Het leven aan een I zijden draad Mijn vrouw mwint een koe Luxe betaald met geld der arbeiders Uitbreidiaq van Ouweband s Dierenpark DE PARACHUTE VAN NADERBIJ BESCHOUWD. EEN PILOOT VERTELT. Een valscherm. Veertig vierkante meter kunstzijde, twee dozijn tou wen, een zak en een paar breede gordels dat is alles! Wat echter hangt in den waren zin des woords af van de juiste en vei lige functionneering dezer weinige on ongecompliceerde deelen? Een inenschenleven, dat veilig door den „reddingsgordel der lucht" naar moeder aarde moet worden ge bracht. Wanneer het om leven en dood gaat, is eenvoud alles! Zoo is ooit de parachute een eenvoudige aangelegenheid. Maar en slechts daarop komt het aan! wan neer de parachute niet op pijnlijk nauw keurige wijze is verpakt en niet regelmatig wordt gecontroleerd, dan „zult U er nooit meer een behoeven te gebruiken"! Bij de parachute onderscheidt men twee groep: de automatische en de niet-auto- matische parachute. Bij de automatische parachute is de verpakkingszak, waarin 't geheele valscherm ligt opgevouwen, door een ongeveer 30 meter lange lijn aan het vliegtuig bevestigd. De vlieger heeft, om het scherm te openen, niet anders te doen, dan te springen. De ankerlijn houdt dan het valschermpak aan het vliegtuig vast, de vallende springer trekt vanzelf het scherm uit den zak en de parachute opent zich door de luchtstroomingen. Bij het niet-automatisch valscherm ook wel manueele genoemd is de verpak kingszak niet met de machine verbonden. Na den sprong moet de springer onmid dellijk handelend optreden. Door een ruk aan een veer opent zich de zak, waardoor het valscherm direct vrij komt en zich tij dens het vallen ontplooit. Het belangrijkste: de juiste vouwing. Ik klapte uit de school: dit alles heb ik gedurende de enkele dagen, die ik in een parachutefabriek mocht doorbrengen, ge- - leerd. Ik zag, hoe uit de beste kunstzijde de banen voor de parachutes diagonaal wer den geknipt, hoe de vele, viervoudig ver- Sterkte naden aan een speciaal onderzoek moeten worden onderworpen, alvorens de parachutes worden afgeleverd. Ik keek de kunst van het opvouwen van de parachu te, het meest belangrijke voor den sprin- grr, af, totdat ik zelf in staat was een val- scherm naar behooren op te vouwen. Nu wilde ik" zelf een sprong wagen. Ik wist, dat ik me volkomen kon verlaten op de parachute, die ik zelf zag ontstaan. Een telefoontje en de tijd werd vastgesteld. Nu sta ik naast het vliegtuig, waarvan ik straks zal moeten afspringen... Ik heb tenslotte toch het manueele val scherm gekozen, ofschoon men mij een au tomatische had aanbevolen. Ik weet niet waarom, maar de greep, die de parachu tist moet doen, om de parachute te openen, leek mij plotseling veel veiliger dan zich te moéten verlaten op de ankerlijn, die aan de machine zit bevestigd eïi die er voor heeft te zorgen, dat de parachute zich au tomatisch opent. Waarschijnlijk was deze gedachte slechts onzin, want beide systemen hebben jaren lang bewezen een even groote veiligheid te bieden. In de gordels van de parachute. Een monteur helpt mij in de gordels van de parachute. De riemen moeten vastzitten rij geleken mij overdreven vast te zit ten! Rond de dijen en de buik loopen de breede riemen, waaraan het valscherm in zijn verpakkingszak op den rug hangt. Links op de borst bevindt zich de hand greep, bestaande uit een in pantserkabel verborgen veer, die bij de sprong moet wor den gebruikt om den zak te openen, waar in de geheele parachute opgevouwen ligt. Het valscherm slaat bij iederen stap tegen de knieholten, maar het is wonderlijk, welk ,n gevoel van onbezorgde veiligheid zulk n parachute geeft; ik begrijp tenminste niet de