Een kans voor SchagenL Polder Valkkoog De gevolgen van ten ongelukkig huwelijk Uitbreiding der productieve werkverschaffing Het vraagstuk der Zwaar gestrafte onvoorzichtigheid Tante Matjes wedervaren in Schagen v. Geelen's Gescbenkenhuis Donderdag 12 Mei 1938 Tweede blad De Regeering heeft, zooals wij in ons blad van gisteren meldden, be sloten, het aantal in de productieve, werkverschaffing aangestelde arbei ders met rond 50 van het aantal tot nu toe tewerkgestelden uit te breiden. Dit beteekent, dat aan on geveer 25000 werkloozen werk wordt yerschaft. tri 'de circulaire aan dé gemeentebestu ren, waarin de minister van sociale zaken fran dit plan mededeeling doet, valt vooral op de zinsnede, waarin zijn Excellentie een jjeroep doet op de gemeentebesturen; de regeering wacht op de voorstellen, welke deze colleges haar door bemiddeling van den inspecteur voor de werkverschaffing pillen doen toekomen. Het kan haast niet Snders, of elk gemeentebestuur, dat. het Welzijn van de aan zijn zorgen toevertrouw de gemeentenaren ter harte gaat, zal als Ben vlieg op de honing, afkomen. Want en hier ligt kernpunt en attractie van den nieuwen belang rijken maatregel tot bestrijding der werkloosheid de finantieële moe^ lijkheden, welke werkverschaffings objecten steeds met zich meebren gen, worden reeds bij voorbaat door de regeering ondervangen. Het Rijk ïs namelijk bereid het verschil tus schen de kosten van steunverlee- hing en de loonen in werkverschaf fing te betalen! En nu weten wij wel. dat menige gemeen- ïe dezen greep uit 's lands schatkist gaarne zou hebben zien doen ten bate van haar nu reeds zoo penibele kaspositie, vooral ont staan door de drukkende zorg voor een scharp werkloozenAl zal een nieuw werkobject in bet kader van de aangekon digde uitbreiding, geen extra lasten met Itich meebrengen, de oude lasten drukken al zoo zwaar. Toch meenen wij, dat het goed ge zien is van de Regeering, den blik, nu niet achterwaarts te werpen, doch vooruit te zien. En er is geen énkele reden voor de gemeentebe sturen, dit goede voorbeeld niet te ■volgen en een oogenblik dien crisis- nasleep „kostbare werkloozenzorg" te vergeten. Deze kans moet o.i. iedere stad, elk dorp, met beide han den aangrijpen. Het Is bijna een eerezaak. r En een gezonde naijver tusschen de Ne- derlandsche gemeenten, om Sociale Zaken te steunen bij het grootsche plan, is hier zeker op zijn plaats. Ook tot Schagcn werd de verheugende circulaire gericht. Een pracht-kans voor ons gemeentebestuur om straks geen blaam van laksheid op zich te zien geladen. Van de millioenen, die de regeering via Werkfonds en Werkloosheidssubsidiefonds in omloop brengt, moet ook onze gemeente trachten haar deel te krijgen. Schagen zoo hooren wij wel eens Eoms terecht profiteert niet voldoende van crisismaatregelen. Er moet hier worden aangepakt met energie en durf. Het lied van den arbeid moet. hier geen melodie der verten wordenKende Scha gen in de laatste jaren ooit meer dan nor male bedrijvigheid, dan was dat door werk, (lat niet uit eigen initiatief voortkwam: de drooglegging van den Wieringermeer Rijksobject de bouw van den Nieuwen Weg een provinciaal plan eindelijk, Wij doen slechts een paar grepen de Ha ven, wèl een semi gemeentelijk gewrocht, doch blijkbaar tot sterven gedoemd. Dood water Symptoom van goeden wil. JWïj zouden onbillijk" zijn, als we voorbij ?ingnn aan een symptoom van goeden wil, dat zich in den laatsten tijd bij onze vroede vaderen vertoonde: de plannen tot houw Aan een nieuwe, moderne Landbouwschool. Zóó gaat het in de goede richting. Zoo dur ven wij weer denken: „Schagen Centrum gemeente van Noordholland-Noord." 