Plaatselijk Nieuws. Vleesch-invoer OMGEVINGNIEUWS De waarde van het U.L.0. als ruil object Op jacht naar Marconi's geheimen WIERINGElV Vergadering van den Gemeenteraad op yrijdag 13 Mei 1938, 's nam. 2 uur. Agenda: Notulen. Mededee'Iingen en ingekomen stukken. Voordracht tot nadere regeling der perio dieke jaarweddeverhoogingen van de fungee rende gemeen te-vroedvrouw. Voordracht naar aanleiding van verzoe ken om tegemoetkoming in de vervoerkosten van leerlingen van lagere scholen. Voordracht tot regeling der jaarwedde van den agent der arbeidsbemiddeling. Voordracht tot benoeming van den amb tenaar, hoofd van het bureau voor steun- verlcening, in vasten dienst. Voordracht tot beschikbaarstelling door de gemeente van een prijs ten behoeve van het op 26 en 29 Mei a.s. alhier te houden concours van harmonie- en fanfarecorpsen. Voordracht tot vernieuwing der gemeen schappelijke regeling met de gemeente Alkmaar omtrent de toelating van leerlin gen uit Wieringen tot de openbare scho len voor gewoon en of uitgebreid lager on derwijs te Alkmaar. Voordracht tot verlaging van de rente voet van een aantal gemeenteleeningen. Voordracht tot verkoop van een perceel grond te Den Oever. Vaststelling der 5e suppletoire begrooting voor den dienst 1937. Benoeming van 2 leden der Comimissie van toezicht op het Lager Onderwijs. Benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere school te Hippolytushoef. Politie. Gevonden: een reservewiel met band van een auto. Inlichtingen bij den Gem.bode. AANBESTEDING. De Rijkswaterstaat heeft gisteren aanbe steed: het wijzigen van de verharding van den weg over den afsluitdijk Wieringen Friesland, tusschen de dijkspalen 19 en 21. Laagste inschrijfster was de N.V. Neder- landsche Basalt-Maatschappij, Zaandam, voor f47.280.—. SCHOOLWEDSTRIJDEN. Westerland wederom verslagen. Gistermiddag werden de schoolwedstrij- den voortgezet. De met groote spanning tegemoet geziene match Hippo 1Westerland is op een 60 nederlaag voor de Westerlanders uitgeloo- pen. Westerland heeft daarmede haar laat ste kans voor de bovenste plaats verspeeld. Hippo 1 demonstreerde reeds dadelijk een tamelijk overwicht. Het elftal klopte als geheel beter dan bij Westerland, waar een goede, stuwende en krachtige midden linie werd gemist. Een aanmerkelijke ver betering was het dan ook toen back Duijn- ker na rust spil ging spelen. De W'land voorhoede was toen veel gevaarlijker. Westerland kon het in de eerste helft Afliet verdér brengen dan een paar corners. Hipop 1, dat zeer aardig samenspeelde, nam reeds spoedig de leiding. Joop Metse laar opende weer de score. Joop nam even later een mooie voorzet van de Krijger zóó op z'n hoofd en kopte fraai in. De keeper kon het leer nog juist uit doel slaan, maar nu was Van Duin er als de kippen bij om onhoudbaar in te schieten 02—0). Wester land, dat zwaar verdedigde, kon niet ver hinderen, dat de Krijger een goed aange geven bal nog voor de rust in een doelpunt omzette (3—0). Na rust legde Westerland er nog een schepje op, telkens weer zaten zij voor het II. doel, waar men alle zeilen moest bij zetten. Het. spande er soms geducht, maar doelpunten bleven uit. Qua spel hadden de Westerlanders wel 1 of 2 tegenpunten ver diend. Normaal golfde het spel op en neer, maar Hippo wist steeds de kansen uit te buiten. Het waren hier vooral de binnen- spelcrs die veel werk verzetten en de kan sen schiepen. Metselaar en Krijger scoor den resp. nog 1 en 2 maal. Oosterland ging voort op den ingeslagen weg en klopte het zwakke Den Oever met 8—0. Raatjes scoorde 6, Bos 2 maal. Den Oever waar keeper