De „Vereenvoudigde" Groentenveilingen Bij Daan Pool s Leerlingen OMGEVINGNIEUWS Ingezonden nieuwe Cabaret-ensemble Dinsdag 17 Mei 1938 Tweede blad De beide heeren, die mij de eer van hun bestrijding gunnen, leggen in hun wijze (van argumenteeren op drie punten merk waardige overeenstemming aan den dag. Beiden ontzeggen zij den niet-deskundige bet recht van inmenging, van vrije mee- [lingsuiting. Dat kan ook wel haast niet anders als men het voor een verschijnsel opneemt, dat, zooals ik meen te hebben aangetoond, „op end' op kind van onzen tijd is". Toen de heer Reuvers en ik nog heel Jong waren, misschien nog wel niet eens fetooren, schreef Multatuli reeds zijn „1001 loofdstukken over Specialiteiten", en hoe geniaal was hij in zijn toornen tegen „de rechte man op de rechte plaats." Wel jierkwaardig, dat het toen door hem ge signaleerde kwaad al verder is voortge woekerd en, nu het vonnis gereed staat ach te gaan voltrekken, ongekend grotes- te vormen aanneemt. Laat het mij vergund lijn mij te scharen aan Multatuli's kant. Als iemand ik blijf graag fatsoenlijk k levende keldermotten inslikt als onfeil- iaar middel tegen de malaria, of het ilantje „Stinkende Gouwe", dat een geel ;ap bevat, op brandewijn getrokken, iiv ïeemt tot bestrijding van de geelzucht, of oor zijn asthma baat zoekt in het drin- :en van een niet nader aan te duiden Floeistof ,dan houd ik mij het recht voor iulke menschen, die ik werkelijk in mijn even ben tegengekomen, te wijzen op het inredelijke en onaeslhetische, zelfs op het «hygiënische van hun handelwijze, al leb ik dan ook mijn artsexamen niet ge- laan; nog minder het recht verworven ot het voeren van den titel Medicinae Doctor. Maar als het nu geleerde mannen, auto- iteitcn, zijn, die in zeer grooten getale, ip liün terrein, na dertigjaren lange over weging en bespreking, een maatregel willen doorvoeren, die voor mijn besef in- Iruischt tegen de Schoonheid en de Rcde- ijkheid, en in strijd is met het zeker weinige, dat ik meen te weten; en als dan le toeleg door middel van staatsinmenging Ireigt te zullen slagen; dan schrijf ik, zoo «deskundig als ik ben, zoo'n „verward, on- ogisch betoog" in de courant, die in mijn ïaaste omgeving algemeen gelezen wordt. SVij gaan toch immers niet van den stelre- uit, dat één ziektegeval moet bestreden vorden, maar dat, wanneer dan ééne geval ïitdijt tot een epidemie, de ziekte daarmede laar recht van bestaan bewezen heeft? Nu vreest, de heer Wiese allermeest, dat le menschen aan zulk een schrijven ar- iumenten zouden ontleenen; argumenten, ■ie wel is waar het kenmerk zouden dra- en van de troebele bron waarin ze hun rsprong vonden; maar dan toch in elk eval argumenten tegen het troetelkind van elen en steeds meerderen, die bij het On- lerwijs betrokken zijn of daarin hun spo- en hebben verdiend. Zou het U, waarde Heester Wiese, niet gewenscht voorkomen, lat het aanvoeren van zoodanige argu- nenten bij de wet verboden werd en door itaatsbemoeiing werd onmogelijk gemaakt? Gelukkig dat het hier in Nederland nog io ver niet is ,al zijn we den weg, die daarheen leidt, reeds ingeslagen en daar- )p zelfs reeds een aardig eind gevorderd. Wat betreft de zachte drang, door den heer Reuvers op mij uitgeoefend, om mij lo conformecren aan het decreet der meer derheid, zou ik een tcgenberoep kunnen doen op de zeer talrijke lezers van de ,Haagsche Post" (het nummer van mijn eigen abonnement nadert de 167.000) die een paar jaren geleden bij een gehouden proefstemming zich, buiten de menschen van het Onderwijs, in groote meerderheid vóór De Vries en Te Winkel verklaarden. Maar dat beroep op