Indië heeft pleats voor Hollandscbe hoeren Nogmaals de werkverschaffing in het Geestmerambacht AKKERTJE Aan wie de schuld? Vrijdag 3 Juni 1938 Tweede blad ged. staten van noordholland Springen krachtig voor de be- iangen van de arbeiders in de bres. Wat de Heer D. Kooiman ir van zegt I In zijn antwoord op de vragen van den keer Beuzemaker, in verband met de mi- umale loonen en slechte toestanden bij de kerken in de proefpolders in het Geestmer- imbacht, komt de heer Kooiman tot de ilgende conclusie, welke ook in het alge- len die van Gedeputeerde Staten in haar teel is: Het accoordloon is niet te laag; De toepassing er van deugt niet; De gemeenten moeten, eventueel met behulp van Ged. Staten door een voor- j schot het aanvankelijk flnantieel na- I deel van de pendagen voor de arhei- I ders opheffen; jt. Het ontbreken van W.C.'s is niet zoo erg; 3. Het ontbreken van fietsenstalling is erger; S, Het ontbreken van drinkwater is het ergst; (7.' Een trainingsfonds moet komen; 8. Op den. minister zullen Ged. Staten ernstigen aandrang uitoefenen.; De toestand móet beter worden; Meerdere kosten moeten desnoods door belastingverhooging worden gedragen. Hetgeen door den heer Beuzemaker naar oren is gebracht in zijn vragen, aldus de eer Kooiman, moet, behoudens het be- eerde omtrent Armenzorgvoorschot, waar- jmlrent Gedeputeerden geen inlichtingen ebben ingewonnen in het algemeen als list worden erkend. Gedeputeerde Staten hadden den Hoofdingenieur-Directeur van den Provincialen Waterstaat reeds voor dat de vragen van den heer Beuze maker waren ingekomen, opgedra gen een onderzoek In te stellen naar de toestanden in het Geest- i merambacht. Een conferentie heeft plaats gehad van den rijksinspec teur voor de werkverschaffing, den hoofdopzichter van de Nederland- sche Heidemaatschappij en de ver- tegenwoordigers van de vakorgani- satie. De tarieven waren niet onredelijk, aldus was de eenparige conclusie, dus er is geen aanleiding hierin wijziging te brengen; echter, spr. wil geenszins beweren, dat hij de toepassing er niets zou zijn, t wat verbetering behoeft. Omtrent het feit, dat een tweetal ploe- jen in de eerste weken slechts een loon jan f6.a f 8.is uitgekeerd, is gede buteerde Michels, die de werkverschaffing «zocht, het volgende medegedeeld. Er is leweerd dat het in den beginne vastge- Itelde accoordloon te laag B geweest, zoodat het normloon van 25 ct. [er uur niet bereikt is kunnen worden. 1 bok is er gezegd, dat de arbeiders onvol- loende getraind waren. Van de zijde der Heidemaatschappij is de opmerking ge naakt, dat de arbeiders aanvankelijk niet voldoende hun best deden n ook dat de gemeentebesturen geen an dere dan de minstgeschikte arbeids krachten stuurden. Te weten, die arbeiders, die niet in het vrije be drijf, of bij de gemeentelijke bag- I gerregelingen een plaats hebben kunnen vinden. m j jDit is dus in tegenspraak, met wat men in I den gemeenteraad van Oudkarspel ver- 1 lelde, namelijk dat de Heidemaatschappij pan meening was, dat de arbeiders wèl goed werkten, redenen waarom men den pelen toestand juist zoo zonderling vond p Red.) Wat is er van waar? I Bij ingesteld plaatselijk onderzoek, zegt 'de heer Kooiman, is dit nog niet nader jjiagegaan kunnen worden. Wel is geble ken, dat door de arbeiders gemiddeld 27.3 pent per uur wordt verdiend, en geen {enkele ploeg minder ontvangt dan f 0.25 per uur. De pendagen hebben inderdaad tot gevolg gehad, dat arbeiders, dat uit den steun in de werkver schaffing werden •geplaatst, de eerste twee weken zonder