Kuiper, ondanks de 8—0 nog uitblonk, evenals Scholts, kwam er bijna niet aan te pas. Hippo I won vervolgens met 10 van Chr. Sch. Een penalty gaf hier de doorslag. Hippo I was veel sterker. De ranklijst luidt thans: Hippo I 4 4 - 39— 0 8 Oosterland 4 4 - 222 8 Westerland 4 2 2 12—11 4 Hippo II 3 12 1—15 2 Chr. School 4 - 4 0-22 - O.L. Sch. Den Oever 3-3 125 - De ontmoeting Hippo I—Oosterland, die zooals de lijst aanwijst een gelijk aantal punten hebben, zal hier Zaterdag a.s. de beslissing moeten brengen voor de bovenste plaast. Hippo I is sterk favoriet. LANGEND1JK BROEK OP LANGENDIJK. Tomatenkweekers bijeen. Onder leiding van den heer S. de Boer, kwamen de tomatenkweekers bijeen, ter na dere regeling betreffende het te veilen pro duct. Van den rcgeerings-commissaris was een schrijven binnengekomen, waarin werd ver meld dat de geldende richtprijs voor een be paalde periode verlengd of verkort dient te worden voor eventueeien steun., eerst later onder dc oogen kan worden gezien. Verder is gevraagd om in verband met den laten groei van het vorige jaar, de periode voor den geldenden richtprijs ook daarnaar te regelen. Meegedeeld werd dat >3 praatavonden zijn gehouden over het kweeken en de behande ling van druiven, onder leiding van den heer P. Kool. Besloten werd om de sorteering der toma ten weer gezamenlijk te doen plaats vinden en en bloc te veilen, met een maximum van 4300 K.G. Als uitvoerder werd de heer C. Duif Jz. aangewezen. De kosten zullen bedragen voor het ophalen met den auto f 0.60, met de mo torschuit f 0.50 en die aan de veiling ge bracht f0.371/» per 100 K.G. Voor de plukkisten en het gebruik der sortcermachincs zal 10 cent per 100 K.G. be rekend worden. De prijs der eenmalige pootjesbakken is voor de groote 19 en voor de kleine 11 ct. per stuk. Voor den binnenlandschen handel kunnen de bakken geruild worden tegen 2 cent per kist voor vergoeding van het pa pier. Besloten werd om de volgende week twee maal tomaten te veilen en wel op Dinsdag en Vrijdag en daarna 3 maal per week. Na behandeling van eenige zaken van technischen aard, volgde sluiting. Uitslag publieke verkooping. Ten overstaan van notaris Hilbrand te Ob- datn, werd in café Marktzicht publick ver kocht een woonhuis met koolboet, staande aan de Dubbele Buurt. Kooper L. de Boer Kz. voor f 1750. Twee perccelen bouwland aan de Demp- sloot, groot 17 en 16 snees, kooper C. Dirk- maat te Wormerveer voor resp. f42.en f 39.per snees. Een perceel bouwland aan den Oosterdijk, groot 3 snees, kooper dezelfde voor f32. per snees. Huis en land behoorde in eigendom aan J. de Bree. NOORDSCHARWOUDE. Burgerlijke stand over de maand April 1938. Geboren: Theodorus Bartholomeus, z. v. Cornelis Konijn en van Petronella Maria Jongbloed; Trijntje, d. v. Gerrit van Rijn en van Wijntje Doorn; Marten, z. v. Mient Kamminga en van Jeltje Heeringa; Petrus Willebrordus, z. v. Nicolaas Anthonius Jon ker en van Johanna Goudsblom. Gehuwd: Geene. Overleden: Dirk Swager. oud 73 jaar; Ja- cob de Vet, oud 83 j. wedn. van Aagt je v. d Molen; Grietje Barten, oud 85 jaar, wed. van Arien Heeman. Als levenloos aangegeven: kind van Cor nelis Hcmke en Neeltje Cornelia Butter. KüEGRAS JULIANADORP. Openingsles van den Melkcursus. Evenals vorige jaren, is dc afdeeling Den Helder van de Hollandschc Maatschappij van Landbouw, er ook dit jaar, zij het dan na eenige moeite, weer in geslaagd een Melk- cursus te organiseeren. Gistermiddag werd met den cursus begonnen op het bedrijf van den heer Nic. Hoornsman. Alle cursisten waren present, benevens de voormelker de heer Zeeman van Sint Maartensbrug. Ver