ier" vergadert De kolonisatie van £90.- de Wieringermeer q HFFMIF STOFZUIGERS Buitenlandsch overzicht Wieringermeer - - :n Harmonische samenwerking van praciijk en theorie ^oensdag 25 Mei 1938 Tweede blad steren werd de voorjaarsvergadering de vereeniging tot ontwikkeling van landbouw in Hollands Noorderkwartier fcddemneer in Hotel Smit gehouden, ader de aanwezigen merkten wij op heer Jochem van Reenen, Dr. Schey, Muntinga, den gemeentesecretaris van Bngermeer, leden van het bestuur, de p. Stapel, en tal van prominenten fcrarisoh gebied. Er waren vele dames iekomen. [heer Joh. de Veer, opent als voorzit- piet een hartelijk welkom, in het bij ier den heer Ir. Smeding. Het groote ek verheugt de heer De Veer. Reeds er is de vereeniging met de Wierin- ieer in aanraking geweest en het is Sg heden de kennismaking te vernieu- In 1871 opgericht, bewoog de vereeni- zich steeds op landbouwgebied, in het Ónder om de nieuwe werktuigen in te •en. Op veefokgebied was de vereeni- actief werkzaam, nam verschillende ven en gaf nuttige wenken. Wegen en leheer had steeds de volle aandacht, teringen waren het gevolg van de Landbouwonderwijs en landbouwhuis [onderwijs 6tonden steeds op het pro- ama. In den oorlogstijd werden de [zaamheden op den achtergrond ge- (gen, maar later kwam Noorderkwartier op den voorgrond. In dit verband t spr. op de graskuilproeven van Ir. jema en de proefinstallatie te Kolhorn. èeds is er groote samenwerking ge- »t met de landbouw- en veeteeltconsu- [n, waardoor Noorderkwartier een eer- plaats inneemt in de rij der land- vorganisaties. Spreker staat stil bij het [den van Ir. Smeding als landbouw- (ulent. Groote bewondering heeft Noor- iwartier voor diens werk en het ver ft de vereeniging dat de heer Smeding, nog steeds veel voor het oude land t voor de vereeniging als adviseerend blijft. (Applaus). .[reker besluit met de hoop uit te spre- I dat de band tusschen het oude en het llwe land een stevige moge zijn in het 'hg van de agrarische toestanden in ,e gebieden. (Applaus). Mededeelingen. e secretaris, de heer G. Nobel, deelt Ie, dat bericht van verhindering is in- bnxen van den heer Kemmerer. '•jet. Bestuur heeft gemeend goed te doen l65 in afwijking van den gewonen regel nu s een vergadering te houden in Wierin- d0[rieer, waarvoor wij groote medewerking in.jprvonden bij den heer Ir. Smeding, zegt Afscheid Dr. Schey. lef. Bestuur besloot, gaarneinstemming fetuigen aan de huldiging van Dr. Schey zijn afscheid als Rijkszuivelconsulent. jrzitter en Secretaris waren daarbij voor e Vereeniging tegenwoordig. 3k van deze plaats wil het Bestuur nog me een hartelijk woord van dank en le brengen aan Dr. Schey voor het vele ie in deze voor Noord-Holland en onze eeniging gedaan. Adviseerend lidmaatschap van den heer Ir. S. Smeding. t verband met de wijziging van de amb- jke verhoudingen van den heer Ir. Sme- K heeft het Bestuur den heer Ir. Sme- g verzocht om adviseerend Lid van Be- ii' van Noorderkwartier te blijven, aan ke uitnoodiging de heer Ir. Smeding zeer tot genoegen van het Bestuur ie heeft voldaan. Maatschppij irnt 381 20| Van Noordhollandsche van Landbouw. ran de Hoeren Ir. Licnesch, Jm. Blaau- lr Kz. en. P. Blaauboer Gz. kwam de me- eeling in dat het verzoek van ons Be ur om een plan voor reorganisatie voor Hollandsche Maatschappij voor Noord- Hand gereed te maken, niet kan worden ewilligd, omdat zij het niet juist vinden 04 nieuw rapport op te stellen zoolang het p. gebrachte rapport niet geheel is afgchan- d door de Hollandsche Maatschappij van tdbouw, welke organisatie momenteel e Commissie heeft ingesteld ter bestu ring van ongeveer dezelfde vraag, welke ertijd is opgeworpen