Twee treinen botsten op elkaar Moorddadige luchtaanval op Chineesche stad DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER leide hoofdsporen n versperd1 België's eerste socialistische Premier Revolutie-haard in Rotterdam De Alkmaarsche motorraces blijven ZUID (AANDAG 16 MEI 1938. 81e Jaargang. No. 10572. Laan, Schagen, TeL 20. tfllgo-s- <tec N.V. Uitg.-Mir. „HoHonds Noorderkwartier- POORWEGONGEVAL OP DE LIJN BNHEM—UTRECHT. Drie personen licht gewond, groote materieele schade. Gisteravond om half twaalf heeft zich op de spoorlijn Arnhem-Utrecht nabij het station Ede, een vrij ern stige botsing voorgedaan tusschen den electrischen sneltrein Arnhem- Utrecht en een motortrein van den dienst AmersfoortEdeArnhem. Beide treinen werden ernstig be schadigd en de twee hoofdsporen werden geheel versperd. Drie per sonen hebben verwondingen opge- loopen, doch gelukkig van lichten aard. Onmiddellijk na het bekend worden van het ongeluk zijn een aantal spoorwegautoriteiten uit Utrecht naar Ede vertrokken, onder wie de inspecteur van het vervoer, de hr. Rambonnet en ingenieur Hupkes, chef der afdeeling tractie. Met man en macht is men bezig de baan rij te maken, o.a. met behulp van kraan- -agens. Men venvacht niet voor heden- Lorgen gereed te zijn. In de nachtelijke uren heeft het trein- erkeer geen stooritis van de botsing onder einden, aangezien er van Zondag op Maan- ig geen goederentreinen rijden. De oorzaak nog niet bekend. Het ongeluk gebeurde op _n kruising en vermoedelijk is een der eide treinen te ver doorgeschoten. Het waren de treinen no. 3752, welke om 2.5S uur uit Zevenaar en om 23.11 uit rnhem naar Utrecht waren vertrokken en 3753, welke om 22.40 Amersfoort had erlaten en om 23.18 uit Ede was vertrok- en naar Arnhem. De electrische trein uit Arnhem bestond it zeven rijtuigen, die bij de botsing aan- ienlijke schade hebben opgeloopen. Het rootstc gedeelte van de onderstellen is uit e rails gesprongen en ernstig vernield. Ook ie motortrein werd zwaar beschadigd. Gewonden bij het ongeval zijn: de 25-jarige nej. J. Tailleur, wonende le Oosterpark- traat te Amsterdam en mevrouw Geurts uit Jtrecht, 27 jaar oud. Nadat door eenige ge- leesboeren, onder wie dr. Hymans uit Ede ie eerste hulp was verleend, zijn beiden ■esp. met een personenauto en een zieken- luto naar het Julianaziekenhuis te Ede over- ebracht. Het bleek dat mcj. Tailleur een ichte hersenschudding had opgeloopen, ter- vijl mevrouw Geurts waarschijnlijk een kneuzing aan het bekken heeft gekregen. De bestuurder van den electrischen trein kreeg lichte verwondingen en kneusde een voet. Hij kon ter plaatse worden verbonden cn is met een extra dieseltrcin naar zijn woonplaats Amsterdam, vertrokken. In den tr&n uit Arnhem, den laatsten van Zondag, zaten vrij veel passagiers, deze zijn overgestapt in een Dieseltrein, welke tot dat 'doel uit Utrecht naar Ede was gezonden. Deze Dieseltrein is om 01.43 uur uit Ede naar Utrecht teruggekeerd, waar hij om 2.15 uur aan het C. S. is gearriveerd. Van de ge strande reizigers waren er 33 op weg naar de hoofdstad, waarheen zij eveneens per extra trein 2ijn vervoerd. De gevolgen van vandaag. Daar een deel van de bovenleiding is ver- uield, is het vrijwel uitgesloten, dat vandaag een electrische tractie tusschen Ede en Arn- lem mogelijk is. Het ligt in de bedoeling de internationale reinen te doen loopen over Geldermalsen KestcrenArnhem, zoolang de andere lijn versperd is. Voor het .overige is besloten een nooddienst in te stellen met electrische trei nen van Utrecht tot Ede, waar de reizigers