De „Kompenie" was oud en moe Hoe de maatschappij tegen. misdadigers te beschermen SHELL benzine geeft VOORTAAN (vsnét t ftd («4 'jaterdag 28 Mei 1938 Derde blad „Milde straffen kweekten recidivisten V H00GERE KLOPVASTHEID NOG HEER WAARDE Zóó DACHTEN DE JAVANEN TWAALF JAAR CELEDEN. NADEELEN VAN EEN „ETHISCH" GEZAC. ïans heerschen rust en orde op Java Malang 15 Mei. Inderdaad, op Java heerscht on der de bevolking een zoo goed als volmaakte tevreden stemming en volkomen rust. Van eenigen haat of verzet tegen het Nederlandsch gezag (tegen de „Kompenie", zooals de bevolking steeds zegt in herinne ring aan de reeds lang verdwenen Oost-Inidiische Comipagnie) valt vrij wel geen spoor te bemerken. In Europa zou men daarvan echter wel eens een anderen indruk kunnen krijgen door het optreden van som mige verwesterde inlandsche poli tieke leiding, die zoogenaamd spre ken uit naam van het volk, maar niemand achter zich hebben. (oogstens één per duizend beeft onder inlanders zooiets als een politieke mee- tg of stelt belang in politieke vraagstuk i. Maar aangezien Java een bevolking j ft van ver over de veertig millioen, vor- i> deze min of meer aan politiek U1 »schen toch nog een getal van rtigduizend en het zijn deze mehschen. nu en dan, in het openhaar spreken, couranten en brochures schrijven. De jij m van dezen één per duizend boort men de stem van de andere 909 niet. Van politieke massabeweging, zooals men in Europa kent, valt hier geen spoor bemerken en zulk een beweging zou ook >t Oostersch zijn. TE De dreiging van twaalf Jaar ge leden. jj plaar. zoo zou men kunnen zeggen, twaalf ,r geleden dreigde op Java een algemeene •tand, moesten- de troepen hier en daar ren op opstandelingen, werd te Batavia postkantoor gedurende enkele dagen r>r een troep zoogenaamde communisten Itie jet, in Wcst-Java werden eenige Euro tobjanen en ook F.uroneeschc vrouwen ideren vermoord. De toenmalige gouver urgcneraal de Gracf, wiens naam over algemeen met zeer weinig waardeerine loemd wordt en die bij bet uitbreken onlusten pas kort aan bet bewind was Indië voor zijn benoeming tot gouver- fCjJi'r-generaal in bet geheel niet kende, te niet zachtmoedigheid optreden. Hij een man van de „ethische" richting en dat doen, want in zijn paleis zat bij ed beschermd, maar in West- Jav ;h^ li tam, waar de meeste slachtoffers on- Europeanon vielen, zaten de menschen ne Pt zoo veilig. F/n zij dachten over de \V fliiscbe richting* anders dan de goed l*chermde gouverneur-generaal. 'Clukkig was er toen in Bantam een litaire commandant, kapitein B., die be- lot op eigen hout ie op te treden. Om in- neing van hoogerhand. te voorkomen, liet Jn. do telefoon- en telegraaflijnen doorsnij- en' n. Binnen enkele dagen had hij door achtig optreden met zijn manschappen orde hersteld Hoeveel dooden daarbij vallen zijn? Dat is nimmer met zekerheid st gesteld, maar in elk geval waren (ds na weinige dagen alle Europeesche wen en kinderen er weder zeker van n leven. De bevolking wacht af.... Hcze „communistische" beweging was ar toen zwaar vermengd met godsdiensti- Mohammedaansche dweepzucht. Hoe Ik een vermenging mogelijk is? Een ant- lord op deze vraag zou een heel uitvoeri- verhandeling vereischen over wester- >en en oostelijken geest. Het was slechts een gering deel der be- lking. dat aan dit verzet tegen het ge- P mede deed, maar de groote massa )nd er als in afwachting min of meer mpathiek tegenover. In afwachting... om zich Zoo spoedig mogelijk aan te sluiten hij de overwinnende