Urk en de N.O.-Polder OMGEVINGNIEUWS L' Langzaam schuift de dijk in zee vooruit RTaandag 23 Mei 1938 Tweede blad ANNA PA ZJLOWNA De eerste Raadhuissteen gelegd 13 jaar geleden werden de eer ste raadhuisplannen gemaakt. „Ik ben gelegd op 21 Mei 1938, door G. J. £ovink, oud 3 jaar", aldus de inscriptie op den „eersten steen", die Zaterdagmorgen gelegd is, in verband niet den raadhuisbouw te Anna Paulowna. Het uiogt een formali teit zijn, zoo een eerste steenlegging, het jlijft een plechtig moment en zoo was het ook, toen de kleine „Jaap" Lovink, het jongste zoontje van den burgemeester de symbolische handeling met- den zilveren troffel en de échte specie uit het bakje, vaarin een bos gele tulpen als 't ware ver telde, dat de specie een bijzondere specie was, verrichtte. Het echtpaar Lovink keek jnet trots, de genoodigden, architect Saai, 'de raadsleden, gemeentesecretaris, secreta- ï'iepersoneel, uitvoerder en bouwkundig -op zichters, en de overige aanwezigen, on der wie wij L)s. Vortsnian opmerkten be langstellend toe, hoe de kleine metselaar zijn verantwoordelijke taak en maar wat :goed verrichtte. leening tot een bedrag van ten hoogste f 2600. 30 Sept. 1937: De RaajJ besluit het raad huis niet te verbouwen, doch voor de gevo teerde som een nieuw raadhuis te bouwen. 22 Maart 1938: De Raad gunt bij onder- handsche aanbesteding den bouw van het nieuwe raadhuis aan de heeren Doedens en Schilder te 't Zand, gemeente Zijpe, voor f 20320.en'het schilderwerk voor f 127S. aan P. Kamp te Heerhugowaard. Een woord van diepgcvoelden dank wil ik hier nog uitspreken aan liet. College van Gedeputeerde Stalen en speciaal aan den lieer Commissaris der Koningin in deze provincie, die overtuigd van den onhoud- baren toesland, waarin de huisvesting der gemeenteadministratie was ondergebracht, der gemeente veel steun bij hun poging hierin verbetering te brengen, hebben ge schonken niet alleen, doch tenslotte bij de Regeering den bouw van dit nieuwe Raad huis hebben bevorderd. Alle vertrouwen spreek ik thans uit. in de aannemers van dit bouwwerk, die daar ben ik van overtuigd onder leiding van architect Saai hier een mooi geheel zullen opbouwen, en spreek ik tenslotte den wensch uit, dat deze lang voorbereide bouw in alle opzichten naar wensch zal mogen verloopen en dat Hij, die de groote Bouw meester zelf is, zijn onmisbaren zegen daarop geven zal. (Applaus.) Een oorkonde. Alvorens de plechtigheid bij het bouw werk aanving was in het raadhuis een korte bijeenkomst, waar de raadsleden, ge noodigden en persvertegenwoordigers de oorkonde teekenden, voor deze eerste steen legging op het bureau van den heer Saai vervaardigd. Na afloop werd de eérewijn aangeboden en bleef men nog even gezel lig bijeen. het woord aan den burgemeester, Üe de volgende rede uitsprak: Tn deze intieme bijeenkomst, waarin de eerste steen voor ons nieuwe raadhuis zal Worden gelegd, heet ik gaarne welkom de raadsleden, mijne echtgenoote, onzen jong- sten zoon, den heer D. Saai, architect van den bouw, de aannemers de hoeren Doe dens en Schilder, de hier aanwezige amb tenaren en tenslotte het personeel met den iJjouw belast. Wat wij hier gaan doen is feitelijk niets anders dan het verrichten van een symbo lische handeling: een hoeksteen leggen voor het ontworpen en uitvoering zijnde bouwwerk. De bedoeling is liet tegenwoordige raad