deze stemming doe ik niet, omdat dat. in strijd zou zijn met het mij in alles leidende beginsel, in het gees tige versje neergelegd: „Door de meerderheid der menschen is de onwaarheid steeds verbreid, „Dat de waarheid is te vinden aan den kant der meerderheid." Ik wilde het alleen maar even memo- teren om er den heer Reuvers nog eens aan te herinneren, dat ieder „Pro" zijn iContra" heeft. Het tweede, dat mijn gewaardeerde te genstanders gemeen hebben, is dat hun vvenschen zich richten naar de bruikbaar heid. Hun beider pleidooi is sterk utilis tisch georiënteerd. „Laat men", aldus de heer Wiese, „onze taal een „kleed" geven, dat bruikbaar is. Bruikbaar om onze ge dachten uit te drukken, bruikbaar om het de groote massa aan te lecren". Nu zoekt onze verdwaasde tijd haar heil steeds meer in de richting van het bruikbare, Uniforme, gewaad. Eerst waren er alleen de zwarte hemden, die hun bruikbaarheid m de practijk hebben gedemonstreerd, ^ant ze hebben Abessynië overmeesterd. Toen bewezen de bruine hemden, die Éveneons hun „nuttigheid" hebben bewezen, tj'ant ze hebben, bij wijze van aanloopje, den Anschlusz tot stand gebracht. Zoo juist zijn we tot de ontdekking gekomen dat er ook groene hemden zijn, cn mis schien zou president Vargas niet onver standig handelen als hij er zich spoedig een aanschafte. Maar er is één kleed, dat nog "veel bruikbaarder is dan al die hemden met elkaar, en dat kleed heet bij ons te lande; „Overall". Trek nu onze Asschepoes- ter zulk een „overall" aan. Die is tot alle dingen nut, zit gemakkelijk, kan „overal" te?en en in leelijkheid behoeft ze dan voor hieniand onder te doen. ,0ok de heer Reuvers beroept zich op de eischen van Het Nut. Hij erkent, dat het ®?n de taal toegedachte kleed niet aan de Éjschen der aesthetica beantwoordt, want: «rerwille van het schoonheidsgevoel van enkelen, die over een zee van tijd beschik- mag de jeugd niet jaren lap* geplaagd «orden met bet leeren van rt&eis en uit- (leringen, (''e verder tot niets' dienen nhK-ir"int me voor' (lat l,ier onjuistheid en Vc!« beid met elkander strijden om den ranK. Om van die „zee van tijd" nu maar niet te spreken, kan de heer Reu vers zich niet indenken, dat. ook een ander, geheel afziende van zichzelf, wel eens kan handelen uit idieele motieven alléén? Het gaat er niet om of mijn schoonheidsgevoel zal worden gestreeld, maar of aan de wet ten der aesthetica zal worden gehoor zaamd, vooral ten opzichte van ons aller gemeenschappelijk allerkostbaarst bezit. Zeker, een klompenmaker bekijkt een knot wilg met een ander oog als een Thijsse en een Strijbos. Een reeks geslachte kippen met bloederigen, afgesneden strot maakt een heel anderen indruk op een poelier als op een dierenvriend. Maar ik kan en wil niet aannemen, dat ook maar van één onderwij zer zou moeten gezegd worden: Hij ziet met welgevallen onze schoonc, rijke Moedertaal in de „overall"der „vereenvoudigde" spel ling, het leelijke symbool van de nuttige bruikbaarheid. Wanneer wij niet, ten koste ook van in spanning en toewijding, die we onszelf op leggen en van onzer kinderen verlangen, met hand en tand vasthouden aan dc wet ten van Schoonheid cn Redelijkheid, voor al waar het onze Taal betreft, clan is bet einde van ons volksbestaan nabij, en dan hebben we dat ten volle verdiend. Het derde punt, waarop de heeren Reu vers en Wiese principieel van mijj ver schillen, is saam te vatten in twee woor den: de boomen en het boscli. Hier zal toenadering tusschen hen cn wij wel als uitgesloten moeten worden beschouwd. Het verschil zal wel ontstaan uit de verschil lende positie, welke wij in hctleven inne