Zuster Boks in de bloemen Heemraadschap Weringen Schagen Daïcte Had Dc tweede Schager belastingzaak SPRUTOL Witte tanden, gezond tandvleesch, schoone tong en frissche mond, Woensdag 25 Mei 1938 i Hartelijke huldiging. Velen uiten hun dankbaarheid. In een omlijsting van rozen, lathy rus en leliën zit daar zuster Boks, middelpunt van eenige honderden belangstellenden, patiënten oud-patiënten en notabelen, die naar café de Beurs waren gekomen om de jubilaresse ter gelegenheid yan haar zilveren feest als wijkver pleegster te huldigen. 1 Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op lo leden van het huldigingscomité, wethou- jer Bijlsma, den heer Roggeveen, gemeente- ecretaris, Ds. Eikema, de bestuursleden an het Witte Kruis, verschillende wijkzus- ;rs uit de omgeving, het raadslid Wisse- érke, den heer Bos van huize „Avondrust" 0 den hper Zijdewinti, bestuurslid van „Al- jmeen Belang." 'I Toespraak van den burgemeester. De burgemeester, de heer Cornelissen, bent de rij sprekers. Spr. zegt hier het oord te voeren in zijn dubbele kwaliteit N in voorzitter van het dagelijksch bestuur er gemeente en voorzitter der feestcom- pssie. Zij, die hier gehuldigd wordt, ver- jent zulks ten volle, aldus spr-, en zich tot 2 jubilaresse wendend: 1 Menigmaal heb ik' gelegenheid ge- had inzicht te krijgen in de U toe vertrouwde taak en ik heb groote bewondering voor de wijze, waarop U deze taak vervult en de moeilijk- I heden, welke ook U ontmoet, te bo- yen komt. •Uw beroep eischt groote kennis, een ijze- »n gezondheid, plichtsbetrachting, roeping een groote mate van blijmoedigheid. Ik snijd niet, vooral niet wanneer U winters door weer en wind met de fiets op uit gaat. Groot moet echter Uw vol- oening zijn. Nooit zijn bij mij klachten over U en Uw erk ingekomen en men zal het met mij ns zijn als ik zeg: U hebt een hooge op- tting van Uw taak. \Let den wensch, dat zuster Boks nog -ïg haar werk tot zegen van de burgerij 1 mogen verrichten, besluit de burgemees- r zijn toespraak, welke hij vergezeld doet aan van de aanbieding van' een grooten loemenmand, versierd met linten in de leuren van het gemeentewapen, namens iet gemeentebestuur, een enveloppe met, in- ioud, waarbij een album met de namen der •evers, namens het liuldigingscomité en me- (e namens dit comité een prachtig dressoir. „Nooit een vergeefsch beroep". Dr. Nanninga feliciteert zuster Boks als voorzitter van de afd. Schagen der Noord- holl. Vereen. Witte Kruis. Het Witte Kruis heeft in U een stille, maar zeer gewaar deerde medewerkster, waaraan het mede zijn krachtigen bloei te danken heeft, zegt spr. en gewaagt voorts van de dankbaar heid der patiënten. „Zuster Boks, wij ho pen dat wij U nog lang in Schagen mo gen houden', zoo eindigt dr. Nanninga; hij overhandigt de jubilaresse namens het Witte Kruis een schemerlamp. ,Ik ben, wel één dergenen, die het meest Uw werk van nabij heb kunnen gade slaan', merkt dr. van der Sluis, de vol gende spreker, op. „Uw werk heeft al mijn respect en bewondering afgedwongen". Nooit deed spr. een vergeefsch beroep op zuster. Altijd was zij goedgehumeurd, altijd dezelfde. Dr. van der Sluis richt ook eeni ge hartelijke woorden tot de zuster van de jubilaresse en biedt de laatste tenslotte na mens het Roode Kruis bloemen aan. Ds. Eikema voert het woord namens den kerkeraadder Ned. Herv. Gemeente. Er is, aldus ds., een sterke band tusschen U en ons; de Gezinsverpleging, uitgaande van de Ned. Herv. Kerk heeft U immers hier heen gehaald. Deze band is, ondanks het feit, dat de wijkverpleging gemeentelijk is geworden, gebleven. U is geen wijkverpleegster, meent spr., maar in wezen een echte diacones, een. die nares der gansche Schager gemeenschap. Namens bestuur en leden van de begrafe- nisvereen. „De laatste eer complimenteert de heer Smit Zuster Boks en geeft haar een lamp ten