tallen. Nadat de Tsjechen door Bican de rust met een 1—0 voorsprong ingingen, wisten zij in de tweede helft door Bradac en Simunek (2) nog drie maal te scoren, zoodat het einde met een onverwachte 40 zege voor de gast- heoren kwam. De beste speler op het veld was Bican. maar direct hierna moet de En- gelschman Mc. Guire genoemd worden, die slechts heel weinig voor Bican onderdeed. Wie met de aanvallers verdra gen sluit, ondervindt dezelfde grofheden als wij, zegt de Vayo. Engeland wijzlge zijn standpunt niet. De Negus gearriveerd In de bijeenkomst van den Vol kenbondsraad heeft Del Vayo de Spaansche minister van buitenland- sche zaken, een krachtig pleidooi gehouden voor opheffing van de non-interventiepolitiek. HIJ bedong voor Spanje de vrijheid wapens te mogen koopen, als protest tegen het Britsch-Italiaansche verdrag, dat niet belet dat Italiaansche troepen in Spanje blijven. Del Vayo laakte in den aanvang zijner rede bepaalde democratieën, die „met de aanvallers samengezworen hebben", Wij hebben, er gezien, zeide hij, die met hen pacten sloten, welke er toe zullen bijdragen de buitenlandsche inmenging in Spanje te vergemakkelijken. Doch deze medeplichti gen zullen eens wellicht zelf het slacht offer zijn van dezelfde grofheden als wij". Spr. kwam vervolgens tot de kern van de zaak. de buitenlandsche inmenging in Spanje. Hij verklaarde, dat deze inmen ging de laatste maanden is toegenomen. De Spaansche regeering is, aldus betoogde Del Vayo, bereid ieder onderzoek te aan vaarden. dat de Volkenbondsraad gewenscht zal achten om dc inmenging van Italië in Spanje, zelfs gedurende de onderhandelin gen tusschen Italië en Engeland, vast te stellen. Lord Halifax antwoordt. Lord Halifax heeft Del Vayo geantwoord. Dc Britsche minister zeide, dat hij niet wilde ingaan op de toespelingen van den Spaanschen gedelegeerde, „ofschoon hij op dit punt krachtige commentaren kon for- muleercn'\ Hij achtte het van meer nut, een uiteenzetting te geven van de beginse- Aankomst H jSingap. 11 Mi Athene 11 Mei Kreis) lAth™* 11 Mei iBaS™ 11 M* (terugrei?) |sinKa"- 11 Mei lRanK- 11 Mel Muiterij aan boord van Deensch schip Geweld jegens den eersten sttr, man. Aan boord van set in de haven van Bj onne liggende Deensche stoomschip „BI gitte" is muiterij uitgebroken. Een gedeel der bemanning pleegde geweld jegens di eersten stuurman. Politie cn gendarme! werden ontboden; zij hebben de muiters j arresteerd en de orde aan boord herstel Kapitein Jensen, de gezagvoerder, heeft e aanklacht ingediend. De zeelieden zijn li beschikking van het parket gesteld. Fransch watervliegtuig verongelukt Een Fransch watervliegtuig van de bas te Berrc is van een hoogte van 100 met gevallen en in deip water gezonken. Drie vi de vijf inzittendcii zijn om het leven gek men. Pxia/idettifM Het internationaal Concou Hippique te Brussel. Onder groote belangstelling is gisteravon het internationaal concours hippique Brussel voortgezet. Er stond een springcq cours op het programma, waarhij ieder ruiter met twee paarden moest deelneme; Er was een aantal hindernissen van l.lik 1.65 M. hoogte opgesteld, waaronder eenij zeer lastige. Winnaar van den prijs van i Arcade, welke vóór dezen wedstrijd was ul geloofd, was de Duitschc luit. Brinckmaiq die beide malen foutloos over het parcoi ging in den to.taaltijd van 2 min. 41 1 'T Onze landgenoot luit. Grcter ging met Carina en Trixi zeer snel over de hindernissen, alleen was het jam mer dat hij een klein foutje maak te, hetgeen hem op 4 strafpunten te staan kwam. Zijn tijd 2. min. 40.4 s. was nog iets sneller dan die van den winnaar. Ook ritmeester van der Voort van Zij nam op Present en Hannes deel. Hij maal te 12 fouten en een tijd van 2 min. 42.8 set waardoor hij op de veertiende plaats eii digde. Z.M. Koning Leopold woonde met zij broer, Z.K.H. Prins Karei, den wedstrijd 1>; lcn van de Britsche politiek, waarvan ht eerste is, dat iedere staat het recht heel zelf te beslissen, wat zijn binnenlandse! politiek regime zal zijn. De Britsche regeering die de voorkeur ai een politiek van niet-inmenging heeft f geven om twee redenen: ten eerste om f er gevaar voor een algemeenen oorlog I stond en ten tweede omdat zich bij de hél strijdende partijen buitenlanders bevondi Wij hebben, aldus I^ord Halifax, nooit li r beide zijden gepleegde schendingen der ove cenkomst onderschat, doch zooals Eden deze plaats heeft verklaard ,is een verspt ring. die lekken vertoont, toch nuttig,j heeft zij het hoofddoel van deze politif kunnen verwezenlijken: de handhaving vi den vrede in Europa. De Britsche regcerinj zoo zeide spr., is van meening, dat de uit! inmcngingspolitiek niet slechts de bes" maar de eenig mogelijke is, en zij is voof nemens haar voort te zetten. Het standpunt van Frankrfll werd door Bonnet verdedigd. Deze zeide OJ dat het niet van Frankrijk heeft afgehai gen, dat niet volkomen het doel van nie inmenging politiek kon worden bereik waarvan de loyale toepassing door allfl door vermijding van iedere buitenlandse) inmenging, de oplossing van dit smartelijk drama zou hebben kunnen verhaasten. Hij verklaarde, dat de Fransche regeerini er nog steeds van overtuigd is, dat den politiek, waaraan Frankrijk steeds trou« gebleven is, de eenige is, die zoowel met Iwj belang van den Europecschcn vrede als roe; dat van het Spaansche volk zelf in overeen! stemming is. De Negus arriveert! De Negus is aangekomen in gezelschap van zijn minister van Buitenlandsche zaken! dr. Martin. Hij werd verwelkomd door Abessijnsche delegatie. Een menigte, di door de politie op een afstand gehoudci werd, juichte den Negus toe, waarvoor df ze groetend dankte. Op de_ besloten bijeenkomst van den roac zal de Negus de redenen uiteenzetten, waar om naar zijn meening de raad zich uit mag uitspreken ten gunste van de erken ning der Italiaansche soevereiniteit ovc Abessinië. Halifax en Bonnet zullen daarin in tegengestelden zin adviseeren Men vei wacht, dat de raad zich daarna van dc moe tijkheden zal losmaken door de leden vr L te laten ten aanzien van de kwestie tl', erkenning. Vertrek ran (heenreis) lRan* 11 Mel

Schager Courant | 1938 | | pagina 2