ontsteltenis te Rotterdam Ontspanning in Midden-Europa DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Nieuwe Verzoenende houding Joden als minderheid in een Arabiscben staat Van Klaveren overwint Christoforidis In 1939 grooter contingent onder de wapenen DINSDAG 24 MEI 1938. 81e Jaarflang. No. 10579. Laan, Schagen, Tel. 20. Öifgaw iet N.V. Uitg.-Mif. „Holland; NoorderVworrier" imi Waarschijnlijk vervoerde internationaal terrorist een ontplofbare stof Ontploffing op den Coolsingel. - Een doode en zwaargewonden. - Groote verwoesting. Men denkt aan een bomaanslag. DOK ZELFONTBRANDING VAN EEN FILM MOGELIJK. - POLITIE BEWAART HET STILZWIJGEN. Gistermiddag omstreeks kwart over twaalf heeft op den drukken Coolsingel te Rotterdam, vlak voor het Lu- mière bioscooptheater 'n geheimzinnige ontploffing plaats gehad. Hierbij is een tot heden onbekend man gedood., terwijl de 44-jarige heer T. J. Westra, en zekeren heer Pats zwaargewond werden. Meende men eerst met een bomaan slag te doen te hebben, na een uitgebreid onderzoek is de politie later tot de conclusie gekomen, dat men te doen heeft met een ongeluk, ontstaan bij het ongeoorloofd ver voeren van explosieve stoffen. Terwijl op het spitsuur tusschen twaalf en 'één uur, het als steeds op de Coolsingel een komen en gaan van voorbijgangers was, hoorde men plotseling een geweldigen slag, en schoot een vuurzuil omhoog. Een getuige vertelt, dat hij op het zelfde moment het lichaam van een gedoo- den man naast zich neer zag ploffen. Zooals begrijpelijk waren allen, die het ongeluk zagen gebeuren, hevig ontdaan. Enkelen kregen het met de zenuwen te kwaad en moesten naar het ziekenhuis worden over gebracht. Bijna terstond verschenen ambu- Jance-auto's, die het slachtoffer opnamen, en ook een zwaargewonde, den heer Westra, ver voerden. Het vreeselijk ongeluk veroorzaak te overal in Rotterdam groote opschudding, en hier en daar ïn de binnenstad, zelfs ver van de plaats.van de ramp, vormden zich groepjes menschen, die het gebeurde druk bespraken. Het was voor de politie geen ge makkelijke taak om de oorzaak van het on geval na te gaan. De eenige, die haar vol ledig zou hebben kunnen inlichten, was de gedoode man, want het kwam reeds direct vast te staan, dat deze het slachtoffer van eigen nalatigheid of eigen opzet was gewor den. Als steeds waren de getuigenverklarin gen zeer verward. Men was te zeer ontdaan over het afgrijselijk schouwspel. Echter na dat men de eerste veronderstelling van een bomaanslag had laten varen, omdat ner gens bomscherven waren te vinden, moest men wel tot de conclusie komen, dat de man, die gedood werd, ontplofbare stoffen vervoerd had en per ongeluk een fleschje, waarin deze vervat waren, had laten vallen. Een internationale terrorist, Op het lijk is een pas gevonden, ten na me van Joseph Novack, die in 1882 in Duitschland geboren zou zijn. De foto op den pas klopt, maar de Vreemdelingen dienst schijnt gegronde redenen te hebben aan de echtheid van den pas te twijfelen. Er zijn nog eenige getuigen gekomen, die hebben medegedeeld, dat zij op de Kruiskade een man hebben gezien, wiens signalement overeenkomt met dat van het slachtoffer. Hij was toen in gezelschap van een tweeden man. Zij zijn den Coolsin géi opgegaan, maar daar hebben zij af scheid van elkaar genomen. Naar den tweeden vreemdeling wordt een onderzoek ingesteld. In de buurt van de plaats, waar de explosie zich heeft voorge daan zijn een Mexicaanseh en een Duitsch geldstuk gevonden. De Coolsingel, welke direct was afgezet, is in den loop van den middag voor het verkeer vrijgegeven. De plaats van 't on geluk is nog met hekken afgezet en staat onder politiebewaking. Het theater Lumiere heeft gisteravond nog geen voorstellingen mogen.geven in ver band "met een aan te brengen hulppla fond, daar tengevolge van de ontploffing het. plafond zwaar beschadigd was. De stukjes blik, die ten slotte zijn ge vonden, acht men afkomstig van de ver nielde fittingen en "lampbeschermers van het theater Lumiere. Een complot in ons land? Het politieonderzoek, dat in verband met de ontploffing te Rotterdam tot diep in den nacht is voortgezet, heeft nog uitge wezen, dat het slachtoffer van wie thans vrij zeker kan worden aangenomen, dat het dezelfde is als de houder van het ge vonden paspoort, de Duitscher J. Novaks eer9t Zondag 1.1. ons land is binnengeko men. Voor de Rotterdamsche poMtie Is dc naam van dezen Duitscher geen onbekende en hoewel door de autg^ riteiten nog groote geheimzinnighei wordt betracht, ls inmiddels even eens komen vast te