Een Coöperatieve 41 WITENLANDSCH. I VERZICHT ABDIJSIROOP Tante Mafjes wedervaren ——m in. Schagen v. Geelen s Geschenkenhuis Stop dien hoest AKKER's verstèrkte te Alkmaar. Sparta II Swift II Sparta I - Swift I Raad Warmenhuizen 4 'L Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Onrust en Zenuwachtigheid, gebruike men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Een groot boerenbelaüg, waarbij zekere plannen kans van slagen krijgen. SCHAGEN KOME NIET ACHTERAAN! Het is een duidelijke zaak, dat het een kwestie van te zijn of niet te zijn is voor den veeboer, dat zijn inellc een behoorlijken prijs opbrengt. Het feit, dat dit voor de melkover schotten, de z.g. industriemelk uiteindelijk niet altijd het geval is, heeft vooraanstaan den in zuivelkringen in onze omgeving naar middelen doen omzien zelf eenigszins prijs- rcgelend op te treden, om niet meer geheel van anderen afhankelijk te zijn. In het ver slag van Coöp. Zuivelfabrieken in Noordhol land heeft men kunnen lezen van een be spreking over evcntueele oprichting van een, fabriek voor gecondenseerde melk, om de' zuivelfabrieken in ons gewest in staat te stellen hun melkoverschotten zelf te venver ken. Deze zaak lijkt ons zóó belangrijk, dat wij ons om inlichtingen gewend hebben tot een van de voormannen uit den Bond en het is ons gebleken, dat inderdaad hier van een groot boerenbelang gesproken kan wor den. Men acht Inderdaad de oprichting van een condensmelkfabriek zeer urgent, maar een belemmering is, dat de regeering indertijd aan de reeds bestaande condensfabrieken heelt toegezegd er voor te zorgen, dat deze hun afzetgebied houden. Ech ter den laatsten tijd schijnt de regee ring langzamerhand van standpunt te veranderen en contingenten van de „oude" fabrieken af te willen zon deren, om ze aan de „nieuwe" te ge ven. Het ijzer is dus heet, en men wil het gaarne smeden! De moeilijk heid is niet, hoe men aan het benoodigde kwantum melk moet komen, immers er zijn zuivelfabrieken genoeg in Noordholland die te veel melk hebben om als consumptiemelk te verwerken. Bovendien kan men nog re kening houden met een andere leverancier. In Amsterdam bestaan namelijk twee orga nisaties, waarvan daar ter plaatse „bóeren- fabrieken" ontbreken, een dezer den melk prijs bepaalt. De ecne, die der boeren, de C.M.C., heeft de melk, de andere, die der A.V.M., hoeft de relaties en is dus de baas. Zij betaalt aan de C.M.C. den laatsten tijd slechte prijzen voor de industriemelk en, waar de nieuwe combinatie der zuivel fabrieken wel meent te kunnen concurree- ren zou dc C.M.C. zeer wel bereid zijn over tc gaan om een beteren prijs te ontvangen. Daar is tenslotte nog de nieuwe fabriek in de Wieringcrmeer, die, naar men ons verze kerde, eventueel ook tot samenwerking be reid zou zijn. Ook de provincie wil wel hel pen. De moeilijkheid is de afzet, maar in stilte worden alle mogelijkheden hiervoor onder de oogen gezien. Men wil als nuchtere menschen echter niet eerder tot het maken van een (Vervolgverhaal met kleurwedstrijd voor de kinderen, zie Schager Courant van Zaterdag 16 April). En als Tantje Matje heen gaat, roept ze luid In van Gcelen's Geschenkenhuis is men liet voordeeligst uit. Wat men ook zoekt of vraagt, Ik weet thans dat men alleen bij Van Geelen het beste slaagt. Ik raad dus al mijn familie en kennissen aan Voor een leuk cadeautje moet je naar Van Geelen toe gaan. LAGEZIJDE B 40, Tel. 26, SCHAGEN, en onze filialen: C. PRINS. Breezand, A. NIPSHAGEN. Middenmeer. W. HALBERTS- MA. Winkel. Zoekt U een leuk cadeautje? Komt eens bij ons kijken en U slaagt vast naar uw zinl De uitslag van den Kleurwedstrijd van Tante Matje van de vorige weck is: le prijs AATIE ERIKS, E 151, Schagerbrug. Verder kregen een prijs: GRETI-IA HAR- TOG, Schagen: