BUITEN TARZAN DE VAN Prinses Juliana winkelt Non-stop vlucht van de K.L.M. naar Finland Geen roervcrklikker aan boord Gezagvoerder geschorst Nieuwe landinqslichten op Schiphol beproefd Radioprogramma DOOR jEDGAR R C E j BURROUGHSi No. 62. Rokoff stond als verlamd, zijn ogen pullden uit hun kassen, zgn mond viel open en het koude zweet brak hem uit. Achter zich had hij op het dek enige grote apen gezien, zodat hij naar die kan niet kon vluchten. Een andere aap klom over de railing in de richting van de Rus, terwijl voor hem de panter naderbij, sloop. Rokoff durfde zich niet te bewegen. Zijn knieën knikten. Met gebroken stem uitte hij een onderdrukte kreet. Op dat ogenblik sprong Sheeta op hem af en greep hem in zijn borst. Toen de Rus viel, keerde Jane zich verschrikt om. Maar een koude, minachtende trek kwam op het gelaat van Tarzan. Eindelijk was hij gewroken. De Rus was voor al zijn misdaden gestraft in deze ogenblikken van zijn vreselijk einde. Toen Tarzan na enkele minuten trachtte het lichaam van Rokoff aan de klauwen van de panter te ontrukken, rees de grote kat brom mend op en blies zelfs tegen de meester, die hij liefhad, zodat Tarzan verplicht was zijn voornemen te laten varen, liever dan zijn eigen junglevriend te doden. Behalve Pauvitch, de rechterhand van Rokoff waren alle hand langers ingerekend. Vier zaten er in de gevangenis van de Kinsaid en de rest lag in boeien. Die nacht kroop Sheeta, de panter over de brug. In de tropische maannacht deed het gebrul van het grote dier, de overwin naar van Tarzan's aartsvijand, de gevangenen het bloed in de aderen stollen, terwijl zjj door het raam van hun cel naar buiten staarden. (Nieuwe spelling.) H. K. H. Prinses Juliana heeft gisteroch tend, vergezeld van de hofdame Freule van Heemstra een wandeling door de binnen stad van Den Haag gemaakt. Te ongeveer half elf verliet de Prinses aan de achterzijde het Paleis, waarna aller eerst een bezoek werd gebracht aan de fir ma Schröder aan de Groenmarkt. Vervol gens wandelde H.K.H. naar de Bonneterie, en bezocht ten slotte nog de zaak van de firma Philippona in de Hoogstraat. Te 12 uur keerde de Prinses in het paleis terug, waarna zij kort daarop met Prins Bernhard per auto weder uitreed, luide toe gejuicht door vele belangstellenden. Ter gelegenheid van de opening van het vliegveld Helsingfors. Op 15 Mei a.s. zal de president van de Finsche republiek het vliegveld te Helsingfors officieel openen. Te dezer gelegenheid heeft de K.L.M. besloten een non-stop vlucht naar de hoofdstad van Finland te onder- Het traject SchipholAmsterdam zal ge vlogen worden met „de Ekster", een Lock heed Super Electra. De directeur van de K.L.M., de heer Plasman, de heeren de Vries, hoofd van de afdeeling handel en de Jong, vertegenwoordiger van de K.L.M. voor Scandinavië zullen de reis meemaken. De afstand bedraagt ongeveer 1650 kilometer en de vlucht zal ongeveer 5 uur duren. Zoo als bij dergelijke tochten gebruikelijk is, kunnen ook passagiers van dit extra-vlieg tuig gebruik maken. Voor Helsingfors beteekent dit nieuwe vliegveld een groote verbetering in verbin dingsmogelijkheden. Er bestond nu reeds gelegenheid om van Amsterdam via Kopenhagen en Stockholm naar Finland door te vliegen. Maar het Finsche vliegveld was van secondair be lang door onvoldoende outillage. Karakteristiek voor het luchtverkeer in Finland is het feit, dat gedurende eenige maanden van het jaar de