Nieuwe Falcons Schagerbrugger Paardenloten Als Urk vasteland wordt. Plaatselijk Nieuws. Abonneert ZITDAGEN fa* Schmalz HAARTJE BLAAUBOER CliP. BOtREHLEEHBAHK van den kassier Schager Roosjes in Gabardine en Tweed Stoffen 19.75 22.50 24.50 27.50 32.50 Schagen Fa. K. van Loenen 8 Zn., Schagerbrng ANGESTRAAT 72 Hollandsche, Duitsche, Fransche en Engelsche MODEBLADEN BOEKH. TRAPMAN SCHAGEN U op dit blad Ecnigste kennisgeving. Met leedwezen geven wij U kennis van het overlijden onzer innig geliefde Vrouw, Moe der en Behuwdmoeder, geb. Wit, in den ouderdom van /ruim 69 jaren. Uit aller naam, JAN BLAAUBOER Gz. Verzoeke van persoon lijk rouwbeklag ver schoond te blijven. Wicringerwaard, Tweewegen, 18 Mei 1938. De teraardebestelling zal plaats hebben te Wieringenyaard op Za terdag 21 Mei a.s. te 3 uur n.t. Getrouwd: ANNA MARIA KRAP en CHRISTIAN FRÖLICH. Betuigen langs dezen weg, me de namens wederzijdsche Fa milie, hun hartelijken dank voor de vele blijken van be langstelling bij hun Huwelijk ondervonden. Den Helder, 17 Mei 1938. Voor de vele blijken van be langstelling bij ons 50-jarig Huwelijk ondervonden betui gen wij hiermede onzen harte lijken dank. Tevens bedanken wij de Mu ziekvereniging „Ons Genoe gen" voor de ons gebrachte se renade. J. REZELMAN Cz. N. REZELMAN— van Nienes. Wieringenvaard, Mei 1938. Hiermede betuigen wij on zen hartelijken dahlc voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden bij het Overlijden van onze geliefde Moeder, Be huwd- en Grootmoeder, Mej. antje schrieken. In het bizonder onzen dank aan Dr. van Slooten. zoomede de Doctores en Zuster Kuilman voor de liefdevolle verpleging, de Buren voor hun bijstand, Ds. Witkop voor de troostvolle woorden en tenslotte de Be- 'grafenisver. „De Laatste Eer'" .Voor de nette wijze van teraar debestelling. F AM. LOUW. Maartensbrug, Mei 1938. Dinsdags van 9 tot WA uur en Vrijdags van 2 tot 5 uur (z.t.) ten kantore BARSINGERHORN A 61, Donderdags van 9*A tot 11X in SCHAGEN bij den heer IGESZ. Vrijdag 20 Mei geen Zitdag, in plaats daarvan Zaterdag morgen van 9 tot WA uur. HET BESTUUR. Het faillissement van PIETER DE BOER, veehouder te Oude Niedorp, is door het verbindend worden van de eenige uitdeelingslijst beëindigd. Mr. A. SCHENKEVELD, Curator. Alkmaar, Oudegracht 227. Lelietjes der Gevraagd; NET MEISJE, v. d. en n.,-goed kunnende ko ken. Brieven onder no. 442 Bur. van. dit blad. Te koop: 8 beste biggen, bij P. THOMAS, Julianadorp. Te koop: 7 8000 roode bakplanten (wintersoort) D. BERKHOUT, Zuidscharwoude. Te koop: Een van Delfts kinderwagen en te koop gevraagd een Meis- jesfiets, klein model. C. SCHEL- TUS, N. Laagzijde, Schagen. Te koop: hangar, z. g. a. n., bergplaats voor 7 k 8 H.A. graan, gemakkelijk te verplaatsen, geheel ijzeren constructie. Te bevragen bij M. BLAUW, Heerhugowaard, Noord. Te koop: twee stamboekzeugen, waarvan een met 11 en- een met 8 biggen. S. BAKKER, Kolk, Aartswoud. Te koop: Een goede fokzeug, 3 m. geoond. A. C. RAAP, Oosterweg, Callantsoog. Alleen verkoopt De zoo gunstig bekende zijn vanaf heden weder verkrijgbaar bij elke soliede Lotendebitant. Voor hen, die zich met den verkoop dezer loten wenschen te belasten, is het noodzakelijk spoedig opgave te doen van het aantal loten welke men in depót wenscht te ontvangen, welke franco worden toegezonden. Opgave te zenden aan het Hoofddepót lederen dag ontvangen wij nieuwe modellen - Apart en toch niet duur HOEK VAN DEN BOSCHSTRAAT ALKMAAR Uit een