MAARTJE BOONTJES, Stolpen: TRIEN JONGEJANS, Barsingcr- horn; DIK JES, Anna Paulowna; CORRIE VRIES, Schagerbrug: FIE BROERS, Bree zand: TRIJNIK DEKKER, Anna Paulowna; JOPIE HOOIJMAIJERS, Breezand. Alle prijzen krijgen jullie franco thuisbe zorgd. gedetailleerd plan overgaan, voordat de fabriek met redelijke vooruitzich ten zijn machines kan laten draaien. En de mogelijkheid uit voercon tingenten te krijgen, bepaalt tenslotte de urgentie. De plaats waar de fabriek zal komen eventueel, zal zeer zeker een voornaam deel der besprekingen uitmaken, als men met de voorbereidende werkzaamheden hopelijk naar genoegen geslaagd is. In ons gebied zijn tamelijk veel fabrieken Lutjewinkel, Op meer, Wieringerwaard, eventueel Wieringer- meer, 't Zand, Koegras, St. Maartensbrug, om maar enkele te noemen, waarvoor Scha gen dus een goed centrum zou zijn. Echter ook om Purmerend en in den Beemster zijn fabrieken, die het prettig zouden vin den als de nieuwe fabriek niet al te ver uit hun buurt lag. Wat hier het zwaarst is moet het zwaarst wegen. Echter wij zouden het gemeentebestuur van Schagen ernstig willen adviseeren het oog op deze zeer belangrijke zaak te houden. Schagen kan de nieuwe industrie tal van voordeelen bieden, als de haven, goede autowegen om en goede spoorverbindingen met Schagen, enz., enz. In ieder geval verzekerde men ons, Scha gen kan zeker eenige goede troeven op tafel gooien. Laat dan ook de kaarters hun spel goed spelen. Het zou zeer jammer zijn, als Scliagen zich op zij liet dringen als het een redelijke kans heeft aan bod te komen! welke U overdag kwelt en 's nachts belet te slapen. Stop dien hoest direct, maar bedenk dat die hardnekkige hoest-buien alleen maar kunnen worden' verdreven door een krachtig en doeltreffend werkend mid delde nieuwe verstèrkte Abdijsiroop. Abdijsiroop is vanouds een natuurlijk kruiden- middel, bereid uit oude beproefde geneeskruiden, welker verrassende werking op aandoeningen der ademhalings-organen wordt erkend en geroemd. Bovendien echter Is in de nieuwe Abdijsiroop nu nog toegevoegd de krachtigste hoest-bedwingen- de stof welke er bestaat, namelijk de „codeine". De nieuwe versterkte Akker's Abdijsiroop ver- eenigt dus nu in zich de zachte maar grondige werking der geneeskruiden en de snelle zeer krachtige werking der codeïne en daarom noemt men Abdijsiroop: ,,'s Werelds béste Hoest-siroop". Flacon 90 ct., f 1.50, f 2.40, f 4.20. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. Zitting van Vrijdag 20 Mei. I-Ieerhugowaard. ,,'T IS TOCH MIRAKELS BEST AFGELOOPEN." De verd; J. W. heeft op den rijweg te Heerhugowaard dusdanig gereden, dat hij de vrijheid en veiligheid van het verkeer aldaar in gevaar heeft gebracht. Verd. vertelt, dat hij ineens don weg is overgestoken en ineens zat get. B. met motorrijwiel boven op me. Kant.: Was verd. op de fiets? Get.: Ja en ik was op m'n motorrijwiel. M'n been was kapot en m'n motorrijwiel was aarqkjg in mekaar. De schade hedroeg met de doktersrekening erbij f 36.50. Verd.: 't Is toch mirakels best afgeloo- pen. Get,: Ik ben drie weken zonder werk ge weest. Dan is er nog een doktersrekening, maar die heb ik nog niet. Kant..: Op hoeveel kunnen we dan de to taal schade schatten. Ambt. O. M.: Totaal f 50.meer kan het niet. Mr. Judel'1 dacht eerst, dat alles zoo goed was afgekomen, maar uit de getuigenver klaring blijkt wel, dat B. er wel slecht is afgekomen. Spr. eischt een geldboete van f20.