vliegtuigen niet met wielen, maar met ski's zijn uitgerust ter vergemakkelijking van de landingen op de bevroren velden in het bergland. Tenslotte kan nog gemeld worden, dat „de Ekster" op 17 Mei naar Schiphol te rug zal vliegen. Aanvaring had voorkomen kan nen worden! De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam heeft gister uitspraak gedaan inzake de aanvaring van het motorschip „Kota Baroe" met het motortankschip „Manvan- tara" op de Palemhang-rivier op 9 Juni '37. De Raad is van oordeel, dat de oorzaak van deze aanvaring niet met zekerheid kan worden vastgesteld, al staat dan buiten twijfel, dat aan de gemeerd liggende „Man- vantara" ten dezen niets valt te verwijten en dit schip dan ook niets heeft kunnen doen om de aanvaring te voorkomen. De Raad kan op de pertinente verklarin gen van kapitein en tweeden stuurman niet anders aannemen, dan dat zich een defect in de stuurinrichting heeft voorgedaan. De oorzaak van dit defect kan niet meer worden vastgesteld. Uit het onderzoek is gebleken, dat een goed werkende roerverklikker op de „Ko ta Baroe" niet aanwezig was, het geen de Raad als een ernstige fout beschouwt. Ware deze verklikker in orde geweest, dan zou het defect in de stuurinrichting onmiddellijk zijn gebleken, waardoor wel licht tijdig de noodige maatregelen ter voorkoming van de aanvaring hadden kunnen zijn genomen. Ergerlijk gedrag in dronkenschap. De Raad voor de Scheepvaart heeft gistermorgen uitspraak gedaan in zake de klacht van den inspecteur generaal voor de Scheepvaart tegen een kapitein van een motorschip wegens dronkenschap en beleedi- ging van een Nederlandschen loods. De Raad is van oordeel, dat de klacht gegrond is en dat de gezagvoerder zich op zeer ergerlijke wijze heeft misdragen. De aangeklaagde zoo wordt opgemerkt zag dit bij de behandeling van deze zaak zeer goed in. Hij sprak de klacht niet tegen en betuigde veel spijt over het voorgeval lene. Volgens de eigen verklaring van den loods heeft deze aan boord twee borrels gebruikt. De Raad keurt dit ten sterkste af, hetgeen in dit geval te meer klemt, nu de loods zag, dat een deel van de bemanning onder den invloed van sterken drank was. Wat de aan den kapitein op te leggen straf betreft, acht de Raad een schorsing als gezagvoerder noodzakelijk en wel voor den tijd van drie maanden. UIT ONZE OOST Wissel wachter gedood Vrachtauto door trein meege sleurd. Uit Toeloengagoeng (Java) wordt, vol gens de N.R.Crt., gemeld, dat gisteren om half een bij Soember Gember Gempol een passagierstrein tegen een vrachtauto met aanhangwagen is gebotst, welke laatste door een afgesloten overweg heenreed. De wisselwachter werd gedood en de twee de chauffeur levensgevaarlijk gewond. De eerste chauffeur bekwam slechts lichte ver wondingen. De auto is geheel vernield. De aanhangwagen werd over een afstand van 200 meter meegesleurd. De locomotief en de bagagewagen werden zwaar beschadigd. De passagiers bleven on gedeerd. Smokkelaar in ontplofbare stoffen Rotterdamsch koopman twee jaar. krijgt De Middelburgsche rechtbank heeft den 42-jarigen Rotterdamschen koopman A. J. F. veroordeeld tot twee jaar gevangenis straf met aftrek van de preventieve hechte nis, omdat hij, zooals wij onlangs meldden, in een z.g. „Smokkelgordel" een hoeveel heid trotyl, (een zeer explosieve stof) en een aantal slagpijpjes bij Sas van Gent over de Belgisch-IIpllandsche. grens heeft probeeren te smokkelen. Do