v vx: Het dansende Prinsesje edgar rice burroughs ftgyile. jonqzni en meiijei.! Deze week was de oogst minder groot dan anders, maar daar zijn natuurlijk ver scheidene oorzaken voor. De verandering van de tijd en het mooie weer, zijn er voor namelijk de schuldigen van. Nu, ik kan me best voorstellen dat, als de zon schijnt en jullie nog na schooltijd even buiten willen spelen, het briefje aan de Kindervriend er wel eens btf inschiet. De raadsels vonden jullie allemaal aardig, op een enkele uitzondering na. Dat waren raadsels met voetangels en klemmen hé? Wat zijn er een massa ingevlogen! Brrr... Deze week briefjes en oplossingen inzenden vóór Dinsdagmorgen 9 uur, in verband met de Hemelvaartsdag. Denken jullie erom? De gelukkige winnaar van het boek deze week is: JELTJE PEETOOM, Oosterstraat F 22, Noord-Scharwoude. En nu de briefjes: Jan Jonker, Eenigenburg. Zo is het Jan, pootje-baden gaat nog, maar voor zwemmen ...nee, daarvoor is het nog veel te koud. Pas maar op. Ik kan me voorstel len dat die kleine broer van je gehuild heeft toen de biggen weg waren. Jan Hartog, Aartswoud. Ahaaa... moet ik de groeten van Pietje Piggelmee hebben... en wil je me niet vertellen wie hij is. Ik heb er zo'n sterk vermoeden van dat Pietje Pig gelmee en Jan Hartog een en dezelfde zijn. Heb ik gelijk of niet...??? Will. Molenaar, Winkel, Dat wordt een heel feest met de zangklas, zeg. Helemaal naar Alkmaar, om daar een concert te gaan geven. Nu, ik hoop van de partij te zijn hoor. Welke liedjes zingen jullie? Ennie Bos, Noordscharwoude. Ik vind het reuze aardig dat jullie konijn Tjoeki heet, want dat is bijna precies de naam die onze hond thuis heeft. Die twee moesten maar eens bij elkaar op visite komen. Je briefpapier vind ik heel mooi. Wat staat die Shirley er leuk op hè? Jeltje Peetoom, Noordscharwoude. Jij houdt zeker geweldig veel van sprookjes met kabouters, feeën, nimfen, is 't niet zo Jeltje? Je hele brief staat er tenminste vol van. Als jij nog eens het boek wint, zal- ik er een voor je uitzoeken met sprookjes. Afgesproken? Jannie Borst, Keins. Jannie is Dinsdag jarig geweest en hoewel wat laat feliciteer ik haar nog maar. En... heb je het thee serviesje en het theelichtje gekregen? Hoor ik dat volgende week eens van je? Veel plezier in Petten hoor. Annie en Gerrit Rademaker, Petten, Ook jij Gerrit, hartelijk gelukgewenst met je verjaardag die je Donderdag gevierd hebt. Ik wist het niet, anders was ik vast en zeker even komen aanwippen. Wat een aardige beesten zijn dat, die veulens hè Dicht bij ons huis staat er ook een en iedere keer als ik er langs kom ga ik er even naar kijken. Nellie en Kees Everts, Keinsmerbrug. Ja, die Jacob Hamel is een echte kunstenaar Wat die allemaal niet uit de kelen van z'n jongens en meisjes weet te toveren is een compleet wonder. Ik hoor hem niet dikwijls, want als de klas zingt zit ik op kantoor of ben aan het werk ergens anders. En dus... Guurtje de Hoop, Schagen. Guurtje schrijft me dat ze net is als de Kindervriend die niet zo erg best cijferen kon maar wel grammatica. Dat heeft ze vorige week ge lezen, toen ik dat schreef aan Rika Keyzer. Vond je het boek zo mooi Guurtje? Fijn! Piet Dekker, Anna Paulowna. Piet is een geweldige voetballer, maar z'n moeder voelt er niet zo bijster veel voor, omdat Piet z'n nieuwe Cresschoenen nu al kapotgeschopt heeft. Voetbalschoenen vraagt hij voor z'n verjaardag, maar dat duurt nog even... dat is pas 30 December. Nu Piet, dan zolang alleen maar knikkeren en tollen. Rienus Schrleken, Schagerbrug. Kijk, dat was me Woensdag een verrassing. Daar krijg ik me een pracht boeket rode tulpen op kantoor gestuurd van Rienus. Ik was er heel, heel erg bly mee Rienus en dank je hartelijk. En... er was er nóg een die big was met