1 „Nahanni-goutl", is niet «oor blanke mannen OMGEVINGNIEUWS Polder Geestmerambacht Gemeenteraad Bergen Ingezonden Arrondissemcnts rechtbank te Alkmaar (Oosferdijk en Molengeerzen) Gistermiddag half 3 vergaderde het be stuur met de hoofdingelanden van den pol der Geestmerambacht (Oosterdijk en Molen geerzen), ten lokale van den heer C. Vis te Oudkarspel. De Voorzitter, de heer Jb. Kroon Jbz., opent met welkom. Naar aanleiding van de notulen deelt de Voorzitter mede dat het. onderhoud met den secretaris van het Hoogheemraadschap geen resultaten heeft, opgeleverd, zoodat de om slagen van de bannen niet verlaagd zullen worden. Onderzoek geloofsbrieven. Door de commissie tot nazien der geloofs brieven wordt tot toelating geadviseerd van de hoofdingelanden J. Lammersrhaag, D. v. d. Woude, C. Duyf Sz. en J. Balder. Aldus wordt besloten. Mededeelingen en ingekomen stukken. Van Ged. Staten Is bericht Ingekomen in zake het nieuwe reglement voor de Water schappen, de goedkeuring van eenige be sluiten en bericht inzake afkoop van het onderhoud van den Oosterdijk en de daar voor afgesloten geldleening. De Voorzitter deelt mede dat. een kasgeld- lecning is afgesloten hij de Rntterdamsrhe Bank tot een bedrag van f 10.000 voor den tijd van 3 maanden. Hiervan is f 1590 ge plaatst hij de Coop. Boerenleenbank te Noordseharwoude en f 2500 bij de Rijkspost spaarbank. Van den Prov. Waterstaat een verzoek tot het dempen van slooten en herverkaveling in den westelijken nroefpolder. Hiertoe is toestemming verleend. De rekening van den penningmeester luidt als volgt: Totaal ontv. f 83309.75, uitg. f 70107.94. batig saldo 1 7201.81. Besloten werd de jaarwedde van den Voorzitter te verhoogen van f 200 on f 400. De bogroofing én kohieren over 1938 wordt vastgesteld tot een bedrag in ontvangsten en uitgaven van resnectieveliik f 33381.17 en f 31781.73. zoodat. hot. vermoedelijk batig sal do f 1599.44 zal zijn. Subsidie voor de nieuwe sluis te Broek op Langendijk. De Voorzitter stelt namens de meerder heid van het bestuur voor om eén jaar- lijksche subsidie van f 200 per jaar te vcr- loenen, daar men hier met een streekbe- lnng te doen heeft. Het bestuur was er eerst niet. voor wegens het gevaar voo» den wa terstand. Met B. en W. van Broek op I.an- gondijk en don hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat heeft inmiddels een con ferentie plaats gevonden en daarbij werd door ons voorgesteld, aldus voorz., om een sluis te maken van 50 meter lang en 6 me ter breed, met rechtopgaand werk en in het midden schuifdeuren, zoodat ook klei nere schuiten geschut kunnen worden. De medewerking van Ged. Staten hangt ook af vnn de te verleenen subsidie van de direct belanghebbenden. Verschillende hoeren voeren hierover het woord cn er wordt o.m. op het belang ge wezen voor de veilingen om hun producten per schuit te vervoeren, daar dit goedkoo- per is dan per auto. Met algemeene stemmen wordt het be stuursvoorstel daarna aangenomen. Kroosopruiming in werkver schaffing. De voorzitter zegt dat do kroosplaag de laatste jaren zeer hevig is, zoodat van ver schillende kanten veel klachten zijp binnen gekomen. Met den Hoofdinspecteur voor de werk verschaffing heeft men hierover een be spreking gehouden, met als resultaat dat de- zo welwillend tegenover het voorstel staat. Vermoedelijk zal 80 pet. in de kosten door het rijk betaald worden. De restee- rende 