Modebladen Met het verkeerde Firma SCHMALZ Verslagenheid op de Kooy been uit bed stappen SCHAGEN Boekhandel TRAPMAN behoort tot 'i verleden feaexdcv De mislukte opstand ia Brazilië Uit onze omgeving W1ERINGEN WIELERBAAN WORDT TOCH GEOPEND. Meldden wij enkele dagen geleden, dat de Wieringer Wielerbaan dit seizoen, we gens de hooge exploitatiekosten, niet zou worden geopend, thans kunnen wij mede- •deelen, dat de directie haar standpunt heeft gewijzigd en toch de poorten van de wielerbaan zal openen. Ongetwijfeld zal men in wielerkringen in den kop van Nd.- Holland met dit besluit zeer ingenomen zijn. Vergeten mag toch niet worden, dat de Wieringer wielerbaan de wielersport in ons gewest in niet onbelangrijke mate heeft ge populariseerd. NEDERL. BOND VAN BOERINNEN E.A. PLATTELANDSVROUWEN. Een leerzame gezellige avond. De afdeeling Wieringen van den Ned. Bond van Boerinnen e.a. pl. vrouwen hield gisteravond in Cinema de Haan een alge- meene vergadering. Te ruim acht uur heet mevr. BakkerKuut de aanwezigen welkom, waarna de secreta resse de notulen voorlas, deze werden goed gekeurd. Uit het jaarverslag van mevr. de Groot Bakker bleek dat het leden aantal steeg met 24 en thans 145 bedraagt. Namens de kascommissie bracht mevr. Vermelen—Dover verslag uit opn zeide alles in orde bevonden te hebben. Er was een batig saldo f 28.28 Bestuursverkiezing. Aftredend waren, de dames: Comelissen, de Haan—Bosker en de Groot—Bakker; laatst genoemde was niet herkiesbaar. Herkozen werden de dames Comelissen en do Haan—Bosker en gekozen mevr. BoskerKoorn. Besloten werd half Juni een tocht te maken naar de bloemenveiling te Aalsmeer en een bezoek te brengen aan de bekende R. en D. bclvangselfabricken te Amsterdam] voorts winkelen en gezelligheid. Hierna hield den heer M. J. Bosker, her bergvader van onze Jeugdherberg „Nieuw- land" een praatje over „De Jeugdherbergen- beweging in Nederland." Na eerst een kort inleidend woord gespro ken te hebben declameerde mevr. Tysen- Bosker een propagandistisch gedicht van don heer Bosker zelf, getiteld „Ouders". Dit mooie zoo goed voorgedragen vers had een zeer aandachtig gehoor bij alle dames. Toen den heer Bosker z'n rede dan ver volgde, loonde hij ons allereerst de groote verschillen tusschen de schoolreisjes vroeger en die van thans, welke soms langs de herbergen gaan. In het kort schetste spre ker ons het trekken der jeugd. Ook het trekken der rijpere jeugd werd door spr. behandeld. We hebben hier, zeide spr. een 70-tal leden bijna alleen dames en hoe komt dit? Welnu dit is voorzeker te wijten aan het feit dat men hier de vacantie nog niet ingevoerd heeft. Maar Moeders het ligt ook op Uw weg hiertoe zooveel mogelijk mede te werken. Het. zijn hier nog maar enkelingen, die vacantie hebben en U zult het toch met me eens zijn dat de jeugd tot b.v. 23 jaar wel 8 tot 14 vacanticdagen toekomt. Laten wij alleen medewerken aan dit jeugdwerk tot opbouwing der jeugd zelve. Aan dc hand van diverse lantaarnplaatjes toonde spr. ons nog verschillende in- en exterieurs van herbergen, de een al mooier dan dc ander. Aan het. einde had de heer Bosker dan ook een hartelijk appalus in ontvangst te ne men voor het gesprokene en vertoonde. Wij zouden onvolledig zijn indien we niet opmerkten dat we op heerlijke cake en sprits door een der dames zelf gebakken, werden onthaald. De succes-revue. Naar we vernemen is men van plan de bekende revue „Reken Maar, 't wordt Won derbaar", welke reeds tweemaal