man verklaarde de explosieve stoffen naar Spanje te heb ben willen brengen. Van dit vonnis vorderde de procureur- generaal bij het Haagsche gerechtshof in hooger beroep bevestiging. Conform dezen eisch wees het hof giste ren arrest. Ia handen van de Rofterdamsche onderwereld Eisch tot ziuare gevangenisstraf tegen jongeman bevestigd. De 23-jarige koopman G. H. B., die negen inbraken te Rotterdam heeft gepleegd, was door de Rotterdamsche rechtbank tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld met aftrek van de preventieve hechtenis. In hooger beroep bij het Haagsche ge rechtshof betoogde hij, dat hij in de handen van de Rotterdamsche onderwereld was ge vallen, welke alle inbraken voor hem voor bereidde, zoodat dus veel personen hieraan mede-schuldig zijn geweest. De procureur vorderde echter bevestiging van liet vonnis van de rechtbank en con form dezen eisch heeft het gerechtshof gis teren arrest gewezen. Tienmaal grootere lichtsterkte dan tot nu toe. Op het vliegveld Schiphol worden onder leiding van ir. P. van Braam van Vloten, adviseur van de gemeente Amsterdam en den heer U. F. M. Dellaert, havenmeester van Schiphol, en in samenwerking met 't G.E.B. Amsterdam, proefnemingen gedaan met een nieuwe, door de Philips fabrieken ontworpen installatie voor de verlichting van groote vliegvelden. Dit nieuwe landingslicht van zeer groot vermogen bestaat uit 3 water- gekoelde superhoogedrukkwiklam- pen van elk 2000 W. De lijnvormige ontlading dezer lampen maakte de toepassing van cylindrisch-parabo- lische spiegels als reflector moge lijk, waardoor een waaiervormige lichtbundel met zeer groote hori zontale spreiding verkregen wordt. De verticale spreiding blijft tot 't noodzakelijke minimum beperkt. De lichtstroom per lamp bedraagt 120.000 lum.cn, de maximale helderheid 33000 kaars per cM2., terwijl de maximale iichtsterkte per spiegel 1.000.000 kaars bedraagt. Aan gezien zich achter elke lamp een spiegel bevindt en deze spiegels gemakkelijk in stelbaar zijn, is het mogelijk een totale lichtsterkte van niet minder dan 3 mil- lioen kaars te bereiken. Met dit nieuwe landingslicht verkrijgt men een 10-maal grootere lichtsterkte dan die van de thans op Schiphol gebruikte landingslichtcn. De installatie is voorzien van een speci aal koelsysteem, terwijl bij een eventueele stagnatie van de waterkoeling bij een der drie lampen, deze lamp automatisch wordt uitgeschakeld. De bediening van het lan dingslicht geschiedt vanuit den commando- toren. De eerste indruk van Nedcrlandsche en buitenlandsche autoriteiten was uitermate gunstig. Brand in villawijk In de villawijk van Enschede is gister middag brand ontstaan in het groote pand, bewoond door den textielfabrikant den heer H. B. Maurik. De brand ontstond op een bovenverdie ping, waar mevrouw Maurik bezig was met iict frisecren van haar haar. Hierbij ge bruikte zij een spiritustoestelletje. Plotseling ontstond brand in papier. Met groote snel heid breidde het vuur zich uit, zoodat alle pogingen om het te blusschcn vruchteloos bleven. De bovenverdieping is geheel in de asch gelegd. Verzekering dekt de schade. VRIJDAG 13 MEI 1988.. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. Algemeen Programma verzorgd door de KRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Bijbelsche causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten, m.m.v. solist. 1.00 Gramofoonmuziek. I.20 KRO-Orkest. 