geschenke. Een aardig moment is het, wanneer Zuster Kuilman van St, Maartensbrug, als oudste der zusters, die in den omtrek werken haar collega toespreekt, die zij „een goede buur vrouw" noemt. Een paar boekwerken ver gezellen dit speechje. Zuster Boks staat nu op en betuigt alle instanties en particulieren, die haar deze huldiging bereidden, haar hartelijken dank In het bijzonder dankt spreekster de beide doktoren voor de prettige samenwerking. En dan moet Zuster Boks vele handdruk ken in ontvangst nemen. Terwijl een lange stoet dankbaren de revue passeert, komen nog telegrammen en brieven binnen, worden bloemen aangedragen En er zijn al zooveel bloemen, van het District Consultatiebureau van de T.B.C.-be- strijding, den kerkeraad der Ned. Herv. Gem., de afdeelingen Schagen en Kolhorn der Vereen, voor Ziekenhuisverpleging, Alge meen Belang, de Vrijz. Hervormde Vjouwen- club, Roode Kruis, enz. Een serenade door de Schager Harmonie Kapel, onder leiding van Jac. Jansen, be sloot het officieele fcestgedeelte voor onze zilveren Zuster, tot wie de voorzitter der Kapel, de heer Starreveld, nog een geluk- wensch richtte. Besloten werd geen obligaties uit te loten, doch f 100 op de schuld bij de Boerenleen bank af te lossen. De finantieele uitkomsten waren onbevredigend, begonnen werd met een batig saldo van f 237.19, afgesloten werd met een batig saldo van f 90.95. weshalve werd besloten geen duiktoren aan te schaf fen en geen zwemwedstrijd te hóuden. BOTSING TUSSCHEN WIELRIJDER EN AUTO. Gisteravond kwam een melkauto van de loop. zuivelfabriek te Lutjewinkel bestuurd oor den chauffeur Nic. Kuiper te Barsin- erhorn in botsing met den jeugdigen wiel- ijder Egbert Schippers, Dorpen alhier.^ De fiets werd in elkaar gedrukt. De jon- |eheer Schippers viel vlak naast de auto lp den grond en bekwam een wonde aan lijn lip, terwijl zijn gebit beschadigd werd. STAND DER WERKLOOSHEID. Op Zaterdag 21 Mei j.1. stonden 79 werk- loozen ingeschreven, waarvan 27 in de steun repeling, 30 in de centrale werkverschaf fing en 10 in de gemeentelijke werkver schaffing de baggerregeling. L -i werk lo® zen maken een wachtweek door, irwijl 2 werkloozen uit hun bondskas ikken. r. ARBEIDSBEMIDDELING. ;a Op Maandag 23 Mei j.1. stonden 90 werk- d. toekenden ingeschreven, waarvan: 29 grond {werkers, 9 timmerlieden, 2 oppermannen, jl afschrijver, 4 arbeiders-chauffeurs, 29 landarbeiders, 10 losse arbeiders, 2 kan- loorhedionden, 1 filiaalhouder, 1 monteur, Gi electricicn en 1 typograaf. WERKLOOSHEID IN 1937. I Op Zaterdag 22 Mei 1937 stonden 57 werk zoekenden ingeschreven waarvan 44- werk loos waren. Van deze 44 werkloozen waren or 22 in de centrale werkverschaffing ge- iplaatst, terwijl 22 in de steunregeling lie pen. SCHAGEN NIEUWS .De training Vanavond wordt, met de training op het veld. onder leiding van Jur Roman begonnen. On dezen eersten trai- fiingsavond worden alle leden verwacht. j Programma voor Zondag a.s. Helder ISchagen I, vertrek 1.30 uïir. D. Arnoldus H. Middelbeek, M. de Haas. A. Slikker, S. Grootes. L. Schoort, D. Schoorl, J. v. d. Ben. J. Bremer, D. Ruig, C. de Moor Res.: X de Wit, J. Slikker. 'Aarfswoud T—Schagen 3, bij goed weer wertrek per fiets 12.45 uur. J. J. Slikker, G. Zwaan. D. Leeuwenkamp Kistcmaker, G. G. Anneveldt, T. Mo- L [ransart. P- Dekker, P. Slik, G. Everts, R. v. Haren, i I - J. Franzen 1 C. Slikker, J. Blaaub'oer. .Olympische Dag. Kaarten voor den ivmpischen kunnen tot en met. 30 Mei j gorden aangevraagd bij den secretaris Joh. hremer, Regentenstraat. jOl' IW( 'Arend Sch. tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. In een deel van onze oplaag van gisteren konden wij bovenstaande uitspraak nog op nemen. De verdachte Arend Sch., moest verleden week terecht staan, omdat hij indertijd bij het opmaken van een acte van boedelschei ding meineed