macht, wie dit dan ook zijn mocht, het Nederlandsch gezag of de opstandelingen. F-1' was onder de bevolking geen propa ganda gevoerd, zooals men dit in Europa tent. Do naam van Marx was nooit ge keii|0er"('- Voor de godsdienstig Mohamime- „J*n«l,e dweepzucht gevoelde de bevolking Pemig, daar ze zeer la'-TT Mohammedaan West-Javaansch landschap. Er waren evenwel allerlei ge ruchten verspreid en overal werd verteld, dat de „Kompenie" (het Ne derlandsch gezag) moede was gewor den en geen kracht meer had en dat er uit Rusland één geweldig groot oorlogsschip vol met soldaten en geschut onderweg was om de „Kompenie" te verdrijven. Vooral het verhaal van het geweldig groote oorlogsschip werd door de bevolking mooi gevonden. Daar zat poëzie in, iets van een sprookje. En dan, dat schip kwam uit Rusland. Waar dat land ergens lag, wist vrijwel nie- NACHTSPOKEN. Het seizoen te Parijs werd zoojuist Ingeluid met een nachtparade, waaraan bovenstaande figuranten, in nachtgewaad gehuld, deel namen. mand, maar het moest een land zijn met sneeuw en ijs, waar geheel witte beren rond wandelden. Dat de „KompenteP ■werkelijk oud en moede was geworden, kon iedereen zien, want er verschenen pariifletten tegen de re geering, waartegen niemand iets deed en indien de „Kompenie" nog kracht had ge had, zou ze die zeker niet hebben toegela ten. De groote massa werd daardoor onrustig en achtte het het beste te staan aan de zijde van de sterkste partij. Maar wie was de sterkste partij? Een oogenblik scheen het de bevolking toe, dat de opstandelingen de sterkste wa ren. Hadden ze niet te Batavia het post kantoor der „Kompenie" bezet, zonder dat er iets togen word gedaan? De toenmalige gouverneur-generaal ver bood het gebruiken van geweld. De op standelingen bleven in het postkantoor, ter wijl de Amboineesche soldaten ervoor ston den, maar, bevend van woede, op bevel van. hoogerhand werkeloos moesten blijven. De bevolking wachtte evenwel nog af al vorens partij te kiezen. Ze aarzelde nog. Het schip bleef uit.... Toen drongen berichten door over moor den op Europeanen, ook op Europeesche vrouwen en kinderen in Bantam. Tegenover deze moorden stond de bevolking niet sympathiek, maar deze moorden, bewezen toch, dat inderdaad de „Kompenie" geen kracht meer had en ten einde liep. Het zeer krachtig optreden der militai ren in Bantam onder bevel van kapitein B. bracht echter eensklaps verandering. Zeer overdreven berichten van duizenden dooden, die bewezen, dat de „Kompenie" toch nog wel over kracht beschikte. En ja, dat. geweldig groote oorlogsschip met zijn leger uit Rusland liet ook op zich waohten. Dit stemde eveneens tot naden ken. Zelfs onder de toch zeer zachtmoedige be volking van Malang en omstreken kwam beweging. Opstandelingen reden er rond met geblindeerde automobielen, waarvan niemand ooit heeft geweten door wie ze betaald waren. Op bevel van hoogerhand keken ook hier militairen en politie werke loos toe. Maar ook hier drongen de geruch ten door van de schoten, welke in Bantam hadden geknald en vele opstandelingen, voor wie de beweging eigenlijk niet anders was geweest dan een pretje, achtten het toen toch beter zich terug te houden. De beweging verliep. Te Batavia verdwe nen langzaam de opstandelingen, die het postkantoor bezet hadden gehouden, zon der dat geweld was gebruikt. Stuk voor stuk of in kleine groepjes slopen ze naar huis. Men moet met Europeanen, die hier reeds lang wonen, over dien tijd niet spreken, want dan worden ze wild van woede en