fl'foilrtllll moeten wij net ons geld naar toe? Engeland, DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Strijd tegen Franco met geestdrift voortgezet de vredestichter Japansche successen in China HIJDAG 3 JUNI 1938. Laan, Schagan, Tel. 20. (ifgovr cfer N.V. Uitg.-Miï'. „Vlollnndi Noorderkwartier" Beleggen in het buitenland, zegt de Vereeniging voor den Effec tenhandel. Een economisch belang van de eerste orde. Nederlandsche regeering bescherme dan de geldgevers! Een algemeen aanvaarde econo mische waarheid is, dat de goederen export van een land een der groot ste grondslagen vormt, waarop de welvaart van dat land berust, en dat in normale omstandigheden een toe neming van den expor.t de strekking heeft het welvaartspeil van het ex- porteerende land te verhoogen. Minder algemeen hekend doch evenzeer vaststaand is het feit, dat ook de kapitaal-export de beleg ging van geld in vreemde landen een gunstigen invloed uitoefent op het economisch leven van het kapi- taalexporteerende land, aldus de ver eeniging voor den effectenhandel in een beschouwing over den kapitaal export. Het eerste in het oog sprin gend voordeel is de toeneming van de productiviteit van de internatio nale gemeenschap en de bevordering yan internationale economische activiteit. Een studie voor het laatste congres van Internationale Kamer van Koophandel ht het wel mogelijk, dat er zich omstandig- den kunnen voordoen, waarin kapitaal- irt niet gerechtvaardigd is. Zij gaat ei* jvan uit, dat slechts dan een belegging kapitaal in het buitenland gerechtvaar- is en aanbeveling verdient, wanneer de (cliikbare arbeidskracht in het kapitaal- iorteerende land volledig wordt benut, :a.w. wanneer er geen werkloosheid irscht. Deze beperking is naar onze mee ning onjuist. Ook en zelfs juist in de economische omstandigheden waar in Nederland op dit oogenblik ver keert, dient ondanks de omvangrijke werkloosheid kapitaal-export te wor den bevorderd. De in belangrijke mate toegenomen be palingen in Nederland hebben geleid tot 'n enorme kapitaalvorming, welke o.a. lijkt uit den uitzonderlijk lagen rentestand. Voor dit „goedkope geld'- bestaan in het innenland geen, althans niet voldoende, anwendingsmogelijkhcden. Voor een gedeelte dezer onbelegde gelden ia het binnenland zeker emplooi te vin- en tér vermeerdering van de welvaart, lits de investeeringsobjecten zorgvuldig fordon uitgekozen. Doch zelfs daarna zal een groot gedeelte der beschikbare pelen onbelegd gebleven zijn. Worden de bespaarde kapitalen in het geheel niet belegd en blijven zij dus renteloos, dan leidt dit nood zakelijkerwijze tot een verzwakking van den spaarzin van het Neder landsche volk. Daarom belegging In het bui tenland. ejrt de ver. van effectenhandel verder, rant deze beleggingen vormen een onmis- >are financieele reserve, waarvan de waar de zich in tijden van spanning op de geld en credietmarkt manifesteert. rente uit in het buitenland belegd apitaal is verder een permanente bron van Komsten, welke van het grootste belang s in verband met een sluitende betalings- alans. Deze inkomsten uit het buitenland ijn onontbeerlijk voor landen, die, zooals iederland voor hun eerste levensbehoeften van een grooten import van goederen af hankelijk zijn. Een verstandige kapitaalbelegging in het buitenland moet ook in den tegenwoordigen tijd en ook voor Ne derland als een economisch belang van de eerste orde worden be schouwd. Uit deze conclusie volgt, dat het evenzoo j*n Nederlandsch belang is, dat bij niet- Maling van rente en aflossing der geëxpor teerde kapitalen door de Nederlandsche re geering voor dit belang wordt opgetreden, ^e beleggers, die hun