zullen moeten overstappen in Diesel-treinen, die hen verder naar Arnhem zullen vervoe ren. In omgekeerde richting zal het perso nenverkeer op overeenkomstige wijze wor den geregeld. Het is mogelijk, dat deze regel matig niet dadelijk aan het begin van den dienst zal kunnen worden toegepast. Zij zal dan echter zoo spoedig mogelijk in den loop van den ochtend tot stand worden gebracht. Het had veel erger kunnen zijn. Bij het aanschouwen van de aan gerichte verwoesting was de eerste indruk, dat men, gezien de hevigheid van de botsing, van geluk mag spre ken dat er hierbij geen dooden te betreuren zijn en het aantal gewon den tot slechts drie beperkt bleef, wier verwondingen van dien aard ztfn. dat geen blijvend letsel daar van het gevolg zal zijn, De botsing, welke juist tegenover de kunstzijdefabriek E.N.K.A., welke op een 400 M. afstand van het station Ede is gele gen plaats had, werd op dit station gehoord en ook nam men hier een vuurstreep als van een bliksemschicht waar, zoodat men onmiddellijk veronderstelde, dat de gevol gen van een dergelijke botsing hoogst ern stig moesten zijn, Weliswaer had de elec trische trein, welke met een snelheid van 120 km. rijdt, reeds afgeremd, om het sta tion binnen te komen, doch dc snelheid was toch nog van dien aard, dat van een onmiddellijk stoppen door krachtig remmen geen sprake was. Aan het feit, dat het gedeelte van den trein, waarin de passagiers zich bevonden, reeds den wissel waren gepasseerd en de aanrijding juist op dezen wissel geschied de, is het te danken, dat er niet veel meer slachtofers van deze botsing zijn. Ook .de bestuurder van den aangereden trein, die door het gebeurde erg overstuur was, kon na korten tijd naar zijn woonplaats ver trekken. Hoe het ook zij, of de machinist hets ignaal, dat voor zijn trein op onveilig stond niet heeft opgemerkt, ofwel hij door een nog niet opgehelderde oorzaak niet in staat was den trein tijdig tot stilstand te brengen, vaststaat, dat hij op dat oogenblik het station Ede niet mocht binnenrijden. DE NIEUWE REGEERING GEVORMD. De Belgische minister van Buiten- landsche Zaken, Spaak, is geslaagd in het vormen van een nieuwe re geering. Gisterochtend om kwart over elf heeft hij de samenstelling der nieuwe regeering bekend ge maakt. Spaak is premier en Minister van Buitenlandsche Zaken; Max Leo Gcrard is belast met het departe ment van financien, en Lt. gen. De- nis met dat van de landsverdedi ging. Inval van de politie in commu nistische propagandaschool. De Rotterdamsche Vreemdelingen dienst heeft dezer dagen in de Tochtstraat 31 een overval gedaan en daar een communstische propa gandaschool ontdekt, waar op dat oogenblik juist les gegeven werd aan Duitsche immigranten. Een zestal „leerlingen" en een leeraar zijn aangehouden en overgebracht naar het hoofdbureau van.politie. De namen van de mannen zijn, aldus het Hsbl., niet be kend. Zij noemden elkaar alleen met voor namen en hoewel zij in het bezit van pas sen, zijn, waarop namen vermeld zijn, be staat er geen zekerheid, dat deze namen juist zijn. Naar men weet vertoeven com munisten heel vaak op heimelijke wijze bij geestverwanten. De politie tracht hen daar zooveel mogelijk op te sporen, doch dit werk is vrij moeilijk, omdat de menschen meestal voortdurend van adres veranderen. Meermalen al kreeg men hier te Rotterdam den indruk, dat deze communisten hier in Nederland hun agitatie trachten voort te zetten. Bewijzen daarvoor waren nooit te leveren. In dit geval is echter ten duide lijkste gebleken, dat zij ook hier in Neder land hun actie