door de vereeni- van Oud-Leerlingen der Rijksland- o, Iwwmtérschool te Schagen. r, Postbestelling ten plattelande. Pet Bestuur heeft met belangstelling de lie van de 3 Centrale Landbouworganisa- p. p tot verbetering van de postbestelling >0 Jhet platteland gevolgd en met genoegen >5 [nomen dat ten aanzien van de ochtend- [telling op verschillende plaatsen rbeteringen zijn ingevoerd, net hoopt evenwel dat meerdere verbe- jingen mogen volgen. Over het drogen van gras. i S De rede van Prof. Sjollema over het dro- P van gras werd gedrukt en aan de leden I belangstellenden verzonden. Zeer tot ge- "©gen van het Bestuur blijkt voor dit on- a Twerp groote belangstlling te bestaan. Een voldoening voor Noorderkwartier dat [beschouwingen van Prof. Sjollema ook Ibben medegewerkt om deze belangstel- lg te verkrijgen en te vergrooten. I Bevordering van goed melken. jVoor de bevordering van het goede mel- T?i-hes,aat buitengewoon groote belang- jlhng, Dr. Schey heeft in deze als Rijks- •velconsulent groote verdiensten, eveneens heer P. Jr. Eriks. Hoofd-Assistent van j?n Rijkszuivelconsulent. Noorderkwartier, fte met deze cursussen is begonnen en ze jaren aaneen steunde, kan in deze ook met voldoening terugzien op het in deze verkre gen resultaat. Voor de opleiding bouwknechten zijn enkelen in opleiding. Wij hopen dat deze blijk mogen geven dat zij het Diploma kun nen verwerven. Veevoederbureau. De belangstelling voor het Veevoeder Bu reau neemt- steeds toe. Ook het Veevoeder- Bureau dankt zijn ontstaan aan Noorder kwartier, Plaats najaarsvergadering. Op voorstel van het bestuur wordt Scha gen aangewezen als plaats voor de a.s. na jaarsvergadering. Aldus besloten. Rekening 1937. De rekening 1937 sluit in ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van f 1624.49 met een batig saldo van f 450.66V^. Bij de ont vangsten is begrepen een batig saldo van den dienst 1936 ad f 451.14. De contributie opbrengst der leden bedroeg f 962.50. On der buitengewone ontvangsten is opgeno men een bijdrage van den bond van op coöperatieven grondslag werkende zuivel fabrieken a f 100.— voor bevordering goed melken. De verkoop der brochures „Goed melken" heeft f 77.89 opgebracht. De huishoudelijke kosten bedroegen f 735.921/?, die van proef nemingen en wedstrijden f 407.80. Begrooting 1938. De begrooting 1938 sluit in ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van f 1485.66V2- De contributie-opbrengst is geraamd op f 920—, de buitengewone ontvangsten op f 100.—. De huishoudelijke kosten zijn be groot op f 850—, de kosten voor^ proef nemingen, wedstrijden, enz. op f 525.De begrooting is sluitend gemaakt met een post onvoorzien van f 1485.66V2. Rekening en begrooting worden goedge keurd onder dank aan den samensteller den secretaris den heer G. Nobel voor zijn richtig beheer. Benoeming adviseerend lid. Op voorstel van het bestuur wordt de heer Ir. H. J. Huisman, Rijkszuivelconsu lent, tot adviseerend lid benoemd. De heer Huisman WQrdt bij declamatie benoemd. De heer Huisman wordt als lid hartelijk welkom geheeten. Ingekomen is nog ben schrijven van Dr. Schey, waarin deze dankt voor de hulde hem bij zijn afscheid ge bracht. De heer Smeding spreekt zijn dank uit voor de hartelijke samenwerking -met N oor derkw artier. Vervolgens houdt Ir. Smeding een lezing Over „Cultuur en kolonisatie in de Wierin germeer", welke men elders in dit num mer vindt afgedrukt. 