Een centraal vliegveld De Tweede Kamer een „Joafpotkamer" Door vragen wordt men wijs**.** Wat de Japansche kindertjes leeren Post vluchten op Indiê Britscfi diplomatiek succt was bluf Nieuw Ned* record Scheffer I van INTERPELLATIE OVER OSS GEWEIGERD. Heden interpellatie van Gelderen De Tweede Kamer heelt gistermid dag overeenkomstig het advies van haar voorzitter, mr. Van Schaik, de aanvrage van den heer Rost van Tonningen voor het houden van een ihterpellatie over de marechaussee te Oss, met 79 tegen 7 stemmen af gewezen (tegen afwijking stemden N.S.B., de Staatk. Ger. en bij vergis sing de heer Duymaer van Twist). De voorzitter was van meening, dat aan deze interpellatie, welke was aangevraagd, nadat de heer Wende- laar het voorstel tot het houden eener enquête had ingediend, de fel telljke grondslag ontbrak. Het debat, dat de stemming over de aan vrage van den heer Rost van Tonningen voorafging, droeg een vrij heftig karakter. Meermalen moest de voorzitter het N.S.B.-lid tot de orde roepen. De heer Rost van Tonningen merk te o.m. op, dat de voorzitter hem het woord niet mag ontnemen, daar het hier geen inquisitic-staat is. (Geroep: nog niet!) Het Ncdcrlandsche volk acht, aldus spr., de Kamer niet meer competent voor het instellen eener enquête. Do brigade te Oss moet in haar recht hersteld worden, men moet een strafvervolging tegen den minister beginnen en burgemeester Ploegmakers afzetten. Steunt de Ka mer deze verlangens niet, dan dekt zij de onverlaten van Oss! Tenslotte verlaat het opstandige Kamer lid het spreekgestoelte met de woorden: „dan constateer ik, dat deze Kamer een doof potkamer is!" De heer Oud (V.D.), daarbij ondersteund door den heer De Geer C.H.), stelde voor de interpellatie-aanvrage aan te houden totdat over de enquête zou zijn beslist, doch de voorzitter noemde dit een voorwaardelijke interpellatie-aanvrage en een bedenkelijk precedent. Het voorstol-Oud werd met 04 te gen 23 stemmen verworpen. De interpellatie-aanvrage werd afgewezen —niet 70 tegen ;7 stemmen. De Kamer is tenslotte blijven steken in de behandeling van het wetsontwerp tot wijzi ging van dc Bedrijfsradenwet, welke behan deling zij lieden zal voortzetten. In den aanvang van de vergadering van heden zal beslist worden over een tweetal interpellatie-aanvragen. De heer De Visser (comm.) heeft namelijk gevraagd den mi nister van justitie te mogen interpelleeren over de toelating, uitzetting en behandeling van vreemdelingen De heer Dieters (N.S.B.) wil de regeering interpelleeren over haar beleid ten opzichte van boeren en tuinders. De interpellatie van Gelderen en het wets ontwerp tot verhooging van het crediet voor werkverruiming staan eveneens voor heden op de agenda. Het belooft vandaag dus weer een zeer le vendige vergadering to worden. De Voorzitter heeft, gistermiddag nog mc- degodecld, dat het enquête-voorstel inzake Oss van den heer Wondclaar heden in de afdeelingen zal worden behandeld. De Duitsche kleine auto verovert Zuid Afrika De Engelsche wagens worden verdrongen. In Zuid-Afr.ika hecrscht groote bezorgd heid over de dumping van Duitsche auto's in de Unie. Terwijl de invoer van Britsche auto's in de afgeloopen drie jaar min of meer sta- tionnair is gebleven, heeft de markt een aanzienlijke uitbreiding ondergaan, welke uitbreiding practisch geheel door den klei nen Duitschen wagen in beslag is geno men De automobielhandelaren in Kaapstad hebben bet vraagstuk besproken en de in lichtingen welke zij hebben ingewonnen, steunen hun bewering dat Duitschland tracht Engeland wat dezen handel betreft, te verdringen. In 1035 bedroeg de invoer van Duitsche auto's in totaal 516, in 1936 1073 