voortzetten. In het lokaal in de Tochtstraat werd theorie gegeven aan de leerlin gen over de crisis, over den staat en ook over Nederland, het land waar zij op het oogenblik vertoeven. Tijdschriften, 'brochures enz. waren in groote menigte voorradig. Ook de leerstof is meegenomen naar het hoofdbureau van politie. Aan een kern van de revolutionnaire agitatie door buitenlan ders is door deze wijze van optreden de werkzaamheid ontnomen. Motie van E.D.D. tegen de werkloosheid E.D.D.'ers in het openbaar niet tezamen met communisten of nationaal-socialisten! Op de algemeene vergadering van de Ne- derlandsche beweging „Eenheid door Demo cratie", te Utrecht gehouden, werd prof. ir. W. Schermerhorn te Delft met algemeene stemmen tot voorzitter gekozen. Tot leden van het bestuur werden benoemd de oud voorzitter Dr. H. Faber, wiens benoeming de vergadering vergezeld deed gaan van luide ovaties en de heer D. W. Stork Jr. te Hengelo, die eveneens met overgroote meer derheid van stemmen werd gekozen. Dc vergadering nam vervolgens een mo tie aan, waarin zij overweegt, dat een toe stand van langdurige werkloosheid een voedingsbodem is voor extremisme cn dic tatuur en mede daarom haar overtuiging uitspreekt, dat met forsche middelen de werkloosheid moet worden bestreden. Verder sprak de vergadering, op voorstel van het bestuur, als haar meening uit, dat het niet gevvenscht is, dat bestuursleden en leden van E.D.D. samen pet communis ten of nationaal-socialisten in het openbaar optreden en dat het evenmin gewenscht is, dat zij spreken op vergaderingen, belegd door organisaties, waarvan vaststaat, dat zij communistisch of nationaal-socialistisch getint zijn. Dit nummer bevat 8 pagina's R.K. journalisten beschermen minister Goseling Protest ter/en viisbruik van pers vrijheid" in de zaak-Oss. Tijdens de jaarvergadering van de Neder- landsche Roomsch Katholieke Journalisten- verecniging, welke te Utrecht gehouden werd, bracht de voorzitter, mr. F. A. Geise, de persvrijheid ter sprake. Hij uitte een protest tegen de vernietiging van de pers vrijheid in Oostenrijk. De persvrijheid is, al dus spr. ok een zaak die in de affaire- Oss een rol heeft gespeeld. Het gebeurde doet ons wel afvragen of het niet ge wenscht zou zijn deze vrijheid op te heffen voor die elementen, die bewezen hebben die vrijheid niet waard te zijn. Een protest tegen de houding van een aantal dagbladen in de zaak-Oss, zal nader door het bestuur worden geformuleerd. Mond- en klauwzeer bijna verdwenen Wij hebben, aldus het Hsb., nog eens ge ïnformeerd, hoeveel dieren in den laatsten tijd door de drie groote destructoren in ons land zijn vernietigd, die gestorven waren op boerderijen, waar mond- en klauwzeer was voorgekomen. Het resultaat is, dat sedert medio Maart dus in twee maanden dit aantal slechts 311 stuks heeft bedragen, tegen 15.180 in de periode medio Septembermedio Maart, dus zes maanden. Uit dezen gang van zaken blijkt dus, dat de gevreesde veeziekte zich thans vrijwel heeft „neergegeven." DB BILT SEINT» Verwachting: Meest matige Zui delijke tot Zuidwestelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken met eenige kans op regen tijdens den nacht, overdag gedeeltelijk bewolkt met weinig of geen regcni, veel koeler in het Oosten, in het Westen koeler. Verdere vooruitzichten: Toene mende en naar Noord ruit mende wind. Geen bijzonder gevaar, zegt des kundige. De commandant van het korps Motor- dienst te Haarlem, wien B. en W. advies hebben gevraagd omtrent de doelmatigheid van het Sportpark voor het houden van mo torraces, heeft