staap, dat ge noemde vreemdeling reeds eerder met de Rotterdamsche politie in aan raking is geweest. De politie neemt dan ook aan, dat de ge dragingen van den Duitscher een politie- ken achtergrond hebben gehad. Een Tsjech gearresteerd. Het Hsb. verneemt nog, dat de politie in een hotel in de binnenstad een Tsjech heeft gearresteerd, die er van wordt verdacht de man te zijn, in wiens gezelschap het slacht offer van de explosie aan den Coolsingel heeft vertoefd. Gebleken is nog, dat de gearresteerde he denmiddag om vier uur een koffer in het hotel heeft afgegeven. De koffer is door de politie in beslag genomen. Er is een kans, dat deze arrestatie licht in de zaak zal brengen. Een film ontbrand? Een geheel nieuwe hypothese werpt de N.R.C. op. Het blad vraagt zich af, waar een der getuigen ver- kaarde, dat hij een groote zwarte rookwolk heeft waargenomen met in de kern een felle roode vlam, of hier geen sprake kan zijn van zelfontbranding van een film. Deze aard van ontploffing is vrij typee rend voor een celluloid-explosie en dit zou er op kunnen duiden, dat het slachtoffer een film heeft vervoerd, waarvan het cel luloid. mogelijk tengevolge van zelfontbran ding tot explosie is gekomen. Dat iemand met een film over den Cool singel wandelt is zeker niet minder ge loofwaardig dan dat hij er met een of an der explosief zou loopen. Het was trou» wens gisteren Maandag en dus de dag, waarop de wekelijksche filmbeurs wordt ge houden. Hoewel in den regel op die beurs geen films komen, is het toch niet onmo gelijk, dat iemand, die juist uit het bui tenland is aangekomen, daar met een film naar toe had willen gaan. Hoe dit zij, wel zeer merkwaardig is, dat men, naar wij vernemen, vlak bij de plaats, waar het slachtoffer is gevonden, sporen heeft aange troffen, welke op filmresten zouden kunnen duiden. De N.R.C. herinnert in verband met de filmhypothese aan de ramp van de Fla mingo, het toestel van de K.L.M., dat ver leden jaar bij Halle (België) is verongelukt, welk ongeluk, naar men zich zal herinne ren is toegeschreven aan de mogelijkheid, dat films, welke met dit toestel werden vervoerd, door zelfontbranding tot explosie zouden zijn gekomen. tegenover Sndefen Duitschers Tsjechische premier spreekt bij na drie uren met Henlein. Gisteren heeft de leider der Su- detendultschers, Eonrad Henlein, te Praag een onderhond gehad met mi- nister-president Hodza, dat bijkans 3 uren geduurd heeft. Sudetenduitsche kringen verkla ren, dat de besprekingen tusschen Hodza en Henlein niet ongunstig zijn geweest en dat Hodza zich in een verzoenend licht heeft laten zien. Het volgende ofiicieele communiqué werd door de Sudetenduitschers gepubli ceerd: „Vandaag zijn tusschen de Sudeten duitsche partij en de regeering informatie ve besprekingen geopend, welke ten doel hebben den toestand op te helderen en de gemoederen te kalmeeren." Van regeeringszijde werd een communiqué van, soortgelijken inhoud vertrekt* Een voorstel van Emir Abdallah van Transjordanië. Over de ver deeling van Palestina. Emir Abdallah van Transjordanië heeft aan de commissie voor de verdeeling van Palestina een officieel schrijven gericht, dat dertieh punten bevat aangaande het sta tuut van Palestina. De voornaamste pun ten zijn de volgende: Palestina zou vereenigd worden met Transjordanië. De toekomstige staat zou een Arabische staat zijn, waarin de Joden de rechten van minderheden zouden genieten, en een autonoom bestuur zouden heb ben in hun districten, terwijl zij te vens verhoudingsgewijs zouden zijn vertegenwoordigd in het parlement. De Joodsche immigratie zou tot deze dis tricten beperkt worden, buiten welke iedere verkoop van gronden aan joden verboden zou zijn. Het schrijven) stelt een regeling voor een tijdvak van tien jaren voor, tijdens welken tijd het Britsche mandaat gehandhaafd zou worden. "Wederom aanval op Joodsche kolonie. In den vorigen nacht werd een buiten gewoon hevige aanval gepleegd op de Jood sche kolonie te Hanoeta, dicht bij de Liba- neesche grens, De strijd duurde verschei dene uren. De kolonisten, geholpen door politiebeambten verdedigden zich verwoed en slaagden er tenslote in de aanvallers op de vlucht te drijven. BoJUen Nu een titelgevecht met Tenit Onder groote belangstelling zijn gisteravond in de Doelen te Rot terdam internationale bokswedstrij den gehouden, waarbij als hoofdpar tij op het programma stond een ge vecht tusschen van Klaveren en den Griek Christoforidis. Van Klaveren won op punten en zal nu waarschijn lijk tegen den Europeeschen kam pioen in het middengewicht, Edouard