men, cn het innemen van die positie is niet door het blinde toeval maar zeker goeddeels door onzen aanlesr bepaald. De aanleg van den een brengt mede, dat 'dij geneigd is gebeurtenissen en verschijn selen op zichzelf te beschouwen, van ieder afzonderlijk met belangstelling kennis te pemen. maar ckit hij dan ook weinig neiging toont ze te beschouwen in hun onderling verband, in hun organischcn samenhang. Dat zijn de menschen die gevaar lopen door hun belangstelling voor tic hoornen het boscli niet te zien. Bij de anderen is liet te genovergestelde bet geval. Zij moeten er zich voor wachten door hun opgaan in de beschouwing van 't bosch de boomen uit het oog te verliezen. Die twee naturen doen maar 't beste nooit met elkander te discussieeren. De een ver staat., als bij den torenbouw van Babel, de taql des anderen niet. ITeetc hoofden en koude harten zijn het gevolg en van het bouwen van de stad komt niets terecht. Wel zullen de menschen van het bosch eerder die van de boomen vermogen te be grijpen dan dat het omgekeerde het geval zal zijn. Zij moeten zich dan ook maar van de zijde hunner tegenvoeters op veel wan begrip en gebrek aan waardeering voorbe reiden. Zoo brengt dc heer Wiese de bij wijze van een stijlbloempje gememoreerde regels van Homerus, die verder niets mt bet betoog te maken hebben, met de spellingkwestie in verband. Zoo beschouwt liij mij als een hopeloos verouderd wezen, dat zit vastgeketend aan de spelling van... den Bijbel Zoo ziet hij in de bewuste „rijmwoorden" een kinderachtig kunstje, waarmee men heel goedkoop en feitelijk minderwaardig, de lachers op zijn hand tracht te krijgen, terwijl 't mij juist heel wat hoofdbrekens heeft gekost om de vraag tot oplossing te brengen: Hoe moet ik niet. de beschikbare hulpmiddelen het stumperachtige van het gebroken kindcrtaaltje der „Vereenvoudig de" aan minder ontwikkelden cn meer ge letterden eens aanschouwelijk voor oogen stellen. Zoo lijkt het hem een absurditeit in folio Hlldo Krop en andere „artistieke" uitingen van onzen tijd in verband te brengen met dc spelling. Wat hebben die in vrede met elkaar te maken? Welnu, die hebben alles met elkaar te maken. En al de andere merkwaardigheden, die onze tijd ons te beleven oplegt, de alle liooger leven over woekerende sportwoede; de alle eigen ini tiatief vermoordende organisatiezucht; het „inblikken" van duizenden, waaronder tal loos vele zwangere koeien; dc vernietiging van ontzaglijke voorraden kostelijke voe dingsmiddelen onder de oogen van honderd duizenden, die er gebrek aan hebben; de Nedcrlandschc roomboter, die wij tengevolge van „listige kunstgrepen" met 80 tot 85 cent moeten betalen, op de Engclschc ta fels voor 25 a 30 cent per pond; dc „loo- pende band", die vervloekte vervolmaking van het verdoemelijke Tavlor System; de vervaardiging van zeep en boter uit steen kool en van wol en kunstzijde uit melk; en zoo zou ik wel een kolom van deze courant kunnen vullen, om nog tc belan den bij de dictatoren en den „totalitairen" staat, dc concentratiekampen, de monster processen cn dc wonderlijke „bekentenis sen", ze vormen niet de „artisticiteit" en de „Vereenvoudigde" één onverbrekelijk geheel. Het zijn allemaal symptomen van een zelfde kwaal: een ziekteproces, dat zich in de ziel der menschheid af speelt.. Zijn het de groeistuipjes der prille jeugd? Is het een kinderziekte? Is het een stoornis als die pleegt op té treden in de periode van dc puberteit? Is het verval van krachten? Het artakelingsverschijnsel van den ouderdom? Dat iemand zich met zulke vragen bezig houdt, is voor de menschen van dc boomen, de menschen van de „nieu we zakelijkheid," alleen maar de dwaasheid gekroond. Maar ik vraag mij af of hier niet de verklaring zou te vinden zijn van het verhaal dier twee zusters: Martha, bezig met veel dicnens, en Maria, die het goede deel gekozen heeft, nederzittend aan de voe ten van den Heer. Weer anders komt dit verschil tot uiting als dc heer Reuvers de regels en de uit zonderingen als een soort monnikenwerk van een paar dorre taalgeleerden beschouwt Het blijkt, dat ik zijn opvatting, die niet al leen de zijne is, in mijn vorig opstel reeds vrij juist heb weergegeven. Deze opvatting stelt dc levende taal op ééne lijn met b.v. het Volapück of Esperanto. Dan zouden De Vries en Tc Winkel met een soort sadis tisch leedvermaak voetangels en klemmen hebben neergelegd en deze zouden nu door Kollcwijn en zijn cpigonenstoet ter wille van dc lieve Jeugd wij verkeeren in "de eeuw van Het Kind" op verdienstelijke wijze worden uit den weg geruimd. Merk waardig, dat men ook hier weer de „rekke- lijken" en de „preciesen" aantreft, die het niaar niet met elkander eens kunnen wor den over wat blijven en wat verdwijnen moet. Mar de zaak zit anders. De Vries en Te Winkel hebben hun spelling niet gemaakt; ze hebben haar gevonden, omdat ze er naarstig naar hebben gezocht. Een voorbeeld dicne ter verduidelijking. Als men de jeugd Natuurlijke Historie onderwijst, laat men ze kennis maken met ontelbare regels cn kunnen nog geplaatst worden. Bij gebleken bekwaam heid kan voor volgend seizoen contract verkregen worden. Leeftijd niet ouder dan 25 jaar en niet jonger dan 16 jaar. Het bespelen van een of ander muziek instrument of kennis van taptfance strekt tot aanbeveling, doch is geen vercischte. Aanmelding voorloopig alleen schrifte lijk bij DAAN POOL, Oudesluis, ook met uitzonderingen op die regels. *t Is een chaos, waarin de onlogica is ten top gevoerd. Dat alles is verzinsel van de dorre onderzoekers, van een Linnaeus, een Dar- win, een Hugo de Vries, die het noodeloos onze lieve kinderen lastig maken. Welnu, we zullen de barmhartigheid beoefenen en al die regels en uitzonderingen met één handomdraaien uit de leerboeken verwijde ren. Ik denk, dat we dat niet zullen doen. We zijn tot het inzicht gekomen, dat de Natuur en heel het Leven ons daarom onlogisch en chaotisch toeschijnen, wijl we kleine en kortzichtige wezens zijn, die niet verder kunnen kijken dan hun neus lang is. We hebben begrepen, dat we grooten dank ver schuldigd zijn aan die groote menschcn, die er hun leven aan hebben besteed ons in dat Labyrinth wegwijs te maken en den chaos voor ons ted oen verkeeren in een kosmos. Ook de Taal is een stuk van Moeder Na tuur, een levend kind van het Leven. Ook zij heeft haar regels en uitzonderingen, die wc niet straffeloos zullen schenden, zelfs niet op grond van medeoogen of van nuttige bruikbaarheid. Neen, geachte heer Reuvers, ik wensch de wijzers van de klok niet terug te draai en. Veel liever zou ik ze als ook dat niet onmogelijk was willen vooruitzetten. Vooruitzcttcn naar den tijd, die eenmaal, maar wie weet onder hoe schrikkelijke ba rensweeën, moet geboren worden. Den tijd, waarin de menschheid, uit de verstikkende omarming van den dacmon der vervlakking bevrijd, zich zal kunnen ontwikkelen, in vrede cn vrijheid, tot dien kosmos, welken tot dien kosmos, welken onze ordelijke en deswege alles ordenende tijd een chaos noemt. G. DE LEEUW. (Debat gesloten. Red.) BOTTERDAM, 16 Me!. Fijne zaden. Mosterdzaad geel 16—15, Karwijzaad 2122. Koolzaad 1213, AMSTERDAM, 16 Mei. Veemarkt. 