20 pet. zouden dan komen voor reke ning van de betrokken bannobesturen. De bedoeling is dat een en ander buiten de gemeenten omgaat. Deze zorgen voor de arbeiders, terwijl de bannebesturen het werk uitvoeren. Na eenige besprekingen wordt in be ginsel besloten de kosten bundersgewijze om te slaan, terwijl de afgevaardigden het plan in de bannen zullen bespreken. Ook zal het flapkroos in werkverschaf fing opgeruimd worden. Dc financiering be rust bij het Geestmerambacht. Met de Ned. Spoorwegen zal een transac tie worden aangegaan tot aankoop en ver koop van grond respectievelijk te Broek op Langendijk en in de 'banne Oudorp. Eervol ontslag C. Brinkman. Aan den penningmeester, den heer C. Brinkman, wordt op diens verzoek eervol ontslag verleend om gezondheidsrede nen. Besloten wordt het ontslag per 1 Julï a.s. te verleenen. De voorzitter zegt dat de secretaris deze functie tijdelijk zal waaremen. Voorgesteld wordt het salaris van den nieuwen penningmeester op f 300.te bepalen. Aldus wordt besloten. Voorzitter spreekt hierna eenige sympa thieke woorden tot den heer Brinkman, die zijn fuctie 37 jaren tot volle tevreden heid heeft vervuld, Een cadeau wenschte het bestuur, ge zien den hoogen leeftijd van den heer Brinkman niet te geven, doch wol een diner, zoodat men nog een mooie herinne- rine aan dezen dag zal hebben. De heer Brinkman spreekt hierna zeer ontroerd eenige afscheidswoorden. De heer C. Kroon als oud-molenmeester zegt nog dank voor de hem toegpzonden uitnoodiging, daar spr. destijds ook heeft medegewerkt aan de verkiezing van den heer Brinkman. Bij de gehouden rondvraag wiist de heer T. Kostelijk nog on den Oosterdijk. Spr. zou gaarne zien dat de stekels en toeters ver wijderd werden door de pachters. De voorzitter zal hierop de aandacht ves tigen. Hierna sluiting. De Raad dezer gemeente is in openbare zitting bijeen geroepen op Vrijdag 27 Mei a.s., des namiddags 8 uur, ter behandeling der volgende agendapunten: 1. Vaststelling der notulen van het ver handelde in de openbare vergadering van 20 April j.1. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van B. en W. om met betrek king tot de hulpverleening bij brand met de gemeente Alkmaar een nieuwe regeling aan te gaan. 4. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een nieuwe gemeenschappelijke rege ling met de gemeente Alkmaar omtrent de toelating van leerlingen uit Bergen tot de openbare lagere scholen te Alkmaar. 5. Benoeming van een wijkverpleegster met ingang van een nader door B. en W. te bepalen datum. B. en W. bevelen ter benoeming aan: L Zr. E. de Wit te Assendelft. 2. Zr. C. A. Bolton te Barger-Compas- cuum. 6. Voorstel van B. en W. te besluiten: a. tot vaststelling van een suppletoire be grooting voor den gewonen diëtist 1937; b. tot af- en overschrijving van en op ver-, schillende uitgaafposten der begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor het dienstjaar 1937 tot een bedrag in ont vang en uitgaaf van f3582.61; c. tot afschrijving van den uitgaafpost der gemeentebegrooting 1937: „Steun aan werk- loozen". Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een Verordening tot wijziging van de Alg. Politicverordening dezer gemeente, zooals deze laatstelijk is aangevuld bij Raadsbe sluit van 15 Maart 1938. Verder nog een voorstel van B. en W., te besluiten tot deelneming aan de Rijksrege ling inzake steunvcrleening aan kleine tuinders als bedoeld in de circulaire van den Minister van Sociale Zaken, d.d. 3 Mei 1938. 