met over weldigend succes voor overvolle zalen is vertoond, nog eens te doen opvoeren. Trekkersavond. Binnenkort zal in de Jeugdherberg alhier een Trekkersavond gehouden worden, waar* op niet alleen de leden, maar ook vooral de nietledcn welkom zullen zijn. NIEUWE NIEDORP Steun aan kleine tuinders. In deze gemeente zal zoo mogelijk met ingang van 1 Juni a.s. de steun aan kleine tuinders worden ingevoerd. Vrijdagmorgen bestaat er gelegenheid voor hen die mce- nen hiervoor in aanmerking te komen, zich. ter secretarie aan te melden. Vergadering Vrouwen-Vredebond. Dinsdag 10 Mei jl. vergaderde de Algem. Ned. Vrouwen-Vredebond afd. N, Niedorp. Waar deze vergadering in hoofdzaak be legd was voor het houden van besprekin gen over de a.s. Vrouwen-Vredesgang te Den Haag, waren uit den aard der zaak de meeste bezoeksters tevens deelneemsters voor b.g.n. demonstratie. Allereerst werd het zakelijke gedeelte (financiën, enz.) hier over afgehandeld. Een dertigtal deelneem sters gaf zich op. Gezien het ledental (pl.m. 140) was dit resultaat niet schitte rend, maar toch 't kon slechter. Als tweede punt van de agenda volgde bestuursverkiezing. Voor de afgetreden da mes Meijer-Bruin en Dekker-van Dam wer den gekozen resp. als 2e secretaresse en 2e penningm., de dames Stenneberg-Pranger en Arts-Wildeman. Hierna was behandeling van den be schrijvingsbrief voor de Algem. Vergadering aan de orde, welke geen bijzonderheden opleverde. Tot afgevaardigden werden ge kozen Zuster Kok en Mevr. Arts. Nadat nog op verdienstelijke wijze door een der dames eenige gedichten werden voorgelezen, sloot de voorzitster met een opwekkend woord de vergadering. ANGSTIG VOORGEVOEL. Op het vliegkamp De Kooy heersch- te gistermiddag groote verslagenheid. Om vier uur werden de brokstukken van het lesvliegtuïg E. 6, dat gister middag van 1200 meter hoogte in de Waddenzee neerstortte, geborgen. Een chaos van stangen en spanten. Het had dc menschen aangegrepen, al had dit ongeluk dan ook geluk kig geen menschenlevens geëischt. Een half uur daarna, om half vijf, rinkelde opnieuw de .telefoon in de wacht van het vliegkamp en kwam de ontstellende tijding van een onge luk met de E. 1, waarvan wij elders in.dit blad melding maken. Do vlag naast het commandantsverblijf werd halfstok gelieschcn. Het bericht is de officiers, onder-officiers en ver blijven van de manschappen bekend gemaakt, door den waarnemend com mandant van de Kooij, luit ter zee der 1e kl. L. H. Quant. Kolonel v. Al- Ier was, in verband met den Lucht vaartdag, naar Groningen vertrok ken. Er heerschte diepe verslagenheid onder de menschen. 's Morgens waren de 11 vlieg tuigen van het vliegveld opgestegen. In es- cadrillevorm, twee groepen van drie en een van vijf, waren ze in Oostelijke richting weggevlogen. Jonge kerels, wan bij het vlieg- wezen zijn uitsluitend, jonge, gezonde men schen in dienst. Een uiterst serieuze keuring gaat aan iedere aanstelling vooraf. Men kon niet bevroeden dat een van de kisten niet meer terug zou keeren, al was er dan ook bij sommi gen een soort angstig voorgevoel. Het is als een soort fatum, dat na een ongeluk er meerdere volgen. „Let u maar op bij de K.L.M.", zei een der officieren. Twee, drie ach ter elkaar. En vorig jaar bij den M.L.D. in Indië. Twee groote T.