RADIO Ordening TAIRZANI een politieke „schlager" Het Werkfonds schiet te kort l WEET U, d.« ook U 17 kilo gezinswas met Rinso prachtig lk gaf hem mijn laatste cent PROGRAMMA O** DOOR EDGAR RICE BURROUGHS No. 68. Bij het onderzoek van het wrak van de Kinstaid hleek, dat het grootste gevaar lag in het vuur, want de vlammen lekten honge rig aan het versplinterde hout van de ver woeste hut en hadden reeds hun weg gevon den over het benedendek. Als door een won der werd niemand gewond of gedood bij de ramp, waarvan de oorzaak voor eeuwig een geheim zou blijven. Terwijl de vlammen op laaiden, scheen het Tarzan toe, dat wat ook de explosie veroorzaakt t. ocht hebben, er een licht ontvlambare substantie over het houtwerk was uitgespi'eid. Het water, dat alle handen aangaven, scheen eerder het vuur aan te wakkeren dan te blusschen. Vijftien minuten na de explosie stegen er dikke, rookwolken op uit het ten ondergang ge doemde schip en de vlammen bereikten de machinekamer. Het schip ging niet langer voorwaarts naar de kust. „Het is nutteloos langer aan boord te blijven", zei Tarzan tegen zyn metgezellen, ,,'t Is niet uitgesloten, dat er nog meer explosies zullen volgen. We kunnen het schip niet redden, het veiligst is het, de reddingsboten te strijken, zonder verder tijd te verliezen en naar land te roeien. Er zat niets anders op. Er was geen tijd zelfs hun weinige bezittingen te redden. Twee boten werden op de woelige zee gestreken en de landing had zonder ongevallen plaats. Toen de boten het strand naderden, roken de ver langende en begerige dieren van Tarzan de bekende lucht van hun geboorteland; nauwe lijks hadden de kielen der boten het zand ge raakt, of Sheeta en de Apen van Akoet sprongen uit de boten en renden als gekken de jungle in. „Een ordening krijgt men niet altijd thuis, zooals men haar zelf wenscht". Bakkers-werkgevers contra me dezeggenschap van arbeiders. In de te Utrecht gehouden ver gadering van de Nederlandsche Ver- eeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf heeft prof. rar. A. N. Molenaar gistermiddag een rede gehouden over; „Het streven naar ordening"! .1 Spr. ving zijn rede aan met een vluch tige schels van de ontwikkeling der socia le wetgeving in ons land, resp. de wettelijke regeling van den bakkersarbeid. Hoe is het begrip „ordening" toch tot politieke „schlager" geworden? vraagt spr. zich af. Naast de crisis moet de Bedrijfsradenwet hier als verklaring worden genoemd. Deze wet is aanvankelijk opgezet als een Instituut om 't saamhoorighcidsgevoel tus- schen ondernemers en arbeiders te bevor deren. Haar taak lag zuiver op sociaal gebied. De minister heeft echter een wetsontwerp ingediend om,.over de hecle, lijn de advix 'Sccrencle' bevoegdheid van de bedrijfsradcn op economisch gebied te erkennen. Vak honden en politieke partijen grijpen nu de ze ontwikkeling met vreugde aan als een middel om een arbeiders-mcdezeggenschap op dit gebied te verzekeren. Men heeft wel eens van socialis tische zijde beweerd; „Alleen al het woord „ordening" schijnt op de heeren Gelderman, Molenaar, c.s. te werken als een badpak óp een marechaussée aan ons onvolprezen Noordzeestrand". Dit is niet alleen erg grappig, maar er zit ook een kern van waarheid in; Wij vreezen de positie, waarin de verschil lende bedrijfstakken verkeeren, omdat zij door belangstellende buitenstaanders wordt aangegrepen om bedrijfsradcn bij die hulp in te schakelen of commissiês in het leven te roepen, waarin ook de arbeiders in eco nomische zaken een stem in het kapittel krijgén. Spr. ziet ongaarne, dat aldus van de nood een deugd wordt gemaakt. Wordt aan allen recht gedaan? Uit de verbindendverklaring van de on dernemersovereenkomst voor het bakkers bedrijf te Amsterdam blijkt, dat vertegen