de bloemen. Weet je wie? Dat moet je eens raden. Jan Stöve, Schagerbrug. Hoe staat het met de „griepigheid" Jan? Ik hoop maar dat de bacillen op de vlucht geslagen zyn en dat er niet een meer in je body overge bleven is. Want die kun je missen als kies pijn. De radijs en tuinkers zie ik tegemoet. Wat zullen we smullen zeg! Miek Leguit, Schagen. Ja, het prin sesje heb ik horen huilen. Wat was dat leuk! Nu hebben ze allemaal in Nederland het eerste geluid Van Beatrix gehoord. En ze huilde hard, net zo hard als de Kinder vriend. Want die is ook gedoopt en huilde daarbij zo hard, dat hij met een vaartje de kerk uitgedragen moest worden, toen de plechtigheid afgelopen was. Dat hebben ze me later verteld. Pietje de Vet, Schagen. Jullie houden al evenveel van taartjes als bij ons, Pietje. Nu, dat is te begrijpen. Als je zo hard voor je moeder werkt wil je graag ook wel wat hebben, is 't niet? Wat zal het een fijne dag (en nacht) worden als jullie met juf frouw Tiddes naar Petten gaan. Ik wou dat ik mee kon. Dag Pietje! (beterschap met je moeder hoor, kerel!) Ali Smit, Schagen. Met iedere klas op school wordt het moeilijker, daar heb je ge lijk in Ali, maar je wordt ook ieder jaar ouder en kan er meer wijsheid in je kerse- pit. En dat is maar gelukkig ook, went an ders zou die vast en zeker uit elkaar ge sprongen zijn voor je de hoogste klas be reikt had. Trijnle Kuyt, Stroe, Wielingen. Eigen lijk... is het dit keer Trijnie niet, maar haar moeder. Trijnie is door ziekte wat achter geraakt met het handwerken en dus schrijft moeder even een briefje. Ik vind dat na tuurlijk niets erg. Integendeel, ik vind het leuk, want de moeder van Trijnie zegt dat ik een groot kindervriend ben en... dat be schouw ik als een compliment! Hendrikus Peetoom, Keinsmerbrug. Luister je dikwijls naar Kovac Lajos, Hen- driecus? Wat spelen die mannen mooi hè? Daar kun je je benen haast niet bij stil houden. Of heb je daar nog geen last van? Janske Peetoom, Winkel. Dat is een hele andere tijdsindeling geworden voor jou Janske. Om 8 uur al op school en om 11 uur thuis en 's middags van 1 tot 3. Ik zal ze op kantoor eens voorstellen ook zo'n indeling te maken. Dat zou me best lijken. Rika Keyzer, Schagen. Mooi, nu weet ik tenminste hoe het precies met jullie club gesteld is. 20 cent per jaar als ik donateur wil worden. Er zijn al 5 leden en 17 dona teurs. Voorzitter is Piet Kip, secretaresse Rika zelf, penningmeesteresse Corrie Key zer, en commissarissen K. Anneveldt en A. van Winsum. Wanneer geven jullie een feestavond Trynie van Loene, Noord Scharwoude. Ik kan me voorstellen, dat je met dat mooie weer je boek wel eens laat liggen Trijnie en naar buiten gaat om daar fijn te ravotten en te spelen. Daar is het lente voor. Profiteer ervan hoor! Zoo jongens en meisjes ,dat was precies het laatste briefje ook en zet ik er weer een punt echter. Tot volgende week allemaal. KindeAMiend Oplossingen raadsels vorige week I. Om hun broek op te houden. H. 18X23X0X0X1 0. ni. D.a.t. zoo speld men dat. Goede oplossingen ontvangen vant Ab M. Mieldijk; Grietje H., Anna Paulow na; Jan J., Eenigenburg; Jeltje P., Noord- Scharwoude; Trijnie v. L., Noord-Scharwou de; Bep en Trien T., Anna Paulowna; Will M., Winkel. Er was eens een lieve kleine prinses, die zo mooi en knap was, dat ieder, die haar aanzag, blijdschap voelde in zijn hart. Het prinsesje kon nooit stil zitten. En vooral als er een speelman zijn wijsjes voor het koninklijk slot liet klinken, dan wiegde zij eerst het hoofdje zacht op en neer op het rhythme der muziek, dan begonnen de handjes en de voetjes te bewegen en ein delijk danste het hele prinsesje, sierlijk en licht. De witte jurkjes die zij haast altijd droeg, en de groene zijden linten, die haar blonde haren bij