Raad St Maarten We leven in een tijd van leuzen UW SMAAK ROOK TRÏUMPH Ingezonden 1 CENT VIRGINIA Economische beschouwing Het acute vraagstuk der Sudeten-Duitschers ■IUITENLANDSCH I ^PVERZICHT 1 Zaterdag 28 Mei 1938 Tweede blad Het eenige, dat verbetering in den toestand kan brengen, wordt niet nagestreefd. ste kans op. Wat niet wegneemt, dat het van tijd tot tijd goed is even te constatee- ren, dat het, niettegenstaande alles, ten slotte toch die kant uit zal moeten. We zijn er wellicht verder van af, dan ooit. De Volkenbond mag nauwelijks meer op eenig aanzien bogen; slechts enkele dagen geleden dreigde zich het noodlot van 1914 ten tweeden male over ons werelddeel te voltrekken. Dat wijst niet op zin voor onderlinge sa menwerking, voor vertrouwen en verbroe dering. Met leuzen is het meestal zoodanig ge steld, dat ze beter zijn, naarmate ze moeilij ker zijn te verwezenlijken. De voorvechters der landbouw- en werknemersorganisaties in de dagen van opkomst hebben geweten hoe moeilijk het was aan de verwerkelijking hun ner idealen te werken en hoe men slechts stapje voor stapje verder kwam onder aan wending van alle kracht en moeite. De na jagers cler leuzen van inflatie en autarkie zagen hun doel in een handomdraaien ver wezenlijkt, de verwachte heerlijke gevolgen echter bleven uit. Niets zal in onze dagen vermoedelijk zoo moeilijk te bereiken zijn, als een verbetering der betrekkingen tusschen de volkeren, een verhooging van de internationale moraal, een gedeeltelijk opgeven van het tegenwoor dig zoo alom verbreid chauvinisme. Daarom zou het kunnen zijn, dat deze leuze voor- loopig de meest ware is. Echter, het begin schijnt er nog niet te zijn. heffing van opcenten op de gemeentefonds belasting. Een verslag met rekening der gezamen lijke wijkverpleging DirkshornSt. Maarten over 1937. Een verslag van het Middenstandsborg stel lingsfonds. Processen-verbaal kasverificatie gemeen te- en armbestuujr eerste kwartaal 1938 Voor de uitvoering der steunregeling is de gemeente van de 9e in de 8e klasse ge plaatst. De kindertoeslag is verhoogd met 25 ct. en de norm voor de uitgetrokkenen is ver hoogd met 50 ct. Het verzoek van B. en W. is dus ingewil ligd. Ingekomen is de begrooting van den school-artsendienst Den Helder voor 1939, waarop St. Maarten voorkomt met een bij drage van f 128.92 (de raming was f 135.) De heer Brak vraagt of de betrokken post reeds is goedgekeurd. De Voorzitter antwoordt ontkennend; de algemecne verwachting is echter, dat dit eerlang zal geschieden. Er zijn immers zelfs noodlijdende gemeenten, waarvoor een der gelijke uitgave is goedgekeurd. B. en W. hebben verzocht om een tweede postbestelling in de buitenwijken, waarop bericht is ontvangen, dat hiernaar een on- onderzock wordt ingesteld. Door verschillende leden worden klachten inzake de huidige bestelling geuit. De heer Gootjes merkt op, dat de chauf feur der postbus de bus te Groenveld wel eens vergeet te lichten, zoodat deze dan maar eens per dag, door den postbode, ge licht wordt! De heer Eenhoorn vindt dit een ernstig feit en zou ter bevoegder plaatse hierop de aandacht willen vestigen. Ingevolge de wet op de Financieclc Ver houding, is de uitkeering per inwoner door Ged. Staten voor 193S bepaald op f 9.35; de voorloopige uitkeering bedroeg f 9.10. Het is merkwaardig, hoe de mensch altijd leuzen najaagt, stelregels, die hij aanziet voor universeele, altijddu rende waarheden. Zulke waarheden ;yjn er natuurlijk niet, al is het waar, dat de eene in het gebruik heel wat beter lijkt te zijn dan de andere. 