2.00 Orgelconcert. In de pauze: Gramofoonmuziek. 3.00 Zang, piano en gramofoonmuziek. 3.45 Gramofoonmuziek. 5.15 KRO-Melodisten, m.m.v. solist. 6.00 Land- en tuinbouwpraatje. 6.20 Vervolg concert. 7.00 Berichten. 7.15 Luchtvaartcauserie. 7.35 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 KRO-Orkest. 8.30 Russisch Balalaika-koor en orkest. 8.50 Piano voordracht. 9.00 Vervolg KRO-Orkest. 9.20 Vervolg koor en orkestconcert. 9.40 Vervolg pianovoordracht. 9.50 Vervolg KRO-orkest. 10.05 KRO-Boys, m.m.v. solist. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Joseph Wirtz en zgn orkest. II.3012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum H, 301,5 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 8.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.06—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Orgelspel. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 De Palladians en gramofoonmuziek. 2.00 Modepraatje. 2.20 Cabaretprogramma. 4.00 Esmeralda-Septet en gramofoonmuziek. 5.00 V'de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 De Ramblers. 6.30 Politiek radiojournaal. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.00 Causerie over de geestelijke grondslagen der democratie. 7.20 Berichten ANP. 7.30 Causerie „Vrouwen-vredesgang 1938". 7.35 „Lezen in den Bijbel", causerie. 8.CO Cello en piano. 8.30 Causerie over Gladstone. 9.00 Radiotooneel met muziek. M. m. v. het VARA-Theater-orkest. 9.30 Gramofoonopnamen. 10.20 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. 11.00 Orgelspel. 11.30 Jazzmuziek (Gr. pl.). 11.5512.00 Gramofoonmuziek. FEUILLETON. ETHEL M» DELI 58. Hij maakte zijn hand los uit die van Chris en was weg, voor Chris zijn verzoek nog eens had kunnen herhalen. En Chris deed geen poging om hem te weerhouden of hem te vol gen; daarvoor kende hij Pax te goed. Maar toen hij in de eenzaamheid voor het vuur zijn Pijp rookte, maakte hij het besluit, zich niet door Pax de wet te laten voorschrijven. Als hij de uiterste moedeloosheid had kun nen zien, waarmee Pax in den druipenden mist van den Octoberavond verdween, zou zijn houding anders zijn geweest. Want Pax liep als iemand, die ten doode toe vermoeid was. Moeizaam liep hij door de laan, terwijl de mistdroppels van de boomen op zijn schou ders druppelden. Hij had een zaklantaarn in de hand, die hem hielp de grootste plassen te vermijden. Het geluid van druipend water om hem heen vermengde zich met het diepe, nooft ophoudende rollen der golven. Hij kwam aan het tuinhek en haalde den nulssleutel te voorschijn. Er was nog licht in Claire's kamer, maar bij Yvonne was alles donker. Haar ramen werden door extra zware gordijnen .afgesloten om de lichtstralen van den vuurt0™ buiten te sluiten. Hij opende zachtjes de deur en trad het nuis binnen, waarna hij de deur achter zich grendelde. De stilte na het eentonig druppe len buiten, viel als iets voelbaars op hem. Hij bleef eenige oogenblikken op de mat staan, alsof h\j luisterde naar die uiterste stilte. Toen ontdeed hij zich van hoed en jas en hing ze aan den kapstok, waar Peters ze den volgenden morgen vroeg zou vinden. Hij stond op het punt naar boven te gaan, toen hij een schuifelend geluid boven zich hoorde; omhoog kijkend zag hij een witte ge daante langs de trapleuning in dé duisternis van de gang boven verdwijnen. Chulam! Een sterk gevoel van afkeer vervulde hem. Waarom sloop die kere' daar bij de trap rond? Het