— subs. 15 dagen. Verd.: Dat kan ik niet betalen en zal dus wel moeten gaan zitten. Ik scharrel dc kost op langs den weg. De Kantonrechter uitspraak doende, ver oordeelt verd. tot een geldboete van f 10. subs. 6 dagen, met toezegging van de ci viele vordering van f 50. Verd.: Ik zou willen vragen f 5. Kant.: U kunt in hooger beroep gaan, maar dat raad ik u niet aan. Maar dat is maar een raad die ik u geef, Heerhugowaard. EEN SCHOON VERWEER. De volgende verd. II. Kr. gcb. te Oude Nie- dorp, heeft op den Middenweg te Heerhu gowaard op een rijwiel gereden, zonder dat deze behoorlijk licht uitstraalde. Verd. verdedigt zich door te zeggen, dat 's middags een jongen tegen z'n lantaarn reed. Kant: Was die hoepel zoo groot? Verd,: Nee, maar de lamp zat onderaan ZONDAG A.S.; Aanvang 1 uur. Amsterdam. Aanvang 3 uur. Daar deze wedstrijden door de trainings- commisfeie zijn georganiseerd om het trai ningsfonds te versterken, hebben de dona teurs en leden geen vrije toegang. en ik had niet gezien, dat de lamp niet brandde. De ambt. van het O. M., mr. Judell, noemt dit weliswaar een schoon verweer, maar verd. had er zich van moeten overtuigen, dat de lamp door den hoepel niet was ge broken. De ambt. eischt f 3.boete subs. 1 dag hechtenis. Conform den eisch wordt verd. door mr. Boerrigter veroordeeld. Warmcnhuizen. EEN RARE RIJDER. Dan moet terecht staan M. J. D., chauffeur wonende le Warm,cnhuizen, die op 24 April de veiligheid van het verkeer in gevaar bracht. Kant.: Je hebt daar heel raar gereden, je hebt steeds geslingerd van links naar rechts y je bent op een afstand van 10 M. voor een autobus overgestoken, zoodat de buschauf feur plotseling moest stoppen om een aan rijding te voorkomen. Verd.: Daar is niets van waar. Kant.: U reed op een motorrijtuig en had steeds een voet op den grond. Ook had U geen rijbewijs. Verd. Ik ben wel eens aan den linker kant geweest, maar geslingerd heb ik niet. De ambt. van bet O.M.. vraagt twee boetes elk van f 10.— subs. 10 dagen. Verd.: Ik ben werkloos en dacht aan een voorwaardelijke straf. Kant.: Bent u getrouwd? Verd.: Nee. Dc Kant. meent, dat hij dan de straf best kan uitzitten. Mr. Boerrigter veroordeelt verd. tot 2 keer f 10.— boete subs. 2 keer 6 dagen en f 6 voor het niet-bczitten van een rijbewijs. Heerhugowaard. OM VLUGGER THUIS TE ZIJN. Een zekere J. W. heeft op 13 Mei geloo- pen op de spoorbaan tusschcn St. Pancras en Heerhugowaard en is daarvoor verbali- seerd. Verd.: Ik nam den koristen weg naar huis; het was de spoorbrug en niet dc spoorbaan. De anibt. van het O.M. vindt de spoorbrug een onderdeel van de spoorbaan en het was heclemaal niet noodig over die brug te gaan, om eerder thuis te zijn. Dc eisch luidt dan f 4.boete subs. 4 dagen. Vêrd.: Het is geen smoesje, dat ik eerder thuis wou zijn, want naast de spoorbrug wordt een loopbrug gemaakt. Ambt. O. M-: Dan moet u wachten totdat ,die loopbrug er is. De Kantonrechter veroordeelt verd. tot f2 boete, subs. 2 dagen. Een Schoorldammer doet zijn intre de. De O.L. school te Schoorldam wordt opgeheven. De kinderen naar SchoorL Wie een goede rattenvanger heeft moet er graag een gulden belasting meer voor over hebbenI Den Haag heeft geen haast met de gaskwestie. En burgemeester No- let niet met antwoorden De Raad vergaderde gistermiddag. Voorzitter was de burgemeester, de heer H. Nol et; secretaris de heer Rijs. Als de Voorzitter de vergadering ge opend heeft en de notulen der vorige hij- komst, zijn vastgesteld, wordt een commis sie aangewezen tot onderzoek der geloofs brieven van het nieuw benoemde raadslid de heer H. M. Laurman in de vacature U. P. Slot. Voorzitter doet mededccling van het be danken van den heer U. P. Slot. De rede- nen, waarom deze heer, die korstondig lid j is geweest, heeft bedankt, heeft deze niet ontvouwd, maar voorzitter dankt den heer Slot voor alles wat hij in het belang der gemeente heeft gedaan. De geloofsbrieven worden in orde bevon den, waarna de commissie, bij monde van den heer Roozendaal tot toelating adviseert. De heer Laurman wordt binnengeleid en legt in handen van den Voorzitter de bij