woordigers van wederverkoopers en werk nemers zitting hebben gekregen in de bak kerij-commissie. In uw eigen ondernemers overeenkomst zal dit wel niet gestaan hebben!, aldus prof. Molenaar tot de ver gadering. „Een ordening krijgt men niet altijd thuis, zooals men haar zelf wenscht!" Bovendien verschillen de omstandigheden in de verschillende ondernemingen zoozeer, dat het twijfelachtig is, of bij een ordening allen recht kan worden gedaan. Spr. sprak tenslotte de hoop uit, dat de ondernemers, die zich door den nood ge dwongen waanden met bepaalde vormen van bedrijfsorganisatie of medezeggenschap der arbeiders in economische problemen mee te gaan, later niet zichzelf zullen ver wijten hun eerstgeboorterecht voor een schotel linzen te hebben verkocht! Aldus het N.V.V. Het bestuur van het Nederlandsch Ver bond van Vakvcreenigingen heeft zich met een uitvoerig adres gewend tot den voor zitter van den Raad van Ministers, dr. H. Colijn, waarin het de regeering nogmaals wijst op den ernst van het vraagstuk ter bestrijding der werkloosheid. In het adres wordt met cijfers aangetoond, dat naar ruwe schat ting tijdens de crisisjaren 1931/37 denkelijk wel van 500 tot G00 mil- lioen gulden minder aan overheids- werk uitgevoerd is, dan het geval zou zijn geweest, indien men door gegaan was in het tempo van 1930. Stelt men daarnaast, dat door mid del van het in 1934 gestichte Werk fonds rond 50 nïilliocn gulden werd verwerkt tot dusver, dan blijkt, dat dit Werkfonds nog zelfs niet bij benadering de uitgevallen over heidsopdrachten van 1934/37 heeft gecompenseerd. Laat staan dus, extra-werkgelegenheid geschapen! In het adres wordt er met klem op aan gedrongen, uitvoering van openbare werken op groote schaal en in een snel tempo te doen geschieden. In verband met den groot en omvang van de werkloosheid dringt het bestuur van 't N.V.V. o.m. aan op: een verkorting van den wekelijkschen werktijd tot 48 u. voor al die groepen van werknemers, die nu nog of geheel buiten de Arbeidswet vallen, of aan welke een langoren arbeidstijd dan 48 uur per week is toegestaan; het tegengaan van overwerk, door slechts in hooge uitzonderingsgevallen overwerk- vergunningen en dan nog voor een zeer beperkten tijdsduur, te verleenenj een verdergaande verkorting van den wekelijkschen werktijd voor de groepen van werknemers, die thans 48 u. per weck wer ken het verstrekken van een premie of bijslag aan particulieren, die overgaan tot het la ten uitvoeren van onderhouds- of verbete- ringswerken aan liun fabrieken, werk plaatsen, woonhuizen en andere bezittin gen. Auto schoot plotseling vooruit Dinsdagavond om zes uur wilde de heer J. van de Vaart, te Mijdrecht, met den slin ger de motor van zijn auto op gang bren gen,. Toen hij hiermede bezig was, zette (ie wagen zich plotseling in beweging, blijk baar doordat de rem was losgeschoten. De heer v. d. V. kwam onder zijn voertuig te recht en werd ernstig" gewond. In den loop van den avond is hij aan de gevolgen van het ongeluk overleden. helder wit krijgt binnen anderhalf uur voor slechts 12V» cent? dat U het sop van de nieuwe, „overvette" Rinso vele malen achter een kunt gebruiken en wel voor het witte, bonte en gekleurde goed? dat zich op elk pak Rinso een bon voor fraaie en nuttige ge schenken bevindt? dat Rinso even goed voor de tobbe als voor de wasmachine is? Als U dat alles weet, dan gebruikt U zeker niet meer een gewoon zeeppoeder, maar alleen de nieuwe, „overvette" RINSO voor slechts 12} cent met geschenkenbon? „OVERVETTE" RINSO, SPECIAAL VOOR DE WASMACHINE „Filantroop" staat terecht Werkloozen getuigen. Een aantal werkloozen verscheen gisteren voor het getuigenhekje van de Amsterdamsche rechtbank, om verklaringen af te leggen tegen den 38-jarigen T. de L., die hen