vliegers, die zonder valscherm durven opstijgen! Ik moet plaats nemen vóór den piloot, ^at niet gemakkelijk is, want mijn opge vouwen parachute neemt veel plaats in. Dan word ik vastgesnoerd door middel van een geheimzinnige lijnenconstructie, welker uit einden met een soort veiligheidsspeld bij elkaar worden gehouden. De remblokken worden van de machinewielen weggetrok ken en wij hobbelen over het veld. Ik voel ine akelig vastgesnoerd en probeer losser te komen. Maar ik bemerk, dat het niet de klemgordels, maar de valschermgordel is, die zoo drukt. En deze gordel ongemerkt iets te verwijden, lijkt me een poging tot zelfmoord! Het duizelt me... De vlieghaven, de hallen, huizen en stra ten verdwijnen beneden ons wij vliegen en klimmen 600 meter hoog. Ik ben zoozeer vervuld met de gedachte aan den grooten sprong, dat ik me niet eens meer de getallen herinner, die me zijn ingeprent. Ik voel me als een schooljongen, aie voor een examen staat en plotseling alles vergeet, als hij den examinator ziet. Hoe lang duurt het ook weer: de tijd van Vallen, van opening van de parachute, van landing? Ik weet niets meer. Ik verlaat me PJP °P de parachute en daarop heb ik ge- m 'iet grootste vertrouwen. O ja, met snelheid van 5 meter per seconde moet ik naar de aarde terugvallenHet duizelt me even! t.r.ck het apparaat, met de gordels, 'e, mij aan de machine vasthouden, naar echts en hef de einden der beide schouder vi F' om \m n n op ilevei gordels omhoog; de achter mij zittende pi loot weet nu, dat ik niet meer vastzit en vermindert de vaart. Plotseling vermindert het geruisch van den motor, de propeller vóór mij draait minder snel. Dat is voor mij een toeken om me van mijn zitplaats te verheffen. Ik steun met de ellebogen op de dwarsbalken en probeer te gaan staan. Lang niet zoo gemakkelijk als men denkt: de luchtstroomingen drukken mij weer op den stoel terug! Nu pak ik de leuningen van den stoel flink beet en probeer nog eens op te staan. Nu gelukt het. Ik dwing mijn linkerbeen een slap te doen en zoek een steun op het draagvlak. Dan zet ik ook mijn rechtervoet op het draagvlak en pers mezelf tegen den buitenwand der machine. Mijn das is door den wind losgerukt en wordt door den wind in flarden gescheurd. Ik klem mezelf tegen den romp van de machine, Wanneer ik vluchtig naar beneden zie600 Meter boven de aarde en wat ziet de wereld er van bovenaf beklemmend uit! Ik ben in mijn leven nog niet zoo bang geweest dan op het oogenblik, dae ik mijn eersten para chutesprong moest, maken! Ik gluur naar binnen; daar, in den cockpit, zit de piloot, en schijnt te we\en, wat er in mij omgaat. Zijn gezicht, half verborgen door don vlieg- kap en den bril, lacht me toe en hij knikt en als ik hem maar blijf aanstaren, omdat ik plotseling allen moed verloren schijn te hebben, maakt hij een beweging met de hand alsof hij zeggen wil: „Laat je maar vallen"Dat geeft den doorslag Ik lóét me vallen Ik" val! Gespannen zijn mijn zenuwen. Ik durf nog niet naar omlaag te zien, kijk in het ijle en voel me als ging ik zelfmoord plegen. Ik hoor op dat groote moment niet eens meer het geronk van de machinemoto ren. Mijn beenen heb ik ingetrokken. Vreemd dat ik op mijn rug val. Heb ik niet ergens gelezen, dat zulk 'n val noodlottig moet zijn? Ik weet 't niet meer. Ik schijn geen gedachte meer te hebben. Ik weet slechts, dat ik verkeerd op de harde terecht moet komerl. Hemel! Ben ik er nog niet? Ik wil grond voelen. Het komt me voor, dat ik al zoo lang aan het vallen ben. Eindelijk, ik zie de aarde, die vertrouwde aarde, voor me. Ze komt dichter naar me toe en schijnt toch nog zoo ver af te zijn. Zij breidt haar moederlijke armen naar me uit en