10. Vaststelling datum voor de Bonne- faasschouw. 11. Rondvraag. 12. Behandeling Belastingreclames. (Schoolgeld en rioolbelasting.) 13. Vaststelling der notulen van ver schillende gehouden vergaderingen. Toelichting van B. en W.: HULPVERLEENING BIJ BRAND. Nu het gemeentebestuur van Alkmaar de gemeenschappelijke regeling per 1 Juli a.s. heeft opgezegd, doch bereid is eén nieu we overeenkomst aan te gaan, echter ge- Naar aanleiding van onze opmerking over de houding der Soc. Dem. raadsleden van Anna Paulowna bij de behandeling van een aanvrage om een voorschot inge volge de Landarbeiderswet, ontvingen wij ingezonden stukken van de Soc. Dem. Raadsfractie cn van den voorzitter der afd. Waar beide stukken van dezelfde strek king zijn laten wij dat van de fractie hieronder volgen. Anna Paulowna, 22 Mei 1938. M. de R., Voor het onderstaande verzoek ik beleefd plaatsing in Uw blad. Zooals den laatsten tijd gewoonte is, vin den wij in Uw blad van Donderdag 19 de zer, onder bet hoofd „Raet-Praet" uit Anna Paulowna een critische beschouwing over dc laatst gehouden Raadsvergadering. Wij meenen, dat de zakelijkheid, welke toch zeker als eerste eisch, aan dergelijke beschouwingen mogen worden gesteld, door den schrijver uit het oog is verloren. Hoewel in vragenden zin, komt de schrij ver tot de conclusie: ten eerste, dat de hou ding door onze fractie aangenomen, ten opzichte van een aanvraag orn een voor schot ingevolge de Landarbeiderswet, be ïnvloed zou zijn omdat de aanvrager de S.D.A.P. niet welgezind is en als lid van don Modernen Landarbeldersbond bedankt heeft. Ten tweede, of hier zich het geval voor doet, dat de leden der Soc. Dem. fractie hebben gestemd, op last of met. rugge spraak van hen die benoemen, hetwelk bij art. 51 der Gemeentewet verboden is. Had de schrijver daarnaast de vraag ge steld, of genoemde leden, zich de belofte (art. 45 Gemeentewet) bij hun zitting nemen gedaan, voor oogen hebben gehouden, waarin zij o.m. verklaarden, de belangen der gemeente met al hun vermogen, te zul len voorstaan en bevorderen, dan had dit een geheel ander licht op de zaak gewor pen. Nu krijgen dezè vragen min of meer den vorm van een insinuatie. Of hier een arbeider een medearbeider wilde beletten om vooruit te komen, is een vraag die niet zoo gemakkelijk is te heoordeelen. Wanneer men er, zooals wij, mee bekend is in welke omstandigheden sommige van de ongeveer 70 voorschot- houders in onze gemeente, mede door de lasten van dit voorschot, ziin geraakt, zal het geen bevreemding wekken, wanneer juist de arheidersvertegenwoordigers voor zichtig worden, en met alle omstandighe den ton volle rekening houden. In dit licht bezien, zou nog de vraag kunnen worden gesteld: wie waren het, die zoowel het belang van den persoon zelf. als dat van de gemeente in het oog hebben gehouden, de voor- of tegenstemmers TT, M. dc R., dankend voor dc plaats ruimte, Namens de Soc. Dem. Raadsfractie, J. DEKKER, secr. baseerd op dezelfde grondslagen als de over eenkomst welke de gemeente Alkmaar met andere buitengemeenten terzake van hulp verleening bij brand heeft gesloten, zijn B. en W. van oordeel, dat, hoewel het wel tot de buitengewone uitzondering zal be- hoören, dat aan de gemeente Alkmaar ge vraagd zou worden haar materiaal beschik baar te stellen ingeval van brand te Ber gen, de jaarlijksche bijdrage van f50.