1 M 11T M. C* M. met onversliitbaren HENGELO onverslijtbaren SJCA. BOTOR Schager Ijzerhandel L. VAN RIJSWIJK Heerenstraat 128 - SCHAGEN. Koffietafel Na deze interessante lezing vereenigden de leden, hun dames en de gasten zich aan een gemeenschappelijke koffietafel in Ho tel Smit. Excursie. Als slot van dezen dag staat op het pro gramma een excursie door de Wtieringer- meer, onder leiding van den heer Ir. Smeding, waarover nader elders in dit nummer. OORLOGSGEVAAR IN CENTRAAL- EUROPA. Ick kan bescheielijck en klaer 1t geklickklack hooren En 't rammelen van 't stael: 't geluid koomt dichter bij. (Vondel). Wat vijftien jaar geleden een ongerijmd heid scheen, is geworden tot meer dan een bloote mogelijkheid: oorlog in Europa. Wanneer het de afgeloopen dagen niet daartoe is gekomen, dan mogen we daar voor slechts dankbaar zijn. Want het was een dubbeltje op zijn kant. En dat het geldstukje ten slotte met den goeden kant naar boven is omgerold, is vermoedelijk meer geluk dan wijsheid geweest. De volkeren van onze dagen hebbeni zich gestort in den meest erdwaasden strijd, welke een beschaafd mensch zich kan denken: in den bewapeningswedloop. Daar mee echter hebben ze de oorlogsgeesten opgeroepen en thans ontbreekt het helaas aan de kracht om deze te bezweren. Het heeft weinig zin na te gaan, wie voor al het onheil, dat reeds is gesticht, aansprakelijk moet worden gesteld. Of het waarlijk niet zeer fraaie Verdrag van Versailles de schuld draagt, dan wel of de autoritaire mentaliteit, die we in verschil lende Europeesche landen aantreffen en die aanleiding is geweest tot het ontstaan van een nationaal chauvinisme, dat nau welijks nog grenzen kent, als de aan- stichtster moet worden beschouwd. Wat doet het er toe? Beter is het overleggen-! hoe komen we er af! Wanneer dit laatste ten. minste nog mo gelijk zal blijken te zijn. Het is moeilij-k te zeggen of een Symbo lische beteckenis moet worden gehecht aan het feit, dat Hitier na zijn bezoek aan München, naar Berchtesgaden is vertrok ken, de plaats, waar de Qostenrijksche an nexatie werd voorbereid. Europa zal er wel niet zoo iets in hebben gezien, wat niet wegneemt, dat de diverse hoofdstedelijke kanselarijen ditmaal doorloopend in touw zijn gebleven, zopdat er van Zondagsrust geen sprake is geweest. De wereld was voorbereid en het spreek woord zegt vermoedelijk niet ten onrechte, dat een gewaarschuwd man voor twee telt. Doorloopend bleef men dit keer in contact met de Duitsche regeering, waarbij vooral Engeland de leiding had. De Britsche ambassadeur schijnt de Berlijnsche hee- ren duidelijk te verstaan te hebben gege ven, dat Londen weliswaar prijs stelde op een minnelijke schikking der Tsjecho-Slo- waaksche kwestie, hij moet echter geen twijfel hebben overgelaten omtrent de hou ding van Engeland, indien de mogelijkheid tot een dergelijke schikking bij voorbaat door eenig land onmogelijk werd gemaakt. Intusschen is de Zondag der Tsjecho-Slo- waaksche verkiezingen verstreken, zonder dat de bom is gebarsten en waar vooral verkiezingen in streken, waar Duitschers wonen, op de Berlijnsche regeering een uitwerking schijnen te bezitten als dit van een roode lap op een stier, is Europa mis schien een gevaarlijke klip omzeild. Intusschen heeft de Engelsche regeering er met klem in Praag op aangedrongen, om nu vooral geen tijd te laten verstrijken en spoedig voor den dag te komen met de uitvoering van de -beloften en de toezeg gingen, welke aan de Duitsche minderhe den zijn gedaan. Intusschen is het niet onmogelijk, dat de' afgeloopen Zondag een hoogtepunt is geweest in de inter nationale politiek. Wordt zulk een hoogtepunt overschreden, dan breekt meestal een periode aan, waarin de gemoederen langzamer hand bekoelen en we mogen slechts in ons aller belang hopen, dat iets dergelijks inderdaad het geval zal blijken te zijn. Gaan we eens na, wat er zoo ongeveer moet zijn gebeurd, dan staan we allereerst