schijnt me te willen opvangen Onder het vallen zet ik mijn bril ai. Ik kijk naar boven. Als een1 lichtroode koepel wordt de parachute door de zon be schenen en dat doet heerlijk vertrouwd aan, zoo'n machtig dak boven je hoofd! Bijna loodrecht daal ik boven den rand van het vliegveld. Mijn bril drukt mij op het voorhoofd. Ik zweef nog altijd en heb den tijd hem af te zetten en hem in den zak te steken. De machine, waarvan ik afsprong, is eer der beneden dan ik, maar nee, de piloot stijgt snel weer op en vliegt me rakelings voorbij! Hij wenkt en lacht. Ik voel me plotseling een vriend van den lachenden man en ben hem dankbaar voor die klei ne aanmoedigingen daar boven in de lucht, toen ik als een klein kind zoo hang tegen den buitenwand van den machine romp stond aangedrukt en niet verder durfde Ik schat mijn hoogte nu op 60 meter. Heel duidelijk zie ik de monteurs bij de loodsen aan het werk. Zij zien naar omhoog en wenken ook. En verderop start, na een korten aanloop, een sportvliegtuig. "Wat wonderlijk toch, dat alles vanaf zulk 'n hoogte te zien en zich toch veilig te voe len' En dan merk ik duidelijk, dat ik nog slechts langzaam zink; ik krijg 't warmer dan het daarboven was. Ik trek mijn bee nen in en moet probeeren op mijn knieën te zakken wanneer ik den grond raak. Ik grijp naar del ijnen boven me en poog me een beetje op te heffen, om niet schokkend op den grond neer te komen. Heel zacht en pijnloos lig ik plotseling op den grond! En heel vredelievend legt de parachute zich een eindje verder naast me neer. Ik ben blij, dat het laatste uurtje achter den rug is en toch hen ik ook weer blij, dat ik 't heb gewaagd... de groote sprong aan bet zijden draadje! Drukkerij-chef knoeide ergerlijk Een jaar en acht maanden tegen hem geëischt. Een groote drukkerij te Hilversum is gedurende geruimen tijd ernstig benadeeld door den bedrijfschcf van de afd. drukkerij. In Maart van het vorige jaar werd hij wegens knoeie rijen gearresteerd: na drie maanden voorloopige hechtenis is hij in vrij heid gesteld en gisteren stond hij terecht voor de vierde kamer der Arr. Rechtbank te Amsterdam. De officier van Justitie had veertien ge tuigen gedagvaard. Hem waren Vele gevallen van verduistering ten laste gelegd. Zoo zou hij groote hoe veelheden oud krantenpapier hebben ver kocht voor de N.V., zonder het geld af te dragen. Aan een slager had hij blanco cou rantenpapier verkocht en ook dat geld had hij in eigen zak gestoken. Aan de Hilver- sumsche afdceling van de smalfilmliga had de N.V. biljetten, briefpapier en enveloppen geleverd. Verd. had een quitantie van f 15.geïnd en niet afgedragen. Voorts was hem nog het ten eigen bate verkoopen van drukkerszetsèl (lood) ten iaste gelegd en het niet uitbetalen van gelden voor verrichte werkzaamheden. Ook zou hij geknoeid hebben met de uitbetaling van loonen. Toegekende loonsverhoogingen voor de zetters en het andere drukkerijper- soneel stak de man in zijn eigen zak. De arbeiders hoorden van door de directie vast gestelde verhoogingen nooit iets. Een rij getuigen kwam voor het hekje, om te vertellen, dat zij verdachte gelden hadden betaald, die la ter bleken niet te zijn afgedragen. Anderen verklaarden, loonsverhoogingen niet te heb ben gekregen. een werkster had in opdracht van de directie een-\4ag - gènaaid, de be- drijfschef zou haar betalen. De vrouw had echter nooit een cent gezien. Verdachte had voor vrijwel iedere be schuldiging een weerlegging, die echter in de meeste gevallen weinig overtuigend klonk. Uit het reclasseeringsrapport bleek, dat de man die in totaal f 5400 verdiende zeer luxueus leefde. Hij bewoonde een fraai gemeubileerde villa, had een auto en reed