— niet van dien aard is om hierop een rege ling, waarop Alkmaar bijzonder prijs stelt, te laten afspringen. Inderdaad zou het kunnen voorkomen, dat bij een groot e brand, b.v. in een der hooge gebouwen te Bergen, het gebruik van de brandladder van Alkmaar, diensten zou kunnen bewijzpn. In verbanermet het bovenstaande, stelt het College voor een nieuwe overeenkomst aan te gaan. LANGENDIJK ST. BARBARA. De R.K. Begrafenisvereeniging „St. Bar- bara" vergaderde Maandagavond. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer C. Kramer Gzn, vernemen we, dat het aan tal leden 765 bedraagt. Er zijn 12 leden en 1 kind begraven. De rekening van den penningmeester, den heer Th. Rijper, sloot in ontvangsten met f 975.12en in uitgaven met f 753.04 Batig saldo f 222.0714. Het bezit der vereeniging bedraagt f 1104.26^. In de controle-commissie werden als reserves benoemd de heeren J. Bruin en K. Buur. De heer P. Appel werd als bestuurslid herkozen. Wegens de te hooge onkosten, waardoor contributie verhooging met 50 c. noodzake lijk was, werd afgezien van het aanstel]en van vaste dragers. Hierna sluiting. Geslaagd. De heer Kool, leider van het voormalige demonstratiebedrijf voor den tuinbouw, slaagde voor het examen van tuinbouw-vak- onderwijzer. Burgemeesters niet zoo star meer. Het Ambtenaren-Reglement voor de Gasfabriek. Men deelt ons mee, dat het bestuur van de Commissie van Beheer voor de gemeen schappelijke Gasfabriek van de 4 Langendij- ker gemeenten en St. Pancras, zich in hun qualiteit, van burgemeester tot de verschil lende dagelijksch Bestuur der gemeenten heeft gewend met de mededeeling dat het, al vorens tot de behandeling van het Ambtena renreglement over te gaan, een en ander wenscht te bespreken met de gehccie Com missie van Beheer en de wethouders, die geen lid van die Commissie zijn. Hieruit volgt dus, dat de burgemeesters niet zoo star meer zijn in bun houding tegenover de critiek, die in het bijzonder door de wethou ders van Zuidscharwoiide, de heeren Kramer en Du Burck, op dc wijze van behandeling is geoefend. We kunnen hieraan nog toevoe gen, dat de burgemeoster van Zuid- en Noordseharwoude niet met dc zienswijze zij ner collega's accoord gaat. OUDKARSPEL COMMISSIE VOOR DEN STEUN AAN KLEINE TUINDERS. In de commissie voor den steun aan klei ne tuinders hebben de volgende personen zitting: B. Bommcr, wethouder, voorzitter; leden P. Blom en L. Kalverdijlc. Secretaris C. Bossen, ambtenaar ter secretarie. HERBENOEMD. De heer A. J. Wijnveldt alhier Is herbe noemd tot kerkvoogd van dc Ned. Herv. Kerk alhier. ALKMAAR D. J. GOVERS f Alhier is gistermorgen overleden de heer D. J. Govers. Met den heer Covers is wel een zeer bekende persoonlijkheid heenge gaan. Hij was nestor van den Raad cn ver vulde bestuursfuncties in tal van vcreeni- gingen en organisaties. Van de groote jaarlijksche tentoonstel lingen der Hollandsche Maatschappij van Landbouw was de lieer Govers de ziel. Mr. J. G. HOLSTEIJN ADVOCAAT-GENE RAAL BIJ DEN HOOGEN RAAD. Bij Kon. Besluit van 21 Mei 193S is benoemd tot advocaat-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden Mr. J. G. Holstcijn, thans president van de Arrondissementsrechtbank, te Alkmaar. Mr. J. G. Holstcijn is 20 Juni 1S83 te Utrecht geboren. In zijn geboortestad stu deerde hij in de rechten. Hij promoveerde 24 November 1908 op