inkomsten waren. Het pen- jdagen-bezwaar, dat normaliter eerst aan bet einde van de werkperiode wordt onder gangen, kan in het algemeen worden op geheven. In ons blad van gisteren deelden wij mede, dat Gedeputeerde Staten van Noordhollandde vragen van liet Communistische Statenlid Beu- zenmaker over de werkverschaf fing in het Geestmerambacht over het algemeen gemotiveerd achtten. Uit het, namens Gedeputeerden, door denheer Kooiman gegeven antwoord, dat den vragensteller volkomen bevredigde, blijkt zonne klaar dat het zeer zeker niet aan Ged. Staten ligt, dat de toestand in het Geestmerambacht zooveel te wenschen overlaat. Waar wij van oordeel zijn, dat het standpunt van Ged. Staten, i.c. van den heer Kooiman het eenig juiste is, komen wij heden nog gaarne uitvoerig op de belangwek kende beschouwing van dezen Ge deputeerde terug. De gemeentebesturen kunnen toch dezen arbeiders, gedurende de pen dagen een voorschot uit de ge meentekas toekennen, dat bij einde van de werkperiode op de dan te verrekenen uitkeering van die pen dagen wordt verhaald. Zijn gemeen tebesturen niet bereid of Iaat de kastoestand het niet toe, dan zullen Gedeputeerde Staten helpen door de gemeentebesturen finantieel in staat te stellen, bedoelde maatregelen te nemen. Inderdaad hebben eenige arbeiders in de eerste weken het. werk neergelegd, omdat ze te weinig verdienden. De W.C.'s waren reeds in aan tocht, zegt de heer Kooiman dan, toen het ho ven gememoreerde bezoek werd gebracht. Echter de arbeiders stonden op die W.C.'s niet bepaald te wachten. De landarbeiders hebben, zegt de Gedeputeerde, als regel geen W-C. noodig, doch weten zich zeer goed op een andere manier te redden. Ook is het wel mogelijk, dat als de W.C.'s er zijn, lang niet iedere ar beider er gebruik van zal maken. Echter, waar hier een groot aantal ar beiders bijeen zijn, geeft spr. gaarne toe. dat eenige hygiënische maatregel niet overbodig is. Waar het niet voldoende is, dat de Heidemaatschappij bij felle zon de rijwielen der arbeiders afdekt, is den directeur van Provincialen Waterstaat opdracht gegeven een fietsenstalling te doen aanbrengen. Ook de bewering van de Heidemaat schappij, dat de arbeiders wel hun eigen drinkwater in flessohen mee kunnen nemen, achten Gedeputeerden onjuist, althans is deze maatregel ontoe reikend. De provincie zal in de behoefte aan drinkwater voorzien. De motie Clynk werd vervolgens door den heer Kooiman behandeld. Tegen den inhoud, te bevor deren dat de loonuitkomsten in de provin ciale werkverschaffingen niet lager zullen zijn, dan door den minister vastgestelde maximumloonen, hebben Gedeputeerden in het algemeen geen bezwaar. Deugt de redactie echter wel? Wat wordt bedoeld met maximumloon? De bedoeling van den heer Clynk is vermoedelijk deze, dat wanneer de berekening is gemaakt en het blijkt dat minder dan 25 cent per uur is verdiend, in dat geval het ontbrekende zal worden aangevuld, mits vaststaat dat geen onwil in het spel is. Een tralningsfonds. Ged. Staten zullen zich tot den minister wenden met het verzoek te bepalen, dat arbeiders, zoo lang zij nog niet ten volle in dit werk getraind zijn, een z.g. trai ningstoeslag zullen ontvangen, zoo dat een bedrag van f 0.25 per uur in ieder geval ontvangen wordt. Zeer ernqjig vinden Ged. Staten het, zonder in een of andere richting een verwijt te maken, te moeten constateeren, dat bij moeilijken arbeid in zwaren kleigrond bij ingespannen werken nog geen 25 cent per uur verdiend kan wordenI Krachtigen aandrang op den minister zullen