als zijn meening te kennen ge geven, dat „de baan zelf geen bijzonder ge vaar oplevert en verschillende gunstige ei genschappen heeft, o.a. een goede grasmat, geen gevaarlijke omrastering, goede plaat sing voor het publiek en gunstigen vorm. De ongevallen, die zich op deze baan in den laatsten tijd hebben voorgedaan, hielden dan ook z.i. geen verband met de baan, doch met de omstandigheid, dat er aan de gras- baansport nu eenmaal risico's zijn verbonden, evenals dit aan sommige andere takken van sport "het geval is." Een en ander is voor B. en W. aanleiding in de eerstvolgende raadsvergadering voor te stellen thans definitief te besluiten, dat ook voortaan motorraces op het gemeentelijk Sportpark zullen worden toegelaten. Oslo-Staten confereeren Geen vernieuwing der conventie maar wel voortzeltiiiQ der goede betrekkingen. Gisteren is te Oslo door de vertegenwoor digers der Oslo-staten, België, Denemarken, Finland, Luxemburg, Noorwegen, Nederland, en Zweden, een ol'ficieele verklaring gepu- blizeerd, waarin zij erkennen, dat de ont wikkeling van de. wereldconjunctuur hen voor het oogenblik niet in staat stelt de Oslo overeenkomst te vernieuwen. Niettemin verlangend de economische sa menwerking, waarmede zij een begin heb ben gemaakt, door de ondertekening van. de conventie tot economische toenaderingen van liet protocol, te Oslo, den 22sten Decem ber 1930, voort, te zetten, hebben zij zich be reid verklaard, zoodra de economische om standigheden dit veroorloven, hun collectie ve besprekingen te hervatten, met het oog op een zekere vermindering der han delsbelemmeringen o. meerdere door elkan der wederkeerig zekere faciliteiten toe te staan voor den import van de goederen, die van belang zijn voor den onderlingen handel In dien tusschentijd zal elk dezer regee ringen met de grootste welwillendheid den invoer behandelen van de goederen voort gebracht door en afkomstig uit de andere onderteekenende staten. Er zullen onderhandelingen gevoerd kun nen worden tusschen deze regeering in ge vallen, waarin een abnormale concurrentie de economische belangen van ccn harer in gevaar zou brengen. Minister-President Spaak, Voor de eerste maal in de parlementaire geschiedenis van België is een socialist eerste minister geworden. De m zoo korten tijd samengestelde nieuwe regeering omvat vier socialisten, vier katholieken, twee libe ralen en één onpartijdig deskundige (gene raal Denisj zes leden der regeering zijn kamerlid, twee senator, voorts zijn hieraan drie niet parlementsleden toegevoegd. Wat de taal betreft, zijn vijf ministers Vlaming, vier Waal en twee Brusselaar. Zes leden van het kabinetJanson zijn in dc regeering Spaak overgenomen. Wantrouwen bij de katholieken. Zoodra de samenstelling der nieuwe regee ring bekend was geworden, zijn dc katho lieke rechterzijden van kamer en senaat in vergadering bijeengekomen. Na de verga dering werd een communiqué uitgegeven, waarin o.m. wordt medegedeeld, dat de tra- ditioneele rechterzijde de redenen besproken beeft van het wantrouwen, dat de samen stelling der nieuwe regeering bij haar wekt. Zij heeft echter besloten het regeeringspro- gram af te wachten om ten aanzien van de regeering in het parlement een definitieve houding te bepalen. Demonstratie S.D.A P. en N.V.V. Interpellatie in de Tweede Ka mer over den economischen toe stand in ons land. Ter ondersteuning van de- interpellatie over den economischen toestand in ons land welke prof. dr. J. van Gelderen binnenkort in de Tweede Kamer zal houden is Zater dagmiddag te 's-Gravenhage gedemonstreerd door ongeveer 5.000 personen, welke demon stratie door de S.D.A.P. en.het N.V.V, was georganiseerd. 