huis, dat door de gemeente Zijpe, waar toe de Anna Paulownapolcler toen nog be hoorde, in 1850 werd gebouwd en als school en ondcrwijzèrswoning dienst moest doen en dat in 1875, toen de polder een zelf standige gemeente was geworden, tot raad huis werd ingericht, te sloopen, en het. nu te bouwen en op bescheiden wijze naar eischen des tijds in te richten raadhuis daarvoor in de plaats te stellen. Ik behoef U de moeilijkheden niet te noe men, die ons gemeentebestuur heeft gehad alvorens de bevoegde instanties ons kon den toestaan over tc gaan tot den bouw ivan dit nieuwe raadhuis ter vervanging van het. inderdaad niet meer bruikbare Huis der Gemeente. Evenmin zal ik voor U schetsen on welke wijze wij dank zij de medewerking van alle ambtenaren hebben snoeten werken en sloven om den dienst hog eenigszins goed te kunnen doen func- tionneeren. Alleen wil ik u thans nog even fen recent geval ter illustratie geven. Toen ik gisterochtend op het raadhuis kwam en mijn werkkamer, waartoe bij gebrek aan andere localitoit thans de raadzaal dienst doen, binnenging, zag ik daar iemand be zig met liet controleercn der gcmccnte- ]Wministrat.ie. Ik begreep, dat er voord en burgemeester dien dag geen plaats op het raadhuis zou zijn en keerde terug, echter op den voet gevolgd door voormelden vreemden amb tenaar, die op zijn beurt ook weer werd (Verdreven door gelukkige menschen van 'n juist binnenkomende trouwpartij en zocht, en vond hij toen gelegenheid om een oogen- hlik te verpoozen in de eenige daarvoor bfscrikbare gelegenheid, n.1. in de gang of eigenlijk in dat gedeelte van de gang, dat nog niet voor andere doeleinden in beslag 3^'as genomen. Enkele data in verband met. den bouw vil jk op dit oogenblik nog even in Uwe her innering terugroepen. Januari 1925: De Raad besloot den ar- fcnitect .Saai Ie Alkmaar op te dragen be- ;Stek en teekening te ontwerpen voor den .verbouw van het raadhuis. Dat is dus 13 jaar geleden! 22 Maart 1937: De Rraad voteert een be- arag van f iO.OOO voor verbouw en inrich ting van het raadhuis naar de plannen van architect Saai. ïi»2i 1937: Minister van Binnen- riz 1 7'aken en f'fi Minister van Finan- u ne.n zich vereenigen met de nu f besnoeide planen tot raadhuisverbouw OUDKARSPEL. Onderlinge Begrafenisvereeni- ging „Helpt Elkander". De onderlinge bcgrafenisvereeniging „Helpt Elkander' hield haar jaarlijksche alge- meei?e vergadering in het lokaal van den heer C. Jansen. Wegens afwezigheid van den voorzitter, werd deze vergadering ge leid door den secretaris, den heer M. Mooijes Fz. Na vaststelling van de notulen, legde de penningmeester rekening en verantwoor ding af van zijn gehouden beheer. Ontvan gen was in totaal, met inbegrip van het aanvangssaldo, f 14.05, uitgegeven f 10, zoo dat het kassaldo f 4.05 bedroeg. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging thans 95 leden telt, mej 7 buitengewone leden. Eenmaal is een lid door de vereeniging ter aarde besteld. Er is slechts éénmaal contributie geheven n.1, tien cents per lid. Vervolgens heeft de secretaris naar aan leiding van het vijfjarig bestaan van de vereeniging een kort overzicht gegeven van hetgeen in die vijf jaren is geschied. Er zijn in dien tijd 8 begrafenissen uitgevoerd, waarvan 6 van leden en 2 van nict-leden. Aan contributie is in totaal f0.60 per lid betaald. Het kassaldo van f4.05 