'Omstreeks 1900 werd onze vaderlandsche tanienleving behcerscht door een tweetal itroomingen, die steeds verder om zich heen grepen en die lange jaren zich in een zoo danige bloei mochten verheugen, dat meer en meer liet besef begon te ovcrheersclien, dat we hier nu eens te doen hadden met din gen, die alleen maar vooruitgang kenden en die tot in lengte van dagen den wel stand zouden blijven bevorderen van dege nen, die zich er bij aansloten. Het was de Organisatie ten plattelande en die der werk nemers. Nu is er niet de minste twijfel aan of we hebben hierbij tfe doen met een tweetal stroomingen, die zeer veel goeds hebben te weeg gebracht en wanneer we op het oogen- blik leven in een volksgemeenschap, die in menig opzicht als een toonbeeld mag worden basohouwd, dat hebben de beide genoemde be wegingen daar zeer veel toe bijgedragen. Dat de voormannen van een kwart tot een halve eeuw terug zich echter hebben vergist voor zoover ze meenden, dat de weg hunner organisatie altijd naar boven zou blijven [voeren, is intusschcn wel vast komen te staan. Wellicht zou dit anders zijn geweest, zou er altijd nog sprake zijn van vooruitgang, zoo de volkeren zich niet hadden begeven in den waanzinnigen grootcn oorlog, die de na ties zoodanig verarmde, dat bijna van ruï- leeren mocht worden gesproken. Toen de vrede werd gesloten, wisten overwinnaars noch overwonnenen precies hoe het er met hun rijkdom eigenlijk voorstond. Er was ge durende een viertal jaren verwoest en ver spild op een zoo geweldige wijze als de we reld nog nimmer had gekend. Slechts één Jeuze gold en die leuze luidde: „We moeten Kinnen, het koste, wat het koste." Ij&'oen langzamerhand bleek, hoe berooid He meeste volkeren ook de overwinnaars uit den strijd waren teruggekomen, had men verstandig gedaan door in te zien, dat er slechts één middel bestond, om langzaam maar zeker de ellende te boven te komen. Dat middel bestond uit arbeid en nog eens arbeid. Want door arbeid alleen vermocht de mensch zich de rijkdommen te verschaf fen, die hij in den oorlog zoo onbezonnen heeft verspild. En slechts arbeid zou in staat zijn het verlorene terug te winnen! We mogen verwachten, dat de staatslieden, 'die na den oorlog het bewind hebben ge- voerd in de verschillende landen, dit zelf ook wel hebben ingezien. Daarom is liet slechts verwonderlijk, dat men zich is te buiten ge gaan aan het najagen van leuzen. Leuzen, waardoor men hoopte en vermoedelijk ook meende te kunnen bereiken, dat vrij gemak kelijk en onder aanwending van minder arbeid en moeite zou worden verkregen, wat men zoo noodig had: welstand. We kennen ze allen. Het zijn de leuzen van inflatie en deflatie, van devaluatie en autarkie, van vermeer dering der productie door oorlogs- i rusting, van aanpompen, op gang brengen der productie door over heidsbemoeiing, die hebben gevoerd tot experimenten op reusachtige schaal. Duitschland heeft daaraan toegevoegd de leuze, dat geen produc ties pparaat behoorlijk kan werken, zoolang er nog joden in betrokken zijn en Rusland doet. het met sociali satie op ieder gebied. Er zijn er wellicht nog verschillende aan 1oe te voegen en zoo lijkt het niet ongemo tiveerd de periode, waarin wij het voorrecht hebben te leven, te betitelen als het tijdperk tier leuzen. Dat de meesten niet zoo heel veel om het lijf hebben, ja, dat ze er glad naast kunnen öjn, is langzamerhand duidelijk genoeg ge- vorden en liet is niet onmogelijk, dat enkele volkeren thans meer moeite hebben met de raag: „Hoe komen we er af", dan ze ooit lebhen gehad met de kwestie: „Hoe komen *e er aan". Dat laatste zou misschien het jfval kunnen zijn met de autarkie, die on- •der de exporten van verschillende landen een Rare verwoesting te weeg heeft gebracht. En ponder twijfel zijn er velen, die aldus denken fcver de wapen fabricage, die de draagkracht der volkeren meer en meer ondermijnt. I Nu is het zoo gesteld in de wereld, dat de fciensch en slechts de mensch aansprakelijk is voor de wanverhoudingen, die in onze sa menleving zijn ontstaan. Alles is uitsluitend eigen schuld en de eenige weg, die tenslotte