der waren aanwezig dc heer C. J. Maters van de Afd. Den Helder voornoemd, de heer S. Eriks voor dc Zuivelfabriek „Kocgras" en de heer Nic. Hoornsman. De heer C. J. Maters heette allen welkom en sprak den wcnsch uit, dat deze cursus, evenals alle vorige, met succes gevolgd zal worden en dus zal slagen. Na den deelnemers nog ecnigen goeden raad te hebben gegeven, werden zij aan de hoede van den heer Zee man toevertrouwd, die onmiddellijk met de werkzaamheden liet beginnen. En hierme de was tevens deze cursus officieel geopend. SCHOORL Het Rijwielpad. Met de verharding der baan van het rij wielpad in het N is aangevangen en in het 7 hoopt men er spoedig mee te beginnen, kon men dezer dagen vernemen. En de rest? Een kop en een staart vormen nog geen visch. Naar wij vernemen, zijn de moeilijkheden nog niet opgelost: onteigening ten behoeve van den aanleg van een rijwiel pad schijnt o.m. niet te gaan. Gistermiddag namen verschillende leden van de vereeni- ging „Het Noordhollandsch Landschap", voorgelichf door de plaatselijke commissie van actie tegen het rijwielpad, de situatie ter plaatse op, om zich een juist inzicht te verschaffen omtrent de gegrondheid der in gebrachte bezwaren. Aanwezig waren o.a. de voorzitter, de hr. II. de Bordes, burgemeester van Bussum, de secr. Mr. Westerman te A'dam, Jhr. M. F. H. v. Kinschot, burgemeester van Alk maar, en G. Nobel van Lutjewinkel. Verschillende ingezetenen wachten de ver dere ontwikkeling met belangstelling af. ALKMAAR VAN TIEN METER HOOGTE GEVALLEN. Aan de gevolgen overleden. Dinsdagmiddag is de 44-jarige D. C. Cra- mer, banketbakker alhier, bij het van den zolder halen van een baal amandelen, met de zak door een'luik gevallen van een hoog te van tien meter. Met eèn ernstige wervel fractuur werd hij naar het Centraal Zie kenhuis overgebracht, waar hij gisteravond is overleden. BARS1NGERHORN Werkloosheid. Aan het einde der vorige week stonden bij het Agentschap der Arbeidsbemidde ling alhier 74 werkzoekenden ingeschreven, t.w. 52 landarbeiders, 1 metaalbewerker, 6 timmerlieden, 11 grondwerkers, 1 machinist, 2 metselaars, 1 kantoorbediende. Hiervan waren opgenomen in de steunre geling voor werkloozen 22 personen, terwijl 39 arbeiders waren te werk gesteld bij de werkverschaffing. Het M.U.L.O. heeft een onuit roeibare levenskracht. Gisteravond hield de heer S. Roos- ma te Zaandam, hoofdbestuurslid van de Ver. voor Mulo, voor de ou ders der, leerlingen van de 6e en 7e klasse L. O., in de Ulo-school alhier een lezing over „De waarde van het Ulo." De heer Graafeiland, hoofd der Ulo-school, drukt er in zijn welkomstwoord zijn spijt over uit, dat er niet méér ouders waren op gekomen. Vervolgens geeft hij het woord aan den heer Roosma. Over de geschiedenis van het Mulo-on derwijs wil de heer Roosma kort zijn. Slechts het jaar 1920 worde genoemd als het keer punt van het Mulo. Vóór 1920 had men nl. de oude Muloschool, waar de leerlingen na de eerste zes jaren een zgn. bovencursus doorliepen van 4 jaren. Thans heeft men de zgn. „Centrale Mulo- school", die zijn leerlingen betrekt van de verschillende afzonderlijke lagere scholen. D6 Uloschool van Schagen vormt een zelf standig geheel. Het voordeel van de Centrale Muloschool is. dat deze alle lagen van het volk bereikt, terwijl de oude Muloschool, als voorberei dend instituut voor het middelbaar onder wijs, een standenschool was. De kwaliteit van de Uloschool bevolking ging achteruit, de kwantiteit won: het Mu lo tolde in 1927 27000 leerlingen, in 1936 94000, terwijl het aantal leerlingen van alle middelbare onderwijsinrichtingen in dat