kapitaal in het bui tenland investeerden en daarmede een eco nomisch gerechtvaardigde functie vervul den, hebben dan ook recht op overheidsbescherming. Ue regeering doet in deze haar plicht. Als kapitaalexporteerond land neemt Ne derland de vierde plaats in, na Groot-Brit- 'annië, de Ver. Staten van Amerika en frankrijk, Op diverse gronden verdient het aanbe veling den renteoverdracht ten behoeve van Nederlandsche schuldeischers op peil te houden en hiervoor, ingeval geen overma king in vrije deviezen geschiedt, gelden uit clearingrekeningen ter beschikking te stel len. Voorts dient in het oog gehouden te wor den, dat de als rente en dividend uit hot buitenland ontvangen bedragen zuiver in komen der Nederlandsche belanghebbenden zijn en dus grootêndeels in Nederland voor verbruiksdoeleinden zullen worden besteed. Valt deze koopkracht weg, dan beteekent dat een vermindering van het nationale in komen en van de volkswelvaart. Tenslotte moet ook hierom de in standhouding van den rentetrans fer als van eminent belang voor de Nederlandsche volkshuishouding worden beschouwd, omdat, wan neer de rechten van degenen die bun geld in het buitenland heb ben belegd niet voldoende worden beschermd, bun de lust tot sparen en tot investeering van kapitaal in het buitenland wordt benomen, wat in verband met de bovenuiteenge- zette niet te onderschatten voor- deelen, welke aan kapitaalexport zijn verbonden, voor de Nederland sche volkswelvaart funeste gevol gen zou hebben. Het geheele economisch leven van Neder land heeft een zeer gx*oot belang bij een voldoening van de financieele vorderingen van Nederland op het buitenland, ook wan neer deze voldoening slechts mogelijk is door de betaling uit in Nederland gestorte clearinggelden te doen geschieden. Duitschland Er bestaat geen enkele reden óm in te gaan op wenschen van Duitsclie zijde tot vermindering der aan de crediteuren in de geldende Ne^erlandsch-Duitsche trans- forregeling toegekende rechten. Mede met het oog op het groot econo misch belang, dat zooals uit de hiervo- ren opgenomen beschouwing over „kapi- taalcxport" blijkt bij voldoening der fi nancieele vorderingen van Nederland en het buitenland betrokken is, mag verwacht worden, dat bij de binnenkort aanvangende transferondcrhandelingcn met Duitschland de belangen der rentecrediteuren door de Nederlandsche regeering evenals tot dusver op krachtige wijze zullen worden behar tigd. Niet slechts* het individueel belang der vele betrokkenen, ook dat van de Neder landsche volkshuishouding als geheel zal hiermede zijn gediend. Televisie-uitzending van de Derby-rennen De B.B.C. is er in geslaagd een televisie uitzending te geven van de Derbyrennen, welke zeer goed geslaagd genoemd mag wor den, niettegenstaande dt regen Men kon zeer goed zien hoe de winnaar, Bois Roussel, plot seling de leiding nam. Naar schatting heb ben meer dan 10.000 personen deze televisie uitzending gezien. Ook Italië spaart oud ijzer In verband met de moeilijkheden, welke ontstaan zijn in de metaalindustrieën bij de verkrijgin van voldoende grondstoffen is in in Italië tot de oprichting besloten van een centrale tot aankoop en verdeeling van oude metalen en metaalafval, welke instantie te dien aanzien regelend zal optreden. Deze centrale zal te Rome gevestigd zijn. Onafgebroken geschutvuur in den sector bij Teruel. De president van de Baskische regeering, Aguirre, heeft, komende uit Barcelona, een onderhoud ge had met de vertegenwoordigers van de Catalaansche generaliteit te Pa- 'rijs. Tegenover vertegenwoordigers van de pers verklaarde hij o.m.: „De oorlog wordt voortgezet met hernieuwde geestdrift en met een