elkaar hielden, fladder den om de kleine zwevende gestalte. Het liefst danste zij in het bos. Ze liep soms weg van de strenge hofdames en ging naar een mooie open plek in het bos, waar zacht gras groeide. Vlug vlogen de gouden schoentjes en de zijden kousjes uit en dan danste het prinsesje op de blote voetjes tus sen de bloemen, waarvan ze er niet één vertrapte. De bomen zagen toe en tussen de struiken keken de bruine reeën. Op een keer gebeurde het, dat het prin sesje helemaal de tijd vergat. Ze danste maar en ze merkte niet, dat de zon lang zamerhand daalde, dat de schemering kwam, dat het steeds donkerder werd. Een sterretje begon te schitteren, daarop een tweede, een derde en de maan kwam aan de hemel als een grote gouden lampion. Toen opeens keek de prinses met grote ogen om zich heen. Wat was het bos ake lig, griezelig geworden. Naar huis! Gauw naar huis! Maar op het zelfde ogenblik bleef zij staan, als aan de grond genageld: in de verte klonk een zachte, zoete melo die, die sterker werd, nader kwam en heel duidelijk was te horen. En plotseling scheen het alsof er grote witte bloemen op de weide neerdaalden. Maar er waren elf jes, tere kleine elfjes, die elkaar bij de handjes vatten en in een kring begonnen te dansen. Toen kon het prinsesje niet an ders dan de zoom van haar rokje optillen en meedansen. Zo heerlijk was het nog nooit geweestJ Opeens hield de muziek op, de elfjes we- Nieuw raadsel Vertikaal. Horizontaal. 2. muzieknoot 1. voedsel 3. boom 6. boom 4. huisdier 8. gebruikt de land 5. meer dan goed bouwer (boer) 7. zwaar ijzer om 10. niet door 2 deel schepen vast te baar leggen op de reede 11. deel van een boom 9. bitter vocht 12. kleedingstuk Lü. dient om te zien 13. maat L5. ton 14. medeklinker 17. pers. voorn, woord 17. ligt op de vloer (spreektaal) 19. schoen-snoertje. 18. aanduiding waar ken terug en uit het bos kwam een lange, slanke vrouw met een mooi gezicht naar het prinsesje toe. Ze keek haar ernstig aan en zei: Nooit weer mag jij, o mensenkind, Met elfjes in het bos, Bij 't licht der zilverwitte maan, Gaan dansen op het mos. Want wie de elfendans zal zien Nog voor een tweede keer, Die moet steeds blijven in het bos, Die keert naar huis niet weer. Die wordt veranderd in een boom, Met blaadjes, groen en zacht, Prinsesje, luister naar mijn raad, Kom hier niet in de nacht. Toen was ze weg, alles was weer stil en de prinses holde doodsbang naar het pa leis. Daar was men al erg ongerust over haar lange uitblijven en zocht overal in de omtrek van het bos. Daarna mocht het prinsesje lange tijd niet meer alleen zijn. Ze mocht ook niet meer dansen, wat haar wel veel verdriet deed, maar ze was toch ook nog wel bang voor de woorden van de fee. Op een keer had de koning een bespre king met zijn ministers en de prinses was ook in de zaal en zat naast haar vader op de troon. Opeens klonk door het open raam de klank van een muziekstukje, dat een muzikant buiten stond te spelen. Het prin sesje luisterde en voor ze nog goed wist wat ze deed, liep ze de trappen van de troon af, lichtte de voetjes op, maakte een paar zwevende pasjes en begon te dansen. De koning keek bezorgd naar zijn dansend dochtertje en de ministers werden er ver legen van en zwegen. Toen opeens bedacht het prinsesje waar ze eigenlijk was. Ze werd zelf ook verlegen en sloop maar gauw de deur uit. Maar daar hoorde ze weer de muziek en in de* tuin danste ze als een vlinder tussen de bloemen. Zonder naden ken opende ze het tuinpoortje en liep al dansend en huppelend naar de mooie open plek in het bos, waar ze het liefst van al les was. Ze was zo blij dat ze er weer heen was gegaan, ze lachte tegen de bomen, breidde de armpjes uit en danste, danste maar. En weer verdween de zon achter de bo men, de maan