jaar tesamen 58000 bedroeg. De overgang tot de Centrale Mulo school heeft dit onderwijs gebracht temidden van ons volk. Spr. gewaagt van den strijd die voor het Mulo gestreden is en de behaalde zegepraal. Het Mulo heeft, aldus spr. getoond een onuitroeibare levenskracht te be zitten en is vertakt tot in de verste hoeken van ons vaderland. Spr. noemt goed onderwijs een economisch en cultureel belang voor het land; boven dien heeft het een sociale en paedagogi- sche strekking. Wij onderwijzers, moeten, aldus spr., onze taak in dit licht zien. Ech ter niet slechts een maatschappelijk, doch ook een individueel belang wordt door het onderwijs gediend. Dat de leus „Kennis is macht" in dezen tijd opgeld doet, licht spr. uitvoerig toe. In dit verband memoreert hij, dat er mil- lioencn voor andere zaken dan het onder wijs, o.a. voor Defensie gevoteerd worden. Is goed onderwijs niet eveneens een emi nent volksbelang? Mulo is uitbouw van de lagere school. Wat het Mulo in het bijzonder betreft, dit is de uitbouw van de lagere school. De pa rate kennis, op de L. S. opgedaan, vér- vliegt, doch door de 4 extra leerjaren van het Mulo wordt de kennis een meer blij vend eigendom. Een belangrijk voordeel is voorts, dat de kinderen bij het Mulo komen op een leeftijd, dat de animo voor het lee- ren begint. Deze factor speelde bij den vroe- geren strijd om het 7de leerajar de hoofd rol. „Er is in ons Mulo iets moois; de groo te massa vraagt er om!" betoogt spr. Puberteit en Mulo. Het karakter van het Mulo be wijst, dat rekening is gehouden met den moeilijken aard van de pubers, waarvoor het bestemd is; vandaar dat de methode der lagere school gevolgd wordt: een minimum aan theorie en een groot aantal oe feningen. Geen theoretici worden gekweekt, maar een opleiding voor de practijk van het levdn heeft plaats. Dat is de kern van het Mulo en de kroon van het L.O. Kenmerkend voor het Mulo is o.m. ook, dat de leerkrachten geen academisch ge- vormden zijn, doch menschen, voortgeko men uit het L.O.; wij hebben nog school meesters! De inleider bespreekt uitvoerig de leer stof, waarbij hij met nadruk wijst op het vak handelskennis, momenteel een zeer practisch vak met het oog op de Vestigings wet voor den Middenstand. Spr. deelt mede, dat de Mulo-vereen, een actie begonnen is, teneinde bezitters van 't Mulodiploma vrijgesteld te krijgen voor het examen voor den Vestiglngseisch afd. Han delskennis. Naar verluidt, ls men in de be treffende kringen optimistisch gestemd ten aanzien van deze erkenning door den mi nister. Spr. vestigt de aandacht op de soepelheid van het Mulo; vrijstelling voor diverse vak ken is mogelijk. Examens. Bij het afnemen van de semi-officieele- examens hebben de katholieken zich afge scheiden. Het Episcopaat heeft een eigen examen ingesteld dit is, aldus spr. in den geest van het katholicisme en hoezeer het den katholieken onderwijzers en óns speet, de afscheiding bleef gehandhaafd. Met eenige sprekende cijfers memoreert spr. den groei van het aantal candidaten: dit aantal bedroeg in 1907 27, in 1937 15000! De voordcelen van het diploma A zijn: algemeene ontwikkeling en introductie, die van dipl. B: voortgezet onderwijs en al gemeene vorming. Na de pauze bespreekt de heer Roosma de psyche van de Mulojeugcl. Met tal van voorbeelden zijn aantrekkelijk betoog ver luchtend, schetst spr. de geestelijke rijping van de pubers en geeft richtlijnen aan voor de opvoeding van deze zoo moeilijke jon gens en meisjes. Tenslotte brengt inleider het groote be lang van een goede samenwerking tus schen school en huis naar voren. Zijn zeer