leek wel, of hij op wacht stond om zijn bewegingen na te gaan. Die voorbijgaande glimp van den sluipen den Indiër deed Pax opeens tot iets geheel anders besluiten, dan hij van plan was ge weest. Hij had recht door naar zijn eigen ka mer willen gaan, maar nu kreeg hij opeens een ander idee en hij wachtte niet om dit eerst te beredeneeren. Met beslisten stap liep hij de trap op, en wendde zich met een vastbesloten beweging naar de kamer, boven den ingang van het huis, waaruit het licht in den tuin had ge schenen. Het volgende oogenblik klopte hy zachtjes op de deur. HOOFDSTUK VII. Eerljjk spel. Een zachte stem antwoordde bijna onmid dellijk: „Een oogenblik, Ghulam! Zeg de mem-sahib, dat ik dadelijk kom." Pax klopte weer. „Claire," riep hij zacht, „mag ik binnenkomen?" Er volgde eenige oogenblikken van stilte, toen hoorde hij haastige bewegingen, waarna de deur geopend werd. Claire stond voor hem. gekleed in een zachtblauwe kimono, met het haar los over de schouders. Zg keek hem verschrikt aan. Wat is er, Pax? Is er iets niet in orde?" „Kan ik binnenkomen?" vroeg hij opnieuw. Zij keek aarzelend achter zich en deed t^cn een pas achteruit. Ja, ik geloof wel. Is er iets gebeurd?" H\j trad binnen en sloot de deur achter zich. „Ja, ik zou je gaarne even spreken ik moet je iets vertellen." Zij keek oni-ustig. „Yvonne kan mij elk oogenblik noodig hebben. Als het niet bijzon der belangrijk is, kan het dan niet tot mor gen wachten?" Hij schudde het hoofd met een harden blik in zijn oogen. „Neen, het spijt m(j, maar Yvonne kan je morgen ook noodig hebben. Luister Claire. Vanmiddag is hier iemand uit Bhanapore aangekomen. Kun je raden, wie het is?" Hij zag haar oogen groot worden van schrik. Zij werd doodsbleek, maar dadelijk vroeg zij: „Was het Chris Markham?" Pax staarde haar aan. Al had hij vermoe dens gehad toch had hij het niet werkelijk geloofd tot op dit oogenblik. „Wist je het dan?" zei hij. Zij boog het hoofd. „Ja, ik dacht dat hij zou komen. Ik had hem geschreven." „Je hebt hem geschreven!" zei Pax. Zij keek hem aan als in zelfverdediging. „Ja, dat is h\j haar schuldig na er aan mee gewerkt te hebben om dit alles over haar te brengen." Hij negeerde haar rechtvaardiging. „En je deed dit in het geheim zonder er mij van in kennis te stellen," zei hij. „Ik moest het doen," zei Claire. „Het scheen haar eenige kans. En ik geloof nog, dat Chris haar laatste kans is." „En hij dan?" zei Pax, „Wordt er met hem dan in het geheel geen rekening ge houden .Natuurlijk," antwoordde Claire op den zelfden zachten toon. „Het is ook voor zijn geluk?" „Voor zijn geluk?" herhaalde Pax. die z'- i niet meer bedwingen kon. „Een jongen als hij, met zijn geheele leven voor zich, trouwen met een half krankzinnig schepsel, dat „Pax! Houd op!" onderbrak zij hem scherp. „Zg is niet krankzinnig of iets dergelijks Je hebt het recht niet. dat te zeggen. Het is wreed het is slecht!" „Plotseling wendde zg zich van hem af alsof zij niets meer verdragen kon; hij zag haar schouders schokken. Maar hij gaf niet toe, hoewel hij Claire zelden zoo geschokt had gezien. „Ik moet het zeggen," ging hij voort, „omdat het waar is. En je wist, dat ik het zeggen zou, daarom heb je hem buiten mg om geschreven." Zij antwoordde hem niet, maar zonk neer op het voeteneind van het bed en liet haar hoofd op haar armen neerzinken als iemand die volkomen uitgeput is. Hg stond op haar neer te zien, vreemd, koud