paard. „U betaalde Uw luxe met het geld van de arbeiders", merkte de presi dent op. Verdachte is intusschen failliet verklaard. Requisitoir. De Officier van Justitie zeide in zijn re quisitoir, dat er op dé drukkerij op een er gerlijke manier door verdachte is ge knoeid cn verduisterd. Verd. bestal niet riechts zijn directie, doch ook de arbeiders. Hij benadeelde hen regelmatig voor kleine bedragen. Het verduisterde geld is er door verdachte en zijn vrouw doorgejaagd en verkwist. Spr. vorderde wegens verduistering ïn dienstbetrekking een gevangenisstraf van één jaar en acht maanden. De verdediger pleitte clementie. Vonnis 3 Juni. Door middel van dezen ballon, waarofi in reuzenletters hot woord „Souscrivex" teeken In) vermeld staat, maakt Frankrijk propaganda voor toetreding tot de weermacht. Het nieuwe leeuwenterras uniek in Europa! Het bekende Dierenpark van Ouwe hand op de Grebbeberg te Rhenen, een geliefkoosd doel van vele zo- meruitstapjes, heeft den gepasseer- den winter zijn inrichting dermate uitgebreid en gemoderniseerd, dat het thans tot een der mooiste die renparken van Europa gerekend mag worden. Het begrip dierenpark moet men niet verwarren met dierentuin. Zeker, wij bezit ten in onze groote steden dierencollecties die grooter en beter gespecialiseerd zijn dan die van den heer Ouwehand. Doch 't zijn tuinen, waarin men de beesten in hok ken achter tralies kan bewonderen. Welis waar vindt men hier en daar reeds een streven om de dieren te brengen in hun passende omgeving, neemt b.v. het leeuwen terras in „Artis" te Amsterdam, doch een zoo natuurlijke entourage als een dieren park ons kan bieden, neen, dat vindt men in de steden niet. En dit toch juist Is de grootste bekoring, die er van Ouwehands Dierenpark uitgaat. Waar maar eenigszins mogelijk heeft men vermeden de dieren door traliewerk van de bezoekers te scheiden. Een typecrend voor beeld hiervan is het onlangs gereed geko men leeuwen terras, dat een "'oppervlakte heeft van 2000 M2. en een bevolking van tien volwassen leeuwen herbergt. Dit ter ras is van het voor de bezoekers toeganke lijke park slechts door een sloot van enke le meters breedte gescheiden, hetgeen uniek is in Europa. Juist breed genoeg om de leeuwen te verhinderen er over te springen en weer niet zoo breed, dat men niet de sensatie behoudt als bevindt men zich te midden van een leeuwenkolonie! Doch er is meer, wat de bijzondere aandacht vraagt. Ook bij de olifanten heeft men gebroken met de oude gewoonte om deze dieren op te sluiten achter een ijzerconstructie van decimeters dikke staven. Slechts een ce menten greppel Scheidt deze kolossen van het publiek. Een groote verbetering heeft ook het Apen-paradijs ondergaan, dat ge heel ecnig in Nederland is en voor de kin deren wel een 'der grootste attracties vormt. Wat de bekende krokodillen-show betreft, juist dezer dagen heeft men een aanvang gemaakt met het overbrengen van deze dieren duizend in totaal van het winter- naar het zomerverblijf. Het ligt niet in onze bedoeling een op somming te geven in soort en aantal van de geheele dierencolleofie. Zeker twee en half uur heeft men echter noodig om dit prachtige park, dat een oppervlakte van 12 H.A. beslaat, geheel door te wandelen. Heeft men deze moeite genomen, dan wacht een uitstekend restaurant, waarvan juist deze week een derde zaal gereed gekomen' is, den hongerigen of dorstigen bezoeker en biedt hem een rustige gelegenheid om tot de conclusie te komen, dat hij van zijn reis naar de Grebbeberg geen spijt zal ge voelen. Er gaat rust en bezinnig uit van het aanschouwen van dieren in hun na tuurlijke omgeving. En zoo iets vindt men in ons land alleen in Ouwehands Dieren