475 Vette koelen, le kw. ;4—80 ct., 2e kw. 64—70 ct., 3e kW. 50-62 ct. per Kg. slachtgewicht; 70 melk- en kaltkoeien t 1SO-S40 per stuk, 81 vette kal veren: 2e kw. 5060 ct., 3e kW. 4050 ct. per Kg. levend gewicht; 180 nuchtere kal- veren I 5.50—0 per stuk. 64 schapen f 20 —24 per stuk, 53 lammeren f 10—13 per stuk, 4S9 varkens: vleeschvarkens, wegende van 00—110 Kg. 61—62 et, zware varkens 59—60 ct., vette varkens 57—5 8 ct. per kg. slachtgewicht. Aangevoerd 4 wagons ge slachte runderen uit Denemarken. Over zicht: Runderen ruime aanvoer, handel traag, prijzen neiging tot dalen. Vette kal veren gewone aanvoer, handel kalm, prij zen iets lager. Nuchtere kalveren ruime aanvoer, handel vlug, vaste prijzen. Schapen matige aanvoer, handel kalm, prijzen on veranderd. Varkens matige aanvoer, handel kalm met iets lagere prijzen. ROTTERDAM, 16 Mei. Veemarkt. Aanvoer: totaal 1667 stuks, t.w.: 713 vette runderen, 235 vette kalveren, 10 nuchtere kalveren, 276 schapen en lam meren, 431 varkens, 21 bokken en geiten. Prijzen p. kg. vette koeien 766852-56 et., vette ossen 706454-58 ct., vette kalveren 100-85—55-65 ct., varkens (levend gewicht) 53—5251 ct., schapen 55—5040 ct. Prij zen per stuk: schapen f 282315, zuiglam- meren f 151&—6. Overzicht: Vette koeien en ossen, aanvoer groot, handel stroef, prij zen lager, pr. koe 80 ct., pr. os 74 ct, vette kalveren, aanvoer iets ruimer, handel traag, prijzen dalende, prima tot f 1.10. Schapen en lammeren, aanvoer iets ruimer, handel lui, teruggaande prijzen. Varkens, aanvoer iets kleiner, handel kalm, prijzen v. vo rige week konden zich handhaven. Zuig- lammercn, aanvoer gering, handel matig; prijzen lager. W1ER1NGÉN OPENING WIELERBAAN. Naar we vernemen zal de openingswed strijd van dit seizoen op onze Wieringcr Wielerbaan le Pinksterdag 's avonds plaats hebben, Paul Kiès spreekt. Zaterdagavond had de Troelstrabeweging, afd. Wieringen een vergadering belegd in café Concordia, waar als spreker optrad de heer Paul Kiès. De zaal was slechts half ge vuld, zoodat van een groote opkomst geen sprake was. Voor de rede van Paul Kiès verwijzen wij naar ons nummer van Maandag 25 April j.1. dat een uitvoerig verslag bevat van de zelfde rede van Kiès, te Kolhorn uitgespro ken. ANNA PAÜLOWNA Kiès spreekt. „Ik ben vrijwillig uit de partij gegaan en heb daar al heel wat over moeten hooren; Kies is er uitgetrapt en het wordt me nu natuurlijk kwalijk genomen, dat ik liem de gelegenheid heb willen geven zich te verde digen. Het spijt me, hier niet de socialisten aanwezig te zien, die wel aanvallen na een zijdige voorlichting, maar z'n verdediging blijkbaar niet willen hooren." Met deze woor den ongeveer opende de heer Jb. Raven de vergadering, waarop de heer Kiès sprak. En in een uitvoerige rede, zooals elders gehou den, schetste deze met z'n welbekende be spraaktheid ontstaan cn groei van z'n con flict met de S.D.A.P. Een nieuwtje was, dat de heer Kiès vertelde, dat men getracht heeft hem politiek te binden, door hem aan te bie den bezoldigd propagandist van de S.D.A.P. tc worden. (Voor de 2000 vergaderingen, waarop hij voor de S.D.A.P. sprak, werd hij niet bezoldigd.) Maak u geen illusies, zegt de heer Vergaaij. Er werd wel, omdat het niet uitdrukkelijk bekend is gemaakt, door tegenstanders be weerd, dat er geen gelegenheid voor debat zou zijn, maar dat is er natuurlijk wel, kon digde de heer Raven voor de pauze aan en toen deze verstreken was, verkreeg de lieer Vergaaij het woord. Waar de S.D.A.P. veel invloed heeft ge had is nu fascisme, merkt deze op Deze par tij went de menschcn slechts aan gehoor zaamheid en afwachten. Spanje cn Kiès' voorbeeld van wat hij meemaakte in Frank rijk bewijzen, dat alleen met directe