Ged. Staten zeker uitoefenen. Hier is alle reden toe. Zal de werkverschaffing duurder worden, dan zal de provincie, naai de persoonlijke meening van den heer Kooi man zich een offer moeten getroosten. Om het beoogde doel te bereiken, zou spr., niet tegen het mede beta len van 10 opcenten op de belasting zijn. Waar de toezegging van Ged. Stalen den heer Clynk ver genoeg gaat, trekt deze zijn motie in. De heer Beuzemaker verklaart zich" volkomen voldaan en zegt volledig vertrouwen te hebben in de toezeg gingen door Ged. Staten gedaan. Spn vraagt zich af, waarom de t des tand in den beginne toch zoo erbarmelijk was. Waarom is er toch zoo'n wanhoopsstemming ontstaan? Aan Ged. Staten ligt het niet, het is spr. gebleken, dat dit college direct hereid was tot de grootst mogelijke tegemoet koming. Spr. ziet intusschen de oorzaak voor de moeilijkheden in het feit. dat het werd wordt uitgevoerd door de Ned. Heide- Maatschappij. De Heide Maatschappij heeft geen oog voor den nood en spr. hoopt, dat Ged. Staten ook verder diligent blijven en zullen toezien op de uit voering van dit werk. Uitvoering in eigen beheer is door de ministerieele bepalingen helaas onmogelijk. Kon dit wel, dan zou zeker aan vele misstanden een einde wor den gemaakt! VEETEELT MOGELIJK; AFZET GEBIED VERZEKERD. Kolonisatie van Europeanen mis lukte tot nu toe door gebrek aan vakkennis. Het staat slecht'met de Europee- sche kolonisatie in Indië, phrijft het Ildbld. Lauwe belangstelling van de Indische regcering, een minister in het moederland, die geen heil ziet in de ontginning van ongeschikte ter reinen, waar ongeschikte menschen in zorgen rond ploeteren. Het beneemt bijna den moed er over te schrijven. En toch is er ook in Indië voor Euro- peesche kolonisatie plaats. De mislukkingen leerden hoe het niet moet en men moet die kolonisatie vooral niet als massa-emigratie uit het moeder land willen zien. Voor de Vaderlandsche Club heeft dr. Vrij burg, die onvermoeid ijvert voor kolonisatie van Nederlanders in Indië in kleine land bouwbedrijven, een prae-advies uitgebracht, dat wij, aldus het Ilbld., aantroffen in het orgaan der vereeniging „Nederlandsch In dië". Den gedachtengang, die er aan ten grond slag ligt, achten wij reëel. De stellingen, daaruit voortgekomen, zijn bewijsbaar en het nrae-advies heeft recht op de actieve be langstelling in Indië en hier te lande. Genoeg ongecultiveerde terreinen! De praeadviseur zoekt het in den kleinen land- en tuinbouw en de klei ne veeteelt. De kolonist moet niet al leen werken maar in coöperatief ver band. Er zijn in Indië ongecultiveer de terreinen van voldoende afmetin gen die, wat klimaat en vruchtbaar heid betreft, geschikt zijn voor Eu- ropeesche kolonisten en voor de be oefening van het kleine boerenbe drijf. Zoowel op Sumatra, Borneo, Celebes als de Kleine Soenda-eilanden en misschien ook op N. Guinea zijn zij te vinden. Voordeelig fokken. Verschillende der bestaande kleine landbouwbedrijven hebben hun bestaansmogelijkheid bewezen, aldus de praeadviseur. Bewezen na melijk, dat men in de koele streken van Indië allerlei dieren kan fok ken: runderen, paarden, varkens, schapen, geiten en pluimvee. De ondervinding heeft reeds ge leerd, dat de kwaliteit van dien aard is, dat ze met voordeel gefokt kunnen worden, dus dat dergelijke fokkerijen niet alleen technisch, doch ook economisch mogelijk zijn. Ook leerde de ondervinding, dat granen, vruchten, groenten in ver schillende soorten en van zeer goed gehalte kunnen worden gekweekt. Bekend is anderzijds, dat. jaarlijks