voor het feit, dat de Tsjeoho-Slowaaksche regeering er, op een oogenblik, waarop de spanning bijna tot kookatmosfeer was ge stegen, toe overging een tweetal lichtingen te mobiliseeren. Aanvankelijk schijnt het voornemen te hebben bestaan niet minder dan vijf lichtingen onder de wapenen te roepen, doch, blijkbaar op aandringen van Engeland, werd dit achterwege gelaten. Weliswaar werd deze maatregel naar buiten niets bijzonders genoemd, het is maar al te bekend, hoe soortgelijke stap pen soms directe aanleiding werden tot vijandelijkheden. Het is dan ook niet on waarschijnlijk, dat deze gedeeltelijke mo- «bilisatie, nog meer dan de verkiezingen en de incidenten, welke zich daarbij zoo dikwijls voordoen, de Duitsche regeering heeft geïrriteerd. Naarmate toen echter de uren verstreken, werd de positie voor de Tsjecho-Slowaken in zooverre gunstiger, dat ze hun grenzen op. oorlogssterkte kon-, den brengen en er van een plotselinge Duit sche invasie gelijk in Oostenrijk had „DE WIERINGERMEER VALLE NIET TEN OFFER AAN DEN LANDHONGER". In de gisteren te Middennxeer gehouden vergadering van Hollands Noorderkwartier, hield de heer Ir. Smeding een lezing over „de cultuur en kolonisatie van de Wierin germeer", waarin deze bij uitstek des kundige aan de hand van kaarten en grafieken een zeer interessante beschou wing houdt over bovengenoemd onderwerp. De geheele oppervlakte van 18000 ha nuttig cultuurland, aldus de heer Smeding, 2000 ha wordt ingenomen door wegen, kanalen, dorpen, enz.) is thans nagenoeg in cultuur. De Cultuurmaatschappij heeft hier van thans nog ongeveer 8000 ha in exploita tie, terwijl er reeds ruim 9700 ha is verpacht. Hiervan is ongeveer 1000 ha als los land ver huurd, de rest in boerderijen verpacht. Van de 8000 ha, in gebruik bij de Cultuurmaat schappij, wordt November a.s. ongeveer 2000 ha in 54 boerderijen uitgegeven; 1000 ha wordt gereserveerd voor blijvende Staats exploitatie, zoodat er in 1939 en 1940 samen nog een oppervlak van 5000 ha kan worden uitgegeven. Het in cultuur brengen van de Wieringer meer en de uitgifte der gronden zal dus in de 10-jarige periode, van 1930 tot 19i0, tot stand zijn gekomen, in welke jaren ook de grondslag is gelegd voor de kolonisatie. Dat de cultuur zoo gunstig is ver- loopen in de eerste jaren, moet voor al worden toegeschreven aan de die pe ontwatering der gronden, waar van een voorspoedige ontzilting het gevolg is geweest en aan het vele, dat historische- en proefpoldererva- ringen hebben geleerd, aangevuld ook met omvangrijk voortgezet landbouwkundig onderzoek in de Wieringermeer. Theorie en practijk! Door het inschakelen van bekwame prac tici kan met recht worden gezegd, dat de Wicringermeergronden geprofiteerd hebben van een harmonische samenwerking van „practijk en theorie". Ter bevordering van het landschapsschoon wordt langs de wegen beplanting aange bracht, terwijl in het Noorden (nabij den Oever) een bosch wordt aangelegd van =t= •100 ha. Door diepspitten en diepploegen wordt op de daarvoor in aanmerking komende kavels klei naar boven gebracht, waardoor ook in de komende jaren nog veel grondverbeterin gen kunnen worden aangebracht. In de Wieringermeer zijn thans 213 pach ters aanwezig, een aantal, dat over 3 jaren bijna verdubbeld zal zijn. De cultuurresul taten op de verpachte gronden verkregen, zijn beter dan enkele jaren geleden ver wacht werd; op de grofkorrelige zandgron den wordt met succes infiltratie toegepast. Als los land zijn een aantal kavels en per ceeltjes, voornamelijk gelegen langs den pol- derrand, verhuurd aan landbouwers uit het aangrenzende oude land. Een aaneengesloten complex van =t 340 ha is verhuurd aan