op bru tale wijze hun laatste spaarduitjes afhandig had weten te maken. Deze hardnekkig ontkennende verdachte is reeds tien maal veroordeeld wegens ver mogens-delicten, nu speelt hij den rol van filantroop: „Ik heb de mcnschen willen hel pen, en ik zou ze zeker hun geld hebben teruggegeven, als ik door mijn arrestatie niet gedupeerd was. Bovendien kan ik te genover deze getuigen niet op finesses in gaan, want dan zou ik die arme menschen in moeilijkheden brengen, doordat het hier smokkelzaken betreft. Ik heb ze alleen maar willen helpen". President Mr. Boon: „U hebt ze in den kelder willen helpen Een schijnfirma. Verdachte deed zich.tegenover zijn slacht offers voor als vertegenwoordiger van een groote firma, handelende in boter, koffie, thee etc. De werkloozen, verlangende naar werk, gingen gretig in op de aanbiedingen van dezen man. Zij zouden als reiziger een flink weekgeld kunnen verdienen, maar tr moest een waarborgsom worden gestort. Verdachte hield vol, dat die firma B. in derdaad bestond. Een slachtoffer had f75.— moeten betalen voor een spoorwegabonne ment. De man had niet zooveel geld en hij mocht, voorloopig volstaan met het storten van f 15.Een werklooze met twee zoons, die ook al geen werk hadden, had hij wijs gemaakt, dat hij beide jongens aan werk zou kunnen h,elpen. Er moest in dat geval niet minder dan f 120 worden gestort. De. werklooze vader kon slechts f31.bij elkaar bren gen. De rest mocht hij met f5.p. w. afbetalen, verdachte zou dan aan de fa. B. de waarborgsom sturen. Een aartsoplichter. Dit is één van de meest stuitende geval len van oplichting, die men zich kan den ken, zeide de officier van Justitie, mr. H. A. Wassenbergh in zijn requisitoir. Zielig klinken de verklaringen van de slachtof fers: „Ik gaf hem mijn laatste cent, omdat ik hoopte werk te krijgen', hoorden wij hen zeggen. Wij hebben hier met een aarts- oplichter te doen. Deze stelselmatige bedrieger zal ernstig moeten worden gestraft. Spr. vorderde een gevangenisstraf van twee jaar. De verdediger mr. David Fracnkel be pleitte clementie. Vonnis 1 Juni. VRIJDAG 20 MEI 1988. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. Algemeen Programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muizek Gram of oonplaten 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Klarinetvoordracht met pianobegleiding. en gramofoonmuziek. 2.00 Gramofoonplaten. 2.35 Christelijke Lectuur. 3.00 Zang, cello en piano. (In de pauze: Gramofoonmuziek). 4.30 Gramofoonplaten. 4.45 Heidepark-Band, en gramofoonmuziek. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 Declamatie en gramofoonmuziek. 6.30 Tuinbouwpraatje. 7,00 Berichten. 7.15 Literaire causerie. 7.45 Reportage. 8.05 Berichten ANP. Herhaling SOS-Bericht. 8.15 Arnhemsche orkestvereeniging. 9.00 Sxegetische causerie. 9.30 Vervolg concert. (Om 10.00 Gramofoon muziek. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Sportpraatjé. 11.00 Gramofoonmuziek. Ca. 11.5012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum n, 801,5 m, 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.44 AVRO. 4.00 VARA. 7.80 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00—1..00 VARA. 8.00 Orgelspel. (Om 8.16 Berichten). 8.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonmuziek (Om 12,15 Berichten). 12.30 Het Kovacs Lajos-orkest en gramofoon muziek. 2.00 Modepraatje. 2.15 Variété-programma (Om 3.45 Eventueel berichten). 4.00 Gramofoonmuziek. 5.00 Voor de kinderen. 6.00 De Ramblers. 6.30 Politiek radiojournaal. 6.506.55 Gramofoonmuziek. 7.00 Causerie: „De geestelijke grondslagen der democratie". 7.20 Berichten ANP. 7.30 Berichten. 7.35 Lezen in den Bijbel. 8.00 Nederlandsch Strijkkwartet. 8.30 Causerie over Gladstone. 