enorme voorraad kunt U bij ons een keus maken. La Femme Elegante Star - Elegances Pra- tiques - Zomerpracht Record - Paris Al bum - Weldon Neue Moden - Wiener P. Modenwelt - Beyer Mode - Home fashions, Het Nieuwe Modeblad, enz., enz. liggen op U te wachten. auto-ongeluk. Gisterenavond kwam de zoon van den heer de R. met den auto vanaf het Slotplein de Oudeslotstraat inrijden. Blijkbaar nam hij tle bocht te ruim, althans hij reed het trot toir op. De auto ontwortelde een tweetal jon ge boompjes en werd zwaar beschadigd. De bestuurder kwam met den schrik vrij. demonstratie electrisch koken. "Voor de electrischc kookdemonstratie, wel ke gistermiddag vanwege de N.V. Gebr. Bolff s Handel Mij. te Alkmaar in Hotel Vredelust werd gegeven, bestond flinke belangstelling. Er werd gedemonstreerd met het ba kende Ilohnian-fornuis. Op een wijze, wel ke aan duidelijkheid niets te wenschen overliet, hield een vertegenwoordiger een technische, maar toch populaire causerie, welke de voortreffelijke kwaliteiten van 't fornuis in het daglicht stelde. En dat wa ren er vele! Ziin vrouwelijke collega verzorgde het ïneer practische gedeelte en heeft een vol- letligen maaltijd bereid voor vier a vijf personen. Wat zag dat er smakelijk uit! De dames waren allen vol lof! En dat zegt wat, want oen Hollandsche huismoeder is hu eenmaal niet gauw tevreden; de pot moet goed zijn Wat nu de kosten der bereiding van de- 2cn maaltijd betreft, men werd in de gele genheid gesteld, hiernaar te raden en kon er nog een prijs mee winnen ook. Tenslotte bleek, dat de kosten waren ge weest 4.2 et, 6 dames, die eerder 4 ct. had den geraden, gingen met een lekkere cake naar huis. De aandacht werd er nog op gevestigd, dat, wanneer er straks eventueel een nacht- stroomtarief zou zijn; er des nachts bijzon der voordeelig gekookt kan worden. De prijs van het koken van een 40-1. wasch, welke nu 4 cent bedraagt, zou dan tot 2 cent wor den gereduceerd. De vex-tegenwoordiger heeft nog als zijn meening uitgesproken, dat er in de toekomst enkel en alleen electrisch gekookt zal wor den. Wij zijn heengegaan met de overtuiging, dat voorzoover men electrisch kookt, op een ITohmann-fornuis, in ieder geval op een maaltijd kan worden gerekend, waarvan men zou kunnen zeggen: smakelijk en toch niet duur! We willen er tenslotte op wij zen, dat de Hohmann-fornuizen zijn te ver krijgen bij A. Keesman, W. Schaafsma, Schagen, J. Meijer, Schagerbrug, G. Zwaan, Barsingerhorn en J. v. d. Ham, St. Maarten. ,,'N PRACHT EXEMPLAAR VAN EEN' MAN" IN THEATER ROYAL. „n Pracht exemplaar van een man" is een film met buitengewone kwaliteiten met Er- rol Flynn en Joan Blondell in de hoofdrol, len. Deze verrukkelijke, romantische come- die schenkt 100 amusement, waardoor het publiek zijn dagelijksche beslommerin gen vergeet en eenige uren van gezon de ontspanning doorbrengt. Errol Flynn geeft hiervan opnieuw het bewijs van zijn groot acteer-talent. Zijn te genspeelster Joan Blondell bevestigt met de vertolking van deze rol haar naam als één der beste actrices Van het witte doek. Edward Everett Horton (hoe kan het an ders) vertolkt op de door hem bekende wijze één der komische rollen, waarbij hij in Hugh Herbert een waardig partner vindt. Michael Curtiz, vervaardiger o.a. van „De Charge van de Lichte Brigade", die men met overtuiging kan noemen als één van de beste regisseui's van Hollywood, voerde de regie; hij produceerde een filmwerk, dat door zijn vlotheid en tempo