'Gouden perspectieven openen zich voor den naam van onze plaats. De minister werpt B. en W. de kansen a.h.w. in den schoot! „Gij komt met Uw initiatief en ik betaal", zegt Zijne Excellentie. Dat. men deze gelegenheid aangrijpe, Scha gen een sloot in bovenbedoelde richting te geven! Men behoeft werkelijk niet met een kaars naar een geschikt object te zoeken! De minister zal ons niet verwijten, dat We aan de door hem gestelde voorwaarde van oen „nuttig" werk niet voldoen, wan neer wij bijv. voorstellen, een natuurbad te bouwen, en daarbij een geschikt ontspan ningsoord te scheppen Het terrein, dat straks door verplaatsing van de Landbouwschool vrij komt, kan zeer goed in oen aardig park herschapen worden, waardoor tevens het Tehuis voor Duden van Dagen een kans krijgt te mo- aerniseeren. t Zijn slechts een paar ideeëlï, die ons te binnen schieten. De eveneens door minister Romme gestel de voorwaarde van een blijvende werkver ruiming (onderhoud en exploitatie) komen we dan tevens na. De ministerieels circulaire geeft drie richt lijnen aan: ontginning, bebossching en ruil verkaveling; men behoeft zich hier echter niet bij te houden. De gedachte aan een ontginning kunnen wij gevoeglijk overslaan, want in het ons onmiddellijk omgevende, wèlverzorgcle vee- teeltgebied ligt niets braak. Het woord „bebossching" zegt ons echter iets. Ja, waarom geen ont spanningsoord bij Schagen Hebben de Amsterdammers ooit van een bosch gedroomd, behalve van het. Vliegen- bosch? En tóch wordt aan de Zuidwestzijde van de hoofdstad een enorm woud geplant, negenhonderd hectaren groot. „Ja, de mannen en vrouwen met grijze haren zullen over tien, twintig jaar nog met genoegen kunnen wandelen langs de paden tusschen de hoornen, die dan al heel aardige kruinen krijgen. En de jongemen- schen van vandaag zullen in hun ouder dom het geboomte nog aaneen zien sluiten tot groene lommerdaken", schreef het Hsb. dezer dagen met betrekking tot het ver maarde Boschplan. Iemand', met wicn wij onze bosch-idyTle bespraken, merkte schamper op: „Een bosch hier in de buurt? Dat is belachelijk: Noord- holland is zoo plat als een pannckoek!" Er is natuurlijk geen sprake van, dat Schagcn ooit tot bebossching op groote schaal zou kunnen overgaan. Daarvoor is onze gemeente niet rijk genoeg en de grond hier veel te duur. Maar reeds vroeger wezen wij op de mo gelijkheid om de Schager Wiel tot ontspan ningsoord van den eersten rang om te too- veren. De grond is daar in de buurt zeer matig jes van kwaliteit en deze mooie plas, om zoomd door bescheiden boschjes en ge- combinerd met een natuurbad, zou zeker een object zijn, dat aan de bedoelingen van den Minister tegemoet komt. De hand aan de ploeg. Wij hopen dat de uitbreiding van de productieve werkverschaffing in Nederland een prikkel voor ons ge meentebestuur zal zijn, om ook in dit opzicht de hand aan den ploeg te slaan! Zie wat. andere steden doen! Medemblik, dat niet, grooter of rijker is dan Schagcn, restaureerde liet. oude kasteel Radboud en legde een park aan, waarin het een lust is rond te dolen. Alles of althans grootcndcels met Rijks- steun! Nog vele andere gemeenten zouden wij als voorbeeld kunnen noemen. Gemeentelijk belang en het belang der ge- meentenaren-werkloozen grijpen bij