uit het I moeras kan voeren is, is er een van onderlinge samenwerking en goed j vertrouwen. De mensch zal zioh zelf moeten redden, maar hij- zal daarin nooit slagen, zoolang ieder aan een verschillend eind trekt en uitsluitend denkt aan zichzelf. Het is een veelvoorkomende dwaasheid te denken, dat in onze wereld de volkeren het **°g buiten elkaar kunnen stellen. Te lang hebben ze over en weer van-elkaar gepro fiteerd. De welstand, die we eens hebben 8e^end, was op die. samenwerking gebouwd. vv e begrijpen, dat van een vredig samen gaan en samenwerken, gelijk we dat in bet begin dezer eeuw bobben gekend, voorloopig «og geen sprake zal zijn. Er is niet de min Van hi vergeetachtlgen chauffeur. Toetreding tot den Districtsschool- artsendienst Den Helder. Achter stallige renten der tuindersvoor schotten worden aan de Boeren leenbanken voldaan. De raadzaal ziet blauw van de rook. Over dracht van ©en dijksgedeelte. Volgens den heer De Pee is werk verschaffing niets nieuws onder de zon; dateert reeds van omstreeks 13001 De toestanden in den proef- polder ter sprake. Vergadering van den Raad op Vrijdag 27 Mei 1938, 's morgens om 10 uur. Voorzitter de heer A. Klerk, burgemees ter-secretaris. Alle leden zijn aanwezig. De Voorzitter opent de vergadering; de' notulen worden goedgekeurd. De heer Blom vraagt naar aanleiding van de notulen naar de tractatie op de scholen en wel, welke school de artikelen van bui ten de gemeente betrok? De Voorzitter deelt mede, dat dit de Chris telijke school te Stroet betrof. Mededeelingen en ingekomen stukken. Hiervan vernielden we: Goedgekeurd terugontvangen is o.a. de gemeenterekening 1936 en het besluit tot Alle wegen leiden naar Berlijn DUITSCHLAND ACHTER DEN MEXICAANSCHEN OPSTAND? Dat de spanning in Midden-Europa gelieel is verdwenen, zouden wij niet graag dur ven beweren. Het staat wel vast, dat Berlijn in toom gehouden wordt door de rustige, maar vast beraden houding van Parijs, Londen en Mos kou, maar dit beteekent nog geenszins dat Hitier zijn Dlannen met Tsjccho-Slowakije heeft opgegeven. Zijn schildknaap Henlein blijft vasthouden en heeft in een aan den bekenden Engel schen journalist Ward Price toegestaan on derhoud mededeeling gedaan van de moge lijkheden, die hij ziet om het Sudeten-Duil- sche vraagstuk tot een goed einde te bren gen. Eén oplossing ziet hij in 't toestaan van zelfregeering, een andere in een volksstem ming over aansluiting al of niet bij Duitsch land en een derde mogelijkheid in het in roepen van Duitsche hulp door de Sudeten- Duitschers tegen de onderdrukking der Tsjechen. Bij aandachtige beschouwing blijkt dat alle drie oplossingen leiden naar Duitsch land. Met het Dantziger voorbeeld voor oogen, lijdt het geen twijfel of zelfbestuur beteekent liet stichten van een nationaal-socialistisch Schoolartsen/dienst. B. en W. stellen voor toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling van den schoolartsendicnst, district Den Helder. Nadat de Voorzitter de ontwerpregeling heeft gelezen, wordt het voorstel z.h.s. goed gekeurd. B. en W. Stellen voor den burgemeester te benoemen als vertegenwoordiger van de gemeente in de Comimissie van Beheer Schoolartscndienst en als plaatsvervanger dengene, die hem wettig vervangt. Als voren. B-sfeun. B. en W. stellen voor 'een bijdrage in den B steun voor werkloozen te veiieenen van f54.door liet Rijk wordt bijgedragen f 99.90. Goedgevonden. Achterstallige renten tuinders voorschotten. B. en W. stellen' voor aan de Boeren leenbanken te voldoen, de achterstallige renten der verleende tuindersvoorschotten ten bedrage van 30 pet. van f 971.00 of f 291.33. Dc Voorzitter doet n.a.v. een vraag van den heer Brak mededeeling van de diverse rentepercentages der verschillende Boeren leenbanken. Conform het voorstel wordt z.h.s. besloten. Opnieuw aangegaan wordt een gemeen schappelijke regeling met de gemeente Alkmaar inzake toelating van leerlingen uit deze gemeente op lagere- en U.L.O.