park. UIT ONZE OOST Advocaat gearresteerd Tienduizend gulden verduisterd. Een ie Bandoen# woonachtige advocaat, mr. O. G., is, naar de N. R. Ct. meldt, te Batavia gearresteerd, verdacht van fraude ten bedrage van tienduizend gulden, welke hij gepleegd zou hebben bij regeling van een nalatenschap. De gearresteerde heeft een volledige be kentenis afgelegd. Twintig aardschokken Ongeveer 60 hulzen vernield. Gisternacht zijn van 0.20 uur tot 7 unr te Dongala ongeveer 20 aard schokken gevoeld. De eerste werd geconstateerd om tien minuten voor halfeen, was hevig, en duurde een minuut. De tweede was, aldus de N.R.Ct. nog He viger dan de eerste en had een duur van drie minuten. Kasten, enz. zijn omgevallen. De menschen konden nauwelijks op de bee nen blijven staan en vluchtten de straat op. De nacht werd buitenshuis doorgebracht. Tot dusverre is bericht ontvangen dat een huis is ingestort, het was een geluk dat de lampen zijn uitgegaan, zoodat brand werd voorkomen. In Paloe zijn ruim 50 huizen inge stort, terwijl vele scheuren in den grond voorkomen. Een goedang van de K.P.M., waarin copra was opge slagen, werd door zeewater bescha digd. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Nader wordt vernomen, dat te Wan! acht huizen vernield of beschadigd zijn. Te Mam- baro zijn zeventien huizen door een vloed golf meegesleurd. Een Chineesche vrouw is verdronken. Als het beest nu eens wild werd In de N.R.Crt. treffen wij de volgende vermakelijke historie aan. Wat een consternatie, de vorige week bij ons! M'n vrouw, al' is ze een echt zuinige huisvrouw, altijd op de kleintjes passend en niet verspillend aangelegd, heeft voor liefdadige doeleinden altijd een open beurs en, ofschoon wars van allo loterijen, als er voor een liefdadigheidsloterij een colpor teur bij haar aanklopt, dan kan hij zeker een briefje aan haar kwijt raken. „Je kunt toch nooit weten, het is voor een goed doel en, als je eens een buitenhuis of een auto wint, dat zou toch leuk zijn?" zegt ze dan. Dit zwak dan, als men het zoo noemen wil, van mijn cga, was de oorzaak van de consternatie. Op een ochtend, ik was maar net weg met den forensen-trein naar mijn kantoor werd mijn vrouw opgebeld en ontwikkelde zich het volgende gesprek: „Met mevrouw B?" „.Tawcl, met wien spreek ik?" „TT spreekt met de administratie van de... liefdadigheidsloterij (de naam was nogal lang en onduidelijk). Wij hebben u al voor een paar dagen bericht gezonden, dat u als prijs in onze loterij een koe hebt gewonnen en nu willen wij graag van u weten, waar de koe bezorgd moet worden." „Een koe, zegt u?" „Ja een koe, een mooie, koe, maar u moet het heest nu in ontvangst nemen, wij kun nen het niet langer voor u stallen." „Ja, maar daar weet ik zoo gauw geen raad mee, ik zal even met mijn man tele- foneeren en met hem overleg plegen." „Goed mevrouw, dan bellen wij u vanmiddag nog eens op. maar wij rekenen er dan ook beslist op, dnt u dan zegt, waar het beest bezorgd kan worden." Zelfs de meest nuchtere mensch kan be grijpen, dat een huisvrouw, wonende in een flat op de eerste verdieping, nu niet maar zoo dadelijk weet wat ze met een gewon nen koebeest moet aanvangen. Het is na tuurlijk een leuke verrassing en een aardige prijs voor een lot van één gulden. Wat zou zoo'n koe wel waard zijn? Het vee is duur hé, maar om nu zoo maar ineens te be slissen wat je ermee zult doen? M'n vrouw belde me intercommunaal op, legde mij het geval uit en vroeg wat ze moest doen. Midden in mijn drukke bezig heden zoo'n vraag te moeten beantwoorden valt ook niet mee. „Ja, wat moeten we nu zoo ineens met een koe doen? Verkoopen of laten slachten? Daar moet je toch even tijd voor hebben, hier