800 burgers komen om in een brandende heL - Hevige strijd in Sjantoeng. JAPANNERS LANDEN BIJ DE TWEEDE VERDRAGSHAVEN FOETSJAU. Naar het Chineesche Persbureau meldt, heeft Soetsjau een luchtbombardement doorgemaakt, zoo zwaar als het nog niet gekend heeft. Vijftig Japansche vliegtuigen bombardeerden de stad gedurende twaalf uur en lieten 280 brandbommen op het bin nenste van Hsoetsjau vallen. Tusschen' de 700 cn 800 burgers werden gewond of ge dood, drieduizend gebouwen verwoest. Door dat de vlammen door den sterken wind werden aangewakkerd, werd de stad tot een hel. Daar de vliegtuigen voortdurend boven de stad bleven, kon geen hulp ver leend worden. Zeven bommen zijn neergekomen op het gebouw der Canadeesche Jezuietenmissie. Zeven vluchtelingen werden daar gewond, terwijl eep kleine jongen om het leven kwam. In de arme wijken zijn meer dan 500 hutten vernield. Half millioen Chineezen omsingeld? Domei meldt, dat de Japansche strijd krachten onder Iwanaka, die, komende uit het Zuiden, Joengtsjeng heroverd hadden, een half millioen Chineezen bij den Loeng- hai-spoorweg omsingeld houden, na een flankbeweging, die het afsnijden van den spoorweg ten Westen van Soetsjau tot ge volg had. De Chineezen zouden in groote verwar ring terugtrekken langs den Loenghaispoor- weg. Dc Chineezen daarentegen ontkennen niet alleen, dat deze lijn zou zijn afgesn^ den, doch beweren, dat zij de Japansche afdeeling die tot dicht bij den spoorweg was doorgedrongen, hebben omsingeld. Zij hebben twaalf tanks buitgemaakt: de Ja- panneezen verloren 500 dooden. De strijd om Amoy. Naar het Chineesche persbureau meldt wordt Amoy door Chineesche troepen omsin geld. In de stad heerscht groote verwar ring, doordat plunderaars hun slag slaan. Tusschen de zes- en zevenduizend inwoners zijn, zegt. men, door de indringers om het leven gebracht. Vrouwen en kinderen zou den door de machinegeweren der Japan sche vliegtuigen neergeschoten zijn, terwijl zij op de vlucht waren. Aan boord van twintig transportschepen zijn Japansche versterkingen aangekomen, De Chineezen houden stand in de heuvels. Hevige strijd in West Sjantoeng In West Sjantoeng cn Oosl-Honan wordt, naar het Chineesche persbureau meldt, met onv.erminderde hevigheid gevochten. Een Japansche aanval op de stellingen ten zuidwesten van Tangsjan is- afgeslagen. Twaalf tanks werden daarbij onbruikbaar gemaakt, 500 Japanneezen sneuvelden. In het zuidwesten van Sjansi hebben de Chiy neezen een aanzienlijke terreinwinst ge maakt. Sedert 4 Mei hebben de Japannee zen 1400 dooden verloren, terwijl 2000 Chi neezen gedood of gewond zijn. Japansche troepen bij Foetsjau. Engelands bezorgdheid om Honkong Britsch gebied zal wel weer toenemen, nu de Japanners behalve Amoy ook het oog cp de verdragshaven Foetsjau hebben ge slagen. Men meldt uit Honkong dat onder dekking van een bombardementsvuur der oorlogsschepen en vliegtuigen, de Japannee zen troepen aan land hebben gezet in het dorp Meihoea, op tien mijl ten Zuiden van Foetsjau. JAPAN'S ACTIE IN ZUID-CHINA FOETSjau fFÖEKlEN t< Chineesche luchtvaaptterreiniij tevens vuecstetmpwteu <0» japans we mteesteuupuuteb Japansche oorlogshaven JAPANSCHE VlOOrBEWEGINGEN 7 ^..TSjOEMTSjM», X \AM0Y CHINA - 1 - -A KWANGTOENG I y-.TSJEKiANGj; S v/EursjAU X FOENIUGFOE SOEUTOEAO zKEELIkIGz •Öx {MC (JAPJÉ ÖSmMAKOEWG •ftfCAUTOK' S WAT AD? IPORTjq MACAO - EFÏLE 7.U! D=C HINE ESCHt •AUPIMG Y0* =ZEE= fHONGKONG(BP]E

Schager Courant | 1938 | | pagina 1