-scholen aldaar. De nieuwe regeling wijkt van de vorige slechts heel weinig af. Sudeten-Duitsche staat, met Hitier als op- per-dictator. Een volksstemming de tweede oplos sing zou in deze Duitsch georiënteerde ge bieden zeker een inlijving bij het Derde Rijk betcckcncn, terwijl de derde oplossing Tja, dat is de stok achter dc deur. Ze beteekent: Ik moet m'n zin hebben of boeman Hitier komt! Uit de mate waarin de eisclien van Hen lein, nu in slechts veertien dagen tijds zijn toegenomen, kan men evenwel afmeten de geinteresseerdheid van Berlijn bij dit bran dende vraagstuk. En deze Bcrlijner belangstelling lees steun aan Henlein blijft, gevaarlijk. Een onberaden slap zoowel van Duitsche als Tsjechische zijde kan de lont aan het Europeeschc kruitvat brengen. Chamberlaïn, die in de Tsjechische crisis ongetwijfeld er veel toe heeft bijgedragen, om ernstige conflicten te voorkomen, tracht ook het Spaansche Vuur te blusschen. De overeenkomst met Italië beeft al direct tot gevolg gehad, dat thans door alle niet- inmengingslandcn, met uitzondering van Rusland, is besloten tot geleidelijk terug trekken van de vreemde troepen uit Spanje. Als dit besluit nu maar uitgevoerd wordt! Ook ïn Mexico worstelt het fascisme met het communisme. Generaal Cedillo, een zeer rijke landbe zitter, is in opstand gekomen en schijnt, on danks aanvankelijke tegenslag, hier en daar den regeeringstrocpcn nog al wat moeilijk heden in don weg te leggen. Bij dergelijke opstandjes is niet vooruit te. zeggen, hoe het zal afloopen, omdat daarbij Geldbelegging. B. en W. stellen voor om de opbrengst van den verkoop der school te Valkkoog ad f 1500.—, voorloopig te beleggen in de Ned. Staatsleening a 3 Aldus besloten. Intermezzo. Eenige hilariteit wordt dan verwekt door den veldwachter, die de ambtenaar even moet. spreken en zegt: Ik zal de deur maar even open laten, want het rookt, dat 't Inderdaad, men kan de rook wel snijden en de deur blijft dan ook open! Vastgesteld wordt een suppletoire begroo ting 1937. Overdracht Westlrieschen Zeedijk. B. en W. stellen voor aan het Hoogheemraadschap Noordholl. Noorderkwartier behoudens goed keuring van Ged. Staten met in gang van 1 Januari 1939 in eigen dom over te dragen den Westfrie- schcn Zeedijk voor een bedrag van f 19.605.30. Hierbij komen voor de gemeente Sint Maarten in aanmerking a. hef gedeelte van den Wcstfrieschen binnendijk van de grens tusschen de ge meenten Warrnenhuizen en Sint Maarten tot de grens tusschen de gemeenten Scha- gen en Sint Maarten: b. alle rechten, met name het recht op het genot van het grasgewas, die de ge meente heeft of meent te hebben op het gedeelte van den Westfricschen binnendijk van de grens tusschen de gemeenten Sint Maarten en Schagen af tot den Schagcr- paal (H.M. paal 38). De voorz. doet mededeeling van de op dit voorstel betrekkUing hebbende cox-responden tic, waaruit o.a. blijkt, dat de ontvangsten der vex-pachting van het grasgewas over 1938 nog geheel ten goede van dc gemeen te komt. Het over te dragen gedeelte heeft in totaal een oppervlakte van 27 h.a. 51 a. en 62 c.a., waai-van ruim 2 h.a. wegdek. De voorzitter merkt nog op, dat de polder en grondbelasting en kosten van vex-hux-ing te samen omg. f 150.per jaar bedx-agen. Algemeen wordt het aanbod van het IIoogheomraadsc 11ap danook zeer gunstig geacht. De dijkgraaf heeft bij de besprekin gen trouwens een zeer coulante houding aangenomen. De heer Breed vraagt of er nog is gespro ken over de verhuring in de toekomst? De Voorzitter antwoordt ontkennend. Spr. gelooft echtcx-, dat, er ook wel per paxt verhuuud zal worden. De heer Brak infoimeert nog naar de opritten. De voorzitter antwoordt, dat de gemeente zich