en daar eens kunnen informeeren en zoo." overwoog ik. „Vraag iij nu eens den boter- of melkboer of die niet voor een paar dagen een koe kunnen huisvesten; intusschen zal ik aan vriend Piet vragen of het heest daar mis schien een dag of twee kan blijven: hij heeft toch zoo'n groot grasnerk voor zijn huis. Ik bel je dan vanmiddag nog wel even op." M'n vrouw, door mijn betrekkelijke kalmte opgelucht, zou dan hij den eieren-boer, die, volgens haar, ook koeien hield, informee ren of hij het beest kon stallen. De portier van de flat, die het telefoon gesprek gedeeltelijk had gehoord en wien zij het adres van Janus den- eierenboer vroeg, zei dat zijn zwager slager was en dus mis schien ook wel raad wist. M'n vrouw on weg naar Janus. Het was een heel eind fietsen, maar na eenige infor matie werd de boerenhoeve van Janus ge vonden en ofschoon hijzelf niet thuis was. de knecht zou den baas nog denzelfden middag bij mevrouw aansturen. Het was al ver over het middag-uur toen zij weer thuis kwam en daar zat Ansje, de vrouw van onzen vriend Piet, al te wach ten. Piet had haar ongebeid over die koe, maar ze kon „heusch onmogelijk" dat beest in haar tuin hebben. Het gras zou heelemaal bedorven worden en als zoo'n heest nu eens wild werd? Nee heusch niet, dat durfde ze niet aan. Eenigszins verkoeld in de vriendschap, namen de dames „hartelijk" afscheid. Half vier werd er weer opgebeld. Dezelfde mijnheer aan het toestel en of mevrouw nu al zeggen kon waar de koe bezorgd kon worden. Kordaat antwoordde ze: „Tk zal den slager opdragen het beest te slachten." „Nee mevrouw, dat mag zoo maar niet, de koe heeft een stamboom en daar is dus eerst vergunning voor noodig. die kunt U vandaag niet meer krijgen. Maar wij kun nen nu niet langer wachten en de koe wordt dus om zes uur bij IJ afgeleverd." „Maar wacht TJ nu toch eens even. ik zal U straks nog even opbellen. Geeft U mij even het nummer." „Goed mevrouw, helt TT dan maar 10341, maar als wij niet spoedig iets hooren, krijgt U de koe gebracht." Tegen vijf uur kwam Janus, de eieren- hoer, in zn Zondagsche pak uitgedost. Hij wilde voor mevrouw heel graag de koe een paar dagen stallen en als het erop aan kwam, wilde hij de koe ook wel koopen. Nou, de hemel klaarde op! Wat zou mis schien zoo'n koe wel opbrengen, met een stamboom nog wel. Toch leuk zoo'n mee valler. Er werd geklopt. De portier vroeg of z'n zwager, de slager, mevrouw even kon spreken. In de andere kamer werd de slager te woord gestaan. Ook hij kon de koe bost stallen en hij wilde een goeden prijs be talen, als mevrouw het beest verkoopen wilde. Ziezoo, twee liefhebbers! Toen belde ik op. Ik had met het abattoir geregeld, dat om zes uur een veewagen de koe zou komen afhalen. Dat was natuurlijk heelemaal niet in orde. De koe mocht niet zoo maar geslacht worden en m'n vrouw had nu al twee lief hebbers gevonden. Ze wist nog niet eens wien ze de voorkeur zou geven. „Goed. beslis dan maar zelf; den veewa gen van het abattoir kan ik niet meer af bestellen." Om zes uur kwamen met den veewagen twee knechts mee om de koe in te laden. Janus liep nijdig voor de flat heen en weer, vanwege de concurrentie. De slager en de portier maakten samen ruzie, omdat ze zich een zoet winst Ie zagen ontgaan nu die wagen van het abattoir er stond." NT aarde koe was nog niet. gebracht! M'n vrouw belde het opgegeven nummer op. De slem aan het toestel was een heel andere dan die van de vorige keeren. Do stem aan de telefoon wist van een -koe niets af. Van liefdadigheid of loterij nog minder. Wat mevrouw nu eigenlijk bedoelde?... Het koebeest is n o o i t gebracht. Het moet ccn „flauwe mop" geweest zijn<

Schager Courant | 1938 | | pagina 11