moraal, dat beter is dan ooit". Op vragen ten aanzien van de po gingen tot bemiddeling waarover in Engeland wordt gesproken, zei- de Aguirre: „Sta mij toe mijn mee ning voor te behouden. Over vijf of zes dagen denk ik iets daarover te kunnen zeggen". De strijd bij Teruel. Ondanks de onweders is de drukder rechtschen gistermorgen op het geheele front van Teruel en Castellon voortgezet, vanaf de kust der Middellandsche Zee tot den weg naar Sagunto, ten zuidoosten van Teruel. De linkervleugel van het leger van generaal Aranda heeft een hecht verband gevestigd met elementen van het leger van Valino, die in het centrum opereeren. Zij hebben in het noorden en oosten den hal ven cirkel vernauwd, die door de rechtschen getrokken is voor Albocacer. De rechtervleu gel van Varela is er in geslaagd een nieuwe vordering te maken in de Siërra Nogueres- las, vanwaar het groote dorp Mora de Rubie- los geheel beheerscht wordt. Een ononder broken geschutvuur wordt gegeven aan een front van bijna 30 K.M. tussclien Puebla de Valverde en de Siërra Nogueruelas. Aan het Oostelijk front zijn de troepen van Franco overgegaan tot den aanval op de stellingen van de regee ring bij Pobla de Segur, bij Tremp. De re- gecringstroepen op de hoogten ten westen van San Roman de Abelia weerstonden de aanvallen. Ten zuidoosten van Cordova, bij Porcuna, zijn de regeeringstrocpen twee kilometer opgerukt. Italië blijft Duitschland trouw ItaliaanschBritsch verdrag bracht veel opheldering. Bij de opening van het tweede con gres voor internationale politieke studie te Milaan, heeft de Italiaan- sche minister van buitenlandsche za ken, graaf Ciano, een rede gehouden, waarin hij o.a. verklaarde, dat het fascistische Italië trouw blijft aan de as RomeBerlijn en nauw zal blijven samenwerken met het nati- onaal-socialistische Duitschland. Deze vriendschap is ontstaan en versterkt in moeilijke uren en op het oogenblik vor men de gemeenschappelijke grenzen een nieuwe reden tot goede verstandhouding. Voor het eerst is de DuitschItaliaanschc solidariteit gebleken, toen beide landen een gelijke houding hebben aangenomen tegen den aanval van het bolsjewisme in Euro pa, toen het poogde in Spanje een basis te vinden voor zijn morale en sociale vernie ling. De strijd, welke op het oogenblik nog voortduurt en waarin veel Italiaansch bloed is vergoten, zal eens worden erkend als een weerstand van Europa tegen de bedreiging met den ondergang. Ten aanzien van den strijd in het Verre Oosten zeide Ciano dat ook hier Italië en Duitschland met Japan samenwerken tegen het bolsjewisme. Bedoelde strijd vindt zijn oorsprong in de vernielende actie van het bolsjewisme, waarmede de Chineesche regee ring zich op onvoorzichtige wijze heeft ver bonden. Het ItaliaanschBritsche verdrag heeft veel opheldering gebracht, zei spreker en wees er op, dat het niet op den weg van het fascistische Ita lië. ligt een overeenkomst te sluiten, waarachter misverstand en wantrou wen verborgen liggen. Dit is niet in het belang van den vrede, welke niet kan steunen op een zwakken ondergrond van politieke listen, doch erken ning eischt van de geschiedkundige posi tie. Dit geeft kracht aan het Italiaansch Britsche verdrag." Deze rede van graaf Ciano werd door de vergadering luide toegejuicht. Voor alles ophouden met bom bardementen van open steden. Het Spaansche conflict worde eerst in werkelijkheid een Spaansch conflict. Een algemeene overeenkomst met Duitschland? Alle Londensche bladen meldden gister ochtend op sensationeele wijze, dat de Brit sche regeering in de naaste toekomst zal streven naar: 1. de beëindiging van den oorlog in Spanje Zij zal beiden