en in 1037 210.6 stuks, met een resp. waarde van 1.766 pond sterling, 191.056 en 438.612 pond sterling. Kerkconflict ook in Dantzig Roomsch-katholleke scholen ge sloten. Het conflict tusschcn den bisschop van Dantzig. Rourke, en den Dantziger Senaat, is verscherpt. De Senaat heeft het gods dienstonderwijs op bepaalde lagere scholen verboden. Roomsch-katholieke scholen zijn gesloten en vervangen door scholen, waarin alle godsdiensten op summiere wijze onder wezen worden. Rourke heeft den Senaat verzocht op'dit besluit terug te komen, doch hij heeft nog geen antwoord ontvangen. Knooppunt van den Loenghai- spoorweg bedreigd Lanfeiiff bezet. De .Tapansche troepen trekken thans samen rondom Tsjengtsjan, het knooppunt van de Loenghai en de Peiping-Hankauspoorlijnen, dat hun volgende groote doel vormt na de verovering van Soetsjau. Naar het legcrbericht uit Lanfcng meldt, hebben de Japanscho strijdkrachten gister middag de stad volkomen bezet. De hoofd macht van het centrale Chineesche leger, die Lanfeng verdedigd heeft, wordt in wes telijke richting door de Japansche troepen achtervolgd. Het lcgerbericht noemt Lan fcng een belangrijke post van Hankau. In de stad wordt hevig gevochten. De .Tapansche troepen hebben gisteroch tend Tsjenlioekau, aan den zuidelijken oever van de Gele Rivier, ten N.W. van Lan feng, ingenomen. De positie der Chineezen Kaifeng crltiek. te De Chineczen bevinden zich te Kaifeng, de hoofdstad van Honan, in een critiekc po sitie, daar twee Japansche colonnes in de richting dezer stad marcheeren. De Chineczen hebben een wanhopigen tegenaanval ondernomen. Zij maken daar bij gebruik van tanks en treden op in mas saformatie om te trachten den Japanschen opmarsch tot staan te brengen. Het bloedbad bi] Soetsjau Tijdens het bloedbad, bij Soetsjau, dat door do Japanners zou zijn in genomen, hebben de Chineczen niet minder dan 200.000 man verlo ren, vier pantsertreinen en 2000 wa gons. Belgische missionaris ontvoerd. Volgens een te Tientsin ontvangen be richt is te Maitasjao aan den spoorweg Pe- king-Socijocan dc Belgische missionaris de Wilde ontvoerd door acht bandieten, die een Japansche vlag droegen. De bandieten zijn in de bergen gevlucht. Duizenden Chineezen, die te Sjang hai een toevlucht hebben gezocht, pogen hun ellende te vergeten door het gebruik van verdoovende midde len. De handel in narcotica heeft on gekende vormen aangenomen. Men schat dat in de afgeloopen vier maan den ter waarde van vier millloen gulden aan verdoovende middelen, meest ruwe opium zijn weg naar Sjanghai heeft gevonden. De douane-autoriteiten hebben een hoe veelheid ter waarde van ruim een half mil- liocn gulden aangehaald, doch de rest is in handen van het publiek gekomen. Ook hcroine en morphine, welke vrijwel verdwenen waren, worden weer aangevoerd. Weeners eischen brood II ong er optochten trekken door de stad. Een particuliere corespondent van Havas deelt mede van reizigers uit Wecnen te hebben vernomen, dat Maandag daar op tochten door de straten zijn getrokken. Dc deelnemers eischten brood. Dc politic, verstcx-kt met militairen, zou den de orde hebben hersteld en vijfhonderd personen zouden naar een concentratiekamp zijn gezonden. Plannen van de Regeering. Amsterdam zal Schiphol met hand en tand verdedigen! Militaire en burgerlijke belan gen. De lang overwogen plannen tot stichting van een nieuw vliegveld zijn thans In een vergevorderd sta dium gekomen, nu de regeering het besluit genomen blijkt te hebben over te gaan tot de stichting van een groote luchtvaarthaven, die on der Leiden zou moeten komen te liggen en het centrale vliegveld van v Nederland zou moeten worden. Nu Amsterdam