daar niet mee bemoeide; het Hoog heemraadschap had het toezicht al over de opritten. Spr. merkt nog op, dat de gemeen te St. Maarten sinds het jaar 1300 reeds de provenuen heeft van 't grasgewas. Dit zou hieraan te danken zijn, zoo wil de over levering, dat St. Maarten de gaten in den dijk zoo goed stopte. Dc heer De Pee: In werkverschaffing ze ker! De heer Breed: A la proefpolder! Het vooi*stel wordt hierna z.h.s. aange nomen. Van do tuinbouwvereeniging „Groente cultuur" te St. Maarten is een verzoek in gekomen om zoo mogelijk een lantaarn te doen plaatsen bij de sluis te Sti'oet, wegens onvoldoende verlichting aldaai*. Wordt in handen van B. en W. gesteld. De heer Breed zegt nog, niet te gelooven, dat verplaatsing van lantaarns een oplos sing zal geven. tegenwoordig de ideologiën zulk een groote lol spelen. Had de Mexicaansche regeering alleen met. Cedillo te doen, dan zou de opstand zeker spoedig zijn onderdrukt, maar het ziet ex- naar uit, dat Berlijn, althans Duitsche „ad viseurs", niet vreemd zijn aan dit Cedillo- avontuur. De aanvoer van modern ooxiogstuig is dus niet uitgesloten en dit kan van gxooten in vloed zijn op het verder verloop van den strijd. Of zal ook hier, evenals in Brazilië, de regeei'ing in zeer korten tijd de Nazi-bewe ging den kop indiixkken? De vci-houdingen in beide Amerikaansche landen zijn echter zeer verschillend. In Mexico kan de gxoote ontevredexiheid onder dc Katholieke bevolking over het bestuur van Cardena en zijn vooi-gangers op ver- x-assend snelle wijze de strijdmacht van ge neraal Cedillo vergxooten. Het gros der troepen van genei-aal Tsjang- Kai-Sjek schijnt zich, nog juist bijtijds, aan een dreigende omsingeling te hebben kun nen ontti'ekken. Echter lijkt ons de toestand der Chincezen zeer gevaarlijk. Zij moesten terugwijken naar een gebied, dat allerminst geschikt is om honderdduizen den, gedemoraliseerde soldaten weer stiijd- vaardig te maken, zoodat te vreezen is dat de geleden nederlaag voltooid zal worden door desertie en muiterij, temeer daar thans, door Hilter's besluit om de Duitsche militai re adviseurs terug te x-oepen, de schakel, wel ke de verschillende Chineesche generaals verbond, is weggenomen. De mogelijkheid, dat het nog niet verover de China aan banditisme ten prooi zal val len, moet dan ook niet uitgesloten worden geacht. Intusschen is in Japan een kabinetswijzi ging tot. stand gekomen. Zij beteekent een grootere invloed der militairen op de regee ring, dus verscherping van den strijd in China, maar tegelijkertijd toch ook weer een meer tegemoetkomende houding jegens de Verecnigde Staten en Engeland. Begint de snelle bewapening der denio- cratiën, ook in het Verre Oosten baar in vloed op de handelingen der totalitaire sta ten uit te oefenen?. DEN HELDER De rondvraag. De heer Gootjes wil een schrijven richten aaxx den postdirecteur te Schagen omtrent het niet lichten van de postbus te Groen veld. De Voorzitter zegt toe, zich telefonisch met den directeur in verbinding te zullen stellen. De heer Breed vraagt of B. en W. omtrent de klachten over de toestanden in den proefpolder reeds een onderzoek hebben ingesteld; mochten deze klachten juist zijn, dan zou spr. een toeslag op het loon van gemeentewege willen verstrekken. Medegedeeld wordt, dat de le week de arbeiders f 11.20 hebben verdiend (plus fietsentoeslag van f 0.50), dc 2e week kwam men knap aan het uurloon toe, de derde week beeft men 25V& ct. verdiend. De toe- staixdcxx schijnen de laatste dagen wel te zijn verbeterd. De heer Breed heeft $en schrijven ont vangen, volgens hetwelk er nog wel mis standen zijn. Opgemerkt, wordt, dat voor verschillende ploegen de loonen ook weer anders zijn. De lieer De Pee uit ecxx klacht, waaruit wel blijkt, dat er vreemd met de ai-beiders wordt, omgesprongen; men doet maar wat met hen. Een