de gemeentebesturen van Twisk, Opperdoes, Medemblik en Wervershoof, voor onderver huur aan aldaar wonende tuinders, die hier door betere bestaansmogelijkheid hebben ge kregen. Meerdere gemeentebesturen uit de naaste omgeving zullen op deze wijze nog aan eenigen cultuurgrond kunnen worden geholpen, waardoor de Wieringermeer ook in sociaal opzicht voor deze gebieden iets kan beteekenen. Mobiel pachtsystoem. Zooals bekend, wordt in de Wieringermeer bij de meerjarige verpachtingen het z.g. mo biele pachtsysteem toegepast, welk systeem spr. met eenige voorbeelden nader toelichtte. Goed soort portitors gevraagd! Voor de verpachting der nieuwe bedrij ven is de laatste jaren groote belangstelling ontstaan. Het is ons niet gegeven de keuze jaarlijks zoodanig te bepalen, dat elke pro vincie, elke organisatie, elke streek en elke landbouwonderwijsinrichting bevredigd wordt, wel om een gemiddeld goed soort pachters in de Wieringermeer te krijgen, wat uiteindelijk de bedoeling is. Ir. SMEDING. Over de grootte van de boerderijen in de Wieringermeer hoort men, vooral uit de zandstreken, meermalen de opmerking, dat de bedrijven kleiner moesten worden ge maakt. Deze opmerking is ongetwijfeld juist en met deze sociale factor wordt natuurlijk ook rekening gehouden. Niet evenwel in zoodanige mate, dat de economie van de bedrijven in het gedrang komt, De Wieringermeer kan aan de ge weldige vraag naar land slechts in bescheiden mate tegemoet komen, zou als landbouwgebied ten offer val len aan den landhonger, als toegege ven zou worden aan den drang het aantal uit te geven bedrijven, ten koste van de grootte, steeds meer op te voeren. Over drie jaar geheel verpacht. Over een drietal jaren zal met uitzon dering van de 1000 ha blijvende Staatsexploi tatie, plus een oppervlakte gronden te reser veeren voor doeleinden ten algemeenen nut te de geheele Wieringermeer .verpacht zijn. Spreker doet vervolgens eenige mededee lingen over alles wat tot stand is gekomen en nog zal komen, als telefoonverkeer, stroo- mend water, electriciteit, graanbeurs, enz. plaats gehad geen sprake meer kon zijn,. Men dient bij een en ander te overwegen, dat het Tsjecho-Slowaaksche leger, dat aan manschappen ongeveer 25 van het aan tal van het Duitsohe leger sterk is, uit stekend is geoutilleerd en bewapend. We zullen wei niet misraden, wan neer we aannemen, dat er Zondag j.1. in de Duitsche regeeringsbureaux druk is gewikt en gewogen. Er zullen kansen zijn berekend en de calcula ties zullen wel in hoofdzaak hebben geloqpen om de vraag: op wie kun nen we rekenen en wie zullen we vermoedelijk tegen ons zien. Van Frankrijk en Rusland wist men ver moedelijk nauwkeurig, welke de houding zou zijn, waarbij men de vraag zou kunnen stellen of het zich onthouden van Rusland ten aanzien van het JapanschChiiieesch conflict misschien in verband kan hebben gestaan met de gebeurtenissen, die Zondag j.1. hebben plaats gehad en die men te Mos kou wellicht reeds langen tijd geleden heeft zien aankomen. Er wordt wel eens gezegd, dat de oorlog van 1914 misschien had kunnen worden ver meden, zoo Engeland in die dagen zijn hou ding van te voren duidelijker had bepaald. Heeft Groot-Brittannië ditmaal anders ge handeld? Wie zal het zeggen? Het zijn van. die dingen, die meestal eerst na jaren, wan- neer de zaak is verouderd, aan de publieke bekendheid worden prijs gegeven. Wellicht zal eens de menschheid ervaren, wat er Zon dag j.1. zoo al door de Britsche diplomaten is te berde gebracht Voorloopig is het raden en blijft het raden. En wat Italië betreft, wel heeft de Duce een week geleden Frankrijk gewaarschuwd voor een ideologischen oorlog, we weten al tijd nog