-vlieg- tuigen stortten na elkaar neer. En ook vroeger in de geschiedenis van de luchtvaart, is het eene ongeluk altijd kort op het andere gevolgd. „Hoe het komt?" Ja, dat weten we ook niet. „Maar we gelooven niet dat de zenuwen de menschen parten spelen, daarvoor zijn ze te gehard, daar zijn ze vrij van." De officier-vlieger Dusseldorp, was juist Maandagavond in Den Helder gekomen. Voor het onderhouden van zijn vliegvaardig- heid komt hij een drietal dagen in de week van den Haag naar De Kooij. Advertenties IN PLAATS VAN KAARTEN. Geboren: JACOB ARIE, Zoon van W. STROOPER en V. STROOPER—Kossem Eenigenburg, 11 Mei 1938. Te koop: 1 Dressoir, 1 Buffet, l Linnenkast, 1 Schuiftafel, 1 Keukentafel, 4 mooie Keuken stoelen. 1 Haardfauteuil, 1 Bu reaustoeltje, 1 Singer Naaima chine, 1 Boekenstandaard, 1 Kinderwagen. C. BONTES, Heerenbosch- straat, Schagen. Biedt, zich aan: HUISHOUDSTER. P.G., rn.b.1.» uit den boeren stand, in kl. moederl. gezin, of li§er alleen. Br. onder no. 333 Bür. van dit blad. Te koop gevraagd voor hoo- gen prijs BIGGENMERKEN. door P. NES Pz., Oostwoud. De aan alle deelen van het lichaam steun gevende EPEDA-MATRAS doet U niet alleen een gezonde slaap genieten, doch U ontwaakt ook volkomen uitgerust 1-persoons vanaf f 39.00 2-persoons vanaf f 49.50 De verkoop van Epeda-matrassen wordt slechts gegeven aan die zaken, die een reputatie genieten van betrouwbaarheid. Koopt uw Epeda-matrassen bij ÏRI tliti „Hij was een zeer bekwaam vlieger", zegt. de heer Quant. „Een man die al jaren bij de marine-luchtvaart is en zoowel hier als in Indië veel gevlogen heeft. De M.L.D. zal zeker veel aan hem missen." Do korporaal-vliegtuigmaker Hoekstra, werd door den chef van den technischen dienst van De Kooij, de off. M.S.D. 2e kl. G. v. d. Tak, gekenmerkt als een zeer betrouw baar en rustig mecanicien, die ook reeds verscheidene jaren bij den M.L.D. is. Hoek stra was gehuwd, doch had geen kinderen. ,,'t Ongeluk is verschrikkelijk", zeggen de beide leidende figuren en het is om er ons opnieuw bij te bepalen, dat de techniek niet alles is en dat men daarop niet volkomen zijn vertrouwen kan stellen." De grasmat van De Kooij ligt te glanzen in de late zon. Duizend madeliefjes steken hun kopjes boven het groen. Beeld van het nieuwe jonge leven. Tragische tegenstelling. Achter do groote hangar davert de motor van de Z. 16. Het werk gaat door. Opzij van deze hangar staat de materiaal wagen, ge reed om op het eerste sein weg te rijden. Pionierswerk van Dusseldorp De bft-cïeze ramp -in Groningen zoo tra gisch hmgnkonïbfc 't dffi'cier-vlieger Dussel dorp, heeft, naar de Tel. meldt, veel gevlo gen op Nieinv Guinea, waar hef, een heel moeilijk vliegterrein is en hij aan het land' door zijn tochten groote diensten heeft be wezen. Bij zijn vlucht van het vorige jaar op Nicuw-Guinea deëd hij een merkwaardi ge ontdekking. Hij ontdekte n.ï. Zuidelijk van den Wilhelmina-top een nog onbekend groot meer, waarvan men het be staan "tot heden niet had geweten* Metf heeft ter herinnering aan den koenen vlieger dit het Dusseldorp- mcer genoemd. Dusseldorp heeft later nog andere meren ontdekt en eveneens een belangrijke ri vier, die op geen enkele kaart voorkwam. Deze rivier, de Beckingrivler genoemd, heeft hij geheel gevolgd met het vliegtuig. De vlieger heeft getoond speciaal voor Nicuw- Guinea-groote belangstelling te hebben, het geen wel geillustreerd wordt door het feit, dat hij de laatste maand bezig was met, een publicatie over de luchtvaart op Nieuw- Guinea, waarin hij aantoont, dat de lucht vaart Nieuw-Guinea heeft ontsloten. Deze publicatie zal- binnenkort Verschijnen. Dus seldorp stond onder zijn collega-vlegers