met andere groote ge meenten een plan thuisgezonden heeft ge kregen, met het verzoek, zich er bij te in teresseeren, héerschte er, aldus de Msb., op hot hoofdstedelijk stadhuis een stemming, die niet te sterk gekenschetst is als men zegt, dat zij van ernstige verontwaardiging en zelf verbittering getuigde. Men had zich den laatsten tijd te Amsterdam gevleid met do hoop, dat de plannen tot stichting van een nieuwe centrale luchtvaarthaven wel op gegeven zouden worden na de duidelijke ar gumentatie, die Amsterdam zoowel binnens kamers, als in het openbaar had laten hoo renden gunste van het ten koste van groote finantieele offers tot op internationaal peil geoutilleerd Schiphol. Het bekend worden van het in Den Haag gekoesterde voornemen, om dezo plannen toch ten uitvoer te brengen is dan ook te Amsterdam als een ernstige slag gevoeld. Op on ze vraag: Wat nu? bleek ons, dat men geenszins van plan is 't hoofd in den schoot te leggen, doch vast besloten is, Schiphol tot het uiterste te verdedigen en geenerlei voorstel tot het stichten van een niéuw cen traal vliegveld in behandeling te ne men. Argumenten. De regcering noemt voor haar plan de volgende argumenten: Er is een economisch argument, volgens hetwelk dc K.L.M. het vervoer naar en van een centraal vliegveld op minder hooge kos ten zou komen, terwijl voor het rijk een over weging is, dat men door do stichting van een zoodanige luchtvaarthaven dc vorming van een tweeden staf van overheidsperso neel, naast den staf, die thans op Schip hol werkzaam is, zou kunnen uitsparen. Vervolgens verwacht men, dat een centraal vliegveld attractiever is voor de groote in ternationale luchtlijnen, die eerder dit vlieg veld zullen willen aandoen, dan wahneer het vervoer over frbrschcidene minder groo te luchtvaarthavens verdeeld zou zijn. Het derde argument brengt defen sie-belangen in het geding. Er is be hoefte aan een nieuw militair vlieg veld. waarvoor de regeering thans Schiphol wenscht te gaan gebrui ken. Thans kan Schiphol zich als militair vliegveld niet ontplooien om dat de militaire luchtvaart door de burgerluchtvaart gehinderd woreft. Zou Schiphol als burgerluchtvaarthaven in zijn tegenwoordigen omvang gehandhaafd blijven, dan zou men gedwongen zijn een nieuw militair vliegveld te stichten, waar voor men dan een terrein onder Katwijk op het oog heeft. Doch ten departemente blijkt men er de voorkeur aan te geven Schiphol voor de militaire luchtvaart te bestemmen. Amsterdam vindt ook, dat één centraal vliegveld voor Nederland ideaal is, doch dit is volgens de hoofdstad Schiphol! De Tel. merkt op, dat achter heel dit streven der regeering om Schiphol te doen plaats maken voor een centraal vliegveld onder Den Haag staat de K.L.M. Het is geen geheim, dat de leider van onze luchtvaartmaatschappij steeds ge streefd heeft naar de stichting van een vliegveld onder Den Haag, waar dan het centrum van luchtverkeer zou. worden ge vestigd. Men is het er, volgens het blad, boven dien in de kringen der hoogere militaire autoriteiten en bij onze luchtvaart deskun digen aan Waterstaat over eens, dat het gevaarlijk is militaire oefeningen toe te staan binnen een kring van 25 kilometers van de plaats, waar een burger luchthaven zich bevindt. Naar de Msb. verneemt, moet ook het gemeentebestuur van Rotterdam allerminst sympathiseeren met de gedachte van een centraal vliegveld. Evenmin als Amsterdam Schiphol, zou Rotterdam Waalhaven willen prijsgeven! Dc verkoop van Waalhaven aan het Rijk voor militaire doeleinden, is dan ook alleen voorwaardelijk goedgekeurd. Belangrijke order van de Ned. Spoorwegen OPDRACHTEN TOT EEN BEDRAG VAN RUIM ANDERHALF MILLI- OEN