bewijst wel, dat het de vereeniging niet te doen is om winst te behalen. Zij houdt haar naam „Helpt Elkander" in eere Bij de bestuursverkiezing werd de heer Th. Muileboom herkozen. De heer J. Deu- tckoni dankte hierna namens de aanwezi gen den secretaris voor zijn werkzaamhe den en leiding, waarna sluiting. Ned. Tuindersbond. De afd. Oudkarspel van don Ned. Tuin dersbond hield Zaterdagavond in het lokaal van den heer C. Vis een alg. ledenvergade ring, waarvoor veel belangstelling was. Voorzitter de heer N. Kaan, opende de vergadering, en wierp een terugblik op het afgcloopen seizoen. Hierna werd hel; looncontract besproken. Voorz. herinnerde aan het standpunt van den N.T.B., om als voorwaarde te stellen, dat 100 pet. van den kostprijs wordt ver goed voor onze producten. De kring Lan- gendijk is tot de conclusie gekomen, dat de uit keering 20 pet. te laag is gebleven. Het antwoord van de N.G.F.C. on onze klacht was, dat. uit. meerdere streken dit geluid werd geboord. De arbeiders vonden over het algemeen dat het gevraagde loon te laag was, waarom voor de zomermaanden f 16 .en voor den winter f 15 per weck wordt gevraagd: voor overuren 30 cent por uur. Voorz. was bevreesd dat daardoor den le den te zware lasten zouden worden opge legd. Wij willen dit loon wel uitbetalen en vinden het niet tc hoog, maar kan bet wel uitbetaald worden, na deze slechte jaren? Verscheidene heeren voerden hierover het woord. De heer Blokker wilde aandringen op de uitvoering van een loonbijslagregeling, waar door het Rijk f 5 en de tuinder f 10 betaalt.. Voorz. herinnerde aan de door de Bc- drijfsraad ingediende loonbiislagregeling. De heer Volkers meende, dat niet. te veel gevraagd wordt. Voor de vaststelling van steun of werkverschaffingsloonen geldt het contractloon als basis. Spr. is voor bet. con tract. maar dan moeten de arbeiders het ook handhaven. De heer Kalverdijk keurde het niet goed, dat de jeugd loonen niet in het contract wer den opgenomen. De heer C. Borst Pz. vond, dat het om een gering bedrag gaat. Hij achtte het. ook een zaak der arbeidersorganisatie om het loon te handhaven. Nadat nog verscheidene heeren over dit onderwerp hadden gespro ken, besloot men, het contract te aanvaarden, met 29 tegen 7 en 4 blanco stemmen. Hierna werd de regeling der vaste lasten besproken. Voorz. gaf een uiteenzetting van de voor bereidingen van deze regeling. Spr. meen- DE HELFT VAN DEN OMRINGDIJK DIT JAAR GEREED. KERKHOF OP DEN BODEM DER ZEE? Het is nu twee jaar geleden, dat men op Urk met den aanleg van de werkbaven en van het opslagterrein voor materiaal, ten dienste van den omringdijk voor den Noord- Oostelijken polder begon. Hoog rijzen er, aldus de N.R.Crt., de bergen basaltblokken, nog altijd liet beste materiaal voor de be- klceding van een dijk als deze, al worden cr, naast dit Duitsche product, tegenwoordig ook Zweedsche steen en Nedcrlandsche be- tontegels gebruikt Zoodoende voorkomt men zooveel mogelijk de vorming van een monopolie met de kwade gevolgen daarvan! Met dat al blijven de Zuiderzeewerken de groote afnemers van basalt, wat anderzijds weer aan onze handelsbalans met Duitsch- land ten goede komt. Geur van rijshout vervult de lucht. Tusschen de basaltheuvels zetten zich eindeloos bosschen rijshout voort,, dat andere voor dijkbouw on misbare materiaal. De eigenaardige geur van.de lenige