en de sterren kwamen. „Ga naar huis, ga naar huis!" fluisterde de avondwind tegen het prinsesje, maar ze luisterde niet. Daar klonk weer de wonder zoete melodie uit de verte en kwam nader en nader, daar kwamen weer de elfjes en begonnen hun dans. Nog mooier, nog heer lijker was het dan de eerste keer. En het prinsesje danste weer mee, zo licht en sier lijk als ze nog nooit had gedanst. Toen hield de muziek op. De prinses zag de fee nader komen tussen de bomen, ze keek haar treurig aan en terwijl ze met een stokje tegen haar hoofd tikte zei ze: Wie tweemaal danst met elfjes fijn, Kan nooit weer bij de mensen zijn. Het prinsesje is nooit thuisgekomen. Toen men naar haar zocht, ook in het bos, zagen ze op de plek een mooie jonge boom. Zij was anders dan alle andere bomen, ze hadden er nog nooit zo een gezien. Hij had een witte bast en teer groene blaadjes. Toen begreep de koning dat dat zijn meis je moest zijn, met haar witte jurkje en de groene linten in haar blonde haar. Hij be greep ook, dat ze nooit weer terug zou ko men en zelf zorgde hij voortaan voor de nieuwe boom. Het was de eerste berk. Stoute Sik! Boer Krelis nam zijn ladder mee, En klom naar 't duivenhok. Hij lacht' en floot een vrolijk lied, Maar dacht niet aan de bok! Het bokje zag die ladder staan Met Krelis-boer er op, Het lachte even in zijn baard En zei: „Dat wordt een mop!" Een flinke stoot de ladder valt! Boer Krelis schreeuwt van schrik. Daar hangt hij nu de bok die lacht, Foei, wat een stoute sik! Hoe vaak beweegt een mens zich in zijn slaap? Haast alle mensen hebben een onrustige slaap, dat is aangetoond, toen men in Ame rika een groot aantal mensen slapend heeft gefilmd. Gemiddeld verandert een mens in één nacht wel vijf en veertig maal van houding. Teer tegen vossen In het Noorden van Engeland worden te genwoordig heel jonge lammetjes met teer en andere sterk-riekende stoffen inge smeerd, om de vossen op een afstand te houden. No. 70. Met het zinken van de Kinsaid voelde Tar- zan ook zijn moed zinken, hoewel hij zijn vrees voor Jane verborg. Er was slechts een ge ringe kans, dat ze ooit nog in Engeland zouden kunnen terugkeren gered als zij moesten worden door een schip, dat toevallig voorbij kwam. En er konden nog allerlei ongelukken gebeuren, gedurende de maanden, dat zy letterlijk op het Jungle-eiland ge vangen zaten. Maar, er was niets aan te doen, zei hij tegen zichzelf terwijl hij hun bijna hopeloze toestand onder de ogen zag. Nog nooit had hij geen uitweg gevonden uit zijn moeilijkheden. Het eerst nodige was een kamp op te slaan in de buurt van drinkwater, want hun verblijf op dit eiland, dat uit de richting der scheepvaart lag, zou wel jaren kunnen duren. Tarzan wist waar het dichtst bij water was en bracht zijn mensen er heen. Hier be gonnen de mannen nu hutten te bouwen, ter wijl Tarzan het oerwoud inging om vlees te bemachtigen. Hij liet de trouwe Mugambi en de Mosula-vrouw, die in de kano verscholen was geweest in de nacht, dat zijn beesten deze hadden gevonden, achter, om Jane te be waken, wier veiligheid hij nooit zou durven toevertrouwen aan de bemanning van de Kinsaid. Lady Greystoke rilde, ofschoon ze trachtte dapper te schijnen, want de weten schap, dat ze misschien nooit haar eerst geborene meer terug zou zien, was meer dan zij kon verdragen. Overdag, van zonsopgang tot zonsondergang stond een der mannen bij de kust op wacht. Daar, gereed voor on middellijk gebruik in de nacht, verzamelden zij een grote stapel droge takken en aan een paal hing een vlag, gemaakt van een rode borstrok van een der matrozen. Doch nooit verscheen er een stip aan de horizon, of een rookwolkje voor de ogen, die steeds maar weer de oceaan afzochten. .(Nieuwe spelling.)]

Schager Courant | 1938 | | pagina 15