GULDEN. Naar wij vernemen, heeft de di rectie van de Nederlandsche Spoor wegen thans een tweetal belang rijke orders geplaatst. Bij Werk spoor heeft zij besteld vierhonderd 20-tons kolenwagens en bij Beynes honderd 17y2-tons rongenwagens, (platte goederenwagens, van op staande ijzeren stangen voorzien). Met deze beide opdrachten is een bedrag van ruim anderhalf millioen gulden gemoeid. Omtrent den verderen aanschaf van rollend materiaal door de Spoorwe gen konden tot dusver geen nadere mededeelingen worden gedaan. Vragen van Kamerleden. De ministers krijgen weer talrijke vragen van Kamerleden over de meest uitcenloopcn- de onderwerpen te beantwoorden. Het Tweede Kamerlid van der Sluis wil weten waarom de werkverschaffing te Blok zijl is stopgezet en vraagt voor de werltloo- zen plaatsing bij de Zuiderzeewerken. De heer Woudenberg vindt het niet, juist, dat rijksverhuizingen niet- door bonafide verhui zers geschiedt, en zegt dat er oni'egelmatig- heden voorkomen. De afgevaardigde der N.S.B., de heer Rost van Tonningen wil het spreekverbod voor den „florimond" -Grammens opheffen, omdat de Katholieke Vlaming Dr. van Couwelacyt te Ldden ;vrij: zijn'grieven mocht uiten tc- gciv hct~,;nazisme". Dc hoer Rost van Tonningen vraagt verder of. het spreekverbod voor Grammens, die vol gens hem, alleen cultureele doeleinden na streeft, is uitgevaardigd, nadat van officieele Belgische zijde was verzocht den lieer Grammens niet in Nederland toe te laten. Dc heer Andriesen wil weten waarom de aannemers'van onderhoudswerken te Utrecht en nieuwe werken te Amsterdam, in verband met kazernebouw, loonen betalen beneden de bij collectief contract vastgestelde. Dc af gevaardigde wil in de bestekken de collec tieve loonvoorwaarden laten opnemen. Tenslotte vraagt de heer Van Lidt.h de Jende of de minister dc groot- en kleinhandel wil betrekken bij de distributie van visch aan werkloozen. De afgevaardigde meent dat inschakeling van den handel voordcelig zal werken. Verder vraagt de heer van Lidth de Jeude maatregelen te treffen tot voorziening in het tekort in den aanvoer van zcevisch, speciaal vollcsvisch. De afge vaardigde wil dat exporteurs van visch, die niet over zoogenaamde, basisjaren beschik ken, ook in dc gelegenheid worden gesteld, aan den export doel te nemen, vooral indien het toegestane exportquotum door de „er kende" exporteurs niet wordt benut. Géén Engelsch meer, maar moraal! EEN NEDERLANDER ALS TAALGENIE IN TOKIO. (Van een bijzonderen correspondent.) De Japansche kinderen zijn niet tc benijden, want zij moeten naast de Chineesche schriftteekens, waar van er zooals bekend duizenden zijn, ook de beide Japansche syste men Katakana en Hirakana met ieder ongeveer 50 teekene (het zoogenaamd „vereenvoudigde schrift") leeren; bovendien wordt in een aan tal scholen ook het Europeeschc schrift onderwezen. Ons buitenlanders schijnt dit wel wat al te veel van het goede te zijn. Weliswaar beweert sir Basil Hall Chamberlain in zijn zeer interessant boek „Things Japanese", dat kinderen dergelijke dingen spelend leeren, maar ten eerste gelooven wij toch, dat hier de geleerde aan het woord is, die een buitengewone begaafdheid voor talen bezit en verder was het onderwijsprogram ma van een scholier van jaren geleden aanzienlijk minder omvangrijk, dan zulks op het. oogenblik het geval is. Ook uit Ja pansche onderwijskringen worden klachten vernomen over den omvang van het onder wijsprogramma. En dikwijls kan men niet aan den indruk ontkomen, dat het aan het leeren van de vele schriftteekens verbon den gedachtewerk' bij dc Japanners te zeer dc neiging bevordert, eenvoudig alles uit 't hoofd te leeren* Een