twijgen vervult er de-lucht. Op 'n soort van schecps- hellinkje, zinksteiger geheeten, wor den door onze Hollandsche rijswer- kers, eerste klasse-specialisten op dit gebied, evengoed als onze steenzet ters op het hunne, de groote zink- stuk gevlochten, die men nog wel kent van den aanleg van den af sluitdijk. Het zijn de reusachtige wa fels, of wil men liever eilanden van gevlochten rijshout, welke men, met steenen bezwaard, tot zinken brengt, ten einde aan' den dijk den noodigen weerstand te geven. Bij de scheepvaartsluis in de onmiddel lijke nabijheid van Urk. zal ook een van de drie gemalen, die den Noordoostelijken polder droog zullen maken èn houden, een plaats krijgen. Op Urk zal het een Diesel gemaal worden, dat te Lemmer wordt elcc- trisch, de aard van de drijfkracht van het derde geniaal, hetwelk te Vollenhove zal komen, is nog niet bekend. Als de drie gemalen eenmaal aan den gang gaan, zal de nieuwe pol der in negen maanden droog kun nen zijn. Maar niet vóór 1940 zal met pompen kunnen worden begon nen, waht eerst dan zal de omring dijk gereed zijrt, zoo vertelde ons ir. van Helden, die zoo vriendelijk was ons rond te leiden. En hij voegde er de verrassende medcdecling aan toe, dat aan het eind van dit jaar de omringdijk voor de helft voltooid zal zijn. In het geheel zal 48000 H.A. land worden drooggelegd. De Noord-Oostelijke polder zal dus veel grooter worden dan de Wieringer- meerpolder, die een oppervlakte van 20.000 H.A. heeft. De kosten van de droogmaking van den Noordoostelijken polder zijn ge schat op f 125.000.000 dat is dus op pl.m. f 2500 per H.A. en dit schijnt ook wel de maximumkostprijs te zijn, wil de grond rendabel worden. Hoe de dijk ontstaat Hoe zoo'n dijk, midden in zee, gelegd wordt, mag in hoofdzaak als bekend wor den verondersteld. Wij stippen daarom slechts aan, dat eerst ter plaatse waar het riijklichaam komt te rusten de grond ver beterd wordt. 7 tot 9Yz meter onder den waterspiegel, dat is 4 tot 0V2 nieter onder den zeebodem, wordt daartoe de slechte grond weggebaggerd. De aldus ontstaande geul, ter breedte van 40 meter op den zee bodem en 70 meter op de waterlijn, wordt door middel van ond'erlossers (zandbakken die van onderen geopend kunnen worden) of anderszins met zand volgestort. Op deze zandplaat wordt ter weerszijden een kei- lcemdam gelegd en tusschen die twee dammen in spuit men, ter verdere ophoo ging. door water vloeibaar gemaakt zand, dat daarna met keileem bedekt wordt. Voor zoover hierop geen steenglooiing komt, wordt er hierna klei opgebracht, daar op keileem dat overigens onwaardeerbare materiaal der Zuiderzeewerken, dat het IJsselmeer zélf oplevert niets groeit Het is een merkwaardig gezicht, telkens een nieuw stuk pijn te zien aanleggen, naarmate de dijk vor dert. Van 100—200 meter per week schuift hij zoo gestadig, langzaam maar onverzettelijk, in zee vooruit. Resten van voorwereldlijke dieren. Het benoodigde zand wordt almee in het IJsselmeer-zelf gewonnen. Men zuigt het tot op 17 meter onder den zeebodem op. Bij Schokland, niet ver van het Ketel diep zijn daarbij een mammout li-tand en beende ren van andere voorwereldlijke dieren ge vonden; ook een reusachtig gewei. Andere vondsten wij denken nu in bet bijzon der aan die, afkomstig van vroegere be woners. zijn nog niet aangetroffen. Wel licht. dat "die na de drooglegging en de