zou hebben gepleegd, door met een eed den acte te bekrachtigen, ter wijl hij wist niet alles te hebben opgege ven, wat er op te geven was. De Officier van Justitie Mr. v. d. Feen de Lille had 8 maanden gevangenisstraf geëischt. In haar vonnis overwoog de Rechtbank, dat weliswaar meineed was komen vast te staan, doch dat de zaak reeds zeer lang was geleden en dat verschillende boedels waren door elkaar gehaald, zooals de ver dediger mr. dr. Buiskool uit Schagen te recht had opgemerkt» Het geval van meineed bleef echter bestaan zoodat de rechtbank verd. A. Sch. veroordeelde tot een gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden. BAD- EN ZWEMINRICHTING „DE WIEL" In het Noordholl. Koffiehuis van den heer J. Schenk vergaderde Maandagavond de bad- en zweminrichting „De Wiel". Door ziekte van den voorzitter, den heer C. D. Schmalz, werd de vergadering geleid door den heer J. H>Schëne. Achtereenvolgens werden de notulen, jaarverslag secretaris, rekening penning meester en begrooting voor 193S goedge keurd. Bij de bestuursverkiezing werden de hceren J. F. Tollc en C. D. Schmalz her kozen, terwijl in de vacature van Mevr. van Huit (die zich niet herkiesbaar had gesteld), dc heer J. Koster werd gekozen. Het bestuur werd uitgebreid met twee le den. Gekozen werden mej. KI. Blaauhoer en de heer P. Koordes. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: C. D. Schimalz, voorzitter, G. Kouseband, secretaris, J. H. Schene, penningmeester, KI. Blaauboer, J. F. Tolle, P. Koordes en J. Koster, conimis- sarisen. Omslag met één gulden verhoogd Gisteren vergaderde het Bestuur van het Heemraadschap Wieringen in Hotel Cen traal te I-Iippolytushoef. Aanwezig 18 personen. Voorzitter de heer J. Doves Sz., secreta ris de heer O. J. Bosker. Na opening worden de notulen goedge keurd. Ingekomen stukken. Hiervan vermelden we: Proces-verbaal van kasverificatie. Een schrijven van Ged. Staten betreffen de verzekering, beheer penningmeester en wijziging van liet Algemeen Waterschaps reglement, waarbij een ontwerp-besluit, dat reeds 30 dagen voor belanghebbenden ter inzage heeft, gelegen. Bij handhaving van den tegenwoordigen penningmeester behoeft de eerste 5 jaar geen verandering in den ibestaanden toestand te komen. Van Ged. Staten een schrijven betreffen de conversie van gcldleeningen. Door dit college wordt er op aangedron gen pogingen te doen, bij de geldschieters het rentepercentage van loopendc lee ningen te verlagen» Dit is inmiddels ge beurd, de rente van 4 en 4*4 pet. is terug gebracht tot 3V2 pet» Een schrijven, eveneens van Ged. Staten, houdende mededeeling, dat zij het bezwaar schrift van den Staat der Nederlanden in zake den aanslag in polderlasten van de perceelen hehoorende tot het Woudstrand, gegrond achten. Besloten wordt aan Registratie .en Do meinen onede te deelen, dat het hooge ge deelte van den Normerpolder in de lasten van het Heemraadschap behoort te worden opgenomen. Naar globale berekening zal pl.ro. 30 H.A. toch buiten de lasten vallen. Een schrijven van den Ontvanger der Re gistratie en Domeinen te Den Helder (ver tegenwoordigende den Staat) houdende de mededeeling. dat liij zijn bezwaarschriften 1936 en 1937 betreffende aanslag in polder- lasten van het z.g.n. Woudstrand handhaaft (Zie hiervoor). Van Ged. Staten een schrijven, houdende de mededeeling, dat kasgeldleeningen kun nen worden gesloten tegen een renteper centage van minder dan 1 Met dc aange vraagde leening van f 5000.zal hiermede rekening -moeten worden gehouden. Van de N.V. Rott. Bankvereeniging een schrijven waarin wordt medegedeeld, dat door deze bank zal worden verstrekt een kasgeldleening groot f 5000.