de wet vereischte eeden af. Voorzitter feliciteert de heer Laurman en is blij dat er weer een bewoner van Schoorldam in den raad is benoemd. Spr. hoopt dat de heer Laurman prettig met raad en college zal samenwerken. De heer Laurman dankt. Ingekomen stukken, deelingen. Mede- a. B. en W. van Barsingerhorn zenden toe een goedgekeurd exemplaar van de ge meenschappelijke regeling inzake het ge bruik van de destructor te Schagen. b. Het verslag over 1937 van de stich ting Middenstandsborgstellingsfonds „Hol lands Noorderkwartier"; c. Het verslag van de N.V. Bank voor Nederlandsclie Gemeenten over 1937; uitge keerd wordt 3 dividend. d. Het besluit van Gedeputeerde Staten, waarbij het raadsbesluit tot. het instand houden van de o.l. school te Schoorldam niet wordt goedgekeurd. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Door Ged. Staten is bij besluit van 6 April 1938 no. 211 goedgekeurd het raadsbesluit tot verlaging rentevoet geldleening groot f 20.000. De beer Mink merkt ten opzichte van punt d op, dat het heel jammer is. Ook in Schoorldam betreurt men het besluit, maar spr. ziet geen bijzondere redenen bij dc Kroon in beroep te gaan. Op dc vraag van den heer de Grocrt ant woordt voorzitter dat dc kinderen thans naar school moeten. Onkosten brengt het niet,, want de school;ligt binnen- de 4 kilo meter. Weth. Molenaar ziet ook geen redvi een bus te laten loopen. Het is overigens 'niet mooi, als een school die sinds menschenheu- genis heeft bestaan wordt opgeheven. De raad wenscht niet in beroep te gaan, en zal liet college zich in verbinding stellen met het gemeentebestuur van Schoorl om trent dc datum van overgang. Het loopen- de schooljaar mag worden afgewerkt, d is tot 1 Mei, maar waar in Schoorl ij leerjaar pas September ingaat is het nu schien beter met September over te gaan! Naar aanleiding van een vraag van d heer de Groot merkt voorzitter op, dat] Krabbendam een z.g. eilandenkschool i staat, die niet opgeheven zal worden. 1 De uitgaven van de B-steun zullen ei bedrag van f 92 vergen. Vergoeding bijzondere scholt, B. en W. stellen den raad voor, het bedri' der gemeentelijke vergoeding, bedoeld artikel 101, lo. en 9o. lid der L.O.-wet 19-| voor de bijz. scholen over 1935 vast te st? len als volgt: R.K. Jongensschool f 1855.35; R.K. Md jesschool f 1841.40; School voor Ger. O; derwijs f 460.35. Aldus besloten. Rekening 1936 Burg. Arml Stuur. God. Staten doelen mede, dat hunnerzijd geen bezwaren bestaan tegen het goedket ren door den raacl van de rekening van hJ Alg. Burg. Armbestuur over 1936 en ste len B. en W. mitsdien voor de rekenini goed te keuren. Gemeensch. regeling Alkmaars^ soholen. B. en W. van Alkmaar zenden een schrt ven, waarin verzocht wordt, in verband rri de wijziging der L.O.-wet een nieuwe p meenschappelijkè regeling aan te gaan i zake het toelaten van leerlingen uit ba tengemeenten tot de o.l. scholen aldaar.; Voorgesteld wordt de nieuwe gemec schappelijke regeling met de gemeente A maar aan te gaan. Aldus besloten. Vaststellen suppletoire begrootii over 1937. B. en W. stellen den raad voor een 3< suppletoire bcgrooting 1937 voor den g wonen dienst vast te stellen tot een total bedrag van f 4423.56 in ontvangst en uil gaaf. Het betreft hier eenige administratie ve wijzigingen. Aldus besloten. Reclames hondenbelasting Voorgesteld wordt een half jaar onthei fing hondenbelasting te verleenen aan X Half te Schoorldam, tot een bedrag vat f3.en afwijzend te beschikken op htj verzoek van C. Vlam tot vermindering vad zijn aanslag, aangezien de verordening ai leen kent waakhonden ad f 5.en loa loopen de ad f 6.per jaar. De heer Vlam motiveerde zijn verzool! door er op te wijzen dat zijn hond een eeii steklas rattenvanger is. Voorzitter zegt dat daarom men graag f 