stellingen. Op 12 December 1911 werd hij tot ambte naar van het Openbaar Ministerie bij het kantongerecht te Leeuwarden benoemd en op 24 Juni 1919 in dezelfde functie bij het kantongerecht te Utrecht. Nog in hetzelfde jaar, op 17 September, volgde zijn benoeming tot substituut-officier van Justitie te HccrCnveen cn op 9 Januari 1922 werd hij benoemd tot substituut-offi cier van Justitie te Rotterdam. Sinds 17 Maart 1930 is mr. Holsteijn pre sident van de rechtbank te Alkmaar. HARENKARSPEL DIRKSHORN ONDERHANDS VERKOCHT. Het woonhuis van wijlen den heer P. Govers is door de familie onderhands ver kocht aan den heer P. Burger, alhier. WAARLAND. Benoeming Directeur. De beer Peetoom uit Alkmaar is benoemd tot Directeur van bet R.K. Fanfarecorps „St. Gregorius" alhier. De vorige Directeur, de heer Jac. Becm- sterbocr, heeft om gezondheidsredenen ontslag moeten aanvragen. WIER1NGEN Zijpe. Winkelsluiting. In verband met de a.s. feestelijkheden is voor het dox'p Hippolytushoef algemeene ontheffing verleend van de winkelsluiting tot des nachts 12 uur op 26 en 29 Mei en op 5 en 6 Juni a.s. Opgemerkt wordt nog dat gedurende don zomertijd de winkels tot des avonds 9 uur geopend mogen zijn. Cinema De Haan. Morgen. Hemelvaartsdag draait in Cine ma De Haan weer een prachtige film, ge titeld „Stormduivels". Het is een grootsch opgezet filmwerk, vol vaart, romantiek en durf. Spencer Tracy en Freddie Bartolomen (nog bekend uit „Schooiertjes) vervullen de hoofdrollen en zij dcfen dat weer op huiten- gewone wijze. Stormduivels is waarlijk een film, die U moet zien! Heusch, U zult er geen berouw van hebben. Men leze overi gens de adv. (Zitting van Dinsdag 23 Mei). Uitspraken. E. de Vr. te Egmond aan Zee, voorwaar delijk 3 maanden, onder bijzondere voor waarden, wegens diefstal van een heeren rijwiel (eisch 8 maanden voorw. met een proeftijd van 2 jaar) J. R. te Anna Paulowna, wegens diefstal tot 8 maanden gevangenisstraf .(eisch 1 j.) B. J. I., Heiloo, wegens toebrengen van zwaar lichamelijk letsel aan den heer Mein- ders, tot een voorwaardelijke hechtenis van 1 maand en een geldboete van f 50 (eisch 10 maanden hechtenis). Barsingerhorn. EEN VERZETZAAK. Terecht moet staan D. v. T. die te Bar singerhorn met z'n auto heeft achteruitgc- reden en komende op den openbaren weg aldaar een aanrijding heeft veroorzaakt. Vcrd. had van het vonnis van den kantonr. verzet aangeteekend. N. K. als getuige gehoord, zegt chauffeur te zijn in Barsingerhorn. Hij reed op den Dorpsweg, toen plotseling een auto achter uit op den weg kwam en een aanrijding volgde. De Off. van Justitie requisitoir nemend vindt de opgelegde straf veel te laag. Verd. ziet blijkbaar niet in, dat hij verkeerd heeft gedaan. Mr. v. d. Feen dc Li 11 o wil de boete verhoogd zien van f 6 tot f 15, subs. 10 d. Volgende week uitspraak. DE HOND IN DE RECHTSZAAL. De verd. J. II. v. Sch-, wonende te Zijpej is door den kantonrechter veroordeeld om' dat hij in het veld was met een langen! hond, met de bedoeling om te jagen. Get. C. B., jachtopziener als'get.. gehoortfj zegt twee mannen in het. veld te hebben ge zien, De hond liep snel tusschen beide man nen heen en weer. Pres.: Ts dat een manier van jagen? Get: Zeker, Edelachtbare. Toen ze weg gingen ging de bond met hen mee. Het wal een z.g. blauwe hond. Pres. tot verd.: Heb je die bond bij Je?. Verd.: Zeker Edelachtbare. Pres.: Haal liom dan