overzichtelijke en vlotte causerie wordt met een krachtig applaus beantwoord. Debat. De heer Woltors, schoolhoofd te St. Maar ten, vraagt of de markt niet overvoerd wordt met het reusachtig aantal MULO-diploma's. Zijn wij dan wel verantwoord met het aan bevelen van dit diploma? De heer Roosma bevestigt, dat de markt overvoerd is, doch hecht groote waarde aan den idecelen kant van het bezit van een Mulo-diploma. De heer v. Ieperen te Callantsoog vraagt of men leerlingen, bestemd voor de H.B.S. langer op de L.S. moet laten of hen via het U.L.O. naar de H.B.S. zenden. Wordt de kalverteeltbeperking als handelspolitiek wapen ge bruikt? In verband met het voornemen der Regeering 10 millioen kg. buiten- landsch vleesch in te voeren en hier van een gedeelte te laten inblikken ten behoeve van de werkloozen, ver zocht het Tweede Kamerlid de heer Ruyter. zooals men weet, den minis ter onze eigen vleeschmarkt te doen verruimen en de „kwellende kalverteeltbeperking te verminde ren." Wij kunnen, zoo schrijft het orgaan van den Ned. Zuivelbond, niet aan het gevoel ontkomen, dat het antwoord, dat op de vra gen van den heer Ruyter door de beide Mi nister gegeven is, alles behalve overtuigend en voor de veehouderij zeker niet bevredi gend is. Evenals dit bij vroegere gelegenheden wel is gedaan, wordt hier de kalverteeltbeper king weer gemotiveerd met het oog op de zuivelpositie. Het moest met dezen dood doener, die misschien voor het groote pu bliek nog wat te betcekenen heeft, toch eens liit zijn. want er is, volgens het blad, geen sprake van, dat wij onze zuivelpositie gunstig kunnen beïnvloeden met een teelt beperking aangenomen dat de teeltbeper king een beperking der melkproductie tengevolge zou hebben, hetgeen niet het geval is en naar onze opvatting ook niet zal worden. Onze zuivelprijzen worden, voor zoover het de exportprijzen betreft, beheerscht door de internationale marktsituatie eu onze export is daar op in het algemeen van zoo weinig invloed, dat niet mag worden aan genomen, dat een wat grootere of kleinere export uit Nederland daarin veel wijziging brengt. De internationale marktpositie moet ons aan hoogcre prijzen voor onze zuivelpro ducten helpen, van productiebeperking ver wachten wij op dat gebied niets, te meer omdat, indien men hiermede al hoogere prijzen kon forceeren, het zeer de vraag zou zijn, of dit dan wel in het belang van veehouderij en volksgemeenschap zou zijn. Wij gevoelen het zoo, aldus het blad, en in dc antwoorden van de ministers komt dit ook tot uiting, dat men de kalvertcelt beperking aan het gebruiken is als handels politieke mogelijkheid om het invoeren van vleesch als ruilobject voor den uitvoer van andere artikelen te kunnen bezigen. In de eerste plaats achten wij de kalverteeltbe perking daartoe een te diep ingrijpenden maatregel, maar bovendien betwijfelen wij in hooge mate de doeltreffendheid van den vleeschinvocr om als ruilobject voor den uitvoer van andere artikelen te worden ge bruikt, omdat het vleesch totnogtoe uit lan den komt, waar we óf geen behoefe hebben aan dat ruilobject, óf het totnogtoe niets heeft uitgewerkt. Argentinië en Denemarken. Hoewel het uit de beantwoording niet duidelijk blijkt, moeten wc aannemen, dat de ministers als uitvoerende landen Argen tinië en Denemarken op het oog hebben ge had. Met Argentinië onderhouden wij een zeer passieve handelsbalans, in 1937 voerden wij uit dat land in voor ruim 104 mill. gld. en voerden wij uit voor 19 mill. gld. Waarom wij uit dit land nu nog meer zouden moeten invoeren om onzen export daarheen te kun nen verbeteren, is ons niet