1.belasting meer moest willen betaler De heer Dekker zou dergelijke hondtr lager willen belasten. Voorzitter wijst op de wettelijke bepalii gen. Het zou gaan als de hond niets ander doet dan rattenvangen. De heer de Groot: Hij mag niet per or geluk een eend meepikken. (Gelach). Het, voorstel van B. en \V. wordt z.h aangenomen. Rondvraa De heer Roozendaal herinnert aan gasfabrickwestie. Men heeft nog niets o\ v het laatste adres aan den minister gehoo li Het is al maanden geleden ,dat dit op groi van een raadsbesluit is verzonden. Spr. pt testeert tegen de trage behandeling in dc Haag in een zoo belangrijke kwestie. De Voorzitter: Heeft u nog iets voor rondvraag? De heer Roozendaal: Dank u! Hierna sluiting. DE FRANSCH-ITALIAANSCHE BE SPREKINGEN OP HET DOODE PUNT. FRANKRIJK VERSCHAFT ZICH RUILOBJECTEN EN DE DUCE IS BOOS. ENGELAND HOUDT ZICH VOORLOOPIG OFF SIDE. Het is met Mussolini een wonderlijke ge schiedenis. Men weet eigenlijk nooit precies hoe men hem moet beoordeelen. Soms, wan neer hij staat te midden van Italiaansche soldaten, kanonnen, tanks gaat hij zich te b\iiten aan iets, wat men zou kunnen noe men oorlogsverheerlijking. De wereld weet dat en neemt het over het algemeen niet heelemaal au scrieux. En toch, toch moet men er voorzichtig mee zijn, want op die manier zijn de Abbessvnisehe, de Snaansche avonturen begonnen. Zelf meent hij de din gen, welke hii er uitslaat zeker wel. Neemt men zijn buitenlnudsche politiek, dan is die spreekwoordelijk opportunistisch. Hij springt van de hak op de tak. Sluit van daag vriendschap met dezen, morgen met dien en ligt overmorgen weer met beiden overhoop. Toch is hij weer minder heen- en-weer vliegerig, dan men wel denkt, want, hoe men ook over den Duce mag denken, on zijn manier is hij, er op uit zijn land te dienen. Hii wil er een gróót land van maken, een land, dat gezag heeft, want gezag, roem en eer zijn dingen, waar Mussolini zelf bijzonder veel om geeft en dus ligt het voor de hand rlat hij denkt, dat ook Italië in de eerste plaats daaraan behoefte heeft. Geld. welstand zijn begrippen, die voor den Duce vanzelf spreken en het lijkt wel haast of hij ook deze opvatting overplant op zijn volk. alsof hij denkt, dat geld, goe deren en daarmee welstand dingen zijn die voor dc Italianen als een vanzelfsprekend iets ziin weggelegd. Tn ieder geval zijn ze voor hem van minder gewicht dan roem, glorie en dus wordt aan die heide laatste de voorkeur gegeven Als het gaat om één van beide, dan offert de Duce goed en geld. Of men dit alles nu dwaas noemt of verstandig een feit is het .dat hij het aanzien van Italië de laatste jaren niet onaanzienlijk heeft verhoogd. Nationaal aanzien wordt in onze dagen vermoedelijk voor een goed deel bepaald door het aantal bajonetten, terwijl daarnaast de meer of minder groote gemakkelijkheid die bajo netten aan 't werk te zetten, vermoedelijk ook een ding van groot gewicht is, bij de bepaling van dat aanzien. Het zijn misschien allerwonderlijkste fac toren in de oogen van velen, maar het lijkt nu eeenmaal zoo te zijn. Met behulp van Duitschland, als deel uitmakend van de as van Europa heeft Mussolini het machtige Albion in zekeren zin tot rede weten te brengen en heeft hij met Engeland een overeenkomst weten af te sluiten, die hem blijkbaar nog al aan zijn hart ligt. Echter, dit verdrag kan eerst in werking treden, wanneer de Spaansche bur- Te-oorlo"' is afceloopen. Toen Engeland en Italië bet eens werden beleefden we juist een oogenblik, waarop Franco vrij veel .succes had. het zag er naar uit, dat de hecle geschiedenis spoedig ten einde zou zijn en «dat het resultaat zou zijn. dat Franco heer en meester zou worden in Spanje. Vermoedelijk had de Duce er daarom op gerekend dat de overeenkomst met Groot-Brittannië