en streng. Hij kon haar geen troost ge ven. „Hoe ter wereld ben je ertoe gekomen?" vroeg hij. „Je wist, dat ik er nooit in zou kunnen toestemmen." Weer antwoordde zij niet. Nog stond hfi daar, eenige schreden van haar verwijderd en sloeg haar verdriet gade met een bitter ge voel van onmacht. Zij had dit gedaan met directe en zelfbewuste terzijdezetting van zijn wenschen, en wat kon hij nu zeggen? Hij kon slechts met al zijn kracht blijven tegenstre ven. „Het moet verhinderd worden," zei hij. „Als jg het niet doet, doe ik het." Bij deze woorden strekte zij haar armen uit in een beweging van wanhoop. „O, dat kan je niet doen!" zei ze. En zich oprichtend, keek ze hem moedig in het gezicht. „Nu hij hier is nu dat hij gekomen is moet je moét je de dingen hun eigen loop laten nemen! Het is de eenige kans, die zij ooit zal krijgen. Zij houdt van hem, en hij houdt van haar, anders zou hij niet gekomen zijn. Pax, je kunt je moogt nu niet tusschen die twee komen!" Haar bleek gezichtje was bevend naar hem opgeheven, de tranen stroomden haar langs de wangen. Zij strekte haar handen smeekend naar hem uit en klemde zich toen aan zijn arm vast. „Pax, ik weet dat je hen vroeger veroor deeld hebt, en je had gelijk, het was niet goed. Maar haar huwelijk was ook niet goed. Ik vind het vreeselrjk om Guy te be schuldigen, maar ik moet het zeggen. Hij maakte haar niet gelukkig. Het moest op de een of andere wijze in een drama eindigen en ik heb het mijzelf tallooze malen verweten, dat ik hem in haar leven heb gebracht. Zij hadden elkaar niet, werkelijk lief. Maar dit dit is anders. Zij en Chris zijn voor elkaar geschapen, zij moesten elkaar liefhebben. O, Pax Pax sta hun geluk nu niet in den weg. Er hangt zooveel van af, veel meer dan je meent. Haar woorden gingen over in snikken. Zij leunde met haar hoofd tegen hem aan, haar geheele figuurtje schokte van haar snikken. Pax stond bewegingloos, z(jn gezicht ver trokken van grimmig dulden, zgn oogen blik ten strak over haar hoofd. Na eenige oogenblikken van zwijgen begon hij te spreken op zachten, maar absoluut be slisten toon. „Ik zal mij nooit hierbij neer leggen," zei hij. „Je wist en Yvonne wist het ook dat ik er tegen zou zijn. Het is hopeloos onmogelijk. Je zou het eene kwaad met een ander trachten goed te maken, wat nog veel erger is. En waarom zou Chris haar meer kans op geluk geven? In je hart weet je, dat Yvonne nu honderd procent minder geschikt is om te trouwen, dan zij ooit vroe ger was. Een huwelijk met een jongen als Chris zal haar geschokte zenuwen niet beter maken. Het is dwaasheid je zoo iets te ver beelden." „Maar geluk zou haar genezen!" Weer hief zij haar gezicht smeekend tot hem op. „O, denk niet, dat ik de kwestie niet van alle kanten bekeken heb dat heb ik werkelijk gedaan! En ik weet, dat dit de eenige weg is. Ik dacht eerst dat het rustige leven hier, haar terug zou brengen tot het geluk, maqr dat is niet het geval geweest, en toen zag ik, dat dit nooit mogelijk zou zijn dat zij steeds verlangde naar Chris Markham, die haar uit dien vreeselijken put van ellende moest verlossen, en haar 'het leven weer te rug zou geven. Er is niets en niemand anders, die dat voor haar doen kan. en ik heb gebe den en gebeden, dat Chris het begrijpen zou en hier komen. O, Pax. je kunt hen nu niet in den weg staan, dat zou niet rechtvaardig zÜn*" (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1938 | | pagina 7