derge lijke objecten in elkaar. Zullen ook onze werkloozen behooren tot de 25000 van de jongste lichting, welke aan stonds ingelijfd wordt in het leger der wer kenden? Er is nog geen nieuwe brand kast! Naar wegovername door het Hoogheemraadschap? Reke ning 1937 goedgekeurd. Het, polderbestuur vergaderde gistermid dag met de hoofdingelanden. Voorzitter was dc heer T. Rens, dijkgraaf, secretaris de heer Sloof. Voorzitter opent met hartelijk welkom, waarna de notulen der vorige bijeenkomst onveranderd worden goedgekeurd. Voorzitter deelt naar aanleiding van het genotuleerde nog mede, dat men er nog niet in geslaagd is een goede brandkast te krijgen. Ingekomen stukken. a. Goedkeuring van Gcd. Staten, betref fende overdracht van den Schager Middel weg. b. Aanbieding van grint. De levering is gegund aan de fa. Stoel te Alkmaar voor f 3.30. De fa. Bras te Schagen schreef in voor f 3.90. c. Schrijven van Ged. Staten, waarin aan gedrongen wordt op conversie van enkele leeningen. Ged. Staten meenen dat deze lee ningen van 4 pet. op 3 pet. en 2% pet. kun nen worden teruggebracht. Voorzitter wou het. adres wel graag we ten, waar zulk goedkoop geld te krijgen is. (Gelach). d. Bericht van het Hoogheemraadschap, bc-tr. kosten van overdracht van een ge deelte Groenveldweg en Valkkoogcrweg. Het Hoogheemraadschap schat de kosten voor deze 11.000 M2. weg op f 8600. Het wil dc wegen van een verharde breedte van 3 meter voorzien. De weg in de kom van Valkkoog acht het voorloopig nog in vol doende staat. Besloten wordt den leden een afschrift van het plan te zenden en er in de riet- schouwvergadering op terug te komen. e. Verzoek van K. Wit Dz. c.s. om weg- verbetering. Aangehouden'in verhand met punt d Rekening 1937. De rekening sluit in ontvangsten op f 9783.56, uitgaven f 6558.S1V^, aldus saldo f 3224.7U/0. Artikelsgewijze behandeling volgt, waürna de penningmeester, de heer A. Klerk onder dankzegging voor gehouden beheer wordt gedechargeerd. Kadeschouw. De schouw in de Stroet is nog onvoldoen de. Dit is reeds een jarenlange geschiede nis. Ondanks herhaald uitstel is er nog nooit iets aan gedaan. Gisteren was de sloot tusschen de 70 en 80, wat nog onvol doende is, zegt voorzitter. De heer Gootjes wil de sloot laten opknap pen voor rekening der nalatigen. Voorzitter meent dat er tegenwerking is. Maar het zal niet meevallen geld los te krijgen, ook al heeft dc polder recht. De heer Gootjes: Dat is vers twee. Voorzitter zegt dat C. Govers, van Dru- nen en E. Barten nalatig zijn. De heer Glas zou iets soepeler willen zijn. Er is niet alleen een particuliere belang hebbende, maar ook de Banne St. Maarten is in het geding. Deze achtte den weg steeds het struikelblok, die bij droogmaking van de sloot verzakken zou. Spr. acht overleg met den voorzitter van de Banne St. Maar ten gewensclit. Voorzitter zegt dat men had moeten schrij ven. Volgens den heer Barten had Govers lie ver niet meer zooveel brieven op zijn dak. Spr. meent dat men beter met Govers een praatje kan maken. De graskant zal hij wel willen wegruimen, aanstaande herfst. De heer de Geus wil niet langer wach ten. Er is aldoor wat, het blijft zoo. Na ecnigc bespreking wordt besloten dat de voorzitter zich met de banne St. Maar ten zal verstaan en met de overigen ook zal praten. Voorzitter doet nog enkele mededeelin- gen van gevonden tekortkomingen, die ver beterd zullen worden. De boomenschouw in Groenveld gaf ook eenige opmerkingen. Ook hier was