binnen betrekkelijk kor ten tijd van kracht zou kunnen worden en zulks onder omstandigheden, zooals hij die wenschte; een fascistisch rijk op het Herisch schiereiland, dat in elk gevoel aan Ttalië zeer nauw verwant zou ziin en dat in zekeren zin een pion of misschien wel een officier zou zijn van de stukken van zijn spel. Nu moet een staatsman er natuurlijk voor zorgen, dat eventuecle voordeden, die hij op papier behaalt, in werkelijke winst wor den omgezet. En liefst zoo spoedig moge lijk. Want het is nu eenmaal zoo in de wereld, dat afspraken, die erg lang blijven liggen, alvorens er naar wordt gehandeld, de kans loopen om te verouderen, om ver geten te worden. En dus kan men begriinen, dat de Duce hunkert naar het oogenblik, waarop hii»ge- volg kan geven aan zijn aan Engeland ge dane toezeggingen ten aanzien van het te rugnemen der Italiaansche troepen uit Spanje, omdat eerst dan ook Engeland van zijn kant over de brug komt. Het opnieuw vastloopen van den strijd in Spanje is dus een streep door zijn reke ning en dit zal wel de verklaring zijn voor den feilen aanval, welke hij enkele dagf geleden, te Genua, tegen Frankrijk richttt Want in Frankrijk meende hij den bewerl steller te zien van den ongèwenschti gang van zaken in Spanje. Zonder twijfel zal daarvan wel iets waf zijn. Het is niet anders dan vanzelfsprekei dat Frankrijk er weinig voor voelt er nt een derde fascistische buurman bij te ki gen. Naast Duitschland en Italië, zou dl Spanje de „dritte im Bunde" worden men kan zich begrijpen, dat de heeren Parijs pogen dit te verhoeden. En dus zulli ze de regeering te .Barcelona wel kracht ger hebben gesteund, dan de meesten d< ken. Mussolini echter weet het wel en hij er zeer verstoord over. Het gevolg is natuurlijk, dat de Fransi Italiaansche onderhandelingen, die met zc veel moed waren begonnen, voorloopig d< zijn' geloopen. Hij beschuldigt de Franschf er van de ten uitvoer legging van zijn ovi eenkomst met Engeland te „saboteeren" vergeet daarbij, dat, waar hijzelf altijd hi delt volgens de leuze: „ieder is zichzelf hl naaste", hij er zich niet over mag wonderen, dat de Franschen overeenkom] stig doen. Wellicht om de heeren te Parijs te Ml mideeren, heeft hij te Genua de as Vf Europa weer te voorschijn gehaald, dit blijkbaar als bangmaker moet fungeere! Maar het hanteeren daarvan is niet zi heel gemakkelijk, omdat het ding de Er gelschen, die hij ©r zoo dikwijls mee heel gedreigd, zou kunnen verschrik ken. En df ma-"- natuurlijk niet. De ideologische oorlog, waarmee hij voorli[ dreigde, doelde vermoedelijk op een ingjfi pen van Frankrijk bij een eventueel Tsie- cho-Sl'owaaksch incident. Het'is echter df vraag, of hij daar zelf zoo zeer op gebrand; is. Vermoedelijk niet, zoodat wellicht ools deze pijl aan het doel voorbijging. Alles bijeen genomen zitten we midden' in een politiek steekspel tusschcn Ttalië en Frankrijk. Wellicht is het. besluit der Frafr sclie regeering om de gekleurde troepen met 60.000 man te versterken, op te vatten als een nieuwe zet. Tn Ttalië is de maatregel althans zeer slecht, ontvangen en men be schouwt hem te Rome als een nieuwe hin derpaal voor de totstandkoming van een overeenkomst. Daarmee is de kwestie der gekleurde troepen troepen bestaande uit Afrikaansche inboorlingen echter gewon den tot een ruilobject, dat Mussolini, zon hij wil, kan af koppen. Hij zal er echter voor hebben te betalen, wat de boosheid van den Duce alleszins kan verklaren. Omtrent Engelscbe interventie in <M Fransch-Engelsche* aangelegenheden hooi men nog weinig positiefs. Waarom ook! In afwachting van do len uitvoerloesMj van het Italiaansch-Engelsche verdrag plukt Engeland alle voordeelen van de V1 beterde houding met Italië, orl uifi 4

Schager Courant | 1938 | | pagina 14