bewerking van het nieuw gewonnen land bloot komen. Commelin vermeldt, dat O.N.O. van Urk, dichter bij Urk dan bij Emmeloord, een kerk heeft gestaan en dat deze plek bij de.schip pers als Urk er Kerkhof bekend was. Dit Kerkhof wordt door latere schrijvers op nieuw vermeld. Ook in de overlevering der Oud-Schokkers vindt men het. De plaats aanduiding luidt dan: tuschen Urk en Schokland, op 1/3 van den afstand van Urk verwijderd. Dumbar zegt van die plaats, dat ze ver meden wordt door de visschers, omdat de netten er vastraken. de, dat, wil men afdoende resultaten heb ben, de regeering moet ingrijpen. Nu zal men al heel ver zijn, wanneer de rente wordt verlaagd. Spr. hoopt dat het zal mee vallen. De heer C. Borst Pz. zou t.a.v. de mis schien halsstarige preferente crediteuren een drang willen doen uitoefenen via de regeering. Gewezen werd op de Prov. credieten, waarmee men misschien nog iets bereiken kan. Vervolgens werd de kleine tuinderssteun besproken. Ook hier zal ongetwijfeld een dergelijke regeling komen. De heer C. Borst Pz. gaf een korte toelich ting van deze steunregeling. De baggerregcling hierdoor voor de kleine tuinders vervatten, hetgeen voor hen geen verbetering beteekent. Spr. gelooft, dat deze regeling een teleurstelling zal zijn voor deze streek, omdat de bedragen te laag zijn. üc voorschotuitkeering voor 1938 werd door den voorzitter ingeleid. Het zal wel noodig zijn dat de organisaties zich geza menlijk tot de Regeering wenden om dp uitkeerig te bespoedigen. De lieer L. Kalverdijk zou willen aandrin gen op de verhooging van het beschikbare bedrag van f 10 milliocn tot f 12 millioen Anderen wilden een ongelimiteerd bedrag vaststellen. Hierover zal in het Prov. Be stuur worden gesproken. Voorz. dacht, dat voor roode kool geen steun tc wachten is. Op gele kool wordt wel wat steun verwacht. Ook op de Denen komt nog wel wat. De heer D. Wonder zou willen agecren voor verhooging van f 9.— voor den klei nen tuinderssteun tot aan het loon van de arbeiders. Wordt dit niet verhoogd, dan niet mede te werken. (Instemming). Het. blijkt wel, dat er verscheidene te genstrijdige belangen aan zijn verbonden. Men zal de beslissing van den gemeente raad afwachten. Er werd critiek uitgeoefend op het laag houden van de maximumfactuurprijzen voor Duitschland. Anders zouden de prijzen veel hooger zijn geweest. De aardappelheffing, de confributierege- geling en nog eenige zaken werden bespro ken; ook over het loon in den Proefpolder spraken eenige hoeren. Men besloot aan den gemeenteraad een adres te richten om aan te dringen op verbetering van de toestan den aldaar. LANGENDIJK Rumoerige vergadering van den R.K. Volksbond Toestanden in den proefpolder besproken. Critiek op organi satie en regeering. De heer Van Slingerland raadt af het werk neer te leggen. 'rijdagavond heeft de afd. Langen- liik van den R.K. Volksbond in .De Burg" te Noordscharwoude een vergadering gehouden naar aanlei ding van de loonen in de werkver schaffing in den Proefpolder van het Geestmeramhacht. Op deze ver gadering, waar de beer Van Slin gerland uit Alkmaar, districtsbe stuurder aanwezig was, is het soms rumoerig toegegaan. De verschillende klachten, welke bestaan behalve de lage loonen, werden bier naar voren gebracht. Zoo is er geen drinkwater op bet werk een W.C. ontbreekt eveneens, terwijl de rijwielen den