schelden: „Het was alles de schuld van de menschen der „ethische" richting, die veilig in Nederland of in Indië onder goede bescherming hun schoo- ne theorieën verkondigden, terwijl hier onze vrouwen en kinderen met moord en doodslag, werden be dreigd." Het woord „ethisch" heeft in Nederlandsch- Indië onder de menschen, die het eigenlijke kolonisatiewerk verrichten, onder planters en zakenmenschen, een bijzonder slechten klank. Zeer slecht zijn ze te spreken over de meeste Indische specialisten, die in Ne derland den toon aangeven. „Wat zijn dat voor menschen?" vragen ze. „Meestal zijn het advocaten of wel oud-ambtenaren of journalisten, die in een of andere stad heb ben gewoond en van dc inlanders alleen hun bedienden hebben gekend en van Indië niet veel meer weten of begrijpen dan men schen, die er nimmer zijn geweest." Toen na de onlusten de hand van het gezag zich weer deed gevoelen, ademde ook cie bevolking op en van cenig verzet tegen de „Kompenie" is op Java geen sprake meer. Rust heerscht er en orde en tevreden heid en het geweldig groote oorlogsschip, dat uit het land van sneeuw en ijs zou ko men, is men vergeten. J. K, BREDERODE. OP STRENGER VRIJHEIDSBEPER KING VOOR BEPAALDE RECIDI VISTEN AANGEDRONGEN. INBREKERS NIET MEER NA ZONSONDERGANG OP STRAAT... De vraag, hoe men de maatschap pij het beste kan beschermen tegen recidivisten, de misdadigers, die na hnn ontslag nit de gevangenis, tel kens weer in hnn oude zonde ver vallen, is op het oogeniblik een kwestie van actueel belang. Op de dezer dagen gehouden vergadering der Vereeniging voor Strafrecht spraak bleek geen der aanwezigen bezwaar te hebben tegen een strengere „nazorg" van de Justitie voor de uit de gevangenissen ont slagen boosdoeners, Dc commissie uit deze Vereeniging, die van dit probleem eén speciale studie heeft gemaakt, adviseert, aldus het Hsb., om aan het Wetboek van Strafrecht een nieuw artikel toe te voegen, waarvan het eerste lid luidt; „Bij veroordeeling tot een gevange nisstraf van minstens zes maanden van een persoon, die reeds gevange nisstraf van in het geheel minstens zes maanden heeft ondergaan, kan de rechter, indien dit ter voor koming van verdere misdrijven noodig en ook overigens gerecht vaardigd is te achten, tevens beve len, dat de veroordeelde gedu rende een termijn van ten minste een jaar en ten hoogste drie jaren zich zal houden aan in het vonnis omschreven voorschriften, het ge drag van den veroordeelde betref fende." Mr. B. V. A. Röling, lid der commissie zcgl in zijn toelichting tot liet voorstel, dat de zeer zware straffen van .vroeger één dank zij een en blijft daarmede ALS STEEDS HAAR TIJD VOORUIT! ^^^009^® duurden N.V. Bataalsche Import Mij. v*rkoopk*nta< KONINKLUKE/SH E L L"vr«4utM^*£u««Ah*«* gunstige bijkomstigheid hadden: zij ver hinderden recidive. Met het milder worden der straf fen ontstaan de recidivisten, een der groepen waarmede het dader strafrecht zich moet bezig houden, hetzij om te verbeteren (b.v. de jeugdgevangenis), hetzij om on schadelijk te maken (b.v. bewaring der beroepsmisdadigers). Vrijheidsontneming wegens gevaarlijkheid kenft de wet voor psychopaten en de z.g. beroeps- en gewoontemisdadigers. Maar er is een groep, die te weinig gevaarlijk is om zeer lang op te sluiten en te weinig onschadelijk om geheel in vrijheid te laten. Voor hen is van belang de vrijheidsbeper king, die dient ter bescherming der ge meenschap en die beoogt de gelegenheid tot delicten te verkleinen. Zoo b.v. het be vel om 1s nachts in