actie wat tegen het fascisme is te bereiken cn niet met een verecnigen van de massa op de grondslagen der S.D.A.P. Spr. achtte het verkeerd die illusie te wekken. Dc heer Kies antwoordde, uitvoerig. HARENKARSPEL Begrafenisvereeniging „De laat ste Eer." De begrafenisver. hield een buitengewone alg. vergadering ten huize van den heer Pijper. Als eenig punt der agenda stond vermeld: Aansluiting van St. Maarten bij onze ver. In zijn openingswoord deelde voorz. mede dat deze vergadering is uitgeschreven naar aanleiding van een bespreking met het be stuur te St. Maarten. Uit deze plaats was een schrijven ingekomen, of het misschien mogelijk zou zijn dat St. Maarten lid der vereeniging werd. Na deze uiteenzetting volgde het lezen der notulen van de laatst gehouden leden vergadering, de daarna gehouden bestuurs vergadering benevens van de gehouden be spreking te St. Maarten. Uit de nu volgende bespreking bleek, dat de vergadering accoord gaat met het be stuursvoorstel en al zoo werd met algemeene stemmen tot aansluiting besloten. Tot een nader vast te stellen datum zullen de volgende speciale voorwaarden gelden.' a. de leeftijdgrens voor toetreding wordt gesteld op 60 jaar. b. inleggelden .voor gezinshoofden be dragen; 1. tot en met 19 jaar, geen inlegegld. 20 t.m. 29 jaar, f2 per gezinshoofd. 3. 30 t.m. 39 jaar, f 1 per gezinshoofd. 30 t.m. 39 jaar, f4 per gezinshoofd. 4. 40 t.m. 49 jaar f8 per gezinshoofd, boven de 50 jaar wordt het inleggeld per gezinshoofd voor elk jaar meer verhoogd met ft.50. Besloten werd om twee leden van St. Maarten aan het bestuur toe te voegen. Na rondvraag volgde sluiting. Vrouwen-Vredesgang. Door de afd. Dirkshorn van den Vrouwen- Vredesbond zal op a.s. Woensdag 18 Mei door een 30 tal dames worden deelgenomen aan den Vrouwen-Vredesgang te Den Haag. ZIJPE SCHAGERBRUG. HET LIED VAN DE KLOK. Een daad van muzikale betee- kenis. Op 29 Mei a.s. zal te Schagerbrug de uit voering plaats vinden van het groote mu ziekwerk van Rombcrg „Het Lied van de Klok",- oratorium geschreven voor solisten, gemengd koor en mannenkoor, met orkest. Na den glorietijd van twintig jaren terug te Schagen, is het niet mogen gelukken een dergelijk soort werk in deze omtrek naar voren tc kunnen brengen. Tijdsomstandig heden hebben er toe bijgedragen dat zulks niet mogelijk was. Er is bitter geklaagd over het negeeren en verwaarioozen van de ernstige muziek, en helaas, met récht. Een enquête, dezer dagen bij radioluiste raars gehouden, heeft uitgemaakt, dat er ontzaglijk veel belangstelling is voor „vroo- lijke" muziek. Toch begrijpen wc allen wel, welke degradatie hierin schuilt om de kunst der kunsten, de heilige muziek. Ja, deze schoonc muziekkunst is te veel ge bruikt als clown, en het liefst in een genre, dat zoo laag mogelijk bij den grond is En nu plotseling, als een oase in de woestijn, zagen we het gebeuren, dat te Schagerbrug, half Octobcr, vorige jaar, een zangvereeniging werd opgericht, met het doel een van de schoonste soorten van mu ziek, n.1. den kunstvorm „oratorium" te gaan instudeeren. Gezien de belangstelling voor populaire muziek, is dit werkelijk een zeer verblijdend teeken, een daad van mu zikale- cn cultureelc betcckenis. Solisten, koor en orkest zijn nu klaar, om deze heerlijke muziek aan de menschen te brengen. Bestuur en leden van deze stout moedige vereeniging, verdienen door hun ijverig studeeren, uw belangstelling, maar meer nog deze schoonc muziek, die u een avond zal geven van rustig, weldadig ge nieten. Op den inhoud van het werk hopen wc, met den hoog gewaardeerden steun van dc redactie van de Schagcr Courant dezer