opnieuw van zijn groote virtuositeit getuigt... Het is onmogelijk, in een kort bestek alle verwikkelingen, gi'appige ruzies, vermake lijke situaties en liefdestooneeltjes, waarvan deze film, die aanhoudend op de lachspie ren werkt, als het wai*e overloopt, weer te geven. Het komt ons bovendien voor, dat men méér van „n Pracht exemplaar van een man" geniet, als men de afwikkeling van de intriges niet vooruit weet. Vanaf Zater dag a.s. en ook op Hemelvaartsdag kan men zelf de sensatie van deze rolprent in Theater Royal ondergaan. De hoop op een betere toekomst verzoet het leed van een eeuwen oud visschersvolk. Urk zal tengevolge van de droogmaking van den N.O.-polder, als eiland verdwijnen, wij weten het. In verband hiermede publi ceert de N.R.Crt. eenige interessante gege vens over Urk en knoopt daar eenige be schouwingen aan vast over de perspectie ven, die de inpoldering het eeuwenoude visschersvolk biedt. Reeds in 966 is er, aldus het blad, sprake van een eiland „Urck in Almere". Misschien kunnen wij teruggaan tot de tweede helft van de 8e eeuw. De stormvloeden van de jaren 1170, 1775 en 1776 hebben den vorm van het eiland bepaald; die van 1825 gaf het zijn huidigen langwerpigen vorm met een omtrek van ruim drie kwartier gaans. Het dorp ligt op het hoogste deel van het eiland (9 M. boven den zeespiegel), de rest van het eiland is weiland: aan het andere einde ligt een groote zandbak „de Staart". Urk, dat oorspronkelijk bezit was van de hr. van Kuinre, is via enkele andere fa milies in 1660 met Emmeloord (Schokland) eigendom geworden van de stad Amsterdam De bekroning boven het poortje aan de Noordzijde der Hervormde Kerk vertoont nog de wapens van Amsterdam, Emmelyord en West-Friesland. Urk blijft havenplaats Zooals gezegd: Ürk zal in de in- poldering worden opgenomen, maar niet zóó als het nabije Schokland dat trouwens vrijwel onbewoond is en dat geheel binnen den om ringdijk zal vallen. Ui*k blijft een havenplaats aan het IJsselmeer en bovendien komt hier een sluis, als toegang te water tot den polder en verder naar het Noorden. Niet minder dan zijn ambtgenooten van Lemmer. Vollenhove en Kampen heeft dan ook de burgemeester van Urk, de heer A. Gravestein, met wien wij een onderhoud mochten hebben, hooggespannen verwach tingen van de droogmaking voor zijn ge meente. Elk jaar 50 jongens aan de markt. Er zijn nog altijd menschen, aldus bur gemeester Gravestein, die zich blind stax*en op het verleden, den gouden tijd, die onher roepelijk voorbij is. Natuurlijk, er zal dooi de inpoldering ook iets verloren gaan, groo te veranderingen zullen op en om Urk plaats hebben. Maar mijns inziens zal de drooglegging een uitkomst zijn voor de be volking vooral in dezen tijd nu de handel in visch, door de afsluiting van het belang rijke afzetgebied dat Duitschland was, zoo zeer is achteruitgegaan. Al was de zee nu nog vol haring en ansjovis, dan zou die visch thans tocli geen waarde meer bobben. Waarvan zou de bevolking dus moeten be staan, en welke toekomst zou de jeugd heb ben? Er worden op ons eiland elk jaar 100 kinderen geboren: laat ons zeg gen: 50 jongens en 50 meisjes. En de sterfte is hier gering. Elk jaar komen er dus 50 jongens aan de markt. Op de visschersvloot kunnen ze grootendeels niet meer geplaatst worden. Natuurlijk, er wordt nog altijd gevischt; op het IJsselmeer thans vooral op paling; van de zoetwatervisch (snoekbaars enz. die uitgezet is, bemerkt men nog niet veel. De Noordzeevloot