Rumoer in den Belgischen Senaat 100,000 Chineezen trekken terug Mexicaanstbe regeering Ernstig auto-ongeluk in de Wieringermeer DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Keerpunt in den Loenghaistrijd? 'n Stalen ring om Soetsjau Treinbotsing onder den grond Kapitein vertrouwde vergeefs op zijn schip EERBER1CHT lint WOENSDAG 18 MEI 1938. Laan, Schagen, Tel. EO. Ülfgare- cfee N.V. Uitg.-Mii". „Holland» Noorderkworlier" Chineesche leiding optimistisch als steeds. Uit de berichten van beide partijen in het conflict in het Verre Oosten, die steeds verwarder worden en el kaar lijnrecht blijven tegenspreken, is het thans moeilijk een zeer be paalde conclusie te trekken. Naar alle waarschijnlijkheid kan thans gezegd worden, dat de Japansche druk zoo overweldigend sterk is, dat de Chineesche troepen, zij het in langzaam tempo, moeten wijken. De Japansche berichten spreken over een algemeene terugtocht van 100 duizend Chineesche soldaten in zui delijke en zuidoostelijke richting. Een stalen ring om Soetsjau. Japansche telegrammen van het front mel den, dat de stalen ring rondom Soetsjau nauwer wordt aangeschroefd. Volgens het Japansche agentschap Domei is een halve cirkel rondom Soetsjau getrokken met een gemiddelde straal van 37 mijlen. Een Ja pansche colonne, zoo wordt gemeld, heeft Pawangsjan op zes mijl ten zuiden van Soetsjau bezet en een tweede colonne heeft Sjihpali veroverd op ongeveer vijf mijl ten westen der stad. De bezetting van Pawang sjan, zoo melden de berichten, had tengevol ge, dat, de grooto weg naar Soetsjau vol Chineesche troepen is, die in volledigcn te rugtocht zijn. De. linkervleugel van het noordelijk leger heelt, aldus wordt verder [geseind, den oostelijken oever van het groo- Itc kanaal bereikt na Tajertswang te hebben léedwongcn. Voorts zouden de Japanneczen iiiccesscn hebben behaald in Westsjantoeng. f/en algemeene stormloop op Soetsjau wordt elk oogenblik verwacht. Alles is gereed voor een aanval van groot formaat. Keerpunt in den Loenghaistrijd? Chineesche militaire waarnemers deelen mede, dat hans inziens de strijd aan den Loenghaispoorweg binnen een week in 'n nieuw stadi um zal zijn getreden in verband met de Chineesche overwinning te Han- toekoe op 10 K.M. ten zuiden van den spoorweg. Hierdoor zou de Ja pansche bedreiging uit het zuiden zijn afgeweerd. De boven reeds genoemde militaire waar nemers wijzen er op, dat voor zoover de Chineezen niet strijden voor de verovering of het, verlies van een punt, een tijdelijke verschuiving der Chineesche linies van geen belang is. Zij verwachten dat. de stel lingoorlog opnieuw beginnen zal in Zuid sjan toeng binnen den tijd van een week. Terwijl in Hankau over het algemeen «gerustheid overheerscht ten aanzien van Ongeluk in den Londenscben ondergrondschen spoorweg De London Passenger Transport Board verklaart, dat zich gister ochtend in den ondergrondschen spoorweg bij het station Charing Cross een ongeluk heeft voorgedaan Een trein, welke op weg was naar de city, stond bijna geheel stil toen een tweede trein, die een mi nuut later was vertrokken, er op inreed. De treinen waren zeer vol. Verscheidene wagons werden geheel vernield. Aangezien dc electrische verlichting uitging, ontstond in het donker een paniek onder de reizi gers. Het ongeluk gebeurde tusschen Charing Cross en Temple. De London Transport Board deelt mede, dat zes reizigers door het. ongeluk het le ven hebben verloren. Verder moesten 29 personen naar het ziekenhuis worden ver voerd. Het