partijen de gedachte, toe te stemmen in een bemiddeling, doen aanvaar den; 2. Met Duitschland een algemeene over eenkomst te sluiten, die met name betrek king zal hebben op de koloniale eischen. De voorwaarde voor de verwezenlijking van dit eerste punt zou zijn de terugtrek king der vrijwilligers, de tweede voorwaar de de vreedzame en definitieve regeling van het Sudetenduitsche vraagstuk. De bladen voegen hier aan toe, dat de Britsche regeering in afwachting hiervan krachtig zal optreden om een herhaling van luchtaanvallen, waarvan Britsche koopvaardijschepen nog onlangs in de Spaansche territoriale wateren het slacht offer zijn geworden, te voorkomen. Voor alles: geen bombardemen ten meer! De gedachte van een bemiddeling tusschen de beide partijen in Spanje, trekt ook in Engelschc diplomatieke kringen de aan dacht. Men is van oordeel, dat dit denk- .bceld slechts veld kan winnen, wanneer eerst voldaan is aan twee voorwaarden: Er moet een einde gemaakt worden aan de bombardementen der burgerbevolking, ten einde niet de tegenstelling tnsschen de bei de partijen nog onverzoenlijker te maken. De Britsche regeering is voornemens hier naar te streven. Ten tweede moet de terug trekking der buitenlandsche strijders en van het oorlogsmateriaal zoo snel mogelijk verzekerd worden, ten einde te vermijden, dat de taak der bemiddelaars gecompliceerd wordt en verzwaard door interventie van buitenlanders. In verband hiermede ver heugt men zich over de vorderingen, die gemaakt zijn in de subcommissie voor de nict-inmcnging. Wanneer deze beide voor waarden eenmaal vervuld zijn, geheel of wat het tweede betreft gedeeltelijk, en het conflict weer „zuiver Spaansch" is gewor den, zou een initiatief in den zin eener be middeling de grootste kansen op succes heb ben. De Britsche regeering blijft, wat haar betreft, volkomen bereid haar medewerking te verlcenen aan een werk, dat even nuttig is van Spaansch, als van internationaal standpunt. De Engelsche Pers zegt: (Daily Telegraph): Het wordt steeds duidelijker, dat het Spaansche conflict een beletsel is voor het herstel van de Europeesche rust. (Times): Geregeld wordt de mogelijkheid overwo gen om de beide Spaansche partijen te brengen tot een wapenstilstand en tot on derhandelingen en polsingen in dien zin worden gedaan. Afgezien van alle andere overwegingen blijft het ernstige bezwaar be staan, dat onder de huidige omstandig heden het Engelsch-Italiaansche accoord niet tot stand kan komen. Om deze reden alleen al zou een wapenstilstand van groote waarde zijn. Nieuwe geruchten doen de ronde dat directe onderhandelingen over een regeling tnsschen Engeland en Duitschland zullen worden onder nomen. Zeer zeker zal van die mogelijkheid nooit worden afstand gedaan door een regeering, die een vreedzame oplossing van de inter nationale moeilijkheden verkiest boven een demonstratieve oppositie. Maar het is duidelijk dat zulke besprekingen moeten worden voorafgegaan door een redelijke re geling van het Tsjechoslowaaksche vraag stuk. Indien dit zou kunnen worden be reikt met een waarlijk bclanglooze steun van de Britsche regeering, dan zouden de besprekingen die een al geheele verzeke ring van den vrede ten dool hebben, her opend kunnen worden. Dit nummer bevat 8 pagina's De intern, arbeidsconferentie DE BILT SEINT» Verwachting: In den nacht af nemende wind, opklarend, weinig of geen. regen, vrij. 