onverstandige maatregel. Dezer dagen was in de bladen te lezen, dat Engelsch van het pro gramma der adelscholen geschrapt zal worden. Dit zou men natuurlijk uit de overlading van 't onderwijs programma kunnen verklaren, maar in het onderhavige geval moet toch een andere verklaring voor dit besluit gevonden worden, daar andere vakken in de plaats van het Engelsche onderwijs zullen komen, in het bijzonder de Japan sche leer van de moraal Men moet dus tot de conclusie komen, dat niet-pedagogische, maar patriotti sche overwegingen den doorslag ge geven hebben. Tn het oude Japan van de Tokoega- wa's heeft men ook geen vreemde talen ge leerd en derhalve meent men daarvan ook op het oogenblik te kunnen afzien, waarbij men echter vergeet, dat de omstandigheden thans toch wel eenigszins anders zijn. Want wat zal er b.v. in de toe komst uit bet Japansche handels verkeer wofden, wanneer inderdaad in de toekomst geen Japanner meer een vreemde taal belieerscht? Men hoort weliswaar de opmerking ma ken, dat het buitenland dan de Japansche taal zou gaan leeren, maar deze gedachte kan men rustig van zich afzetten. Want de practijk heeft wel bewezen, dat het aan tal vreemdelingen, dat Japansch geleerd heeft, uiterst; klein is, niet in de laatste plaats, wijl de bestudeering van deze taal .jaren eischt. Een geleerde Nederlander. Er zijn natuurlijk uitzonderingen. Zoo vindt men in Tokio een Nederlander, die 16 talon belieerscht. Deze man kent Chinecsch en Japansch en wanneer ik mij niet vergis, ook Mon- goolsch en belieerscht meer schriftteekens dan de meeste Chineezen of Japanners, wat niet te onderschatten is. Want het gaat er niet slechts om, dat men een groot aantal teckens geleerd heeft, maar men moet ook de verschillende beteekenissen weten te on derscheiden. Voor de Japanners is dit laatste nog moei lijker dan voor de Chineezen, want deze menschen houden er nu eenmaal van, alles nog ingewikkelder te maken, dan liet is en hebben uit het Chineesche schrift een wa ren doolhof gemaakt, waarin zij zelf slechts met de grootste moeite den weg kunnen vinden. Japan nam China ten voorbeeld. De Japanners bezaten n.1. nog geen schrift, toen zij een goede duizend jaar ge leden met de invoering van het Chineesche schrift; begonnen. Zij hebben daarop ge tracht, dit uit den vreemdo overgenomen schrift ann de eigen taal aan te passen Het ontbrak hun echter aan de noodige des kundigheid om dit. behoorlijk te doen en bovendien vormt 't feit, dat Japansch en Chineesch twee geheel verschillende talen zijn, een bijna onoverkomenlijko moeilijk heid. Daarbij komt nog, dat men in China vele dialecten vindt en de uitspraak voor hetzelfde toeken derhalve zeer varieert. Zoo wordt bet Chineesche teeken voor „mensch" nu eens als „jin", dan weer als „nin" uit gesproken. De Japanners echter spreken het uit als „hito" (het Japansche woord voor mensch). Kortom, wanneer men welbewust een cha os had willen scheppen, had men niet gron diger tc werk kunnen gaan. Dit hebben de Japanners zelf ook reeds ontdekt en in den loop der eeuwen hebben zij getracht, orde te scheppen en tot vereenvoudiging te ko men, tot nog toe intussclien zonder veel succes. Wielewaal (heenreis) Oehoe (terugreis) Nandoe (heenreis) Emoe (terugreis) Ibis (heenreis) Gier (terugreis) Pelikaan (heenreis) Vertrek van |singap.24 Mei |A(hene 24 Mei jjodhp. 24^Tei |jodhp. 24 Mei A'dam 24 Mei jsand. 24 Mei I A'dam 26 Mei Aankomst te |lianii. 