nog voor vele millioenen wordt geimporteerd in Indië aan zuivelproducten, aan gesteriliseer de en gecondenseerde melk, ingemaakte groenten en vruchten, waaraan weer het bewijs kan worden ontleend, dat het kleine bedrijf in Indië, dat die zaken kan voort brengen, van een afzetgebied verzekerd is. Men legde zich te veel op het telen van een export-product toe De heer Vrijburg wijdt terecht aandacht aan de vraag: waarom tot nu toe de Euro- neesche kolonisatie in Indië zoo. weinig suc ces had. Omdat, zoo antwoordt hij, de allereerste voorwaarden ontbraken, vakkennis en coöperatie, terwijl bovendien de fout gemaakt werd, dat men zich te veel op het telen van een exportproduct ging toe leggen; b.v. koffie op de Giesting en in de Dairilanden en den kleinen landbouw voor de binnenlandsche markt verwaarloosde. Neem dadelijk 'n en wèg is Uw kiespijn, dank zij de bijzondere samenstelling die dadelijk élke pijn verdrijft! Wei- ?er namaak. Let op net AKKER-merk. er koker van 12 stuks 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. Uit onze Omgeving BARSINGERHORN W1ER1NGERMEER PREMTEKEURINGEN KOUDBLOED. Dinsdag worden de premiekeuringen voor het koudbloed te Sloot dorp gehouden. Zooals te verwachten was zijn de inschrijvingen, vooral in de rubrieken voor oudere merriën groot en nemen reeds aanmerkelijk toe. Het ligt voor de hand, dat deze keuring voor den kop van N. Holland zeer belang rijk «is en een beeld zal geven van den stand van de fokkerij in dit fokgebied. On getwijfeld zal reeds een aanmerkelijke vooruitgang zijn waar te nemen. Het be hoeft geen betoog, dat aandrang om deze keuring te bezoeken overbodig zal zijn. De cijfers spreken voor zich zelf. Allicht zal het gewenscht zijn nog een kleine opwek king te richten tot de dames, die het vorig jaar reeds in goeden getale waren opgeko men, doch meerdere belangstelling zal zeer welkom zijn. De Regclingscommissie heeft thans de be schikking over een nog meer geschikt ter rein dan in 1937, zoodat alles meer over zichtelijk zal zijn. Mooie monsterbanen en ring, kortom ailes is in orde, terwijl luid sprekers het publiek steeds van alles op de hoogte zullen houden. Eventueel zal een en ander afgewisseld worden met vroolijke muziek. De eigenlijke keuring begint om tien uur, doch de hengst veulens dienen uiterlijk 9^ uur officieelen tijd aanwezig te zijn om te worden gekeurd. Om voor een vlot verloop te zorgen zal steeds op tijd worden gekeurd, zoodat alles behoorlijk zijn beslag krijgt. En zoo is het wachten dus op een mooien dag. want zon der goed weer kan een keuring nu een maal niet ten volle slagen. De aangiften zijn als volgt: Hengstveulens 5; Merrieveulens 9: Een jarige merriën 15; Tweejarige merriën 14; 3-jarige merriën 14 en 4-7 jarige merrien 22. WINKEL KOLHORN EEN LEERZAME EXCURSIE. Dezer dagen hebben een aantal leden van de Hollandscbe Mij. van Landbouw, afd. Waard en Groet een excursie gemaakt naar drie groote fabrieken, met welker produc ten onze landbouw veel te maken heeft. Den eersten dag werd bezocht de „Mekog" te Ilmuidcn waar, bij een rondgang door do fabriek, een bekwaam ingenieur alle moge lijke inlichtingen gaf, omtrent de exploita tie van de cokesovengassen van de hoog- ovenbedrijven tot aan zwavelzuren ammoni ak, kalksalpeter en andere chemische pro ducten toe. En en ander maakte een groot- schen indruk. Daarna werd bezocht de N.V. Vereenigde Touwfabrieken te Leiderdorp, waar men een goed denkbeeld heeft gekregen van de touwfabricage. In de groote weverij werden de vloerklee- den