algemecne klacht is ook wel, dat de arbeiders zelf niet weten, wat zij ver dienen. De Voorzitter zegt ten slotte toe, in t« grijpen, wanneer dat blijkt noodig te zijn. ïliexna sluiting. De heer Oltmanns verzoekt ons ook zijn stuk over de Raed-Praet alsnog te willen opnemen aan welk verzoek wij bij uitzon dering voldoen. Wij kunnen zooals inzender weet, op .deze kwestie niet ingaan, omdat wij, door het bijwonen van de comitéver gadering, aan zwijgplicht gebonden zijn. Naar aanleiding van Raed Praet. Mijnheer de redacteur, Gaarne zou ik naar aanleiding van het artikel Raod Praet van Donderdag 19 Mei aangaande dc raadsvergadering van Anna Paulowna enige opmerkingen maken. Bij voorbaat dank. De betrokken vex-slaggever meent in uw krant nogal enige verwijten te moeten richten tot S. D. raadsleden. Hij komt dan blijkbaar tot de conclusie dat er een S.D. A.P. in Anna Paulowna bestaat „gebruiks aanwijzing,wat dan zou betekenen, dat de S.D. fi-actie personen, die vooruit willen, zou moeten dwarsbomen die de S.D.A.P. en de moderne vakbond niet gunstig ge zind zijn. Maar nu vraag ik me af; zijn alle ver leende voorschotten ingevolge de handar- beiderswet, dan voor dat dit geval ter sprake kwam, aan leden van de S.D.A.P. of dc moderne landarbeidershond toege staan? Volgens xiw redenering wel. Doch we weten wel heter. Hij schlijft daar ook nog, dat de raads leden liever niet hadden, dat hun mening in de krant kwam. Maar het kan ook an ders zijn en dat geloof ik eerder. Ik denk n.1. dat deze mensen liever niet de persoon in kwestie wilden krenken, maar door het overbodige geschrijf van dc Raed Praet schrijver, komt deze man juist in het ge dram?. Het lijkt er m.i. veel op, dat de schrijver naar beweegredenen heeft gezocht die uit part.ijoverwecring zouden zijn voort gekomen, terwijl die naar mijn mening aan onze arbeidersvertecenwoordiger-s vol komen vreemd zijn. Doordat die mening blijkbaar bij dc schrijver voorzat komt hij m.i. tot verkeerde gevolgtrekkingen. Er is reeds verdeeldheid genoeg in de wereld, en in 't bijzonder in ons land, en dus mogen we toch zeker van een z.g.n. „neutraal" dagblad verwachten, dat die de bestaande kloven tussen de bevolkingsgroepen niet verbreed. Want wat gij hebt willen suggereren in uw artikel geachte verslaggever was blijk baar bedoeld om het z.g.n. enge Partijbe lang van de S.D.A.P. naar voren te bren gen. Maar als wij de zaak goed beschouwen, zijn er waarschijnlijk in de Raad bezwaren naar voren gekomen die het goede(?) resul taat van het onderzoek blijkbaar te niet hebben gedaan. Daarom zullen zij zeker tegen gestemd hebben. Ook een amder raadslid heeft toch tegen gestemd? En die was de aanvx-ager van de geheime verga dering. Nog iets over de tactische kant van het tegen stemmen. Mogelijk had het., wanneer bet uitsluitend Partijbelang bij de S.D.- leden had voorgezeten, op hun weg gelegen om voor te stemmen. Doch dan kan echter de vraag worden gesteld of zij dan het gemeentebelang hadden gediend. Naar mijn mening hebben zij nu het laatste gedaan. En over het algemeen belang is het juist waarvan bij de „neutrale" bladen de vulpen nogal eens overvloeit. Als de verslaggever nabeschouwing geeft van de omtrek laat hij zich dan bij het neerschrijven van zijn beschouwingen £ich eei*st, eens afvragen of andere beweegredenen de betreffende personen, die voor stemmin gen geplaatst worden, hebben geleid, dan die zioh aan de vex-slaggever of de schrij ver hebben opgedrongen. Doet hij dit niet dan zal hij zich mogelijk niet aan onnodige insinuaties aan het adres van (vermoedelijk wel) andersdenken den overgeven. Slechts dan is objectieve weergave van raadsvergaderingen mogelijk. Nogmaals dankend voor de plaatsruimte J. OLTMANNS, Voorz. der afd. Anna Paulowna .van de S.D.A.P.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5