o.a. bij K. Borst de zaak niet in orde. Men zal nog uitstel geven tot dezen winter, en anders zal men ze er uitrooien. Er is twee jaar tijd voor gegeven., zegt voorzitter. Den betreffenden zal gelegenheid gegeven worden ze te snoeien naar het oordeel van het bestuur. Rondvraag. De heer Barten vraagt of er geen steun aan den molen gemaakt moet worden. Voorzitter zegt dat er in voorzien zal worden. Overigens is de molenaar zelf niet zoo bezorgd. Men zal beginnen met een beugel aan te brengen. Ook de rietdekker zal komen voor het dak. Voorzitter deelt mede, dat de molen in 1937 860 uur gemalen heeft, dat beteekent 35.7 cent per'uur. Spr. zou het maalloon op 50 cent willen stellen, daguren op 40 en nachturen op 60 cent. De molenaar ver dient thans te kort. Secretaris wijst er op dat de molenaar dan onder de pensioenwet valt. Hiertegen is geen bezwaar. Waar men algemeen over het werk van den molenaar zeer tevreden is het is een eerste klas kracht meent de verga dering dat het voorstel aangenomen moet worden. Aldus besloten. Hierna sluiting. onbewaakte overwegen Het doodelijk ongeluk te Dor drecht. Chauffeur staat tn hooger beroep terecht. Voor het Haagsehe Gerechtshof imoest gisteren in hooger beroep te recht staan de 24-jarige Amsterdam- sche chauffeur F. H. C., die door de Dordrechtsche rechtbank wegens het veroorzaken van dood door schuld veroordeeld is tot een hechtenisstraf van één maand. In den avond van 16 November 1937 was hij met een grooten autobus van Antwerpen gekomen. Het was zeer mistig weer, waar door hij hij een onbewaakten overweg te Dordrecht, pas op het laatste moment een goederentrein gewaar werd. Om een ca- trastrofe te voorkomen er zaten 8 perso nen in don bus zwenkte hij, ai remmende naar rechts, met de rij-richting van den trein mee, en deze manoeuvre zou volledig geslaagd zijn en zonder ongelukken zijn afgeloopcn, als zich niet aan de rechterzijde van den weg een fietser had bevonden, die op het passecren van den trein- wachtte. De fitscr werd door den autobus gegrepen en tegen den rijdenden trein gedrukt, waar bij hij zoodanig verwond werd, dat hij den volgenden dag aan zijn verwondingen be zweek. Verdachte verklaarde voor het Gerechts hof de Spoorwegen voor het ongeluk aan sprakelijk te achten. Op geen enkele wijze is de onbewaakte overweg in liet donker aangeduid. Verdachte reed niet harder dan 20 a 25 K.M. De procureur-generaal mr. L. B. J. Vermeulen kon gedeeltelijk de meening van verdachte onder schrijven, de toestand ter plaatse is inderdaad zeer gevaarlijk, doch dat alleen kan verdachte niet veront schuldigen. Hij reed den weg niet voor den eersten leeer; hij had dus juist in die slechte weersomstandigheden op zijn hoede moeten zijn. Spr. achtte grove schuld aanwezig en vorderde bevestiging van het vonnis der rechtbank (1 maand hechtenis). De verdediger, mr. II. van Zutphen, wees er in zijn pleidooi op, dat er wel degelijk overrompelende omstandigheden voor ver dachte zijn geweest; hij concludeerde vrij spraak en vroeg subs. met de meeste klem clementie. Een gevaarlooze „rit" In het Duitsche Museum te München wordt eerstdaags een afdeeling geopend, waar men de nieuwste snufjes op het gebied van den autobouw bewonderen kan. Een bijzondere attractie voor de bezoekers is een autorit middenin het drukste ver keer, welke zelfs door personen, die nog nooit achter het stuurrad hebben plaatsge nomen, zonder eenig lijfsgevaarkan wor den afgelegd. Men neemt plaats