niet met zekerheid, wat hij daar onder verstond. Was het wellicht een Euro peesche oorlog, waarin Engeland neutraal bleef? Waarmee Mussolini dan precies de zelfde wegen bewandelde als zijn democrati sche voorgangers in 1914, die weliswaar met Duitschland nauw verbonden waren, die ech ter begonnen met neutraal te blijven en zich later te scharen aan de zijde van Enge land. Hoe dit alles ook zij, de balans moet in Berlijn hebben doorgeslagen ten gunste van den vrede. Men heeft den oorlog niet aange durfd en voorloopig is dat een ding van be lang. De uitslag der verkiezingen in Tsjecho- Slowakije zelf, verzinkt naast alles, wat er zich om heen groepeerde, in het niet. De Su- deten-Duitschers van Henlein wisten zich behoorlijk te handhaven, doch dat was ver wacht. Het wachten is nu op de maatregelen, welke de Praagsche regeering te hunnen gunste zal nemén. Is deze aangelegenheid naar behooren verwerkt, dan bestaat de kans, dat de rust in CJentraal-Europa langzamer hand begint, terug te keeren. m- Die regeling zelf zal nog wel aanleiding geven tot eenige wrijving. Een voornaam ding schijnt intusschen, dat in de afgeloo pen dagen de dreigende explosie uitbleef. Landbouwvoorlichting. Voor de landbouwvoorlichting bestaat on der de pachters veel belangstelling. Arbeidersbevolking. Met de voortschrijdende uitgifte neemt de oppervlakte land, in ex ploitatie bij de Cultuurmaatschappij af, in verband waarmee het nood zakelijk is, dat eveneens een geleide lijke overgang van landarbeiders van „de Cultuur" naar de pachters 'plaats vindt. Zou deze overgang in onvoldoende mate plaats vinden, dan zouden vele arbeiders over en kele jaren werkloos moeten worden en de samenleving in de Wierin germeer en daaronder de pach ters de geldelijke en andere ge volgen hebben te dragen. Nu is het echter nog tijd deze ongewenschte gevolgen te voorkomen, waarom, in afwachting van zoo noodig andere maatregelen, voorloopig op de mede werking van beide partijen een beroep is gedaan. Me de zich in aantal, verscheidenheid en omvang toenemende zaken in de Wieringer meer zou een deel der „verzorgende" bevol king woongelegenheid kunnen worden ge boden in de arbeiderswoningen in de dor pen, waardoor een aantal arbeiders zich zou kunnen vestigen op de alsdan te bou wen landarbeidersplaatsjes, waardoor aan lang gekoesterde wenschen van vele land arbeiders tegemoet zou kunnen worden ge komen. Middenstanders hebben zich in de dorpen gevestigd in panden, welke ze zelf hebben moeten stichten op grond, die daartoe in erfpacht ter beschikking is gesteld, als aan drie vestigingseischen wordt voldaan. Vol doende vakbekwaamheid en finantieel weer standsvermogen moet bij een candidaat aan wezig zijn, die echter alleen dan toestem ming tot vestiging krijgt, als er behoefte aan een dergelijke nieuwe zaak bestaat. In tegenstelling met het „oude" land wordt in de Wieringermeer dus ook aan het be hoefte-element aandacht geschonken. Voetangels en klemmen. Dat deze onmisbare ordening een terrein is vol „voetangels en klemmen" zal zonder meer wel duidelijk zijn. Medewerking is evenwel verkregen van een commissie van Advies, samengesteld uit vertegenwoordi gers van den Kon. Ned. Middenstandsbond en de Kamer van Koophandel voor Hol lands Noorderkwartier, terwijl tevaris op vruchtdragende wijze wordt samengewerkt met de plaatselijke Vereeniging voor den Handeldrijven den en Industrieelen Midden stand. Organisatie. Met een toelichting over de wijze waar op de Wieringermeer bestuurd wordt, be sluit spr. zijn betoog, om daarna over te gaan tot de bespreking van de bij de excur sie te volgen -route.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5