24 Mei J A'dam 24 Mei Rang. 24 Mei I Basra 24 Mei /Athene24 Mei. kfedan 24 Mèï De Stromboli werkt weet Nog geen slachtofferij Gisterochtend is plotseling de vulkaan) Stromboli in werking getreden. Hevige ontj ploffingen werden gehoord, gevolgd door 'n aschregen en het uitstootcn van lava Een aardbeving werd evenwel niet waargeno men. Tot nu toe is nog geen materieele1 schade aangericht en zijn geen slachtoffers1 te betreuren. De Oostenrijkers ook op ras getoetst Neurenberger rassenwetten toepassing. De Duitsche Staatscourant behelst verordening, waarbij de Neurenberger senwetten ook in Oostenrijk worden inge voerd. Hiermede worden de rijksburgei wet, de wet tot bescherming van he Duitsche bloed en de wet tot bcscherminj van de Duitsche eer van 10 September 193 thans ook in Oostenrijk van kracht. Duitschland bewaarde den vrt- de, zeggen de Duitsche bladen. Scherpe artikelen Op buitengewoon feilen toon gaan dt Duitsche bladen door bijzonderheden te pull bliceeren over nieuwe incidenten in Sudej ten-Duitschland. Het Berliner Tageblatf drukt op de voorpagina het verhaal af van! een reiziger, die vertelt dat Praag Zaterdag en Zondag door een ring van troepen ingfj sloten is geweest. Onder bedreiging der bajonetter/ zou Henlein, volgens de Duitsche blad,] volkomen terecht geweigerd hebben te dérhandelen, zegt het Hsb. In dit verband is een nieuwe algemcei aanval der Duitsche bladen bclangwelcke; die gericht is tegen die buitenlandsclie pei organen en politieke kringen, die heden gisteren de lezing verbreid hebben, <k Duitschland wel degelijk aggressieve bedos lingen had, maar het heeft niet gewaag deze in daden om te zetten, nadat Berliji zich er van had overtuigd, dat de westelijk! democratieën paraat waren en zich ditmaa geen verrassingen en voldongen feiten zou den laten welgevallen.' Tn lange hoofdarti kelen, die in hofitgen stijl gesteld zijn pro testeert de Berlijnsche pers tegen deze in terpretatie, waarbij weer eens zeer scherp! woorden aan het adres van een deel de buitenlandsclie bladen vallen cn opniew met nadruk wordt verzekerd dat alle ruchten over Duitsche troepenconcentratie en Duitsche plannen om Tsjechoslowaklj binnen te marcheeren. op fantas! berusten. Onder het opschrift De Engelsche „bluf bespreekt het „Hamburger Frcmdenblatt" instructie aan eenige te Berlijn woonaebtif families, te vertrekken. Men heeft, zoo ga' het blad voort, met een oorlogsgevaar geoj reerd, dat geen oogenblik heeft bestaan, „bluff" van dc Engelsche instanties, een t] noeuvre met legenden, die tot het rijk fantasie behooren, worden thans gebezigd een diplomatiek succes voor te wenden, naar wordt beweerd bereikt werd op oogenblik, dat Europa tengevolge van Dl sclie bedoelingen die nooit hebben besta® aan den rand van een oorlog stond. gwemmai n 400 M. rug slag in 5 min. 3^ sec. Verbeterinq met minder dan 7,7 sec. Tijdens de onderlinge wedstrijden van de Amstcrdamsche Dames Zwem club, welke gisteravond in het A.M.V.J.-zwemhad tc Amsterdam werden gehouden, heeft de D.J.K.-ei' J. .C. Scheffer, een poging gedaan j het Nederlandsch record op de 400 meter rugslag, dat sedert 4 Juni 1936 met een tijd van 5 min. 41 sec. I op zijn naam stond, to verbeteren, een poging, welke met succes be kroond werd. Niet minder dan 7,7 1 sec. haalde hij van bet record af en bracht bet dus op 5 min. 33,3 sec. Tn den -tijd van een maand heeft Sebcffcij rie records verbeterd: eind April het M derlandsch record 100 m. rugslag, enkej hu Ie dagen later het record 200 m. rugslag cij thans hot record 400 m. rugslag! Dit laajj ste record stond trouwens geenszins sclierpj met 5 min. 41 sec. en nu Scheffer den laat* sten tijd zoo goed in vorm is. vooral op de® rugslag, was zijn recordpoging volkom®, verklaarbaar. Niettemin ligt bet nicuwfj Nederlandsche record nog altijd 20 sccoflj den boven het wereldrecord van Kiefer.ft

Schager Courant | 1938 | | pagina 2