— tegen een rente van 34%, op bepaalde voorwaarden. Besloten wordt hierop in te gaan. Van den minister van Sociale Zaken een schrijven betreffende goedkeuring der aan gevraagde subsidie voor uit te voeren wer ken in werkverschaffing. Het betreft hier de verbetering van de verbindingssloot tusschen de Stroeër en Hippolytushoeverkoo- gen. De overheidssubsidie zal ten hoogste f 12075.bedragen (Arbeids loonen, regenverlet, laarzenvergoe ding, rentezegcls) Sociale verzeke ringen komen ten laste van 't Heem raadschap. Aan het gemeentebestuur zal worden be kend gemaakt dat ongeveer 15 km. walsloot om in werkverschaffing te verbeteren, ter beschikking kan komen. De voorzitter deelde mede, dat het nood zakelijk is een brug te maken over de nieuw te maken verbindingssloot, hierboven ge noemd, ten behoeve van het gebruik van BURGEMEESTER CORNELISSEN HOUDT ZIJN FELICITATIEREDE. enkele perceelen land. Deze brug kan ge maakt worden van afval der gesloopte mo lens, De begrooting. Lasten met i 1 per h.a. verhoogd. Bij de ontvangsten valt weliswaar een belangrijke inhaal van achterstallige lasten waar te nemen, doch er blijft een belang rijke post. De onder den aanslag der vorige twee jaren opgenomen ingedijkte gronden bin nen der nieuwen Normerdijk zullen, zooals liet zich laat aanzien, weer van den leg ger der omslagplichtige landen moeten worden afgevoerd, met terugstorting van de daarop gestorte lasten in dit geval. Een en. ander hangt af van de uiteinde lijke conclusie, of bedoelde binnengedijkte gronden vóór deze indijking als „grond" bclioorcnde tot het voormalige eiland Wie- ringen kunnen worden gerekend dan wel of bedoelde perceelen voordien uitsluitend zee of strand waren. De rbn'tevoet van schulden is in verband met de algemeene rentedaling belangrijk verlaagd, doch voor rentebetaling en af lossing moet een belangrijk bedrag van den omslag worden gevorderd. Het stroomtarief van de bemalingsinrich tingen is wat lager, doch daartegenover be wegen de uitgaven voor zoetwater voorzie ning en voor het beharde wegennet zich in stijgenden lijn. Van den Minister van Sociale Zaken is bericht ontvangen, dat hij bereid is de kosten van arbeidsloon van de verbreeding der verbindingswegen ten behoeve van de bemaling der voornaamste koogen geheel voor rekening van zijn departement te ne men. Omtrent de verbetering der zoetwater voorziening, welke thans nog door de zeer onvoldoende walslooten geschied, zijn de onderhandelingen nog gaande. Hierbij blijven de kosten van kunstwer ken, sociale verzekering en hulpmaterialen voor rekening van het Heemraadschap. Waar krachtens het nieuwe wegenregle ment een meer centraal toezicht op de wegen, uitgevoerd door den Provincialen Waterstaat, op het reeds zoo uitgebreide wegennet van het Heemraadschap, nog uitgebreider voorzieningen worden ge- eischt is het niet mogelijk een post uit het. in de laatste jaren daartoe uitgetrokken bedrag te bestrijden, terwijl Ged. Staten geen leening zuilen toestaan tot dekking van de kosten van een verzwaard onder houd. Dijkgraaf en Heemraden hebben na rijp beraad dan ook moeten be sluiten om over te gaan tot een tijdelijke lastenverhooging van fl per H.A. De verordening omtrent de verschillende maal-peilen, kan nog niet ter goedkeuring worden aangeboden, omdat verschillende proeven nog moeten worden genomen. Met het polderbestuur van „Waard Nieuwland" zal een overeenkomst moeten worden gesloten omtrent tusschentijdsche loozingen van het overtollige zomerwater uit de Oevcrsche koog. Dit bestuur heeft zich' al bereid ver klaard, onverwachts overtollig water te zullen ontvangen. Wat de toevoer van het zoete water be treft, heeft, de Wieringermeer-directie zich bereid verklaard, ten tijde dat men elders een lageren waterstand noodig acht, voor de watervoorziening van Wieringen de schui ven aan de rijkshaven te de Haukes, ter op zetting van het water in het AmstoJmeer- kanaal, te sluiten... Dit heeft voor korten tijd al eens plaats gehad. De begrooting sluit in ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van f 18.605.54. Nadat de begrooting onder hét oog is gezien, doen verschillende leden de opmer king dat het jammer is, dat de lasten met f 1.per H.A. moeten worden verhoogd. De voorzitter geeft nadere toelichting en zegt dat met een lastenopbrengst van f 9.00 per H.A. het vorig jaar een tekort is ontstaan van f 2300.