ernstigste ongeluk in de geschiedenis van de Under ground. De oorzaak van het ongeluk, dat het ernstigste is in de geschiedenis van den ondergrondschen spooiweg, alsmede de re den, waarom de eerste trein stilstond is onbekend. Flesschen zuurstof werden direct bezorgd om de onder het puin bedolven reizigers w^r tot bewustzijn te brengen. Gisteravond is de nonnale treinenloop P de ondergrondsche lijn, waar zich het ougejyk heeft .voorgedaan hersteld. den toestand in Soetsjau, leggen de Chi neesche militaire autoriteiten er den na druk op, dat het niet noodig is zich over dreven ongerust te maken, aangezien, naar zij zeggen, wanneer een terugtrekken uit Soetsjau noodzakelijk wordt, de Chinee sche troepen volkomen voorbereid zijn tot het innemen van stellingen op een nieuwe verdedigingslinie. Chineezen blazen de dijken op. Te oordeelen naar de berichten, die te Shanghai van het strijdtooneel rond Soet sjau binnen zijn gekomen, heeft zich in den loop van den dag de tegenstand der Chineezen versterkt. Verscheidene Chinee sche tegenaanvallen hebben de Japannee- zen afgeslagen. Volgens Japansche berich ten kunnen de Chineezen zich nog slechts naar het Oosten of Zuid-Oosten teniet rek ken. Het meest bedreigde punt in de Chi neesche verdedigingslinie ligt ten Z.W. van Soetsjau, waar het succes der Japan- neezen vooral te danken is aan het verras send optreden van hun pantserdivisie. Van Japansche zijde verluidt, dat de Chi neezen besloten hebben, de dijken van de Gele Rivier ten N.W. van Soetsjau op te blazen - en zelfs dat zij hiermede reeds be gonnen zijn. Japansche legers niet vereenigd? Houdt het Japansche persbureau Domei vol, dat de Noordelijke en Zuidelijke Ja pansche legers zijn vereenigd, Havas meldt eveneens uit Tokio, dat de verbinding tus schen -de Japansche legers van Noord en Zuid nog niet tot stand is gebracht. Gisteren had het blad Nitsji Nitsji gé- meld, dat deze verbinding ten Westen van Soetsjau was tot stand gebracht. Het schijnt echter dat de Japansche co lonne, welke uit het Zuiden optrok, kanon gebulder hoorde, en dacht dat dit afkom stig was van de troepen uit het Noorden. Vliegtuigen door hen aange kocht? Fascistische agitatie met buitenlandsche hulp. Regeering ontkent alle geruchten Men heeft zich de laatste dagen tamelijk ongerust gemaakt over een fascistische staatsgreep in Mexico, die met buitenlandsche hulp tegen president Cardenas zou worden on dernomen. De geruchten hierover vonden hun oorsprong in de arresta tie van zes Amerikaansche vliegers, die ervan beschuldigd werden vlieg tuigen naar Mexico te hebben ge bracht. Zij zouden bestemd zijn ge weest voor generaal Saturnino Ce- dillo, den leider van 18000 gewapen de boeren, die als Cardenas' grootste tegenstander wordt beschouwd. Tegenspraak. President Cardenas heeft de geruchten tegengesproken, volgens welke generaal Sa turnino Cedillo in den Staat San Luis Po- tosi een opstand zou voorbereiden en dat de regeering devisies naar dat gebied zou hebben gezonden. In diplomatieke kringen verklaart men, dat. het volgens de laatste inlichtingen kalm is in Mexico, waar de bevolking bet regime van Cardenas trouw blijft, ondanks de eco nomische crisis. Het is ook gebleken, dat de geruchten over een breuk tusschen Car denas en generaal Cedillo onjuist zijn. De petroleumkwestie. Uit Amerikaansche bron wordt vernomen, dat de Britschc regeering zou hebben te kennen gegeven, dat zij wil zien, hoe de kwestie van de onteigening der petroleum- ondernemingen zich