geweven in kleine eai groote maten. De geleiders werden niet moe de verschillen de bewerkingen tot in de kleinste bijzonder heden uit te leggen .zoodat dit bezoek wel bijzonder leerzaam is geweest. Den volgenden dag was- de reis naar de Eerste Nederlandsche Coöp. Kunstmest fa briek te Vlaardingen. Ook daar werden de excursistcn door ceip ingenieur rondge leid, en daar, op twee leden na, allen aan deelhouders waren der E.N.C.K. was de be langstelling bijzonder groot. In de Superfosfaatfabriek, werd het bre ken, malen enz. van de fosfaat en het men gen met zwavelzuur gevolgd; de bereide Superfosfaat valt daarna uit de mengput- ten in de kelders. Voor de verzending wordt deze fosfaat door een zelfdraaiend mes bijngesneden, en dan met transportbakUen naar de opslag plaatsen vervoerd en \«oor de verlading ge reed gemaakt. Deze superfosfaatfabriok is de grootste ter wereld en fabriceert 2)00.000 ton per jaar. In de zwavelzuurfabriek, welke op 't zelfde terrein staat vertelde men hel vol gende: Uit pyriet (zwavel en ijzer) ontstaat door verbranding ijzer en zwavelzuurgas; dit laatste wordt, na eerst allerlei retnigings processen te hebben doorgemaakt, samen met water in de looden kamers gebracht, waarin Zwavelzuur gjovormd wordt. Dit gaat eerst naar tanlts en wordt "vandaar aan 't ruwe fosfaat tioegevoegd, om 't fos- foszuur om te zetten in water oplosbaar fosforzuur. Tijdens deze uitlegging werden bezich tigd de Pyrietloods, de ovens, de looden kamers en op 't terijein de hoop ijzerasch welke grootendeels naar de hoogovens gaat. Intusschen blijkt liet wel, dat de afd; een leerzame excursie heerft gehouden; de thuis blijvers hebben veel gemist. Het was mooi weer en een gezellige sfeer versterkte de on derlinge banden. Men voelde er danook veel voor meer van dergelijke excursies te orga- BURGERLIJKE STAND. Geboorten: Hendrik, zoon van Uitvlugt, Thomas en Beekman, Jaltje; Cornelis, zoon van van der Wal, Siegfried en Dekker, Grietje; Dirk Hendrik, zoon van Bakker, Sijtze en Vriesman, Alida: Frits, zoon van Bart, Klaas en Zomer, Trijntje. Ondertrouwd: van der Vorst, Pieter, ma rinier, oud 29 jaren en Stevens, Jantje zon der beroep, oud 21 jaren; Tigchelaar, Pie ter, oud 28 jaren, landarbeider en de Rooij, Maria, oud 24 jaren, zonder beroep. Lighart. Adriamis, oud 29 jaren, tuinbou wer en Klaver, Catharina Geertruida, oud 27 jaren, zonder beroep. Getrouwd: Wittebol, Jan. oud 24 jaren, tuinbouwer en Korver, Elisabeth, oud 23 jaren zonder beroep; Mooij, Thijs, oud der tig jaren, smidsknecht en Kossen, Maria, oud 24 jaren, zonder beroep; Bosma, Hielke, oud 32 jaren, landarbeiders en van de Hulst, Cornelia Pietcrnella, oud 24 jaren, zonder beroep; Prölich, Christiaan, oud 27 jaren, korporaal vliegtuigmaker, en Krap, Anna Maria, oud 20 jaren, zonder beroep.^ v. d. Vorst, Pieter, oud 29 jaren, mari nier en Stevens, Jantje oud 21 jaren, zon der beroep. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen personen: Hemke, Hermanus en gezin van Midwoud naar C 27; Baken, Maria van Anna Pau- lowna naar B 93; Bart, Pieter van Abbekerk naar B 83; Dijk, Jakob van Graft naar A 77; van Rijn, Pieter van Warmenhuizen naar B 30; de Boer, Aaltje van Zaandam naar A 105a; Blaauboer, Jacob Pieter van Soest naar A 259: Dreves Aike van Vlagt- wedde naar D 103; Hogeling, Johannes Hendrikus van Wcststellingwerf naar C la; Beneden, Martinus en gezin van Zaamslag naar B 95; van de Vrede, Antonia Jacob en gezin van Zaamslag naar B 95; Mulder, Marten van Sneck naar A 149; van der Male Pieter