van Urk bestaat uit 120 schepen, de Zuiderzeevloot uit een 130-tal. In totaal kunnen daarop een 700-tal men schen werk vinden. Maar onder dezen "is weinig verwisseling, ook verhuizen naar elders zooals dat vroeger wel voorkwam komt tegenwoordig weinig voor. Wat de visscherij betreft komen de meeste jon gens dus toch niet meer aan bod. De droog making zal aan Urk een groot achterland geven, en dus opent dit de gelegenheid voor hen, in den land- en tuinbouw te gaan aan de wegen te werken dan wel mee te doen aan het bouwen van boerderijen en woningen. Verscheidene jongens zijn met het oog daarop al op de ambachtsschool te Den Helder, teneinde te worden opgeleid voor timmerman, smid, electrj^ien enz. De vaart AmsterdamGroningen langs Urk? Een groot voordeel voor Urk is daai-bij, aldus voegde burgemeester Gravestein hieraan nog toe dat hier het kanaal door den polder naar de Lemmer zal beginnen. Als dat een kanaal van voldoende breedte en diepte wordt, kunnen we hier de vaart van Amsterdam op Gronin gen langs krijgen. In plaats van het groote stuk over zee naar de Lemmer te nemen, kunnen de schepen dan via het kanaal binnen door regelrecht en veilig naar Groningen varen. Het is nog niet bekend of de stichting van zulk een gx*oot kanaal in de bedoeling van waterstaat ligt, maar een gx*oot belang voor Urk zou het zeker zijn. En dan denke men aan de drukte die de sluizen zullen aanbrengen! Dat de Urker bevolking meeleeft met de drooglegging van den N.O.-polder, doch dat zij 't verdwijnen van Urk als visschers- plaats betreurt, werd ons bij onze gesprek ken met verschillende Urkers duidelijk. Bij Mariap op visite. Een typisch voorbeeld hiervan vormt o.a. de dorpsdichtex-es Mariap, aan wie wij ook een bezoek brachten. Deze eenvoudige vrouw moeder van zeven kinderen, schrijft gere geld iedere week een gedicht voor het go- stencilde weekblad de Oprechte Urker, dat merkwaardig journalistiek product. Zij dicht met groot gemak en lang niet onver dienstelijk, steeds zooals te begrijpen is op dit gereformeerde eiland met een sterk godsdienstigen inslag. Maar tot een lofzang op den dijk, heeft zij het tot dusver niet kunnen brengen. Het valt haar, als vischei-sdochter, moeilijk, zoo bekende zij ons. En zoo zullen er meer, wellicht velen zijn, al trekt menigeen op het -oogenblik voordeel uit de Zuiderzee-werken, doordat hij daarbij werkzaam is gesteld of anders zins. Het voorschrift luidt, dat 50 pet. van de bakschippers belanghebbenden in den zin van de Zuiderzee-steunwet moeten zijn en van de andere arbeiders 15 pet. In totaal rekent men, dat van het maximum getal van 1500 arbeiders, dat hier te werk wordt gesteld, er zeker 500 a 350 Urkers zullen zijn. Urk, zoo verzekerde men ons, is ver houdingsgewijs het meest bevoordeeld. Maar toch dit eeuwenoud vis schersvolk kan niet zonder leedwe zen dit inperken van het waterge bied, zijn arbeidsterrein en de. vast hechting van het eiland aan het vaste land zien. Jantje de knipper We spraken daar van Mariap, de dichte res. Er was tot voor een paar maanden nog een, ook aan bezoekers bekende figuur op Urk, Jan Visser, bijgenaamd Jantje de Knip per, vanwege de knipkunst die hij beoefen de. Het is ongelooflijk wat die oude man - hij stierf op 83-jarigen leeftijd met een schaar uit een stuk papier wist te toove- ren. Bij ds. van Wieringen thuis zagen wij de heeie Hervormde kerk. zoo in- als uit wendig, en met het kerkhof eromheen. Mariap dichtte op dezen knipper o.a.: In al zijn primitiviteit Was hij een kunstenaar Al was zijn materiaal slechts F.en groote, oude schaar Wanneer hij deze zette In zwart of rood papier Dan tooverde hij letters In alle vormen schier. Hij knipte kerk en menschen, Een boot met zeil en stag, Hij knipte vrome wenschen Op uwen huw'lijksdag. Hij knipte kerkhof, toren, En vuur en havenmond. Wat gij had opgedragen Hij knipte 't u terstond! 