in de gemakkelijke stuurstoel en ziet door de „vooruit" een film afdraaien, waarbij men allerlei lastige verkeersobstakels tegenkomt. Men waant zich in de adembenemcmlste situaties, doch komt overal veilig doorheen. Een schitterende oefening voor rijbewijs- candidaten! Ambtenaar, die zijn vrouw met een scheermes te lijf ging, staat terecht. Officier van Justitie vraagt twee jaar gevangenis straf. Een 61-jarige gemeenteambtenaar, woon achtig aan de overkant van het IJ, had zich gisteren voor de Vierde Kamer der Arr. Rechtbank te Amsterdam, gepresideerd door mr. J. Boon te verantwoorden wegens poging tot doodslag, gepleegd op zijn vrouw. Subsidiair had de Officier van Justitie mr. de Muinck Keizer het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel ten laste gelegd. De verhouding tusschen het echtpaar liet reeds geruimen tijd te wcnsclien over. Op een gegeven oogenblik kwam het tot een uitbarsting, die de vrouw in het ziekenhuis en den man in het Huis van Bewaring zou brengen. O ng c luk hig huw e lijk. Op 5 Januari liep de twist zoo hoog, dat de man, zijn vrouw met een geopend en vlijmscherp scheermes te .lijf ging. De echtelieden zijn beiden voor de twee de keer getrouwd en het huwelijk is verre van gelukkig. Daar de vrouw ziekelijk is. is er overdag een juffrouw voor de huishou ding. Op de bewustcn ochtend gebruikte de man zijn ontbijt, terwijl de vrouw nog in de slaapkamer was om zich te kleeden. Woedend kwam hij bo ven om er zich over te beklagen, dat er geen vleesch voor zijn brood was. De vrouw antwoordde, dat zij geen tijd had gehad om boodschap pen te doen. De man wond zich meer en meer op en plotseling greep hij een scheermes. Fluisterend vertelde de vrouw, die als ge tuige gehoord wordt, over haar huwelijks ellende. Zij beschrijft ,hoe zij zich poogde te verdedigen en hoe haar man haar links en rechts met het mes verwondde. Eindelijk wist zij de slaapkamer te ontvluchten, he vig bloedend liep zij de trap af. Op het ge gil van de vrouw snelde de huishoudster de deur uit om hulp te halen. Intusschen was ook de man beneden geko men. weer greep-hij zijn echtgenoote vast en opnieuw bracht hij haar verwondingen loc. Gelukkig kon zij worden ontzet door den buurman, een trambestuurder. Prikkelbaar, maar goedhartig. De vrouw had vee] bloed verloren en aan vankelijk liet haar toestand zich ernstig aanzien. In het ziekenhuis bleek echter, dat de wonden niet diep waren en geen vitale deden waren geraakt. Dr. Griep, verklaarde, dat de wonden niet levensgevaarlijk waren, op 17 Januari kon zij, volkomen genezen, het ziekenhuis ver laten. Twee doktoren, a décharge gedag vaard, verklaarden dat de man lijdt aan chronische bronchitis, waardoor hij zeer prikkelbaar is. Volgens een der doktoren is verdachte een goedhartig man. Verdachte wist zich van het drama weinig meer te herinneren. Wel wist hij, dat zijn vrouw hem had uitgescholden en gezegd had „ik ben hier de baas in huis." Of er niets gebeurd was...... President: „U hebt toch beneden, toen U haar opnieuw aanviel, tegen haar gezegd: „Ik heb er wel tien jaar voor over." Verdachte: „Ik weet 't niet, ik kan het niet gelooven, ik was zoo overstuur." President: „Maar direct na de vechtpartij bent u naar boven gegaan om een schoon overhemd aan te trekken. U deed of er niets gebeurd was." Volgens eenige décharge-getuigen is ver- dachle een goedhartige man. Zijn chef is uitstekend over hem te spreken, hij noemt hem ijverig, hoogst