en echtgcnootc van Barsingerhorn naar D 58; Visser, Gerrigje van Weststel lingwerf naar Lutjewinkel; Bosselaar. Louis en gezin van Wissenkerke naar den Braak- polder. Vertrokken personen: Zuidland, Aagje van B. 20b naar Bergen; Moeijes, Trijntje van B 69a naar Barsingerhorn; Kistemaker, Ja cob Pieter van D 22 naar Hoogwoud; Lan- gedijk, Neeitje van E 5 naar Wijdenes; Smak, Louris van C lf naar Den Helder; Wonder, Cornelia van A 256 naar Den Hel der; Wijn, Nico van A 130a naar Winters wijk; de Veer, Jan van C 25 naar Wierin- germeer; Korver, Elisabeth van A 89 naar Nibbixwoud, Kaashoek, Pieter en gezin van 86 naar Zijpe; Zwakman, Jan van C lc naar Harenkarspel; Hansma, Albertus van D 37a naar Barsingerhorn; Ham, Jan Philip- pus van B 83 naar Hciloo; Bart, Abram, Pieter van A 131 naar Sijbekarspel; Dijk stra, Bonne en gezin van B 64 naar Leeu- warderadeel; van der Spruit, Abraham van A 159 naar Lisse; de Wed. K. E. de Ridder de Zeeuw van A 185 naar Den Helder; Don ker, Hendrik Jan van A 170 naar Ooststel lingwerf. Op N. Guinea misUikte de zaak door ge brek aan vakkennis, verkeerde terreinen en slecht klimaat. Het materiaal, dat men noodig heeft, zijn boeren. De inlandsche ko lonisatie slaagt omdat men vakmen- schen heeft; de Tavaansche kolonist is boer. Omdat die Europeeschc kolo nist dat niet was, mislukte de kolo nisatie. Vakmenschen en Westersclie energie acht de heer Vrijburg voorwaarde voor slagen. Leerkampen voor Tmdische jongens acht hij een onvoldoend lapmiddel. De vakman moet uit Holland komer Heeft hij de leiding dan kan de Indische jongen bij hem in de leer komen als boerenkuecht., en, als hij volleerd is, zelf een boerderij beginnen. De heer Vrijburg heeft zich afgevraagd of het wol een Indisch belang was, die ker nen te vormen van Hollandsche boeren. Hij antwoordt, daarop volmondig: ja! Er zijn in Indië nog vele leege gebieden, welke men geen bestemming weet te geven. De vraag naar producten der groote cultures is verminderd en de mogelijkheid van uit breiding o.a. door de restricties aan een li miet gebonden. Het is niet m?cr noodzake lijk voor het grootbedrijf uitgebreide terrei nen te reserveerenr. Een nieuwe cultuur, een nieuwe industrie moeten worden gezocht. En die kunnen, aldusj. is zijn oordeek gevonden worden in vee, zuivel, granen, vruchten en groenten, die thans in Oostersche landen nog in voldoende mate "worden geprodu ceerd. Wanneer men in Indië de vakkennis maar heeft, dan kan men op dit gebied pro- duceeren wat men tot nu toe invoert. Verder zal het goed zijn niet langer te spreken van kolonisatie van Holland sche boeren in Indië. Men moet ondernemin gen oprichten voor het bedrijven van den kleinen land- en tuinbouw en de kleine vee teelt en daar Hollandsche boeren heen bren gen. Hulp der regeering ls noodig. Misschien is dan, ja hoopt hij, hulp te krijgen van de Hollandsche regeering en van het Hollandsche kapitaal. Men zal moeten beginnen en die gedachte achten wij zeer juist met een proefbedrijf. Over den op zet en de ligging zal nog nader moeten wor den beraadslaagd. Men heeft, aldus het prae-advies, millioe nen uitgegeven, verspild zelfs in vroegere jaren, vóórdat bleek, dat Javanen-koloni- satie succes kon hebben. Er is dan ook alle reden om ook een zeker bedrag beschikbaar te stellen voor een proefbedrijf zooals de heer Vrijburg zich dat voorstelt voor Holland sche. boeren. Beide geschieden binnen de grenzen van het koninkrijk. Beide hebben recht op gelijke behandeling van de over- heids

Schager Courant | 1938 | | pagina 5