't Parool: „Zeg het met bloemen", Begreep de oude niet; Hij zei het. u al knippend Bij blijdschap of verdriet! Nog iets van d' oude sierkunst Er in zijn werken was, De kunst van oxide volken Van 't primitieve ras. De nye domend'kan zeilotJ De kerk neemt op Ux-k een .zeer centrale plaats in op alle terreinen des levens, zoo getuigde ds. van Wieringen. Dit neemt niet weg, dat, naar hij verklaarde, de Urkers bekend staan als een vx-ijgevochten volkje, dat het met met én politie niet nauw neemt Kleingeestig zijn ze echter zeker niet. De dominé mag precies de kleedij dragen die hij wenscht, en ieder Urker staat klaar hem en zijn ega in de pastorale zeilboot te zetten, die op de „reede" voor anker ligt. De eerste keer, aldus de predikant, dat ik onder zooveel critische oogen, want de Urkers zijn beste zeilers, moest „aanschie ten" was zooiets als een examen voor me, maar ik ben geslaagd; de „nye domenei" kan zeilen! Kenmerkende eigenschappen van deze visschers en hun vrouwen zijn overi gens wel: vrijmoedigheid, hartelijkheid, gastvrijheid en een sterke zin voor humor. BERGEN Nieuwe gemeenteveldwachter. Door den Commissaiis der Koningin is tot bezoldigd veldwachter in tijdclijken dienst dezer gemeente benoemd G. Lammere, thans wonende te Heerde, en wel voor het tijdvak van 15 Mei tot 15 September 1938. Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: Rozenkra#fe in étui; gebreide portemorinaie met geld; padvinderspetie; snoeimes; padvindersriem; paar glacé da meshandschoenen; broche; duimstok; dames- handschoen; dameshoed; rijwieltasch met ge reedschap; zwart-bonte jonge koe; heerermij- wiel; heerenhandschocn; damesarmbandhor loge; hrxiine ceintuur met twee gespen; klei ne schildpad; klein zwart jasje; kinder armbandje; bruine muts; helastingplaatjc; hond aangeloopen. Verloren: Eenige belastingplaatjes: Lips- sleutel; donkerblauwe ceintuur; Tyroolsche armband; gedeelte van een muziekstandaard rood-bruine ceintuur; axxfo-reservewiel met band: koperen gewicht; tabakszak met por- temonnaie en bewijs voor gratis belasting- plaatje; tramabonnement; jongensrijwiel; da- mesparanluie; paar gevoerde handschoenen; paar zelfbinders- nortemonnaie met geld; blauwe paardendeken. WINKEL BRIDGEDRIVE. Dinsdagavond had in het lokaal van den heer D. A. de Bruvn te Winkel een door de bridgeclub „Winkel" georganiseerde drive plaats, waarvan de uitslag was: Even lijn: Hr. en Mevr. Broekons 27 pnt. 3de prijs; Hr. K. de Lange en Mej. C. van Duvvenbo- de 32 pnt.; Hr. en Mevr. Mulder 28 pnt.; Hrn. G. ICouseband en G. Molenaar 19 pnt 2de prijs; Hrn. A. W. Christoph en E. Kasten 33 pnt.; Hrn. K. de Ruijter en A. Keppel 17 pnt. 1ste prijs; Hr. U. Wester en Terpstra 40 pnt. Oneven lijn: Hrn. C. Borst en P. Boers 25 pnt. 3de pr' Mevr. Boontjes en Mej. A. Boontjes 20 pnt'. 2de prijs; Hr. en Mevr. A. J. Porte 19 pnt 1ste prijs; Hr. en Mevr. A. Schenk 35 pnt Mevr. Jh Broersma en Mej. G. Borst 32 pnt.; Mevr. J. de Veer en Hr. D. Broersma 35 pnt.; Hrn. H. U. Nanninga en Elema 30 punten.

Schager Courant | 1938 | | pagina 3