eens hier. De get. zegt., dat het dier niet raszuives is, maar dat het wel een lange hond is. I Verd.: De veearts heeft verklaard, dat hej absoluut geen lange hond was. Get.: Deze hond is zoo snel, dat er geer haas kan ontkomen. Officier van Justitie tot get.: Weet u, dal later dezelfde verdachte weer in het veltj is geweest'? Verd. ontkent zulks absoluut. Mr.v. d. Feen de Lille vordering nemend, schaart zich volkomen aan de zijde va? den kantonrechter en acht het ten laste gi legde wettig en overtuigend bewezen. D> kantonrechter heeft, een geldboete van f2J opgelegd.maar dat acht de spreker onvolj doende. De Officier eischt f50 boete subd 25 dagen. Verd. :11c heb niet gestroopt en ilc strooR ook niet. De Rechtbank zal over 8 dagen uitspraak doen. Heerhugo waard. BROEDMACHINE ZONDER VERGUNNI Als volgende verdachten staan terecht P, den H. en J. den H. te Heorhugowaard, die beide een broedmachine hadden, zonder schriftelijke vergunning. Verd. P. den H. zegt, dat de controleui van de Pluimveeccntrale hem heeft gezegdj dat er geen vergunning noodig was. Do get. H. Sch., controleur der Pluimvee centrale 1e Heiloo verklaart, dat vcrd. ver| gunning hadden tot 10 Mei. Ilc heb na 16 Mei nog bij hen geweest om te vragen of zij ze weggehaald hadden. Dat was 16 Mei en toen hadden ze ze nog? Verd.: Ja zeker, die had ilc toen nog. E: is me nooit -gevraagd die terug te geven. De Officier van Justitie meent, dat er geel nieuw licfet op de zaak geworpen is. Mr. t d. Feen de Lille eischt bevestiging van he vonnis, n.1. tegen P. den H. f25.en tegei Jan den H. f10 vonnis. De Rechtbank zal heden over acht dage? uitspraak doen. t JNN'INtl 'Avontuur in Canada Een vloek gaat in vervulling. Dezer dagen gingen er berichten over groote goudvondsten in Canada door de internationale pers. Klaar blijkelijk betreft het hier hot z.g. „Nahanni-goud", waarover in onder- staanden brief het een en ander ver teld wordt. „Nahanni-goud is niets voor blanke man nen! Dood dreigt allen, die het aanraken!" Sinds generaties laat de stam der Nahanni deze waarschuwing hooren. Deze Indianen dulden op het ooeenblilc nog niet ,dat bleek- gezichten hun gebied, dat vele malen grooter dan Nederland is on in het. noord-westen van Canada ligt, betreden. Slechts een ding brengt de roodhuiden met dc blcekgczichton in aanraking de ruil van hun vellen en hun goud tegen bijlen, wapens cn munitie. Een enkele blanke mocht aan den rand van hun gebied een handelsnederzetting onder houden Daniël Mecleod. Terwijl hij daar zijn ruilhandel dreef, werden dezen man drie zonen Charles. William, en Frank geboren, die in de Ganadeesche wouden tot kundige jagers opgroei den en de zeden van de Indianen beter leerden kennen dan de cultuur van het zuiden. Zij hoorden van het met een vloek beladen Nahanni- goud en men vertelde hun zelfs, waar het te vinden was. Geen wonder dus. dat, zij op zekeren dag besloten, een expeditie uit te rusten, om een onderzoek naar dit goud in te stellen. De Tndiancn drongen er hij hun blanke vrienden tevergeefs op aan, dit plan te la ten varen. Hoop tegen Hoop. De eerste expeditie mislukte. Het vlot. waarop de drie broeders hun tocht maakten sloeg om en hun voorraden gingen verlo ren. De winter stond voor de deur. Totaal uitgeput, maar niet onfinoedigd, kwamen, de drie zonen hij den vader terug. De oude Maeleod wilde echter een nieuwe onderne ming niet meer