geheelen dag in de brandende zon moeten staan. De lieer Van Slingerland heeft een uit eenzetting gegeven van hetgeen reeds door de organisatie is gedaan. F.r is gewezen op het zeer lage loon van de ploeg-Kieft. In de daarop volgende week behaalden drie ploegen uit Oudkarspel minder dan het vastgestelde loon. Zij verdienden van 17 tot 21 cent per uur. Het verhond heeft zich tot het departement van Sociale Zaken ge wend; men heeft op spoedige behandeling aangedrongen, doch er is tot nu toe nog niets gebeurd. Spr. vond het niet goed ge zien van de gemeentebesturen om alle werk- loozen er maar heen te sturen. Er moes ten alleen voor het grondwerk geschikte menschen worden heen gezonden. Als .alle andere pogingen geen resultaat mochten opleveren en in de loonen geen verbetering zou op treden, dan zouden de gemeentebe sturen hun arbeiders terug moeten roepen en ze desnoods via Maatsch. Hulpbetoon onderhouden. Hij vond het schandelijk, dat de menschen met dergelijke lage loonen naar huis werden gezonden, doch deed een be roep op de arbeiders achter de lei ding te blij veil staan en het werk niet neer te gooien. Bij de hierna gevoerde besprekingen kwam het vaak tot heftige uitspraken. Vooral toen werd medegedeeld, dat de ploeg, welke Vrijdag het werk neer ge legd heeft volgens de opmetingen van den opzichter, 28 cent per uur had verdiend. Men geloofde niet. dat deze berekening juist was. Er wordt volgens de arbeiders maar wat gedaan. Verschillende voorbeel den werden genoemd, ook van de uitput ting der arbeiders, die 's avonds te moe zijn om nog wat te kunnen doen. Ook werden klachten geuit over den lan gen duur der onderhandelingen van de or ganisatie, wat wel erkend werd. Men is er echter al heel spoedig mee begonnen. Reeds voor het besluit in Prov. Staten was genomen heeft men zich in verbinding gesteld met de R.K. Statenfractie en aan gedrongen op het vaststellen van behoor lijke loonen. Nu dit niet geslaagd is, moet de beslissing van het ministerie worden afgewacht. Ook werd critiek uitgebracht op de regeering. Uit de vergadering werd er op gewezen, dat de R.K. en de S.D.A.P. toch de meerderheid heb ben. Er gebeurt echter niets. De arbeiders wilden staken, althans een stemming houden onder de in de werk verschaffing geplaatste arbeiders Men was er van overtuigd, dat niemand er heen zou willen. Een staking werd echter door den hr. Van Slingerland afgeraden Tenslotte be sloot men, dat de heer Jac. Weel naar het Hoofdbestuur te Utrecht zal gaan. om een en ander toe te lichten en op spoed aan te dringen. Omzet Noordermarktbond. De omzet aan de veiling van den Noorder marktbond heeft, in April 1938 bedragen f 160.531 tegen f 105.395 in dezelfde maand van April 1037. Als men er op let, dat. de hoeveelheid producten, welke werd verhan deld in April 1938, aanmerkelijk geringer was dan in 1937, dan volgt daaruit, dat de prijzen dit jaar in de genoemde maand veel beter waren dan in 1937. Zoo werd verkocht aan hewaarkool: 3805.745 K.G. in 1938 en 4.473.455 K.G. in 1937. Uien werden er in April 1938 slechts 10.500 K.G. verhandeld te gen 225.825 K.G. in 1937, bieten resp. 13.550 K.G. en 68.950 K.G., late aardappelen 7.175. K.G. en 39.595 K.G. Het wèer heeft bij deze gunstige uitkomst van April 193S een zeer gunstige rol gespeeld. Niettemin zal de eind uitkomst over het seizoen 1937—1938 niet