— Dit bedrag alleen is al niet weg te werken met f 1.verhooging. De verhoo- ging zal ongev. f 1S00 opbrengen. De heer Jac. Engel meent dat in dezen tijd geen verhooging mogelijk is. De post onbetaalde-lasten zal dan nog grooter worden. De secretaris-penningmeester geeft ook nog toelichting. We hebben' 40 k.m. ver harden weg te onderhouden en 60 k.m. wa terwegen enz. De lieer J. C. Kooy zou het Rijk in de kosten van onderhoud van den Norwerweg willen laten bijdragen. Deze weg vraagt veel onderhoud ten behoeve van het Rijk. De heer S. "Veerdig is van meening dat het bij teren van de wegen ook wel wat voordeeliger kan gescjiiedcn. In de Anna- Paulownapolder doet men dat met een fiets met aanliangwagentje, dat lijkt spr. ook wel wat voor hier. Het Dag. Bestuur zal zich op de hoogte stellen. Hoewel de aanwezigen in principe allen tegen lastenverhooging zijn, ziet men vrij algemeen de noodzaak van f 1.verhooging per H.A. wel in. Met op twee fia algemeene stem men wordt de begrooting dan ook goedgekeurd. Rondvraag. De heer M. Lont. informeert naar het te veel en te weinig water in de Maske. Om hierin verbetering te brengen, blijkt dat bemaling noodzakelijk zou zijn. Wegens de te hooge kosten laat men dit punt voor eerst maar rusten. De heer C. V. Koorn informeert naar de mogelijkheid de grove stukken steen en ba salt op den zuidelijken Gestenveg in te doen walsen. Zal in orde worden gemaakt, zoodra de. gelegenheid daartoe gunstig is. Hierna sluiting. Zomersproeten verdwijnen spoedig door een pot Bij alle Drogisten WINKEL DE WIRG. De wallen van de Bad- en Zweminrich ting alhier, zijn thans van een beplanting met verschillende heesters, rozenstruiken en rhododendrons voorzien, zoodat 't geheel een buitengewoon aardige aanblik oplevert. Op een der wallen werd bovendien een paviljoen gebouwd, dat men door een trap van tegels kan bereiken. Vóór het pavil joen bevindt zich ccn plateau, dat den toe schouwers een rustig zitje en een mooi uit zicht op de landelijke omgeving biedt. De opening zal a.s. Zaterdag geschieden terwijl den daaraanvolgenden Zondag wed strijden zullen worden gehouden, zoowel voor leden van den Kring Noordel. N.II. van den Kon. Ned. Zwembond als voorhou- ders van abonnementskaarten van' „De Wirg". Men leze voor een en ander de ad vertentie. WIERINGERMEER KREIJGER OP DE STADIONBAAN. Ter gelegenheid van den Olympischen dag op 26 Juni worden er op de Amster- damsche stadionbaan wielerwedstrijden ge houden, die ditmaal internationaal zijn en geheel het karakter hebben van een klein voortournooi van de amateur-wereldkampi oenschappen. Van Ncderlandsche zijde zal ook deelnemen Krcijger uit de Wieringer- meer. We zijn werkelijk heel benieuwd hoe onze Poldersche renner het er zal afbren gen. Gemakkelijk zal hij het zeker niet hebben want op het programma kornen de namen voor van vele bekende sprinters zoo als Leene, Buchli, Bootsman, Kropman, Smits, Derksen, Pronk, van Breda, om nog maar niet eens te spreken van den wereld kampioen v. d. Vijver, Ooms. Loatti (Italië) Hora (Engeland) en Hasselberg (Duitsch- land). Er worden vier series van 4 gereden, met telkens één buitenlander, vervolgens twee dcmifinales en tenslotte een rit om de 3e en •ie plaats en de finale om de le en 2e plaats. Ivreijger, veel succes! indien U poetst met Ivorol (volgens nieuw, recept). Deze geeft een ware mondwassching. Heerlijk schuimend. Frisch van smaak en... zeer zuinig. Tube 60, 40 et. Doos 20 cL

Schager Courant | 1938 | | pagina 9