'koud, overdag meest mati ge Zuidwestelijke tot Zuide lijke wind, in den namid dag toenemende bewolking, weinig of geen. regen, iets zachter. Verdere vooruitzichten: Op nieuw kans op regen. Staatsraad Aalberse vice-voor- zifter. In de internationale arbeidsconferentie is gistermiddag tot vice-voorzitter gekozen staatsraad Mr. P. J. M. Aalberse, verte genwoordiger van de Nederlandsche re geering. Voorts werden tot vice-voorzitters geko zen Knob, vertegenwoordiger voor Hon garije van de werkgevers en Hallsworth, •vertegenwoordiger voor Engeland van de arbeiders. Zij bereiken Kih-Sien. - Verbit terde gevechten bij Lang-feng, Tsjang Kai Sjek bezorgd voor Hankau. Volgens berichten uit Chineesche bron hebben de Japansche troepen na een snel len opmarsch ten zuiden van den Loenghai spoorweg Kihsien bereikt. Voorts wordt ge meld, dat het Chineesche opperbevel de ont zetting van de Japansche troepen, die ten noorden van Lanfeng ingesloten zijn, vreest en daarom bevel heeft gegeven de aanvallen op deze troepen te versterken. Bij Lanfeng zou hevig gevochten worden. Van Chineesche zijde wordt toegegeven, dat de Japanneezen ten westen van Poh- sien Loeji bereikt, hebben. Damei meldt, dat de Chineesche troepen, die getracht hebben Lanfeng te heroveren, zware verliezen hebben geleden en in vollen aftocht zijn. De Japanneezen zijn meester van de stad. Zij zouden de omsingelde divisie van Doi hora ontzet hebben. Tsjengsjau zijn de Japansche troepen thans tot op veertig kilometer afstand gena derd. Tsjang Kai Sjek heeft zijn meest ver trouwden onderbevelhebber, generaal Hoe Tsoeng Nan het bevel gegeven over 200.000 man in deze streek om den aanval van de Japansche troepen te keeren, aangezien hij veel waarde hecht aan Tsjengsjau, aange zien door het verloren gaan van deze plaats de geheele Loenghaispoorlijn verloren gaat en hiermede de laatste verdedigingslijn voor Hankau. Een lugubere lijst van Meigelulden. Gedurende de maand Mei heeft de luchtmacht van de Japansche mari ne 1800 maal Chineesche steden ge bombardeerd, waarbij 900 ton bom men omlaag werden geworpen. Ge durende deze maand werden 21 Chi neesche vliegtuigen neergeschoten, terwijl vijf anderen op de vliegvelden werden vernield. De Japansche ma rineluchtvaart verloor twee toestel len. Sedert, het uitbreken van het con flict in China heeft de Japansche ma- rineluchtmacht 469 Chineesche vlieg tuigen neergeschoten en 505 op de vliegvelden vernield. De Japansche luchtmacht verloor 84 toestellen. Zuinig, zegt Chineesche regeering. De nationale regeering heeft, naar het Chi neesche persbureau meldt, een bezuinigings campagne aangekondigd, waarvan het doel is, de Chineezen, die niet geroepen zijn, hun leven in de waagschaal te stellen, op te wek ken, ook het hunne bij te dragen door af te zien van het gebruik van weeldeartikelen, en het gebruik van andere goederen te be perken. Itagaki minister van oorlog? Het lijdt thans geen twijfel meer of Itagaki zal benoemd worden tot minister van oorlog. Zijn benoeming zou nog deze week worden afgekondigd. De generaal is door den keizer in den loop van den middag ontvangen. Engelands vlootbouwprogram 1938 Steeds sterkere bewapening Gisteren is net nieuwe vlootbouwprogram van Engeland voor 1938 bekend gewor den. Het maakt een aanvullende begrooting van 2400.000 pond sterling noodig. In dat bedrag zijn begrepen, ongeveer 1800.000 pnd< voor dit jaar te bouwen schepen, twee slag schepen, zeven kruisers, een vliegkamp- schip, een vliegkampschip voor de marine, dat van Australië zal worden gekocht» drie duikbooten, zeven snelvarende motorboo ten, schepen voor herstelwerkzaamheden en verschillende andere marinevaartuigen. In de memorie van toelichting wordt ver klaard, dat in de oorspronkelijke begrooting geen gelden waren aangevraagd voor den bouw van nieuwe schepen die op het pro gram van 1938 staan.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1