betrouwbaar en eerlijk. Vrouw was humeurig. Verdachte had zich wel eens over- zijn vrouw beklaagd, zij is nerveus en zoo bui tengewoon zindelijk, dat zij in haar ijver om het huis schoon te houden, wel ééns vergeet voor haar man te zorgen. Volgens een buurvrouw was de vrouw erg humeurig. Requisitoir. De feiten aldus de Officier van Ju stitie staan vast. Verdachte is in woede ontstoken, hij viel haar met een scheermes aan en had kennelijk de bedoeling om haar te dooden. Dat blijkt ook o.a. uit het feit, dat hij heneden zijn mishandelingen nog voortzette. Dc vrouw smeekte hem haar leven te sparen, waarop verdachte riep: „Je gaat er aan". Verdachte heeft in een affectieve span ning gehandeld, ontstaan door de herhaal de ruzies tusschen de echtelieden. De man moet geheel buiten zichzelf van drift zijn geweest, want zelfs nadat hij bloed zag is hij doorgegaan. Dit is geheel in strijd met zijn aard, want hij staat hekend als een rustig en normaal mensch. Rekening houdende met de omstandig heden, requireerde spr. wegens poging tot doodslag, een gevangenisstraf van twee jaar. Pleidooi. De verdediger mr. W. J. D. M. van Rom- pu schetst in zijn pleidooi yitvoerig het hu welijksleven van verdachte, waarbij hij gewaagde van de huiselijke moeilijkheden van zijn cliënt. Verdachte is een zeer plichtgetrouw man, Jaren geleden geraakten vijf kinderen in de Lauriergracht. Hij bedacht zich geen oogen blik, sprong te water en wist de kinderen te redden. Op de gasfabriek staat deze man uitste kend bekend, hij leeft met ieder in vrede, Van het gebeurde heeft hij groote spijt, de vrouw wijst echter iedere toenadering van de hand. PI. drong met klem op een voorwaarde lijke straf aan, hij zou dan misschien als ambtenaar gehandhaafd kunnen worden. De rechtbank zal 25 Mei .vonnis wijzen, Jongen te Rotterdam te water geraakt en verdronken. De vijftienjarige C. A. van Kluyver, wo nende te Rotterdam, fietste gisteravond met een vriendje langs den waterkant aan de Westerkade alhier. Men is daar bezig me het verbeteren van het wegdek in verband waarmede er een hekje staat en er eenige planken liggen. De jongen reed met zijn fiets een der planken op, die ongeveer tien centimeter boven het straatniveau uitsteken. Op dat moment verloor de jongen het evenwicht. Zijn fiets kwam nog op den kant terecht, maar hij zelf geraakte te water. Zijn vriendje maakte direct alarm, waar op een schipper met een haak naar den jon gen is gaan zoeken. Hij slaagde er echter niet in den knaap te vinden. De rivierpoli tie, die onmiddellijk werd gewaarschuwd, is met een bootje naar de plaats van het ongeval gegaan. Aanvankelijk leverde het dreggen geen resultaat op, doch na eenige uren slaagde men er in het levenlooze lichaam van den jongen boven te brengen. Het stoffelijk overschot is naar het bureatf van de rivier-politie overgebracht. (Vervolgverhaal met kleurwedstrijd voor de kinderen, zie Schager Courant van Zaterdag 16 April). Deze week zullen doordat bij vergissing verleden week 3 advertenties zijn geplaatst, er nu 5 komen. Kortom allerhande zaken Die haar huisje tot een lusthof maken. Een barometer om fe vertellen wat voor weer op komst is, Een schilderstuk aan den wand, wat bijzonder mooi is. LAGEZIJDE B <0, Tel. 26, SCHAGEN, en onze filialen: C PRINS. Breezand, A. NIPSHAGEN. Middenmeer, W. HALBERTS- MA, Winkel. Zoekt U een leuk cadeantje? Komt eens bi] ons kijken en U slaagt vast naar nw zin!

Schager Courant | 1938 | | pagina 5