ontwikkelt, alvorens zij haar houding jegens Mexico zal vast stellen. In diplomatieke kringen gelooft men, dat Engeland het sluiten van een Amerikaansch-Mcxicaansche overeenkomst zal afwachten, in de hoop, dat daardoor gunstige voorwaarden worden geschapen voor een hervatting der onderhandelingen met Mexico. Cardenas heeft verklaard, dat het natio nale orgaan voor den verkoon van petro leum verschillende verkoopscontracten met vreemde landen heeft gesloten. T-Iij voegde daaraan toe, dat olietankschepen uit ver scheidene landen in gereedheid worden gebracht om verkochte Mexicaansche pe troleum te laden. Daar men de onderstel ling heeft geopperd, dat Groot Brittannië een embargo op uitgevoerde Mexicaansche petroleum zal plaatsen heeft Cardenas ver klaard, dat er geen vrees behoeft te be staan, daar Groot-Briltannië verkochte pe- tra»eum niet op wettige wijze kan in be slag nemcn> De huid der „Garoet" scheurde tijdens een storm. - „Lading en zeegang te veel voor het schip", oordeelt de Raad voor de scheep vaart. Het was een spannend relaas, dat de kapitein van het stoomschip „Ga- roet" gistermiddag den leden van den Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam vertelde van de bange avonturen, welke bemanning en pas sagiers van genoemd schip beleef den tijdens stormachtige dagen in de golf van Biscaje op 14 en 15 De cember van het vorige jaar. De „Garoet" zoo verhaalde kapitein W. Jansen was op weg van Rotterdam naar Nederlansch Indië, Noodweer. De lading bestond uit stukgoederen, waarbij groote hoeveelheden ijzeren mate rialen, bestemd voor een olieleiding. In Ant werpen was de lading bijgevuld. Reeds in het Kanaal had het zwaar gestormd en toen het schip in de golf van Biscaje kwam, werd het noodweer. De windkracht was soms 11, de golven sloegen huizenhoog en zware brokken wa ter smakten onafgebroken op bet dek neer. In den namiddag van den vijftienden De cember rapporteerde de hoofdmachinist, dat er water in een tunnel stond. Men ging op onderzoek uit. doch waar men ook zocht de oorzaak was niet te vinden. Nóg dacht de kapitein niet aan de mogelijkheid, dat het schip was lek geslagen. Want hoewel de „Ga roet" reeds 21 jaar oud is, achtte hij het schip nog steeds volkomen zeewaardig. Alle mogelijkheden, welke het in den tun nel aanwezige water zouden kunnen ver klaren, werden onderzocht, doch zij allen werden even snel verworpen. Het water steeg Zwaar slingerende en nog steeds bedol ven onder de torenhooge golven vervolgde het schip zijn weg. De hoeveelheid water in den tunnel werd echter zienderoogen grooter en nu was het oogenblik gekomen, dat de kapitein het raadzaam oordeelde scheepsraad te houden. Temeer, omdat de Eifeltoren te Parijs had geseind, dat de storm haar hoogtepunt nog niet had be reikt en dat nog zwaarder weer was te ver wachten. De kapitein had het schip inmiddels reeds laten bijdraaien. Besloten werd de dichtst bijgelegen haven binnen te vluchten en dus stoomde de „Garoet" naar Brest. waar het schip in een dok werd opgenomen. Ontstellende ontdekking. Hier constateerde men, dat in de scheepshuid ter hoogte van ruim 5 twee groote scheuren waren ont staan, één aan bakboordzijde, de tweede aan stuurboordzijde. Als een gordijn zoo vertelde de kapitein stroomde het water door deze scheuren naar binnen. Hij schreef het ontstaan van deze scheu ren geheel toe aan het zeer zware weer, terwijl z.i. ook de zware la ding een rol heeft gespeeld. In Brest werd een noodreparatie verricht, waarna de „Garoet" naar Rotterdam te