9.00 Amsterdamsch vocaal kwartet 9.00 Amsterdamsch vocaal kwartet en VARA- Orkest. 10.00 Fantasia m.m.v. soliste. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. 11.00 C. Steyn's Acordeonorkest. 11.30 Jazzmuziek (Gr.pl.). 11.5512.00 Gramofoonmuziek. FEUILLETON. ETHEL M. DELI HOOFDSTUK XI. De oproep. Het was aanmerkelijk later dan het gewone etensuur, toen Chris het hotel binnenstapte. Het had zwaar geregend en zijn kleeren waren doorweekt, maar hij ging niet eerst naar zijn kamer. Hij liep recht door naar de conversatiezaal, waar Pax bij den haard zat te rooken. Hij zag er bleek en uitgeput uit, maar uit Zijn oogen straalde een wilde gloed. Hij sprak geen woord van begroeting, toen Pax opstond met de uitdrukking van iemand, die het onvermijdelijke tegemoet gaat. „Hallo Chris! Wat scheelt er aan?" zei hij. Chris kwam recht op hem af. „Ik moet je spreken," zei hij. Pax keek hem kalm in de oogen. „Dat is uitstekend, oude jongen," zei hij. „Maar trek eerst droge kleeren aan. Je hebt een natte wandeling achter den rug." „Een wandeling!" zei Chris heesch. „Ik heb den geheelen dag over die klippen ge- loopen," zei hij. „En nu „En nu," viel Pax hem beslist in de rede, ,drink je eerst iets en dan ga je je verklee- den. Daarna praten wij zoolang je maar wilt, maar niet eerder." „Wij praten nu!" begon Chris, maar Pax kalme hand op zijn schouder deed hem zwij gen. Op dat oogenblik deed de oude gewoonte en de eerbied voor het gezag gelden. „Neen, nu niet!" zei Pax. „Jij gaat naar boven om je te verkleeden en ik zal Peters met een glas whiskey naar boven sturen. Kom dan beneden, dan gaan wij dineeren Dat praten van ons kan nog wel even wach ten." „Ik wil niet met je dineeren," zei Chris woest, terwijl hij een pas achteruit deed. „Ja, dat doe je wel al is het voor het laatst," zei Pax grimmig, maar met Iets droevigs in zijn stem. „Ik wil niet met je praten tot wij gegeten hebben. Wees niet zoo onverstandig jongen. Je zult ziek worden als je zoo doet, en daar help je niemand mee." Weer, en op een manier die hij zich niet verklaren kon, vond Chris in Pax zijn meester. Hij had zich gedurende die lange uren van woesten wedloop met zich zelf op gewonden tot hij slechts één verlangen kende: zich op den vijand te wreken; maar nu, in de tegenwoordigheid van den man, dien hij getracht had als zijn vijand te beschouwen, voelde hij zijn wraakzucht verdwijnen. Met een onverstaanbaar gemompel wendde hij zich om en liep de hall In. Pax keek hem na. Maar toen Chris boven was, liep hij de conversatiezaal door naar een deur, die in de eetzaal uitkwam en riep Peters om hem de noodige instructies te geven. „En zorg er voor, dat hij een warm bad neemt," voegde hij er bij. „Het diner moet maar wachten. Hij is doornat." „Heel goed, mijnheer," zei Peters. „Maar wilt U zelf niets gebruiken? U moet uitge hongerd zijn." „Neen, neen, ik zal wachten," zei Pax. Haast je! Hij is doodmoe." Peters snelde naar boven en Pax ging op nieuw bij den haard zitten wachten. In gewone omstandigheden zou hij met Chris naar zijn kamer zijn gegaan en bij hem blijven praten, terwijl hij zich verkleedde, maar de bittere vijandschai die hij in de oogen van den jongen gelezen had, hield hem terug. Als er onaangenaamheden moesten komen, dacht hij, was het beter dat Chris eerst weer een normalen kijk op de dingen had gekregen. Hij had het klaarblijkelyk hard te verant woorden gehad. Yvonne had hem waarschijn lijk afgewezen, en hij, Pax, werd daarvoor als verantwoordelijk beschouwd. De situatie was tamelijk hopeloos, dacht hij vermoeid. Chris was blijkbaar van plan hem ter verantwoor ding te roepen. Zij dachten allen, dat hij op de een of andere manier de schuld van alles was. Ongerijmd, natuurlijk, maar in de om standigheden zeer voor-de-hanfl-liggend. Nie mand zou