Tenet, om den titel uitko men. Redde Polen den vrede? De boodschappen van Chamberlain t AAN BERLIJN: Werk met ons samen voor het tot stand komen van een overeenkomst. AAN PRAAG: Voorkom incidenten, tref een rege ling met de Sndeten. Chamberlain heeft in het Lager huis verslag uitgebracht, van het geen Londen te Praag en Berlijn heeft gedaan. Men is in Engeland tot de conclusie gekomen, dat de toe stand in Midden-Europa iets minder gespannen is, al blijven de tegen stellingen groot. Chamberlain verklaarde, dat de voor naamste zorg van de Britsche regeeiing was al haar invloed aan te wenden in het be lang van het betrachten van zelfbeheer- sching, waar zij kon, in woord en daad en daarbij tevens den weg open te houden voor vreedzame onderhandelingen over een be- vi'edigende regeling. De Britsche regeering heeft de re geering van Tsjechoslowakije aan gespoord, alle maatregelen te nemen om incidenten te voorkomen. Tevens heeft de Bi-itsche regeering aan Berlijn medegedeeld welken z-aad zij aan de regeering te Praag had gegeven en welke verzekerin gen hierop waren ontvangen. De Duitsche minister van buitenland- sche zaken heeft hierop geantwoord dat hij de pogingen van de Britsche regeering met instemming begroette, en dat de Duitsche regeering ten vol le den wensch van de Britsche deel de, dat de onderhandelingen zouden De Britsche regeering heeft verder de Duitsche regeering gewezen op het groote belang van het vinden van een oplossing waardoor de Europeesche vrede zon worden bewaard en zij gaf den ernstigen wensch te kennen, dat de Duitsche regeering met haar zou medewerken tot het vergemakkelijken van het tot stand komen van een overeen komst. Redde Polen den vrede? De diplomatieke medewerker van de Eve- ning Standard heeft o.a. in de eerste editie geschreven: Een telegram uit Warschau aan Berlijn heeft gedurende het weekeinde den vrede in Euz'opa ge.red. Door Goering aangespoord radicale maatregelen tegen Tsjecho-Slowa- kije te nemen, tegen den raad van zijn di plomatieke en militaire raadsleden in, heeft Hitier Zaterdagavond een telegram ontvan gen van den Duitschen ambassadeur in Po len, baron von Moltke, waarin deze hem op de hoogte bracht met een onderhoud, dat hij dien dag gehad had met den Poolschen minister van buitenlandsche zaken Beek. Tijdens dit onderhoud, dat ten doel had de CHAMBERLAIN. definitieve houding van Polen t« leeren kennen in geval van een inval van Duit sche troepen in Tsjecho-Slowakije, heeft Beek aan von Moltke verklaard, dat in ge val dat een gewapend conflict zich over ge heel Europa zou uitbreiden, Polen niet neu traal zou kunnen blijven. Mét andere woorden, de verte genwoordiger van Duitschland werd in kennis gesteld met het feit, dat indien Frankrijk en Engeland Dit nummer bevat 8 pagina's EERBER1CHT DB BILT SEINTt Verwachting: Meest matige Z.- westelijke tot N.-westelijke wind, aanvankelijk zwaar bewolkt tot betrokken met eenige kans op regen ol onweer, later opklarend, koeler overdag. Verdere vooruitzichten* Koel weer. UIT ONZE OOST Indlë sluit geen defensieleenlng. Het moederland helpt. Ondanks de van verschillende zij den geopperde suggesties heeft de ïiv dische regeering, naar de Tel. ver* neemt, niet het voornemen voor de jaren 1938 en 1939 een defensie-lee ning uit te schrijven. De inkomsten van het defensie-uitvoerrecht wor den voor dit jaar op 6 millloen en voor 1939 op 7 millioen geraamd, ter wijl het moederland dit jaar voor 5 millioen bijspringt voor loonuitga- ven, hetgeen minstens ook voor 1930 het geval zal moeten zijn. In het volgende jaar zal een grooter contin gent militie worden opgeroepen, dat, zoo- wel bij leger als vloot, intensiever zal wor den geoefend. Tsjechoslowakije te hulp zouden komen, het Poolsche leger zich zon scharen aan de zijde van de West- Euro pee sche mogendheden, In Poolsche kringen te Londen wordt ont kend, dat Minister Beek Zaterdag den Duit schen ambassadeur te Waz-schau de hou ding van Polen uiteen zou hebben gezet in geval van het uitbreken van een oorlog wegens Tsjecho-Slowakije. Naar verluidt, stelt Polen er geen prijs op zijn houding te bepalen in een veronder steld geval, dat zich nog niet heeft voorge daan. Het ls rustig ln Tschecholowakjje. De beide slachtoffers van het incident te Eger zullen heden ter aarde worden besteld. Hitier heeft een krans gezonden. Op ons kaait jé ziet men het Sudeten- Duitschland met de voornaamste Sudeten- centra, de plaatsen waar de incidenten voor kwamen, zijn er op vermeld.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1