rugkeerde. Ir. L. W. Bast, chef van den technisclien dienst der Rotterdamsche Lloyd, aan welke maatschappij het schip toebehoort, meende dat het ontstaan der scheuren een gevolg is geweest van een te grooten plaatselijken druk. De inspecteur-generaal zette uiteen, dat de schade niet is ontstaan aan de dragende deelen van de scheepsromp. Zij is van lo calen aard geweet. De mogelijkheid, dat de schade is ontstaan door een verkeerde stu wing der lading, verwierp spr., omdat de indeeling der aan boord zijnde goederen naar zijn meening goed is geweest. De zware lading en de eveneens zeer zware zeegang waren naar het oordeel van den inspecteur-generaal voor het schip, dat in 1917 gebouwd is, en dus een verouderde constructie heeft, te veel geweest. Vandaar de scheuren in ruim 5 en de beschadi ging der stutten in de andere j^ui- men. Spr. merkte tenslotte op, dat de Rotter damsche Lloyd inmiddels reeds maatrege len heeft genomen, waardoor verwacht mag worden, dat dergelijke beschadigingen niet weer zullen voorkomen. De Raad zal later uitspraak doen. Dit nummer bevat 8 pagina's Amerikaansch verkeersvliegtuig vermist In de hergen verdwenen. Twee dozijn vliegtuigen zoeken vergeefs. Er heerscht een groote ongerustheid om trent het lot van een nieuw type verkeers vliegtuig, dat van Las Vegas (Ncvada) ver trokken is op weg naar Los Angelos en sindsdien in de bergen van Nevada verdwe nen is. Het toestel heeft 80.000 dollar gekost. Negen personen aan boord. Twee dozijn vliegtuigen hebben tot dus ver vergeefs naar de machine gezocht. Daar het weer slecht is, vreest men, dat het vliegtuig, dat van de fabz'iek op weg was naar de basis der North West Airlines, in de bergen te pletter is gevlogen. Onder de negen personen, die zich aan boord bevin den, zijn de vice-president en een aantal autoriteiten van de North West Airlines, alsmede twee kinderen. De reddingspogingen worden door mist belemmerd. Speelt Smit tegen Schotland? Er is nog kans! Liet de blessure van Kick Smit, welke hij Zondag j.1. heeft opgeloopen, in den be kerwedstrijd van Haarlem tegen de Mus- schen, zich eerst heel leelijk aanzien, thans is gebleken dat het niet zoo ernstig is. Het slaat dan ook geenszins vast, dat Smit Za terdag a.s. tegen Schotland niet kan uitko men. Blijft de genezing zich in gunstigen zin ontwikkelen, dan heeft men alle hoop, dat ook onze „swerver" Zaterdag de Schot ten partij kan geven. Gelukkig geen dooden. Auto totaal ver nield. Gistervoormiddag om half tien kwam in zeer snel tempo de heer R. C. Vermunt van den Oudelanderweg met eenige Bra banders van Slootdorp om de nieuw te ver pachten landerijen te bezichtigen. In de flauwe bocht bij de woning van den brugwachter der Schagerbrug kon de be stuurder, door de groote snelheid, niet op den weg blijven en kwam in den berm. Hier werden eenige paaltjes omver gereden. De wagen kwam geheel dwars op den weg te liggen en schoof nog ettelijke meters door. De gcheele carosserie werd vernield en het mag een wonder hecten, dat de zes inzittenden er zoo goed zijn afgekomen, daar alleen de bestuurder gewond was en zich onder behandeling van Dr. Hoogkamer moest stellen, die een hersenschudding con stateerde. De Brigadier der Rijksveldwacht, de heer Noot en de gemeenteveldwachter van Hoek waren onmiddellijk aanwezig. Door een reddingswagen van garage Kla re is de geheel geruineerde wagen, een huurwagen uit Brabant, opgesleept DB BILT SEINT» Verwachting: Aanvankelijk nog zwakke uiteenloopende wind, overdag eest matige, N.W* tot