duidelijk. Het ligt veel meer voor de hand, dat nagegaan wordt, of er geen ar tikelen, welke thans uit Argentinië worden ingevoerd, uit andere landen kunnen worden betrokken, waar men wel op eenige tegenprestatie kan rekenen. De handelsverhouding met Denemarken is ook al zeer onbevredigend. Door de strenge deviezenregeling, welke Denemarken heeft en een handelsverdrag, waarbij Dnemarken belangrijke concessies op het gebied van den vleeschinvoer kreeg, is de handelspolitieke verhouding met dit land de laatste jaren sterk verslechterd. De vleeschinvoer speelt hierbij een hoofd rol en wanneer we dan zien, dat onze we zenlijke uitvoerbelangen daar hoegenaamd niet van profifeeren, dan begint men wel ^rnstie te twijfelen aan de doelmatigheid dezer handelspolitieke maatregelen. In 1936 had bv. een naar verhouding der andere uit- voerproducten groote uitvoer van tarwe, rogge en haver (2.4 mill. van de 5.2 mill.) als voergraan plaats. Dit zijn voor ons geen typische uitvoerproducten, daar wij deze zelf moeten invoeren en men vraagt zich af, waarom wij dit voergraan niet aan onze eigen koeien kunnen voeren in plaats van 't aan Denemarken te leveren en er dan la ter vleesch voor terug te ontvangen. Dit vlesch konden wij toch zelf ook produceeren! De handelspolitieke beteekenis van den vleeschinvoer voor den uitvoer van stroo en tuinbouwproducten kunnen wij niet beoor- deelen, doch er worden ook zuivelproducten bij genoemd. Nu zijn de landen, waaruit tot nogtoe vleesch van ernige beteekenis wordt ingevoerd (Argentinië en Denemarken) uit den aard der zaak van hoegenaamd geen belang voor den uitvoer onzer zuivelpro ducten en zullen dit ook nimmer worden. Wil de regecring haar handelspolitiek ar senaal gebruiken om den export van zuivel producten te bevorderen, dan is ze daarme de, wat deze vlceschtransactie betreft, ze ker op den verkeerden weg, vooral omdat er op dat gebied nog wel landen zijn, welke daartoe wel gelegenheid bieden, doch die totnogtoe onbenut zijn gebleven. Zoolang onze veestapel echter aan zoodanige beper kende maatregelen is onderworpen als thans nog het geval is, achten wij het, zoo besluit het blad, niet verdedigbaar, den vleeschin voer „überhaupt" als handelspolitiek ruil middel te gebruiken. J De heer Roosma beveelt aan, het niet te sterke kind over de brug van de 7$ klasse naar de H.B.S. te zenden. Na het debat dankt de heer Graafeiland namens vergadering, oudercommissie ei] schoolpersoneel, den spreker voor zijn hel der en boeiend betoog. Hierna sluiting. KOOKDEMONSTRATIE. Er was zeer veel belangstelling voor de kookdemonstratie, welke gistermiddag on der leiding van de Ned. Siemens Mij. in ho tel „De Gouden Engel" gehouden \yerd. De voordeden van het electrisch koket werden door een causeur in een korti speech uiteengezet. Deze zijn: groote zuinigheid, meerder» hygiëne, het vorkomen van het aanbranden en volkomen gevaarloosheid. Een enquêti heeft uitgemaakt, dat 99% van de in 193.) electrisch kokende dames, deze methode pre fereerden boven eenige andere. Een kookster demonstreerde vervolgens de electrische methode op een Siemens-Protos drieplaats fornuis met oven, waarvan alle elementen in verschillende schakelstandei kunnen worden geregeld. Braadgeuren stegen in de „Gouden Engel"1 op en het was een buitengewoon smakelij ke leerzame voorstelling, waarvan de Scha ger dames genoten. Vooral het „roosteren" van het vleescl op een braadslee, het bereiden van karne melksche pap zónder klonten, het bakkei van een brosse sprits in den zuinigen oven had de volle interesse der huisvrouwen. D< kookster lichtte haar keuken-manoeuvre» op prettige wijze toe. Het kook-technische en economische pro fijt van dc lage temperatuur,, waarop met op het Siemens-Protos fornuis kookt, kwan duidelijk naar voren. In de pauze werden de dames onthaald o thee en cake en aan het slot van den mid- dag kon men den volmaakt toebereiden maaltijd in oogenschouw nemen. De demonstratie, welke het karakter droeg van een gezelligen theemiddag, had een zee* geanimeerd verloop. 