hij zonder goed aangeschreven en bezat een hoog vliegmoreel. De ruïne na de fatale instorting van den ouden muur in de Hoogstraat te Rotterdam, waarbij zeven personen om het leven kwamen Belgische regeering blijft Met 101 tegen 76 stemmen votum van vertrouwen Na een landurig debat, en nadat de frac ties zich terug gterokken hadden om zich te beraden, heeft de Belgische Kamer met 101 tegen 76 stemmen en 8 onthoudingen haar vertrouwen in de regeering uitgespro ken. Vandervelde had tevoren verklaard, dat hij voor de regeering zou stemmen, omdat hij niet de verantwoordelijkheid op zich wilde nemen de meerderheid te verbreken. De Rexisten zagen van liet woord af. President Vargas vocht met der revolver in de hand. De opstand in Brazilië, waarvan wij giste ren reeds mleding maakten, is mislukt. Een officieel commnniqné.' meldt hierover het volgende: Een bende gewapende groenhem- den en burgers, die de uniformen droegen van politiebeambten en ma rine-officieren, heeft een poging ge daan eenige openbare gebouwen, o.m. het ministerie van marine en het Guanabar-paleis te bezetten. De opstandelingen slaagden er in het ministerie van marine in hun be zit te nemen, doch om vijf uur werd dit door militairen heroverd. Het nationale departement voor propagan da heeft per radio medegedeeld, dat de re geering den toestand meester is en dat het overal in het land rustig is. De gevechten hebben eenige uren geduurd. De groenhem- den staken eenige barakken in brand. Nadere bijzonderheden. De gevechten begonnen kort na middernacht, toen de opstandelingen zich naar de strategische punten be gaven en tegelijkertijd hun aanvallen richtten op dc openbare gebouwen en de telegrafische, telefonische en ra diostations. Gesteund door slechts een twintigtal soldaten, vocht presi dent Vargas, staande op het halkon van het paleis, een revolver in de hand en met zijn vrouw, zijn dochter en zijn zwager naast hem, onver moeid tegen de honderden opstande lingen, die later op de vlucht wer den gedreven door de militaire poli tie, welke met machinegeweren te hulp kwam. Het ministerie van marine werd door een duizendtal marinesoldaten heroverd. Tij dens dezen strijd vielen verscheidene doo- den, waaronder Hasselman, de leider der belegerde rebellen. De laatste sterkte der opstandelingen viel, toen de marinetroepen het radiostation bezetten. Er zijn honderden arrestaties verricht, grootcndecls onder matrozen en vlootoffi- cieren. Bestrijding rassenleer De R.K. Seminaria en Universi teiten in het harnas. „Verfoeilijke voorstellingen." 'Alle R. K. universiteiten en hoogescholen op de geheele wereld hebben den tekst ont vangen van een circulaire tegen de rassen leer. Dit document heeft den vorm van een tot de rectoren gerichten brief, afkomstig van de H. Congregatie der Seminaria en Universiteiten, waarvan de Paus de prefect is. Met alle middelen, ontleend aan de biolo gie, geschiedenis, apologetische philosophie, juridische en moreele wetenschappen, moe ten, aldus het document, de volgende on: houdbare beweringen worden bestreden: Ten eerste: de menschenrasson zijn door hun natuurlijk en onveranderlijk karakter zoo verschillend, dat het nederigste onder hen verder van het verhevenste verwijderd is dan van de hoogst ontwikkelde diersoort. Men moet op alle manieren de kracht van het ras en de zuiverheid van het bloed bewaren en aankweeken. Uit het bloed, als zetel van den ras-aard', komen eigenschappen van den mensch voort< Het