steunen. De drie broeder? vonden echter een nieuwe geldgever goud heeft immers een verleidelijke klank. De man heette Stark. Hij was 40 jaren oud en gaf het geld onder de voorwaarde, dat hij de exnedifie mocht begeleiden. Voordat de expeditie haar tocht zou aanvaarden, brak Charles Maeleod een boen. Stark wilde ech ter niet wachten en derhalve vertrok men zonder Charles. Men koos ditmaal een ande ren weg en maanden gingen voorbij. Tenslotte kreeg Charles een mon delinge mededeeling. Indianen had den een blokhut gevonden .waarin de lijken van twee blanken lagen. Verder hadden zij het spoor van een derden blanke gevonden, die klaar blijkelijk don weg over de Telegraph- rivïer genomen had om naar Van- couver te gaan. Charles schrok. Hij hesprak het bericli met zijn vader. De onzekerheid, hoe he met de broeders zou gaan, was zenuwsloo pend. Maar de oude Maeleod kon zijn zooi op een onderzoekingstocht niet meer vei gezellen. Zou Charles dus alleen gaan? Ten slotte verzocht men aan de Nahanni-India nên Charles naar de eenzame hut te bego leiden, d.w.z. men vroeg hun, hun ocroudi wet te breken. Op zekeren morgen verschonen echte twee Indianen in de nederzetting, stijf el vqrmelijk. Zij boden aan Charles naar dl hut te brengen, indien hij beloofde, onder weg niet naar goud te zoeken. Lugubere vondst. Men brak op. Weken verstreken. Toe was dc hut bereikt. Charles trad binnen. Op ruwgetimmerde bedden vond hij de hal vergane lijken van twee mannen. Tocn h deze nader onderzocht bemerkte hij iel zeer belangrijks de ruggegraat van de be de mannen was gekromd cn deze krommii had hij dikwijls genoeg waargenomen t roofdieren, die aan een strychninevergifl ging gestorven waren! Nu had Charles no een taak: vast te stollen van wie deze lijkt waren. Hij. zocht cn vond twee ringen, d bewezen, dat zijn broeders den dood gevoi den hadden, ierwiü de derde, ontkome man Stark was. Charles stond een oogei blik stil. Wrat Hij zwoer, dat bij Stark zoii vinden, si zou het aan hef einde van de wereld zijn Vermoord had hij zijn broeders, vermoort om in het bezit vnn het goud te komen. Wekenlang zwierf hij op de wegen v Fdmónton en Vancouver rond. In Princf Rupcrt, in de rijkscentrale vnor den aankoop van goud, hoorde hij eindelijk iets. Start was daar geweest, had ruw goud verkoch en daarvoor 11.000 dollar ontvangen. Wat doet een mensch, dacht Char- les, wanneer hij geld heeft, en een misdaad op zijn geweten? Drinken zal hij, natuurlijk drinken. En der halve keerde Charles paar Vancou ver terug en zocht alle, kroegen af. In een rookerig hol vond hij Stark zitten... Een verontruste kreet van Stark nam Charles' laatsten twijfel weg. „Waarom heli; ie het gedaan?" vroeg hijmaar reeds; daalde iets hards op zijn hoofd neer, zoodat: hii de bezinning verloor. Toen hij de oogen weer opende, zijn ver haal aan de nolitio deed .eischte men hete re bewijzen; Het werd Charles duidelijk, dat, hij alleen moest handelen. Wekenlang zocht hij onnieuw naar Stark en snoorde heraj eindelijk in een kleine farm in dc nabijj beid van de Alharfn-grens on. Door een verrekijker zag Stark, wiens ze nuwen geheel kapot waren, ziin aehlervol-! ger in een auto aankomen. Hij wist, dat #J geen uitweg meer was en schoot zichzelf neer. De laatste der mannen, die het Na-haflJ ni-goud aanraakten, was dood. De vloek in vervulling gegaan.. it et; izellj han-;

Schager Courant | 1938 | | pagina 10