meevallen, daar vóór April zeer slechte prij zen zijn gemaakt Wel is echter gebleken, dat onze winterproducten nog een plaatsje op de wereldmarkt kunnen veroveren. Naar Den Helder. De Langendijker Winkeliersvereen. organi seert een collectief bezoek aan den Landdag van den Kon. Ned. Middenstandsbond te Den Helder op Hemelvaartsdag. Een strekelijke Commissie-Vaste Lasten. Naar we vernemen zijn de pogingen, om aan Langen dijk een strekelijke commissie op te richten in plaats van een. plaatselijke ter regeling van de schuldherleiding voor de tuinders, niet geslaagd. De plaatselijke com missies zullen dus trachten een schikking te treffen tusschen de crediteuren en de tuin ders, die niet te zware vaste lasten hebben te kampen. De loonen in den Proefpolder. Men deelt ons mee, dat, ofschoon de loo nen in den Proefpolder slecht zijn, dit tóch voor verschillende ploegen niet zóó erg is. Wij zagen een loonstaat uit een gemeente, waar de loonen van ruim f 10 tot ongeveer f 13 liepen. Wij zijn gerechtigd mee te dee- len, dat de arbeiders uit Zuidscharwoude boven het basisuurloon van 25 cent zijn ge komen. Het verdient intusschen alle aanbe veling, dat de Vakbonden op de misstanden wijzen en er voor ijveren, dat in geen geval minder dan het basisuurloon wordt verdiend. NOORDSCHARWOUDE. Schaken. Ie klasse: Dr. J. de WitJ. Klinkert 1— J. KroonN. Kaan 01 H. HartDr. .T. de Wit 9—1 D. KoornH. Stins 10 Dr. J. de WitH. Bouwens 10 (Dr. de Wit kampioen lo 'asse). 2e klasse G. MoraalM. Kuilman 01 L. E. HulshofJ. Bouwens 0—1 ie klasse: J. HeidsmaW. Verkroost 01 Jb. Bekker Hz.J. Heidsma 01 J. Ootjers—W. Verkroost 0—1 J. OotjersJ. Heidsma 01 W. v. LoenenJac. Bakker 01 P. F, SlotG. Goudsblom 01 •T. Kamper—P. F. Slot 0-rl W. Verkroost—P. Deutekom 1—0 P. F. SlotJ. Heidsma 1—0 Tusschen J. Klinkert, kampioen van de wintercompetitie en Dr. J. de Wit, kampi oen van de tweede wintercompetitie le kl. zal een tweekamp van 10 partijen worden gespeeld met als inzet den titel van kam pioen van clen Langendijk. Deze t.itel moet jaarlijks verdedigd worden tegen een door het bestuur van „Schaakmat" aan te wij zen candidaat. De eerste partij is Vrijdag j.1. gespeeld en door J. Klinkert met wit gewonnen in 56 zet en. De stand na de eerste partij is dus J. Klinkert 1 punt en Dr. J. de Wit 0 punt, ZUIDSCHARWOUDE. Bedankt. Mej. P. den Baars, onderwijzeres aan de O. L. School alhier, heeft voor haar benoe ming in gelijke betrekking te Haarlem be dankt. Den heer D. Stam, kweekeling met acte aan de o. 1. school, is met. ingang van he den eervol ontslag verleend, wegens het ver krijgen van een anderen werkkring. Niet aangenomen. Wegens drukke werkzaamheden heeff de heer S. de Boer zijn benoeming tot lid van de Commissie voor steun aan kleine tuinders niet aangenomen. Geen animo! Ofschoon reeds 14 dagen lang aan het ge meentelijk aanplakbord is bekend gemaakt, dat men zich kan opgeven om in aanmer king te komen voor steun aan kleine tuin ders, is er nog niemand, die van die gele genheid gebruik heeft gemaakt. Evenzoo is het met de Vaste Lasten. Reeds meer dan 2 weken geleden is een commissie voor de Vaste Lasten ingesteld, ten einde de moge lijkheid te openen tot schuldherleiding en renteverlaging, er is openbare bekendheid aan gegeven, doch er is nog geen enkele gegadigde opgekomen.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5