da gen nog terug te komen. LANGEND1JK Schade door nachtvorsten. In de afgeloopen week hebben tal van akkers met vroege aardappels weer ernstig van de nachtvorsten geleden. Vooral in de Waard is dit het geval geweest. Onder Broek en St. Pancras, waar de akkers met veel water zijn omringd, is de schade ge ring geweest. In de Streek moet nog veel meer schade zijn aangericht. ROTTERDAM, 16 Mei. Vlasmarkt. Aanvoer: 3410 Kg. blauw, schoon 60—70 ct., 7430 Kg. Hollandsch geel 60—70 ct., 1600 Kg. dauwroot 48—60 ct. per Kg. Aanvoer kleiner, geheel verkocht. Prij zen konden zich handhaven. Stemming uit gesproken, flauw-. Bijna afgeloopen nog slechts geringe hoeveelheden stapelpro ducten en enkele nieuwe volgende week wel heelemaal afgeloopen het wachten is op de vroege aardappels aan voer van late aardappels vrij goede prijzen meer onder hands verkocht weinig roóde kool geen hoogere prijzen idem gele kool grootste aan voer van Deensche witte kool beste prijzen bloemkool, hooge prijzen rabarber, zeer goede prijs. Ons overzicht kan deze week kort zijn. Als het naar half-Mei loopt, dan is het meestal met den aanvoer van groenten aan de veilingen gedaan: de stapelproducten zijn dan doorgaans zoo goed als opgeruimd, en van de nieuwe producten verschijnen er nog slechts enkele en dan nog wel in ge ringe hoeveelheden. De veiling van den Noordermarktbond verhandelt het langst de oude producten en aan die van de Lan- gendijker Groentencentrale verschijnen het eerst de nieuwe. Zoo gaat het ook dit jaar weer. Voor de kool werd het weer nu ook wel wat te warm, om ze langer te houden. De aanvoeren zijn dan ook zeer gering geweest en het is te verwachten, dat de volgende week de laatste stapelproducten zullen wor den aangevoerd. Het wachten is dan op de vroege aardappelen. Ofschoon deze van de nachtvor sten hebben geleden, staan verschil lende akkers er onder Broek op Langendijk en St. Pancras best voor, en met recht kan worden ver wacht, dat de eerste nog deze maand aan de Broeker veiling zul len verschijnen. Aan de veiling van de Noordermarktbond werden deze week nog wat late aardappelen aangevoerd, n.1. blauwe Eigenheimers, die 3.40 per 100 kg. opbrachten. De meeste van deze aardappels zijn echter weer uit de hand verkocht. De handelaars gaan den boer op en weten ze daar wel te vinden. Toch schijnen er niet veel meer te zijn. Met den aanvoer van roodc kool zal het nu wel afgeloopen zijn. Er kwamen er deze week slechts 900 kilo, welke van fS.70 tot f9.20 opbrachten. De maximumfactuurprijs voor Duitschland was deze week f 10. Met het lang overhouden is blijkbaar niets ver diend, maar wel verspeeld, daar de prijzen al hooger zijn geweest. Hetzelfde kan ongeveer gezegd worden van de gele kool. Zeer weinig werd er meer aangevoerd en de prijzen waren on geveer dezelfde als de laatste 2 k 3 weken werden besteed. De mooiste brachten van f 10—f 10.50 op; overigens f8.30 en iets meer. Deensche witte kool kwam er nog het meest. Ze verscheen zoowel aan de Broeker veiling als aan die van den Noordermarkt bond. Dc prijzen waren weer best. De meest gezochte sorteering, eerste kwaliteit, van 2 k 3 pond, braèbt f9.80—f 10.40 op. De groot ere en iets afwijkende kwaliteit brach ten fS.40 tot ruim f9 op. Aan de Broeker veiling werden nog ver schillende partijtjes bloemkool verhandeld. Voor eerste soort werd f 18.50—f20.30 be taald, voor tweede soort f 15—f 16.70. Verder had er nog aanvoer plaats van wat rabarber. Deze bracht zeer troede prij zen op. Aanvankelijk werd f6.30 besteed, •later werd -zelfs 18.20 en 18.60 betaald.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5