4 HET NIEUWE SPOORBOEKJE In ons artikel van gisteren „Schagen en het nieuwe spoorboekje" schreven wij, dat de oude dienstregeling tot Maandag a.s. zal gelden. Dit is niet juist; de nieuwe dienstregeling gaat Zondag a.s. in. Zijn zoon meent belangrijke diiu gen ontdekt te hebben. De oogen van de wereld richten zich weer op Marconi's laboratori um, waar zoovele belangrijke uit vindingen werden gedaan. Hier werkt thans de zoon van den groo- ten man na diens dood in denzelf den zin verder. Eenige maanden voor zijn dood verteld» de wereldberoemde uitvinder Marconi stra lend aan zijn familie, dat het hem geluk zou zijn,- nieuwe sensationeele geheimen van het draadlooze verkeer op het spoor te komen. Hij experimenteerde op dat oogen- blik met golven, die een lengte van min der dan een meter hebben. En wat hij daar bij vastgesteld zou hebben, zou het meest fantastische zijn, dat zelfs hij in zijn lev had gevonden. Nu, zijn werk was niet afgesloten en on afgebroken werkte Marconi langs den dooi hem nieuw ontdekten weg voort. Dit zou de kroon op zijn levenswerk zetten. En zooals altijd, liet hij niemand een blik op zijn werk slaan. Wat hem deed besluiten, geen aanteeke- ningen van zijn experimenten te maken, ii niet bekend. Men spreekt van vrees vooi spionnage. Dat, wat hij in het hoofd had kon niemand hem ontstelen. Anderzijds ge loofde men eerst ook aan de mogelijkheid dat Marconi deze papieren zeer zorgvuldig zou hebben opgeborgen. Maandenlang is men dan ook op zoek naar eventueele noti ties geweest. Zij kwamen echter niet tl voorschijn. De uitvinder had zijn laatste ge heim mede in het graf genomen. Een grootsche toekomstl Nu trachten talrijke geleerden op grond van karige aanknoopingspunten het le venswerk van Marconi voort te zetten. Maar heel veel verder schijnt men daarmede niet te komen. Slechts Gulio Marconi, de zoon van den uitvinder, werkt in het laboratori um van zijn vader met succes. Hij, die steeds getracht heeft zich aan den gedach tegang en de wijze van experimenteeren van zijn vader te gewennen, meent nu i behulp van nagelaten constructies sporen te kunnen volgen en daarmede de voetstappen van zijn grooten vader treden. Naar hij verklaarde, zou het b reeds gelukt zijn veel weer te vinden en uui hoopt dan ook, dat het laatste raadsel voor hem niet onoplosbaar zal blijven. De ge leerden zijn van meening, dat Gulio Marconi in staat is, het werk van zijn vader voort te zetten en ongetwijfeld tot dezelfde groot te en beroemdheid kan geraken. Herdenking sterfdag maarschalk Pilsudski Ter herdenking van den derden sterfdag van maarschalk Jozef Pilsudski is gister ochtend in de _St. Jacobskerk te 's-Graven- hage een requiem-mis gelezen, welke werd bijgewoond door den Poolschcn gezant dr. W. Babinski, leden van de Poolsche legatie aldaar vertegenwoordigers van de Poolsche kolonie, graaf Rostworowski, rechter bij het internationale hof, zijn dochter, gravin Lu-I bienska en verschillende Hollandsche vrienden van Polen. Aan het slot van de godsdienstoefening werd op 't orgel het lied van de Pilsuclski'sl legioenen, „De Eerste Brigade" gespeeld, LU- che, Ingi uil

Schager Courant | 1938 | | pagina 6