huis te blijven (in brekers), niet in parken te komen, niet met andersmans kinderen te wandelen. Het toezicht op de naleving van zulke be velen komt uiteraard toe aan de politie. Overtreding dier bevelen dient strafbaar te zijn. Er bestaat in ons recht reeds vrijheidsbe perking door de voorwaarden bij voorwaar delijke veroordeeling; deze bevelen dienen primair om den persoon te reclasseeren; nu gaat het om beveiliging der maatschappij. Vandaar ook dat de duur langer moet kun nen zijn. Politie betrekkelijk machteloos. Er bestaat bij ons reeds toezicht van de politie, want zij wordt ambtelijk op de hoog te gehouden van het ontslag van bepaalde gevangenen. Zij heeft echter een betrekke lijk machteloos toezicht, want zij kan slechts ingrijpen, wanneer een strafbaar feit is gepleegd. In het buitenland wordt zulke vrijheidsbeperking ook vaak toege past, o.a. in Denemarken, Duitschland, Ita lië en Noorwegen. Veel van haar resultaat hangt af van de geschooldheid en den tact der toezicht, houdende politie. In sommige landen geeft de politie zelf de vrijheidsbe perkende bevelen. Het is een eisch van rechtszekerheid, dat zulke bevelen door den rechter worden gegeven. Ook een plattelandsbelang. Een ander lid der commissie, mr. J. E. Poerink, verklaart in zijn praeadvies dat de commissie "inlichtingen verkreeg van eenige hooge politie-autoriteiten hier te lande. De voorstellen zijn wel in hoofdzaak gericht te gen de typische groote-stads-misdrijven, maar zijn toch wel degelijk ook van belang voor het platteland. Mogelijke bezwaren tegen beknotting der persoonlijke vrijheid moeten wijken voor het groote volksbelang, gelegen in effectie ve bestrijding der misdaad. Toezicht der politie behoeft allerminst vrees voor wille keur mede te brengen. De moderne politie man is niet meer de boeman van voorheen; de politie is langzamerhand gegroeid tot een sociaal instituut. Zij moet beter dan nu zijn toegerust met middelen om dreigende misdrij ven te voorkomen; zij vindt die mid delen in de voorgestelde maatrege len, overtreding waarvan haar ge legenheid geeft om terstond in te grijpen. Wordt het opleggen der voorschriften aan den rechter opgedragen, dan is daarvan een met de rechtszekerheid strookend gebruik te verwachten, mits duidelijke formulee ring betracht wordt en zekerheid bestaat, dat de betrokken recidivist tijdig van de hem opgelegde voorschriften kennis draagt. Als voorbeelden van verboden, die in ver band met den aard der gepleegde misdrij ven waren op te leggen, noemt deze prae- adviseur; Verbod om Ïiï openbare parken te zijn; om advertenties te plaatsen an ders dan onder eigen naam; om in brekerswerktuigen te bezitten; om na zonsondergang zijn woning of erf te verlaten; om motorrijtuigen te besturen; om zich in gezelschap van andermans minderjarige kinderen te bevinden: tot het bekleeden van functies in de jeugdbeweging; om zich op of nabij parkeerterreinen op te houden enz, Overtreding der hevelen zij een afzonder lijk misdrijf, waarbij voorloopige hechtenis moet worden toegelaten. Mr. P. R. Blok betwijfelde, of de politie voldoende geoutilleerd is om het toezicht doeltreffend te houden. Prof. Mr. Pompe meende, dat het voorgestelde criterium (zes maanden gevangenisstraf) onvoldoende is om juist de gevaarlijksten, die doorgaans den dans ontspringen, te treffen. Na beantwoording der sprekers door den voorzitter, constateerde deze, dat niemand der aanwezigen tegen het beginsel bezwaar blijkt te hebben.

Schager Courant | 1938 | | pagina 9