hoofddoel der opvoeding is.de rasei genschappen tot ontplooiing te brengen, en de geesten te bezielen met een brandende liefde voor het eigen ras als voor het hoog- ste goed. De godsdienst is onderworpen aan de wet van het ras en moet daaraan worden aange past. De hoofdbron en de opperste wet van elke rechtsorde is het rasinstinct. Er bestaat slechts de komos oftewel het heelal der levende wezens. Alle dingen, de! mensch inbegrepen, zijn slechts verschillen de vormen, die in den loop der tijden het levend heelal verruimen. Ieder mensch bestaat slechts vanwege den staat. Al was hij van rechtswege bezit, f komt slechts voor uit het feit, dat de staalj het hem afstond. Deze verfoeilijke denkbeelden zijn gemak kelijk met andere aan te vullen. De Heili ge Vader, prefect, van onze congregatie, ii overtuigd, dat gij niets achterwege zult la ten om de voorschriften, in dezen brief vervat, haar volle uitwerking te doen krij gen." SCHAGE the Ee; Zi AUTOBUSONGEVAL. Zooeven1 reed de heer Keetman, de zoon van den Habo-directeur met een Habo-bu$ tegen het zonnescherm van de winkel van. den heer Hoogland in de Landbouwstraat, Het zonnescherm schoot door de ruit„dat brak. Persoonlijke ongelukken-kwamen niet voor daar dc bus geen passagiers bevatte. Ook een ruit van de bus werd vernield. SCHAGEN, 12 Mei. 3 Stieren 80—200, 32 geldekoeien, magere i 110—1S0, 23 idem vette 200—300, 35 kalf- koeien 190325, 12 pinken. 1501S0, 195 nuchtere kalveren 714, 153 overhouders 18—24, 405 lammeren 7—11, 6 bokken en geiten 0.5014, 6 vette varkens 0.500.51, per Kg., 125 biggen f 17—25, konijnen 0.30— 1.20, kippen 0.751. BROEK OP LANGENDIJK, 12 Mei. Aanvoer: 900 bos rabarber fS.20, 5800 Kg Deensche witte kool fS.509.20. NOORDSCHARWOUDE, 12 Mei. Aanvoer: 250 Kg. aardappelen, bi. ditd 3.40, 9000 Kg. D. witte okol 8.90—10.40. ALKMAAR, 11 Mei. Aardbeien f 17—24, andijvie f20.50—2% asperges f 12—31, bloemkool 1 f 12—17, idera II f 8—10, kropsla f 1.505.50, gele kool 7.70, prei 6.60—9.30, peterselie 23, postelein 0.77 0.S9 rabarber 59, raapstelen 1.201.60, radijs 1.502.40, selderie 11.60, spinazie 0.12—0.60, snijboonen 30.tomaten 22.- wortelen 815.50, witlof I 10.5012, idem II f9.—. MIDDENMEER, 11 Mei. Graanbeurs. Witte tarwe voer 6.50—7, wintergerst 77.30, zomergerst 77.50, wit te haver 5.256.25, groene erwten 910.25, duiveboonen 9.5010.50, kanariezaad 7.50— S.25, blauwmaanzaad 32—34, kanvijzaad 20.50-21.50. AMSTERDAM, 11 Mei. Veemarkt. 249 Vette kalveren: Te kw GO68 ct., 2e kw. 50-58 ct., 3e kw. 42—50 et. per Kg. levend gewicht; 105 nuchtere kalveren f 610 per stuk, 199 varkens*] vleeschvarkens, wegende van 90110 Kg. 6162 ct, zware varkens 59—60 ct., vette varkens 5859 ct. per Kg. slachtgewicht. Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Vette kalveren, ruime aanvoer, handel stug, prijzen lager, weinig eerste kwaliteit. Nuchtere kalveren, matige aanvoer, handel vlug, prijzen hoo- ger. Varkens, behoorlijke aanvoer, handel stug, prijzen lager. LONDENSCHE WOLVEILINGEN. Londen, 10 Mei (Reuter). Op de heden gehouden openingsveiling, waar 9069 balen wol werden aangeboden, waaronder 2773 Zuid-Amcrikaanschc, en 7082 verkocht, be- stond algemeen goede vraag, vooral voort de goede soorten. Slipes en mindere kwaliteiten daarentegen werden veelvuldig opgehouden, tengevolge van de hooge limieten. In vergelijking met het slot der vorige se rie waren de prijzen onveranderd. Slechts Slipes noteerden 5 lager*

Schager Courant | 1938 | | pagina 8