W. wind, aanvankelijk betrokken tot zwaar be wolkt met regen en kans op onweer, overdag gedeel telijk gewolkt en waarschijn lijk weinig of geen regen, koeler. Verdere vooruitzichten; Frisch weer. Vlamingen eischten dat de re- geeringsverklaring ook in hnn taal werd voorgelezen. Ver trouwen in de nieuwe regeering. Trouw aan de democratische vrijheden Toen de nieuwe regeering zich in den Senaat voorstelde, deed zich daar een levendig incident voor. De Vlaamsch-nationalist van Dieren eischte, dat Spaak de regeeringsver- klaring in het Vlaamsch zou voor lezen. Toen deze hieraan geen ge volg gaf en de regeeringsverklaring in het Fransch voorlas, bleef van Dieren voortdurend interrumpeer en. Met 117 tegen 10 stemmen en 5 stem men blanco nam de Senaat in ver band hiermede een voorstel aan tot berisping van den Senator, met op neming hiervan in de handelingen. Senator van Dieren noodigde daar op zijn Vlaamsch nationalistische collega's uit de regeeringsverklaring niet aan te hooren. Gezamenlijk verlieten zij de zaal. Trouw aan de democratische vrijheden. wii de overgroote meerderheid der Belgen blijven, zegt de regeeringsverklaring. Deze dienen verdedigd, maar tevens hervormd te worden. Verder wordt in de regeerings verklaring gesproken over wijziging der ge rechtelijke procedure ten opzichte van de pers en over wijziging der taalwetten. Vla mingen en Walen moeten zich volkomen gelijk voelen. Op onderwijsgebied zal een politiek van verdraagzaamheid gevoerd worden en aan toeneming der staatsdiensten worde paal en perk gesteld. Hervorming van belastingstelsel? Om het evenwicht in de begrooting voor 1938 en 1939 tot stand te brengen, vraagt de regeering goedkeuring van wetsont werpen inzake douanerechten en accijnzen, inzake de crisisbelasting en van een wet tot onderdrukking van belastingfraude, on middellijke verwezenlijking van alle mo gelijke bezuinigingen en het tegengaan van misbruiken, die o.a, op het gebied van de cumulatie bestaan, de instelling van .een dienst tot inspectie der financiën, en indie ning en goedkeuring van de begrooting '39 voor het einde des jaars. De regeering zal eveneens de her vorming van het geheele belasting stelsel bestudeeren en de financiën van staat, provincies en gemeenten, coördineeren. Zij is ook voornemens de Alcoholwet te herzien. Verbetering economische leven. De regeering zal zich voorts de verbete ring van het economische leven tot taak stellen en haar aandacht gevestigd houden op de verdediging en de uitbreiding van de buitenlandsche markten. Zij zal de binnen- landsche markt trachten te ontwikkelen door overeenkomsten tusschen de produ centen te bevorderen. De regeering zal wa ken voor het behoud der sociale voordee- len en een wetsontwerp indienen inzake de beroepsorganisatie en inzake het insti tuut van den middenstand. De regecring zal het werk der vorige regecringen voortzetten wat betreft den landbouw, de buitenlandsche, de militaire en de koloniale politiek. Motie vertrouwen ingediend. Na het voorlezen der regeerings verklaring hebben de drie. groote partijen een motie van vertrouwen in de regeering ingediend. Socia listen, Liberalen en Katholieken zullen dus de nieuwe regecring hun vertrouwen schenken. De Kamer heeft de verdere debatten over de regeeringsverklaring tot morgen uitge steld, na o.a. Carton de Wiart te hebben gehoord, die uit naam der rechterzijde aanknooping van betrekkingen met de re geering te Burgos eischte.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1