ooit de waarheid vermoeden. Nie mand zou er ooit over denken hem vrij te spreken. Wel, hij was in de geheele zaak de zondebok geweest, en hij zou die rol wel tot het eind door kunnen spelen. Chris moest dan maar de conclusie trekken, die hij de rechte dacht. En Clalre ook? Hij kon de gedachte aan Claire niet verdragen. Want hij geloofde dat zij meer geleden had dan hijzelf. En toch ook voor haar, eerder dan voor wie ook, moest de waarheid verborgen blijven. Zij zou moeten blijven lijden, en hij kon haar niet helpen. Hij kon slechts blijven zwijgen, zoo als hij steeds gezwegen had, terwyl de laatste rafels van haar vertrouwen en van Chris vriendschap over zouden gaan in een onver anderlijke vijandschap. Hij slaakte een diepen zucht en -taarde in het vuur. Het was eenige oogenblikken later, dat hij de telefoonbel hoorde overgaan in het leege Kantoor, en hij stond op om te luisteren, we tend dat er waarschijnlijk niemand anders in de nabijheid was. Het kantoor was donker en koud. Bij het binnenkomen knipte hij een enkel licht aan. Toen nam hij den hoorn op en hoorde Claire's stem. „Ik zou graag met kapitein Packersley spreken, het is zeer dringend." Pax voelde een vreemde aandoening; hij had haar nooit zoo dringend om hem hooren vragen. „Ja, ik ben het," zei hij. „Wat is er?" „O Pax," zei ze zacht en opgewonden. „Kan je dadelijk komen? Yvonne is niet zoo goed en de dokter is hier. Onmid dellijk, Pax! Zeg niets aan Chris! Hij mag niet met je meekomen.' „Goed," zei Pax. „Ik kom onmiddellijk.''' „Vlug," hijgde ze en belde af. Pax legde den hoorn terug en ging naar zijn schrijftafel. Hy nam een stukje papier en krabbelde er het volgende op: „Wacht niet met het eten. Ik zie je later. Pax" adresseerde het aan Chris en legde het op een tafel in de hall. Hij nam zijn hoed en regen jas en verliet het hotel. Buiten striemde de regen hem in het gezicht. De avond was donker, maar hij had den weg blindelings kunnen vinden. Het was nauwelyks een drie honderd meter tot het laantje, dat naar Sil- verhayes leidde en hy had dien afstand te dikwijls afgelegd, om den weg niet in het donker te kunnen vinden. De lamp boven den hotel-ingang verlichtte een gedeelte van zijn weg en toen hij de bocht voorbij was, verschaften de lampen van een auto, die in de laan stond, hem de verdere verlichting. De wind en de regen loeiden om hem heen en de branding bestookte :.et strand met donderend geweld. Hy liep met versnelden pas den steilen heuvel op, slechts denkend aan Claire, die hem noodig had en hem toe geroepen had, dat hij zich haasten moest. De auto bij het hek van Silverhayes was leeg. Hij rende langs het smalle pad en zag het verlichte huis voor zich. Nog eenige oogenblikken en hij was by de deur, die meestal op dat uur nog niet gesloten was. Hij draaide den knop om en trad binnen. En toen bleef hij een oogenblik staan in de kleine hall. Het kon nog geen vyf minuten geleden zijn, dat Claire's oproep hem bereikt had. Hij ver wachtte haar bijna nog aan de telefoon in den hoek van de hall. Maar hij vond niets dan leegte en een spookachtige stilte alsof een ongeziene tegenwoordigheid in de scha duw rondwaarde. w .tr0k Zi^n druiPende regenjas uit. Toen bleef hij staan en luisterde. Wat gebeurde er ta die kamer boven, die hy ,og nooit betreden had. Yvonne was niet zoo goed. Claire had ï,e.™ n00dlo" had den dokter laten roepen, die blykbaar nog in huis was. Zou hij bellen of zichzelf aankondigen Plotseling voelde hij, dat hg niet langer kon wachten, en wendde zich naar de tra? Toen hoorde hij een geluid. Een deur werd boven geopend en iemand liep de gang in. Hij herkende den lichten voetstap en na een oogenblik verscheen Claire boven aan de (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1938 | | pagina 7